Bond: 700 gevangenen in staking Bosbrandcontrole in de vlucht Omroepen zien voorstel voor commercieel tv-net niet zitten CDA trotseert met legitimatieplicht oude gevoeligheden Verboden blad toch verspreid HOED BELEMMERT KUS WOENSDAG 2 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Protest tegen financiële situatie DEN HAAG (ANP) - De door de bond en belangenvereni ging van gedetineerden en ex-gedetineerden gedane op roep tot een landelijke staking voor onbepaalde tijd had gistermiddag in vijf strafinrichtingen navolging gekregen. Ruim zevenhonderd gedetineerden deden aan de staking mee. Een woordvoerder van de bond toonde zich 'zeer dik tevreden'. „Hoe langer het duurt hoe meer mensen zich aansluiten, zo leert de ervaring en daar gokken we op. De eerste dag is wel een succes te noe men". De staking is gericht tegen het volgens de gedetineerden te lage zakgeld en de dure en slechte pro- dukten in de gevangeniswinkel tjes. Er werd gestaakt in het huis van bewaring De Schans in Am sterdam (120 gedetineerden), de a- vleugel van het huis van bewaring in Leeuwarden (130), de jeugdge vangenis in Zutphen (130), het pe nitentiair trainingskamp De Corri dor in Zeeland (100) en in de peni tentiaire vormingsinrichting Ne- derheide in Doetinchem (240). In het huis van bewaring te Breda was de animo gering en in de Bre dase inrichting voor kortgestraf ten, De Boschpoort, deed volgens 'Witwasser' losgeld zaak Van der Valk uitgeleverd DEN BOSCH (ANP) - Een 25-jarige man uit Uden die onlangs in het Zwitserse Luzern werd aangehou den met in zijn bezit 210.000 Zwit serse franken van het losgeld dat in 1983 is betaald voor de vrijlating van de ontvoerde mevrouw T. van der Valk uit Nuland, is gisteren uit geleverd aan Nederland. Een woordvoerder van de rijkspolitie in het district Den Bosch heeft dit meegedeeld. De verdachte heeft tot nu toe ge weigerd een verklaring af te leg gen. Hij wil niet zeggen waar het geld vandaan komt. De politie ge looft niet dat hij destijds daadwer kelijk bü de ontvoering was be trokken. Aangenomen wordt dat hij het ontvoeringsgeld heeft ge heeld. De man werd in Zwitserland aangehouden toen hij het geld wil de wisselen voor andere valuta, waaronder Nederlandse guldens. Een onderzoek ter plaatse door Ne derlandse rechercheurs heeft niet veel meer aan het licht gebracht dan dat hij het ontvoeringsgeld wilde wisselen. Of de man wellicht in gezelschap was van anderen is niet gebleken. Het geld is door de Zwitserse politie in beslag geno men. De verdachte wordt morgen voorgeleid aan de officier van justi tie in Den Bosch. Een van de hoofdverdachten in de ontvoeringszaak is kort na zijn aanhouding ontsnapt uit een ge vangenis in zijn geboorteland Ita lië. Sindsdien is hij spoorloos. Ook is ongeveer tien miljoen gulden van het losgeld nog steeds niet bo ven water. de directie niemand aan de staking Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie hebben de directies van de inrichtingen van het departement geen richtlijn gekregen voor een eventueel optre den tegen stakers. Dat wordt aan de directies zelf overgelaten. De staking in vier strafinrichtingen werd door de woordvoerder beves tigd. Aantallen stakers waren hem niet bekend. Brandweer komt dieren op Hoge Veluwe te hulp OTTERLO (ANP) - De brand weerkorpsen van Otterlo en Hoenderlo zijn gisteren op drin gend verzoek van het Nationaal Park de Hoge Veluwe de 260 edelherten en ongeveer 50 wilde zwijnen te hulp geschoten. De dieren kampen door de enorme droogte van de afgelopen weken met een groot gebrek aan drink water. Vooral de jonge dieren komen daardoor in gevaar, al dus een woordvoerder van de Hoge Veluwe. De brandweer heeft 50.000 li ter water naar het park ge bracht. Daarmee zijn onder meer de speciaal daarvoor op gestelde drinkbakken in de wildgebieden gevuld. De brand weer heeft ook de totaal ver droogde poelen, waarin herten en zwijnen verkoeling zoeken en zich van ongedierte bevrij den, natgemaakt. De hulpactie zal bij aanhou dende warmte en droogte de ko mende dagen worden herhaald. Ook in de hete zomer van 1976 deed de Hoge Veluwe al een be roep op de brandweer van Ot terlo en Hoenderlo. Teleurgestelde Maurice de Hond verlaat PvdA DEN HAAG (GPD) - Opiniepeiler Maurice de Hond heeft na de ka merverkiezingen in mei zijn lid maatschap van de PvdA opgezegd, omdat deze partij zich steeds in een positie manoeuvreert die tot de oppositie leidt. Al vóór de verkie zingen had De Hond verklaard dat hij het een grote vergissing vond dat Den IJyl weer lijsttrekker was. Nu zegt hij tegenover het partij blad Voorwaarts: „En dan wordt ik wel heel erg iebel als ik Den Uyl hoor zeggen dat het niet gelukt is om de middengroepen te bereiken, terwijl hij zelf de grootste belem mering heeft opgeworpen". „Met Kok was een andere uitslag mogelijk geweest. Het falen zat min of meer ingebakken, en nu zit de PvdA weer vier jaar aan de kant". De opiniepeiler was PvdA- lid sinds begin jaren zeventig. (Vervolg van pagina 1) HILVERSUM/DEN HAAG (ANP) - De omroepen hebben gisteren in een gezamenlijke reactie negatief gereageerd op de tekst in het con cept-regeerakkoord over het opzet ten van een commercieel tv-net. Volgens de omroepen biedt het voorlopige regeerakkoord op dit punt geen aantrekkelijk perspec tief. Bovendien is het een uiterst vreemde constructie om alsnog de mogelijkheid open te laten voor een gedeeltelijk commercieel net, als slechts twee A-omroepen het zogenoemde non-commerciali- teitsbeginsel wensen af te zweren, aldus de voorzitters van de omroe pen. In de gezamelyke reactie worden geen argumenten gegeven voor de ze stellingname. Veronica-direc- teur Rob Out verklaarde echter dat de problemen met name te maken hebben met de gelijkwaardige rol die de uitgevers in de commerciële opzet is toegedacht. Als het be drijfsleven invloed kan uitoefenen op programmatisch gebied, is voor mij commerciële televisie geen haalbare kaart; over een risicodra gende deelname via bijvoorbeeld aandelen, valt wel te praten, aldus Out, zolang onze programmatische autonomie maar niet in het geding AVRO-directeur Wibo van der Linde toonde zich tevreden met een net voor abonneetelevisie (AVRO. TROS, Veronica) binnen het huidige bestel, waarop de AVRO twee dagen per week volle dig kan programmeren. Op basis van dit akkoord valt er met com merciële televisie geen droog brood te verdienen, zo meende hij. In de gezamenlijke reactie werd ook kritiek geuit op de 'generalise rende tekst' met betrekking tot de verzelfstandiging van het facilitair bedrijf van de NOS. Het voorzit- tersoverleg had met name kritiek op het feit dat met geen woord is gerept over het efficiëncy-onder- zoek waaruit moet blijken of ver zelfstandiging een haalbare zaak is. Ook is niet duidelijk welke onder delen van het facilitair bedrijf bij de verzelfstandiging betrokken zullen worden. De VPRO nam in de reactie een apart standpunt in. Volkshuisvesting Demissionair CDA-staatssecre- taris Brokx (volkshuisvesting) vindt dat het ontwerp-regeerak- koord van informateur en partijge noot De Koning 'een slecht stuk' is voor de volkshuisvesting. Dat liet hij gisteren via een woordvoerster weten/ In het stuk wordt voorgesteld om 1,5 miljard gulden te bezuini gen op woningbouw, huursubsi die, premies voor koophuizen, iso latiesubsidie en verhuisbij dragen. Na de bezuinigingen op vooral de huursubsidie in de eerste jaren van het kabinet-Lubbers heeft Brokx herhaaldelijk gezegd dat verdergaande bezuinigingen voor hem onaanvaardbaar zouden zijn. Onlangs heeft hij zich nog zeer kri tisch uitgelaten over het rapport van een ambtelijke werkgroep die zes bezuinigingsvarianten had be dacht. Bij invoering in 1990 leveren die tien jaar later besparingen op variërend van 300 miljoen tot 8,5 miljard gulden, afhankelijk van de te kiezen variant. Brokx staat niet alleen in zijn kri tiek op de beoogde bezuinigingen bij volkshuisvesting. De hele bouw- en woonsector, van werkne mers tot en met werkgevers, is fel gekant tegen een volgende bezui nigingsronde. Daarbij komt nog het feit dat het departement van Brokx en zijn minister Winsemius ingevolge het concept-regeerak koord van alle ministeries nog het meeste moet inleveren. Ruding CDA-minister Ruding (finan ciën) vindt dat er de komende ka binetsperiode meer moet worden bezuinigd dan de 18,5 miljard die in het concept-regeerakkoord zijn vastgelegd. De minister zou dezer dagen in de CDA-fractie aandrin gen op forsere besnoeiingen, zo zei hij gisteren voor de KRO-micro- foon. Een bedrag noemde hij niet. Over het bedrag van 18,5 miljard zei de minister: „Ik denk dat dat gezien de ernstige toestand van de dalende aardgasbaten onvoldoen-, de is om een solide beeld te krijgen voor 1990". Hoofdagent buiten functie na diefstal UTRECHT (ANP) - De Utrechtse hoofdcommissaris van politie Wiarda heeft gisteren een 28-jarige hoofdagent van zijn korps buiten functie gesteld. De man wordt ver dacht van het verduisteren van goederen die op het politiebureau bij de afdeling gevonden voorwer pen waren afgegeven. Hoelang de agent dit al deed en hoeveel hij heeft gestolen, is niet bekend. Het onderzoek naar zijn praktijken is nog niet afgerond. De hoofdagent zal waarschijnlijk wor den ontslagen. Drees-monument DEN HAAG (GPD) - Burgemees ter en wethouders van Den Haag hebben positief gereageerd op een verzoek uit de gemeenteraad om in de Hofstad een monument op te richten ter ere van de oud-staats man dr. Willem Drees. B en W heb ben al overleg gehad met de fami lie van Drees. De familie wil dat Drees wordt uitgebeeld als jonge man toen hij, kort na de Eerste We reldoorlog, wethouder van Den Haag was. Het PvdA-raadslid mevrouw Steenbergen stelde een maand ge leden voor het standbeeld op te richten aan de Beeklaan, waar Drees, die zaterdag 100 jaar wordt, nog steeds woont. De gemeente Den Haag heeft Drees al geeërd met het ereburgerschap en een park dat naar hem werd genoemd. MAASTRICHT (ANP) - Bij opgravingen in de noorder zijbeuk van de Sint Servaas-basiliek in Maastricht zijn de funderingen van de vermoedelijk oudste kerk in Nederland blootgelegd. De kerk moet zijn gebouwd in de zesde eeuw na Christus. Er zijn bij de opgraving aanwijzingen gevonden die suggereren dat het wel eens om de befaamde 'magnum templum' (grote tempel) zou kunnen gaan, die is beschreven door de historicus Gregorius van Tours (538-594). Diens tijdgenoot Monulf us, bisschop van Maastricht, liet het houten kapelletje boven het graf van de heilige Servatius ver vangen door deze grote kerk, waar hij het lichaam van Servatius - de eerste bisschop van Maastricht - liet onderbrengen. (foto anp» EMMEN (GPD) - Verboden uitgaven van het blad 'Evan', waarin volgens de rechter beledigende taal over de joden wordt gebezigd, zijn gisteren en eergisteren in Emmen opnieuw verspreid. De uitgaven zijn geschreven door de evangelisatie-echtpaar Jenny en Lucas Goeree uit Zwolle. In september van het vorig jaar verbood de rechter verdere verspreiding van de nummers 10 en 12 van het blad 'Evan'. Hierin wordt gesuggereerd dat de joden de holocaust aan zichzelf te danken hebben, omdat zij Jezus Christus zouden hebben vermoord en sindsdien weigeren zich tot Hem te bekeren. Nadat het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) sa men met de Anne Frank Stichting een kort geding tegen het echtpaar had aangespand, werd het echtpaar door de rechter verboden door te gaan met het verspreiden van de gewraakte uitgaven. Na eerdere berichten van hernieuwde verspreiding uit Amsterdam, Mijdrecht en dan nu Em men, overwegen het CIDI en de Anne Frank Stichting de rechter te vra gen de dwangsom van 10.000 gulden per overtreding van het versprei dingsverbod in te vorderen. Jenny Goeree distantieerde zich gisteren van de hernieuwde versprei ding van het blad, maar zei wel: „We hebben na het vonnis direct hoger beroep aangetekend. We zijn ook gewoon van plan het blad opnieuw te drukken. Er staat de waarheid in. Na de uitspraak hebben we tijdens bijeenkomsten het blad nog wel meegegeven aan mensen die het graag wilden hebben. Misschien zijn die het nu aan het verspreiden". APELDOORN De Veluwe Bos- brandweer verkeert al geruime tijd in een situatie van verhoogde waakzaamheid. „We hebben in de ze droge, warme periode dagelijks van 11 uur 's morgens tot 5 uur 's middags constant twee .waarne mingsvliegtuigen in de lucht, waarin onze waarnemers de hele Veluwe nauwlettend in de gaten houden", zegt J. E. Klop, plaatsver vangend commandant van de Ve- luwse Bosbrandweer. door Dick Hörst Nieuw bij de maatregelen ter voorkoming van bos- en heide branden op de Veluwe is een be paald systeem van risico-meting, dat door het Veluws Bosbrand- weercomité in overleg met de Wa- geningse Landbouwhogeschool op wetenschappelijke basis is uitge dokterd. „Er zijn twee meetpunten: op de vliegbasis Deelen bij Arnhem en in Nunspeet waar ook de centrale meldkamer van Staatsbosbeheer is gestationeerd. Er worden metin gen verricht naar temperatuur, windrichting en windsterkte, vochtigheidsgraad van de lucht en van het hout", vertelt Klop. „Aan de hand van die gegevens, die allemaal de computer ingaan, ontstaat er een bepaald systeem dat een beeld geeft van het brand risico in de natuurgebieden. De ri sicofactor wordt aangegeven in cij fers waaruit wordt afgelezen of het risico matig, laag of hoog is". „De vochtigheidsgraad van hout wordt gemeten in een 'raster' droog hout, dat tweemaal 24 uur in een oven heeft gelegen. Door dat hout dagelijks te wegen krijgen we een beeld van de vochtigheids-op namecapaciteit van het hout", al dus Klop. Ajax De Bosbrandweer huurt de waarnemings-vliegtuigjes, mèt pi loot, van Special Air Services op het vliegveld Teuge, waarmee een contract is afgesloten. „We stoppen weer met vliegen zodra het ^en paar dagen lang flink heeft gere gend. Maar daar ziet het voorlopig nog niet naar uit". De toestellen opereren onder na men Ajax-Noord en Ajax-Zuid. Vanuit de Ajax-Noord wordt het gedeelte van de Veluwe ten noor den van de E8 (Hoevelaken-Twen- te) in de gaten gehouden en vanuit de Ajax-Zuid het gedeelte ten zuiden van deze autosnelweg, tot aan Arnhem. Als zo'n vliegtuigje. een Cessna, weer op Teuge landt om bij te tanken, is het tevoren in de lucht al afgelost door een ander toestel, zodat de waarneming niet wordt onderbroken. Tot nu toe valt in dit zomersei zoen het aantal brandmeldingen nogal mee, vertelt Klop. „We zijn gestopt met de preventie-spots op de televisie, omdat we de indruk kregen dat je soms mensen daar mee juist op een verkeerd idee brengt. Het is bekend dat er bij bos-en heidebranden in het alge meen sprake is van brandstichting. Vandaar". Bij branden in natuurgebieden bepaalt de Bosbrandweer vanuit de lucht ook het uitbreidingsrisico. Zodoende weet men 'beneden' of er al of niet meer auto's en mate riaal naar de bedreigde plaats gedi rigeerd moeten worden. Een brand wordt door de waar nemer in het vliegtuig, een brand weerman, doorgegeven aan de dichtstbijzijnde van de vier alarm centrales. Die alarmcentrales lig gen verspreid over de vier Veluwse brandweerregio's Harderwijk, Apeldoorn, Ede en Arnhem. Een melding voor een bepaalde alarm centrale kan door de andere drie alarmcentrales via de mobilofoon worden 'meebeluisterd', zodat elke centrale steeds op de hoogte is van wat zich waar dan ook op de Velu we afspeelt. Kaarten De luchtwaarnemers beschikken in het vliegtuig over stafkaarten waarop aan de hand van coördina ten heel secuur de plaats van een brand valt af te lezen. Die kaarten en coördinaten komen overeen met de plotkaarten in de alarmcen trales. De coördinaten verdelen het gebied in vakken van twee bij twee vierkante kilometer. Dat systeem is ook nog te verfij nen tot vakken van één bij één vierkante kilometer, die weer zijn onderverdeeld in stukken van 100 meter. Om het de bemanning van de uitrukkende brandweerwagens bij het zoeken van de juiste lokatie gemakkelijk te maken, blijft het toestel net zo lang boven het be dreigde gebied in de lucht hangen tot de brandweerauto is gearri veerd. Klop: „We zijn nu met dat sys teem het elfde jaar ingegaan. Vorig jaar is een aantal daartoe opgeleide luchtwaarnemers, die meer dan 50 vlieguren hadden gemaakt, onder scheiden met de brandweer-wing. Op vdbrstel van Fred Klaver, direc teur van Special Air Services, heb ben we er feestje omheen ge bouwd, ook al omdat we toen het tweede lustrum van de luchtwaar- nemingen vierden". DEN HELDER (ANP) - Kroonprins Willem-Alexander moest eerst even de rand van zijn moeders hoed ombui gen om zich te kunnen laten feliciteren. Vervolgens kuste koningin Beatrix hem op beide wangen. Zij was de eerste die Willem-Alexander gisteren gelukwenste met zijn beëdiging tot luitenant ter zee derde klas bij de Koninklijke Marine. De plechtigheid voltrok zich op het snikhete dek van Hr.Ms. Tromp. Willem-Alexander legde als laatste van een groep van zeventien de eed van van trouw aan de koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht af. Volgens vice-admiraal R. Krijger, die de beëdiging verrichtte, was het de eerste keer dat een kroonprins van Oranje op een marineschip tegelijk met zijn jaargenoten werd beëdigd. Elf van hen ga-ven overigens de voorkeur aan de belofte boven de eed. Willem-Alexander blijft tot januari 1987 in dienst. (fotoANP) DEN HAAG - Het valt nauwe lijks op in het 71 pagina's dikke ontwerp-regeerakkoord, maar het staat er wel degelijk: „Er komt een algemene identificatie plicht op basis van bestaande do cumenten, zoals paspoort, rijbe wijs e.d.". Informateur De Ko ning kon zich maandagavond bij de presentatie van het akkoord niet meer herinneren op wiens voorstel de legitimatieplicht in de^regeerafspraak was opgeno men. Maar het is duidelijk dat een dergelijk voorstel alleen maar van het CDA afkomstig kan zijn. De WD heeft zich al tijd mordicus verzet tegen deze aantasting van de persoonlijke levenssfeer. door Jos Heymans Het is niet onbegrijpelijk dat de christen-democraat De Ko ning zich van de domme houdt. De legitimatieplicht is in ons land een zeer gevoelig onder werp, dat onmiddellijk herinne ringen oproept aart het gehate persoonsbewijs (Ausweis) uit de Tweede Wereldoorlog. Elke sug gestie om legitimatie in welke vorm dan ook verplicht te stel len, heeft tot nu toe tot heftige reacties geleid. Het CDA, al ja renlang voorstander van een le gitimatieplicht, weet nog steeds niet hoe een dergelijk voorstel zonder het oproepen van emotio nele reacties moet worden gelan ceerd. Vorig jaar nog poogden de christen-democraten het aloude idee door te voeren. De commis sie die zich bezighield met de vaststelling van het CDA-verkie- zingsprogramma, opperde de in voering van een identiteitskaart om de opsporing van criminelen te kunnen vergemakkelijken. Hoewel het woord 'persoonsbe wijs' zorgvuldig was vermeden, wisten de kiezers precies waar om het ging en brak er een storm van verontwaardiging los. Het CDA haastte zich de invoering van de legitimatieplicht uit het verkiezingsprogramma te schrappen. Minder subtiel Minder subtiel was het tv-op- treden van minister Korthals Al- tes (justitie) in april van het vorig jaar. In het programma 'Bij Koos' pleitte de WD'er - in weerwil van de liberale gedach ten - voor de invoering van een persoonsoewijs om de dreigende uitbreiding van de criminaliteit als gevolg van de plannen om de grenscontroles binnen de Euro pese Gemeenschap af te schaf fen, tegen te gaan. Een verplicht legitimatiebewijs zou de veilig heid in ons land ten goede ko men, aldus Korthals Altes. De minister besefte weliswaar dat een persoonsbewijs bij oude re Nederlanders pijnlijke herin neringen zou oproepen, maar meende dat probleem te kunnen ondervangen door personen van 50 jaar en ouder vrij te stellen van de legitimatieplicht. Het idee werd weggehoond, de minister werd door de Tweede Kamer op het mafje geroepen en hij koos eieren voor zijn geld door te ver klaren nooit de bedoeling te heb ben gehad om een persoonsbe wijs in te voeren. Voor het CDA lijkt de stilte na de stormen van vorig jaar lang genoeg te hebben geduurd. De legitimatieplicht is in het regeer akkoord opnieuw ten tonele ge voerd, hoewel daarover in de ver kiezingsprogramma's van CDA en WD met geen woord is ge rept. De christen-democraten, 'ongevoelig voor de felle reacties uit een tamelijk kort verleden, willen het blijkbaar nog een keer proberen met het aloude argu ment dat de criminaliteit dan be ter kan worden bestreden. Het CDA heeft uit het verleden wel iets geleerd. Een aparte pas is niet meer nodig; bestaande do cumenten als het rijbewijs, het paspoort of de 65-plus-kaart zijn geschikt. Bovendien zijn bela den woorden als 'persoonsbe wijs', 'identiteitskaart' en 'legiti matieplicht' bewust achterwege gelaten. Nu heet het identifica tieplicht. Maar of die benaming het voorstel van zijn emotionele lading kan ontdoen, moet wor den betwijfeld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5