'Voordat Warmondse brandweer hier is...' Programma van 'droge' Kaagweek Meld- en info centrum politie gemoderniseerd De Watertuiii, een bungalowpark in 'bedreigd gebied' achteraf Drie inwoners Voorschoten gehuldigd door paardensport VOORSCHOTEN - Drie Voor schotenaren zijn gisteravond in 'De Gouden Leeuw' gehuldigd vanwege het werk dat ze voor de paardensport in hun dorp hebben gedaan. Dat zijn de 'pioniers' van rechts naar links L. de Kool (oud-burgemeester van Voorschoten), B. den Elzen en A. Rodenburg. Het drietal maakte respectievelijk als ere voorzitter/voorzitter, secretaris penningmeester en lid vele ja ren deel uit van het Comité Paardensport Voorschoten. Al le drie leggen ze nu hun werk neer. Tijdens de afgelopen jaar vergadering, die uitmondde in een feestavond, werden ze tot erelid benoemd en kregen ze een speciale penning overhandigd. (foto Holvast) PAGINA 2 rlzMI.MIdl.ld ZATERDAG 28 JUNI WARMOND - Vanaf vandaag is het weer zo ver: dan staat het watersport dorp Warmond een tijdlang in het teken van de Kaagweek. Het programma op het 'droge' ziet er als volgt uit: ZATERDAG 28 juni Kagerplassen: de hele dag zeilwed strjjden, die via een rondvaart om 11 12.30 en 14 uur kunnen worden gadege slagen. Vertrek vanaf de Gemeenteha- Fotopuzzeltocht door Warmond. Ver trekpunt by de VW aan de Dorpsstraat 106, langs 'de mooiste plekjes van War mond'. Start om 10 uur. Expositie aquarellen van Aad Mus- terd in het Oude Raadhuis, Dorpsstraat 26. ZONDAG 29 juni Fiets-puzzeltocht voor het hele gezin over 35-40 km. Inschrijven bij pleintje bij de Pomp, Dorpsstraat 38, tussen 9.30 en 11.30 uur. Surfyzeilplankwedstrljden op de Kaag. Start en finish bij de Kaagsocië teit, stempelpost op Koudenhoorn. In lichtingen: tel. 01711-10035. Ook diverse gezelligheidswedstrijden: eenmanswedstrijden, dameswedstrij den, puzzeltocht voor schepen met mo tor, roeiwedstrljd kinderen, nachtwed strijd. MAANDAG 30 juni Hele dag zeilwedstrijden op de Kager- markt op net pleintje bil de pomp.. Spelletjesochtend voor kinderen 5-12 jaar in park Groot Lee rust, 10 uur Barbeque-avond in park Groot Leer- ust, 18 uur, met vanaf 21 uur live-optre- den van muziekgroep Boom. Tobbetje steken in de Dorpsstraat) r voor iedereen vanaf 16 jaar, 19 uur. I x Optreden 'Caboodle Band' in het j. Meerpunt aan de Dorpsstraat, 22 uur. 'Jazz behind the toll', jazzmuziek in[ alle horecagelegenheden van Warmond. j 'ZATERDAG 5 juli L Jaarlijkse braderie in de Dorpsstraat, alsmede kermis en kunstmarkt, 10 tot J 17 uur. Viswedstrijd op recreatie-eiland Kou denhoorn op bovenmaatse witvis, 06- 6.30 uur. Bosloop door het Bos van Krantz o 2%, 5 en 10 kilometer, 11 uur. Wielerronde in wijk Endepoel 1, schrijven vanaf 10 uur, start om 18 bij sportzaal Klimop. Groot billenprikkersfeest in park Groot Leerust met dans- en showorto The Bouquets', 21 uur. Live-muziek van jeugdsoos in Meer punt, Dorpsstraat, 21.30 uur. 'Jazz behind the toll', jazzmuziek in alle Warmondse horecagelegenheden 20 uur. Klaverjassen en sjoelen rant 'De Zon', vanaf 20 uur. Opening expositie 'Warmonders ZATERDAG 12 juli Ringsteken per boot voor iedereen café-restau- va"af 16 jaar op de Leede bij Kouden hoorn, inschrijven bij VW, 16 ZATERDAG 19 juli DINSDAG 1 juli Hele dag zeilwedstrijden op de Kaag. Feestmiddag voor oudere Warmon ders, zaal Mariënhaven, met optreden Henny Langeveld, 14.30 uur. Opening van de kermis op de Baan, 19 •'Bridge-drive in het Trefpunt. Inschrij ven via tel. 02522-15994. Show van muziekkorpsen St. Mat thias, muziekgroep Strings en de Mar ching Band Victory in park 'Groot Leer ust', 19 uur. Franse kaas- en wijnavond in jeugd soos 'Ut Sloepie', in het Meerpunt aan de Dorpsstraat, om 21.30 uur. WOENSDAG 2 juli Hele dag zeilwedstrijden op de Kaag, plus kermis op de Baan. Optreden clowns Appie en Flappie in park Groot Leerust, 14.30 uur. Modeshow bij de pomp, Dorpsstraat 38,19 uur. Bingo-avond in park Groot Leerust, DONDERDAG 3 juli Hele dag kermis op de Baan. Kindermarkt in park Groot Leerust. kinderen tot en met 12 jaar, vanaf 13 Warmondse touwtrekwedstrijd in park Groot Leerust, inschrijven tot woensdag in het park. ZATERDAG 19 juü Boegspriet lopen op speelweide Dorpsstraat, inschrijven VW, 15 uur. ZATERDAG 26 juli Eerste Warmondse surfkampioen- schappen, inschrijven VW, 's och tends. ZATERDAG 2 augustus Water-foto-puzzeltocht, inschrijven VW, hele dag. ZATERDAG 9 augustus Barbeque-avond in de Dorpsstraat, met o.a. handboogschietdemonstraties LEIDSCH AS DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur. telefoen 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Leiden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur. BRAND - Door een brand is van nacht een deel van het dak van een leegstaand siooppand aan de Vol- lersgracht in Leiden vernield. De brandweer had het vuur binnen korte tijd onder controle. Er raakte niemand gewond. Concert Rob van Efferink (orgel), Ina van Duijn (zang) en Freddy Grin (trompet) geven dinsdag 1 juli een concert in de Vredeskerk aan de Voorstraat 35 in Katwijk. Het concert begint om 20.15 uur. WARMOND - "Privéterrein 'Wa- tertuin Warmond'. Uitsluitend toe gankelijk voor leden en hun gas ten", staat er op het bord aan de ingang. Op het hek eronder prijkt het blauwe bordje dat voor andere gevallen de toegang verbiedt. Was senaarder A. K. van Cranenburgh, voorzitter van de Vereniging Wa- tertuin zegt né een vriendelijke ontvangst maar nog vóórdat de verslaggever goed en wel is geze ten: "Wij vormen nu niet bepaald een instantie die publiciteit nodig heeft of daarop uit is, zoals u be grijpt. Maak er dan ook niet een zo danig verhaal van dat iedereen er op uittrekt om het zaakje hier eens te komen bekijken". door Wim Koevoet De Warmondse Watertuin is een twaalf jaar oud complex van twee de woningen. Er staan 69 alleraar digste bungalows. Geen zomer huisjes dus maar volwaardige hui zen. Ideaal gelegen, aan water, vlakbij 'de boer' en met een fraai uitzicht over het water op de parel van Zuid-Holland: Warmond. Mid denin de polders, beter bekend on der de verzamelnaam Het Lage Land. Vanuit de Watertuinhaven gezien, rukt vanuit het westen Lei den op. Van Cranenburgh: "Als je nou over horizonvervuiling spreekt...". En: "Ja, wij leveren met de Watertuin op onze eigen manier een bijdrage aan de in standhouding van dit mooie ge bied. We hebben er niet echt een park van willen maken. Het moet een verlengstuk van de omgeving blijven. Maar voor je het weet, lig gen het asfalt en het beton al weer klaar". Over de niet in gastvrijheid uit blinkende ingang: "Die ingang is juist milieuvriendelijk. De leden stelden destijds veel drastischere dingen voor. Een hek, een slag boom. Er moest hoe dan ook een afsluiting komen om ongenode gasten te weren. Maar: een beton- hek, je kan van alles maken, lui van slechte wil houd je toch met tegen. Er moest in elk geval een bord met 'verboden toegang' bij, omdat 'zon der' niemand in overtreding zou zijn als hij zo maar komt binnenlo pen. Ik bedoel: we hebben hier wel eens een Turkse gemeenschap ge had die ging picknicken langs de waterkant. Daar moetje dan tegen op kunnen treden. We hebben nu een - zeg maar - suggestiehek. Zo van: pas op, je begeeft je op ander mans terrein. Terwijl we er ander zijds zo geen onneembare veste van hebben gemaakt". Woonforens De Watertuinbewoners komen volgens Van Cranenburgh uit Lei den, Den Haag, Wassenaar en Voorburg. Hij somt op: doktoren, tandartsen, mensen uit het zaken leven en gepensioneerden. De voorzitter vertelt ook over een Duitser maar deze vond de afstand van zijn 'Heimat' tot Warmond toch wat te groot en heeft daarom zijn optrekje van de hand gedaan. Weelderig groen omgeeft de Wa tertuin die op deze manier aan het zicht wordt onttrokken. Bij de prijs van een Watertuinbungalow is die van het gebruik van een ligplaats in de haven inbegrepen. Die haven ligt aan 't Achtergat, een uitloper tje van het Vennemeer. "Ballota ge? Welnee. Nooit nodig gebleken. Ballotage zou ook niet werken. Wat zouden de criteria moeten zijn en wie mag er balloteren? Alle men sen die rustliefhebber of water sportliefhebber zijn, passen in dit geheel", verklaart hij de haven. De ligging van de Watertuin - aan de Leidseweg - bewijst weer eens hoe grillig grenslijnen kun nen lopen. De voorzitter vertelt dat het niet eens zo lang is geleden dat aan beide uiteinden van het kamp aan de Leidseweg borden met W armond recreatiegemeente' stonden, op twee, drie fikse steen worpafstanden van elkaar. Weer een paar meter verderop liet Oud Ade met een bord weten dat het daar was. De verwarring was al gauw groot. De Warmondse bor den zijn nu weg. "Warmonders zeg gen vaak dat wij aan gene zijde of aan de verkeerde kant van het wa ter liggen", merkt hij op. Het Alke- madese Oud Ade ligt pal naast de deur maar toch behoort de Water tuin tot Warmonds grondgebied. Om van de Watertuin in de War mondse dorpskern te geraken, moeten echter Leiderdorp, Leiden en Oegstgeest worden aangedaan. Toch vloeien de zogeheten woon- forensenbelastinggelden, die de Watertuinbewoners moeten beta len, alsmede de onroerend goed- belastinggeiden in de Warmondse gemeentekas. De vereniging Watertuin, "opge- heel tevreden zijn met de wijze waarop ze door de gemeente War mond worden behandeld en "wij al onze commerciële contacten met de Alkemaders hebben" kozen Van Cranenburgh en de zijnen des tijds heel nadrukkelijk voor War mond toen de gemeente Alkemade dreigde de Watertuin - en andere gebieden - te annexeren. Van Cra nenburgh schiet in de lach als dit onderwerp ter sprake komt. "Een grenscorrectie, noemden ze dat, ja. Wat heeft Alkemade dat amateuris tisch aangepakt. Ik koos toen voor Warmond omdat die gemeente op zich goede bedoelingen heeft. Van Alkemade moet je dat maar af- wachtn. Alkemade is meer een agrarische gemeente. Die laat het Kaagwater bij wijze van spreken eerder vuil worden dan Warmond. De Alkemadenaren laten zo hun rioolwater De Kaag inlopen. Die Kaag is toch een beetje een speel bal van drie gemeenten die elkaar vliegen afvangen. Alkemade en Warmond, ze liggen bij elkaar, maar ik zeg altijd maar: er ligt vol doende water tussen want anders- Maar goed, overgaan naar een an dere gemeente zou van kwaad tot erger zijn geweest, daar kwam het op neer". Image "Wij vormen een hechte gemeen schap, ja hoor. Niet dat we met zijn allen tegelijk feestvieren of bij el kaar de deuren platlopen. Daar ko men we hier niet voor. Rust is het belangrijkst. Het is hier geen pret park. Er wordt hier dan ook niet geroepen om een tennisveld of een voetbalveld. We leven in bedreigd gebied hier, en daar zijn we best een beetje trots op. Het verloop is zeer gering. Gemiddeld twee per jaar. Er is een huishoudelijk regle ment maar voor het overige gaat ie dereen hier zijn eigen goddelijke vrije gang". "Image? Ach, er liggen geen ka pitaalkrachtige jachten in de ha ven. Er zijn lui die hier met een ka no komen. Maar van buitenaf zijn wij natuurlijk toch de mensen die dit maar mooi kunnen betalen. Richting gemeente heb ik wel eens gezegd, een beetje om te plagen: wij zijn de beste melkkoe van het Lage Land. En inderdaad, de men sen leven hier niet van de bijstand. Maar achter een vernislaag kan veel ellende schuilgaan, hoor. Er zijn er hier ook die op een klein flatje wonen". Koopavond op gemeentehuis? VOORSCHOTEN - De Voorscho tense CDA-fractie wil dat het ge meentehuis op koopavonden opei is. De aard van de bevolking zoi daarom vragen en het is belangrijl daar rekening mee te houden ii een tijd van klantgericht denken Dit zei raadslid mevrouw Zoete melk deze week tijdens de ge meenteraadsvergadering, bij d< behandeling van het Vrouwen raad-rapport 'Wonen-werken-win kelen'. Uit een enquête was de organisa tie gebleken dat 'de openstelling alleen 's ochtends, zeker voor bui tenshuis werkende vrouwen be slist onvoldoende is. Wensen: in ie der geval een middag en/of eei avond de dienst open stellen of da gelijks tot bijvoorbeeld drie uur' De burgemeester stipte aan dat d( discussie over een andere open stelling niet nieuw is: "We zullei de suggesties echter gaarni doornemen". LEIDERDORP - Het meld en-in- formatiecentrum van de rijkspoli tie, district 's Gravenhage. J. van den Ban, commandant van deze districtspolitie, die 52 gemeenten onder haar hoede heeft, ziet er "een kloppend hart" in, een knooppunt van verbindingen ook en een van de belangrijkste instrumenten by de uitoefening van politietaken. Gistermiddag is de gemoderniseer de meldkamer heropend. Met de modernisering is ruim zes ton ge moeid. Er is drie maanden aan het centrum gesleuteld. De elke minuut van een etmaal door minimaal drie functionaris sen bezette meldkamer bestaat thans uit twee delen: het compu- terdeel waar allerlei informatie over kentekens, opsporingsgege vens en sleutelhouders kan wor den opgevraagd en de eigenlijke meldkamer van waaruit elk politie optreden in het district wordt ge coördineerd. Door bepaalde be standen te koppelen kan in 'no ti me' een schat aan informatie be schikbaar worden gesteld. Dat koppelen kan echter niet zo maar en mag soms zelfs helemaal niet. Dit in verband met de regels die gelden op het gebied van de priva cy. Het hoofd van de meldkamer, adjudant A. J. Beijersbergen, verze kert dat die privacy zo min moge lijk geweld zal worden aangedaan. Mensen die de hen opgelegde geld boetes hebben betaald verdwijnen onmiddellijk uit het bestand. Wordt hij of zij later nog eens aan gehouden, bij voorbeeld wegens door rood verkeerlicht rijden, dan kan hem of haar niet nog eens die overtreding van toen onder de neus worden gewreven. "Dat is dan immers al lang geregeld. Het zou ook onsportief zijn". Maar behalve de privacy van de burgers moet ook de veiligheid van de politieman of -vrouw worden Voorzitter Vereniging Watertuin V richt om de belangen van de bewo ners op de juiste manier te beharti gen", is lange tijd in het geweer ge weest tegen die belastingen. Van Cranenburgh vertelt. "Nul-komma-nul staat er tegen over die belastingen. Van voor- wat-hoort-wat hebben ze bij de ge meente Warmond nog nooit ge hoord. De aanleg van straten en het onderhoud ervan, de haven, de vuilophaaldienst, de straatverlich ting, de tv-mast, het onderhoud van het gemeenschappelijk groen en zelfs de rioolwaterzuiveringsin stallatie die door een door ons in geschakeld ingenieursbedrijf wordt gecontroleerd, alles valt on der ons eigen beheer. De kosten worden hoofdelijk omgeslagen on der de bewoners". Van gebruikma king door Watertuiners van War mondse faciliteiten is geen sprake. Of toch? Van Cranenburgh: "Ja, van wat toch wel erg theoretische zaken. De burgemeester heeft het vaak gehad over de 'stand by' van politie en brandweer. Nou, als er hier een brand uitbreekt, weet ik nog zo net niet of ik de Warmondse brandweer zal bellen. Voor die hier is...". Zelfs de bezorging van de post is niet geheel naar wens. "De Cranenburgh: 'Ballotage? Welnee. PTT is nog altijd niet bereid om de post thuis te bezorgen. Vandaar die centrale bus aan de ingang. Enigen hebben er een eigen bus by laten plaatsen maar we moeten er toch maar voor zorgen dat dat er geen 69 worden". Sprekend over dergelijke zaken balanceert de voorzitter op de grens tussen ironie en sarcasme. Toch beschouwt hij de discussie over de door de Watertuiners al& onheus ervaren behandeling door de overheden, die vele jaren woed de en huizenhoog oplaaide toen de woonforensenbelasting drastisch werd verhoogd, als afgesloten. "We hebben ons erbij neergelegd. Een beetje een gewenproces ook. Aan de status quo-situatie die nu is be reikt, mag de gemeente echter geen nieuwe rechten ontlenen. Trouwens, van beide kanten moet heel zorgvuldig worden omge sprongen met het stellen van ei- Permanent En tóch blijft Van Cranenburgh grote moeite houden met nog een andere hem en de andere Watertui ners opgelegde bepaling. "De ge- tooit nodig gebleken' (foto Wim Dijkman) meente houdt inderdaad nog steeds vast aan het verbod op per manente bewoning. We mogen er van 1 maart tot 1 september in en in de winter alleen in het weekein de. Nog nooit is mij de reden van die maatregel duidelijk geworden. Wat zijn voor Warmond de voor- of nadelen?". Aan het einde van het gesprek doet Van Cranenburgh toch een gooi. "De angst dat wy - in het geval van permanente bewo ning - een beroep op de Warmond se sociale voorzieningen zouden kunnen gaan doen. Maar ook al is dit de echte reden, de gemeente zal hem nooit opgeven". Voor de leefgemeenschap de Wa tertuin zou permanente bewoning prima van pas komen. De behoefte eraan is groot en bovendien zou diefstal en inbraak beter kunnen worden voorkomen. "Leegstand is nooit goed. Aan de andere kant denk ik dat hier niet veel is te halen in de stille maanden. De mensen nemen hun stereo en tv allemaal mee naar huis. Maar het is echt jammer hoor, dat we 's winters niet mogen blijven. Nergens zulke ys- pret als hier". Hoewel de Watertuiners niet ge- ZATERDAG Leiden Hartebrugkerk Haarlemmerstraat wandelorgelconcert met Saskia Wek king, 15-15.30 uur. NVSH - Rapenburg 48, Midzomernacht feest met optreden buikdanseres Pirlarv ti, 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond 21-1 uur. LWH Langegracht 65, disco, 22-2 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film The Se ven Samurai', 21.15 uur. Warmond Kagerplassen - zeilwedstrijden ï.v.m Kaagweek, hele dag, rondvaart over d( Kaag vanaf gemeentehaven vertrek 11 12.30 en 14 uur. VW - Dorpsstraat, foto-puzzelwandel tocht door Warmond, 10 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, optre den Candy Dulfer en the Funky Stuf] ZONDAG Kinderboerderij Merenwijk - open dag 12-17 uur. Meldlijn agressie en discriminatie Hg mosexualiteit, 221008, van 20-24 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Th Seven Samurai', 21.15 uur. Heempark - Oegstgeesterweg, 'Bekijl de bij', open huis bijenstal imkersver 14-17 uur. Clubhuis Swifttoer - Delftlandtoer, 8.30 9.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat, film 'Waar de weg op houdt', 15 uur. Warmond Pleintje bij de Pomp - Dorpsstraat, fieti puzzeltocht voor hele gezin, inschrijvei 9.30-11.30 uur. Kaagsociëteit - surf- en zeilplankwec strijden, hele dag. gewaarborgd en voor hem of haar is het natuurlijk wel zo prettig als hij/zy snel te weten kan komen dat de persoon die hy zojuist heeft aan gehouden uitstekend overweg kan met vuurwapens. Beijersbergen pleitte er gisteren dan ook voor niet al te tuttig om te springen met informatie. Los daarvan maken in het bezit van scanners of wereld- ontvangers zijnde burgers het de politie so wie so al moeilijk. Zij kunnen van elke conversatie mee genieten. De politie kan trouwens zelf nog eens nagenieten van alle communicatie. Elk gesprek wordt vastgelegd door een soort van bandrecorder, een reusachtig ap paraat, met banden met het for maat van een klein wiel. Zo kan het verloop van zaken worden gere-' construeerd en kunnen anonieme, slecht verstaanbare meldingen als nog worden nageplozen. Het personeel was tijdens de snikhete presentatiemiddag, giste- Een blik in de meldkamer van waaruit het optreden in het district wordt gecoördineerd. (foto Jan Holvast) ren, nog het meest te spreken over ook de eigenlijke modernisering de surveillanten maar er kunnen de inderdaad zeer veel verkoeling aan verbetering van het werkkli- ook contacten worden gelegd met bezorgende air-conditioning maar maat bijdraagt. de brandweer, de GG GD en de Beijersbergen weet wel zeker dat De meldkamer is er vooral voor gemeentelijke politiekorpsen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2