'Na de koers weer dame' Jury helpt Marie in het 'zadel' Petra de Bruin mans genoeg in vrouwen-Tour Commotie om ruggesteun f 3e Etappe Achterwiel Knetemann 'zwabbert' PAGINA 12 SPORT ZATERDAG 5 JULI 1986 NIEUWKOOP - Hoe dicht de komende woensdag van start gaande Tour de France voor vrouwen ook genaderd moge zyn, Petra de Bruin zit er nog ontspannen bij. De Nieuwkoopse heeft het spektakelstuk nu al twee keer eer der meegemaakt en kan het daarom allemaal redelijk on bevangen tegemoet zien. Op het vlakke heeft zij sowieso weinig te vrezen, maar ook de bergen, hoe moeilijk voor haar op zich ook te verteren, boezemen haar nog maar weinig angst in: "Het wordt dit jaar heel zwaar met de bergen, maar klimmen is vooral een kwestie van jezelf beheersen. Je moet rustig aan een col beginnen en je vooral niet kapot rijden op een ander. De tred van de benen dient ook overeen te komen met de ademhaling. Tijdens mijn eerste Tour zat ik tijdens sommige beklimmingen nog van ellende te huilen op mijn fiets. Nu ik beter weet te doseren heb ik daar geen last meer van. Wel moet ik hopen, dat ze dit jaar (nog) geen tijdslimieten gaan hanteren, want dan zou ik weieens in de problemen kunnen geraken. Een renster als Canins gaat zo hard omhoog, dat de verschillen automatisch erg groot worden". In de bergen zal er voor de gehele nationale ploeg weinig eer te behalen zijn. Alleen nationaal kampioene Heieen Hage lijkt mans genoeg, om met de beteren mee te gaan. Het zal bij de oranje brigade dan ook, net als tijdens de twee voorgaande edities, vooral van de vlakkere etappes moe ten komen. Daarin lijkt voor Petra de Bruin, die in 84 goed was voor drie zeges en vorig jaar één toeroverwinning boekte, een belangrijke rol weg gelegd. "Zo gemakkelijk als tijdens de voorgaande jaren zal het niet meer gaan. De concurrentie is een stuk sterker geworden. Er komen steeds meer rensters die een etappe kunnen winnen. Ik kan zelf aardig sprinten en tijdrijden, maar ik acht me op grond van die kwaliteiten toch niet sterk genoeg om een koppositie op te eisen. Het is dan ook mijn bedoeling me volledig voor de ploeg in te zetten. De sfeer daarin is beter dan ooit. Onder leiding van bondscach Rinus Verboom zijn we een paar dagen op trainingskamp geweest in Limburg. Daar hebben we goede afspraken gemaakt. Heieen Hage is de kopvrouwe, Monique de Bruin (geen familie van mij overigens), die ook aardig omhoog gaat, neemt voor het klasse ment een beschermde positie in". Tegenvaller De nationale kampioenschappen op de weg, twee weken geleden in Geulle, vormden een tegenvaller voor De Bruin. Zelfs een plaats bij de eerste twintig bleek er tijdens die kampioensstrijd voor haar niet in te zitten. Bang dat een dergelijke vormcrisis ook tijdens de Tour zal opduiken, is de renster uit de Van Duuren-ploeg echter niet. "Ik was voor de NK net een paar dagen ziek geweest, bovendien had ik mij vanwege een trip naar Japan en de nationale baankam- pioenschappen niet optimaal kun nen voorbereiden. Tijdens de titel strijd werd er ontzettend hard ge reden, dat werkte ook niet in mijn voordeel. Bij de beklimming dien de ik steeds te lossen, het kostte telkens bergen energie om weer te rug aan te sluiten. Op het eind was ik daarom nergens meer. Ik baalde er overigens wel van, dat het zo slecht ging. Ik had graag met een goed gereden kampioenschap mijn Tour-verkiezing nog eens beves tigd. Tijdens die Tour zal ik onge twijfeld ook wel een paar slechte dagen hebben, maar dat hoort er daar gewoon bij". Stunt De oase van rust en gastvrijheid die de landelijk aan de Nieuw koopse plassen gelegen ouderlijke woning van Petra de Bruin uit straalt, staat in schril contrast met het jaar 1979. Toen wist Petra als zeventien-jarige in Valkenburg be slag te leggen op de wereldtitel. Een stunt van de eerste orde, waar mee het dorp op zijn kop kwam te staan. Een jaar later behaalde zij ook nog eens het wereldkampioen schap achtervolging op de baan. een titel waar Petra de Bruin overi gens eind augustus in de Ameri kaanse staat Colorado opnieuw een serieuze gooi naar zal doen. De nu 24-jarige verpleegster in de zwakzinnigenzorg kijkt met ge mengde gevoelens op die tijd te rug: "Ik wist eigenlijk niet wat me overkwam, opeens stond je in het middelpunt van de belangstelling. Dit, terwijl je eigenlijk nog maar Petra de Bruin: 'De concurrentie is een stuk sterker geworden'. een kind was. Ik vond alles leuk en te gek om te doen en zei overal ja op. Met als gevolg, dat je van hot naar her vloog. Tijd om de fietsen had ik nauwelijks meer. Pas later ging je je afvragen, of je dat alle maal wel zo leuk vond. Onbewust gevolg was, dat ik me een paar jaar op mijn werk ben gaan concentre ren en met het fietsen een terugval in de vorm heb doorgemaakt. Achteraf denk ik, dat het beter alle maal wat geleidelijker had kunnen gaan''. Gedurende een paar jaar fietste De Bruin dan ook een stuk onop vallender in het peloton mee. Zij werkte voor 40 uur in de week in de verpleging en hield het koersen als bijzaak: "Een moeilijke keus. Je kunt niet twee dingen voor 100% doen, want dat maakt 200%. Je komt ook niet meer tot rust, ter wijl dat in wezen net zo belangrijk is als hard trainen. Maar ja, het fietsbloed kroop toch waar het niet gaan kan. Ik wilde me toch weer laten gelden. Vorig jaar ben ik dan ook voor halve dagen gaan werken. Van die beslissing heb ik bepaald geen spijt gekregen, de huidige combinatie bevalt me prima. Ik kan me nu weer voldoende op mijn sport concentreren, terwijl ik toch ook de afleiding en de goede sfeer van mijn werk heb". De resultaten waren er gelijk naar. Vorig jaar won Petra de Bruin de door Joop Riethoven georganiseerde ronde van Neder land en eindigde zij als vierde tij dens de nationale kampioenschap pen. Dit jaar stapte de Nieuwkoop- se over naar de Leidse Van Duu- ren-Lundbeck-Burgy formatie. Dat resulteerde tot nu toe in twee belangrijke overwinningen: de tweedaagse van 't Molenheike en de Flevotoer. Bovendien bracht zij de nationa le baan-achtervolgingstitel op haar naam, waarmee De Bruin haar plaats in de Tour-selectie afdwong. Ploeggenote Corrie Timmermans had zich daarin'reeds een stek ver worven. De Bruin is hlij dat zij nog tot de weinige uitverkorenen be hoort, die de steun van een spon- sorploeg achter zich heeft. "Daar heb je toch veel profijt van, vooral omdat een hoop voor je geregeld wordt. Het is een wissel werking: jij krijgt hulp en je geeft je sponsor er reklame voor terug. De sfeer is dit jaar ook goed (het geen bij het vrouwenwielrennen nog weieens een probleem wil zijn, red), ik zie me volgend jaar dan ook zeker weer voor de ploeg uitko- Respect Minder tevreden is Petra de Bruin over het aanzien dat het vrouwenwielrennen in haar algem eenheid en bij de collega-coureurs geniet: "Ik merk wel dat, nu we een paar keer de successen in de Tour hebben gehad, ons wielren- BOULOGNE BILLANCOURT (GPD) Het herentoilet in het Centre Culturel van Boulogne Billancourt was tijde lijk buiten gebruik. De deur bleef gesloten, want binnen beraadslaagden kopstukken van de Tour de France over de rechtmatigheid van de proloogzege van Thierry Marie. Een gesprek waar een luchtje aan zat, want de Italiaanse jury-voorzit ter Ivo Luigi Benzo werd in die ruimte onder druk gezet om vooral geen bezwaar te maken tegen de opzienbarende fiets waarop de 23- jarige Marie de 4600 meter win nend had afgelegd. Dat deed de brave voorzitter gedwee, terwijl hij bij de start nog had geroepen dat het absoluut verboden was. Een beslissing die door het toilet werd weggespoeld. Zo werd de openingsrit van de. Ronde van Frankrijk meer een gé- vecht van de techniek tegen de im mer achter de feiten aan rennende reglementen, dan een positioneel steekspel van de kanshebbers. De onderlinge verschillen waren zo minimaal en de leiderstrui kwam nog niet om de schouders van één van de favorieten terecht, dat het nog een schimmenspel blijft. Een strijd die werd overschaduwd door de commotie rond de bolide waar mee Thierry Marie uit de ploeg van Cyrille Guimard het startpodium beklom. Een ruggesteuntje aan het zadel, dat doorliep als een soort staartvin boven het achterwiel. Wel of niet reglementair? „Het mag niet", baste Benzo toen hij de revolutionaire machine waarnam. En hij zwaaide zelfs nog dreigend met zijn armen toen Marie deson danks van de houten vlonder het asfalt opreed, om duidelijk te ma ken dat er onheilspellende maatre gelen om de bocht lagen te wach ten. Walter Planckaert, de assistent van Peter Post wiens pupil Eric Vanderaerden (tweede) door het aërodynamische snufje naast de hoofdprijs greep, had het zelf ge zien. Planckaert: „Eigenaardig dat Lievin lea.m A Arras 154km (J A'ier, 0 ff Montdidier 6iuli 214Km 107km J Clermont Clichy 4e Etappe Lievig 7juli 243km 0 Longpré les Corps Saints i De pechvolle Knetemann moet lijd: de France aan de haal gaat. dezelfde man die eerst roept dat het niet mag, achteraf zegt dat het wel is toegestaan". Dat gebeurde, na wat de wieier- geschiedenis in zal gaan als het wc- overleg van Boulogne Billancourt. Cyrille Guimard. ontwerper Ar- main André, Benzo en nog een handvol invloedrijke personen drongen, om de omstanders met oren op steeltjes te ontlopen, de wc binnen. Het reglementenboekje onder de arm. Dat gaf niet echt ant woord. Er wordt gesproken van toevoegingen aan de fiets die ver boden zijn, maar tevens dat voor zieningen die de luchtweerstand moeten verminderen wél zijn toe gestaan. „Ach", stelde journalist Jean Ma rie Leblanc, functieloos in de orga nisatie maar via zijn binding met de organiserende krant de invloed rijkste „buitenstaander" van dit circus, „het staat niet in de regle menten. dus mag het". Vooral natuurlijk omdat het hier een Fransman betrof. Vindingrijk heid in de Tour wordt in het bijzon der op prijs gesteld als het uit eigen land komt. Wat over de grenzen wordt bedacht kan op een kriti scher benadering rekenen. En Franser dan de vinding waar Marie zijn voordeel mee deed, is er niet. Armain André bouwde het in het biomechanische laboratorium van de Franse fietsenfabriek Gitane. „Omdat", vertelde de trotse ont werper. „de positie van Marie op zijn fiets niet ideaal was. Hij zat al tijd te ver naar achteren. We kwa men toen op het idee dat hij een steun in de rug nodig had. Daar kwam dit uit voort. Met als bijko mend voordeel dat hij nu met zijn zitvlak ook kracht kan zetten, waardoor hij een grotere versnel ling kan rondtrappen". De tijdrijder uit Normandië („Ik wil mijn trui tot en met dinsdag houden, wanneer ik mijn eigen streek binnentrek") kreeg alleen de strikte opdracht om tijdens de proloog in het zadel te blijven, om dat de voordelen anders meteen verloren zouden zijn. „Daardoor had hij ook een aërodynamisch voordeel. Want achter je rug zit al tijd een draaikolk van lucht, die zuigend werkt. Door dat zwaard wordt dat onderbroken", aldus Walter Planckaert. Marie pakte voor de derde maal dit seizoen via een proloog de leiderstrui. Na de Ronde van Spanje en de Tour de l'Aude was het ditmaal de Ronde van Frankrijk. Slachtoffer van de ingenieurs, die de ploeg van Guimard bijstaan, werd Eric Vanderaerden. Het vraagteken uit de Post-brigade dat vrijdag een uitroepteken wilde worden. „Als het zijn moraal maar niet opnieuw aantast", sprak Planckaert bevreesd. „Welnee", antwoordde Vanderaerden, „ik win zaterdag de rit en pak de trui". Hij zal onderweg moeten mee sprinten voor de bonificaties. Te gen de ploeg van Guimard en Fig- non, die door de gele trui van Marie de verdedigende rol heeft gekre gen. In een rit die levensgevaarlijk kan zijn, omdat de afstand (85 kilo meter) gering is, het peloton groot en de straten vaak smal. In het pe loton leeft de angst op grote valpar tijen, die de Tour tot een pijnlijke ervaring kunnen maken. Het wordt het weekeinde van de grote schoonmaak. In de ploegen tijdrit van vanmiddag tellen de werkelijke verschillen, waardoor de Colombianen op fikse achter stand gereden zullen worden. Bo vendien kunnen achterblijvers zich niet veroorloven in alle rust naar de streep te rijden. Wie zo'n vijf minuten verspeelt kan zijn kof fers al pakken. Een voordeel voor de kanshebbers, als Hinault, Le- mond en Fignon die hun posities na de proloog vrijwel ongewijzigd zagen. Hun gevecht begint dit weekeinde. BOULOGNE-BILLANCOURT (GPD) Gerrie Knetemann als nummer 209 in de uitslag van de proloog. Dat is niet normaal. 'De Kneet' heeft immers een geweldige staat van dienst opgebouwd waar het prologen betreft. Het rijden van een korte, explosieve tijdrit be hoort tot zijn specialiteit. In de Tour-prologen scoorde Knetemann in het verleden her haaldelijk hoog. Zijn erelijst ver meldt een zege (Fleurance 1979) en vijf tweede plaatsen (1977, '78, '80, '81 en '82). Gisteren kon de van oor sprong Amsterdammer zijn kan sen echter niet naar behoren verde digen. Bij het afrijden van het startplatform trapte hij zijn achter wiel scheef, waardoor hij zwabbe rend over het parcours ging. Dat scheelde nogal wat snelheid. Zo veel zelfs, dat Knetemann zich zag ingehaald door de een minuut later gestarte Thierry Marie, de latere De onfortuinlijke 'Kneet' pro beerde nog wel aan te haken bij Marie, doch dat bleek een ondoen lijke zaak. Alleen de Fransman Frederic Brun uit de ploeg van Le- geay kwam nog trager rond (twee seconden), zodat hij in deze 73e Tour de eerste rode lantaarndrager PARIJS (ANP) - Bij zijn besluit voor de zestiende keer in de Ronde van Frankrijk te starten, sprak Joop Zoetemelk de wens uit te kunnen beschikken over een spe ciale fiets voor de tijdritten. Enkele dagen later had ploegleider Jan Raas er al een laten bouwen met alle moderne aërodynamische snufjes erop en eraan. „Joop deed nooit mee aan de ver nieuwingen", vertelde Jan Raas, „maar toen bleek dat iedereen zo'n fiets wilde gebruiken, vond Joop dat hij niet meer kon achterblij ven". De kosten van het rijwiel van Joop Zoetemelk in de proloog van de Tour bedroegen 11.000 gulden. (foto Wim Dijkman) nard Hinault (Fra) op 2.00, 4. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) op 3,00, 5 Jelle Nij- dam (Ned-Raas), 6. Dominique Gaigne (Fra) op 3,00. 7. Laurent Fignon (Fra) op 4.00,8. Greg Lemond (VSt) op 4,00.9. Erich Machler (Zwi) op 5,00,19. Jesus Blanco Vil- (Spa) op 8,00, 16. Guido Bontempi (Ita) op 8,00,17. Miguel Indurain (Spa) op 10.00, 18. Stephen Roche (Ier) op 10,00, 19. Robert Dill Bundi (Zwi) op 11.00, 20. Jorg Muller (Zwi) op 11,00. 21. Alex Steida (Can) op (Por) op 13,00, 28. Gerard Veldscholten (Ned - Schuiten), 32. Peter Stevenhaagen (Ned-Schuiten) op 15,00, 38. Alvaro Pino (Spa), 42. Robert Millar (GBr-Post) op 16,00, 43. Nico Emonds (Bei-Raas), 45. Er- win Nijboer (Ned-Perurena) op 17,00, 46. Andy Hampsten (VSt). 50. Adri van der Poel (Ned-Raas), 53. Henk Boeve (Ned- Schuiten) op 18.00, 55. Peter Winnen (Ned- Post), 57. Jos Lammertink (Ned-Post), 59. Pedro Delgado (Spa-Schuiten) op 19.00,60. Guy Nulens (Bei-Post), 63. Joop Zoetemelk (Ned-Raas) op 20,00, 65. Steven Rooks (Ned-Schuiten), 72. Phil Anderson ((Aus- Post), 81. Gerrit Solleweld (Ned-Raas) op Planckaert (Bei-Post), 97. Mathieu Her mans (Ned-Perurena), 102. Henk Lubber- ding (Ned.-Post) op 25.00, 107. Cees Priem (Ned-Raas), 121. Johan van der Velde (Ned- Post) op 28,00,142. Twan Poels (Ned-Raas) op 30,00, 154. Ludo Peeters (Bei-Post) op 32,00, 163. Jan van Wijk (Ned-Schuiten) op 34,00, 177. Wim Arras (Bei-Schuiten) op 38,00, 182. Marc van Orsouw (Ned-Schui- ten) op 39,00, 199. Jan Siemons (Ned. Schuiten) op 45,00, 200. Luc Roosen (Bei- Raas), 209. Gerrie Knetemann (Ned-Schui- ten) op 1.00, 210. en laatste Frederique Brun (fra) z.t. Lendl (Tsj) - Slobodan Zivojinovic (Joe) 6-2 6 7 (4-7) 6-3 6-7 (1-7) 6-4: Boris Becker (WD1) - Henri Leconte (Fra) 6-2, 6-4, 6-7, 6-3. Vrouwen dubbelspel, halve finales: Marti- Fitzgerald/ Elizabeth Smvlie (Aus) 5-7, 7-5. 6-4; Ken Flach/Kathy Jordan (VSt) - Mi chael Robertson/Elna Reinach (Zaf) 7-5, 6- Vrouwen dubbelspel, halve finales: Hana nen meer wordt gewaardeerd. Men ziet dat wij er ook hard voor fietsen en steile bergen dienen te beklim men, dat respect is er nu wel. Je merkt het ook aan de reacties van het publiek aan de kant van de weg, wat dat betreft zijn we toch een onderdeel van het Tour-spek takel geworden". „Maar accepteren, nee dat is een tweede. Neem nu Peter Winnen, die vindt dat vrouwen op een race fiets geen gezicht zijn. Ik zeg dan, laat ons toch. Na de koers zijn we wel weer gewoon dame. Peter Post hebben we in elk geval al op zijn nummer gezet. Die stelde twee jaar terug nog, dat we het op de bergen niet zouden redden en van de fiets gingen vallen. Nou, we hebben toch mooi anders bewezen". Joop rijdt op n dure fiets Alleen het dichte achterwiel kostte al 3700 gulden. Eric Vanderaerden heeft ge dreigd zich terug te trekken uit de Belgische ploeg voor het wereld kampioenschap wielrennen op de weg in Colorado Springs. Hij is het niet eens met de voorbereiding die de Belgische Wielerbond voor ogen staat. Men wil drie weken te voren vertrekken en in de Verenig de Staten uitsluitend trainen. „Maar ik moet juist wedstrijden rij den. Ik ben geen man om drie we ken alleen maar te trainen. Als men dat niet verandert, ga ik niet mee. Zorgt de bond voor drie weken lang competitie, dan zal ik graag gaan", aldus Vanderaerden. Can) 6-3, 6-7, 6-3. Mannen. 50 meter vrije slag: 1. John Sauerland (Vst) 23,13, 2. Gennadi Prigoda (Sov) 23,24, 3. Sergei Smiijagin (Sov) 23,37. 800 meter vrije slag: 1. Vladimir Salnikov (Sov) 7.50,64 (nieuw wereldrecord), 2. Eduard Petrov (Sov) 8.00,96, 3. Sean Kil- lion (Vst) 8.02,09. 400 meter wisselslag: 1. Vadim Jarochuk (So</) 4.22,06, 2. Billy Stapleton (Vst) 4.23,42, 3. Matt Rankin (Vst) 4.25,06. 200 meter schoolslag: 1. Dmitri Volkov (Sov) 2.17,72, 2. Valeri Lozik (Sov) 2.18,42. 3. Tamoer Podmarev (Sov) 2.18,44. 4x100 meter vrije slag: 1. Sovjetunie 3.20,00, 2. Verenigde Staten A 3.23,52. 3 Verenigde Staten B 3.29,36. Vrouwen: 50 meter vrije slag: 1. Angela Myers (VSt) 25.60, 2 Inna Abramova (Sov) en Cathy 2. Andrea Hayes (Vst) 4.51,47,3. Elena Den- deberova (Sov) 4.52,86. 4x100 vrije slag: 1. Verenigde Staten A NK 400 meter wisselslag persoonlijk jongens 1973: 1. Wildo van den Akker (Zwemlust Den H) 5.16,95, 2. Vincent Elgersma (Dol fijn) 5.19,92. 3. Sander ten Broek (Polar Bears) 5.20,70. Idem j '72: 1. Edwin de Wilde (AZPC) 5.04,34, 2. Marcel Wouda (Zeester) 5.08,52, 3 Ernst Stam (Zeemacht) 5.13,37. Idem j.'71: 1. Martin van der Spoel (DWK) Idem j.'7Ö. 1. Jan Jomo Hartman (SGG) 5.52,22,2. Arne Bakker (HPC) 4.55,58,3. Pe ter Hensen (DWK) 5.06,98. Idem j.'68-'69: 1. Nico Wempe (Zeeschui mers) 4.45,56, 2. Tiedo de Boer (DWK) 4.47,92, 3. Wander Halderman (Zeeschui mers) 4.48.06. Idem mannen: 1. Gerard de Kort (HPC) 4.33,06. 2. Guy de Kort (HPC) 4.38,52, 3. Ar thur de Rouw (VZC/Ve) 4/43,24. 800 meter vrije slag m.'73: 1. Brigit van Poucke (HPC) 9.44.84, 2. Radna Mulder (Nudel) 9.46.87, 3. Sabine Mulders (BZV) 9.47,20. Idem m.'72: 1. Evelien Kleinhuis (Eems- robben) 9.25,37, 2. Danielle Veenhuizen (Dedemsvaart) 9.37,10, 3. Ellen Voets (AZC) 9.46,26. Idem m.'71: 1. Diana van der Plaats (Zwemlust/Den H) 9.10,08, 2. Kirsten Sil vester (AZPC) 9.23,44, 3. Yvette Vester (AZPC) 9.31,95. Idem m.'70: 1. Baukje Wiersma (Orca) Idem m.'68-'69: 1. Mildred Muis (Dedems vaart) 9.02.60. 2 Marianne Muis (Dedems vaart) 9.12,27, 3. Alexandra Worm (HPC) 9.13,44. Idem dames: 1. Jolande van der Meer (Ra ket) 8.48,88, 2. Ingrid Moers (MZPC) 9.03,85, 3. Daphne Demuth (KNZVB) 9.20,83. Finale 50 meter vrije slag vrouwen: 1. Con- ny van Bentum (DWK) 25,97, 2. Laura Lei- deritz (DWK) 26,74, 3. Denise Weerd (MZPC) 26,99. 4. Wilma van Velsen (TZC) 27,03,5. Karin Brienesse (Orca) 27,19,6. El- AZPC 1 3.27,24 (Ned. record). 2 HPC 3.32,12 (Kroes als startzwemmer 50,66 Ned. record). 3 Dolfijn 1 3 35.46, 4 AZPC 2 5 Dolfijn 2 3.39,14. 6. Zeemacht 16: 1 AZPC 1 4.37,72, 2. Eemsrobben 4.38,35, 3. Tolhekke 4.38,60, 4. Zian/Vitesse 4 40.62, 5. HPC 4.40.93, 6. MZPC 4.41,06. 7 Orca 4.42.54,9. Zeeschuimers 4.43,41. Kortste De proloog gisteren in de straten van Boulogne-Billancourt was de kortste uit de geschiedenis van de Ronde van Frankrijk. Sinds de Spanjaard Jose Maria Errandonea in 1967 de eerste openingstijdrit won, was er nooit een proloog kor ter dan vijf kilometer. De langste proloog werd in 1971 verreden en ging over 11.000 meter. De gemid delde lengte is 6700 meter.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12