Commerciële tv is zaak A- omroepen Keuze voor De Vries of Lubbers CDA en WD zetten beleid van bezuinigen gematigd voort Concept-regeerakkoord: Voortgezet onderwijs nauwelijks veranderd DINSDAG 1 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Er komt alsnog een commercieel televisienet, als tenminste drie van de zes omroeporganisa ties met een A-status dat willen. Het derde net zal daarvoor worden vrijgemaakt. De overige twee netten blijven be schikbaar voor niet-commerciële televisie. Ook kan bij voldoende belangstelling een commercieel radionet op de FM-band worden gerealiseerd. Dat staat in het concept-regeerak koord waarover de onderhande laars van CDA en WD in de afge lopen weken overeenstemming hebben bereikt. De fracties van beide partijen vergaderen vandaag en morgen over het akkoord. De omroepen wilden gisteravond nog geen commentaar geven. De voor zitters van de omroepverenigingen komen vandaag bijeen. Het is be kend, dat Veronica een uitgespro ken voorstander van commerciële televisie is. De A-omroepen die voor com merciële radio en televisie kiezen, krijgen hun geld nog anderhalfjaar lang uit de omroepbijdragen. Daar na zijn zij aangewezen op de op brengst uit reclame en sponsoring. Zij krijgen dan ook geen geld meer uit de opbrengsten van de STER- reclame, die op de andere twee net ten wordt gehandhaafd. De com merciële omroepen zullen op basis van gelijkwaardigheid moeten gaan samenwerken met uitgeverij en. Komt er geen commerciële tv, dan zullen de uitgeverijen op be perkte schaal mogen deelnemen in het bestuur en de exploitatie van de STER. Als slechts twee A-omroepen commerciële televisie willen, is de invoering ervan om praktische re denen onzeker. Bij drie omroepen kan namelijk een heel net worden Regeerakkoord (Vervolg van pagina 1) In het concept-regeerakkoord wordt gebroken met het trendbe- leid bij de ambtenaren, het volgen van de loonontwikkeling in het be drijfsleven. In plaats daarvan wordt er een bepaalde financiële ruimte vastgesteld, waarbinnen de arbeidsvoorwaarden voor de amb tenaren moeten worden geregeld. Er moeten bij de overheid de ko mende jaren 20.000 arbeidsjaren verdwijnen. Verder moet er worden gestreefd naar een 'convenant' tussen over heid, werkgevers en werknemers om de hoofdlijnen van het sociaal- economisch beleid vorm te geven. Om de jeugdwerkloosheid te be strijden, komt er een garantieplan, waarbij alle jeugdwerklozen tot 20 jaar (ongeveer 50.000) een baan bij de overheid of in het bedrijfsleven krijgen. Het recht op een uitkering komt daarbij te vervallen. Bij het buitenlandse beleid streeft Nederland naar economi sche sancties in EG-verband tegen Zuid-Afrika. Lukt dat niet, dan zul len er met een 'relevante groep an dere landen' effectieve maatrege len worden genomen. De defensie uitgaven zullen met 2 procent stij gen (de NAVO-norm is 3). De fracties van CDA en WD zul len vandaag en morgen hun oor deel vellen over het ontwerp, voor stellen voor de zetelverdeling aan dragen en eventueel wijzigingen aanbrengen. Daarna volgt de defi nitieve vaststelling van het regeer akkoord. Eind deze week of begin volgende kan de benoeming van Lubbers en de nieuwe WD-leider De Korte worden verwacht als for mateurs. Zij zullen zich moeten buigen over de samenstelling van het kabinet. Zie voor verder binnenlandnieuws pagina 10 Twaalf en tien jaar cel voor roofovervallers DEN BOSCH (ANP) - Het ge rechtshof in Den Bosch heeft een 23-jarige man uit Sint Willebrord veroordeeld tot twaalf jaar gevan genisstraf. De procureur-generaal eiste eerder veertiën jaar tegen hem omdat hij betrokken zou zijn bij de overval op een supermarkt in Hilvarenbeek in het najaar van 1984. Daarbij werd de beheerder doodgeschoten. De man die de dodelijke schoten loste, een 29-jarige inwoner van uit Bladel, werd veroordeeld tot tien jaar en tbr, overeenkomstig de eis van de procureur. De derde ver dachte in deze zaak, een 24-jarige man uit Made, kreeg vier jaar cel wegens uitlokking van het mis drijf. Door de rechtbank in Breda werd hij daarvoor tot zeven jaar veroordeeld. vrijgemaakt, bij twee belangstel lende omroepen is dat niet het ge val. Het kabinet zal dan onderzoe ken of een van de netten voor een deel commercieel kan worden geëxploiteerd. Omroepbijdragen Bij de invoering van commercië le televisie zal het voortbestaan van de twee niet-commerciële net ten (het zogenaamde publieke be stel) wettelijk veilig worden ge steld. Om de inkomsten van de niet-commerciële omroepen finan cieel te verzekeren, zullen de om roepbijdragen op ten minste het huidige niveau worden gehand haafd. Het aantal televisienetten wordt, ongeacht de eventuele invoering van commerciële televisie, tot drie uitgebreid. Als er geen commercië le televisie komt, zullen de netten volgens het plan van de NOS wor den verdeeld. Dat betekent dat NCRV, KRO en VARA op Neder land 1 terecht komen, Veronica, TROS en AVRO op Nederland 2 en de NOS en de kleine zendgemach tigden op het nog in te voeren Ne derland 3. VPRO en EO komen om beurten twee jaar op Nederland 1 en 2. Het regeerakkoord blijft reclame op lokale en regionale netten ver bieden. Reclame is ook uitgesloten voor abonneetelevisie. Voor bui tenlandse zenders die via de satel lieten tot ons komen, blijft het ver bod op Nederlandstalige ondertite ling van kracht. Voor iedereen plicht tot identificatie DEN HAAG (GPD) - In de komen de regeerperiode zal voor alle Ne derlanders de plicht tot identifica tie worden ingevoerd. Dat staat in het concept-regeerakkoord van CDA en WD. Nederland behoort tot een van de weinige landen waar de identificatieplicht nog niet be staat. Er zal voor de plicht zich te iden tificeren geen speciaal document worden ontworpen. Volgens infor mateur De Koning zal de identifi catieplicht kunnen worden gereali seerd aan de hand van bestaande documenten, zoals paspoort en rij bewijs. Het bezit van een paspoort is nu nog niet verplicht. Demissionair minister Korthals Altes (justitie) wilde vorig jaar al een identificatieplicht instellen. Toen hfj zijn idee kenbaar maakte, onstond er zoveel weerstand dat de bewindsman afzag van zijn i men het plan aan het kabinet te leggen. COMMENTAAR RUINEN (ANPI - Ten minste enige tientallen hectaren van de Kralose heide in Drenthe zijn gistermiddag door brand verwoest. Het vuur, dat met een hevige rookontwikkeling gepaard ging, werd omstreeks vier uur ontdekt door een vliegtuig van de Brandweer Hulpverleningsdienst (BHD) nabij de schaapskooi van Ruinen. Dat heeft de rijkspolitie in Assen meegedeeld. Mede omdat het bluswater van grote afstand moest worden aangevoerd duurde het tot half zes voordat de brand was bedwongen. Hoeveel terrein er verloren is gegaan, kon nog niet worden vastgesteld. In verband met de langdurige droogte en de kans op het weer oplaaien van het vuur was de brandweer nog urenlang met (foto ANP) nablussingswerkzaamheden bezig. DEN HAAG (GPD) - De beoogde coalitiepartijen CDA en WD wil len het bezuinigingsbeleid van de afgelopen jaren in gematigde vorm voortzetten. In totaal willen zij in de komende vier jaar nog eens 18,55 miljard gulden ombuigen, waarvan het grootste deel in 1987. Van dit bedrag is 1,35 miljard no dig voor nieuwe activiteiten van de overheid. Uit becijferingen van het Cen traal Planbureau blijkt dat de doel stellingen van het kabinetsbeleid met moeite kunnen worden ge haald. De werkloosheid zal in 1990 zijn gedaald tot ongeveer 500.000. Het overheidstekort daalt tot 5,25 procent van het nationaal inko men, de koopkracht kan (zij het net) worden gehandhaafd en de lastendruk blijft gelijk. Volgens informateur De Koning hangen de drie voornaamste on derdelen van het sociaal-econo misch beleid (te weten werkloos heidsbestrijding, daling van het te kort en handhaving van de koop kracht) nauw met elkaar samen. Als een of twee van deze onderde len niet worden gehaald, valt ook het derde onderdeel in het water, zei hij op een persconferentie waar hij het voorlopig regeerakkoord presenteerde. Een groot probleem is de koop krachtgarantie voor de minima en de uitkeringsgerechtigden. Vol gend jaar stijgt het tekort aanzien lijk, waardoor (als tegenhanger hiervan) de bestedingsmogelijkhe den voor de burgers zullen toene men met naar schatting 2 tot 2,5 procent. Maar in de jaren daarna dreigt er een langzame afkalving van de in 1987 gerealiseerde voor uitgang. Vandaar dat in het ak koord wordt voorgesteld de verbe tering in 1987 al enigszins af te ro men. Dat was ook het huidige de missionaire kabinet al van plan. Koopkracht Verwacht wordt dat in de jaren na 1987 de koopkracht jaarlijks met gemiddeld 0 tot 0,5 procent zal toenemen. Verder hebben de on derhandelaars afgesproken dat: - het nieuwe kabinet op 1 januari 1988 het belastingstelsel zal her zien, zoals is voorgesteld door de commissie-Oort; - de nog bestaande koppeling tussen ambtenarensalarissen en de inkomens in het bedrijfsleven (de zg. trend) wordt afgeschaft en dat de koppeling tussen inkomens en sociale uitkeringen via de wet aan passingsmechanismen zal verdwij nen. Over beide koppelingen wil het kabinet jaarlijks een besluit ne- - het verschil tussen bruto- en netto-inkomen kleiner moet wor den door verlaging van de loon- en inkomstenbelasting en de sociale premies. Een verlaging zal echter pas in de tweede helft van volgend jaar aan de orde kunnen komen omdat dan bekend is hoe het moei lijke jaar 1987 verlopen is; - de plannen van werkgevers- en werknemerorganisaties voor de bestrijding van de werkloosheid zullen worden overgenomen. Er komt een jeugdwerkgarantieplan, volgens Zweeds model (jongeren krijgen of een baan aangeboden of ze worden voor een baan ge schoold); - tegenvallers bij de overheid moeten leiden tot extra bezuinigin gen of (afhankelijk van de her- Informateur De Koning licht het concept-regeerakkoord toe. (foto ANP) komst van de tegenvaller) tot las tenverhogingen; - indien een minister 'nieuw be leid' wil uitvoeren, hij of zij in eer ste instantie het geld daarvoor op de eigen begroting moet zien te vinden. Lastenverhoging Uit het concept-regeerakkoord blijkt dat CDA en WD 6,7 miljard willen bezuinigen op de rijksbe groting (vooral volkshuisvesting, defensie, onderwijs en economi sche zaken). Daarnaast worden specifieke bezuinigingen doorge voerd op volksgezondheid (1,2 mil jard), pensioenfondsen en arbeids voorwaarden collectieve sector (2,3 miljard), sociale zekerheid (1,8 mil jard) en fraudebestrijding (2 mil jard). De al aangekondigde lasten verhogingen van 4,55 miljard wor den eveneens overgenomen. De rijksoverheid zal de komende vier jaar worden afgeslankt met 20.000 arbeidsjaren. Het nieuwe kabinet wil de werk loosheid bestrijden door te mikken op een voortzetting van het econo misch herstel en door het streven naar arbeidstijdverkorting. Zowel in het bedrijfsleven als bij de over heid wordt gestreefd naar arbeids tijdverkorting van 0,75 pocent on der inlevering van 0,5 procent loon per jaar. De herbezetting bij de be drijven wordt geschat op 40 pro cent en bij de overheid wordt ge streefd naar 75 procent. De werkloosheid neemt hierdoor met 50.000 af. Scholing en andere werkgelegenheidsmaatregelen moeten leiden tot een verdere da ling met 110.000. Forse bezuinigingen wil het ka binet doorvoeren op de begroting van volkshuisvesting. Zo moet een geleidelijke bezuiniging op de indi viduele huursubsidie in vier jaar tijd een half miljard opleveren. Maar De Koning gaf toe dat verla ging van deze subsidie alleen mo gelijk is in een periode waarin de koopkracht voor de minima toe neemt. De extra huursubsidie voor jongeren die op kamers wonen, wordt geschrapt. AKKOORD De aanloop naar het kabinet-Lubbers II is lang en met veel geheimzinnig heid omgeven geweest. De rituelen deden soms sterk denken aan de ge makzuchtige praktijken die men er in de jaren vijftig op na hield. Men kan zich afvragen waarom dat zo moest. CDA en VVD verklaarden om het hardst dat zij dolgraag met elkaar ver der wilden, waarom dan niet wat meer openheid? Afgezien daarvan: sommige zaken zijn dermate belang rijk dat zij een wat ruimere discussie verdienen dan die van drie of vier he ren achter gesloten deuren. Het concept-regeerakkoord dat infor mateur De Koning nu dan eindelijk heeft gepresenteerd wijst in grote trekken op een voortzetting van het beleid van de afgelopen vier jaar. De bezuinigingen gaan door, minder scherp omschreven dan in de periode 1982-86 en minder omvangrijk, maar nog altijd fors: ruim 18 miljard. Er is CDA en VVD veel, zeer veel aan ge legen het financieringstekort terug te brengen tot iets boven de vijf procent. De getroffen maatregelen zijn vooral gericht op dat doel. Het is ook belang rijk dat tekort verder te reduceren, maar het moet geen doel op zichzelf zijn en daar lijkt het nu toch wel veel op. Gezien het nauwe, financiële keurslijf dat voor de komende periode geldt, zal van vernieuwend beleid nauwelijks sprake kunnen zijn, wat er ook over wordt beweerd. Tegenval lende inkomsten moeten direct wor den gecompenseerd, evenals over schrijdingen van de begroting, zo is men nadrukkelijk overeengekomen. De vraag is natuurlijk wat daarvan te rechtkomt. De pap pleegt heter te vuur te staan dan zij wordt genuttigd. Dat gold zelfs voor de afgelopen pe riode. Het regeerakkoord gaat er vanuit dat met het pakket maatregelen de werk loosheid in vier jaar kan worden te ruggedrongen tot 500.000. Een nogal optimistische prognose. De opleving van de economie moet zich dan wel krachtig doorzetten. De overheid zelf snijdt stevig in de werkgelegenheid: men is van plan het aantal ambtena ren in vier jaar met 20.000 te vermin deren en van de voorziene drie pro cent arbeidstijdverkorting bij de amb tenaren (op zichzelf ook al aan de magere kant) zal maar 75% worden herbezet. Verder zal er stevig worden gesnoeid op volksgezondheid. Te rugdrijven van de werkloosheid zal dus helemaal moeten komen van de marktsector. Op immaterieel gebied heeft de infor matie-periode geen zinvolle oplossin gen voor de heersende problemen gebracht. Rond de euthanasie-kwes- tie is een procedureel web gespon nen (met een hoofdrol voor de Raad van State die hem als adviesorgaan absoluut niet toekomt), dat naar men moet vrezen veel gesteggel en voor lopig geen wetgeving zal opleveren. En je houdt je hart vast voor wat er ten slotte uit de bus zal komen. De Wet Gelijke Behandeling zal helaas zijn ongelijke kantjes krijgen. Het CDA heeft weten vast te houden aan bepaalde uitzonderingsclausules die het bijv. scholen voor bijzonder on derwijs mogelijk zal maken iemand op seksuele geaardheid af te wijzen. Opmerkelijk is dat het CDA zijn verzet tegen de komst van commerciële tv heeft gestaakt. Als drie van de huidi ge A-omroepen het willen, kan com merciële tv worden ingevoerd. Even als met euthanasie het geval is, schuift men daarmee het probleem grotendeels van zich af en laat het de omroepen verder maar uitzoeken. Dat getuigt bepaald niet van kracht en inventiviteit. Samenvattend kan men zeggen dat het concept-regeerakkoord weinig opzienbarends bevat. CDA en WD gaan voort op het ingeslagen pad. Nieuwe wegen worden gemeden. De boekhouder heeft duidelijk harder ge sproken dan degene die de uitdagin gen van deze tijd met nieuw élan te gemoet wil treden. DEN HAAG (GPD) - Het systeem van het voortgezet onderwijs wordt in de komende vier jaar niet gewijzigd. Vertrouwde schoolty pen als lbo, mavo, havo en vwo zul len blijven bestaan. Wel zal het aantal experimenten met het voortgezet basisonderwijs (zeg maar: een soort middenschool) met tien per jaar worden uitge breid. Dit staat in het concept-re geerakkoord. Inhoudelijk verandert er in het voortgezet onderwijs wel iets. Op alle scholen komt er een driejarige brugperiode, waarin het onder wijsaanbod voor iedereen gelijk zal zijn. Wat dat betreft wordt er aan gehaakt bij het advies van de We tenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid, dat enkele maanden geleden werd uitgebracht. Uit het regeerakkoord wordt niet duidelijk wat er met het laatste jaar van lbo en mavo moet gebeuren. Het lijkt niet goed mogelijk een op leiding die de eerste drie jaar voor iedereen gelijk is, in één jaar (lbo en mavo zijn vierjarig) voor een be paald specifiek type onderwijs af te sluiten met een verschillend ein dexamen. Vooral in het lbo kan daardoor de beroepsvoorbereiding in het gedrang komen. Vóór 1 januari moet het kabinet met een wetsvoorstel komen dat deze wijzigingen in het voortgezet onderwijs regelt. Een definitieve beslissing over de toekomst van het voortgezet onderwijs wordt ook in deze kabinetsperiode echter niet genomen. Een dergelijke be slissing is al drie keer uitgesteld. Er staat nu opnieuw in het regeer akkoord dat er pas een beslissing DEN HAAG - Informateur De Ko ning heeft geprobeerd een 'inge bouwde' kabinetscrisis rondom de euthanasie te voorkomen door in het regeerakkoord te bepalen dat de fracties op dit gebied 'zodanig zullen optreden dat de coalitie niet in gevaar wordt gebracht'. Het lijkt erop dat hij met deze formulering het voortbestaan van de coalitie juist extra in gevaar brengt. door Henri Kruithof De Koning constateert, samen met De Vries en Nijpels, dat beide partijen het nog niet eens zijn over deze kwestie, die de coalitiegeno ten de laatste jaren tot op het bot verdeeld heeft gehouden. De aan gedragen oplossing is vooral pro cedureel van aard, afgezien van en kele ondergeschikte inhoudelijke puntjes. De kern van het probleem schuilt in de zinsneden die aange ven wat er moet gebeuren als CDA en WD het in de komende maan den niet eens worden. De Raad van State wordt hierbij een soort schei- drechtersfunctie toebedeeld. Daar bij zijn er drie mogelijkheden. Het kabinet wordt het eens over een wetsontwerp, maar een van de fracties (lees: het CDA, want die wil geen euthanasie) is het daar mee niet eens. In dat geval zal die fractie de totstandkoming van zo'n wet niet in de weg staan, op voor waarde dat de gekozen oplossing in het advies van de Raad van State past. De tweede mogelijkheid is dat een initiatief-voorstel van de WD, het kabinet er niet uit komt, een meerderheid krijgt in het parlement met steun van de op positie. Als zo'n wetsvoorstel bin nen de grenzen van het advies van de Raad van State past, zullen de fracties (lees weer: het CDA) voor het voortbestaan van de coalitie geen gevolgen verbinden aan het mede-ondertekenen van zo'n wets voorstel door het kabinet. Het derde geval gaat uit van de mogelijkheid dat de Raad van Sta te geen eensluidend advies uit brengt. Maar dat ligt niet voor de hand. Het zou de geloofwaardig heid van dit hoogste adviescollege van de regering danig beschadi gen. Het is bovendien nooit eerder vertoond. Maar mocht het toch ge beuren dan zullen de fracties, gelet op 's lands belang, zich laten leiden door de wenselijkheid van voort zetting van de coalitie. In al deze gevallen geldt dat de gekozen op lossing niet tot een kabinetscrisis mag leiden. Ongelukkig Premier Lubbers heeft al laten weten erg ongelukkig te zijn met de formuleringen omtrent eutha nasie in het concept-regeerak koord. Hij is bang dat hij de ko mende maanden zal worden geïso leerd van zijn eigen fractie in de Tweede Kamer. Het meest waar schijnlijk is namelijk, gezien de op stelling van het CDA, dat er wel een wetsvoorstel komt (van het ka binet of van de WD), waaronder" hij zijn handtekening zal moeten zetten, maar waar de CDA-fractie tegen zal stemmen met een beroep op het eigen verkiezingsprogram- Lubbers: eigenmachtig Door de tekst die nu in het re geerakkoord staat, wordt Lubbers een van de belangrijkste machts middelen uit handen geslagen, na melijk het dreigen met een kabi netscrisis. Dat zal ook wel de reden zijn waarom de WD deze tekst op genomen wilde hebben. Enkele maanden geleden trok de WD on der druk van een dreigende kabi netscrisis haar steun voor het D66- wetsvoorstel schielijk in. En dat willen de liberalen geen tweede keer meemaken. CDA-onderhandelaar De Vries (en met hem een deel van de frac tie) wil het liefst helemaal geen wetgeving, al was het maar om schone houden te houden. Maar hij ziet wel in dat dat op den duur niet is tegen te houden, ook al omdat in het parleiftent een ruime meerder heid voor wetgeving is. Tegenover hem staat Lubbers - en een ander deel van de CDA-fractie - die maxi male invloed wil hebben op de nieuwe euthanasiewet. Irritatie De vraag die vandaag en morgen moet worden beantwoord is: wie van de twee heeft het grootste deel van de CDA-fractie achter zich. Zo als altijd is er ook in de CDA-frac tie een vrij grote groep die het van de omstandigheden Iaat afhangen hoe er uiteindelijk zal worden ge stemd. Deze groep staat nu voor de moeilijke keuze een van haar lei ders te laten vallen: De Vries of Lubbers. Daarbij gelden twee overwegin gen. Een inhoudelijke: wil men maximale invloed op toekomstige wetgeving of houdt men de han den liever schoon. De andere over weging zou echter wel eens de doorslag kunnen geven. In de CDA-fractie valt er een toe nemende irritatie waar te nemen omtrent het eigenmachtige optre den van Lubbers. Hij trekt zich van niets of niemand meer wat aan, ze ker niet sinds iedereen de verkie zingswinst van het CDA voor het overgrote deel op zijn conto heeft geschreven. Die irritatie zou zich in de kwes tie van de euthanasie wel eens kun nen ontladen via een stem tegen Lubbers. De beoogd premier staat dan voor de keuze: morrend ak koord gaan - maar dan is zijn posi tie, zeker ten opzichte van de eigen fractie wel enigszins verzwakt - of in de fractie het onaanvaardbaar uitspreken over de 'De Vries-op- lossing'. De fractie zal daar vrijwel zeker onderdoor gaan, maar dan wordt de irritatie over de CDA-lei- der nog groter, wat hoe dan ook een keer tot uitbarsting zal komen. De vraag is of Lubbers het conflict dan nog kan beheersen. zal worden genomen na een gron dige evaluatie van de experimen ten. Gegeven het feit dat ook in het laatste jaar van het komende kabi net nog tien nieuwe experimenten worden toegevoegd, ziet het er niet naar uit dat evaluatie en besluit vorming nog deze kabinetsperiode kunnen worden afgerond. Coalitiepartijen: discriminatie blijft mogelijk DEN HAAG (GPD) - Het CDA heeft in de onderhandelingen met de WD vastgehouden aan de eis dat er in bepaalde gevallen moet kunnen worden gediscrimineerd. Uit het concept-regeerakkoord blijkt dat de WD akkoord gaat met de mogelijkheid homoseksue le leerkrachten op bijzondere scho len te weigeren of te ontslaan. Het CDA heeft deze mogelijkheid steeds nadrukkelijk willen openla ten. Er komt niettemin een wet gelij ke behandeling, waarin onder scheid tussen personen op grond van godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht, burgerlijke staat en seksuele ge aardheid wordt verboden. Maar voor een aantal gevallen worden uitzonderingen gemaakt. Het maken van onderscheid is volgens het concept-regeerak koord wel aanvaardbaar als: - de aard van de functie dat ver eist; - de grondslag en het doel van een instelling dat aan een werkver houding kunnen stellen; - het privékarakter van de werk verhouding dat vraagt; - (tijdelijke) maatregelen moeten worden genomen die beogen be staande maatschappelijke achter standen weg te werken. Informateur De Koning liet gis teren weten, dat de beoordeling van deze aspecten aan de rechter moet worden overgelaten. WD-bestuur gaat akkoord met machtswisseling ■UTRECHT (GPD) - Het hoofdbe stuur van de WD heeft zich giste ren zonder morren neergelegd bij de machtswisseling binnen de par tij en de fractie. De bestuursleden toonden zich vooral ingenomen met het besluit van de fractie de missionair minister De Korte (bin nenlandse zaken) aan te wijzen als vice-premier en politiek leider. Ook de benoeming van het kamer lid Voorhoeve tot fractieleider kreeg de instemming van het be stuur. Voorzitter Kamminga gaf toe dat het WD-formatieteam tot de machtswisseling had aangezet om dat via perspublikaties was geble ken dat er zowel in de fractie als in de partij onrust was ontstaan over de machtsverhoudingen. Volgens hem was toen het tijdstip gekomen om beslissingen te nemen. „De in vulling van de personen kon ge beuren", aldus Kamminga.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5