De Kaagweek kan niet kapot ZATERDAG 28 JUNI 1986 De Kaagweek is zo langzamerhand een levend zeilmonument dat wordt beheerd door de Koninklijke Watersportvereniging De Kaag. De deelnemers geven zich vanaf vandaag tot 3 juli traditioneel over aan de spanning van de wedstrijd, maar ook aan ontspannend feestgedruis onder het motto: gezelligheid kent een week lang geen tijd. De Kaagweek is kortom meer dan een zeilevenement. "Het is al 66 jaar het paradepaardje van onze 76-jarige vereniging". door Gerard van Putten De Kaagweek ligt muurvast veran kerd in het clubleven van de Ko ninklijke Watersportvereniging De Kaag. In de dagelijkse routine van de werkzaamheden op het vereni gingssecretariaat laat de jaarlijkse vlootschouw van Regenbogen, 12 Voetsjollen, Olympiégollen, Draken, Optimisten en noem de andere boottypen maar op zich sporadisch overslaan. Met andere woorden: waar de 'Koninklijke' de zeilweek geen jaar kan missen, vergt het eve nement gedurende vele dagen van het jaar werkzaamheden van orga nisatorische aard. "Voor ons", vertelt wedstrijdsecretaris Rob Lammers, „is deze 66ste Kaagweek eigenlijk al in september begonnen". Traditioneel trekken in die maand de vertegenwoordigers van de "zeven wed- strijdgevende verenigingen" de agen da's om 'hun' week te plannen. De ver enigingen stemmen hun reglementen zoveel mogelijk op eikaars wedstrijden af, zoals er ook terdege rekening wordt gehouden met de belangen van onderne mers in de periferie. De Sneekweek bij voorbeeld is sinds jaar en dag geketend aan de eerste week van augustus, niet het minst omdat de vereniging van ker misexploitanten juist in die week de ker- miskaravaan richting Snits laat trekken. Waar onder de bemanning van vele zeil schepen talloze ondernemers schuil gaan, zal het begrip voor de wensen van de ondernemer groot zijn. Bovendien, in I de zeilerij hoeft het een het ander niet uit te sluiten. Geredeneerd wordt dat de I spanning die de sport overdag oproept naderhand best mag worden afgerea- I geerd in een kermisattractie of in een of ander horeca-etablissement. Droge Kaagweek Die opvatting doet zeker ook opgeld in de omgeving van de Kaag, waar de Ver- I eniging tot viering van Warmonds fees- I ten het zeilspektakel op de plas 'scha duwt' met een droge Kaagweek. Het feestprogramma vermeldt onder meer een fiets- en puzzeltocht, klaverjas- en sjoelwedstrijden, een bingo-avond, een swingavond, kermis, optredens van di verse muziekgezelschappen, een Franse wijn- en kaasavond. En al weet in toute <- la France werkelijk geen sterveling van )- het bestaan van Franse wijn- en kaas je avonden (typisch Nederlands), de pret J zal er dinsdagavond in Warmond niet -i minder om zijn. c I "De dinsdagavond", weet Leen Noote- boom, secretaris van 'de Kaag', "dat is bij uitstek de avond waarop de deelne mers aan -de Kaagweek hun vertier in het dorp zoeken. Dat is traditie. De rest van de week houden ze zich 's avonds meestal op in de sociëteit of in de feest tent". De entourage van de Kaagweek biedt derhalve meer dan het op zich imposan te schouwspel van zeilschepen die statig paraderen langs het silhouet van boerde rijen, neergekwakt in een weids polder landschap. In het karakter van 'de Kaag' ligt opgesloten dat aan het 'ons kent ons', aan het après-voile zo niet evenveel belang dan toch zeker wel het predikaat belangrijkste bijzaak van het wedstrijd- gebeuren wordt toegekend. De zeilzesdaagse op de Kaag laat zich wat aankleding betreft énigszins verge lijken met een wielersix, al bestaat er een gradueel verschil in genre waar het de muzikale omlijsting aangaat. In de nabijheid van de Kaag geen hoempa orkesten, hier vibreert het amusement in hoofdzaak op de maten van dixieland- muziek en jazz. In de feesttent ligt dezer dagen de vloer waar zeilers en zeilsters al dansend inspiratie kunnen opdoen voor de volgende dag, na uren van trans piratie kostende inspanning. Zo er op de plas geschillen ontstaan, dan plegen die in de sociëteit of feesttent te worden af gedronken. Een enkeling wil ter plaatse zelfs wel eens de gelegenheid vinden om een zakelijke transactie af te sluiten. Regels Het burgerfatsoen vaart mee op de Kaagweek. Op het water, waar de zeilers eikaars scheidsrechter zijn. Elkaar de loef afsteken is toegestaan, maar dan wel binnen de grenzen van de gedragsregels. Wie een boei verkeerd rondt tijdens een wedstrijd, kan een waarschuwing van andere vaarders verwachten. Wordt die in de wind geslagen, dan mag de overtre der zich na afloop op zeker vervoegen bij het protestcomité. Maar ook aan wal domineert de voor keur voor onbesproken gedrag. De weekvoorschriften gebieden absolute stilte op en om de plas tussen half twee 's nachts tot half negen 's morgens. De meeste overnachters die liggen afge meerd in de jachthaven houden zich aan die etiquette; steekproefsgewijs contro leert de politie te water trouwens op de naleving ervan. Maar in het verleden is het wel eens voorgekomen dat een enke le groep zeilers aan het feest in de feest tent een vervolg gaf in Kaagdorp of op zomaar een aanlegsteiger. Zoals op het water de sociale controle geschipper met de wedstrijdregels voorkomt, zo r Het jaarlijkse zeilspektakel in vol ornaat. Op naar het delfstblauw, want geld wordt niet uitgekeerd. Foto boven: ook voor de niet-zeilers is er van alles te doen, zoals tobbetje steken. (foto's archief) treedt diezelfde sociale controle ook in het Kaagse nachtleven veelal corrige rend op. Nee, dan vroeger. Toen wilde het er nog wel eens heet aan toe gaan op of om de Kaag. In het jubileumboek dat vorig jaar verscheen ter opluistering van het 75-jarige bestaan van de vereniging, haalt L. van der Steur herinneringen op. Te lezen valt onder meer: "De feestelijk heden ontaardden wel eens in uitspat tingen en vechtpartijen. De boot uit Loosdrecht met deelnemers aan de Kaagweek was berucht en de studenten uit Delft van Laga niet minder. Vaak vie len belangrijke roeiwedstrijden bij Slo ten gelijk met de Kaagweek. De roeiers met hun eigen gieken kwamen dan op een vrachtboot langs de Kaag op weg naar Delft en bleven daar een nacht over. Door de ontspanning na de roei wedstrijden, de geheelonthouding tij dens de training, de drank en het dan sen, kwam het in de feesttent aan de Kaag regelmatig tot vechtpartijen tus sen roeiers en zeilers. Het bier was toen al best. De glasbreuk was onvoorstel baar". Slecht daglicht Nog een citaat uit datzelfde jubileum boek: "In 1933 kwam de Kaagweek in een slecht daglicht te staan. Vragen in de Tweede Kamer: 'Is het de minister be kend enz. dat het aan de Kaag zedeloos toegaat?' Dergelijke vragen hoeft geen bewinds man, demissionair of niet, vandaag de dag te verwachten. Ten opzichte van de jaren dertig zijn de normen behoorlijk verlegd, maar eerst en vooral is wange drag tijdens de Kaagweek uit den boze. De Kaagweek mag dan een open zeil wedstrijd heten, de Koninklijke Water sportvereniging De Kaag is onveranderd een besloten club waar de ballotage ou derwets als zeef fungeert. Het lidmaat schap is veelal een familiezaak; ouders brengen hun kinderen aan, zodat de club meteen verzekerd is van het toe zicht van pa en ma op zoon of dochter. Het laat zich raden dat er in de omgeving van de Kaagsociëteit geen hooligans of andere wildwesttypes rondstruinen. De ergste misstand van de laatste jaren: vo rig jaar zijn er 10 volgbootjes 'geleend' voor een illegaal transport naar de disco. Daags erop hebben enige ouders hun speurzin gebundeld om de vermiste bootjes terug te vinden; er werden er acht opgespoord. In het wedstrijdprogramma wordt in gespeeld op de familieband (Noote boom: "Er zijn heel wat Kaaghuwelijken gesloten. Ikzelf heb m'n vrouw ook leren kennen door de watersport") die talloze wedstrijdzeilers onderling hebben. De wedstrijdleiding heeft bij de samenstel ling ervan steeds een economische grondgedachte voor ogen gehad. Zulks onder het motto: waar junior 's morgens de familieboot kan gebruiken, kan se nior dat 's middags. Niet voor niets ook heet de Kaagweekzondag gezelligheids- "Voor een heleboel zeilers is het een traditie om aanwezig te zijn op de Kaag week", vertelt Leen Nooteboom, secre taris van 'De Kaag'. "Ze worden er als het ware naartoe getrokken. Het heeft veel weg van een familiebijeenkomst op en rond het water. De ouders die vroeger zeilden, komen kijken naar de kinderen die nu de sport bedrijven. Men treft el kaar hier. De Kaagweek wordt door me nigeen gezien als een gelegenheid om bij te praten". Delftsblauw De zeven opeenvolgende zeijweken zijn geenszins eikaars replica's, al zijn de wedstrijdreglementen zoveel mogelijk 'gestandaardiseerd' om de deelnemers niet in verwarring te brengen. Maar de Loos- drechtweek kent een andere ambiance dan de Braassemweek, zoals er rond de Sneekweek een andere sfeer hangt dan op de Kaagweek. Waar de zeilers in het Friese massaal 'Snits' induiken, daar verlekkeren tallozen zich tijdens de Kaagweek aan bijvoorbeeld de feeste lijkheden in de paviljoentent. Maar er bestaan meer verschillen. Een enkele organisator van zeilwedstrijden stelt thans geldprijzen beschikbaar. De organisatoren van de Kaagweek houden winnaars onveranderd voor: 'Delfts blauw past bij jou'. De tijd mag dan ver van ons liggen dat in Warmond waar schuwingsborden winkelende zeilsters de klemmende vraag voorhielden 'Da mes, zijt gij wel voldoende gekleed?', het bestuur van de Koninklijke Watersport vereniging De Kaag houdt onvermin derd vast aan het inhaalverbod voor de moderne tijd in relatie tot bepaalde oude gebruiken. "Geldprijzen hebben we tot nu toe nooit uitgekeerd", stelt Lammers. "De traditie wil dat we delftsblauwe borden als hoofdprijzen uitreiken. Voorheen stonden daar alle molens uit de omge ving op afgebeeld, nu zijn we begonnen met boerderijen. Twee jaar geleden heeft een van onze leden alle boerderijen rond de Kaag gefotografeerd. Die dienen nu als motief voor de delftsblauwe bor den". Rob Lammers en Leen Nooteboom: "De meeste vrijwilligers werken har der dan bij hun baas". (foto wim Dijkman» Geld speelt, beweren de heren, sowie so een ondergeschikte rol in de zeilsport. Lammers geeft het toe, de hobby is duur omdat een zeilboot minimaal een inves tering van duizenden guldens vergt. Maar de doorsnee zeiler denkt niet aan geld. Niet omdat dat past in een elitaire visie op de maatschappij ("het elitaire is wel van de zeilsport af') en ook niet om dat iedereen in bonus is, maar domweg omdat in de zeilsport prestaties vergoe den met geld in z'n algemeenheid ge sproken not done is. Ethiek In de plankzeilerij ligt dat even an ders, volgens Nooteboom. Surfers heb ben een andere mentaliteit dan zeilers, is zijn ervaring. Hij omschrijft ze als jonge lui die meestal niet in een boot hebben gevaren voordat ze aan watersport be gonnen en daarom ook nooit in contact zijn gekomen met de ethiek van de zeil sport. Om en nabij driehonderd zeilers ne men dit jaar bezit van de Kaag. Zij heb ben gehoor gegeven aan de drie maan den geleden in het Kaagnieuws geplaat ste oproep om mee te doen aan de zes daagse zeilcompetitie. "Het zijn er iets minder dan vorig jaar, in het jubileum jaar hadden we 390 zeilers op het water. Niettemin zijn we ook nu verzekerd van een behoorlijk deelnemersveld", menen Nooteboom en Lammers. "Al heeft het moeite gekost een representatief team op de been te krijgen voor de Holland/ Frieslandwedstrijden. Omdat de vakan ties in Friesland later beginnen dan hier". "Het is een noodzaak dat we geruime tijd van tevoren weten hoeveel mensen er inschrijven", zegt Lammers ook. Er moeten immers de nodige administratie ve zaken worden afgewikkeld, het aantal prijzen moeten in redelijke verhouding staan tot het aantal zeilers en de kopij voor het wedstrijdprogramma moet met naam en toenaam twee weken voor de wedstrijd in het bezit van de drukker zijn. De heren geven desondanks prijs dat er altijd wel een zeiler op het aller laatste moment komt binnenstappen. Die zal niet worden geweigerd, zo nauw luisteren de reglementen nu ook weer niet, alleen zal de naam ontbreken in het programma. "Er zijn andere verenigin gen die wel keihard zeggen: jullie doen niet mee. Ook tegen die vedetten die denken: jullie mogen blij zijn dat we hier varen. Maar zover gaan wij niet. Er moet ruimte blijven voor late aan- en afmel dingen. Onlangs kregen we nog een af melding binnen. Van een vader die zijn zoon terugtrok, omdat-ie was gezakt voor z'n schoolexamen". Sponsors De Koninklijke Vereniging De Kaag heeft een netto-bedrag van 20.000 gul den uitgetrokken voor de organisatie van de 66ste Kaagweek. Een sigaretten- fabrikant heeft de mini 12-meterrace van vandaag en morgen geadopteerd. Als te genprestatie heeft de fabrikant het on langs op de Hiswa tentoongestelde na- maakmodel van de starttoren op de Kaag geschonken. Het cadeau vertegen woordigt een waarde van 25.000 gulden. "Nee", bezweert Nooteboom, "uit de le denkring hebben we tot nu toe geen reacties ontvangen van: we moeten ons niet inlaten met sigarettenfirma's". Andere sponsors zijn deze krant en een verffabriek. Bovendien heeft socië teitpachter Van der Zwart een donatie toegezegd, waarvan de grootte zal afhan gen van de omzet die hij komende week draait. De Koninklijke Vereniging De Kaag is in 75 jaar tijd uitgegroeid van een gezel ligheidsvereniging tot een bedrijf, waar naar de mening van diverse ingewijden de gezelligheid prevaleert. Op de loon lijst prqken vijf personen. De verpachte sociëteit, de terreinen en opstallen zijn eigendom. In bedragen drukt men zich op het verenigingssecretariaat liever niet uit, praten over de waarde van het onroerend goed schijnt nogal gevoelig te liggen bij de leden. De rond 1400 leden bekostigen groten deels de huishouding. Bezitters van een zeilboot betalen 187 gulden per jaar, ge zinsleden 72 gulden, jeugdleden moeten elk jaar 36 gulden dokken. Bovendien teert de clubkas op de verhuur van de bij benadering 350 ligplaatsen in het water en de rond 200 plaatsen aan wal; de op brengst daarvan bedraagt 27 gulden 50 per vierkante meter. Mede dank zij die inkomsten wordt de administratie thans voor een belangrijk deel verzorgd door computers, maar desondanks kan de club juist in deze da gen niet zonder menskracht. "Wil je een evenement als dit goed kunnen laten draaien, dan kun je niet zonder de hulp van vrijwilligers", benadrukt Lammers. Van acht tot acht In totaal zullen circa 60 personen de komende week in touw zijn, van wie er velen dan harder werken dat ze bij hun 'werkgever gewoon zijn. Bijvoorbeeld als bemanningslid van een rescueboot („de lichtere boten van nu kantelen veel snel ler dan die van vroeger") of als mede werker van de wedstrijdorganisatie. Eri om nog maar een voorbeeld te noemen: speciaal voor het onderhoud van het sa nitair heeft sociëteitpachter Van der Zwart twee dames weten te charteren. Zonder twijfel zullen ze er meer dan een dagtaak aan hebben. "De mensen die betrokken zijn bij de wedstrijdorganisatie, zijn in de Kaag week elke dag wel bezig van acht tot acht", is het relaas van Nooteboom en Lammers. "Van der Zwart en het bedie nend personeel zelfs van half acht 's morgens tot half twee 's nachts. De Kaagweek is echt het paradepaardje van de vereniging, maar het vraagt vele over uren. Vandaar datt de zaak hier elk jaar een week of vier in elkaar ploft, zodra de Kaagweek is afgelopen. Dan staat het verenigingsgebeuren even op een laag pitje, omdat menigeen hier dan aan vakantie toe is".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21