Strafexpeditie van Becker 5 6 T Vier doden na Voetbalfeest' in Argentinië Jules de Wever neemt ontslag bij Post-ploeg Cricketteam in halve finale Felicitatie slaat in als een bom Pernfors na nederlaag:9Hij wint Wimbledon weer DINSDAG 1 JULI 1986 SPORT PAGINA 11 LONDEN (RTR) - Een feiicita- tiekaart met een muziekje, ge richt aan de Zweedse tennis ser Anders Jarryd, beeft giste ren tijdens het toernooi op Wimbledon een bomalarm veroorzaakt. Een veiligheids functionaris meende in de mu- ziektonen het tikken van een bom te herkennen en alar meerde een expert om het ,tuig' onschadelijk te maken. Deze constateerde echter, dat het ging om een verjaardags kaart met een op batterij draaiend melodietje, bestemd voor Jarryd, die binnenkort 25 jaar wordt. Rond het middaguur waren op de bloedhete Grote Markt van de hoofdstad meer dan tienduizend mensen bijeen die de spelers, trai ner Guy Thijs en de begeleiders toejuichten. Het 'ole, ole' was niet van de lucht en de menigte scan deerde onafgebroken de naam van 'Jean-Marie', doelman Pfaff, de ster van het team die in enkele we ken een nationale held in België is geworden. De Belgische quipé was maan dagmorgen rond acht uur op het vliegveld Zaventem geland in een speciale gecharterde Boeing van Sabena. Op het vliegveld stonden ook al enkele duizenden suppor ters te wachten, die echter nauwe lijks iets van hun helden te zien kregen. Van Zaventem ging het in open auto's door de buitenwijken van de stad naar het koninklijk paleis in het centrum, waar de spelers wer den ontvangen door koning Bou- dewijn. De vorst onderhield zich gedurende een uur met het gezel schap. De voorzitter van de Belgi sche voetbalbond, Louis Wouters, bood hem een voetbal met de handtekeningen van de spelers en een compleet tenue van de Rode Duivels aan. Rond 12.00 uur verschenen de spelers en begeleiders op het bor des van het stadhuis op de histori sche Grote Markt. De duizenden die daar waren verzameld bereid den hen een onthaal zoals zij dit naar eigen zeggen nog nooit had den meegemaakt. BUENOS AIRES/BRUSSEL (Reuter/GPD) - Net als in 1978, toen Argentinië in eigen land de wereldbeker ten koste van Nederland veroverde, heeft ook de tweede Ar gentijnse wereldtitel tot een massa-hysterie geleid. De vreugde-uitbarsting kostte zondagnacht aan vier jongeren het leven. In Buenos Aires werden twee jon gens door kogels gedood. In Tucu- man, een stad in het noorden van Argentinië, werd een 15-jarige jon gen in de massa doodgedrukt. Het vierde slachtoffer liep in de menig te van Buenos Aires onder een au to en overleed later aan de gevol gen van het ongeluk. De politie verrichtte bijna vijf honderd aanhoudingen om de openbare orde te herstellen. De aanhangers van Diego Mara- dona en zijn collega's kregen giste ren een vrije dag om de nationale ploeg op het vliegveld, net buiten Buenos Aires, te verwelkomen. Honderdduizenden mensen wuif den hun 'helden' op weg naar de hoofdstad toe. Spandoeken met teksten als 'Maradona en Bilardo in de regering' maakten duidelijk dat de Argentijnen niet erg tevre den zijn met de huidige leiding van premier Alfonsin. Buiten diens ambtswoning bleven duizenden Argentijnen de spelers tot uren na de ontvangst toejuichen. Voor Alfonsin komt de overwin ning van het nationale elftal net op tijd. „Deze overwinning had ons volk nodig om de grote problemen op te lossen", vertelde de Argen tijnse premier het elftal van Bilar do bij de ontvangst. Beste speler Maradona is overigens door de sportjournalisten in Mexico met grote meerderheid tot beste speler van het wereldkampioenschap ge kozen. De kleine vedette, die vijf van de veertien doelpunten van Ar gentinië voor zijn rekening nam en vrijwel alle fraaie momenten, kreeg 1.282 punten, ruim negen honderd meer dan de Westduitse doelman Toni Schumacher, die met 344 punten als tweede eindig de. Preben Elkjaer Larsen van De nemarken werd derde. Met Michel Platini deelt Jean-Marie Pfaff de vierde plaats. België De doelman van het Belgische elftal werd gisteren met zijn colle ga's in Brussel ingehaald alsof de wereldtitel was veroverd. Een uitzinnige menigte van tien duizenden Belgen bereidde de Ro de Duivels, die op de Mundial in Mexico vierde werden, een groots onthaal. FC Barcelona contracteert Gary Lineker BARCELONA (GPD) - FC Barce lona heeft er geen gras over laten groeien. Amper een dag na de fina le van het wereldkampioenschap trok de rijkste club ter wereld de topscorer van het WK, Gary Winst on Lineker, aan. Gisteren kwam het bestuur van Barcelona tot een akkoord met Lineker en het be stuur van Everton. Hoewel de vice-voorzitter van Barcelona, Nicolas Casaus, niets wilde zeggen over de hoogte van de transfersom, zou Barcelona voor de Britse koningsschutter rond de 10 miljoen gulden betaald hebben. Lineker zal voor de ko mende zes jaar de blauw-rode kleu ren van Barcelona verdedigen. Barcelona is deze zomer uiterst ac tief geweest op de transfermarkt. Om de strijd met kampioen Real Madrid aan te kunnen gaan trok de Catalaanse club de internationale doelman van Spanje, Zubizarreta en de Brit Mark Hughes aan. Uit de failliete boedel van Valencia nam Barcelona voor een prikje ook nog middenvelder Roberto over. Alles bij elkaar investeerde Barcelona in deze vier nieuwe spelers een be drag van ongeveer 24 miljoen gul den. Nog éénmaal Diego Maradona. De beste speler van het WK voetbal bracht de wereldcup gisteren naar de president van zijn land, Raul Alfonsin. Die kon zijn ogen er niet van afhouden (foto ap» SACRAMENTO (AFP) - Voor de tweede keer binnen tien dagen is een Amerikaanse topsporter overleden na het gebruik van co caïne. Nu was de 23-jarige Don Ro gers, ster van het American foot- ball-team Cleveland Browns, het slachtoffer, dat de discussie over het toenemend druggebruik in sport- en sociale kringen aanwak kerde. Rogers stierf afgelopen weekeinde in Sacramento, een dag voor zijn voorgenomen huwelijk, aan een acute hartstilstand. Vol gens de patholoog-anatoom was cocaïne-gebruik de doodsoorzaak. Over de aangetroffen hoeveelheid liet hy zich niet uit. Nog geen twee weken geleden kwam vast te staan dat het overlij den van de 22-jarige Len Bias, één van de beste Amerikaanse college basketballers die aan het begin van uitzonderlijke roem stond als be roepsspeler bij de Boston Celtics, een gevolg was van drug-consump tie. Hetzelfde opwekkende middel leidde ook bij hem tot het stoppen van hart- en longfunctie. Weer sporter in VS overleden na gebruik cocaïne Zijn dood had een golf van publi citeit tot gevolg. Die werd nog ver groot door het tweede bericht in korte tijd. Temeer, omdat Rogers in sportief opzicht gold als een toonbeeld van kracht en gezond heid. Niemand in zijn omgeving had het flauwste vermoeden dat hij drugs gebruikte. Na de dood van Bias waarschuw de een legertje specialisten voor de zoveelste keer voor het gevaar van cocaïne, de society-drug die die naam al lang niet meer verdient. De laatste schatting maakt gewag van vijf miljoen Amerikanen, die regelmatig van het witte goedje snoepen. In 1985 overleefden 600 mensen die gewoonte niet. De hulpverleners lieten in alle media weten, dat zelfs een klein snuifje coke „volstrekt onvoorspel bare" gevolgen kan hebben. Door het geval Rogers werd de roep van persoonlijkheden uit de sport om drugtests bij wedstrijden ver sterkt. De vroegere topbasketbal- ler Bob Lanier zei in een televisie- interview: „als je de jongens zo dood ziet gaan, is het toch de aller hoogste tijd voor een grote schoon- Nu maken de Amerikaanse auto riteiten, zeker niet alleen wakker geschud door de drugproblema tiek in de sport, zich al geruime tijd ernstig zorgen over het toenemend gebruik van cocaïne, die ondanks de maatregelen in een steeds grote re hoeveelheid (en zuiverheid) van uit Zuid-Amerika het land wordt binnengesmokkeld en andere po pulaire drugs op de markt lijkt te verdringen. Het verhoogde aanbod heeft tevens geleid tot prijzen, die voor meer categorieën betaalbaar zijn dan voor topverdieners uit sport- of showwereld alleen. VLISSINGEN (GPD) - Jules de Wever, assistent-ploeglei der in het Panasonic team van Peter Post, heeft met on middellijke ingang ontslag genomen bij die ploeg. De We ver, die negen jaar tweede ploegleider was aan de zijde van Post, heeft dit schriftelijk aan de Amstelvener en de ren ners meegedeeld. De redenen voor het ontslag vor men de problemen tussen De We ver en de gebroeders Eddy en Wal ter Planckaert. De Wever heeft tij- den%de Ronde van Spanje onenig heid gehad met wielrenner Eddy Planckaert. Hij vond dat de sprin ter zich niet gedroeg overeenkom stig de eisen die Peter Post altijd aan zijn renners stelde. De inmid dels tot opvolger van Post ge kroonde Walter Planckaert, die De Wever als tweede ploegleider ver drong, nam het in dat conflict op voor zijn broer. „Op het menselijke vlak begrij pelijk, maar van onafhankelijk oor delen kan men niet meer spreken", aldus De Wever. Die wachtte nog geruime tijd op een gesprek dat was toegezegd om de moeilijkhe den uit de wereld te helpen, maar toen dat uitbleef hield hij de eer aan zichzelf en stapte op. Na een dienstverband van bijna een de cennium bij de ploeg. Daarvoor werkte De Wever al ruim vijftien jaar in dienst Van Post, die toen nog wielrenner was. In totaal is het duo 27 jaar samen geweest. Minder dan een week voor de start van de Ronde van Frankrijk opnieuw een indicatie dat het binnen de equipe van Peter Post niet helemaal botert. Hoondert Er bestaat een kans dat Peter Hoondert uit Goes alsnog wordt toegevoegd aan de Tour-ploeg van de PDM-formatie. De neo-prof is eerste reserve in het team van ploegleider Roy Schuiten, die in spanning wacht op de uitslag van een medisch onderzoek dat de Zwitser Stefan Mutter vandaag (dinsdag) moet ondergaan. Mutter raakte onlangs bij een valpartij aan zijn hand geblesseerd en gevreesd wordt dat hij zijn duim heeft gebroken. Daarvan worden vandaag röntgenfoto's gemaakt. Schuiten hoopt dat de Zwitser, die de captain van de ploeg voor de Ronde van Frankrijk is, niet zo ern stig geblesseerd is dat hij aanstaan de vrijdag in Boulogne Bilancourt niet kan starten. Mocht dat wel het geval zijn, dan zal Peter Hoondert zijn plaats i Nederland De Ronde van Frankrijk van 1986 moet nog vérreden worden. Het evenement is zo populair ge worden, dat organisator Felix Le- vitan steeds verder vooruit moet werken. Al bijna een jaar staat vast dat de start van de Tour in 1987 in West-Berlijn zal plaats vinden. In 1988 krijgt een Franse stad weer voorrang voor de proloog en de eerste etappe. Het ligt in de bedoeling dat de opening van de Tour in 1989 in Ne derland gebeurt. Sinds enige tijd is een groep wielerenthousiasten on der leiding van Matthijs Koornstra uit Oegstgeest bezig fondsen te werven. Het plan is in sportief op zicht al klaar: proloogtijdrit in Rot terdam, eerste etappe Rotterdam- Eindhoven, tweede etappe Eind hoven-Maastricht. West-Berlijn moest ruim drie miljoen D-Mark neertellen, Nederland zal wellicht boven dat bedrag moeten gaan. Komt dat geld bij elkaar, zal het de vierde keer zijn dat 's werelds grootste wielerkoers in Nederland start na Amsterdam 1954, Scheve- ningen 1973 en Leiden 1978. Pat Cash: 'Wie me dit een paar maanden geleden had voorspeld, zou joor gek hebben verklaard' (foto LONDEN (GPD) - Wimbledon heeft vele vragen inmiddels verrassend beantwoord, maar de cruciale, meest gestelde staat nog steeds open: kan Boris Becker het opnieuw? „De druk is onvoorstelbaar groot", liet de jongste winnaar in de historie van The Champions hips gisteren weten. De achttienjarige Westduitser gaat er echter (nog) niet aan onder door, getuige de succesvolle strafexpeditie die hij op de beruchte baan 2 uitvoerde ten koste van Mikael Pernfors (6-3, 7-6, 6-2). „Gewoon een kwestie van slech te timing. Ze moeten niet gaan schreeuwen op de verkeerde mo menten. Ik heb in Australië meer aanhangers, maar die zijn lang niet zo luidruchtig als hier", constateer de het tieneridool. Dat wordt onge twijfeld nog veel erger wanneer de profetie van Mats Wilander uit komt. Volgens de Scandinaviër is Cash, die zijn landgenoot Charlie Fancutt wel op zijn blote knieën mag bedanken omdat deze hem moest overhalen de „wilde kaart" voor Wimbledon te accepteren, „de enige ongeplaatste speler die de fi nalp kan hprpikpn" Becker houdt de spanning er dus in, iedereen met twijfels achterla tend. Na één verloren set zaterdag in het duel met McNamee consta teerden de kenners nog een drei gende vormcrisis, maar gisteren was de overtuiging er weer, duide lijker dan ooit tevoren. Het tennis sende wonderkind trok zich niets aan van de reputatie van „the gra veyard", die ooit het illustere trio Nastase-McEnroe-Connors de kop kostte en waar deze keer onder meer Edberg en Jarryd werden be graven. Becker had zelf trouwens ook slechte herinneringen aan dit „killing field" omdat hij er twee jaar terug met gescheurde enkel banden vanaf werd gedragen. Nu bleef de rossige goudvink, die wel een boete van duizend dol lar kreeg wegens het dragen van een te groot reclamelogo (Coca Co la, zijn laatste „vangst") bij het in slaan, echter overeind. En hoe. „Als Boris zo hard blijft serveren, wint hij hier opnieuw", riep zijn geïmponeerde opponent Pernfors. „Je ziet die opslag niet eens. De enige kans op een doorbraak is wanneer hij dubbele fouten produ ceert". Becker wilde tegen de Zweed met de te ruime broek dan ook iets rechtzetten. Pernfors had hem in de kwartfinales op Roland Garros verslagen en „dat deed flink pijn". Pijn Ongetwijfeld niet zo veel als het letterlijke leed dat Pat Cash met zich meedroeg. Precies een maand geleden lag de Australiër nog op de operatietafel om zijn appendix te laten verwijderen en gisteren op het centre-court van Wimbledon was hij de meerdere van s'werelds op één na beste tennisser. „Wat is het telefoonnummer van je chi rurg?", grapte een verslaggever te gen Pat Cash, die in een even slo pend als enerverend gevecht Mats Wilander had verslagen (4-6, 7-5, 6- 4, 6-3). Een begrijpelijke opmerking, want de 21-jarige Australiër mag dan zelf een groot litteken dragen, hij laat ze in Londen vooral achter bij zijn tegenstanders. De grootste prooi leverde de „tijger uit Mel bourne" gisteren een kwartfinale- plaats op, een prestatie die hem zelf nog het meest verbaasde. „Als iemand met een kristallen bol een paar weken terug tegen me had gezegd dat ik hier bij de beste acht terecht zou komen, dan had ik hem vierkant uitgelachen. Maar ik begin me zowel mentaal als fysiek steeds sterker te voelen", aldus Cash, die Wilander twee jaar terug ook al uitschakelde op Wimbledon en toen zelfs de halve finales haal de. De Zweed kampte destijds ech ter met een polsblessure. Ditmaal kon hij gewoon niet op tegen de vooral aan het net verras send beweeglijke „angry young man", wiens optreden weer derma te veel enthousiasme teweeg bracht bij zijn vrouwelijke fans (voor de goede orde: de in de ko ninklijke loge aanwezige Lady Di gedroeg zich voorbeeldig) dat het soms zijn concentratie verstoorde. „Shut up.'", siste Cash op een gege ven moment tegen een meisje, dat haar held vocaal wilde bijstaan. Martina Navratilova op de fiets op weg naar Wimbledon. De favoriete blijft gemakkelijk overeind in het vrouwentoernooi, waarin ze in de kwartfinale de ongeplaatste Bettina Bunge ontmoet (foto ap> nale kan bereiken". Wilander zelf is voorlopig nog niet zo ver en het blijft uiterst twij felachtig of hij dat niveau ooit zal bereiken. De 21-jarige Zweedse krullenbol kwam tijdens The Championships nimmer verder dan de laatste zestien. Eigenlijk merkwaardig, want Wilander heeft inmiddels wel twee keer de open Australische titelstrijd op gras ge wonnen. En de omstandigheden in Londen - een temperatuur van zo'n 38 graden en harde, droge ba nen - zullen gisteren niet veel heb ben verschild van die in Melbour ne. „Maar ik voel me daar toch meer op mijn gemak, je staat min der onder druk", aldus Wilander, die bovendien nog meer aan zijn hoofd heeft dan alleen tennis. Hoewel hij beslist beter is gaan serveren en volleren, bezit Wilan der nu eenmaal niet de natuurlijke klasse of het doorzettingsvermo gen om de absolute top te (willen) halen. De golfliefhebber vindt bij voorbeeld de prijs die Ivan Lendl, wiens partij tegen Matt Anger gis teravond wegens de invallende duisternis werd afgebroken, be taalt zich de beste ter wereld te mo gen noemen veel te hoog. „Tennis beheerst zijn hele leven, hij eet en drinkt het bij wijze van spreken. Dat zou ik nooit kunnen. Dan raak ik mijn plezier in het spel kwijt en kan ik wel stoppen". Klad De eliminatie van zowel Wilan der als Pernfors, die gezien zijn vijftien trainingsuren allang tevre den kon zijn met het bereikte re sultaat, betekende overigens het einde van de Zweedse inbreng op het heilige gras. De klad begint er een beetje in te komen bij de Scan dinavische horde. Na Roland Gar ros, waar buiten Pernfors niemand de kwartfinales haalde en Wilander al in de derde ronde verloor van de Rus Tsjesnokov, is Wimbledon het tweede Grand-Slamtoernooi waar de Zweden falen. „Maar er is geen enkele reden tot bezorgdheid. We zullen allemaal weer terugkomen", hield kopman Wilander de moed Sponsors aan de macht bij Feyenoord ROTTERDAM (GPD) - Een raad van commissarissen, met daarin zes vertegenwoordigers van grote sponsors en een bestuurslid, moet onder voorzitterschap van een al gemeen directeur alle macht krij gen bij Feyenoord. Dat althans is de mening van Opel Nederland, de shirtreclamesponsor van de Rot terdamse club, die dit voorstel naar de algemene ledenvergadering van Feyenoord heeft doorgestuurd. Vanavond zullen de leden zich moeten uitspreken over het plan, dat het huidige bestuur van de club volledig ondergeschikt maakt aan de raad. „Er valt bijna niet te werken met de drie rechtspersonen, die mo menteel de dienst uitmaken bij de club", aldus de heer Reedijk van General Motors. „Er is een Stich ting Feyenoord, een Sportclub Feyenoord (amateurs) en ook nog eens een NV-stadion. Snel hande len is onmogelijk. Een raad van commissarissen, met daarin alle know-how van de club, zowel op financieel als op voetbaltechnisch vlak, zou wat dat betreft de oplos sing zijn. Feyenoord moet met zijn tijd meegaan". In de raad zouden alleen spon sors zitting kunnen nemen, die de club jaarlijks met een half mihoen gulden ondersteunen. De Club van Honderd, een gezelschap van klei ne sponsors, blijft bestaan, maar krijgt minder zeggenschap dan nu het geval is. SMETHWICK (ANP) - Uitzinnige tonelen speelden zich gisteravond in Smethwick af na afloop van het cricketduel tussen Nederland en Bermuda voor de strijd om de ICC trophy, de voorronden voor het we reldkampioenschap. Bermuda had Nederland versla gen en plaatste zich daardoor voor de halve finales. De vele Bermudafans waren dol van vreugde, maar niet minder groot was de blijdschap in het kamp van de Nederlanders, die ondanks hun eerste nederlaag toch groepswinnaar waren geworden, dankzij het betere batting-gemiddelde over het gehele toernooi. Nederland ontmoet morgen in de halve finales De nemarken. Zimbabwe speelt tegen Bermuda, dat evenals de Nederlandse ploeg in het toernooi eenmaal werd verslagen. Het duel tussen Nederland en de ploeg van Bermu da werd een fascineiende strijd. De eilandbewoners batten eerst en brachten na 57 overs een eindscore van 217 runs op het bord, in hoofdzaak bereikt door Reid en Gibbons die met producties van 46 en 51 runs een gave partij demonstreerden. De Nederlandse aanval, gesteund door schitterend veldwerk, had Bermuda danig in de moeilijkheden gebracht. De bowlingcij- fers waren: Elferink 3-37, Lubbers 2-42, Lefebvre 2-35, Bakker 1-31 en Diederik Visee 1-41. Ook de Nederlanders toonden daarna aan bat hun kwaliteiten. Topscorer werd Lefebvre met een moedi ge 41, nadat Atkinson, Gomes en Elferink waardevolle bijdragen leverden met respectievelijk 31, 29 en 20 runs. In het uiterst spannende slot zette Visee een po ging in om de zaak te forceren, maar nadat hij voor een spectaculaire 29 was vertrokken, was Oranje via een stand van 175 voor 7 in de 59e over all-out voor 187.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11