Gemenebest wil Londen straffen Lof voor Jaruzelski Neo-nazi Hoffmann krijgt 9,5 jaar cel Zuid-Afrika wijst weer journalist uit Israëlische kabinet overleeft afkeuring Portugese socialisten breken met lijn Soares DINSDAG I JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Vanwege houding tegenover Zuid-Afrika LONDEN - Het aantal Gemenebestlanden dat overweegt represaillemaatregelen te tref fen tegen Groot-Brittannië omdat het weigert economische sancties tegen Zuid-Afrika uit te voeren, groeit gestaag. Het ongeduld van zwarte Gemene best-leiders nam gisteren toe na de uitspraak van de Britse minister van buitenlandse zaken Sir Geof frey Howe, dat ondanks het verba le geweld bij de EG-overeenkomst in Den Haag, Engeland nog steeds door Lia van Bekhoven niet achter de toepassing van eco nomische sancties staat. De secre taris-generaal van de Gemenebest, Sir Sunny Ramphal, heeft de be slissing van de EG om eventuele strafmaatregelen drie maanden uit te stellen, fel veroordeeld. „Die be slissing is misleidend en tegenstrij dig en de wereld, inclusief vele Eu ropeanen zullen er geen vrede mee hebben", aldus Ramphal. President Kaoenda van Zambia liet in het weekeinde desgevraagd weten een steeds sterker vermoe den te hebben dat sommige wes terse leiders gemotiveerd worden door een racistische instelling. Ka oenda heeft in het verleden laten weten Zambia uit de Gemenebest- groep van 49 landen te trekken als de Britse regering tijdens de spe ciale bijeenkomst volgende maand in Londen nog steeds voet bij stuk houdt. Andere lidstaten als Nigeria en India zouden zich reeds hebben la ten informeren over het opleggen JOHANNESBURG - Voor de vier de keer in iets meer dan twee we ken is een buitenlandse correspon dent in Zuid-Afrika aangezegd dat hij het land moet verlaten. Het nieuwe slachtoffer van de Zuidafri- kaanse perscensuur is Heinrich Buetggen (55), de correspondent voor het eerste Duitse televisienet ARD. Buetggen moet voor donder dagnacht aanstaande het land uit zijn, maar hij kan tot morgenoch tend tegen de beslissing van de mi nister van binnenlandse zaken, Stoffel Botha in beroep gaan. door Ruud de Wit Botha heeft Buetggen niet ver teld, waarom hij wordt uitgewezen. In de telex die hem werd toegezon den, wordt slechts gemeld, dat zijn uitwijzing het publieke belang dient. Ironisch genoeg ontving Buetggen nog vorige maand een brief van de Zuidafrikaanse am bassade in Bonn, waarin hij werd geprezen voor zijn 'afgewogen en onpartijdige berichtgeving over het Zuidafrikaanse probleem'. Buetggen is het vierde buitenland se slachtoffer van de Zuidafrikaan se censuurmaatregelen. Eerder moesten de Nederlander Wim de Vos, de Amerikaan Rick Manning Suriname De Surinaamse legerleider Desi Bouterse heeft twee militairen uit zijn kabinet gezet. Het zijn de com mandanten Artie Gorre en Paul Bhagwandas. In eeft verklaring tegenover de pers zei Bouterse dat zij 'van veel en verantwoordelijke taken' ont slagen zijn. Hij zei niet wat de re den voor de beslissing was. en de Israëliër Dan Sagir vertrek ken. Verder maakte het regeringsbu reau van informatie gistermiddag bekend, dat de afgelopen 24 uur ze ker acht personen tijdens aanhou dende politieke onlusten om het le ven zijn gekomen. Drie personen kwamen zondagavond om, toen jongeren een benzinebom gooiden naar een bus met aanhangers van de omstreden Zulu-leider Gatsha Buthelezi. De kleren van de chauf feur raakten in vlam en hij sprong vervolgens uit de nog rijdende bus. De stuurloze bus reed twee voor bijgangers aan, die op slag werden gedood. Ook twee andere bussen, alsmede een mini-bus waren bij dit incident betrokken. Achtenveertig personen raakten gewond. Een van de vermeende daders werd door de woedende aanhangers van Buthe lezi gedood. Naar aanleiding van de arrestatie van z\jn president Eliah Barayi, af gelopen vrydag, beschuldigde de grootste Zuidafrikaanse vakbonds federatie, Cosatu, de regering-Bo- tha maandag van 'een directe en weioverwegen aanslag op de geor ganiseerde vakbeweging'. Bij de Cosatu zijn meer dan een half mil joen zwarte arbeiders aangesloten. De uitspraak van de Cosatu kwam na een geheime vergadering van de top van de vakbondsfederatie, voor zover deze tenminste niet is aangehouden. De COSATU-top weigerde na afloop van zijn bijeen komst bekend te maken tot welke protestmaatregelen er is besloten. Naar verwachting zal de COSATU echter binnen afzienbare tijd een oproep tot een algehele werksta king doen. van handels- en zakelijke beper kingen aan Britse bedrijven die in de meeste Gemenebestlanden een bevoorrechte status genieten als het gaat om regeringscontracten. Andere lidstaten beraden zich op het verbreken of verlagen van di plomatieke betrekkingen met En geland. Sir Sunny Ramphal zou konin gin Elisabeth, het hoofd van de lan dengroep, vorige week gewaar schuwd hebben voor de dreigende scheuring binnen de Gemenebest als Engeland zich niet harder om stelt tegenover Zuid-Afrika. Inmiddels buigt in Londen mi nister Howe zich over de voorbe reidingen van zijn bezoek aan Zuid-Afrika in de functie van voor zitter van de EG. Howe zou een aantal voorwaarden van premier Botha willen hebben voordat hij aan zijn bezoek, waarschijnlijk in de tweede helft van juli, begint. Zo zou hy een onderhoud willen heb ben met de gevangen leider van de ANC, Nelson Mandela en van pre sident Botha de garantie willen het bezoek te zien als het begin van 'se rieuze onderhandelingen'. De reactie van Winny Mandela was echter dat geen enkele zwarte leider in het land Howe te woord zou staan. Britse regeringsverte genwoordigers geloven nu dat ten zij minister Howe uit Pretoria te rugkeert met sterke aanwijzingen dat Botha's regering interne onder handelingen wil, Engeland het middelpunt zal zijn van ongekende vijandigheid bij de Gemenebest vergadering in Londen van 2 au gustus. Britse ministers verwach ten eveneens dat premier Thatcher het met de vertegenwoordigers van die landenclub veel moeilijker zal krijgen dan met de EG-leiders vorige week in Den Haag. Partijleider Gorbatsjov deelt handtekeningen uit aan 'fans' op het Pool se partijcongres. De Sowjet-leider prees daar zijn Poolse collega Jaruzels- k* (foto AP) JERUZALEM - De Israëlische re gering van nationale eenheid heeft gisteren tijdens een emotioneel de bat in de Knesset over de moordaf- faire op twee Palestijnse terroris ten, vijf moties van wantrouwen met glans weeerstaan. Dit nadat de Likoed-fractie op het laatste mo ment besloten had de moties van wantrouwen niet te ondersteunen en daarmee een directe regerings crisis te ontwijken. door Willy Werkman De moties van wantrouwen wa ren ingediend door vier linkse op positiepartijen (Mapam, de com munistische partij Hadash, de Bur gerrechten Partij Ratz en de Voor uitstrevende Partij voor Vrede) en door de fascistische eenmansfrac tie van rabbijn Meir Kahane. De vier linkse partijen protesteerden tegen de wijze waarop de regering de moordaffaire onder de tafel had Gorbatsjov kritisch over VS en partners Langste pier ter wereld in tweeën gebroken SOUTHEND (AP) - De be- roemde pier bij Southend aan de monding van de Theems is gisteren na een aanvaring in tweeën gebroken. De 645-ton metende kustvaarder King Sperréy raakte stuurloos en ramde de pier die met zijn 2 ki lometer de langste ter wereld Een politiewoordvoerder in Southend zei graag een woord je te wisselen met de kapitein van het schip om te weten te komen hoe deze 'zo'n verdomd groot obstakel' had kunnen ra ken. Reddingsboten hebben de bezoekers die aan kop van de pier stonden naar het vasteland teruggebracht. WARSCHAU/WASHINGTON (Rtr./AFP/DPA/UPI) - Sowjet-lei der Michael Gorbatsjov heeft de Poolse partijleider en president, generaal Wojciech Jaruzelski, gis teren in een rede voor het congres van de Poolse Verenigde Arbei derspartij (PVAP) uitbundig ge prezen voor zijn optreden tegen de „vijanden van het socialisme". Te gelijk haalde Gorbatsjov fel uit naar de „avonturistische en des tructieve daden" van de Verenigde Staten en bekritiseerde hij de NA- VO-landen wegens hun toegeven „aan de druk van Washington". Volgens Gorbatsjov, wiens komst naar het tiende congres van de PVAP wordt uitgelegd als een blijk van rehabilitatie voor de ge plaagde Poolse communisten, heeft het Poolse volk .„veel te dan ken aan zijn prominente leider". In een kennelijke verwijzing naar de afkondiging van de staat van beleg in 1981 prees Gorbatsjov de Polen die „op eigen kracht het land uit een dramatische situatie wisten te redden en de aanvallen van de vij anden van het socialisme afsloe gen". De Russische partijleider haalde in zijn veertig minuten durende toespraak verscheidene malen feL uit naar de Verenigde Staten, die hij ervan beschuldigde de onder handelingen over wapenbeheer sing te blokkeren. „Door de tegen werking van de Amerikaanse rege ring is de kwestie van de wapenbe heersing nog geen stap vooruit ge komen", aldus Gorbatsjov. Vol gens de Sowjet-leider heeft de Amerikaanse president, Ronald Reagan, de „laatste remmen" op de bewapeningswedloop weggehaald akkoord. Gorbatsjov, die het con gres bijwoont als eregast, hekelde de NAVO-landen die volgens hem met woorden afstand nemen van het Amerikaanse beleid, maar te gelijk toegeven aan Amerikaanse druk en „daardoor medeverant woordelijk zijn voor de wapenwed loop". Gorbatsjov liet weten dat de Sowjet-Unie geen nieuwe ontwa peningsvoorstellen zal doen, zo lang de VS en de NAVO niet een gedetailleerd antwoord hebben ge geven op de jongste voorstellén van Moskou over de middellange afstandswapens en de beperking van de conventionele strijdkrach ten in Europa. „Onze troepen zijn daar (in Oost-Europa) niet voor eeuwig verankerd. Maar de ankers moeten wel aan beide zijden wor den gelicht", zo zei de Sowjet-lei der. De VS verwachten binnen onge veer een week een „globaal ant woord" te kunnen geven op de jongste wapenvoorstellen van de Sowjet-Unie, zo heeft woordvoer der Larry Speakes van het Witte Huis gisteren verklaard. Een groep van negen Ameri kaanse geleerden vertrekt donder dag naar de Sowjet-Unie om in de buurt van het testgebied van Semi- palatinsk in Kazachstan drie sta tions voor het meten van kernproe ven op te richten. Eind mei werd met de Academie van Wetenschap pen van de Sowjet-Unie een ak koord gesloten, waarbij in een straal van 200 kilometer rondom Semipalatinsk drie meetstations mogen worden opgericht. Hetzelf de moet gebeuren in de buurt van het Amerikaanse proefterrein in de staat Nevada. gespeeld door de president van de staat, Herzog, te steunen in zijn gratieverlening aan het hoofd van de geheime dienst, die ervan ver dacht Wordt opdracht tot de moord te hebben gegeven. Rabbijn Kaha ne daarentegen viel uit tegen het onmiddellijke aftreden van het hoofd van de geheime dienst, Abraham Shalom, in ruil voor de presidentiële gratieverlening. Terwijl op de volgepakte perstri bune in de Knesset extra stoelen moesten worden aangedragen om alle Israëlische en buitenlandse journalisten een plaats te geven, verklaarde premier Peres: „Ik heb niets te verbergen, ik ben bereid mij aan een onderzoek naar de po litieke verantwoordelijkheid te on derwerpen. Maar ik ondersteun de beslissing van de president het hoofd van de geheime dienst gratie te verlenen, omdat ik wil dat er een einde komt aan deze heksenjacht". Na afloop van Peres' rede zeiden zijn naaste medewerkers dat nu van vice-premier Sjamir mag wor den verwacht dat ook hij zich aan een onderzoek onderwerpt. Sjamir was ten tijde van de moordaffaire als premier verantwoordelijk voor het optreden van de geheime dienst. Gisteravond werd onthuld dat het hoofd van de geheime dienst, Sjalom, in zijn gratieverzoek aan de president had geschreven: „Voor alles wat ik heb gedaan, had ik toestemming". Volgens de Israë lische pers beschikt Abraham Sja lom over een brief van Sjamir waarin deze de moord op de Pale stijnse terroristen goedkeurde. Het Israëlische Hooggerechts hof, dat gisteren vier verzoeken in behandeling had om de president Chaim Herzog op juridische gron den te verzoeken op zijn gratiever lening terug te komen, bepaalde overigens, dat de president uit hoofde van zijn functie niet ter ver antwoording kan worden geroe pen. In de Israëlische regering is de discussie over de vraag of alsnog een onderzoek naar de politieke verantwoordelijkheid van de moordaffaire moet worden inge steld, nog niet afgelopen. Maar in de wandelgangen van het Israëli sche parlement werd gisteren aan genomen, dat de regeringscrisis van voorbijgaande aard is. „Peres vreest voor nieuwe verkiezingen", "was de mening van een oppositie parlementslid. LISSABON - De Portugese socia- betekent vooral een catastrofale listische partij heeft het afgelopen nederlaag van de clan, die de huidi- weekeinde op zijn zesde congres £e president Soares in de afgelo- resoluut gebroken met het recente Pen jaren rond zijn persoon had verleden van de afgelopen twaalf opgebouwd. De ommezwaai binnen de PS is het resultaat van jarenlang opge kropte frustraties en toenemende irritatie over de gang van zaken binnen de partij. Mario Soares toonde de laatste tijd steeds meer absolutistische neigingen. Vooral sinds 1981 was er van een levendige interne discussie binnen jaar. door Gerrit-Jan Hoek Soares: op de «lokte. (foioAPi meerderheid van bijna Leider van 'groep mannen die in hun vrije tijd soldaatje speelt' Tamils gedood De Srilankaanse marine heeft 33 Tamil-guerrillastrijders gedood, die probeerden om met een boot vanuit Zuid-India de nauwe Straat van Palk over te steken en in het noorden van Sri Lanka te infiltre ren. De Tamils zouden met schie ten zijn begonnen, waarop het schip door het marinevaartuig de grond in werd geboord. Eén Tamil sprong overboord en werd gevan gen genomen. Joegoslavië De Raad van Europa, een organi satie van 21 democratische Euro pese staten, heeft Joegoslavië uit genodigd toe te treden tot de „Eu ropese Culturele Conventie". De secretaris-generaal van de Raad van Europa, Marcelino Oreja, heeft de Joegoslavische consul-generaal in Straatsburg gisteren van dit be sluit op de hoogte gebracht. Ontwapening De NAVO is op de Europese Ont- wapenings Conferentie in Stock holm (EOC) met een pakket com promisvoorstellen gekomen om vóór het einde van de eerste fase van de conferentie, op 19 septem ber, met het Oostblok tot een ak koord te kunnen komen. De voor stellen van het Atlantisch bondge nootschap betreffen de informatie vooraf tussen het Westen en het Oostblok over belangrijke militaire manoeuvres van grondtroepen en het toezicht daarop van waarne mers van beide militaire machts blokken. BONN - De Westduitse rechts-ex- tremist Karl-Heinz Hoffmann is gisteren in Neurenberg veroor deeld tot 9,5 jaar gevangenisstraf. Hofftnann werd veroordeeld we gens het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel, vrijheidsbero ving, valsemunterij en overtreding van de wapenwet. De rechters achtten het niet bewezen dat Hoff mann de joodse uitgever Lewin en diens levenspartner Frida Poesch- ke in januari 1980 heeft vermoord. door Hans Hoogendijk Met deze uitspraak tegen de neo- nazistische vroegere leider van de 'Wehrsportgruppe Hoffmann' is een einde gekomen aan een in 1984 begonnen mammoetproces. Op 172 zittingsdagen werden 109 ge tuigen en 28 experts gehoord. Voornaamste strijdpunt tussen aanklagers en verdedigers was de moord op de joodse uitgever en diens vriendin. Alle partijen waren het erover eens dat de twee zijn vermoord door Hoffmanns kame raad Uwe Behrend, die later in Li banon zelfmoord heeft gepleegd. Maar, terwijl de aanklagers aan de hand van aanwijzingen en getui gen Hoffmann als mededader za gen, noemde de verdediging die constatering 'absurd'. Het openbaar ministerie had le venslang geëist. De rechters acht ten moord niet bewezen en daarom komt de neo-nazi er met negen en een half jaar af. Zijn vriendin werd tot een half jaar cel veroordeeld. „De getuigen die hier worden op geroepen, zullen in rijtjes omval len. Alles wat tegen mij wordt inge bracht, zal ik weerleggen". Woor den van de 49-jarige graficus en neo-nazi Karl-Heinz Hoffmann op 13 september 1984, op de tweede dag van het proces waarin hij on der meer werd beschuldigd van moord. Twintig maanden later zei Hoff mann in een 30 uur durend slot- pleidooi: „Ik heb Behrend nooit een wapen gegeven waarmee de twee joden zijn vermoord. Ik kan dat niet bewijzen, maar jullie kun nen het tegendeel net zo min. Nooit zullen jullie in deze moord zaak een bewijs tegen mij vinden, omdat ik onschuldig ben". Zieke geest Dat waterdichte bewijs heeft het openbaar ministerie niet kunnen leveren, wel duidelijk werd de zie ke geest van deze man, over wie Franz-Josef Strauss eens zei dat „er wel belangrijker zaken waren om zich over op te winden dan over een groep mannen die in hun vrije tijd soldaatje speelt". In Neuerenbergs beroemde rechtszaal 600, waar 40 jaar geleden de belangrijkste nazi's terecht stonden, ontwikkelde zich een pro ces dat alle kenmerken van een klassieke crimi in zich had. Een moord, met als nevendoel het uit de weg ruimen van een getuige. De moordenaar is bekend, maar komt later op mysterieuze wijze zelf om het leven. Drie maal per week stond Hoff mann zelfbewust voor zijn rech ters. Zijn verhalen maakten veel duidelijk over de rechts-extremis- tische jungle in West-Duitsland en de verbindingen met buitenlandse geestverwanten. In het begin van de jaren '70 hoorde de wereld voor het eerst van Hoffmann. Met andere dwazen trok hij, gehuld is SS-achtig uni form in oude legervoertuigen door de bossen bij Neurenberg om oor logje te spelen. De Beierse regering schilderde hem af als een idioot Hoffmann: zelfbewust (foto AP) dwaallicht en liet hem zijn gang gaan. In zijn kasteel-ruine Slot Erm- reuth oefende Hoffmann niet al leen de oorlog, maar schreef ook een „Manifest voor een rationeel- pragmatische sociale-hiërarchie" met een dictatoriaal regerend twaalfmanschap aan de top. Hoff mann wenste een Duits-Duitse hereniging, „want er zijn twee Duitse delen met geweld gevestigd en bezet. Met geweld zullen wij die bezetters verdrijven". Zijn ideeën richten zich niet alleen tegen de Russen maar ook tegen de Ameri kanen. Gewelddaden werden voor bereid tegen Amerikaanse militai ren. Zijn Wehrsportgruppe, met in die tijd ongeveer 600 aanhangers, moest als een soort nieuwe SA door aanslagen op de Amerikanen de bevolking voor haar doel win- Ontboezemingen Zonder de schriftelijke ontboe zemingen van deze nieuwe 'aspi- rant-Führer' te kennen, verbood de regering de groep in 1980. Daar be gint ook de fase waarmee de justi tie zich nu 200 dagen in Neuren berg heeft beziggehouden. Hoff mann verlegde zijn basis van Neu renberg naar Libanon. Met mini maal 14 getrouwen dook hij onder bij de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie, PLO. Het kamp Bir Hassan, waar Hoff mann zijn aanhang onderbracht, werd snel een soort concentratie kamp. Wie rookte, kreeg nicotine- thee te drinken, of moest sigaret ten van hondehaar roken. Vlucht pogingen werden bestraft met ke- tenening, mishandeling en marte ling. Bekentenissen dwong Hoff mann af met de zogenaamde 'Bas- tonade': het geven van stokslagen op blote voetzolen. Een jonge Hamburger zou aan de gevolgen van zo'n behandeling zijn overle den. In 1980 komt, zo blijkt uit getui genissen, Hoffmann op het idee de joodse uitgever van het Italiaanse blad Oggi te vermoorden. Uitgever Lewin had in 1977 in een artikel ge waarschuwd voor Hoffmann: zo ie mand was er al eens geweest en die had de wereld in het ongeluk ge stort. Drie jaar lang droeg Hoff mann het bewuste verhaal op zak. In september 1980 reisde hij zijn vrienden af met het verzoek een geluiddemper voor een 'Beretta' te maken uit een spuitbus. Niemand was daartoe in staat. Uiteindelijk knutselde hij zelf zo'n apparaat in elkaar. Op 19 december 1980 werden Le win en zijn levensgezellin Frida Poeschke met schoten uit een Be retta vermoord. Bij het lijk wordt een geluiddemper gevonden ge maakt van een spuitbus. Hoffmann wist van niets. Vast is komen te staan dat de moorden zijn ge pleegd door Uwe Behrend, eens een van Hoffmanns trouwste aan- De uitverkiezing van Vitor Con- stancio als opvolger van Mario Soares als secretaris-generaal van de_PS _met een overweldigende de Ps amper meer sprake. Uit wre- procent vei over de steun aan de kandida- tuur van aartsvijand president Ea- nes van het bijna voltallige partij- secretariaat, ruimde Soares via een statutenwijziging dit laatse bol werk van rebellie tegen zijn per soonlijke strategie op. Maar bij de recente verkiezingen kreeg de PS de rekening gepresenteerd van het afglijden naar een puur personalis tische, verbureaucratiseerde partij, die bovendien verwikkeld was in een groot aantal gevallen van cor ruptie. Vitor Constancio, een 43-jarige econoom, voormalig president van de Portugese Bank en minister van financiën, mag dan wel niet be schikken over het charisma en de ervaring van Mario Soares, zijn ca paciteiten staan buiten kijf. Met de steun van ruim driekwart van het congres heeft Constancio boven dien de ruimte om de noodzakelij ke veranderingen in de PS door te hangers, later op mysterieuze wijze in Libanon om het leven gekomen. Zelfmoord, luidde de officiële lijk schouwing. Vlucht Volgens getuigen heeft Hof- mann, na> de moord op Lewin en zijn vriendin, de kleren van Beh rend verbrand en deze geholpen bij zijn vlucht. Politie-onderzoek wees uit dat het moordwapen uit de collectie van Hoffmann afkom stig was en dat de vonden zonnebril vriendin Franziska was. De enige ontbrekende schakel: gaf Hoffmann Behrend opdracht de twee te vermoorden? Justitie heeft dit niet kunnen bewijzen en Hoffmann ontkende alles. Marte lingen in Libanon? Als ze zich al hebben voorgedaan, waren ze een militaire noodzaak, beweerde hij. Betrokkenheid bij de dubbele moord? „Wat justitie weet, hebben ze van mij", stelde de neo-nazi. De belastende uitspraak van een me degevangene dat hij Behrend op dracht tot de moorden heeft gege ven, hoonde hij weg. De officieren van justitie kregen wat deze belangrijkste aspecten betreft geen been aan de grond. Misschien niet zo verwonderlijk, getuige een jaren geleden gedane uitspraak van Karl-Heinz Hoff mann toen hij nog frank en vrij in zijn pantserwagen door Beieren kon rijden: „Ik heb mijn volgelin gen middels een speciale 'Sicher- heitsdienst' zo afgeschermd, dat verraad vrijwel is uitgesloten. Ie dereen krijgt precies zoveel infor matie als voor de uitvoering van zijn taak noodzakelijk is". Twintig maanden voorarrest heeft de neo-nazi Hoffmann erop zitten, dat betekent dat hij nog ze ven jaar en tien maanden geen kans heeft zijn zieke gedachten verder uit te dragen. Sodomie blijft in VS strafbaar WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse Hooggerechtshof heeft gis teren met vijf tegen vier stemmen een wet van de staat Georgia ge handhaafd waarin 'sodomie' wordt verboden. Het hof oordeelde dat volwassenen geen grondwettelijk recht hebben op homoseksueel ge drag in de privésfeer. De uitspraak van het Hoogge rechtshof betekende een nederlaag, voor tal van homobewegingen die tegen de wet van Georgia in het ge weer waren gekomen. In de wet wordt 'sodomie' omschreven als 'iedere seksuele daad waarbij de geslachtsorganen van een persoon en de mond of anus van een ander betrokken zijn'. Eerder had een fe deraal hof van beroep geoordeeld dat de wet in Georgia strijdig is met een 'fundamenteel' grondwet telijk recht. Volgens de wet, die ook in ruim eenderde van de overi ge Amerikaanse staten geldt, zijn ook sommige heteroseksuele ge slachtsdaden verboden, zelfs als die verricht worden door keurig getrouwde echtelieden. Overigens is het in sommige staten ook ver boden om voor het huwelijk sek suele omgang te hebben.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7