Stukgoedfusie gaat niet door Straf chauffeurs ingetrokken ABN baant zich weg op markt in VS Nederlands scoort binnen Eureka CNV vreest 'koude sanering' Olieprijzen wellicht onder de tien dollar EG zet nieuwe stap naar vrij wegvervoer DINSDAG 1 JULI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 ROTTERDAM (GPD) - De voorgenomen fusie van drie stukgoedbedrijven in de Rotter damse haven gaat definitief niet door. De drie betrokken bedrijven (Seaport Termi nals, Multi-Terminals en Müller-Thomsen met in totaal een kleine 2000 werknemers) hebben over het samenwerkingsplan geen overeenstemming kunnen bereiken. BRIONI/LONDEN (UPI/Rtr) De prijzen van ruwe olie op de wereld markt zijn gisteren gedaald, door dat de Opec het na zes dagen ver gaderen in Brioni (Joegoslavië) niet unaniem eens is kunnen wor den over het beleid ten aanzien van prijzen en produktie. In Londen ging de richtkwaliteit olie, die uit het Noordzee-veld Brent, met veertig dollarcent in prijs omlaag tot 11,20 dollar per vat (159 liter). De daling is niet zo groot als in het verleden het geval is ge weest. De markt had niet zulke ho ge verwachtingen van de Opec-be- sprekingen, hetgeen werd beves tigd door de uitkomst ervan, aldus een handelaar. Deskundigen verwachten dat de olieprijs langzaam verder zal dalen. Er is veel olie onderweg die in juli en augustus in de VS en Europa op de markt komt. Daardoor zal de prijs wellicht dalen tot onder de tien dollar, zo menen oliehandela ren. Later dit jaar zal de olieprijs weer stijgen. Het overleg op Brioni was vrij wel identiek aan dat van april in Genève, toen Iran, Libië en Alge rije dwars lagen. Tijdens het jong ste overleg heeft Gabon zich bij de „haviken" gevoegd. Zij willen dat de produktie fors wordt vermin derd teneinde de prijs weer op te drijven tot 28 dollar. De negen an deren niet verder willen gaan dan een prijs van tussen de zeventien en negentien dollar per vat. Zij zijn het samen eens over een vermindering ten opzichte van de huidige produktie met één tot twee miljoen vaten per dag. Om de vier landen van de harde lijn niet ver der tegen de haren in te strijken is uit de slotverklaring geschrapt, dat negen landen overeenstemming hebben bereikt over prijzen en pro duktie. De verklaring meldt nu slechts dat de dertien landen op 28 juli weer bij elkaar te komen, dan in Genève. In dé tussentijd kan er dan wor den overlegd met de betrokken re- Eerder al dit jaar haakte de Maat schappij voor Industriële Projec ten (MIP) af als financiële deelne mer. De MIP dichtte de nieuw op te zetten onderneming, waarvoor al de naam Triton was bedacht, te geringe toekomstmogelijkheden toe. Zoals bekend, verliest het tra ditionele havenwerk steeds meer terrein aan de containers. De MIP die voor een kwart in de nieuwe combinatie zou meedoen, stelde als voorwaarde dat eerst 350 van de nu nog 1995 banen zouden verdwijnen. Het Van der Louw-ak koord, dat betrekking heeft op werkgelegenheid in de totale Rot terdamse stukgoedsector, bepaalt echter dat er tot 1990 geen gedwon gen ontslagen mogen vallen. Wat de gevolgen zijn van het af springen van de fusie, is niet be kend. De directies van de betrok ken bedrijven hullen zich nog in stilzwijgen. De vakbonden zijn nog niet geinformeerd. Vakbondsbe stuurder Cees Zwijnenburg van de Vervoersbond CNV zegt 'een kou de sanering' te vrezen. Van de drie bedrijven, dochterondernemingen zijn van de concerns Furness, Pak hoed en Internatio Muller, lijdt Muller-Thomsen al zeven jaar ver lies. De beide andere bedrijven zijn twee jaar geleden in de rode cijfers terechtgekomen. LUXEMBURG (AP/ANP) - De EG- ministers van verkeer hebben gis teren ingestemd met maatregelen om het internationaal wegtrans port in de twaalf EG-landen tot De ministers kwamen verder overeen om de maximum asdruk voor vrachtwagens op 11,5 ton te stellen per 1 januari 1992. Dit be sluit is vooral van belang omdat Los hiervan zullen overtollige stukgoedwerkers in de Rotterdam se haven op straffe van ontslag bin nenkort worden verplicht over te stappen naar andere onderdelen in de haven. Om de teruglopende werkgelegenheid in het stukgoed op te vangen, was in het al genoem de akkoord-Van der Louw de af spraak gemaakt dat stukgoed- werknemers vrijkomende plaatsen in de andere sectoren, zoals contai ners, erts, kolen en graan, zouden opvullen. Dankzij deze regeling zouden 135 havenwerkers onmiddellijk kunnen overstappen, maar slechts 26 hebben dat ook daadwerkelijk gedaan. De geringe belangstelling is volgens de werkgeversorganisa tie SVZ voornamelijk toe te schrij ven aan de relatief goede stukgoed- cao die een overstap naar andere haven-sectoren, met in verhouding minder roostervrije dagen en on aantrekkelijke vol-continudien- sten, in de weg staat. In een telex die het Gemeentelijk Havenbedrijf maandagmiddag aan de vakbonden heeft verstuurd, is echter te verstaan gegeven dat stukgoed-werknemers zullen wor den verplicht een baan te accepte ren in een ander deel van de haven. 1992 geleidelijk te vergemakkelij- daarmee nu de gehele technische ken. Het akkoord, dat op 1 januari 1987 ingaat, wordt gezien als een stap in de richting van volledig ge liberaliseerd wegverkeer in Euro pa. harmonisatie is rond gekomen, dat wil zeggen dat alle maximale afme tingen en gewichten zijn vastge steld voor alle vrachtwagens die in de toekomst in Europa het vervoer verzorgen. Voor het Verenigd Ko ninkrijk en Ierland is er een uitzon dering gemaakt. In die landen zal voor de aangedreven assen van vrachtwagens 10,5 ton gelden en ze mogen zelf besluiten wanneer ze Het „communautaire contin gent" (vergunningen waarmee ver voer dus door de gehele Gemeen schap vracht mogen vervoeren) zal met ingang van 1 januari 1987 auto matisch elk jaar met veertig pro cent wordt verhoogd. Nederland op 11,5 ton zullen overstappen heeft op het ogenblik 955 van zulke vergunningen. Als gevolg van de jaarlijkse automatische uitbreiding zullen dat er dat in 1992 ruim 7000 zijn. Dat zal de grensformaliteiten aanzienlijk vereenvoudigen. Onderbetaald In detailhandelsbedrijven met tien of meer werknemers verdien de in 1984 1,4 procent van de werk nemers minder dan het wettelijk minimumloon. Dat ligt boven het landelijk gemiddelde (0,7). Dat blijkt uit een onderzoek van Socia le Zaken. De grootte van de onder- betaling bedraagt gemiddeld elf procent van het loon waarop de werknemer wettelijk recht heeft. Een parttimer loopt zeven keer zo veel kans op onderbetaling dan ie mand met een volledige baan. Zes tig procent van de onderbetaalden Vrouwen De deelneming 1 meisjes aan Nederlandse projecten in het kader van het Europees So ciaal Fonds (in gebieden met een hoge werkloosheid) blijft sterk achter bij het Europees gemiddel de. Dat blijkt uit antwoorden van de Europese Commissie op vragen van CDA-Europarlementariër H. Maij-Weggen. In 1984 en 1985 na men respectievelijk 47.951 en 38.895 Nederlanders deel aan ESF- projecten in ons land. In 1984 wa ren daar 4929 vrouwen bij "(10 pro cent) en vorig jaar 8840 (24 pro cent). De gemiddelde deelneming van vrouwen in de EG bedraagt 40 procent. Industrie De omzet van de delfstoffenwin ning en de industrie is in het eerste kwartaal van 1986 ten opzicht van het overeenkomstige kwartaal van 1985 met in totaal 7,8 miljard gul den (10 procent) gedaald. Deze om zetdaling komt grotendeels voor rekening van de export. Een aan zienlijk deel van de omzetdaling in de delfstoffenwinning en de aardo lie-industrie is echter een gevolg van prijsdaling. Het aantal werkne mers nam gedurende het eerste kwartaal weer toe en wel met 3.200, zo blijkt uit gegevens van het CBS. Aerolines De Rotterdamse luchtvaartmaat schappij Holland Aerolines heeft besloten het onderhoud en de re paratie van haar vloot op de Gro ninger luchthaven Airport Eelde uit te gaan voeren. Daartoe zal een drie miljoen gulden kostende han gar op het vliegveld worden ge bouwd. Het gehele project zal in de technische en administratieve sec tor, die geheel in Groningen gecon centreerd zal worden, ongeveer zestig arbeidsplaatsen opleveren. Het is de bedoeling dat behalve de eigen toestellen^ (ATR en Brasilia) ook diensten aan derden zullen worden aangeboden. Schols ver wacht dat de komende jaren de on- derhoudsmarkt voor de zogenoem de turbo-props sterk zal toenemen. Al eerder waren de sociale rege lingen (rij- en rusttijden bijvoor beeld) rond gekomen. Het enige wat nu nog een volledige vrijma king van dc Europese wegver- voersmarkt in de weg staat is de fiscale harmonisatie. Die houdt in het gelijktrekken van de motorrij tuigenbelasting, accijnzen en het laten verdwijnen van tolheffing. Op die materie hebben de ver keersministers echter weinig greep omdat het voornamelijk een zaak van hun collega's van financiën is. Over hoe men bij de fiscale harmo nisatie het best te werk kan gaan zal de EG-commissie nog voor het eind van het jaar met een nota ko men. Maximum snelheid In de raad is ook gesproken over de maximum snelheid op de Euro pese wegen. Er is een raadsconclu- sie aanvaard waarin letterlijk staat dat de lidstaten „er naar zullen streven om, waar de infrastructure le omstandigheden zulks toelaten, het gebruik van de autosnelwegen te bevorderen door te differentië ren in toelaatbare snelheden op au tosnelwegen ten opzichte van ge wone autowegen op een Europees herkenbaar niveau". Volgens de Nederlandse minis ter mevrouw Smit-Kroes wordt er daarbij zeker niet aan gedacht om in alle EG-landen dezelfde maxi mum snelheid voor te schrijven. Wel acht ze het „aanbevelenswaar dig om die snelheden wat meer naar elkaar toe te brengen". In die context moet het voor Nederland mogelijk zijn „dat er hier en daar (met voldoende inachtneming van veiligheids- en milieu-aspecten) een iets hogere snelheid komt", zo Van Aardenne (rechts) drukt de Britse premier Thatcher de hand tij dens de Eureka-conferentie in Londen. (foto anp> LONDEN (GPD/ANP) - Het secre tariaat van Eureka, een samenwer kingsverband ter verbetering van de Europese positie op de markt van de hoogwaardige technolgie, wordt definitief gevestigd in Brus sel. Frankrijk en West-Duitsland hebben de kandidatuur voor Straatsburg officieel ingetrokken op de derde Eureka-ministerscon- ferentie, die gisteren in Londen werd gehouden. Op de conferentie werd gisteren ook aan 62 projecten het begeerde 'Eureka-predikaat' toegekend, waarmee een bedrag van ongeveer vijf miljard gulden is gemoeid. Bij veertien van de 62 projecten zijn Nederlandse bedrijven of (over- heids-)instellingen betrokken. FNV wint geding in hoger beroep ARNHEM (ANP) - De strafmaatre gelen tegen twee chauffeurs die vo rig jaar deelnamen aan de blokka de-acties in het wegtransport, moe ten onmiddellijk worden ingetrok ken op straffe van duizend gulden per dag. Met deze uitspraak van het Arnhemse gerechtshof heeft de Vervoersbond FNV gisteren in ho ger beroep het kort geding gewon nen dat de bond had nen tegen de firma Veurink i denberg. De chauffeurs werden door de firma Veurink gedegradeerd tot re serve-chauffeurs (met minder ure dus minder loon), omdat zij i "dermate evident en grof onrecht matig", dat beide chauffeurs daar december vorig jaar met wagens niet aan hadden mogen meedoen, van hun bedrijf deelnamen aan de De vervoersbond ging tegen het door de vervoersbond FNV geor- vonnis van Van der Biesen in be- ganiseerde blokkade-acties in het roep, omdat dit vonnis volgens de SCHIPHOL (GPD) - De KLM praat met de Vereniging van Ne derlandse Verkeersvliegers (VNV) over een mogelijke tijde lijke verhoging van de pensioen gerechtigde leeftijd. Die ligt voor piloten bij KLM nu op 56 jaar en gaat mogelijk enkele jaren om hoog. De maatregel is nodig wegens een dreigend tekort aan vliegers in de komende jaren. Dat is voor namelijk het gevolg van de KLM wil uitstel pensioen piloten komst van de Boeing 737-300 en de vervanging van de oude 747's door een nieuw type. Dat maakt omscholing van vliegers noodza kelijk. Met de aanschaf van zes wegtransport. De bond spande on- bond een ernstige miskenning middellijk een kort geding aan te- het stakingsrecht inhoudt, gen de werkgever en eiste dat de Het gerechtshof in Arnhem oor- strafmaatregelen tegen de chauf- deelde echter dat de twee chauf feurs zouden worden ingetrokken, feurs met hun deelneming aan een Die maatregelen werden door blokkade op de Ijsselbrug in Zwol- president Van der Biesen van de le binnen het actieparool van hun rechtbank in Almelo echter goed- vakbond zijn gebleven. Bovendien was het hof van mening dat van beide chauffeurs "bij de huidige weipig doorzichtige stand van het stakingsrecht in Nederland niet mag worden geëist en verwacht dat zij het al dan niet rechtmatige karakter van een met het gezag van een erkende vakbond ondernomen actie tijdig onderkennen". Bestuurder J. Hengst van de FNV toonde zich zeer tevreden over de uitspraak van het gerechts hof. "Het hof is met ons van me ning dat je individuele chauffeurs niet aansprakelijk kunt stellen voor een collectieve actie diie door de vakbonden is opgezet". 747-400's is bij de KLM een begin gemaakt met het verdwijnen van het laatste toestel met een drie manscockpit. Door toepassing van de mo dernste apparatuur verdwijnt de boordwerktuigkundige (BWK), zoals eerder al gebeurde met de invoering van de Airbus A 310. Eerder maakte KLM al bekend jonge BWK's de mogelijkheid te bieden zich te laten omscholen tot vlieger. CHICAGO - De Algemene Bank Nederland (ABN) wil de komende jaren haar positie in Noord-Amerika versterken. Vorig jaar was het aandeel van de buitenlandse ABN-poot ongeveer 40 procent van het balanstotaal. Dat komt neer op zo'n 60 miljard gulden. In de toekomst zou dat op kunnen lopen tot zo'n 50 procent. Noord-Amerika lijkt daar bij de belangrijkste groeimarkt. door Hans Amesz Dat vertelde ABN-bestuurslid mr. P.J. Kalff onlangs aan een groep Nederlandse journalisten, die op uitnodiging van de bank Amerika bezocht. ABN maakte on langs bekend dat zij de Amerikaanse Bank of Lisle wil overnemen. De zogenaamde let ter of intent is inmiddels in Chicago onder tekend. De ABN, de grootste particuliere bank in Nederland, beschikt sinds de overname van de in Chicago zetelende LaSalle Natio nal Bank in 1979 over 11 kantoren in de VS en 3 in Canada. Met de aankoop van de Bank of Lisle wil de ABN-bank een lokaal steunpunt toevoegen aan de dienstverle ning van haar dochter LaSalle. De Bank of Lisle heeft een balanstotaal van ongeveer 100 miljoen dollar. De netto-winst over 1985 was circa 1,8 miljoen dollar en er werken ongeveer 50 mensen. De overnameprijs zal zo'n 18 miljoen dollar bedragen. Begin 1985 zijn alle ABN-kantoren in de VS en Canada en ABN-dochter LaSalle geintegreerd. Homer J. Livingston Jr. van La Salle is benoemd tot president-directeur van de beheersmaatschappi De ABN wil in Amerika een reputatie op bouwen als merchant bank. Als bank dus die naast het verstrekken van leningen vooral is gericht op financiële dienstverle ning als adviseren bij overname of fusies van bedrijven, valutatransacties en het speuren naar nieuwe financieringsinstru menten. „Voor onze klanten moeten wij problemen-oplossers zijn... bekend om on ze creativiteit in het ontwikkelen van finan ciële oplossingen. Dat is de enige manier om in het huidige Amerikaanse bankwezen te overleven", zegt Homer J. Livingston. „We willen vele verschillende produkten kunnen bieden aan dezelfde klant in plaats van goedkope kredieten als enig produkt aan vele klanten". De Amerikaanse wetgeving maakt het tot nu toe voor commerciële banken (handels banken) niet mogelijk om op financiëel ter rein te doen wat ze willen. Zo is het voor commerciële banken bijvoorbeeld verbo den om in effecten te handelen. Dit vloeit voort uit de beurskrach van 1929 toen zeer Minister Van Aardenne toonde zich gisteren erg tevreden over dit resultaat. "Nederland heeft goed gescoord. Onze industrie heeft dui delijk ingehaakt op de mogelijkhe den die Eureka biedt", aldus de be windsman. Ook premier Thatcher prees gisteren de voortvarendheid van het Eureka-initiatief: "Het is niet meer te begrijpen dat elk Eu ropees land zijn eigen hoogwaardi ge industrie omhoog moet houden als een soort nationale kampioen, geisoleerd van de rest van Europa. Dat levert alleen afzet op de thuis markt op, maar opent niet de we reldmarkt", aldus Thatcher. Van de nu met een Eureka-predi kaat opgesierde projecten is een van de omvangrijkste het High De finition Television System, het door digitalisering van het netwerk verbeteren van de kwaliteit van tv- beelden; een project dat een inves tering vergt van naar schatting 192 miljoen ecu (2,42 gulden). Verder kon de geautomatiseerde ontwik keling en produktie van standaard chips de goedkeuring van de mi nistersconferentie wegdragen (kos ten: in drie jaar 7,1 miljard ecu). UTRECHT - Vier Chinese meesterkoks zijn gisteren in Utrecht begonnenmet gespecialiseerde kook Blijven zij weigeren, dan hangt voor hun vakgenoten in Nederland. De vier behoren tot de beste tien van China. Zij zullen in de komende twee hun ontslag boven het hoofd. jaar zo'n 2400 koks van Chinees-Indische restaurants onder handen nemen. (foto ANP) Van Aardenne tevreden na aanwijzing 62 projecten Een ander groot project dat het Eu reka-predikaat kreeg, is de ontwik keling van een industriële laser (76 miljoen ecu). Volgens projectleider mr. L. van den Bergen (hoofd Eureka-secreta- riaat in Nederland) heeft 40 tot 50 procent van de bedrijven 'Europe se schaalvergroting' nodig. "Eure ka is een geloof en werkt als een paraplu", zegt Van den Bergen. geringen over de voorstellen voor de verdeling van de produktie over de afzonderlijke leden, een kwestie waarover al lange tijd geen over eenstemming kan worden bereikt. In kringen van het Opec-overleg is vernomen dat er op Brioni is ge sproken over een maximale pro duktie van 19,6 miljoen vaten per dag, waarvan het leeuwedeel, vijf miljard vaten, naar Saoedi-Arabië zou gaan. Iran vooral wil echter een kleine re totaalproduktie van hooguit zes tien miljoen vaten per dag. Een groot struikelblok in het overleg was Irak, dat een aandeel van 13,1 procent in de totale Opec-oliepro- duktie wil hebben om met de ex port daarvan voldoende geld bin ten dat het voor ieder vat olie dat Irak extra mag produceren er twee meer zal gaan produceren. Heras wellicht in Ierse handen OIRSCHOT (ANP) - Heras (hek werk) en Cement Roadstone in Du blin voeren besprekingen over een overneming van het Nederlandse bedryf door de Ieren. Een overne ming zal volgens directeur-eige naar Ruigrok geen nadelen opleve ren voor de byna 400 personeelsl- deden van Heras. Cement Roadstone heeft ce ment- en betonfabrieken in Ier land, Engeland, de VS en Neder land. In ons land behoren een aan tal steenfabrieken en Gamma Bouwmarkten tot de groep. Heras heeft naast het hekwerkproduktie- bedrijf een betonfabriek en hek werkverkoop- en montagemaat schappijen in Nederland, België en Duitsland. Vorig jaar bedroeg de groepsomzet f 70 miljoen. Venture fonds niet populair AMSTERDAM (ANP) - Het Ventu re Fonds Nederland, dat vanaf 1 ju li genoteerd is aan de Amsterdam se effectenbeurs, is er niet in ge slaagd het oorspronkelijk nage streefde bedrag van 50 miljoen gul den binnen te halen met de uitgifte van certificaten/aandelen. Het fonds het gisteren weten dat het 31,8 miljoen gulden heeft bin nengehaald. De grote beleggers hebben dit fonds, dat risicokapi taal wil investeren in startende be drijven, links laten liggen. Niettemin spreekt de directie van een bevredigende start. De helft van de 31,8 miljoen gulden zal worden gestoken in ondernemin gen in Nederland die vallen onder de PPM-garantieregeling, de ande re helft zal worden belegd in vast- rende guldenswaarden. De directie denkt alweer aan een nieuwe emissie. Wanneer deze komt hangt af van de snelheid waarmee de portefeuille van het fonds volbelegd zal zijn. Industriebond CNV verkoopt Shell aandelen UTRECHT (ANP) - De Industrie- en Voedingsbond CNV gaat zijn aandelen in Shell verkopen. De bondsraad vindt de verkoop van de aandelen (verkoopwaarde 1,1 miljoen) noodzakelijk in verband met de ontwikkelingen in Zuid- Afrika, zo meldt het bondsblad. Volgens de bondsraad maakt Shell onvoldoende gebruik van haar positie en macht om de Zuid- afrikaanse regering te beïnvloe den. Bovendien stelt Shell met haar verwerking van olie de Zuid- afrikaanse politie en het leger in staat om de zwarte bevolking te on derdrukken en het apartheidssys teem daardoor in stand te houden, zo meent de raad. Recente gesprekken met zwarte vakbondsmensen die afgelopen vooijaar het CNV bezochten en de actie van de kerken onder het mot to „Steunt uw geld apartheid" vormden voor de bondsraad mede aanleiding tot het besluit om de aandelen af te stoten. veel banken catastrofaal te lijden hadden van deze activiteiten met als gevolg dat nog veel meer spaarders hun gehele vermogen kwijt waren. Het lijkt dus voor de hand te liggen dat ABN LaSalle met haar nieuwe strategie in aanraking zal komen met de grenzen die de wet stelt. Maar voor Livingstone staat vast dat het bankieren in Amerika de komende jaren behoorlijk zal veranderen. Het beeld van de bankier als uitsluitend verstrekker van kredieten is nu al niet meer juist. De Federal Reserve (Fed, het stelsel van Amerikaanse centrale banken) heeft inmid dels al besloten de handelsbanken meer ruimte te geven voor niet typische bancaire activiteiten. Ook is toestemming verleend aan de Engelse National Westminster Bank om in effecten te gaan handelen. Er zal „meedogenloos" geconcurreerd moeten worden. Volgens Livingston is ABN LaSal le daarop terdege voorbereid. De toekenning van het Eureka- predikaat levert in eerste instantie overigens niet veel meer dan dat op. Of en hoeveel overheidssteun verkrijgbaar is, is volstrekt afhan kelijk van de regeringen van de be trokken landen. Vaak beslissen zij wel een 'startsubisie' te verlenen, bijvoorbeeld voor marketingonde- zoek, op grond van samenwerking met buitenlandse bedrijven. Voor veel bedrijven verschaft Eureka zo een (goedkope) toegang tot inter nationale markten. AMSTERDAM (ANP) - Akzo en Hoogo vens lagen vanmorgen op een toch al bepaald niet geanimeerde Amsterdam se effectenbeurs zwak in de markt. Aan het einde van de ochtend noteerde Ak zo ruim f 3 lager op f 163,70. Hooogo- vens moest f 2,30 prijsgeven op f 107,90. De recordstemming die gisteren in Wall Street heerste, is allerminst over geslagen naar het Beursplein. Hier bleef de stemming lusteloos. Er was weinig handel waarbij het aanbod iets overheerste, zodat veel aandelenkoer sen wederom zakten. Bovendien vorm de de weer lagere dollar opnieuw een struikelblok. De obligatiemarkt was rustig met hier en daar een licht hogere koers. In de internationale aandelensector moesten behalve Akzo en Hoogovens ook de overige waarden achteruit. KLM verloor dertig cent op f47,20, Ko ninklijke Olie stond tegen het eind van de ochtend f 1,70 lager op f 197,60, Phi lips noteerde zestig cent lager op f 51,30 en Unilever raakte f 4 op f 479. Ook in de financiële hoek was de vaart eruit, al bleven de verliezen be perkt tot enkele dubbeltjes. Ahold werd f 1,70 minder waard op f86, Nedl- loyd zakte f2 naar f 173,50. De nieuwelingen in het rijk der hoofdfondsn deden niet veel. Alleen Stork kwam uitstekend voor de dag met een winst van f32 op f307. De ove rige - Internatio, Kluwer, KNP, Nijver- dal-Ten Cate, Bols en Hunter Douglas - vertoonden geen of bescheiden koers wijzigingen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9