Vechtjas Bilardo gokt op Maradona Alleen resultaat telt bij 'Kaiser' Mayotte vast aan 'belofte' Bij Argentinië alles in dienst van kopman 'Duits elftal wordt op toernooi geboren' Addertje onder de golfbaan WK Berthold terug in basis ZATERDAG 28 JUNI 1986 LONDEN (GPD) - Tim Mayotte heeft het zichzelf niet makkelijk gemaakt. De 25-jarige Amerikaan liet onlangs op papier vastleggen dat hjj dit jaar of Wimbledon of de open Amerikaanse tenniskam pioenschappen wint. Het docu ment met die schriftelijke belofte aan zijn coach Bill Drake ligt in middels veilig achter slot en gren del in Boston, dus Mayotte komt niet meer onder zijn gewaagde voorspelling uit. Vooralsnog heeft 'Gentleman Tim', het prototype van de ideale schoonzoon, geen re den tot terugkrabbelen, want zijn 'huwelijk' met The Champions hips, waar nu al zoveel gereputeer de namen sneuvelden, duurt on verminderd voort. Juist van Wimbledon kan Mayot te maar moeilijk scheiden. Daar is hij zo langzamerhand één van de weinige constante factoren gewor den; zelfs de weersomstandighe den in Londen, waar de tempera tuur gisteren opliep tot boven de dertig graden, bieden geen zeker heid meer. Sinds 1981 bereikte Mayotte twee keer de kwartfinales, behoorde hij eenmaal tot de beste vier (in '82 hield McEnroe hem uit de eindstrijd) en de afgelopen twee jaar was een plaats bij de laatste 16 zijn deel. Die prestatie evenaarde de immer welgemanierde tennis ser, die de krachtterm bull-shit af kort tot BS, gisteren opnieuw door Tomas Smid te verslaan: 6-4, 6-2, 2-6, 6-2. Als de voortekenen niet bedrie gen, moet er ditmaal nadrukkelij ker dap ooit tevoren rekening wor den gëhouden met de nummer twaalf van de wereld. Neem aller eerst Mayotte's succes op Queens, overigens pas de tweede Grand- Prixtoernooizege in zijn carrière. Een duik in het nabije verleden leert dat de afgelopen vijfjaar liefst vier winnaars van dat evenement ook de sterksten waren op Wimble don: McEnroe in '81 en '84, Con nors in '82 en Becker vorig jaar. Natuurlijk, Mayotte had op Queens geluk dat zijn slachtoffers allesbe halve fit waren. Becker kampte met een handblessure, Edberg had last van de lies en Connors moest de eindstrijd zelfs staken wegens een heupkwetsuur. „Maar juist dan is het lastig spe len, je weet niet waar je aan tce bent", constateert Mayotte terecht. „Vorig jaar leek Boris Becker ook flink geblesseerd aan zijn enkel, maar toen hij eenmaal was behan deld kreeg ik de ballen wel aan alle kanten om mijn oren (Mayotte ver loor na vijf sets, red). Dat gebeurt me dus geen tweede keer. Ik heb mijn lesje geleerd en laat me niet meer door mijn tegenstander aflei den". Kennelijk hebben de gok kers - want wat is sport in Enge land zonder weddenschappen? - ook wel vertrouwen in de Ameri kaan, want bij de bookmakers staat hij opvallend hoog genoteerd. Achter de favorieten Lendl (11-8) en Becker (7-2) deelt Mayotte de derde plaats met Edberg (7 tegen 1), voor Leconte en 'Nyström (8-1). Wie zijn geld op laatstgenoemde had gezet, kwam gisteren bedro gen uit. De als zesde geplaatste Zweed, vermoeid door een overvol toemooiprogramma - Wimbledon was reeds Nyströms veertiende Grand-Prixevenement dit jaar - en evenals zijn landgenoten nooit erg succesvol op gras, werd uitgescha keld door Ramesh Krishnan. Te midden van al het ontketende ka nonskogel-geweld een verheugen de ontwikkeling, want de 25-jarige Indiase stylist, bij wie tennissen net zo eenvoudig lijkt als ademha len, blijft een genot om naar te kij ken. Krishnans prestatie, goedkeu rend gadegeslagen door zijn vader Ramanathan, in 1962 halve finalist op Wimbledon, had tot gevolg dat in de bovenste helft van het toer- nooischema nu nog maar twee ge plaatste spelers over zijn: Lendl en Mayotte, die elkaar, wanneer alles verder volgens plan verloopt, in de kwartfinales zullen treffen. „Er wordt meer dan ooit op me gelet, maar ik heb het gevoel dat ik hier de nodige schade kan aanrichten", aldus Mayotte, die Lendl begin dit jaar voor het laatst had moeten treffen in Philadelphia. MEXICO-STAD (GPD) De ploeg van Carlos Bilardo met zijn kopman van uitzonderlij ke klasse start vrijdag niet in de Tour de France, maar staat morgenavond in de finale van het wereldkampioenschap voetbal tegenover West-Duitsland. Tim Mayotte toont zich tot nu toe een van de weinige constante factoren op het grillige tennistoernooi van Wimbledon. (foto anp> Toen echter werd de heer in het tennisverkeer door een pijnlijke maagspier gedwongen nog voor de finale verstek te laten gaan. Het duurde ruim vijf weken alvorens die blessure genezen was, maar rust was er in die periode niet bij. Zowel lichamelijk als geestelijk moest Mayotte zich behoorlijk in spannen van coach Bill Drake, die onder het motto arbeid met over leg („want opgebrande tennissers zijn er al genoeg") onder andere een nieuw conditieprogramma sa menstelde, met veel ontspannen loopwerk. „Ik kwam kracht te kort en was niet mobiel genoeg. En juist die be wegingssnelheid is de sleutel tot I Je moet de hele baan kun nen bestrijken zoals de echte top- jongens dat doen", beseft Mayotte, die bovendien zijn toevlucht zocht tot meditatie „om ook bij tegenslag en onder, spanning positief te blij- vèn denken". Het gevolg van dat alles is dat Mayotte inderdaad een 'positivo' is geworden, die over tuigd blijkt van zijn capaciteiten en .niet gebukt gaat onder de door hem geschepte verwachtingen. Lost Mayotte op Wimbledon zijn belofte al in, dan zou dat tenminste het ernstig aangetaste Amerikaan se image wat opvijzelen. Van de 38 spelers uit de Verenigde Staten, die in het Londense hoofdtoernooi terecht kwamen, zijn er nog maar De helpers geen Ludo de Keule naar, Henri Manders of Jan van Houwelingen, maar Oscar Ruggie- ri, Ricardo Giusti en Sergio Battis- ta. De Peter Post van het Argen tijnse voetbal Carlos Bilardo heeft een team samengesteld volledig in dienst van kopman Diego Marado na. Talentvolle sporters waarvan hij niet zeker wist of zij het vuile werk wilden opknappen of waar van hij het vermoeden had dat ze weieens voor hun eigen kans zou den kunnen gaan, heeft hij thuisge- laten of op de bank neergezet. Binnen het Argentijnse voetbal team liggen de verhoudingen iden tiek als bij een wielerploeg, alles in dienst van de kopman die het werk afmaakt in de laatste kilometers of als de cols beklommen moeten worden. Maradona doet dat gewel dig, maakt van zijn ploegleider een winnende coach. „En een winnen de coach heeft altijd gelijk", zegt Rinus Michels. Carlos Bilardo, 43 jaar, lig speler van Estudiantes de la Plata, heeft gekozen voor werkers, voor balvaardige verdedigers die hun beperkingen kennen en waar van geen ideeën verwacht hoeven te worden. De in het Zuidameri- kaanse land niet geliefde huisarts is vooraf fel bekritiseerd, hij bracht schade toe aan de Argentijnse sportcultuur, hij gooide de goede naam van het voetbal in het land te grabbel. Maar dat alles is vergeten als Diego Maradona zondagavond met de wereldbeker in de handen staat. Juan Barbas kan beter voetbal len dan Giusti, maar in de selectie was voor hém geen plek. Waarom Ook voetbal 'goden' hebben een moeder. Diego Maradona krijgt aan de vooravond van de WK-fina- le tegen West-Duitsland via de tele foon goede raad van zijn moeder. Maradona is de 'kopman' van het Argentijnse elftal. (foto AP) zijn Ramon Diaz, de Argentijnse voetballer van het jaar Marcico niet bij de laatste 22, waarom functio neert het talent Borghi niet, waar om krijgt Trobbiani geen kans, waarom verdween doelman Fillol naar de achtergrond. De antwoor den zijn simpel, Bilardo wilde een formatie met één kopman, met één kapitein. Waarbij hij uit ervaring wist dat je met technische voetbal lers alleen geen WK-titel binnen GALINDO (GPD) Hermann Neuberger had deze week in Guadalajara alle reden tot lachen. Zijn eenmansactie in Parijs om Jupp Derwall de bons te geven en hem af te laten lossen door Franz Beckenbauer had zijn doel niet gemist. Twee jaar na het voetbaldeba cle bij het Europees kampioenschap in Frankrijk paradeerde Neuberger over het mid denveld alsof de winst op Frankrijk en de daaraan verbonden finaleplaats van de West duitsers de gewoonste zaak van de wereld was. Van het ene op het andere moment konden de voorzitter van de West- duitse voetbalbond en 'der Kaiser' niet meer stuk. De sceptici ver schoten van kleur en hadden in eens niets anders dan lof voor de trainer-zonder-papieren, die zij in de weken daarvoor nog hadden verguisd en die zij verweten dat de oplossing van conflicten nooit zijn sterke kant is geweest. Ineens werd het echter akelig stil en is er plotsklaps geen betere bondscoach dan Franz Beckenbauer. Dat West-Duitsland met beperk te middelen en een opmerkelijk oude ploeg weinig tot niets had ge presteerd, was niet meer aan de or de. Trouwens ook niet voor Bec kenbauer. „Het zal me bovendien worst zyn hoe anderen over mij en de ploeg oordelen. Het enige dat voor ons telt", heeft de praktijk hem geleerd, „is het resultaat. De heeft altijd gelijk, on- HILVERSUM (ANP) - De Brit se golfspeelster Carole Swal low heeft tijdens de open Ne derlandse titelstrijd in Hilver sum een zeldzame blessure op gelopen. Terwijl ze de bal wilde slaan, werd ze gebeten door een kleine slang. Eén van de om standers trad krachtdadig op. Hij zoog het gif uit het been van de sportvrouw. Een te hulp ge snelde arts verzorgde het wondje even later, waarna Swallow het spel kon vervol gen. De Britse slaagde er vrij dag niet in zich te plaatsen voor de finale van het toernooi. geacht de manier waarop dat resul taat tot stand komt. De kritiek van Schlappner (trainer van Waldhof Mannheim red.) zegt me hele maal niks. Als het nou Happel of Zebec was...". Franz Beckenbauer is in elk ge val de eerste voetballer die als spe ler en als trainer de finale van een wereldkampioenschap bereikt. De 103-voudige international, die met Bayern München landskampioen werd en de Europa-Cup veroverde en die in zijn nadagen nog speelde voor New York Cosmos en de Hamburger SV, won als voetballer alles wat er maar te winnen viel, maar had als opvolger van Derwall alles te verliezen. Het geluk was echter met hem. „En als ik terug kijk op die twee jaar, denk ik niet dat andere trainers het veel beter hadden gedaan". Sfeer „De komst van Beckenbauer", gebiedt de eerlijkheid Hans-Peter Briegel, „was een uitkomst voor het Duitse vpetbal. Alleen door zijn naam is er toch een andere sfeer rond de nationale ploeg ontstaan. Zelfs de meest kritische journalis ten maken van een slechte wed strijd nu een normale interland". Die milde visie is opmerkelijk voor een international die al vanaf de eerste dag met Beckenbauer op ge spannen voet leeft. „Als columnist voor Bild schreef Beckenbauer steeds dat hij mij niet zo hoog had zitten. Hij had geen behoefte aan mij, maar ik wel aan hem. Hij wilde een nieuw elftal opbouwen, maar toen dat niet lukte,-viel hij toch weer terug op de ouwe hap van Derwall". Toch zou de voormalige tien kamper, die het komende seizoen verhuist van Verona naar Sampdo- ria, morgen wel eens de belangrijk ste schakel kunnen zijn in de Duit se ploeg. In een eerste opwelling heeft Beckenbauer de naam van Matthaus gekoppeld aan die van Diego Maradona. de absolute ster speler van dit WK. De vreugde van Briegel ligt echter veel meer voor de hand. Als geen ander kent de geblokte verdediger het Argentijn se troetelkind, dat hij dit seizoen in het landsduel tegen Napoli volle dig aan banden legde en vervol gens zelf ook nog eens scoorde. Hetzelfde deed Briegel eerder al eens met Zico, die tegen de Duitser al evenmin een poot aan de grond kreeg. Een*bijna even ongeloofwaardi ge situatie in de Duitse ploeg ont stond rond Felix Magath, de marte laar van 1982, die toen de dupe werd van het complot dat Breitner en Rummenigge tegen hem had den gesmeed. Derwall trapte er met beide benen in, zoals de naar Turkije uitgeweken bondscoach zich door dit tweetal ook herhaal delijk in de maling liet nemen. Om Derwall op stang te jagen gingen Rummenigge en Breitner een wed denschap aan wie het laatst uit bed durfde te komen. Ook dié slag won Breitner glansrijk. Met dat soort flauwekul hoefje bij Beckenbauer echter niet aan te komen. „Hij is veel meer een per soonlijkheid dan Derwall", verge lijkt Rummenigge. „Als teamchef is hij ook heel anders dan als voet- Franz Beckenbauer, hier klaar voor het wisselen van aanvoerder Karl Heinz Rummenigge, ziet doelman Toni Schumachter het liefst als aanvoerder op het middenveld. „Schumacher houdt de ploeg bij elkaar, Rummenigge moet het nog leren" vindt de 'Kaiser'(foto AP) Als schrijver moest Beckenbauer niets hebben van Briegel, maar op het veld hebben beiden elkaar in middels gevonden. (foto ap> baller. Hij is ineens heel 'pünktlich en gründlich' en staat erop dat wij allemaal dezelfde kleding dragen". Dat lag bij Derwall wel eens an ders, toen de internationals het zich probleemloos konden permit teren om in spijkerbroek en felge kleurd hemd te verschijnen. Daar maakte Beckenbauer abrupt een einde aan. Gekletst Paul Breitner, die bij het boule vardblad de rol van Beckenbauer heeft overgenomen, moet echter wel even vreemd hebben opgeke ken dat de teamchef Magath terug haalde in de nationale selectie. "t.Vooral op het veld", neemt de middenvelder van de Hamburger SV geen blad voor de mond, „héb ik me altijd vreselijk geërgerd aan Breitner. Er is ook altijd campagne tegen mij gevoerd. Eerst was Schuster de meest aangewezen man op het middenveld, toen- Thon. Nu sta ik er echter toch De in Kitzbühel wonende Bec kenbauer bleef echter altijd achter hem staan. „Hoe meer er Mekletst wordt over Magath", verdedigde Beckenbauer de intellectueel on der de Duitse internationals, „hoe minder hij wordt". Sinds bekend is dat Magath manager wordt van HSV, merkte een verslaggever in Hamburg op, komt Magath met een aktentas op het veld. Waar ech ter geen oplossing voorhanden is, verliest ook de keizer zijn recht. „Want een echte spelbepaler is hij natuurlijk niet", beaamt Becken bauer. „Met spelers als Wolfrath, Netzer en Flohe zijn we verwend geweest in Duitsland. Dat waren echte spelbepalers. Magath kan verbindingen leggen, de opbouw wat vorm geven en hij kan werken en lopen. Maar een spelbepaler is hij natuurlijk niet. In die rol is de Hamburger zeker niet geniaal. Hij is bovendien niet het type van een leider. Die eigen schap bezit Toni Schumacher wel. Beckerbauer: „Hij houdt de ploeg bij elkaar, stimuleert en geeft zelf altijd het goede voorbeeld om top prestaties te leveren. Maar hij staat helaas in het doel. Om werkelijk ef fectief te zijn zou Schumacher op het middenveld moeten spelen". Problemen Die rol kan Karl-Heinz Rum menigge evenmin aan. De aanvoer der, die in dit toernooi nog niet één volledige wedstrijd heeft gespeeld en wiens laatste goede interland in feite dateert van oktober 1982 op Wembley tegen Engeland, is er met zijn overgang naar Italië niet beter op geworden. Althans niet voor de Duitse ploeg. Beckenbauer: „Hij heeft zicH de Italiaanse speelstijl aangemeten en bouwt nu grote rustpauzes in. Maar hij zal-de spe ler moeten zijn die de vlag hoog houdt en die tot op het tandvlees gaat. Als leider van de ploeg zal hij zelfs als eerste aan tafel moeten zit ten". Maar in plaats daarvan lag de re cord-international in de eerste week van dit toernooi volledig overhoop met Beckenbauer, al lijkt de vrede voor de buitenwereld getekend. Opgelost zijn de proble men echter allerminst. Maar even ongelegen voor Beckenbauer kwam de revalidatie van Rudi Vol ler, waardoor de Duitsers plotsklaps werden beroofd van het sterkste aanvalsduo dat er in Euro pa rondloopt. Franz Beckenbauer, wiens naam als voetballer nog al tijd in één adem wordt genoemd met die van Cruijff en Pelé, zat met de handen in het haar, maar dankte het aan de invloed van Neuberger en de geluksfactor dat 'die Mann- kunt halen. Kracht, discipline, een voorzichtige taktiek, dat zijn zijn wapens. Bilardo mag gerust het symbool van het harde voetbal in de zestiger jaren genoemd worden. De huis arts zorgde met zijn bikkelharde spel dat zijn collega's patiënten hielden. Winnaar van de Zuidame- rikaanse beker in 1968, 1969 en 1970, winnaar van de wereldbeker in 1968 door Manchester United te verslaan, verliezer een jaar later te gen AC Milaan. Een schandalige vertoning waarbij Nestor Combin op het veld in elkaar getrapt werd en met een bloedneus naar de kant moest. Een nederlaag leed het Es tudiantes met Bilardo ook tegen Feyénoord, waarbij de Argentijnse coach van nu Joop van Daele zijn brilletje afpakte, op de grond gooi de en er weinig fijntjes op ging staan. De aard van het beestje is terug te vinden in zyn werk als coach (de Argentijnen mogen blij zijn dat hij als arts niet praktizeert). Drie jaar terug liep de finale van het jeugd- toernooi in Toulon tussen Argenti nië en Brazilië uit de hand, zodanig dat de door Bilardo geleide ploeg nooit meer mag terugkomen. En in 1984 eindigde de interland tussen de hoofdteams van de beide lan den in een massale vechtpartij. Een wedstrijd die negentig keer voor overtredingen werd onder broken. Bilardo is in september drie jaar coach van de Argentijnen. Hij be gon met de historische overwin ning op Brazilië, dat was twaalf jaar niet meer gebeurd. De opvol ger van Menotti werd geconfron teerd met een probleem dat de winnende coach van 1978 niet ken de. De selectie was over de aardkloot uitgezworven, het nood zaakte hem een nieuwe ploeg te bouwen, Pumpido, Giusti, Garre, Bochini, Burruchaga, Brown. De ploeg werd door Bolivia uitgescha keld voor het Zuidamerikaanse kampioenschap, begon met veel rood en geel in 1984 een Europese toernee waarbij ook tegen de oppo nent van morgen gespeeld werd. Twaalf september 1984 leverde Argentinië zonder Maradona in Düsseldorf een indrukwekken de partij af. Zeven minuten na rust stond het 0-3, in de slotfase kon Ja cobs de Duitse eer nog redden. Al leen Pumpido, Giusti, Brown en Burruchaga maken van de huidige finalisten deel uit van die winnen de formatie. Het was het debuut van Franz Beckenbauer als bonds coach. Het eerste optreden van Bilardo als coach óp een WK-eindronde liet al direct een ploeg zien die voor Maradona wilde werken en die de persoonlijke belangen begraven had. Wie daaraan niet wilde mee werken was niet geselecteerd, met kwaliteit en klasse en met verdien sten in het verleden werd geen re kening gehouden. „We hebben het verleden vergeten, we leven nu en denken aan de toekomst". Anders gezegd: de tijd van Menotti is voor bij, het voetbal dat hij predikte is niet meer van deze tijd. Bilardo: „Het is allemaal anders geworden. Alleen met voetballen vanuit een stabiele verdediging kun je win- :n. Je hebt het gezien aan Brazilië Frankrijk, die zijn in schoon heid gestorven". Bilardo doelt ook op Menotti als hij zegt: „Velen hebben gedacht 2 op 11 juni na de eerste r voetbal schaft' maar één serieus obstakel (Frankrijk) ontmoette op weg naar de finale. „Alle vorige Duitse elftallen", verdedigt Franz Beckenbauer de dat\ ploeg in het luxueuze La Mansion de in Buen0s~Aire's terug'zouden Galindo, zijn tijdens dit toernooi zijn. Al die duizenden die het beter geboren. Dat was al zo onder Sepp dachten te weten dan ik hebben Herberger en Helmut Schon Vier ongelijk gekregen", jaar geleden in Spanje lag dat in feite niet anders. Ik heb er nooit van kunnen dromen dat wij met deze ploeg wereldkampioen kon den worden. Toch ben ik verbaasd over de kracht die het elftal tegen Frankrijk heeft getoond". Argentinië was de eerste tegen stander van Franz Beckenbauer als teamchef van de Duitse ploeg. In Düsseldorf werd die wedstrijd met 3-1 verloren. Maar dat zegt al even Weinig als het naargeestige record van eind vorig jaar, toen de Duit sers zes keer op. rij hadden verlo ren. Sinds 1912 was dat niet eerder voorgekomen. Ook dat zegt niets, want tegen Duitsers ben je pas ze ker van de overwinning als ze in de kleedkamer terug zijn. De Argen tijnen zijn derhalve gewaar schuwd. MEXICO-STAD (Reuter/DPA) - Thomas Berthold speelt morgen mee in in het Westduitse elftal. De 21-jarige verdediger van Eintracht Frank furt moest het duel in de halve finale tegen Frankrijk (2-0) missen van wege een schorsing. Zijn vervanger Wolfgang Rolff (Hamburger SV) keert terug op de reservebank, evenals Rudi Voller die de licht gebles seerde Karl-Heinz Rummenigge verving. De aanvaller van Inter Mi laan speelt vanaf de aftrap mee. De Argentijnse coach Bilardo brengt geen veranderingen aan in zijn op de vedette Diego Maradona geënte ploeg. De opstellingen: Argentinië: Pumpido; Cucciuffo, Ruggeri, Brown, Olarticoechea; Giusti, Batista, Enrique, Burruchaga; Maradona en Valdano. West-Duitsland: Schumacher; Berthold, Förster, Eder, Briegel; Breh; me, Jakobs, Matthaus, Magath; Allofs en Rummenigge.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13