'Satelliet kan niet op tegen nationale omroep' Directeur Ernesto Braun van Europa TV: VARA-ploeg in Knokke-finale 'Wat kunst en cultuur betreft zijn we wat sloom geworden ZATERDAG 5 JULI 1986 RADIO-TV-KUNST Europa TV. „Het antwoord van de publieke omroep op het satelliettijd- perk". Zo verklaart de Europese sa tellietzender, die vorig jaar oktober begon, zijn bestaan. Europa TV is een samenwerkings verband van vijf publieke omroepen in Europa: de NOS, de Duitse ARD, de Italiaanse RAI, de Portugeze RTP en de Ierse RTE. Inmiddels kunnen 3,5 miljoen huishoudens het pro gramma van Europa TV via de kabel ontvangen. Europa TV is op het ogenblik te ontvangen in onder meer Nederland, Oostenrijk, Denemarken, Duitsland, Luxemburg en, sinds en kele dagen, Zwitserland. De eerste maanden van het bestaan verliepen moeizaam: minister Brink man verbood Europa TV buitenland se programma's in de Nederlandse taal te ondertitelen en het hoofd van de advertentie-afdeling Ad Rooy- mans vertrok in april met ruzie, slechts twee adverteerders achterla tend. Het programma-aanbod van Euro pa TV bestaat nu voornamelijk uit (oudere) Engelstalige series, sport en natuurprogramma's. De komende maanden zal de satellietzender zich meer gaan toeleggen op het serieuze werk. Het ingang van 1 oktober komt er een eigen nieuwsprogramma, dat dagelijks zal worden uitgezonden. Fred Emmer zal het Nederlandstali ge commentaar bij de beelden in spreken. De huidige algemeen directeur, de Italiaan Ernesto Braun (62), volgde in november 1985 voor de periode van één jaar George Waters op. Braun is niet alleen verantwoordelijk voor Eu ropa TV, in zijn vaderland is hü voor de RAI belast met internatonale za ken. Braun heeft onlangs eens uitge rekend hoe vaak hij op reis is: om de drie dagen zit hij in het vliegtuig. Op reis door Europa. Moet je idealist zijn om onder niet al te gemakkelijke omstandigheden Europa TV te leiden? Een interview met Ernesto Braun in de tuin van het Nova Park Hotel in Zürich. ZURICH (GPD) - „Nee, ik ben geen idealist, wel een moralist. Ik geloof in morele en ethische waar den. Eén daarvan is dat ik ervan overtuigd ben dat niemand voor zichzelf leeft. Dus moeten wij iets voor anderen betekenen. Of je nou een oud dametje helpt met overste ken of, als je bij de omroep werkt, iets doet waar anderen van 'groeien'. Wat ik doe, wat wij van Europa TV doen, is bijdragen tot het vormen van de normen van morgen". - Denkt u werkelijk dat televisie kan bijdragen tot meer vriend schap, meer begrip tussen de Euro pese bevolking? door Renate van Iperen „Ik zou al tevreden zijn als Euro pa TV een klein beetje kan bijdra gen tot meer acceptatie en begrip van mensen ten opzichte van Euro pa. Het gaat erom vooroordelen, vaststaande meningen ten opzich te van andere volken en instinctie ve afwijzing van alles wat anders is te verminderen. Dat gevoel voor een Europese Gemeenschap, van een gezamenlijke bestemming op dit continent kan alleen maar wor den opgebouwd, wanneer de kin deren daarmee van jongs af aan op groeien". - Gelooft u in een toekomst voor Europa TV? „Als u daaronder verstaat dat een gFote meerderheid van het pu bliek op ons afstemt, dan zeg ik: nee, geen enkel satellietprogram ma kan de nationale programma's verslaan voor wat betreft de kijk cijfers. We richtèn ons op een be- Versobering ook in buitenland KNOKKE (GPD) - Sinds Marcel van Dam het roer vastberaden in handen heeft genomen, kan er voor het VARA-personeel geen twijfel meer over bestaan. Er moet Zuiniger met de centjes worden omgesprongen en aan overbodige flauwekul dient met onmiddellijke ingang een eind te komen. In deze sfeer is het niet verwonderlijk dat een deel van het thuisfront-zich enigszins heeft verbaasd over het opnieuw afvaardigen van een zin gend trio naar het Belgische Knok- ke, waar deze week de zevende edi tie van de strijd om de 'Knokke- Cup' plaatsgrijpt. door Dick Versteeg In de zonovergoten badplaats toont VAR A-perschef Maria Meijer ruimhartig begrip voor die ver wondering. „In een periode waarin de VARA mededelingen verstrekt over het noodgedwongen verdwij nen van arbeidsplaatsen kan onze aanwezigheid hier inderdaad een vreemde indruk wekken. Ook al zou je heel goed kunnen verdedi gen dat het meedoen aan dit festi val voor de VARA en de artiesten een nuttige zaak is, dan nog blijft het psychologische effect. Het voorbereiden van de artiesten, het laten maken van de arrangemen ten, het verblijf, dat kost natuurlijk allemaal geld. Onze aanwezigheid hier is dan ook vrijwel uitsluitend te danken aan het feit dat het VA- RA-team van vorig jaar de Knok- ke-Cup heeft gewonnen. Zoiets schept verplichtingen. Je kunt het dan haast niet maken om het jaar daarop verstek te laten gaan". „Onze nieuwe voorzitter heeft zich daarom heel loyaal opgesteld. Maar vraag mij niet wat er volgend jaar gaat gebeuren. Van Dam is van mening dat deelname aan een der gelijk festival zowel voor radio als televisie vruchten dient af te wer pen. Nu levert het voornamelijk ra dio-zendtijd op, terwijl de televisie kijkers er nauwelijks aan te pas ko men. Pas als beide media in staat zijn om behoorlijk aandacht aan dit festival te besteden, is Van Dam 'bereid onze aanwezigheid hier eventueel te continueren". Versobering Maria Meijer verheelt overigens niet dat er ten opzichte van voor gaande jaren sprake is van een aan zienlijke versobering. De VARA- penningmeester is niet langer be reid de beurs open te trekken voor het ter plekke organiseren van par ty's, waar de gasten worden ont haald op riante spijzen en dranken. Ook de tijden van het verblijven in luxueuze hotels lijken definitief voorbij. In de eerste jaren van de VARA-deelname in Knokke was het de gewoonste zaak van de we reld dat alleen met het allerbeste genoegen werd genomen. Thans is door het stevig teruggedrongen budget bijvoorbeeld de VARA- perschef gedwongen haar onder komen te zoeken in een van de goedkoopste hotelletjes van Knok ke. In het deftige, maar in deze da gen veel te warme Casino hebben zes landenteams inmiddels de strijd om een plekje in de finale ge streden. De eerste avond bood ei- paald type Europeaan, dat geïnte resseerd is in de dingen, die gebeu ren buiten zijn eigen landsgrenzen. Het gaat om drie tot acht procent van de bevolking. Hen te interesse ren is ons doel en ik ben ervan overtuigd dat daarvoor inderdaad een toekomst bestaat". „Als ik het over informatie heb, bedoel ik niet alleen nieuws, maar ook het tonen van verschillende manieren van leven, regisseren van drama en cultuur. Dat moet een beeld geven van wat er in de ver schillende landen gaande is. Die acht procent bereiken we zeer ze ker niet de komende twee jaar, misschien duurt dat nog wel tot in de jaren negentig". „Wat onze overlevingskansen zijn in de slag met commerciële sa tellietzenders als Music Box en Sky Channel? Ach, ik ben nu 62 en ik vraag me ook niet af wat mijn overlevingskansen zijn. Er spelen daarbij zoveel verschillende facto ren een rol. Ik beschouw Music Box en Sky Channel niet als con currenten, wij mikken op een heel ander publiek dan zij". - Europa TV heeft nog niet de de finitieve vorm gevonden. Wanneer is de programmering, zoals deze zou moeten zijn? „Gun ons nog een jaar. Vanaf Ernesto Braun: 'Gun ons nog een jaar'. volgend jaar september hebben we het goede schema. Maar daarvoor hebben we wel de ervaring van de afgelopen maanden nodig, dus ik zou niet weten hoe de programme ring er uit zou moeten gaan zien. We zijn aan het testen om de balans te bepalen tussen amusement, cul tuur en informatie, daarbij komen vragen aan de orde als welke uit zendtijden het beste zijn. Dan ont dek je dat zelfs de prime time ver schilt per land". „Verschillende landen hebben verschillende kijkgewoonten. We moeten dus een compromis vin den, onze prime time komt te lig gen tussen half acht en tien uur. Het was me liever geweest, als we dit allemaal tevoren hadden gewe ten, maar er is nu eenmaal geen er varing met een zender als Europa TV". - Wat is naar uw mening de idea le balans tussen de verschillende programmacategorieën? „Zo'n ideale balans bestaat niet. Als publieke omroep hebben we altijd in ons achterhoofd dat we het publiek iets willen voorschotelen, waar ze normaliter niet naar geke ken zouden hebben. Het type pro gramma dat ze niet zouden missen, als we het niet zouden uitzenden. Dit soort programma's moet je do seren op een manier en in een vorm die de kijker graag ziet. Het streven van elke samenleving is bij te dragen aan meer kennis, zelfbe wustzijn en persoonlijkheid. Dit al les is niet in getallen uit te druk ken. Ze horen thuis in een totaal programma". „Het gaat er om te voorkomen, dat de mensen alleen de heel ge makkelijke programma's er uit pikken. Dat is het vakmanschap van degene die het programma schema samenstelt. Zoals het nu is, is het zeker niet ideaal. Een groot probleem is, dat we op de markt niet alle programma's kunnen krij gen, die we hebben willen. Recente programma's zijn vaak niet be schikbaar, omdat ze niet vrij van rechten zijn voor uitzenden via de satelliet. Het is een langzaam pro ces van mensen overtuigen. Het is heel gemakkelijk onze tijd te vul len met Amerikaanse series; we kunnen ze zo krijgen, ze zijn alle maal beschikbaar. Maar het gaat ons om het maken van een mix en dat kost tijd". - Het is bekend, dat Europa TV problemen heeft met de financiën. De adverteerders laten het op grote schaal afweten. „Inderdaad, we hebben geld no dig, maar ik ben niet verantwoor delijk voor het bijeenkrijgen ervan. Door allerlei omstandigheden in Nederland is pas eind maart vol gend jaar weer advertentiegeld be schikbaar. Bedrijven plannen hun budget altijd een jaar vooruit. Door, laat ik het maar een misver stand noemen tussen de STER, die voor ons adverteerders zou wer ven, en de regering zijn wij dit jaar reclamegelden misgelopen. Het kwam erop neer dat de STER wet telijk alleen voor de binnenlandse omroep mag werken. Als ik de STER mag geloven, zouden we on der normale omstandigheden ge noeg geld binnen hebben gekre gen. Nu kunnen we pas echt begin nen in 1987". - Haalt Europa TV dat jaar nog? „Wij worden gesteund door vijf publieke omroepen in Europa. Hun totale budget is honderd a honderdvijftig maal groter dan het onze. Als ze ophouden met het ge ven van geld, is dat omdat ze Euro pa TV niet meer willen. Zij zijn voor ons verantwoordelijk en ze kunnen het zich naar mijn mening niet permitteren om te zeggen: o, we maken Europa TV dood". genlijk alleen maar treurigheid op grote schaal. De Noorse teamleden waren voornamelijk in de weer om het volstrekte gebrek aan niveau te verdoezelen. Niemand durfde echt solo in de slag te gaan en waar dat wel gebeurde, werden erbarmelij ke onzuiverheden blootgelegd. Ook de Joegoslaven bakten er bitter' weinig van. De kwaliteit van het foldertje waarmee dit team zich presenteerde stond in elk geval in geen enkele verhouding tot het ge- bodene. Nadat het Vlaamse team zich op die eerste avond duidelijk had on derscheiden van de Joegoslaven en de Noren, leverde de tweede halve finale het beeld op van pittig opererende Polen, professioneel zingende Ieren en een Nederlands team, dat vooral opviel door de prestatie van Lisa Boray. Dat het VARA-tëam een finale plaats behaalde, wekte geen verba zing en ook de Vlaamse equipe werd die eer gegund, maar dat eveneens de Noren zaterdagavond mogen aantreden in de eindstrijd, leverde nogal wat verbazing op. Europa tv De Vlaamse televisie zal de ploe- genfinale rechtstreeks uitzenden. Deze gebeurtenis zal eveneens live te zien zijn in de Sovjet-Unie, Roe menië, Tsjechoslowakije en Bulga rije. In Ierland, Duitsland, Finland, Jordanië en IJsland zullen op een later tijdstip samenvattingen op het scherm worden gebracht. Een deel van de Nederlandse te levisiekijkers is afhankelijk van Europa TV, het satellietstation dat UTRECHT (GPD) - Vooral een meer katholiek gerichte KRO zou meer moeten doen aan kunst, cul tuur, literatuur en theater. Maria ter Steeg, het nieuwe hoofd van de afdeling godsdienstige program ma's van deze omroep, zegt: „Ik ben bang dat wij op dat punt een beetje sloom zijn geworden. Ter wijl de katholieken zo'n lange tra ditie hebben in het maken van mooie beelden, ramen, muziek". Voorheen was het hoofd gods dienstige programma's altijd een priester en daardoor automatisch een man. „Het vernieuwende is dat er nu een leek is gekozen, geen man maar een vrouw. Het is in feite een dubbele verandering", zegt de opvolgster van pater Sprokel. De 39-jarige Maria, die in Utrecht woont, heeft een band met de KRO. „M'n meisjesnaam is Maria van Wayenburg. Die naam zal ou dere katholieken z^ker wat zeggen. Alex van Wayenburg was de eerste omroeper van de KRO-radio. Hij had een radioprogramma voor zie ken. Was een van de oprichters van de organisatie 'De Zonnebloem'. Hij was niet zo maar een oom, maar m'n peetoom. Ik vind het leuk dat ik met dezelfde belangstelling voor levensbeschouwing en voor men sen, net als mijn oom, bij de KRO terecht gekomen ben". door Ellis van Wees De baan was sinds vorig jaar mei vacant. Het was hard nodig dat ie mand deze taak weer ging invul len. „De KRO heeft eerst gezocht naar een priester, maar deze niet kunnen vinden. Toen hebben zij gedacht: waarom niet iemand die er al jaren vlak naast gelegen heeft en dezelfde ervaringen heeft en de zelfde kwaliteiten kan hebben?" Maria is bijna twaalf jaar pasto raal werkster geweest bij de om- roepparochie aan 't Zand. Het om roeppastoraat maakt radiopro gramma's, zorgt voor opvang van luisteraars en organiseert activitei ten in de parochie van Amersfoort. De KRO, de bisschoppen en de pa rochie in Amersfoort zijn samen in 1974 het omroeppastoraat begon nen. Maria heeft een radiorubriekje. Elke donderdag om vijf voor acht gaat ze op radio 2 in op vragen die spelen in de samenleving. Zij beantwoordt ze vanuit het geloof. „Het omroeppastoraat denkt ook mee over andere radio- en televi sieprogramma's, bijvoorbeeld Tus sen Hemel en Aarde. Ik heb jaren bij de redactie gezeten om mee te denken, onderwerpen aan te dra gen". „Door het omroeppastoraat ben ik vertrouwd met de taken die er nu voor mij liggen. Ik ben nu nog een beetje aan het kijken hoe de omroep in elkaar zit. Het is een in gewikkeld bedrijf. Ik wil eerst goed kijken hoe het gaat met plan ning, geld en medewerkers". Maria ter Steeg, hoofd godsdienstige programma's KRO: Maria ter Steeg: 'Niemand heeft iets aan een tweede TROS'. (foto gpd> „Ik heb natuurlijk mijn eigen in teresses. Vrouwen, Christendom, het Jodendom, Latijns-Amerika en cultuur". „In februari 1985 hebben wij bij het omroeppastoraat een delegatie uit Peru op bezoek gehad. Een priester en twee vrouwen, van wie één de woordvoerster was van de vereniging van familieleden van vermisten. Zij heeft bij ons in de kerk namen van vermisten opgele zen. Eind mei is ze gearresteerd; ze zit nog steeds in de gevangenis. Ik vind het heel belangrijk dat daar internationaal aandacht aan wordt besteed. Ik heb een telegram naar de president van Peru gestuurd. Voor zo'n vrouw loop ik mij het vuur uit de sloffen". „De laatste tijd is bij mij de aan dacht voor Latijns-Amerika ge groeid. Ik denk dat het komt door dat katholieken meer contacten hebben met Latijns-Amerika. Zuid-Amerika is een katholiek continent terwijl Zuid-Afrika meer protestants is". Maria is niet zo maar Spaans gaan studeren. „Ik heb dit besloten na de moord op Koos Koster. Ik dacht: nu moe ten meer mensen, journalisten, zor gen dat ze Spaans leren. Als ze een journalist tegen de grond maaien moet een ander opstaan om het werk over te nemen". Maria was al vroeg geïnteres seerd in het Jodendom. „In mijn jeugd heb ik het dagboek van An ne Frank gelezen. Fascinerend vond ik het. Ik was zo eigenwijs dat ik een brief naar de vader van Anne Frank schreef. Daarbij sloot ik een fotootje in van mijzelf. Otto Frank vond dat ik ontzetténd op Anne leek en wilde mij onmidde- lijk zien. Ik ben met hem naar het Achterhuis geweest. Tot zijn dood heb ik contact met hem gehad". - Hoe katholiek is de KRO? Hoeveel katholieke cultuur komt er in uw programma? „Alles is cultuur. Ook de gewo nere dingen. Hoe mensen zich kle den, hoe ze koken, zich opmaken. In de Ver van mijn Bed Show, zit bijvoorbeeld een item, waarin mensen uit allerlei landen kunnen uitleggen hoe ze koken, waaarom ze hun handen bruin gemaakt heb ben". „De omroepen met een politieke of godsdienstige signatuur, zijn zich de laatste jaren steeds meer gaan profileren, onder druk van de concurrentie van de andere omroe pen. De KRO is steeds meer waar de gaan hechten aan zqn katholie ke ihdentiteit. Wil je als omroep je leden behouden en je positie sterk houden, dan moet je je eigen ge zicht behouden. Niemand heeft iets aan een tweede TROS. Zo wordt de televisie niet een een heidsworst". IKON organiseert symposium HILVERSUM (GPD) De IKON organiseert ter gelegenheid van z(jn 40- jarig bestaan op 8 november een symposium. Het thema van deze jubi leumbijeenkomst luidt: "Wat is de rol van de IKON als kerkelijke zendge machtigde in ons omroepbestel". Verder vormt het jubileum voor de IKON aanleiding tot enkele specia le programma's, zoals een televisie-avond op 3 oktober over geloof en geloofsgemeenschappen in Nederland en een radioserie over theologie en secularisatie in de nazomer. Bovendien geeft de IKON binnenkort aan twee componisten, van wie de namen nog niet worden bekendgemaakt, een opdracht tot compone ren van kerkmuziek. De opdracht wordt genoemd naar Frits Meertens, de in 1975 overleden muziekdirecteur radio en televisie van wat toen nog IKOR heete

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27