Jongerensociëteit dupe van zalenrel Paardenmarkt weer op 28 juli Verontreinigd water in Zoeterwoude gereinigd Warmondse expositie geslaagd Aangespoelde fles leidt tot afspraak PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 1 JULI 1986 VOORSCHOTEN - In de agenda van heel wat Voorschotenaren zal op de bladzij voor 28 juli ongetwij feld weer het woord 'paarden markt' staan genoteerd. Want dat dit jaarlijks tienduizenden bezoe kers trekkende evenement in Voorschoten op die datum wordt gehouden is vaste prik. Tenzij de 28ste op een zondag valt, dan schuift de paardenmarkt een dagje op onder het motto dat paardehan- delaren de hele week al in de weer zijn. Maar dat is dit jaar niet het ge val. Mens en paard bekijken elkaar al meer dan zeven eeuwen op deze wijze in Voorschoten. Tot aan de Tweede Wereldoorlog was het eve nement voor boeren dé gelegen heid hun overtollige viervoeters van de hand te doen. Na de oorlog Organisatie hoopt op aanvoer van zo'n 150 viervoeters in Voorschoten werd eerst de paardenmarkt als traditie voortgezet, maar de laatste jaren is het weer een echte markt met de aanvoer van paarden en po- Die aanvoer baart de organisatie, het comité tot instandhouding van de Voorschotense paardenmarkt, altijd weer de meeste zorgen. Dit jaar heeft men zelfs de aanvoerpre- mies verhoogd van tien naar vijf tien gulden (voor een paard) en van vijf naar tien gulden (per pony). Comité-woordvoerder A. van Beest acht het niet uitgesloten dat die verhoging dit jaar leidt tot een grotere aanvoer. Vorig jaar ston den er zo'n 110 edele dieren en dat aantal viel een beetje tegen. Van daar. "Niet dat de handelaren alleen voor die premie komen, maar de kosten worden toch ook steeds ho ger en ze drinken hier toch graag een borreltje", aldus Van Beest. Het comité mikt op zo'n 150 dieren. "Dat is een mooi gemiddelde. Zo lang die aanvoer maar niet onder de 100 zakt blijft het voor ons ook door bespannen paarden. Eén keer leuk", aldus Van Beest. Het programma zelf wijkt nooit erg veel af van dat van voorgaande jaren. Op één essentieel punt na: de aanvoertijd wordt verschoven van vijf naar zes uur. De handela ren plegen de laatste jaren toch al wat later te komen opdraven, is hierbij de achterliggende redene ring. 'Nieuw' is de demonstratie die 'het Gareel' geeft. Deze club komt in authentieke rijtuigen, gereden eerder was deze regionale vereni ging een van de attracties op de Paardenmarkt en toen wist men duizenden mensen te boeien. Andere programmapunten: het koekslaan. een standwerkerscon cours, Rad van Avontuur, de be klimming van de Dorpstoren, een loop-in concert en uiteraard de ker mis. Een paardetram rijdt de be zoekers door het centrum. En ui teraard zal in het middaguur een kortebaandraverij worden gehou den op het parcours van de Prins Bernhardlaan. De organisatie daar van is in handen van het Comité Paardensport. De overige evenementen worden bekostigd uit de opbrengst van het Rad van Avontuur en de kermis. Subsidie is er niet bij. Dat ligt niet zozeer aan de gemeente als wel aan het comité zelf: men wil graag de eigen broek ophouden. Maar de Paardenmarkt kost nu eenmaal handenvol geld. Vandaar dat men blij is met de toezegging van een aantal plaatselijke bedrijven om als sponsor op te treden. Overigens maakt Omroep Rijn land de 28ste opnamen voor een speciaal programma, dat half au gustus via het kanaal van de BRT 2 wordt uitgezonden. De uitzendda tum wordt nog bekendgemaakt. Agenda Geen ruimte voor activiteiten 'Ut Sloepie' WARMOND - Warmonder Ben Oudshoorn, de beheer der van 't Trefpunt, is deze week, de Kaagweek nog wel, een beetje de kwaaie pier in zijn dorp. Zijn weige ring om t Trefpunt deze week ter beschikking te stellen aan jongerensocië teit Ut Sloepie heeft veel kwaad bloed gezet. Hier en daar begon dat bloed zelfs te koken, toen begin deze week strategische plekken in Warmond en wijde omgeving volgeplakt ble ken te zijn met affiches. Wat bleek? Oudshoorn heeft zijn eigen pro grammaatje in elkaar gezet en is daarbij zelfs zo ver gegaan dat hij artiesten voor de neus van Ut Sloe pie heeft weggekaapt. Ut Sloepie moet nu met zijn op jongeren toegesneden Kaagweek- activiteiten 'thuisblijven', in 't Meetpunt dus. Omdat de jongeren- sociëteit over veel minder vloerop pervlakte kan beschikken moet er veel "kleinschaliger" worden ge werkt, vetelt Marjolein van Benne- kom, voorzitter van Ut Sloepie. Zij kan zich vinden in de volgen de karakterisering van het relletje: Ut Sloepie is genept. Zij vertelt dat ze in februari werd benaderd door Oudshoorn die met haar wilde pra ten over de Kaagweek. Duidelijk werd dat ze de data waarop ze 't Trefpunt wilde huren wel op haar buik kon schrijven. Zaterdag 5 juli kon ze krijgen en daar moest ze dan maar blij om zijn. Marjolein: "Wij wilden vrijdag én zaterdag". Nog bozer werd Marjolein toen ze de affiches ontdekte en zag dat daarop de Volendamse formatie Jen Rog stond aangekondigd. Met een lustrumoptreden nog wel. In Maijoleins optiek heeft Oudshoorn helemaal niets te maken met welk lustrum dan ook. Jen Rog heeft al die jaren voor Ut Sloepie gespeeld, Oudshoorn brengt de groep voor het eerst op de planken. "Weet je", vertelt de voorzitter, "Ut Sloepie teert min of meer op de Kaagweek. Met de inkomsten daarvan kunnen wij een heel jaar draaien. Het is nog maar de vraag of dat nu weer zal lukken". Commercieel ZOETERWOUDE - Gehuwd: J.W.C. Mijs met M.J. Terlouw; J.G.W. Verstee- gen met G.M.D. de Groot. Geboren: Martijn Jordy de Jong 14 apr. 1986; Dorien Ceciel van der Geest 9 apr. Overleden: Petronella Maria Over- j»eb. Janson 14 mei 1902. Wieler spektakel in Voorschoten VOORSCHOTEN - In de wijk Adegeest in Voorschoten wordt aanstaande zaterdag een groots opgezette wielerronde georganiseerd. Het programma begint om 17.00 uur met een burgerronde, toegankelijk voor alle fietsliefhebbers die eens een wedstrijdje willen rijden. Deelnemers voor deze ronde over 30 kilometer kunnen zich opgeven door een kaartje te sturen naar het wielercomité Voorschoten, Postbus 135 in Voorschoten. Het inschrijfgeld bedraagt 5 gulden. Om 18.00 uur begint de wed strijd voor liefhebbers/vetera nen over 50 kilometer, waarna om 19.30 de amateurs volgen voor hun ronde over 80 kilome ter. Het parcours loopt van de Richard Wagnerlaan via de Bachlaan, Beethovenlaan en Mozartlaan weer naar de Wag nerlaan. De avond zal worden afgeslo ten met een feest bij Bar Bode ga Harlequin aan de Van Beet hovenlaan, waar ook verschei dene artiesten zullen optreden. 'open brief gezonden naar de plaatselijke huis-aan-huis-courant die morgen verschijnt. Ook het ge meentebestuur is benaderd. Dit zou inmiddels een gesprek hebben gevoerd met de 'boosdoener'. De resultaten daarvan waren voor de krant van vandaag nog niet te ach terhalen. Wel zal een medewerker van de jongerensociëteit vanavond tijdens de maandelijkse hoorzit ting ten overstaan van de diverse fracties zijn kijk op de zaak geven. De voorzitter van Ut Sloepie zwen gelt inmiddels een discussie aan. Hoe democratisch en eerlijk is het eigenlijk dat de Warmondse zaal ruimte in handen is van welgeteld één beheerder, vraagt zij zich har dop af? Ook mevrouw van Leeuwen van de Vereniging tot Viering van War mondse Feesten ((VVWF) is niet echt te spreken over Oudshoorns initiatieven. De VVWF vervult tij dens de Kaagweek een soort van coördinerende rol ten behoeve van alle droge Kaagweekactiviteiten. Die op het water voltrekken zich recht onder auspiciën van de watersport- ge-drive', vereniging De Kaag. "Wij brengen de spullen graag onder één noemer naar buiten, dat doen we al jaren zo", vertelt Van Leeuwen, "maar Oudshoorn fietst er nu zo tussendoor". En: "Belang rijk verschil tussen Oudshoorn en Ut Sloepie is dat de laatste pro deo werkt, die doen met de opbrengst leuke dingen voor de jongeren. Oudshoorn is gewoon commer cieel bezig. En dat van dat lustru moptreden is natuurlijk een giller. Van die affiches deugt trouwens wel meer niet. 'Gladys Night and the Pips' staat erop en 'USA' erach ter. Dat is gewoon bedrog, het gaat om een stel mensen dat heeft opge treden in de soundmixshow van de KRO". Met "Laat mij dit nu maar met mevrouw Van Leeuwen en Ut Sloepie uitzoeken", maakt Ouds hoorn in eerste instantie duidelijk geen journalistieke bemoeienissen te dulden. Oudshoorn zegt er op veel vriendelijker toon bij dat het hem geen goede zaak lijkt in de openbaarheid verder te discussië ren. Maar de zaak ligt toch al lang en breed op de straten van War mond? "Ja, maar daar heb ik 'm niet neergelegd", lacht hij. Oudshoorn vertelt dat hij Ut Sloepie niet zozeer heeft gewei gerd maar dat de jongerensociëtet zelf de aangeboden datum heeft af- j i l l 1* gewezen. De wwf heeft volgens inwoners spreiden artistieke kwaliteiten ten toon hem ook geen enkele reden tot kla- 1 gen. Die kan vanavond gewoon te- chten van Warmonds huisvlijt tijdens de gisteravond geopende expositie 'War- 't Trefpunt met haar 'brid- Desgevraagd leest Oudshoorn zijn affiches voor. "Warmond swingt 1986", staat er bovenaan. Ernaast prijkt een afge beeld pakje sigaretten van een sponsorend merk. Voor woensdag staat er een radio drive in show op het programma, donderdag Gladys Knight the Pips. En vrijdag... een lustrumoptreden(?) van het Volendamse Jen Rog. WARMOND - J. van Leeuwen, de voorzitter van de herboren War mondse VW heeft gisteravond de traditionele expositie (tijdens de Kaagweek) 'Warmonders voor Warmonders' geopend. Clara Sik- king, de grote stille kracht achter deze expositie, weet niet precies Wie kent niet de onbedwingbare neiging om, dobberend met een bootje op zee, een fles uit te wer pen met daarin een brief. Je kan eindeloos fantaseren over de af stand die zo'n fles kan afleggen. Fantasie wordt soms werkelijk heid, dat blijkt wel uit het ver haal van Jan-Tiemon Oosterhoff uit Leiderdorp. Het begon allemaal twee jaar geleden. Oosterhoff, die in het dagelijks leven werkzaam is als leraar, vertelt dat hij destijds werd uitgenodigd om een weekje mee te gaan met een Katwijks vissersschip. "Ik gaf toen nog les in Katwijk en werd door een van de ouders uitgenodigd mee te gaan met de viskotter KW 26, de Johanna Cornelia. Omdat ik wel van vissen houd, had ik daar wel oren naar. Bovendien zaten er veel vissers-kinderen in mijn klas. Door een keer mee te varen begrijp je beter wat er in een vis sers-familie omgaat". Eenmaal ter hoogte van de Schotse kust gooide Oosterhoff een fles met een brief overboord. De leraar vertelt dat hij dat al twee keer eerder had gedaan tij dens zeereizen, in 1980 en 1981, maar tot nu toe zonder enig ge volg. "Ik heb die fles uit pure nieuwsgierigheid overboord ge gooid. Het is heel spannend om te volgen wat ermee gebeurt". De tekst van de brief was een voudig, maar doeltreffend. Oos terhoff schreef: 'I threw this bott le in the Northsea at the 26 of Ju ly at 13.20 p.m. Please write a let ter to J. Oosterhoff, gevolgd door zijn adres. Oosterhoff ging na een weekje vissen weer naar huis en hervatte het lesgeven. Natuurlijk vertelde hij thuis en op school over de fles, maar eenmaal terug in het 'dagelijks leven' vergat hij de fles min of meer. Drie maanden lang dobberde de fles op de Noordzee en spoel de ten slotte aan land op het Duitse schiereiland Sylt. Daar werd hij gevonden door een 4-ja- rig meisje, Mona Twist uit Flens burg. De verbazing klinkt nog door in zijn stem als Oosterhoff vertelt hoe de fles is gevonden. "Mona was met haar schoolklas od vakantie in Sylt. Omdat er een speurtocht was uitgezet stroop ten de kinderen het strand af op zoek naar voorwerpen. Mona vond de fles en bracht die naar haar onderwijzeres in de veron derstelling dat de fles bij de speurtocht hoorde. De onderwij zeres wist wel beter en gaf de fles met Mona mee. Zo is het contact tussen de ouders van Mona en ons gezin ontstaan, vertelt Oos terhoff'. De Leiderdorper weet nog hoe verbaasd hij was toen de post een aangetekende brief uit Flensburg bezorgde: "Ik had echt geen flauw idee wie mij een brief uit Flensburg zou kunnen schrijven. Een echte verrassing". Langzamerhand kwam er een stroom brieven op gang van Duitsland naar Leiderdorp en vi ce versa. Op uitnodiging van de familie Twist is Oosterhoff vorig jaar op bezoek gegaan bij de fa milie Twist. "We wilden eerst even aankijken wat voor familie het was. Vandaar dat ik alleen naar Flensburg ben gegaan. Ik werd daar zo ontzettend hartelijk ontvangen dat mijn vrouw en ik besloten om de familie Twist voor een tegenbezoek uit te nodi gen. Donderdag kwamen ze en gisteren zijn ze weer weggegaan. En we hebben ons prima ver maakt". Gevraagd naar de dingen die hij de Duitse familie laat zien, antwoordt Oosterhoff heel be slist: "Natuurlijk gaan we naar Katwijk en naar de haven van IJjmuiden. Ik hoop dat ik ze het schip kan laten zien waarmee het avontuur twee jaar geleden is be gonnen". Ook Amsterdam en Scheveningen staan op het pro gramma. Terugkijkend ops de hele ge schiedenis wordt Oosterhoff bij na poëtisch: "Brederode zei al dat het kan verkeren. Dat klopt. Ik had echt niet verwacht dat de fles zulke gevolgen kon hebben. Als met al is het een ontzettend leuke manier om kennis te ma ken met andere mensen. Wie weet gooi ik nog eens een fles". om de hoeveelste editie het gaat. "Schrijf maar: de twaalfde". 'Warmonders voor Warmonders', de titel zegt het al, is een gebeuren waarbij de vruchten van huisvlijt of kunstzinnige bezigheden aan de mede-burgers worden getoond. Voor Clara Sikking - zij 'runt' gale rie De Pomp - betekent dat elk jaar opnieuw weer veel praten en een enorme aanwending van haar over redingsvermogen. Mensen die voor hun plezier aquarellen ma ken, kantklossen, fotograferen, te kenen of kleding ontwerpen, lopen niet zo te koop met hun werk, is haar ervaring. Hoge drempels moe ten worden overwonnen en Clara Sikking helpt daarbij. Mensen om haar heen - Clara zelf praat niet zo graag over zichzelf - vertellen dat zodra ze lucht krijgt van artistieke activiteiten van Warmonders, op welk vlak of welk niveau dan ook, die Warmonders kunnen rekenen op veelvuldig bezoek. Ze praat net zo lang totdat de Warmonder in kwestie zijn werk ter beschikking stelt. Volgens Sikking zijn er dit jaar "veel nieuwe gezichten bij". En is ook het niveau weer hoger dan an ders. "Dat is goed voor de continui- teit". Veel Warmonders waren naar het oude gymzaaltje aan het dorps plein gekomen, gisteravond. Lo pen kon niet, schuifelen moest. Veel bekijks trokken vooral de in- fra-rood foto's van Warmonder Padberg. Opvallend is ook het gro te aantal heel jonge inzenders. VW-voorzitter Van Leeuwen benadrukte in zijn toespraak het belang van exposities als de onder havige voor het Warmondse toeris me. Wat hem betreft mag de titel van de expositie dan ook 'Warmon ders voor Warmonders én toeris ten' zijn. Warmond Kagerplassen - zeilwedstrijden Kaag week, hele dag. De Baan - kermis, 19 uur. Park Groot Leerrust - show met mu ziekkorpsen, 19 uur. Jeugdsoos Ut Sloepie - Dorpsstraat, Franse kaas- en wijnavond, 21.30 uur. WOENSDAG Leiden Vrijwilligerscentrale - Oude Rijn 44c, open middag, 13.30-15.30 uur. Hooglandse kerk - pauze-orgelconcert door Anneke Kot, 12.30-13.15 uur. Warmond Kagerplassen - zeilwedstrijden Kaag week, hele dag. De Baan - kermis, hele dag. Park Groot Leerrust - optreden clowns Appi^r^qappie^^3CUn^^^^^^^^^ Botsing in Oegstgeest OEGSTGEEST - Op het kruispunt van de Haaswijklaan en de presi dent Kennedylaan in Oegstgeest zijn gisteren een personenauto en een fietser met elkaar in botsing gekomen. De 18-jarige fietser reed op de Haaswijklaan en wilde op een gegeven moment linksaf slaan. Daarbij zag hij de personenauto uit tegenovergestelde richting over het hoofd. De jongen kwam er van af met lichte snijwonden aan het been. Leven en werk Treub centraal op expositie VOORSCHOTEN - Over leven en werk van Voorschotenaar Marie Willem Frederik Treub hebben leerlingen van de Leidse Rein- wardt Academie momenteel een tentoonstelling ingericht in het Voorschotense Ambachtshuis. Het gaat hier niet om de Treub waarnaar in Voorschoten een plein en een straat is vernoemd. Dat was zijn vader, die van 1841 tot 1887 burgemeester en gemeentesecreta ris was van het dorp. Marie Willem Frederik Treub was lid van de Tweede Kamer. In die functie beij verde hij zich voor de staatsexploi tatie van de spoorwegen. Hij was het die de regering wist te dwingen het vraagstuk van de werkloosheid aan te pakken. In 1913 zei hij de politiek vaarwel omdat hij zich als vrijzinnig-demo craat niet kon verenigen met de concentratie van de vrijzinnige partijen. Waarna hij als minister van financiën het nieuwe kabinet werd binnengehaald. Faam verwierf hij vervolgens door na het uitbreken van de Eer ste Wereldoorlog de nodige maat regelen nam op financieel, econo misch en humanitair terrein. Zo richtte hij een nationaal steun fonds op. Treub werd een natio naal begrip voor zakelijk staats manschap. 'Minister Voorwaarts', zo werd hij genoemd. De gratis toegankelijke tentoon stelling is tot en met 17 augustus dagelijks toegankelijk van 13 tot 17 uur. Plaats van handeling is het Ambachtshuis aan de Voorstraat 12. ZOETERWOUDE - Het ver vuilde water rond de singel bij het Zoeterwoudse indus trieterrein 'De Grote Pol der' is weer schoon. Al thans, zo schoon als het was voordat in mei vorig jaar de chemische vervuiling werd geconstateerd. De gemeente Zoeterwoude en het Hoogheemraadschap Rijnland hebben de nodige maatregelen ge- nomen waardoor de toevoer van verontreinigde stoffen naar het sin gelwater is gestopt. Zo is het water regelmatig ververst met Rijnwater. Uit monsters van het Hoogheem raadschap én van de gemeente is gebleken dat de kwaliteit van het water weer op het oude niveau ligt. Alleen het slib is nog enigszins ver vuild, maar die vervuiling neemt geen ernstige vormen aan. Handelmaatschappij Vos Co wordt als de grote vervuiler gezien. Harde bewijzen dat er ook andere vervuilers zijn heeft de gemeente (nog) niet. Dat terwijl men aanvan kelijk wel aan een tweede vervuiler dacht. Vos heeft het industrieter rein immers al geruime tijd verla ten. Via het industrieterrein van Vos is vervuild grondwater in de sin gels terechtgekomen, aldus een woordvoerder van de gemeente Zoeterwoude. Vos heeft inmiddels echter een installatie laten neerzet ten die voorkomt dat het grondwa ter zich nog langer verplaatst rich ting singel. Zo'n zogeheten be- heersinstallatie pompt het omrin gende grondwater op. De natuurlij ke stroming wordt op die wijze te gengewerkt. Verdacht tingsmiddel), dichloorbenzeen (een insecticide) en een terpentine- achtig produkt werd vorig jaar mei geconstateerd door TNO. De aan getroffen stoffen waren volgens TNO 'verdacht', vooral omdat van sommige een kankerverwekkende werking is aangetoond. Vervolgens werden de bewoners van Zoeterwoude-Rijndijk aange raden contact met het water van de singel te vermijden en er niet te gaan vissen. Ook werden waar schuwingsborden geplaatst bij het vervuilde gebied. Een en ander ge beurde in afwachting van het on derzoek van Rijnland en het resul taat van de genomen maatregelen. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman. tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440 C. Spigt, tel. 02523-76823 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17 00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabozoiging na 13.00 uur) REDACTIE ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31.10 (maandabonnement alleen mogeli|k met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar, aan huis bezorgd 134,90 per jaar. aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN ■Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.l.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Lelden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg. Tokio. Londen. Parijs. Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2