Het laatste sport-nieuws Voor de baby is 't mooiste kamertje niet mooi genoeg 'M.O.VAN1923' Expositie Handig zonder snoer V€ I?f?aND€RY SAMEN UIT SAMEN THUIS. m.b.a.-s.p.d.-boekhouden m.o. accountant administratie consulent A. de Groot- Elektronica WONEN door Kitty van Gerven Heb je de babykamer al inge- richt? En hoe ziet die er uit? Vaak maanden voor de beval ling krijgen aanstaande moe ders deze vraag te horen. En in negen van de tien gevallen wordt de belangstellende dan meegetroond naar boven, waar vol trots de babykamer wordt getoond. Een kamer, waarin geen plekje onaangeroerd is gebleven. Waar het nieuwe be hang hetzelfde dessin vertoont als de gordijnen, het dekbe- dovertrekje en de bekleding van het mandje voor de verzor gingsspulletjes. Waar de verf overeenkomt met de kleur van het ledikantje, dat bij de kom- mode en het kast voor de ba bykleertjes past. Waar zelfs een pluche beer of aap in een bij passende kleur al klaarligt. Een babyparadijs, waarvoor kos ten noch moeite zijn gespaard. Want al herbergt de woonkamer van het aanstaande ouderpaar een interieur in tenminste vijf verschil lende stijlen, de babykamer moet een pronkstuk zijn, waar alles op elkaar is afgestemd. De tijd, dat de nieuwe loot aan de stam het moest doen met een stijfselkistje aan het voeteneinde van de echtelijke sponde is, althans in ons land, al heel lang voorbij. Kinderen zijn ge wenst. En daarom is het beste nog niet goed genoeg voor de nieuwge borenen. Geïnvesteerd Waarschijnlijk in geen ander land ter wereld wordt zoveel aan dacht aan de omgeving van het kind besteed, als in ons land. Een paar jaar is er een beetje op de uit gaven voor babykamers beknib beld, maar de laatste tijd wordt er weer flink geïnvesteerd. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de verkoop van wiegen. Hielden tot voor kort de meeste aanstaande ouders het op een ledikantje, sinds enige tijd is de wieg weer helemaal in en kijkt men niet op een duizendje meer of minder voor zo'n idyllische slaap plaats, die meestal toch maar een maand of negen kan worden ge bruikt. Nu hoeft een wieg natuurlijk niet zo duur te zijn. Er zijn er al, com pleet met matrasje, vanaf driehon derd gulden. „Vaak worden wie gen geschonken door grootouders. En de hele dure wiegen, waarvan de prijs kan oplopen tot zo'n 1200 gulden, inclusief matrasje, dekbed- je en overtrek, worden dan meestal de familiewieg", vertelt Robbert Hogenelst, manager van Birland in Almere, de showroom van Préna- tal en de grootste op het gebied van babykamers in ons land. Hoe zeer men bereid is geld voor een baby kamer uit te geven, blijkt wel als hij vertelt, dat onlangs in drie da gen tijd niet minder dan vier van de duurste wiegen - een sprookjes achtig bedje met stroken van tien tallen meters satijn en kant - de deur uitgingen. Veel aanstaande ouders houden het op een witte babykamer „Een wieg is in feite een luxe. Een tijd lang werden er weinig wie gen verkocht, vermoedelijk omdat het merendeel van de mensen toch de buikriem wat moest aanhalen, maar nu de economie weer aan trekt, veroorloven veel ouderparen zich deze luxe weer. Men vindt een wieg over het algemeen toch liever staan dan een ledikantje, waarin een zuigeling zeker de eerste we ken nauwelijks is terug te vinden. En de meeste ouders kunnen zich een wieg veroorloven, omdat zij voor de komst van het kind heb ben gespaard. Je merkt dat ook bij de keuze van bijvoorbeeld matras jes. Alleen de duursten worden ge kocht, want op kwaliteit wil men voor de baby niet bezuinigen". Wiegen zijn er in soorten en kleu ren. Van pitriet in de vorm van een grote boodschappenmand, rieten exemplaren met grote houten wie len of schommelwiegen met een romantisch hemeltje of een kap, aangekleed met vele meters brode rie - in een doorsnee wieg is al wel zo'n 20 meter stof verwerkt-, kant en strikken. wit Het merendeel van de wiegen is wit. Maar dat geldt ook voor de le- dikantjes en de bijpassende kom- modes en kasten. Wit en gebroken wit staan duidelijk bovenaan op het kleurenlijstje van de aanstaan de ouders. „Als je het in percenta ges moest onderbrengen, kun je zeggen, dat zestig procent van de mensen witte meubeltjes kiest, dertig procent blank hout, hetzij vuren, hetzij grenen en slechts tien procent een bruin eiken interieur", aldus Hogenelst, volgens wie de babykamers in donker eiken voor al hun weg vinden naar de streng orthodoxe streken in ons land. Vrij conventioneel wat de kleu ren betreft blijft het doorsnee Ne derlandse ouderpaar echter wel. Nog steeds zijn de belangrijkste kleuren voor behang en gordijnen lichtblauw, roze of zachtgeel. Blauw, als men van tevoren weet dat het een jongetje wordt, roze als het een meisje wordt en geel als men nog geen flauw idee heeft. En wie nu denkt, dat de meesten dan geel zullen kiezen, omdat zij negen maanden lang volhouden, dat ze een jongetje net zo lief vinden als een meisje, heeft het goed mis. De praktijk leert volgens Hogenelst, dat heel wat vrouwen al in de loop van de zwangerschap laten vast- Tweeduizend jaar cultuurgeschie denis rondom bad en toilet is het onderwerp van de tentoonstelling 'Schoon en net - hygiëne in wo ning en stad'. Die expositie, tot stand gekomen in samenwerking met de educatieve afdeling van de Stichting Wonen uit Amsterdam, is van 30 mei tot en met 31 oktober te zien in het Nederlands Openlucht museum te Arnhem. Na 31 oktober zal de tentoonstelling door Neder land rouleren. stellen of zij een zoon of een doch ter zullen krijgen. „En anders ver tellen wij het wel", zegt Hogenelst, die er vast van overtuigd is, dat hij aan het gezicht van de aanstaande moeder kan zien, tot welke sekse de nieuwe wereldburger zal gaan behoren. Maar soms kan zelfs Hogenelst geen antwoord geven op deze zo interessante vraag. Dat gebeurt bij voorbeeld, wanneer een baby-uit zet wordt aangeschaft, nog voordat de vrouw in verwachting is. „Het komt voor, al is het zelden", vertelt hij lachend. „Maar de meesten be ginnen toch met de eerste aanko pen op het moment, dat er ook po sitiekleding moet worden aange schaft". Voor velen zal de keuze nog niet zo gemakkelijk zijn. Vooral op het gebied van behang en gordijnstof is er heel wat te krijgen. Dessins met olifantjes scoren hoog bij de Nederlandse baby's, maar ook de libelle-dessins, de afbeeldingen van veiligheidsspelden, kleine bloemetjes, vlinders en wolkjes zijn zeer in trek. Met een gewicht van nauwelijks anderhalve kilo is de Elextrolux Quick Up de lichtste steelstofzuiger voor tussendoór Er zit geen snoer aan, dus hoeft u niet op zoek naar een stopcontact. Door de platte bouw en het scharnierende mond stuk komt de stofzuiger ver onder lage en dicht bijelkaar staande meubels. De stofzuiger hangt aan een ste- tjes die in het mondstuk zijn beves tigd, wat volgens de fabrikant geen invloed heeft op de zuigkracht. De stofzuigere hangt aan een ste vige wandhouder die met een snoer in het stopcontact zit. Zodra u het apparaat opbergt, worden de vijf nikkelcadmiumbatterijen weer opgeladen. Om te legen kan het re servoir, dat een capaciteit heeft van 0,5 liter, met een handomdraai worden verwijderd. Een inge bouwd stoffilter maakt een papie ren zak overbodig. De adviesprijs van deze stofzuiger is 199 gulden. Veel babykamerinterieuren zijn tegenwoordig zo ontworpen dat het meubilair geschikt kan worden gemaakt voor de kinder- of zelfs tienerkamer. (foto gpd» Belangrijk „Bij het kiezen van meubels is het van belang om op een paar din gen te letten. In de eerste plaats op de ruimte tussen de spijltjes van het bed. Die moet zo klein zijn, dat het kind er niet met het hoofdje tussen kan komen. In de tweede plaats moeten de meubeltjes voor zien zijn van gifvrije verf, want on tegenzeglijk gaat een baby eraan sabbelen en in de derde plaats kan men het beste kiezen voor een ledi kantje met een verstelbare bodem, zodat deze lager kan worden ge plaatst, zodra het kind wat groter wordt en gaat staan. Daarmee wordt voorkomen, dat het kind uit het bedje kukelt. Bovendien kan men het best kiezen voor meubel tjes van mdf-materiaal, een mate riaal van geperst vezelstof, dat ui termate sterk is en bestand tegen kleine kindertandjes", aldus Hoge nelst. Dit laatstgenoemde materiaal heeft bovendien het voordeel, dat het gemakkelijk kan worden afge schuurd en opnieuw kan worden geverfd. En dat zal veel ouders van pas komen, wanneer hun kroost de leeftijd van het ledikantje is ont groeit en in aanmerking komt voor een „echt groot bed". Een flink aantal babykamerinterieurs is daarop berekend en behoort tot de categorie doorgroeikamers: inte rieurs die door een simpele aanpas sing zijn te veranderen in kinder kamerinterieurs en zelfs tienerka- merinterieurs. Veel moeite hoeft er niet te wor den gedaan om de babykamer in een kinderkamer te veranderen. Over het algemeen wordt het ledi kantje dan „verbouwd" tot bu reautje, wordt de achterkant van de kommode gebruikt als achter kant van het bed en wordt de zij kant van de kommode de voorkant van het bed, aangevuld met twee lange zijkanten, die al direct wor den bijgeleverd. Een nieuw dekbe dovertrek en een nieuw behangetje met bijpassende gordijnen zijn dan alleen nodig om wat eens een schattig babyparadijs was, om te toveren in een speelse kinderka mer. Handig voor kleinere zuigkar- weitjes waarbij niet alle meubels verschoven hoeven worden, (foto PR) TUININRICHTING/ONDERHOUD Bouwmaterialenhandel Hoofdstraat 130, Bennink BV j™, Witte plavuis 20x20 Grijze plavuis 20x20 Plavuizen 30x30 v.a. ƒ24,95 m2 v.a. 24,75 m2 v.a. 29,75 m2 v.a. 0,45 p.st. VELE SOORTEN PLAVUIZEN, WAND- en VLOERTEGELS Steen en steenstrips. Hoveniersbedrijf PETER HULSBOS Hazerswoude. Rijndijk 77. Tel. 01714-5658, b.g.g. 071-897160. an 3.- per regel incl. BTW Telefonisch opgegeven worden altijd min. 3 regels in reke- gels. U kunt uw Sleuteltje telefo nisch opgeven van ma. l/m vr. van 8.00-19.30 uur via onderstaand Sleuleltjesnummer HYPOTHEKEN- VERZEKERINGEN- FINANCIERINGEN SNEL GELD NODIG? wij helpen u gemakkelijk per tele foon. 5000 60x111...12,6% 10.100 60x216...11,0%, 23.000 72x431...11%, 32.000 96- x492...10,9%, 40.000= 96- x615...10,9% 01860-13055. Voor schotbank Crefinass tot 21.00 uur VAKANTIE-CAMPING ANNI CHRIST GASTHAUS UND PENSION 5401 Mermuth, Überkoblenz, tel. 09-496745209. Een rustige vakantie vindt u in Mermuth. 12 Km van de Mosel en 15 km van de Rijn. Kamers met stromend warm en koud water en bad. Nog 2- en 1-persoons kamers vrij. Volpension DM 28,-. Vrij... dan de CARAVAN Zomerhuis of boot! De grootste sortering in butagas, comforen, verlichting, koelboxen en -kasten, 12 Volt verlichting, waterpompen, R.V.S., inbouwcomforen, aanrech ten enz. Campingshop Holverda, Beatrixstraat 21-23, Leiden, tel. 071-217866. Zomerhuisjes te huur incl. gebruik van alle attraktles ten. Nocj vrij juli er voor inlichtingen en reserveringen 05231-3000 tot 22.00 uur. Pony park Slagharen. Te huur Mallorca 4-pers. apparte ment v.a. 21 juli tot 12 sept. 400,- perweek, 01718-22643. Belgische Kempen Vakantiecen trum de Lage Kempen. Camping/ Bungalowpark met verw. zwem bad. Inl. tel. 09-321140-2243. 3 DAGEN HARTJE PARIJS niet de goedkoopste, wel de bete re, 198,- p.p. Alle kamers douche en toilet, incl. excursies, bekwame reisleiding. REISBUREAU 'T CENTRUM Kanaalstraat 24, Lisse, tel. 02521- 19138. PRINTEMPS REIZEN Tel.: 02521-17712. ARDENNEN van part. grote luxe stacaravan douche, wc, terras, op beboste camping, zwembad, visvijver, enz. Honden welkom 365,- per week, naseizoen 40% korting, vrij v.a. 9 augustus. Tel. 071-212050. Te koop gevraagd trekhaak voor Volkswagen Golf, 1982. Tel.: 071- 143916. T.k.a. aanhanger tent keuken 2-pers. luchtbed, 700,-. I.z.g.st. Tel. 071-760267. MUZIEK-RADIO-TV VAN DER GREFT TV-SERVICE Reparatie en onderhoud van uw tv-radio-Hifi en video-app. Rep. bij u aan huis of in onze werkpl. Wij geven 3 mnd. garantie. Ook verk. van nieuwe en gebr. app. Gerrit Doustr. 4a, Leiden. Tel. 120310. TV REPARATIES Tuners, versterkers, recorders, vi deo, elek. e.a. Snelle service. Tel. 071-121816. Het bekende all-round combo The MELLOW TONES nu ook als trio te boeken. Tel. 01714-3796 b.g.g. 01751-79009. Gevarieerde muziek nodig THE MUSICIANS 3-mansformatie met zangeres. Tel. 071-768179. Kopen is goedkoper dan huren. KTV-video en stereo v.a. 40,- p. maand, na inruil en/of aanbetaling. Ligtvoet, Gangetje 12, Leiden. Tel. 071-140941. Te koop door omstandigheden een gloednieuw - dus ongebruikt - Ya maha elektronisch orgel FE 40. Te bevragen tel. 071-893113. Voor al uw feestavonden: trio THIRD MAN tel. 071-133472. Leerling pianostemmer zoekt pia no. Tel. 02520-21641. Alt- of tenorsax t.k. gevraagd. Tel. 215424. HORECA 'n béétje partij geef je in sfeervolle zalen Ixsdiikbsi r 1()-1(K)|xts. middelweg 7 leidenQ133728 Over de verdeling van arbeid buitenshuis zijn we 't wel eens Man en vrouw hebben dezelfde rechten. Want ze hebben recht op gelijke kansen. Da's trouwens bij de wet SIRE PRAKTIJKDIPLOMA 1943 in augustus/september 1986 aanvang nieuwe en herhalingscursussen voor praktijkdiploma boekhouden incl. computer boekhouden prospectus en inlichtingen bij: K.J.A. v.d. Broek, Vondelweg 123,3031 PV Rotterdam. Tel. 010-4137526/4138118 b.g.g. 01807-12930. Mevr. H.T.M. v.d. Maarel, Karperdaal 53,2553 PB Den Haag. Tel. 070-977102. Mevr. W.M. van Berkel, Bosscheweg 125,5015 AB Tilburg. Tel. 013-421719. L. Jansen, Joh. van Brabantlaan 47,5081 SC Hilvarenbeek. Tel. 04255-2421 Mevr. M.P.D. de Reyer, Delbergen 24,4834 AE Breda. Tel. 076-651774. ONDERDELEN VOOR: wasautomaat koelkast stofzuigers huidhoudelijk TV-radio pick-up diamant-naalden elektronica componenten bouwkits-lektuur scanners 27 MC- app.- meet- en regelapparatuur antenne- materialen lichtorgeis Met het Leidsch Dagblad de hele zomer lang overal op de eerste rang! Ja, ik wil graag sportief kennismaken met het Leidsch Dagblad. Ik kies voor een vrijblijvend proefabonnement van: 3 weken voor ƒ5,- 6 weken voor 20, 4 weken voor 10,- 7 weken voor 25, 5 weken voor 15,- Ik hoef niet langer na te denken en neem gelijk een abonnement. Daarom krijg ik het Leidsch Dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! Ik betaal: per maand" 22,70 per half jaar 134,90 per kwartaal 67,45 per jaar 256,90 alleen mogelijk bij automatische betaling) Naam:Voorletter(s): Adres:Huisnummer: Woonplaats:Telefoon: ir 10050,2300 vb Leiden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10