Een apart slag bezoekers Veertigjarige bikini is nog altijd erg populair Dezelfde bekldes' ZATERDAG 5 JULI 1986 EXTRA PAGINA 17 Op het zuidelijkste puntje van het Katwijkse strand staat het strandpaviljoen Willy Zuid. Al jaren populair bij Leidenaars en een 'apart slag Katwijkers' vanwege de ontspannen sfeer en het niet zo nauw nemen met bovenstukjes van bikini's. Theo Lange zwaait er al zo'n vijftien jaar de scepter. "Het is hier altijd wat vrijer geweest", zegt hij. Voor de vaste klantenkring kan de zon al weinig meer betekenen. Alle bescher mingsfactoren zijn overschreden, zo bruin is de clièntele van het Katwijkse strandpaviljoen Willy Zuid na het voort varend begin van de zomer. "Maar mens is nooit tevreden", zegt een vrouw, hoewel de donkerbruine teint haar leef tijd alleen maar accentueert. Dwingend vraagt ze een jongeman, die voor haar zit op Willy Zuids terras, iets op te schui ven. Zijn schaduw ontneemt haar benen het gewenste zonlicht. Even verderop wordt met onverholen leedvermaak het mooie weer in Neder land vergeleken met een mindere perio de in Zuid-Europa. Zoals daar normaal gesproken op luide toon de (slechte) weerberichten uit Nederlandse dagbla den worden geciteerd. "Ik sprak ie mand, die was naar Griekenland ge weest. Vijf dagen slecht weer gehad". Het wordt met een lachend en glunde rend gezicht gezegd alsof men elkaar het zonlicht niet in de ogen gunt. Geen gro tere nijd dan zonnijd. Bruin, bruiner, bruinst. Er zijn zonaanbidders die er geen genoeg van kunnen krijgen en hun aantal is bij Willy Zuid niet gering. Voor sommigen be paalt dat in negatieve zin het beeld Willy Zuid. Zij hekelen het sfeertje, waarin body talk de voertaal is. Uiterlijk vertoon, een bruine maar lege huls. De toon wordt volgens de kritikasters gezet door popie jopies, zoals in eigentijds af kortingsjargon populaire types worden aangeduid. Kortom: Willy Zuid mengelmoes van jongeren die wat wil len en oudere jongeren die zich jeugdig genoeg voelen om ook nog wat te willen. Toch zou dat een te eenzijdige karak terisering van Willy Zuid zijn. Dit 'vrije' stukje Katwijk - waar bloot al sinds lan ge tijd niet meer dood slaat - laat zich zeker niet vergelijken met een badplaats als Zandvoort waar in poenerige strand tenten het lichaam helemaal heilig is verklaard. Kalmerend Willy Zuid wordt toch tevens geken merkt door een ontspannen sfeer en het optreden van eigenaar Theo Lange is daar kenmerkend voor, zelf het volstrek te tegendeel van de uitslover. "Ik denk dat ze het hier gezellig vinden", is zijn eenvoudige verklaring voor Willy Zuids populariteit in bepaalde kringen. Daar mee typeert hijzelf het best zijn beschei denheid en angst om anderen voor het hoofd te stoten. Willy Zuid afgelopen woensdag. Het is nog vroeg, maar al heet en behoorlijk druk op het terras. Lange wijst op de kalmerende werking van langdurige zonneschijn. "Je kunt echt merken dat de mensen minder gehaast zijn. Meestal heb je maar een paar zonnige dagen ach ter elkaar en dan rent iedereen zich rot om er iets van mee te pikken. Maar met zo'n lange periode van mooi weer is men veel gemakkelijker, veel rustiger". Zijn eerste woorden bij binnenkomst van het strandpaviljoen: "We hadden be ter gisteren meteen kunnen praten toen we de afspraak maakten". Hij bekent de afgelopen nacht nauwelijks te hebben geslapen, gekweld als hij werd door de angst iets verkeerds te zeggen. Zo heeft hij bijvoorbeeld inmiddels wel behoefte aan minder goed weer. Een slecht verstaander zou dat wellicht niet begrijpen of als te klagerig opvatten. Terwijl hij alleen maar hoopt dan wat or de op zaken te stellen, karweitjes waar hij met al die zonneschijn niet aan toe komt Want de nachtrust stelde tijdens deze zomerse periode van de laatste weken toch weinig voor in huize Lange. Het zijn tropendagen voor hem en zijn uit louter vakantiekrachten samengestelde personeel. "Ik heb echt schitterend per door Bart Jungmann soneel", herhaalt hij een paar maal en dat is iets Wat hij wel graag in de krant wil hebben. Lange zelf is tot het midder nachtelijk uur in zijn paviljoen bezig met opruimen en het treffen van voorbe reidingen voor de volgende dag die 's ochtends rond een uur of zes alweer be gint. Vroeger sliep hij ook 's zomers in zijn paviljoen, maar dat was vooral om zijn eigendom te beschermen tegen vanda len. "De mensen hebben het dan altijd over dat het nu zo erg is, maar voor ons was dat twintig jaar geleden zo. In de tijd van provo's en hippies". Hij roemt de Katwijkse politie die te genwoordig 's nachts als een vuurtoren paraat is op het strand. "Ik stond hier van de week om een uur of twaalf en toen zag ik ze met een gigantisch zoek licht over het strand gaan. Terwijl ze nog zeker ter hoogte van de uitwatering stonden. Ik dacht bij mezelf: nou kan ik wel naar bed gaan". Maart Het seizoen begint voor Theo Lange al vroeg in het voorjaar. De eerste zondag van maart gaat Willy Zuid voor het eerst open. "Dan komen de vaste klanten met teen even langs. Dat is altijd heel gezel lig Ook voor mezelf omdat ik dan nog niet zo hoef te draven. Ik vind het bovendien belangrijk om een beetje bijtijds te be ginnen. Stel dat je een mooie Pasen hebt, dan is de tent al goed draaiende". In de loop van het najaar sluit Willy Zuid zijn poorten weer. In de winterpe riode houdt Theo Lange zich bezig met. zoals hij het zelf noemt, organisatorisch werk. Het nieuwe seizoen wordt voorbe reid en het strandpaviljoen in gereed heid gebracht. Theo Lange leeft volgens dit ritme sinds 1972, toen hij eigenaar werd van strandpaviloen Willy Zuid met bijbeho rende strandhokjes en ligstoelen. "Je pacht een stuk strand van de gemeente en hebt dan de verplichting om dat netjes te houden", verklaart hij de werk wijze. Theo Lange nam daarmee het vaandel over van zijn ouders. Vaders voornaam was Willy, vandaar Willy Zuid. Lag het bij wijze van familietradi tie eigenlijk al vast dat Theo in zijn voet sporen zou treden? Lange: "Nee. dat ging zeker niet automatisch, zo van va der op zoon. Ik wilde het zelf heel graag". Langs de Katwijkse boulevard heeft de familie Lange trouwens meer ijzers in het vuur. Op het meest noordelijke pun tje beheert een broer een paviljoen dat uiteraard luistert naar de naam 'Willy Noord' is en iets minder noordelijk is een andere broer uit de familie Lange aanwezig met 'Willy en Loes'. De oude Lange zette in 1954 Willy Zuid op en de 39-jarige Theo Lange kan nog zo herinneringen opdiepen aan het strandvertier van toen. "Ja, dat was heel anders dan nu natuurlijk. Een klein tent je met een linnen dak en er stonden een paar tafeltjes. Het stelde nog weinig voor. Ik weet ook nog heel goed dat Kat wijkse jongens op zaterdag bij mijn moeder hun zwembroek achterlieten om 's zondag te kunnen zwemmen". In de veertien jaar dat hij het heft in handen heeft, is Willy Zuid onstuimig gegroeid. "We zijn langzaam maar zeker uitgebreid. Logisch ook, want er is zo veel veranderd in de afgelopen jaren. Het gaat allemaal veel efficiënter. Nee, drukbezocht was Willy Zuid eigenlijk al tijd wel". Hoe het publiek zich onder zijn be wind zo karakteristiek heeft kunnen ontwikkelen, is Theo Lange ("Ik ben* bang dat ik mezelf ga herhalen") niet duidelijk. "Vroeger lagen ze allemaal bij de uitwatering en dat is voor een deel hier terechtgekomen. Zoiets selecteert zichzelf. Er zijn mensen die komen hier al zeker een jaar of tien". Theo Lange kan ze zo aanwijzen (en doet dat ook). Horecavolk Broer Jan is inmiddels aangeschoven en heeft een simpele verklaring voor de populariteit van Willy Zuid: "Komt door mij. Ik stuur ze allemaal door". Jan Lan ge is eigenaar van restaurants in Leiden en het is in elk geval opvallend dat veel horecavolk uit de stad bij Willy Zuid het nut van het avondwerk verenigen met een aangenaam dagje zon. Theo Lange: "En die brengen dan ook weer beken den mee. Zo ontstaat een bepaald clubje vanzelf'. Maar hij wil wel graag benadrukken dat het niet uitsluitend Leidenaars zijn die Willy Zuid op de been houden. "Dat vind ik juist het leuke. Jong en oud ko men hier. En behalve die Leidenaars zie je hier ook veel Katwijkers. Dat is bij el kaar een clubje geworden en dat gaat al lemaal uitstekend met elkaar om. Het is hier net een familie van elkaar. Ik heb hier werkelijk nog nooit trammelant ge had. Het feit dat je iedereen kent, is ook een groot voordeel. Als iets je niet be valt. kun je er gewoon wat van zeggen". Het is wel een bepaald slag Katwijkers dat naar Willy Zuid komt, zo benadruk ken de broers Lange eenstemmig: "Niet de échte Katwijkers". Met die wat cryp tische omschrijving doelen ze op de kustbewoner die strikt volgens de Schrift leeft. "Eigenlijk is dat. maar een heel kleine groep en het is jammer dat die zo het beeld bepaalt", zegt Jan Lan ge. Zijn broer doet er op dit punt liever helemaal het zwijgen toe. Hij beseft hoe gevoelig zijn liberale houding ten op zichte van strandkleding ligt en krijgt het daarom liever niet aan de stok met de lokale overheid. Hem zelf kan het in elk geval weinig schelen of dames hun lichaam op bijna alle punten aan het zonlicht bloot willen stellen. Lange herinnert zich een Westduitse badgaste die het bovenstukje van haar bikini terzijde legde in een tijd dat zoiets nog allerminst gewoon was. Heel voor zichtig vroeg hij haar of ze goed wilde zijn de borsten weer te bedekken. "Maar Theo, stoor jij je er zelf aan?", vroeg ze hem op de man af en daarop kon hij haar alleen maar ontkennend antwoorden. "Inmiddels is het allemaal een beetje vrijer geworden en je past je aan. Dat is niet meer dan normaal. En dat het hier altijd wat vrijer is geweest dan op andere plaatsen in Katwijk, ja, dat is zo ge groeid", verklaart hij zijn houding. Moeite De ontwikkeling staat voorlopig nog niet stil en meer nog dan in het vorig seizoen wordt er op het terras van Willy Zuid nu ook top less gezond. "In het be gin heb ik daar toch weieens moeite mee gehad", zegt Lange daarover. "Je zit, toch ook met andere mensen op het ter ras die dat niet leuk vinden". Maar hij zal er, in tegenstelling tot sommige andere eigenaars van strandpaviljoenen in Kat wijk, niets van zeggen. Hoe hij beide partijen daarbij dan toch ter wille kan zijn, vertelt Theo Lange aan de hand van een anekdote. "Dat is overi gens alweer een tijdje geleden gebeurd. Toen zat er hier een rijtje dames zonder bovenstukje. Er komt een oudere vrouw het terras opgelopen en die be gint gelijk tegen mij: 'Theo, kijk nou toch eens. Moet dat nou?' Ik ben naar haar toegegaan en heb gezegd: als u nu even weggaat, dan praat ik wel even met die dames. Ik vroeg ze heel vriendelijk of ze hun bovenstukje wilden aandoen of anders even weggaan. Dat bleek dus helemaal geen probleem en op zo'n ma nier probeer ik het altijd een beetje te Lange denkt dat inmiddels iedereen op zijn terras wel voldoende vertrouwd is met het bloot zonnen. Maar dat lijkt toch iets te optimistisch gedacht. Nog geen kwartier nadat hij die mening heeft uitgesproken, laat een meisje zich ont vallen: "Dat vind ik toch zo onbeschoft. Top less op het terras". Een hoopgevende gedachte voor de 'echte Katwijkers': ook op het vrijste stukje van Katwijk bestaan grenzen. Zelfs na twee weken van zonneschijn vinden Wil en Corinne Bonnet dat geen mooie dag C verloren mag gaan. Van 's morgens negen uur tot 's avonds negen uur vertoeven ze in Kat- wijk. "Elke dag genieten we ervan". Zoals al sinds een jaar of twintig gebruike- lijk, heeft dat genieten plaats bij Willy Zuid. "Het is hier zo gezellig. We gaan eigenlijk' nooit ergens anders heen in Katwijk", zeggen j de gezusters Bonnet. "Het is hier een ander publiek dan je in andere Katwijkse tenten te- genkomt. Progressieve mensen. En dat vind ik heerlyk", zegt Leidse Corinne Bonnet. Haar Alphense zus Wil: "In al die jaren hebben we dan ook een hele kennissenkring opgebouwd. Mensen die we eigenlijk alleen hier treffen. Buiten het seizoen zien we elkaar nooit". "En het fijne is dat je hier in mono-kini op het terras kunt zitten", zegt Corinne Bonnet met een zelfverzekerd lachje. Zij blijkt in deze kwestie dan ook een beslissende rol te hebben 1 gespeeld. "Ik was één van de eersten die er- mee begon. Heel wat opmerkingen te verdu- ren gehad, maar ik heb gewoon doorgezet. En als Willy... ehh, ik bedoel Theo kwam klagen' dat-ie op deze manier oude klanten zou kwijt- J raken, antwoordde ik: je krijgt er toch ook weer nieuwe klanten bij. Nou, je ziet het". De gezusters Vlaardingerbroek uit Leiden zijn weliswaar klant gebleven, maar voor hen t hoeft 'zo'n blote voorgevel' niet. "Een leuk" badpakje is toch veel leuker om naar te kij-1 ken", vindt S. Vlaardingerbroek. Zij blijven Willy Zuid niettemin boven an- |j dere strandpaviljoens in Katwijk prefereren, want: "Je kunt altijd de andere kant opkij-1 ken". Bovendien: "Willy Zuid is het meest- sfeervol. Voor de rest is het toch een beetje dooie boel hier in Katwijk". Als het weer een beetje aardig is. zijn de; Vlaardingerbroeken eigenlijk altijd bij het pa- viljoen te vinden. Niet eens zozeer om een bruin uiterlijk te krijgen, maar om de beziens- waardigheden. "Er is een hoop te zien. Moetje g kijken wat er zo naar binnen en buiten loopt". S. Vlaardingerbroek: "Je voelt je hier ook nietj zo alleen, hè? En de tijd. die draait wel". Henk Vis uit Katwijk zegt: "Je ziet hier toch veel van dezelfde bekkies". Hij zegt samen met vriend Gerrit de Ruiter te behoren tot het: 'aparte slag Katwijkers' die de vrijheden bijl Willy Zuid verkiezen boven het strengere regi- me elders. De Ruiter: "De gemiddelde Katwij- S ker zie je hier niet. Dat komt toch omdat het - hier het meest moderne gedeelte van het- strand is". Vis: "Ik kom hier zelf al jaren. Ik- heb nog meegemaakt dat de moeder van Theo r. Lange de leiding had. Hij liep zelf langs het" water om met een toeter naar eigenwijze Ger- - manen te roepen. Van de zes mensen die eri| verdronken was toch zeker zeseneenhalf Ger-^ maan, ik zweer het je". Het jonge publiek van Willy Zuid kan vol-L gens de twee Katwijkers in een 'paar kliekjes' worden verdeeld. Vis: "Je hebt de Katwijkers.S dat zijn behalve ons clubje eigenlijk allemaal Stip-gangers (bedoeld wordt een café in3 Noordwijk). En daar verderop, dat zijn de Lei— vervelende r De voorliefde voor het strand is daarbij het bindend element. De Ruiter: "Als het weer» niet zo goed is en het hele strand verlaten, dan zie je hier bij Willy Zuid toch altijd een man of; veertig zitten": Op 30 juni 1946 namen de Amerika nen een proef met de eerste naoor logse atoombom bij het koraalei land Bikini in de Stille Zuidzee. Het was een explosie die de wereld schokte. Dat effect had ook de uit vinding vijf dagen later van de Fransman Louis Réard. Deze werk tuigbouwkundig ingenieur verzon niet alleen een merkwaardig amfi bievoertuig, maar ontwierp voor de textielfabriek van zijn moeder een tweedelig badkostuumpje dat afre kende met de slechtpassende wol len en elastieke dweilen, waarmee vrouwen tot dan toe gedoemd wa ren te badderen en te zonnen. Réard noemde zijn vondst 'Bikini'. Het hersenspinsel van de ingenieur zorgde voor opgewonden modenieuws uit Parijs en baarde veel opzien op de Franse stranden, waar het voor het eerst 'live' werd geshowd. De bikini, een in tweeën geknipt badpak met een be scheiden stukje bloot vel ertussen, sloeg in als een bom. Het nu veertig jaar bestaande zwem pakje werd aanvankelijk als te gewaagd door de Nederlandse kledingfabrikan ten opzij gelegd. Dat had ook alles te ma ken met de houding van de overheid die vond dat de fabrikanten, gezien de tex- tielschaarste zo vlak na de oorlog, eerst maar eens andere, nuttiger kleding moesten maken, zoals onderbroeken en hemden. Toch verscheen in 1947 ook in ons land de eerste bikini. Maar er was heel wat moed voor nodig om als fat soenlijk meisje met dit 'schaamteloze' kledingstuk een openbare badgelegen heid te betreden. Pas eind jaren vijftig, begin zestig nam de bikini een hoge vlucht. Zeden en normen werden losser en er kwam glad, rekbaar, waterbesten dig materiaal beschikbaar, de Lycra-ve- zel. Vanaf die tijd was de bikini niet meer weg te denken. Pas in de jaren zeventig kwamen de mini-bikini's en verdween alle overbodi ge textiel in de badmode. Het bh'tje was niet langer voorzien van cups of verste viging. Het broekje bestond uit twee driehoeken van stof, opzij met een dun koord bij elkaar gehouden. Het piepklei ne broekje, tanga genaamd, kwam over waaien van de sjieke stranden bij Rio de Janeiro, extra hoog opgesneden bij het dijbeen. De tanga kreeg een nog gedurf der zusje, de string. Niets aan de achter kant en zo weinig mogelijk aan de voor kant. De 'vader' van de bikini, Louis Réard. overleed vorig jaar op 88-jarige leeftijd in het Zwitserse Lausanne, maar zijn vinding leeft voort, en hoe. We zien nu, in 1986, met zijn verheerlijking van ge zondheid en sport, bikini's die nog maar een tiende van de hoeveelheid stof be vatten die in de jaren vijftig voor dit po pulaire, supervrouwelijke kledingstuk werd gebruikt. De kledingstukjes slui ten als een tweede huid om het lichaam en onderstrepen een zogenaamde trend van terug naar de natuur. Tot cultus ver heven begrippen als aerobic en fitness hebben de badmode van dit jaar sterk beïnvloed. De heuppartij is peilloos hoog opengesneden. Je moet er als meis je of vrouw een niet geringe fysiek voor hebben en... een ladyshave. Broodjes Het eendelige badpak is deze zomer nummer één, schreeuwt de reclame. De bikini is een goede tweede. Tenminste als we trouw de mode volgen. Maar dat doen we natuurlijk niet. We hangen wat rond op het strand in Zandvoort of Bak- kum en zien de betrekkelijkheid van wat de kledingdindustrie ons wil doen gelo ven. De badpakken mogen dan in mode winkels niet zijn aan te slepen en als warme broodjes over de toonbank gaan, de 40-jarige bikini wordt nog allerwege gewaardeerd als het prettigste kleding stuk voor de vrouw die - onbelemmerd maar niet helemaal, naakt - van zon en strand wil genieten. Wim Weijers, verkoop-manager voor de Benelux van de Italiaanse modefirma Lovable, betwijfelt sterk of het badpak deze zomer wel echt nummer één is, zo als door modejournalisten en in de recla me wordt gesuggereerd. Blijkens markt cijfers die hem ter beschikking staan, worden ongeveer evenveel badpakken als bikini's gedragen. Dat is al een paar jaar zo. In zijn kantoor in het Amster damse Confectiecentrum zegt Weijers: „Iedereen brult maar dat het badpak zo bliksemsnel populair is geworden. Maar dat soort dingen gaan niet met grote sprongen. De consument reageert lang zamer dan de fabrikant graag zou wil len". „Een goed voorbeeld is het opknippen van de heuppartij. Daar zijn we een paar jaar terug mee begonnen. In '84 zag je tijdens de Olympische Spelen zwem- groepen in van die heel hoog opgeknipte badpakken. Maar de echte acceptatie van dat fenomeen heeft pas dit jaar plaatsgevonden. En dan is het nog een beetje een kwestie van: we motten wel. want er is niks anders te krijgen". Gelukkig maar. Alle telkens i wende collecties ten spijt, proberen veel vrouwen zich kennelijk te onttrekken aan de dictatuur van de mode. Ze nemen de vrijheid zelf te beslissen hoe zich te f Zo bloot mogelijk, maar toch nog wel een broekje of een touwtje. (foioGPoi kleden. Al moet natuurlijk wel gekozen worden uit een beperkt aanbod. Ook Jos Ots van C&A bespeurt een zekere kop- j pigheid bij de consument ten aanzien van het volgen van de mode. „Elk jaar weer wordt veel over mode geschreven, over de nieuwe belijning en welke kleuren 'in' zijn. Wij doen daar ook aan mee. Maar als het mooi weer is, I dan zie je de vrouw toch weer vooral ge- j woon in het wit de straat opgaan". Ten bewijze van deze stelling roept Ots zijn medewerkster Lydia het kantoor bin nen. Inderdaad: wit! Volgens Weijers van Lovable is het eendelige badpak vooral erg populair bij jonge meisjes, van 16 en 17 jaar. „Die zet- ten zich af tegen het monokini-gebeu- ren. Het zijn vooral vrouwen vanaf 30 jaar die het bovenstukje afleggen. Ze zijn misschien ietsje vrijer en losser. Jonge meisjes zie je dat niet of nauwe lijks doen. Die zijn immers in dat soort dingen heel kwetsbaar. Ook met vakan tie in het buitenland, doen ze het niet. j Moeders hijst zich in een mini-slip en de dochter kruipt in een badpakje". Wat zal de zomer van '87 voor nieuws •te zien geven? Wim Weijers: „Wat wij in vaktermen de Brazilië-slips noemen, die gaan het helemaal maken; kleine broek- 1 jes, met brede banden aan de zijkant en een hoge heup. Die slips bedekken alles, maar in feite weinig. Verder zullen jonge meisjes, nu de voornaamste afneemsters van het eendelige badpak, weer terug vallen op de bikini om mee te flaneren en te zonnen. Wat we in '87 zeker ook zullen zien is badkleding gemaakt van denim, de spijkerstof waarvan jeans worden gemaakt. En bij het ontwerpen van strandmode waarmee je loopt en fla neert op de boulevard, zullen de fabri kanten veel meer werken met 'dingetjes eromheen': wikkels en omslagen, stuk jes stof die je ook kunt losmaken enzo". KEES KLAASSE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17