Woningen dikwijls geweigerd WIEL De één eenM, de ander lenzen 'Afsluiting Breestraat ook op proef onaanvaardbaar' Geen wiskunde in rechtszaal Conflict regionale omroepen opgelost van der Vooral dureflats niet geliefd bij woningzoekenden 'Voorrang vrouwen bij vacatures benadrukken' DINSDAG 1 JULI 1986 LEIDEN Bovenbouw op Kraaierbrug LEIDEN - De opknapbeurt van de Kraaierbrug is nu bijna achter de rug. Sinds eind vorige week heeft de brug, een verbinding over de Nieuwe Rijn in het verlengde van de Kraaierstraat, een nieuwe bo venbouw. In totaal gaat de restau ratie ruim een half miljoen gulden kosten, geld dat het Gewestelijk Ar beidsbureau heeft gekregen van het ministerie van sociale zaken voor werkgelegenheidsmaatregelen. De brug liet zich de laatste jaren nog het beste vergelijken met een rotte appel, zo beroerd was de si tuatie. Een extra noodverband moest de brug overeind houden. Men kon dan ook opgelucht adem halen toen bekend werd dat er een totale opknapbeurt zou komen. Dat opknappen houdt overigens niet in dat de brug er anders gaat uitzien. Alles wordt in oude luister hersteld, inclusief het ouderwetse ophaalmechanisme. De Kraaier brug zal ook na de opknapbeurt al leen voor fietsers en voetgangers toegankelijk zijn (foto Holvast) Kamer van Koophandel en stichting binnenstad: LEIDEN - Afsluiten van de Bree straat, zelfs op proef, is onder de huidige (economische) omstandig heden ontoelaatbaar. Het belang dat het bedrijfsleven voor de bin nenstad heeft is te groot om aan ex perimenten te worden blootge steld. Zowel bus als auto moeten gebruik kunnen blijven maken van de Breestraat-route. Dat vinden de Stichting Leidse Binnenstad (SLB) en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Ze zeggen dit in een reactie op de bijstellingsnota van het verkeerscirculatieplan van de gemeente Leiden. De beide instel lingen wijzen elke variant, die de gemeente in de nota voorstelt om de Breestraatproblematiek op te lossen, van de hand. De Kamer van Koophandel en de LEIDEN - Ruim zestig pro cent (61,4 van de Leidse wo ningzoekenden weigert een aangeboden woning. De dure flats in de Slaaghwijk (Meren- wijk) worden veel geweigerd, omdat ze te duur zijn, maar ook omdat de buurt de woningzoe kenden niet zint. Uit het aan bod van woningen blijkt te vens dat mensen korter in flats wonen dan in andere soorten woningen. zoekenden accepteert het eerste waarvoor in 1984 een woonvergun- woningaanbod dat ze krijgen. Vol- ning werd afgegeven, bij het on- gens de gemeenteambtenaren is er derzoek betrokken. Hiervan waren geen verband tussen de weige- er 56 gerenoveerd, 30 nieuw en de ringsgronden en kenmerken als de rest was 'oudbouw'. Van deze wo- grootte van het huishouden, inko- ningen zijn er 186 direct geaccep- mensklasse, het al dan niet be- teerd door de woningzoekenden. Een onderzoek van de gemeentelij ke directie woonruimteverdeling, dat heeft geresulteerd in een 'wei- komt te vröëgTblï lutrte geldt schikken over een zelfstandige woonruime of het al dan niet be schikken over een medische ver klaring. In veel gevallen volgt op een wo ningaanbod geen reactie, waarmee de aangeboden woning dus is ge weigerd. Belangrijke redenen om te weigeren zijn verder de buurt waarin de woning ligt, de hoogte van de huur (dat geldt in hoge mate Slaaghwijk) en 'het aanbod De 114 in eerste instantie geweiger de woningen werden in totaal aan 517 huishoudens aangeboden. Hieruit volgt dat 403 huishoudens de aangeboden woonruimte Onderverdeeld naar soort, en niet naar ouderdom, blijkt dat een gezinswoningen in verhouding het minst worden geweigerd. Dure flats (Slaaghwijk en Morsdistrict) laten woningzoekenden het meest aan hun neus voorbij gaan. Van de goedkopere huurwoningen blijken beneden- en bovenwoningen het minst in trek. Een belangrijk deel hiervan ligt in de Kooi, Bos- en Gasthuisdistrict, Roodenburg en gerden. De 300 woningen leverden de Mors. Het zal tevens weinig i dus, in totaal 300 acceptaties en 403 bazing wekken dat duurdere wo- jaar 1984 werd van een aantal ningen bekeken welke soort hui zen wordt geweigerd en waarorr noQiiiitt woningzoekenden deze niet heb- ^ëra^mtekunnën'betïïea ben geaccepteerd. Uit de gegevens blijkt dat ruim zestig procent (61,4 het aanbod een woning niet accepteert. dan vaak jongeren woningzoeken den die nog niet geen inkomen hebben, waarmee zij onafhankelij- Oudbouw Door middel van een a-selectieve weigeringen op. De 300 woningen omvatten 214 oudbouwwoningen, waarvan bijna de helft werd geweigerd. Bij de wo ningzoekenden blijken nieuw bouw- en gerenoveerde woningen veel gewilder. De meeste wonin gen worden niet meer dan vier keer geweigerd. Het 'record' was een huis dat negentien keer ningen (maandhuur van 426 tot 850 gulden) weinig aftrek vinden ten woningen. Bij de samenstelling van de wei geringsnota is niet gekeken naar andere factosen die wellicht in vloed op een weigering hebben, zo als de ligging van de woning, de staat van onderhoud, de vraag of de woning wellicht is uitgeleefd, het woningtype en de gevraagde huurprijs. Woningen in de nieuw bouwwijk Stevenshof zijn even eens buiten het onderzoek gehou den omdat hiervoor en speciale toewijzingssysteem bestaat. werd gewogen en te licht bevon- verenigingen uit flats bestaat. Hier- den. Drie andere woningen werden uit volgt dat mensen korter in fiats Twintig procent van de woning- steekproef waren 300 woningen, toch ook nog veertien keer gewei gerd. "Het weigeren van aangeboden woonruimte door geregistreerde woningzoekenden is voorwerp van enkele vooroordelen, die een dui delijk zicht op dit verschijnsel in de weg staan", zegt de gemeente verder. "Maar al te vaak wordt dit weigeringsgedrag opgevat als een teken dat de woningnood (groten- het bezit van de woningbouw- deels) tot het verleden behoort. An ders gezegd, dat het distributiesys teem zich voornamelijk met het vervullen van luxe-v zou bezighouden". Veel flats Uit de gegevens van de weige ringsnota blijkt dat het te verdelen woningaanbod een onevenredig groot deel flats (57 procent) voor komt, terwijl slechts 31 procent i er sneller uit verhuizen i het geval van andere soor- Dierenbescherming wil hulp bij bestrijding van botulisme LEIDEN - De dierenbescherming Leiden en omstreken is op zoek naar vrijwilligers die zich willen inzetten voor de opvang van aan botulisme ten prooi gevallen en bestrijding van deze verlam mingsziekte. Botuüsme steekt met dit mooie weer alom de kop op bij vogels in sloten, plassen en vijvers. Omdat het water veelal is vervuild, ontwikkelt zich in het door het mooie weer warme water een bac terie die bij dieren verlamming veroorzaakt. Omdat ook de nek spieren verlammen, stikken of verdrinken de dieren. Wanneer ze goed worden verzorgd, kunnen de door botulisme getroffen vogels weer beter worden. De taak van de vrijwilligers is het toedienen van medicijnen, voeren en het schoonhouden van hun hokken. Voorts moeten ze zieke vogels in sloten en plassen opsporen zodat verdere verspreiding van de ziekte wordt tegenge gaan. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met de dieren- hpsrherming. telefoon 897892. Pleidooi raadslid links Leiden LEIDEN - Onderzocht moet wor den in hoeverre de wervings- en sollicitatieprocedures bij de ver schillende directies van de ge meente effect hebben op het stre ven om meer vrouwen en etnische minderheden in dienst te nemen. Voorts moeten al die directies nog eens nadrukkelijk worden gewe zen op het bestaan van de zoge noemde voorkeursregeling, die in houdt dat bij gebleken geschikt heid bij voorkeur een vrouw voor een bepaalde functie wordt aange steld. Reinigingsdienst Een pleidooi hiervoor houdt Links Leiden-gemeenteraadslid R. van Lint in schriftelijke vragen aan het college. Van Lint stelt ze naar aanleiding van het bericht, zater dag in deze krant, dat bij de ge meentelijke dienst voor reiniging, haven en warenmarkten de eerste vrouwelijke opzichter, mevrouw Spaanderman uit Rijnsburg, in dienst is genomen. Directeur Log- tenberg zei in een reactie dat het hem er niet zozeer om te doen was om uit emancipatorische overwe gen een vrouw in dienst te nemen; Spaanderman was gewoon de bes te kandidaat. Dit nu is Van Lint in het verkeer de keelgat geschoten. "Alle inspan ningen (om uit oogpunt van eman cipatie meer vrouwen in dienst te didaten een knelpunt Van Lint wil van B en W weten of ze bereid zijn de verschillende sol licitatieprocedures met elkaar te vergelijken op het punt van de voorkeursregeling en de directies nog eens nadrukkelijk op die rege ling te wijzen. Voorts wil hij met het college van gedachten wisselen over het mogelijk instellen van een systeem van quotering. Dat houdt in dat elke directie door een be paald percentage vrouwen wordt bevolkt. Bovenwoning uitgebrand^ buren elders ondergebracht LEIDEN - Een bovenwoning aan de Lopsenstraat brandde vannacht geheel uit; aan vier andere wonin gen onstond zoveel schade dat de bewoners, zeven volwassenen en twee kinderen, elders moesten worden ondergebracht. Een vijfde woning liep rook- en waterschade op. De politie heeft de 28-jarige be woner van de uitgebrande woning aangehouden; hij bekende de brand zelf gesticht te hebben om dat hij psychische problemen heeft. Omstreeks tien over half één ar riveerde een surveillancewagen van de politie in de Lopsenstraat. De brandweer was toen ook al uit gerukt. Eén van de bewoners van het pand was buiten, de andere, de 28-jarige, zou nog binnen zijn. De woning was echter aan de voorkant niet meer te betreden. Daarom moesten de agenten achterom. Even later slaagden ze er met behulp van een buurtbewo ner in om de 28-jarige bewoner, die buiten kennis was, van het balkon te halen. Hij bleek onder invloed te zijn door een combinatie van drank en medicijnen. Tijdens deze reddingspoging vloog overigens wel de kleding van één van de agenten in de brand. Dit gebeurde toen in de keuken van de bovenwoning de gasleiding sprong. Collega's redden hem. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. De brandweer bestrijdt de brand in de bo straat. Brandstichting was de oorzaak. MISHANDELING - Een vrouw en een man, allebei 28 jaar oud, heb ben bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. Ter hoogte van de discotheek Samantha's aan de Langebrug werd de man in de nacht van zaterdag op zondag las tiggevallen door een viertal jonge ren. Twee van de vier begonnen hem te slaan en te schoppen. Inbraak snackbar LEIDEN - In een snackbar aan de Steenstraat werd in de nacht van zondag op maandag ingebroken: meegenomen werd 2500 gulden, alsmede een cassettedeck. De da- der(s) van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, kwamen binnen via de achterdeur. van de RHW niet om het benoe men van een vrouw als chef uit oogpunt van emancipatie. Uiter aard is het plezierig dat in het on derhavige geval de benoemde vrouw tevens de beste kandidaat was. Vaak zal echter onder ande ren ervaring voor vrouwelijke kan- LEIDEN - April vorig jaar. U zag de automobilist niet, maar hij was er wel - met die woorden vat te de kantonrechter het ongeluk treffend samen. Mevrouw had een voorrangsovertreding ge maakt in De Zilk. Een wel vaker voorkomende overtreding, al leen was deze in z'n soort toch een bijzondere in verband met het zogenaamde domino-effect. door Wim Brands Wat gebeurde er namelijk? Me vrouw botste tegen een auto, die auto botste weer tegen een ande re, en zo maar verder tot er uit eindelijk vijf gedeukte auto's op de weg stonden, zeg maar: een mini-schroothoop. Het ging alle maal fout, volgens de verdachte, toen er in een flauwe bocht een reclamebord opaoemae. Twee honderdvijftig gulden boete kreeg ze. Ook de overtreding die hierna werd behandeld viel in de cate gorie voorrang, alleen speelde het zich nu af in Leiden. De ver dachte was er trouwens niet. Hij had een advocaat gestuurd die zijn belangen voor de balie moest behartigen. (Twee in zwarte pij gehulde ad vocaten verschenen er gisteroch tend tijdens de zitting. Tamelijk veel op één ochtend. Je zou kun nen zeggen dat het om een ware kraaienplaag ging.) De rechter begon met het voor lezen van de feiten en vroeg toen aan de advocaat of hij wat te zeg gen had. Nee, antwoordde deze. Nee! Dat is een wonder; door gaans hoef je zo'n jongen het woord maar te geven en hij houdt voor de rest van de dag niet meer op met praten. Vader De rechter herhaalde zijn ver zoek en de advocaat bleef bij zijn antwoord. Nee, hy had niets te .zeggen, hy hoorde eerst liever even wat de officier van justitie op zijn lever had. Nou, die kon kort zijn: het was een duidelijke voorrangsovertreding, honderd- vijftig gulden boete. En toen kwam de advocaat weer aan het woord. Dat er een voorrangsovertreding was ge pleegd was duidelijk, edoch: een en ander was niet juist geformu leerd in de dagvaarding. Je rein ste juristery bedreef hij, of in ge wone mensentaal: gezeik van de bovenste plank. De rechter begon op een be paald moment genoeg te krijgen van het verweer. "Uw verhaal gaat niet op", zei hy tegen de ad vocaat. Deze bleef volhardend: "Waarom niet, als ik u vragen mag?" De rechter liet zich echter niet verleiden om alles nog eens te herhalen. Hij wees de advocaat er op dat hij toch al had uitgelegd waarom.... "Ja maar..." Waarna dq rechter de mond van de advo caat 'dichtplakte' met de woor den dat er in de rechtszaal geen wiskunde wordt bedreven. Honderdvijftig gulden boete. Aan het einde van de zitting werd de advocaat overigens nog gevraagd in welke relatie hy tot oe verdachte stond. Wat bleek nou: hij kwam voor deze simpele zaak opdraven in opdracht van de vader van de verdachte, een kantoorgenoot van hem. Stichting Leidse Binnenstad plei ten voor een variant waarin (een deel van) de marktenroute voor au toverkeer beschikbaar komt. Al leen dan vindt, in de ogen van de beide instellingen, een zorgvuldige afweging plaats van belangen van alle betrokkenen. De Kamer merkt op dat het gebruik van alleen de Botermarkt (in plaats van de gehe le marktenroute) voordelen heeft. Het meest cruciale deel van de Breestraat (tussen 't Gangetje en de Koornbeurssteeg) wordt ontlast en bovendien wordt de belangrijke voetgangersoversteek bij de Hoog straat niet gekruist. Binnen deze variant is ook de plaats van de markt op de Aalmarkt gewaar borgd. De Kamer en de SLB menen dat het doorgaande verkeer zoveel mo gelijk uit de Breestraat/Markten- route geweerd moet worden. Gepleit wordt voor maatregelen om de doorstroming op de route Hooigracht/Langegracht en op de route Stationsweg/Schuttersveld sterk te verbeteren. De twee instel lingen zijn voorstander van een on dertunneling van het Stationsplein en het instellen van een echte city- ring met duidelijke bewegwijze ring. De Kamer van Koophandel stelt dat ook de doorstroming van het verkeer op hoofdroutes buiten de binnenstad, met het oog op nieuwe economische ontwikkeling, verbe terd moet worden. Een hoofdroute waar zich dagelijks problemen ma nifesteren is, volgens de Kamer, de Hoge Rijndijk. Zij meent wordt dat wel verbeteringen op deze route zyn bereikt voor het openbaar ver voer, maar dat voor autoverkeer eerder sprake is van het tegenover gestelde. De verbinding vanaf Rijksweg 4 via de Europaweg naar Leiden verdient, in de ogen van de Kamer, eveneens verbetering. Een route die ook geenszins vol doet, volgens de Kamer, is de oost- westverbinding Churchilllaan-Dr. Lelylaan. De Kamer van Koophan del beoordeelt de aanleg van rijks weg U-west als enige afdoende oplossing voor dit knelpunt en heeft ernstig bezwaar tegen een passage in de gemeentelijke by- stellingsnota waarin de aanleg van dit stuk weg onwenselijk wordt ge noemd. Volgens de Kamer van Koophan del en de Stichting Leidse Binnen stad is de parkeersituatie in de Leidse binnenstad nog verre van ideaal. Handhaving van het huidi ge parkeerbeleid zal naar de me ning van de SLB een verdere afkal ving van de regionale functie van Leiden tot gevolg hebben. Men dringt er bij de gemeente op aan een vriendelijker autobeleid te pleit weer voor de bouw van meer parkeergarages (Kaas markt, Beestenmarkt en op de plaats van de Lucas van Leyden- school). De Kamer van Koophandel en de Stichting Leidse Binnenstad voor zien een verbrokkeling van het Leidse kernwinkelapparaat met belangrijke gevolgen op verkeers gebied. Op termijn voorziet de SLB dat het zwaartepunt van het kernwinkelapparaat, gezien de kantoorontwikkeling aan de Ples- manlaan en het Schuttersveld, ver schuift in de richting van het sta tion. In de visie van de SLB is dat een goede zaak. De ontwikkeling rond de Sanders-parkeergarage en rond het Ir. Driessenplein (de Mar- ca-kledingzaak) beoordeelt de stichting daarom negatief. Ze zul len het kernwinkelapparaat aan de verkeerde kant 'oprekken', aldus de stichting. Kamervragen over euthanasie in Zuydtwijck DEN HAAG/LEIDEN - De Tweede Kamerleden J.T. van den Berg en B. J. van der Vlies (SGP) willen we ten onder welke omstandigheden een recent geval van actieve eutha nasie heeft plaatsgehad in het Leidse verpleegtehuis Zuydtwyck. Zij stellen dit in schriftelijke vra gen aan minister van justitie F. Korthals Altes en staatssecretaris J. van der Reijden (WVC). Bovendien willen zij weten of de directeur van het verpleegtehuis hierover vantevoren overleg heeft gevoerd met de officier van justitie en of deze die mededeling slechts voor kennisgeving aangenomen. De minister moet daarbij aangeven welke betekenis aan die opstelling van het openbaar ministerie moet worden toegekend en of die in overeenstemming is met zijn ver antwoordelijkheid voor de nale ving van wetten, speciaal die be treffende euthanasie in het wet boek van strafrecht. De Kamerle den willen bovendien weten of er voor dergelijke gevallen richtlijnen voor het openbaar ministerie be staan en hoe die dan luiden. Als die er niet zyn willen de SGP'ers we ten of de bewindsman naar aanlei ding van dit geval van euthanasie redenen ziet om die op te stellen. Ook vragen zy zich of de directeur van verpleeghuis Zuidtwijck voor af overleg heeft gevoerd met de in spectie van de volksgezondheid in Zuid-Holland en zo ja welk stand punt die heeft ingenomen. Rijnland biedt excuses aan DEN hAAG/LEIDEN - Het conflict tussen de streekomroep Rijnland en het bestuur van de regionale omroep Holland-West over het ge bruik van omroepfaciliteiten, lijkt uit de wereld te zijn. Maijolein Schut, voorzitter van de federatie van streekomroepen in Zuid-Hol land - die samenwerken in Hol land-West, heeft excuses gemaakt voor de negatieve opmerkingen van Rijnland-voorzitter Joop Wa lenkamp. Ze verklaarde dat de streekomroepen wel degelijk ver trouwen hebben in het bestuur van de regionale omroep. Walenkamp stelde anderhalve week geleden dat de regionale om roep Holland-West op het punt stond afspraken te schenden over het gezamenlijk gebruik van om roepfaciliteiten. Hij maakte zich er vooral zorgen om dat Holland-West geen regionale hulpstudio's in Lei den en Gouda wilde neerzetten. Daardoor werd het vrijwel onmo gelijk dat de regionale omroep en de streekomroepen eikaars om- roepspullen over en weer gebrui ken. De voorzitter van Holland-West, Frans Vanderwilt, verklaarde later dat er wel degelijk hulpstudio's ge pland zijn in Gouda en Leiden. Volgens hem is het de bedoeling dat er later met afzonderlijke stree komroepen samenwerkingsover eenkomsten worden gesloten. De opmerkingen van Walenkamp be titelde Vanderwilt als 'flauwekul'. Walenkamp erkende vanmorgen dat Marjolein Schut - die tevens secretaris is van Rijnland - zijn uit latingen inderdaad te negatief en in elk geval voorbarig vond. "Maar ja, ik ken de hele voorgeschiedenis van de samenwerking met Hol land-West, en kan je wel eens scep tisch worden", aldus Walenkamp. Intern conflict Door Walenkamps uitlatingen ontstond zelfs een meningsver schil binnen het bestuur van Om roep Rijnland. Doordat hy zich had bemoeid met de onderhandelingen tussen de streekomroepen en Hol land-West - waarmee hij in feite niets had te maken - heeft Schut zelfs op het punt gestaan haar por tefeuille neer te leggen. Overigens is ook dit meningsverschil inmid dels de wereld uit geholpen. Volgens Marjolein Schut is het nu de bedoeling dat de regionale omroep binnen een maand aan geeft hoe de - redactionele - sa menwerking met de streekomroe pen gestalte kan krijgen. Binnen twee maanden zullen vervolgens spijkers met koppen worden gesla gen. ADVERTENTIE. maar dan wèl van de ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden-071-124108

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3