Export Japan van VS naar West-Europa Hoop op spoedige discontoverlaging Import Seat-automobielen overgedaan aan Pon (VW) Scholier moet zijn vakantie verdienen Rechter spreekt HIJ vrij van belastingontduiking Contracten voor tunnel onder Kanaal bijna rond Vakbondsleden bij Akzo Emmen akkoord met cao ZATERDAG 28 JUNI 1986 PAGINA 9 EG-ainbassadeur Brinkhorst: AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse rechtbank heeft gisteren het HIJ Herenmodeconcern en zijn 64-jarige directeur vrijgesproken van belastingfraude. HIJ Heren mode werd ervan verdacht van 1977 tot 1983 zeker 10 miljoen gul den vennootschapsbelasting te hebben ontdoken. Kernpunt in deze zaak is het ge bruik door HIJ Herenmode van een inkoopkantoor in Hongkong. Dit kantoor levert HIJ economi sche en organisatorische voorde len op. Volgens het Openbaar Mi nisterie echter hadden de winsten die bij dit inkoopkantoor gemaakt worden aan de Nederlandse fiscus moeten worden afgedragen. HIJ draagt die winsten niet af. Als de rechtbank de officier in zijn mening gevolgd was, zou dit grote consequenties hebben gehad voor het Nederlandse bedrijfsle ven. Veel Nederlandse bedrijven, vooral in de textielbranche werken met inkoopkantoren elders in de wereld. Centraal bij de vraag of de finan ciën van een inkoopkantoor buiten Nederland onder de Nederlandse fiscus vallen, is de functie die dit inkoopkantoor heeft binnen het Nederlandse bedrijf. Bij HIJ He renmode was het inkoopkantoor volgens het Openbaar Ministerie een nepkantoor en niet veel meer dan een brievenbus. Het leed vol gens het Openbaar Ministerie een papieren bestaan binnen het con- cfern en had als enige doel de Ne derlandse fiscus te kunnen ontdui ken. HIJ Herenmode bestreed dit standpunt van het Openbaar Mi nisterie met succes, zo blijkt uit de vervroegde uitspraak van de recht bank. De rechtbank honoreerde daar mee de verklaringen van fabrikan ten in het Verre Oosten die zeiden wel degelijk met het inkoopkan toor (Woolvet) zaken te hebben ge daan. Ook een verklaring van de getuige a décharge (de hoogleraar fiscaal recht, Brunschot) was een belangrijke reden HIJ vrij te spre ken. Hij verklaarde dat het inkoop kantoor een reële tajik had binnen het HIJ-concern. Sociaal" TOKIO (Rtr. UPI) - Japan is bezig een gedeelte van zijn export van goederen te verleggen van de Ver enigde Staten naar de Europese Gemeenschap. Dat heeft Laurens Jan Brinkhorst, de EG-ambassa- deur in Japan, gisteren gezegd. Uit cijfers blijkt dat de Japanse export naar de EG in de eerste vijf maanden van dit jaar niet 27,9 pro cent is toegenomen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De groei van de uitvoer naar de VS be droeg slechts drie procent be droeg, aldus Brinkhorst. De EG- ambassadeur noemde deze ont wikkeling 'verontrustend': Japanse bedrijven zijn de laatste tijd op zoek naar andere afzetmark ten nu de hoge koers van de yen ten opzichte van de dollar de Ame rikaanse markt veel moeilijker toe-, gankelijk heeft gemaakt. De drie: alternatieven zijn China, Zuidoost- Azie en de Europese Gemeen schap. De Chinese regering heeft echter herhaaldelijk laten weten het huidige niveau van de Japanse export naar China al onaanvaard baar hoog te vinden. Ook de Zuidoostaziatische lan den verkeren niet in de positie om het overschot aan Japanse produk- ten op te nemen. Geen van deze markten kan zich bovendien wat betreft koopkracht meten met de rijke EG-landen. Brinkhorst zei dat hij de zaak aan de orde zal stellen tijdens het han delsoverleg tussen de EG en Japan dat volgende week in België van start gaat. Hij is van mening dat de economische groei van drie pro cent in de EG de sterke toeneming van de Japanse export wel enig zins verklaard, maar dat de diepere verklaring gezocht moet worden in een bewuste verlegging van de Ja panse uitvoerstroom van de VS naar de EG. PARIJS (RTR) - De belangrijke contracten voor de aanleg van een spoorwegtunnel onder het Kanaal tussen Frankrijk en Groot-Brittan- nië zijn bijna afgesloten. De defini tieve afronding ervan wordt vol- gendé week verwacht. Dit heeft de de Franse afgevaardigde in het Brits-Franse consortium Eurotun nel, Jean-Paul Parayre gisteren ge zegd. Eurotunnel verwacht dat de werkzaamheden voor de aanleg van de Kanaaltunnel, die "naar schatting 4,3 miljard pond sterling de niljard gulden) gaat kosten, :omer van 1987 zullen begin- ABN wil bank in VS kopen AMSTERDAM (ANP) - De Alge mene Bank Nederland (ABN) wil de Bank of Lisle in Lisle in de Amerikaanse staat Illinois kopen voor ongeveer 18 miljoen dollar (ongeveer f 45 miljoen). Daartoe is in Chicago een voorlopige overeen komst getekend. Als een onder zoek, dat ABN zal instellen bij de Amerikaanse bank, aan de ver wachtingen voldoet, zal de ABN tot aankoop overgaan. ABN stelt in een bekendmaking op deze manier een steunpunt te willen toevoegen aan de dienstver lening van haar Lasalle National Bank te Chicago, op 20 mijl afstand van Lisle. Bij de Bank of ^isle werken 50 Hamburgers en mode gaan niet samen ROME (AP) Valentino, een Italiaanse rnode-ontwerper, heeft bij de rechter in Rome zijn beklag gedaan over McDonald's, het Amerikaanse hamburger-res taurant. Volgens Valentino voe len zijn klanten hun maag om draaien van de geuren die uit de vlak naast zijn winkel gelegen vestiging van McDonald's opstij gen. Zijn klacht is afgewezen. De mode-ontwerper maakte de zaak in april aanhangig, toen het pand naast het zijne bij de Spaanse Trappen door McDo nald's betrokken werd. De lucht van frites en hamburgers was 'onverdraaglijk', zowel voor zijn clientèle als voor zijn medewer kers, stelde Valentino. Rechter Domenico Bonaccorsi wees de klaoht af, omdat McDo nald's inmiddels een luchtfilter- installatie in de bewuste vesti ging heeft laten plaatsen. Volgens functionarissen van het consortium zal de verantwoorde lijkheid voor het bouwtechnische gedeelte aan de ondernemingen SETEC (Frankrijk) en W.S. Atkins (Groot-Brittannië) worden toege kend. De belangrijkste construc tiewerkzaamheden zullen worden verricht door leden van het consor tium, vijf Franse en vier Britse con structiebedrijven. Eurotunnel is ook van plan aan delen met een totale waarde van 200 miljoen pond sterling uit te ge ven. Zeventig procent van de uit te geven aandelen zal gelijk worden verdeeld over Frankrijk en Groot- Brittannië en de resterende dertig procent zal elders in Europa en in de Verenigde Staten en Japan wor den geplaatst. ROTTERDAM De grootste kraan van Europa is deze week ingezet bij Shell Moerdijk om een staalconstruc- tiebrug met een lengte van tachtig meter op zijn plaats te krijgen. De brug. maakt deel uit van gasturbineproject van Shell. (foto anp» Nieuwbouw in Sassenheim gaat niet door ZIEKMELDINGEN - Het aantal ziekmeldingen is vorig jaar toege- porteur onder nomen met 3,4 procent. Dat meldt een de Detam, .de bedrijfsvereniging voor onder meer de detailhandel en ambachten waarbij bijna 58.000 werkgevers en een half miljoen werknemers zijn aangesloten. De Detam keerde vorig jaar voor 1,6 miljard aan sociale verzekerin- gensgelden uit. Het aantal ziekmel dingen bij de Detam steeg in '85 met 3,4 procent tot 608.000. dat Spaanse Seat-automobielén i Nederland importeert, verkocht aan Pon Holding. Ppn is reeds im- Volkswa- Audi. door Koos Post Tijdens de bekendmaking giste ren in Nieuwegein werd er sterk de nadruk op gelegd, dat deze over-L. eenstemming over de overname op groei. Maar het liefst daar gekomen. Het feit, dat Volkswagen net een meerderheid in de Spaanse Seat- autofabriek heeft verworven en van plan is die meerderheid uit te bouwen tot honderd procent, heeft de transactie in Nederland welis waar in de kaart gespeeld, maar noch uit West-Duitsland noch uit Spanje is enige druk op de betref fende holdings uitgeoefend. Beide partijen gaven dan ook van hun tevredenheid blijk. Pon directeur Dè Grefte: "Wij zijn uit ij verstand van hebben. In de au towereld zijn wij redelijk aanwe zig, maar in die sector is groei moeilijk. Daarom zijn' we blij met Seat. Onze omzet bedraagt nu 1,7 miljard. Misschien kan die nu groeien tot over de 2 miljard. Maar de Koreaanse Hyundai-automobie- len, waarmee de fabriek voor de naaste toekomst ook erg expansie ve plannen heeft. De Seat-import zal voortaan worden geleid door C. van der Nat, tot nu toe adjunct-di recteur van Nibhart Car. De overname heeft wel tot ge volg dat het bord tegenover motel Sassenheim langs de snelweg, waarop de toekomstige bouw van een Seat-vestiging wordt aange kondigd, kan verdwijnen. Seat zal daar niet bouwen. Die blijft in Heemstede. Medebewoner Gree- nib Car (Hyundai) heeft beloofd het daar gedeelde pand nog voor het einde van het jaar te verlaten. Waarheen Hyundai gaat staat of ficieel nog niet vast. Het zal wel eeh tijdelijke behuizing ergens in de Randstad worden. Want vol gens Abemy-topman André de la Porie zal er in de naaste toekomst omzet is niet alleen belangrijk, het op de Abemay-grond in Sassen- Plannen Stork Stork-Brabant breidt de komen de jaren fors uit. Het bedrijf, een werkmaatschappij van VMF- Stork, is van plan een nieuwe fa briek te bouwen die rond 1990 werk moet bieden aan ongeveer 500 mensen. Stork-Brabant in Box meer telt nu 1500 werknemers. In de nieuwe fabriek zullen machines voor de grafische industrie worden gemaakt. Belang in VW De Westduitse regering wil haar belangen in Volkswagen en het chemische en energieconcern Ve- ba verkopen, zo heeft de minister van financiën, Gerhard Stolten- berg, gisteren bekendgemaakt. Met deze privatiseringsoperatie zal een bedrag gemoeid zijn van 5,4 miljard mark (zes miljard gulden). De Westduitse regering heeft een belang van 20 procent in Volkswa gen waarvan de waarde door des kundigen wordt geschat op 2,6 mil jard mark. De staat heeft 25 pro cent van de aandelen van Veba ter waarde van 2,8 miljard mark in zijn bezit. De privatiseringen kunnen in beide gevallen in 1987 of uiter lijk 1988 plaatsvinden, aldus Stol- tenberg. Reisklachten Bij de geschillencommissie Rei zen werden vorig jaar 1.621 klach ten ingediend. Dat is een aanzien lijke stijging vergeleken met 1984, toen 1.382 klachten werden gede poneerd. De commissie deed vorig jaar in 845 gevallen uitspraak. Voor gegrond geachte klachten (649) werd in totaal 529.294 gulden aan vergoedingen toegewezen. Dat blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag van de stichting Consu mentenklachten, een. samenwer kingsverband van de Consumen tenbond en een aantal branche-or ganisaties van ondernemers. EMMEN (ANP) - Ook de leden van de Industriebond FNV bij Akzo in Emmen die onlangs in groten geta le het werk neerlegden voor een betere cao, zijn tevreden over de niéuwe cao die vorige week zater dag is afgesloten. Zij stemden gis teren op twee ledenvergaderingen vrijwel unaniem in met het nieuwe akkoord. Hun collega's in Hengelo en Delfzijl, die ook hebben ge staakt, hadden het cao-resultaat eerder deze week al in grote meer derheid aanvaard. gaat ook on\ goede produkten. Bij Seat mag nu misschien nog iets te wensen overblijven, maar over een paar jaar is ook daar alles dik in orde". Geen consequenties De vakbonden zijn over de over name ingelicht. De gang van zaken zal voor het personeel heim, waarop Seat had moeten ko men, toch een distributiecentrum worden gebouwd. En daarin zal ongetwijfeld de nu zwervende Abemy-dochter Greenib Car aan onderdak worden geholpen. Plan bemand ruimteveer nu Europese zaak PARIJS (AFP/DPA/Reuter) - De Europese landen zullen de plannen voor een bemand Europees ruim teveer voortaan gezamenlijk aan pakken. Gisteren besloten de elf lidstaten van de ruimtevaartorga nisatie ESA het Franse project voor het ruimteveer Hermes te 'Eu- ropeïseren'. Het volgens voorlopige bereke ningen meer dan twintig miljard gulden kostende project, waaraan Frankrijk de afgelopen tien jaar heeft gewerkt en waarmee Europa een zelfstandige positie in de ruim tevaart moet krijgen, betreft een toestel dat ongeveer gelijk is aan' het Amerikaanse ruimteveer, maar dat de helft kleiner is. Het is de be doeling de Hermes te gebruiken als een bemand ruimtelaborato- mensen naar ruimtestations. Vol gens de plannen zal de eerste Her mes in 1995 de ruimte ingaan. Vooruitgang bij OPEC-overleg BRIONI (AP) - De deelnemers aan de vergadering van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) in het Joegoslavische Brio- ni zijn tevreden over het verloop van de besprekingen. De president Rilwanu Lukman zei gisteren dat er vooruitgang is geboekt. Hij zei te verwachten dat het overleg mor gen zal zijn afgerond. Volgens Lukman zijn op de der de dag van de besprekingen 'zeer concrete' voorstellen ter tafel geko men. Hij weigerde echter nadere bijzonderheden te geven. "Wij heb ben de gehele dag over het prijsni veau en produktie-quota's gespro ken", aldus Lukman, die van me ning was dat een akkoord aan het eind van deze week bereikt kan worden. ling van Akzo tegenover de zesen dertig urige werkweek is duidelijk veranderd. Ook materieel is er het een en ander bereikt De mensen hebben laten zien dat er rekening met ze gehouden moet worden en daarover zijn ze zeer voldaan", zo vat districtsbestuurder F. Westen brink van de Industriebond FNV de stemming op de ledenvergade- Car (het dochterbedrijf dat Seat ROTTERDAM (ANP) - De literprijzen van benzine gaan dinsdag met 1 Benzine wordt 1 cent duurder "Natuurlijk hebben we met de bonden staking niet alles bereikt wat we wilden, maar de afwijzende opstel-j ringen s Na de acties van het Akzo-perso- neel, dat een eerder onderhande lingsresultaat van de hand had ge- kwamen Akzo en de vak- importeert) geen consequenties cent omhoog. Als meest voorkomende prijzen aan de zelftankpomp geldt hebben. Met uitzondering recteur A.W.Krebër. In dienst de Abemy had hij meer dan ééi rectionele pet op. Hij heeft nu proeven gaat nemen met de z dertigurige werkweek. dat het bedrijf keus moeten mjfken Hij blijft bij dan voor super 147 cent en voor normaal 143 cent per liter. De literprijs voor diesel zakt naar 75,4 cent per liter. De prijsverhoging van de benzine is het gevolg van de stijging van het tarief van de zogenoemde 'verplichte voorraad afdracht'. Dit tarief wordt vastgesteld door een aparte stichting die door de overheid is belast met Abemy en wel ó.a. als directeur de exploitatie van een deel van de nationale voorraad voor bijzondere i Greenib Car, de importeur van omstandigheden (oorlog; oliecrisis e.d.) Hoop op renteverlaging houdt Amsterdam overeind. Ook deze week had de Amsterdamse effec tenbeurs moeite z'n stemming van onzekerheid en apathie te overwinnen en een wat gedeci- deerder houding aan de dag te leggen. Gelukkig hielp Wall Street een handje. Want daar ging het er na een aanvankelijke aarzeling veel vlotter toe. Bij sterk toenemende handel begon nen de koersen op te lopen naar nieuwe historische records. Dit leidde er ten slotte ook in Am sterdam toe, dat de dinsdag op getreden fikse koersverliezen konden worden weggewerkt. Maar het bleef rustig en er was sprake van een beperkte affaire. In feite al een echte vakantie beurs. door C. Wagenaar Als katalysator voor het doen versnellen van de beursmotor fungeerde opnieuw de rente. Nu de economische cijfers over mei overwegend blijven wijzen op een trage economische ontwik keling in de Verenigde Staten, is de hoop op een spoedige discon toverlaging duidelijk nieuw le ven ingeblazen. Met het oog op het naderende einde van het eer ste halljaar 1986 begonnen de aankoopprogramma's voor de langere termijn te overwegen en namen de beursomzetten in New York sterk toe. Aanvankelijk begon de week slecht door de -nog altijd door werkende teleurstelling over de conjunctuur. Gevreesd wordt dat het tweede kwartaal een ui terst geringe stijging van de eco nomische groei zal laten zien. Be kend werd dat de orders voor duurzame gebruiksgoederen een belangrijke conjunctuurgraad meter in mei weliswaar met 0,4 procent waren gestegen, maar dit kwam voornamelijk door 36 procent meer defensie-orders. Na de slechte cijfers over de werkloosheid, de fabrieksbezet ting en industriële opdrachten in ruimere zin wordt dit een nieuwe tegenvaller. Geen wonder dat de specula ties over het door de knieën gaan van de FED, het bestuur van de gezamenlijke Amerikaanse cen trale banken, inzake een discon toverlaging toenamen. Helemaal' onwelgevallig zou dat ook West- Duitsland niet zijn. Want on danks veel kabaal over hoge groeiverwachtingen voor de ko mende herfst moest het land in de eerste drie maanden van dit jaar in groei terug tot het lage cij fer van één procent. En als Duits land en Japan opnieuw in rente terug zouden gaan lijkt topman Volcker van de FED bereid te zijn mee te gaan. Behalve in de Verenigde Sta ten loopt ook in ons land de ren- temarkt licht terug. Of omge keerd laten de obligatiemarkten enige stijging zien. De nieuwe staatslening trok op 6,25 procent een bedrag van 1,8 miljard gul den naar zich toe, wat bevredi gend werd geacht. De lening werd op de-beurs op even 100 procent goed opgevpngen. Na een stijging van een halve punt bleef de obligatiemarkt verderop in de week hangen en wachten op nieuwe ontwikkelingen. De aandelenmarkt van Am sterdam kon donderdag het slot van vorige week enigszins over treffen. Vooral de internationals lagen goed, onder leiding van Koninklijke Qlie, die voor het eerst dit jaar boven de 200 gul den terecht kwam. Een merk waardige ontwikkeling dus. Want eind 1985, toen de olieprij zen nog bijna driemaal zo hoog stonden, eindigde ons hoofd fonds op 175 gulden. En daarna werd nog een slotdividend be taald van f 8.30. Op de lokale markt lagen aan delen Meneba, Samas, Mijn- bouwkundige Werken en Twent- sche Kabel goed, met een koers- verbetering van 10 tot 15 procent op de vorige beurswaarde. Naar- den Internationaal moest echter door een teleurstellend winstbe- richt ongeveer 10 procent af staan. Op de parallelmarkt was Docdata ca. 10 procent lager. De Europese optiemarkt had wederom weinig te doen. De vas- te stemming voor de olies op de aandelenmarkt had hier ook ge volgen. Want vooral calls Ko ninklijke Petroleum werden vlot 1 r~ 7 w E E K verhandeld. Woensdag en don derdag bestond ongeveer een derde van de totale dagomzet aan contracten uit afgesloten calls Koninklijke Olie. De totale weekomzet kwam op 118.000 contracten tegen 113.000 in de voorafgaande werkperiode. Be halve Koninklijke Olie trokken ook Akzo en Philips nog enige belangstelling. Hoe vaak zou het al niet zo gegaan zijn? In het voorjaar van 1983 hakt Marco (17) de knoop door, en staakt hij de mts-opleiding die hij volgt. Voor het eind van het schooljaar, zonder eindexamen gedaan te heb ben, en dus ook zonder diploma. Marco besluit tot een stapje terug in de rangorde van schooltypes. In april meldt hij zich aan bij de plaatselijke havo, o^n daar na de zomer heen te kunnen. En om de tijd tussen april en augustus niet in volle zomerse ledigheid door te brengen, laat hij zich inschrijven bij het gewestelijk arbeidsbureau. Zo valt er wellicht ook nog wat vakantiewerk te doen. De inschrij ving loopt op 25 april af. Dan be gint voor Marco een welverdiende vakantie. Het is een situatie waar in waarschijnlijk duizenden scho lieren jaarlijks terechtkomen. Het enige bijzondere aan de situatie is dat in de reglementen van de socia le zekerheid (nog) niet voorzien is in het probleem. Voor het verlenen van kinderbij slag is de situatie op de „peilda tum' beslissend. Dat merken de ou ders van Marco wanneer ze ook over het derde kwartaal van 1983 kinderbijslag aanvragen, maar dat niet krijgen. Op de peildatum van 1 juli is Marco, zo redeneert de raad van Arbeid, volgens de slui- pregels der wet geen scholier meer. Marco is, zo stelt de Raad van Ar beid, op eigen initiatief met de op leiding gestopt. Niemand heeft hem daartoe verplicht, hij heeft het zelf zo gewild. De zomermaanden als vakantie beschouwen - en in die tijd als zoveel scholieren vakantie werk gaan doen - kan volgens de regels van de kinderbijslag in dit geval niet. „Indien een kind uit ei gener beweging met zijn studie stopt, krijgt hij toch geen vakantie, welke verband houdt met het vol gen van onderwijs", schrijft de Raad van Arbeid. Ook een scholier moet z'n vakantiedagen eerst ver dienen door hard te leren. Ze hadden zich met z'n allen be hoorlijk verbaasd over de motive ring van het feit dat er voor Marco drie maanden lang geen kinderbij slag toegekend zou worden. De Raad van Beroep in Den Bosch deelde die verbazing. Volgens de Bossche rechters is Marco wel dege lijk scholier. Zeker; het feit dat hij het jaar aan de mts niet heeft afge maakt en een paar maanden thuis zit, doet anders vermoeden. Het ontbreken van het mts-diploma zorgt ervoor dat de lange vakantie wel erg aan werkloosheid doet den ken. Maar, zo stelt de rechtbank in Den Bosch Marco heeft zich wel on- middelijk na het verlaten van de mts laten inschrijven bij de havo, en was dus duidelijk van plan ver der te leren. Dat hij pas bij het begin van het nieuwe schooljaar in augustus op die havo terecht kan, valt hem niet te verwijten. Hij heeft aan z'n ver plichtingen voldaan, en is in au gustus ook daadwerkelijk weer naar school gegaan. Het lijkt een voor de hand liggen de juridische correctie, maar dat is het niet. Dat blijkt wanneer de Raad van Arbeid tegen de uit spraak protesteert. Bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht verlie zen Marco en zijn ouders alsnog de kinderbijslag over het derde kwar taal van 1983. Kinderbijslag kan, zo stelt de Centrale Raad van Beroep, toege kend worden wanneer er sprake is van een tijdelijke onderbreking van de studie in de zomermaan den, terwijl iemand ook scholier blijft wanneer hij of zij door veran dering van schooltype enige tijd thuis zit. Maar die periode moet dan niet te lang worden. In het ge val van Marco zit er tussen het ver laten van de mts en het betreden van de havo bijna een halfjaar, en dat is wat teveel van het goede. De situatie was nog acceptabel geweest, wanneer Marco een diplo ma van de mts had kunnen overleg gen. Dan was duidelijk geweest dat hij de ene schoolopleiding verliet, en pas maanden later weer op een andere school aan de slag kon. De tussenliggende periode was dan een welverdiende vakantie ge weest, maar nu is er niets verdiend. Natuurlijk valt niemand te ver plichten tegen heug en meug lessen te volgen, en kan het zinloos zijn het mts-jaar uit te zitten wanneer al duidelijk is dat volgend studiêjaar een andere schoolopleiding gevolgd gaat worden. Maar de risico's van zo'n keus, zo redeneert de Ceiitrale Raad van Beroep, zijn groot en lig gen volledig bij de betrokkene zelf: er bestaat namelijk geen automa tisch recht op kinderbijslag in de tussenliggende periode. PETER DE VRIES

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9