'Bobo' dwingt Lendl tot uiterste Kroes wellicht niet naar WK-zwemmen Dubbel verlies Fleur Meyer in Sassenheim Visitekaartje Salnikov Publiekstieveluig Zivojuwvic mist Wimbkcbn-ftnale Geen boksers naar Moskou Lissenaar laat school prevakren Klingen blijft leider Rothengatter op 24e plaats ZATERDAG 5 JULI 1986 SPORT PAGINA 13 LONDEN (GPD) - Hoe leuk is tennis op gras? De toeschouwers rond het centre-court van Wimbledon en de miljoenen tv-kijkers die gisteren de halve finales van The Cham pionships volgden, zijn er waarschijnlijk nu nog niet uit. Was de voorspelde smulpartij Boris Becker-Henri Leconte (6-2, 6-4, 6-7, 6-3) slechts een smakeloos voorgerecht, het toetje vergoedde echter veel, zoniet alles. Slobodan Zivojinovic fungeerde bijna als uit smijter van Ivan Lendl, die echter toch zijn eerste Wimbledon-finale bereikte: 6-2,6-7,6-3, 6-7, 6-4. Morgen dus niet „Bobo" tegen „Boem-Boem", maar gewoon Bec ker tegen Lendl. De 23-jarige Joe goslaaf miste een onderonsje met zijn Westduitse maatje en sparring- partner omdat de nummer een van de wereld net als eerder tegen Tim Mayotte over de langste adem en sterkste zenuwen beschikte. „Het feit dat ik een paar moeilijke wed strijden achter de rug heb, kan een voordeel zijn tegen Boris", liep Lendl alvast op de zaken vooruit, Zivojinovic teleurgesteld achterla tend. „Maar", zo voegde de eerste on geplaatste Joegoslavische halve fi nalist sinds Niki Pilic in '67 daar onmiddellijk aan toe, „Lendl staat terecht in de finale. Ik vond de bal len te zacht, daardoor kon ik te weinig aces slaan. Lendl serveerde gewoon beter, al denk ik dat hij wat dat betreft nog iets kan leren van Boris", aldus Zivojinovic, die voor het publiek de grote held was. SASSENHEIM - Fleur Meyer beleefde gisteren tijdens het Sas- senheimse tennistoernooi een trieste dag. Zowel in de C, als in de B-afdeling werd de Unicum- speelster uitgeschakeld. Tegen clubgenote Carola Geer- lings verloor Meyer in twee sets, waardoor Geerlings zich plaatste voor de C-eindstrijd morgen. Madeion Verdegaal zorgde voor de andere verliespartij. Na een zeer gelijkopgaande eerste set, die door Meyer met 7-6 werd ge wonnen, kwam Meyer in de daar opvolgende twee sets tekort: 1-6; 2-6. De zeer gevarieerd spelende Meyer maakte in de laatste twee sets teveel fouten en bovendien kwam Verdegaal ook steeds be ter in haar spel. Het eerste optreden van Jan- Willem Lugthart deze week te gen .Rogier Liefbroer leverde hem weinig problemen op. Twee sets waren nodig om Liefbroer klein te krijgen. B2-districtskam- pioen Eric Snellenberg plaatste zich ten koste van Michael van der Berg voor de halve finale. Uitslag: 6-3; 7-6. Pieter van Meel en Thomas Koemans zullen van daag uitmaken wie van de twee het in de halve finale tegen Mar cel Vink mag gaan opnemen, na dat zij beiden hun partyen in winst hadden omgezet. Loek Verhees van KLTV zorg de voor de verrassing van de dag door de als tweede geplaatste Onno van Paridon uit het toer nooi te slaan met de overtuigen de cijfers: 6-1; 6-4. Zowel Ver hees als Matthijs Glastra, die Sjoerd van der Mark de baas bleef, komen nu in de halve eind strijd uit. Voor J. van der Schee is het toernooi afgelopen na zijn verlies tegen de papieren num mer 1 Marco van Trigt. Bij de C-vrouwen heeft zich ook Marguerite Patiwael reeds geplaatst voor de finale via een eenvoudige zege op Esther van Zuuren: 6-2; 6-2. Het duo Annet van Ederen en Feery Holster konden zich na gelijke setstand niet meer concentreren en gaven de beslissende set cadeau aan Cynthia Volten en Peter van Pa ridon, die met deze winst de hal ve eindstrijd bereikten. Hazerswoude Ook in Hazerswoude-dorp wordt de gehele week al fanatiek getennist op C en D-niveau. In de C-afdeling bleven alle ge plaatste spelers tot nu toe over eind. Hans van Bysterveld was duidelijk te sterk voor Allard Schaap: 6-0; fr-2. TEAN-speler Marco Smit maakt deze week een sterke indruk. Na eerst A. van den Berg te hebben verla gen, had Smit het gisteren wat moeilijker tegen Mark Nye, die na een spannend gevecht uitein delijk gekopt werd met 6-2; 4-6; 6-4. De uit Goor afkomstige Elise Zwijnenberg zal in de finale uit komen tegen Maaike Tromp via een gemakkelijke overwinning op Sandra Smit. ILONKA VAN RIET Net als vorig jaar, toen hij in de eer ste ronde Mats Wilander uitscha kelde. Het door spanning en dramatiek gekenmerkte duel was een verade ming na de eerste halve-finale-ont- moeting, al was het sleutelwoord weer hetzelfde: servicegeweld. In plaats van zich bezig te houden met wijzigingen betreffende toer- nooidata, zou de Internationale Tennis Federatie (ITF) beter de huidige reglementen eens onder de loep kunnen nemen. Op gravel zijn artisticiteit en balvaardigheid ten minste niet by voorbaat kansloos; daar vallen zo nu en dan ten minste nog leuke slagenwisselingen te be wonderen. Maar de snelle pistes, zeker gras, verworden meer en meer tot tonelen met saaie schiet wedstrijden, waarbij het racket van de een nog sneller en harder vuur spuwt dan dat van de ander. Tennis behoort meer dan ooit toe aan de krachtpatsers, die kennelyk elk gevoel voor show hebben ver loren. Wil de sport als schouwspel niet ten dode worden opgeschreven, dan is het ingrijpend veranderen van de bestaande spelregels eigen lijk onontkoombaar. Te meer om dat de verarming voorlopig niet ten einde lykt. In Amerika, waar men wanhopig probeert het verlo ren gegane terrein goed te maken, schijnen tennissers te worden op geleid die het louter van hun servi ce moeten hebben. Als deze kanon nen straks de wereld in worden ge stuurd, is de verloedering natuur lijk compleet. Geruchten willen dat de ITF zich inderdaad zorgen maakt over deze ontwikkeling en de tweede opslag wil afschaffen. Andere mogelijkheden zijn zwaardere of grotere ballen, een hoger net of een kleiner service- vak. Het zou de geloofwaardigheid van het proftennis, waar de (finan ciële) belangen al buiten alle pro porties zijn gegroeid, alleen maar goed doen. Het staat wel vast dat Boris Becker niet zijn bekende „vreugde-shuffle" maakt wanneer dergelijke maatregelen worden ge nomen en dat is nog eufemistisch uitgedrukt. Gezien zijn bijnaam fungeert hij immers als belangrijk ste exponent van het gemeengoed geworden „boem-boem-tennis". Dat beheerst de achttienjarige Westduitser dan ook tot in de per fectie, zoals hij gisteren opnieuw bewees tegen Henri Leconte. „Zo- -als Boris nu speelt op deze baan is hij onverslaanbaar. Ik heb nooit te genover een betere serveerder ge staan; ook McEnroe blijft bij hem achter", constateerde de gisteren jarige (23) Fransman, die Becker al leen in de derde set met gelijke wa pens kon terugbetalen. De wan hoop van Leconte werd misschien nog het best geillustreerd door diens reactie toen een toeschouwer MOSKOU (Reuter) - De Ameri kaanse Boksfederatie heeft tien boksers verboden uit te komen op de Goodwill Games, die gisteren in Moskou zyn gestart en als doel hebben de relatie tussen de Sow- jet-Unie en de Verenigde Staten op sportgebied te verbeteren. De boksfederatie gaf geen reden op voor het verbod aan de boksers, die allemaal in dienst zijn van het Amerikaanse leger. Inmiddels zijn ruim elfhonderd atleten uit 51 landen in Moskou aangekomen, onder wie 16,5 Ameri kaanse atleten met als toppers vier voudig Olympisch kampioen Garl Lewis, hordenloper Edwin Moses en sprintster Evelyn Ashford. De meeste landen hebben echter hun tweede of derde keus naar de Sow- jet-Unie gestuurd. Toch staan er de komende zeven tien dagen een aantal aardige con frontaties op het programma. Op de 100 meter ontmoet Carl Lewis de Canadees Ben Johnson en de Pool Marian Worodin, de houder van het Europese record (10,00 se conden) op deze afstand. Bij het hoogspringen doen naast wereld recordhouder Igor Paklin (2,41 me ter) uit de Sowjet-Unie ook de Chi nees Zhu Jianhua en de Zweed Pa trick Sjöberg mee. De polsstok hoogspringer Sergej Boebka, de enige die tot nu toe de hoogte van zes meter bedwong, krijgt te ma ken met de Amerikanen Mike Tul- ly en Earl Bell. Bij de vrouwen is de 100 meter horden sterk bezet met de Oost- duitse atletes Cornelia Oschkenat en Kerstin Knabe, de Bulgaaarse Jordanka Donkova en de Francai- se Laurence Elloy. Ook Heike Drechsler, de Oostduitse atlete die donderdag in Dresden haar we reldrecord verspringen van 7,45 meter evenaarde, komt aan de start in het Leninstadion in Moskou. Bij het hoogspringen nemen in ieder geval Tamara Bykova uit de Sow jet-Unie en de Bulgaarse wereldre cordhoudster Stefka Kostadinova (2,08) deel. - De Rus Salnikov vestigde gisteren bij de Goodwill Games in Moskou een record op de 800 meter vrije slag. MOSKOU (Reuter/AFP) - Een maand voor de wereldkampioen schappen zwemmen in Madrid heeft Vladimir Salnikov zijn visite kaartje afgegeven. Op de openings dag van de Goodwill Games in Moskou bracht de 26-jarige zwem mer uit de Sowjet-Unie het wereld record op de 800 vrye slag op 7.50,64. Het oude record, eveneens op zijn naam, dateerde al van drie jaar geleden toen hij in Los Ange les 7.52,33 zwom. Vladimir Salnikov bepaalt al ja ren het zwemmen in de Sowjet- Unie, maar ook daarbuiten. Hij was de eerste zwemmer die op de 400 meter vrije slag onder 3 minu ten en 50 seconden dook (in 1982 in Moskou) en ook de eerste zwem mer, die op de 1500 meter onder de vijftien minuten (14.58,27) zwom. Dat record vestigde de zwemmer uit Leningrad tijdens de Olympi sche Spelen in 1980 in Moskou. Vooral op deze afstand bleef hy zich goed ontwikkelen. Intussen staat het wereldrecord op de 1500 meter op 14.54,76. De Olympische Spelen in Los Angeles hadden het hoogtepunt van de loopbaan van Salnikov moeten worden. De boycot van de Sowjet-Unie verhinderde echter dat hij op een waardige manier af scheid kon nemen van de zwem- sport. De Rus, die al acht jaar niet meer op 1500 meter is verslagen, raakte volgehs berichten uit de Sowjet-Unie na de Spelen aan zijn schouder geblesseerd. Blijkbaar een slepende blessure, want Salni kov ontbrak vorig jaar ook op de Europese kampioenschappen in Sofia. Pas by Europa cup-wedstry- den. half december 1985 in Den Bosch, trad Salnikov weer uit de schaduw. Hij ontkende daar dat er iets met zyn gezondheid aan de hand was geweest. Met de opmer king „Er waren andere proble men" gaf hy grond aan de veron derstelling dat hy niet eens was ge weest met de boycot van de Olym pische Spelen door zyn land. Met zijn wereldrecord in Moskou liet Salnikov zien dat hij in ieder geval nog één keer wil schitteren op internationaal niveau. Dat zou dan volgende maand tijdens de we reldkampioenschappen in Madrid moeten zijn. Voor Salnikov is het de eerste ontmoeting met de we reldtop sinds 1983 en de gelegen heid by uitstek om zyn wereldre cords nog een keer aan te scher pen. AMERSFOORT (ANP) - Het belangrijkste nieuws van de vierde dag van de nationale zwemkampioenschappen in Amersfoort was niet eens de enorme prestatie van Hans Kroes op de 100 meter vrije slag, maar de mededeling van hem, dat de wereldtitelstrijd in Madrid er voor hem waarschiinliik niet inzit. De sprinter uit Lisse vestigde een bijna ongeloofwaardig record met 50,66 seconden, maar moest later meedelen dat hij in het eerste jaar van de HEAO tweetiende punt te kort kwam om over te gaan. Omdat de HPC-er naast het zwemmen aan de toekomst denkt, heeft hij, tenzij de school soepelheid toont, beslo ten de WK te laten schieten en zich voor te bereiden op een herexamen op 25 augustus, een dag na de titel strijd in Madrid. Verzetten van die datum bleek vooralsnog niet mo gelijk. Was het begin van Annemarie Verstappen tijdens het eerste ge deelte van de Nederlandse zwem kampioenschappen al niet erg voortvarend, althans in vergèlij- king met haar enige concurrente Conny van Bentum, gisteren bij de hervatting was haar start nog val ser. En wel zeer letterlijk. Verstap pen moest by het hoogtepunt van het avondprogramma, de 50 meter vrye slag vrouwen, met gebogen hoofd wegens een diskwalificatie vanaf de zijkant toekijken. En toe zien hoe Conny van Bentum naar een tyd reikte van 25,97 seconden, nog redelijk ver verwijderd van het nationale record (25,64 van Ver stappen) maar niettemiin ruim on der de richttijd van 26,5 voor het wereldkampioenschap. De verflauwde aandacht voor het snel- Riante basis Naast Kroes ging ook Patrick Dybiona namens AZPC hard. Hij liet na 51,41 overnemen en legde daarmee de riante basis voor een aanscherping van de beste Neder landse clubverrichting op de 4 x 100 vry. Edsard Schlingemann (51,51), Peter Drost (52,61) en le Nederlandse duo werd gretig op- Frank Drost (51,70) hielpen de geëist door Hans Kroes, die vorig Amersfoortse vereniging aan een weekeinde met een verbetering nationaal record, ruim anderhalve van nationale record op de 100 me- seconde beter dan het vorige, ter vrije slag tot 51,09 zich opmer kelijk in beeld plaatste. Vrijdag deed hij dat ook nadrukkelijk in ternationaal. Kroes tikte aan na 50,66 seconden, een tijd die ook ver buiten de grenzen naamsbekend heid afdwingt. Met eenzelfde ver richting is het in Madrid zelfs mo gelijk de finale te halen van dit ko ningsnummer, waar Nederland ja renlang niets te zoeken had. Een slecht rapport dreigt dat echter nu te verstoren. WORKUM (ANP) - De Fransman Pascal Leroy heeft gisteren op het IJsselmeer bij Workum de tweede race van de strijd om het open Ne derlands zeilkampioenschap in de Laser-klasse gewonnen. Siebe Schuur uit Rotterdam eindigde op de tweede plaats. Cees Klingen uit Leiden voert het algemeen klasse ment aan. Uitslag tweede race: 1. Pascal Leroy (Fra), 2. Siebe Schuur (Rotterdam), 3. Henk-Jan Maas (Gro ningen), 4. Jaap Zielhuis (Reeuwijk), 5. Jean-Pierre Duval (Fra). Van Bentum, die het eerste weekeinde Verstappen bij iedere gelegenheid had afgetroefd, drong met 26,04 in de serie als eerste door tot de finale. Verstappen dacht met 26,14 en een behoudend tweede ge deelte haar Barneveldse tegen streefster uit de Amerikaanse school op de voet te volgen. Een valse start en een wiebeling by de derde vertrekpoging deden de jury echter tot diskwalificatie beslui ten. Het spectaculaire onderdeel ver loor daarmee op slag alle waarde, al bleven de moeilijkheden met de tijdwaarneming in de series het waard maken de eindstrijd af te wachten. Verstappen startte in haar serie bijvoorbeeld in baan vier en tikte volgens het electronische systeem aan in baan vijf. Vandaar dat de omroeper in alle onschuld de onbekende Friezin Linda Fin- nema al naar de mondiale titel strijd in Madrid wilde sturen. De kans dat de in Amersfoort uitgetel de Verstappen in Madrid het slot nummer, de 50 meter vrij, ook van af het startblok kan meemaken, bleek haar gegund. Oranje Denise Weerd, die in het voorsei zoen al had laten zien op de sprint hard te kunnen gaan en alles had opgegeven voor een plaats in Oran je, slaagde er niet in gebruik te ma ken van het buitenkansje een reisje naar Spaiye te verdienen. De Maas trichtse zwemster, die het gehele seizoep op deze ene 50 meter had toegespitst, kwam uiteindelijk niet verder dan de teleurstellende der de plaats in 26,99 seconden, nog achter Laura Leideritz, die derhal ve de limiet evenmin haalde. Ze maakten daarmee de weg voor de KNZB vrij Annemarie Verstappen, al lang zeker van WK-deelneming, in te schrijven voor het korste vrije slagnummer. De poging van Gérard de Kort op de 400 meter wisselslag persoon lijk iets van zyn nationale record af te knabbelen, was dapper maar vergeefs. De Heemsteedse allroun- der werkte de vlinderslag razend snel af, maar moest daarvoor ver volgens boeten. Hij kwam dan ook niet verder dan 4.33,06, ruim vijf seconden beter dan zijn broer Guy, maar ruim drie tellen van zijn beste verrichting. Ivan Lendl moest zich gisteren in hem toeriep dat hij zijn eerste ser vice eindelijk eens „in" moest slaan. De Franse clown begon te lachen en hield zijn racket prompt in de richting van de kritische fan, met het gebaar dat hij dan de party maar af moest maken. Leconte mocht zyn gevoel voor humor dan niet hebben verloren, Becker maakte wel korte metten met de fi nale-aspiraties van de joviale „Pla- tini van het Franse tennis", zoals een Engels dagblad hem noemde. Hij ging daar echter allerminst on der gebukt. „Ach, vorig jaar ver loor ik in de kwartfinales van Bo ris, nu in de halve en volgend jaar >i bochten wringen om in de finale. En over vier jaar win ik Wimbledon", dolde Leconte. Dat Becker die prestatie na zijn vijftiende Championships-zege nu weer kan leveren, bevestigt twee dingen. De rossige „hulk" uit Lei- men is mentaal net zo sterk geble ken als de rechterarm waarmee hy tennisballen pleegt te lanceren („Druk heb ik alleen de eerste week gevoeld; die is nu helemaal van me af gevallen") en weet op het Londense gras al zijn beperkingen teniet te doen. Becker is weliswaar een „Wunderkind", maar alleen als het op (wils)kracht aankomt. Hoeveel er nog aan het slagenre pertoire van de Westduitser moet worden gesleuteld blijkt uit het feit jinovic te verslaan. (foto ap» dat hij sinds zijn historische Wim- bledon-succes slechts twee toer nooizeges boekte: in Cincinatti en Chicago. Maar nu Becker de grond van het toernooi der toernooien weer onder de voeten voelt, wor den al zijn zonden tegen spelers als Schapers, Dyke, Wilkison en Jaite graag vergeven en vergeten. Niet in de laatste plaats door Ion Tiriac, die de kassa alweer hoort rinkelen. De Roemeense manager heeft of een uitstekend inzicht of een gelukkige hand. Drie van de vier halve finalisten op Wimbledon (Leconte, Becker en Zivojinovic) staan of stonden onder zijn leiding. Waarmee Wimbledon in elk geval al een morele winnaar heeft. LE CASTELLET (AFP) - Huub Rothengatter is vrijdag op de 24e plaats geëindigd tijdens de eerste training voor de Grote Prijs For mule 1 van Frankrijk op'het circuit van Le Castellet. De Zakspeed- coureur uit Laren, die een ronde tijd liet noteren van 1.12,940, was slechts sneller dan de Italiaan Pier- carlo Ghinzani en de Canadees Alan Berg, beiden van het Osella Alfa Romeo-team. De Braziliaan Ayrton Senna, twee weken geleden winnaar van de Grote Prijs van de Verenigde Staten op het circuit van Detroit, was bijna zes en een halve seconde sneller dan Rothengatter. Hij legde de trainingsronde afin 1.06,526, ge volgd door de Brit Nigel Mansell (1.06,755) en diens Braziliaanse teamgenoot Nelson Piquet (1.06,797). WK-basketbal 1990 in Argentinië BARCELONA (SID) - De wereldti-, telstrijd basketbal voor mannen; wordt in 1990 in Argentinië gehou den. Dit heeft de wereldbasketbal- bond FIBA gisteren in Barcelona besloten. Voor de organisatie van de eind ronde hadden zich de Verenigde Staten, Canada, Puerto Rico, Ar gentinië en Maleisië kandidaat ge steld. Na twee stemmingen bleven Argentinië en Canada over. Zes tien afgevaardigden kozen voor het Zuidamerikaanse land, Canada kreeg veertien stemmen. Maleisië organiseert iii 1990 het wereldkam pioenschap voor dames. De Franse FIBA-president Ro bert Busnel werd herbenoemd voor een periode van vier jaar.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13