Extra geld om stad schoner te houden Gijzenij wellicht weg uit Leiden Vallenvallen riep het publiek Strijd om 'Olympische' medailles scheikunde J^Lijstje nieuw beleid B en W: LÜÜ3 jATERDAG 28 JUNI 198U LEIDEN - De gemeente Leiden wil volgend jaar 200.000 gulden uittrekken voor het beter schoonhouden van de stad. De veegdienst krijgt meer geld om het zwerfvuil op te rui men. Daarnaast wordt geld beschikbaar gesteld om het 'hondenpoep-probleem' in open baar groen en op de openbare weg aan te pakken. optre Stuf De twee ton voor het beter schoon- B en W in 1987 wil doen. Dat blijkt houden 1 Vrouwelijke opzichter bij reiniging LEIDEN - Bij de gemeentelij ke dienst voor reiniging, ha vens en warenmarkten is de eerste vrouwelijke opzichter in dienst getreden. Het is me vrouw Spaanderman uit Rijns burg die één van de drie op zichters bij de gemeentereini ging wordt. Zij krijgt de dage lijkse leiding over de veeg dienst en staat daarmee aan het hoofd van dertig mannen. Directeur Logtenberg van de dienst benadrukt dat het wat hem betreft er niet om ging uit oogpunt van emancipatie een vrouw als chef te benoemen. "Het ging er mij niet om een vrouw te hebben, maar om de beste te krijgen. En dat was zij, volgens mij". Bijna veertig sol licitanten hadden belangstel ling voor de functie. Mevrouw Spaanderman treedt per 1 juli in dienst. Zij werkte tot nu toe bij het Leidse schoonmaakbedrijf Cemsto. i de uit het lijstje voor nieuw beleid die voor volgend jaar. In $ptaal denkt het college voor nieuwe projecten één miljoen gulden uit te trekken. Dit jaar is voor nieuw beleid een zelfde bedrag gereserveerd. Overigens zijn- over de meeste van de nieuwe projecten al afspra ken gemaakt in het college-pro- j gramma. De verschillende partijen vroegen echter veel meer dan de gemeente jaarlijks kan uittrekken: één miljoen gulden. Vandaar dat voor veel projecten minder is uit getrokken dan de college-partijen wensten. Burgers en belanghebbenden hebben tot 1 september de tijd hun mening te geven over de verschil lende uitgaven. Tijdens de behan deling van de begroting voor vol gend jaar wordt een en ander defi nitief vastgesteld. Werklozen Een andere belangrijke uitgave die het college volgend jaar wil doen, is het beschikbaar stellen van 175.000 gulden voor basisedu catie voor volwassenen. De ge meente wil dat dit uitgroeit tot een volwaardige onderwijsvorm waar bij les wordt gegeven door profes sionele, betaalde krachten. meer kansen te bieden op een baan. Behalve dat de gemeente geld wil werven bij ministeries en arbeidsbureaus om goede oplei dingen te verzorgen, vindt het col lege het ook noodzakelijk dat Lei den zelf een bijdrage beschikbaar stelt. Op het lijstje met nieuwe uitga ven zijn ook bedragen gereser veerd voor het aantrekken van een ambtenaar op de directie milieu en ambtenaren bij woonruimteverde ling en gemeentegaranties. Daar zijn bedragen van tussen de 60.000 en 70.000 gulden voor uitgetrok ken. Verder wil het college 70.000 gulden beschikbaar stellen voor ondersteuning van beginnende on dernemers, 5000 gulden voor een onderzoek naar de verbetering van de toeristische aantrekkelijkheid van Leiden en 10.000 gulden voor een aanmoedingingsprijs voor Leidse kunstenaars. Vestiging Roomburg onwaarschijnlijk Daarnaast 15.000 gulden gereserveerd voor speciale onderzoeken ten behoeve van technisch bewoners adviseurs, 40.000 gulden voor buurt- en wijk- comités en 20.000 gulden voor amateuristische kunstbeoefening. Voor sociaal-culturele activiteiten van buitenlanders en nascholing van onderwijspersoneel is 25.000. Voor beroepseducatie wil het gulden uitgetrokken, terwijl het Weer brand aan Voüersgracht college 125.000 gulden uittrekken Beroepseducatie is bedoeld om langdurig werklozen, laagge schoolde vrouwen en migranten college voor vorming en opleiding van gemeente-personeel een extra bedrag van 55.000 gulden denkt nodig te hebben. LEIDEN - De brandweer moest gis termiddag omstreeks kwart over vier uitrukken naar de Voüers gracht waar een leegstaand pand in de brand stond. Het blussen duurde tot ongeveer half negen. "Het ging dan ook om een meer dan kleine brand", aldus de brandweer die het vermoeden heeft dat het huis in de brand is gestoken. Het is niet de eerste keer dat het pand vlam vatte. In de tijd dat het nog gekraakt was moest de brand weer ook al een keer uitrukken richting Vollersgracht. Na die brand hielden de krakers het voor gezien: het pand was geheel onbe woonbaar geworden. Volgens de brandweer is de si tuatie nu nog erger. "Het staat nog overeind, maar daar is ook alles mee gezegd. Het dak is verdwenen, om maar eens iets te noemen. Het wordt dan ook tijd dat er maatre gelen worden genomen. Slopen is het enige wat er op zit. Daar zal ook de buurt blij mee zijn". (foto Holvast) LEIDEN - De kans bestaat dat het metaalverwerkingsbedrijf Gijzenij verplaatst wordt naar een plek bui ten de gemeente Leiden. Volgens ambtenaar H. van der Wiel van grondzaken is het nog steeds niet uitgesloten dat er een nieuwe plaats voor Gijzenij binnen de ge meentegrenzen wordt gevonden. "Maar het wordt wel zeer moei lijk", aldus Van der Wiel. Hij voegt er overigens aan toe dat ook in de buurgemeenten geschikte plaatsen niet voor het opscheppen liggen. Gijzenij is nu nog gevestigd aan de Zijloever. Het bedrijf veroor zaakt daar veel overlast voor om wonenden. De gemeente overlegt al geruime tijd met de eigenaar van het bedrijf om het te verplaatsen. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat het in het nieuwe indus triegebied Roomburg zou worden gevestigd. Daarbij zou dan een spe ciale insteekhaven worden aange legd voor dit bedrijf. Dat plan is nu van de baan. De kosten voor de ha ven zouden veel te hoog worden. Bovendien vreest de gemeente dat ook in Roomburg overlast ontstaat voor bewoners. Daarnaast zou het voor sommige bedrijven minder aantrekkelijk worden zich in Roomburg te vesti gen als daar een metaalverwer kingsbedrijf aanwezig is. Van der Wiel: "Met alle respect overigens voor Gijzenij. Dat bedrijf doet nut tig werk. Maar zo liggen de zaken wel". Er wordt dok nog gedacht aan een andere plek in Roomburg, zon der insteekhaven. Maar ook daar bestaat het gevaar van overlast en verminderde aantrekkelijkheid voor andere bedrijven. Behoefte Volgens ambtenaar Van der Wiel wordt er nog steeds gezocht naar een andere plek in Leiden. Maar zoveel is er niet voorhanden. Van daar dat er nu ook wordt gedacht aan verplaatsing van het bedrijf naar een plaats buiten Leiden. Overigens zal dat een plek in de di recte nabijheid van deze gemeente moeten zijn. "Als we Gijzenij naar Groningen verplaatsen, om maar wat te noemen, neemt een ander bedrijf toch zijn werk over. Dat groeit vervolgens, waardoor mis schien dezelfde problemen ont staan. Er is per slot van rekening behoefte aan een bedrijf als Gijze nij". Gijzenij heeft inmiddels een ad viesbureau in de arm genomen, dat tevens de onderhandelingen met de gemeente moet begeleiden. Het bureau heeft een - vertrouwelijk - rapport geschreven over deze kwestie waarin een aantal aanbe velingen wordt gedaan. Van der Wiel: "Op basis van dat rapport is is afgelopen donderdag een eerste gesprek geweest met de adviseur. Het is de bedoeling dat na de vakantie verder wordt gesproken". Volgens de ambtenaar grondza ken is het een positief, verkennend gesprek geweest. Van der Wiel durft geen termijn te noemen waarop de verplaatsing van Gijze nij een feit kan zijn. "Als we mor gen een goede plek hebben, kan het over een paar weken zijn gere- geldrOf dat lukt, is natuurlijk een andere zaak. Maar we zijn in elk ge val met elkaar in gesprek". NATUURWANDELING - Het IVN, afdeling Leiden, houdt op woensdagavond een wandeling door de Leidse wijken, 'van Kooi naar Burcht'. De natuur in de stad zal worden bekeken tijdens deze twee uur durende voettocht. Ver zamelen hoek Kooilaan/Atjeh- straat om half acht. LEIDEN - Tweëennegentig jonge- uit 23 verschillende landen bin den van 6 tot 15 juli in Leiden de strijd met elkaar aan in de Interna tionale Chemie Olympiade, een westrijd in scheidekundekennis. De Gorlaeus Laboratoria aan de Wassenaarseweg vormen het decor voor het evenement, dat dit jaar zijn achttiende aflevering beleeft maar voor de eerste keer in Neder land wordt gehouden. Minister Deetman van onderwijs geeft 7 juli het Groot Auditorium het start sein, staatssecretaris Ginjaar-Maas reikt op 14Juli de prijzen uit in de Ridderzaal in Den Haag. De Olympiade is bedoeld voor de jeugdige 'top of the bill' op het ge bied van de scheikunde; veelal gaat het om leerlingen uit de hoog- Project centraal wonen geopend LEIDEN - Wethouder J.A. Peters mtelijke ordening heeft gis teren officieel vijf restauratie- en zes nieuwbouwpanden aan de Zwartehandspoort geopend. Hij deed dit samen met G.M. Scholten, voorzitter van de landelijke federa tie Het Behouden Huis. Peters metselde een gedenksteen in ter wijl Scholten een ornament ont hulde. De 11 woningen zijn gerestau reerd en gebouwd in opdracht van het Kleine Leidse Woonhuis, een stichting die dit jaar tien jaar be staat. De panden aan de Zwarte handspoort zijn bestemd voor een centraal wonen-project. Peters roemde de stichting om het feit dat zij de vervallen huisjes op het voormalige 'Gijzenij-terrein bij het Driessenplein fraai had la ten opknappen. "Een geslaagde onderneming", aldus Peters. "Mis schien moeten we de stichting in de toekomst moeilijkere klussen geven. Dat zou een nieuwe uitda ging zijn. Ik zal me daarvoor in elk geval inzetten". ste klassen van het voortgezet on derwijs wier kennisniveau ver uit steekt boven dat van hun school. Elk land is vertegenwoordigd met vier deelnemers, die allen door middel van selectierondes de beste nationale chemieleerlingen zijn ge bleken. In Nederland wordt hier toe jaarlijks de Nationale Chemie Olympiade gehouden, deze keer gewonnen door Alain Verberk- moes uit .Waalre, Winfred Stoffels uit Obbicht, Alec Maassen - van den Brink uit Delft en Arnold Nies- sen uit Geldrop. De enige Leidse finalist voor de nationale wed strijd, Marek Vaselka, haalde het niet. Achterliggend doel van het tref fen is de belangstelling voor de scheikunde en het scheikunde-on- derwijs te vergroten en veelbelo vende leerlingen te stimuleren. Maar ook: de internationale vriendschappen tussen jongeren bevorderen. In het programma is dan ook veel tijd ingeruimd Voor excursies en dergelijke. Bovendien krijgt elke ploeg voor zover inoge- lijk een begeleider die zelf eens aan de Internationale Olympiade heeft deelgenomen. Eer De Olympiade, waarvan de orga nisatie ruim vier ton vergt, bestaat uit een theorie- en een praktijkge deelte, die elk maar liefst 5,5 uur vergen. Dat het niet om het'eerste het beste testje gaat, moge blijken uit het niveau van de vragen: stu denten scheikunde krijgen dit soort opgaven ongeveer tegen het eind van het eerste jaar voorge schoteld. Over de precieze inhoud van de opgaven willen de organisa toren. onder wie prof. Aad Zuur van de Gorlaeus Laboratoria, uiter aard niets kwijt; wel dat er in elk geval technologie als nieuw onder deel in voorkomt, terwijl voorts het terrein van de bidchemie en indus triële chemie wordt betreden. Probleem bij het samenstellen van de opgaven is dat elk land een geheel eigen school- en opleidings systeem kent. Vandaar dat de deel nemers vooraf allemaal een proef bundel krijgen, waaruit enigszins valt af te leiden wat er tijdens de Olympiade wordt gevraagd. Zo hebben alle deelnemers een min of meer gelijke startpositie. Een ietwat engig, elitair gebeu ren vinden heel wat mensen zo'n Chemie Olympiade, zo vertelde Hans Hoekman van de mede-orga niserende Stichting voor de Leer planontwikkeling gisteren. En dat beeld kon hij alleen maar hard- grondig bevestigen. "Elke olym piade is in principe elitair, alleen worden die vraagtekens nooit bij een sportolympiade geplaatst. En het is in wezen hetzelfde; dat is ook alleen voor de hele goeie". Ook de prijzen zijn olympisch: de eer en een gouden, zilveren of bronzen plak, dat is wat er voor de winnaars inzit. Voorts bevinden zich volgens Hoekman onder de deelnemers nooit echte fanatiekelingen, zoals je die in de sport wel aantreft. "Van de twintig finalisten voor de Natio nale Olympiade zijn er bij voor beeld maar twee die in de chemie verder willen. Voor de rest is het gewoon een hobby". De deelnemende landen zijn Bel gië, West- en Oost-Duitsland, Bul- garijë, Denemarken, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot- Brittannië, Hongarijë, Italië, Joe goslavië, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Tsje- cho-Slowakijë, Rusland, Zweden, Verenigde Staten, Canada en Koe weit. Getuigschriften cursus 'groen' LEIDEN/OEGSTGEEST - De Leidse wethouder van 'groen', Kuijers, heeft gisteren getuig schriften uitgereikt in de lagere agrarische school in Oegstgeest aan leerlingen die het afgelopen jaar een speciale scholing hadden gevolgd. Dertien werkloze jonge ren volgden daar eenmaal per week een theoretische cursus groenonderhoud en werkten de rest van de week. Door de leer- en werkprojecten in de werkgelegenheidsregeling hebben de jongeren volgens de ge meente Leiden meer kans op een I baan. J. Donkers ontvangt van loco-burgemeester Bordewijk de gouden ge- denkspeld van de gemeente. (foto Holvast) Twee Leidenaars gehuldigd LEIDEN - De gouden gedenkspeld van de gemeente Leiden is gistermid dag uitgereikt aan J. Donkers. Hij kreeg deze speld van wethouder en loco-burgemeester P. Bordewijk wegens zijn verdiensten voor het kerke lijk leven en de middenstand. Binnen de Nederlands Hervormde Gemeente heeft Donkers meer dan 25 jaar vele functies bekleed. Als kerkvoogd heeft hij onder meer een belangrijk aandeel gehad in de restauratie, het gebruik en het beheer van de Hooglandse kerk en de Marekerk. Maar niet alleen het kerkelijk leven heeft van zijn organisatorische kwaliteiten kunnen genieten, ook in het drogistenvak heeft hij zich meer dan waar gemaakt. In 1959 werd hij eigenaar van de in de Haarlemmerstraat gevestigde drogisterij van zijn vader. Jarenlang heeft hij zitting gehad in het bestuur van de afdeling Leiden en in het hoofdbestuur van de Algemene Neder landse Drogistenbond. Zijn grote kennis van de geschiedenis van Leiden is ook al ontdekt. Sedert enige jaren maakt Donkers deel uit van het bestuur van de Vereni ging Oud Leiden. Eerder op de middag was de loco-burgmeester al op bezoek geweest bij A.L.J. Akerboom. Hij kreeg de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau van hem opgespeld. Akerboom kreeg deze medaille ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubi leum bij de Scheepswerf Machinefabriek Gebr. Akerboom B.V. geves tigd aan de Hoge Morsweg in Leiden. Hij trad in 1936 in dienst van dit familiebedrijf, waarvan zijn vader destijds directeur was. Akerboom zelf is chef casco-bouw. Archief naar timmerwerf? LEIDEN - Misschien verhuist het gemeentearchief, nu nog gehuis vest aan de Boisotkade/Vliet, in de toekomst wel naar de voormalige Stadstimmerwerf aan het Galge water. Verhuizen naar die plaats is. in elk geval één van de mogelijkhe den die zal worden onderzocht door een ambtelijke werkgroep die pas is ingesteld. Andere alternatie ven om het gemeentearchief een betere ruimte te geven zijn volgens de gemeente: verbouw en nieuw bouw van het huidige archief of to tale nieuwbouw. A.L.J. Akerboom lacht, terwijl hem de koninklijke onderscheiding wordt opgespeld. Te land, ter zee, in de lucht en over de Nieuwe Rijn LEIDEN - Ze hadden goed nage dacht over hun voertuig, want hun vehikel schoot als een raket over de kabels. Hoe hadden ze 'm dat geflikt, wilde presentator Jack van Gelder graag weten. "Afgekeken uit de landbouw", antwoordde één van de jongens. Later zou hij zichzelf en z'n vriend omschrijven als een stel letje boeren. De vriend was er toen al niet meer bij; die moest om vier uur weg, koeien melken. Gistermiddag werd in Leiden 'Te land, ter zee en in de lucht' opgenomen, een TROS-pro- gramma dat op 7 juli 's avonds zal worden uitgezonden. 'Hoog en droog' heette deze af levering. Over de Nieuwe Rijn waren twee kabels gespannen, zeventig centimeter van elkaar. door Wim Brands De kabels hingen ongeveer an derhalve meter boven het water. Het was de kunst om met je voer tuig zo snel mogelijk over die ka bels te razen, zonder een onvrij willige duik in het water. Een uur voor de wedstrijd had den zich al aardig wat mensen in omgeving van het Leidse stad huis verzameld. Vooraanstèan, spookte er door hun hoofd. Eén toeschouwer had maar helemaal het zekere voor het onzekere ge nomen: rond negen uur 's och tends arriveerde hij met een op- blaaskussentje, nam plaats op het kussentje en verzette de rest van de dag" geen stap meer. Hij zat goed. Het stadhhuisplein fungeerde •als kampement voor de deelne mers. Of zoals die TROS-jongen het wenste uit te drukken: het rennerskwartier. De gekste voer tuigen hadden ze meegenomen. Fietsen met enorme vlaggen, een soort slaapkar, hoepels...je ging je angstig afvragen of ze wel le vend over de Nieuwe Rijn zou den komen. Vallen Rond half twee werd begon nen met de opnamen. Allereerst mochten de duikers te water, voor de show. Waren er eigenlijk niet teveel duikers? Er was ten slotte maar een klein stukje van Een onderstel met twee ladders tegen elkaar - de deelnemers c de gekste manieren over de Nieuwe Rijn te komen. i 'Hoog e de Nieuwe Rijn afgezet. En bo vendien: hoe diep was dat water nou helemaal! "Ze zitten op el- kaars lip", aldus een toeschou wer, "als er straks iemand uit het water moet worden gehaald, wordt het vechten, let maar op". In één van de boten zat Tom Blom die samen met Jack van Gelder het programma presen teert. Tom Blom - hij wil graag ad rem zijn, maar helaas: niet ieder een kan met het Woord overweg. Blom viel vooral op doordat hij veel drukke gebaren zat te ma ken in die boot. Als hij niet in beeld was natuurlijk. De eerste deelnemer was nog niet droog aan de overkant of het publiek liet al merken dat dat niet de bedoeling was. "Vallen, vallen", riepen de toeschouwers. Leedvermaak wilden ze. Natte pakken, kapotte fietsen, en als het even kan salto's die thuisho ren in een kneukfilm. Mensen die keurig aan de overkant ko men - geen zak aan, daarvoor ga je toch niet uren in de zon staan. En eindelijk kwam er dan ;een deelnemer die een duik nam in de Nieuwe Rijn. Hij gaat goed, stond er op een bord dat hij om hoogstak toen het inderdaad nog goed ging. Had hij dat bord nou maar gewoon in de tas gelaten. Dan was hij misschien niet uit balans geraakt. Dat het nog gevaarlijk kan zijn om aan zo'n stunt-programma mee te doen, was even later dui delijk te zien: twee jongens tui melden vlak voordat ze de over kant haalden in het water, lood recht naar beneden. Het liep goed af. Wat weer niet geldt voor één van de leden van een Leids team. Met een beenwond het water uit - je kunt je toch iets leukers voor stellen op zo'n mooié zomerdag. Bloemen Maar voor de toeschouwers was er helemaal niks aan de hand. Die bleven het spektakel wel leuk vinden, ook als er weer eens iets over moest, of als er een pauze ontstond doordat er iets met de apparatuur was, of een roeiboot in de weg lag. Alles wat maar een beetje op afwisseling leek, werd door de toeschouwers luid bejubeld. Met een name een hond die telkens maar weer in het water sprong, kreeg veel bijval. Het deed 'm niet veel, zo te zien. En dan was er natuurlijk ook nog de traditio nele leukerd die bijna geheel ont kleed ging zwemmen. Misschien had hij zijn debuut op televisie wel willen maken. Maar dat feest ging dan mooi niet door, want zo'n programma laat geen enkele improvisatie toe. Wie zeker niet improviseerde was Gary Brooker. Deze grijze duif van de Engelse popmuziek moest op een varend vlot zijn lied ten gehore brengen. Nou ja, hij zong natuurlijk niet echt: er liep een band, en Gary playback te. Gezeten tussen de bloemen. Zou hij hier nou een nachtmerrie aan overhouden, of ligt hij er geen nacht van wakker?

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3