Katwijks orgel model voor Parijs Droom Jan van den Heuvel gaat in vervulling ZATERDAG 28 JUNI 1986 GEESTELIJK LEVEN LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kramer, 11.45 oec. stud.dienst; Mare- kerk 10 dr. Meyers, 5 ds. Kooien (Ijssel- stein; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Hemmes; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 10 ds. Nauta; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Pannekoek; Bevrijdingsk. (Montgo- merystr.) 10 ds. K.J. Jansen; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Möhring-Wilter- dink (Voorburg); Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 pateur Ribs; jeugd- kapel Bevrijdingskerk 10; Wijk 'Ste venshof zie na geref. kerk. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15; Diakones- senhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, mor gen 10.30 Endegeest zie Oegstgeest; Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. v.d. Zwaan; Oude Vest 10 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Jsnsen, 5 ds. Koolstra; bejaardenhuis Groenho ven 10 hr. Van Wallinga; Merenwijk zie herv. gem.; Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Ründyk) 10 kand. mw. Klip; Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 uur ds. Houtman; Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 9.30 ds. Den Hertog, 5 ds. Steen bergen (Rijswyk); Geref. Gem. (N. Ryn) 10 ds. Snoep (A'dam), 4.30 ds. Boogaard; Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 da. Wierda-Boer; Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 hr. Quispel; Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes; Evang. gem. Meren wyk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) elke zondag 10.30. Zendingswerk Mid- dernacht8roep (Zoeterw.singel 21) 5 hr. A. van Diggelen; Evangeliecentrum- Pinksterbew. J. Maas bach-Wereld zen ding (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijl stra, 2 juli 8 evang. Zijlstra; Pinkster- gem. (O. Vest 13) 10 hr. A. de Ruiter; Le ger des Heils (hoek Vestestr./Groenes- teeg) 5; Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8; Zevendedag-adven tisten (Ontmoetingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst; Christelijke Wetenschap genoot schap der vrienden (Quakers) 10.30 (Ra penburg 6); Kerk van J. Chr. v.d. Heili gen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel); Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschans- weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30,10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Ver- seput (Oegstgeest), 3 afscheidsdienst ds. M. Bergsma. AARLANDERVEEN; Herv. Gem. 10 ds. Van Driel, 7 ds. v.d. Kamp (Rynsa- terwoude); Geref. Kerk 10 ds. Van Driel, 7 ds. Van de Kamp (Rijnsaterwoude); Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woords, 7 ds. J. Breman; Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Hoogendijk, 6.30 ds, Cats (Aalsmeer); Kruiskerk 9.30 ds. Z. de Graaf (Hazerswoude); Opstan- dingskerk 9.30 ds. J.J. van der Heiden; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 7 ds. G. Mulder; De Bron 9.15 drs. R.H. Nieu- wenhuis, 10.15 ds. Verheul, 6.30 ds. Nieuwenhuis; Ashram (Marsdiep) 10. ds. G. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds Thieme (Boskoop); Sionskerk (Meteoor- laan) 9.30 kand. J. Noorlander (Bergam bacht), 6.30 kand. R.W. van Mourik (Bergambacht); Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Brouwer (Schiedam), 6.30 ds. Wilschut; Salv.kerk 6.30 kand. C.N. Paap (Utrecht); Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) geen opgave ontvan gen; Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. G. de Lange, 4.30 ds. M. de Jong; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. L.W. v.d. Mey; Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 J. Strietman, geen avonddienst; Voile-evang.gem. ('De Ark'. Pr. Hen- drikstr. 54) 10 A. v.d. Hoorn. Pinkster- gem. (school Batestein 16) 10; Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u. gezinsdienst; Re- monstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. A.W. Cramer; Rk Kerk: Bonifa- ciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Hoek (Aalst), 6 ds. v.d. Kamp (Bleis- wijk); Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Verdoorn (Waddinxveen); Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 6 ds. Ha- rinck. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. R.J. van de Hoef; Salvatorkerk 9.30 ds. Haitsma (Boskoop), 6.30 ds. Wieman; Bethl.kerk 9.30 ds. R.J. van de Hoef, 6.30 ds. Eysen- ga (Zwammerdam); Geref. Kerk 9.30 ds. W.A. v.d. Berg, 6.30 ds. Wigboldus (Voorburg); Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 0,30 kand. M. Boersma, 3 stud. J. Klap wijk; Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst; Evang.-Luth. Gem. 10.30 gez. dienst in Woerden. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. v.d. Wal (Hil- legom); De Stek 9.30 ds. v.d. Pol; Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Staal (Bergen op Zoom), 6.30 ds. v.d. Wal (Hillegom) gez. jeugddienst in herv. kerk); Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers; Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard, 2 juli 7.30 ds. Blok. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. R. de Reuver (Nieuwerkerk a.d. LJssel), 6.30 ds. Ek, (Oosterzee, Fr.); Ge- renhoff; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgers- ma, 7 ds. W.v.d. Lee; Stichtingskerk 11 ds. G.v.d. Bosch (Katwijk); Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 da. Bosman- Huizinga (Oegstgeest); Evang. gem. Shalom (geb. Buitenzorg, Zeereep) 10 J. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. A. v.d. Mey; De Zilk 10 hr. Hoffenaar (Voorhout); Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 prof. Berkhof; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. H. Faber, 7 mevr. drs. Eggink-Hoog; Geref. Kerk 10 ds. A.L. Rozema; Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) geen opgave ontvan gen; Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. M. de Jong (Alphen), 4 ds. G. de Lange; Van Wijckerslooth 4 ds. Rijksen; Endegeest 10 pater Boshouwers; olle- evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. J. de Korte; Geref. K. 9.30 kand. De Graaf (IJmuiden), 6.30 ds. v.d. Kooi (Leimuiden); Remonstr. Gem. 10 ds. Meyering (Oegstgeest); Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp HA, 7 kand. Spaans (Katwyk a.d. Rijn); Chr. Geref. K. 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. Vlietstra. - RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. Smaling HA, 5 ds. Van Niel HA; Bethelkerk 9.30 ds. Van Niel; 'De Vlietstede' 3 ds. Snel HA; Geref. Kerk Petrakerk 9.30 drs. Oegema (Val kenburg), 7 ds. Snel; Imm.kerk9.30 ds. Baayen, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Snel HA; Geref. Kerk Vryg. 10 en 5.15 ds. Grutter; Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Van Benthem (Genemuiden); Evang. Christengem. (aula mavo) 10 hr. Vork (Heerde); Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. Bakker; Geref. Kerk 9.30 ds. Baas, voor avonddienst zie herv.gem.; Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Aarnoudse; Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 dr. Verheus (A'dam); Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam jr. HA; Geref. Kerk 9.30 ds. Aal- ders (Woubrugge), 6.30 ds. De Goede; VALKENBURG: Herv. Gem. 10 prof. A.v.d. Beek, 6.30 dr. C. Vermeulen Öeugddienst); Geref. Kerk 9.30 ds. C. Spaans, 6.30 drs. S. Oegema; Geref. K. Vryg. 9.30 leesdienst. 4 ds. Heida; VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ont moeting (Noordhofland) 9.30; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Verheule; Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college. Beetn.laan) 9.30 kand. Hiensch (Veenendaal), 4 ds. Schalkoort (Streef kerk); Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. De Zwart; Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 10 en 5 stud. J. Klapwijk; Aulagemeenschap Noordhofland zie dienst in Ontmoeting; Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van En geland (British school in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 geen opgaaf, 5 ds. Kolijn (Krimpen a.d. IJssel; Hoeksteen 9.30 ds. Grisnigt (Bennekom), 6.30 ds. Van Vuu- ren; Bethelk. 9.30 hr. Burger, 5 ds. Van Laar (Reeuwijk); Imm.kerk 9.30 ds. J. van Vliet (Amersfoort), 7 drs. A.W. de Bruijn (Reeuwijk); Geref. Kerk Kruisk. 9.30 ds. Van Dalen (Den Haag), 5 ds. Fernhout (Alphen); Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers; WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Kok (Rotter dam); Kievietk. 10 dr. W. van Bruggen; Messiask. 10 hr. Taal (Wassenaar); Dorpscentrum 9.30 kand. C.N. van Dis; Geref. Kerk Zyllaan 10 en 7 ds. C. v.d. Woude; Ned. Prot. Bond (Kerkdam)!; 10.30 ds. Van der Poel (Parijs). WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt (Leimuiden), 6.30 ds. v.d. Pol (Boskoop); Geref. Kerk 9.30 ds. Nie- mantsverdriet (Moordrecht), 6.30 ds. Boswyk (Lisse); Rk Kerk zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Boer (Benthuizen), 7 hr. Schreuder; Geref. Kerk 9.30 ds. Rang (Nieuw-Ven- nep), 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs. Fiegen; Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7. zo. 9.30 en ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Eijsenga, 6.30 kand. Cluistra (Wou denberg); Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Scheps (Heerlen); Remonstr. Gem. geen De Dordtse orgelbouwer Jan van den Heuvel heeft, zoals gemeld, van het stadsbestuur in Parijs op dracht gekregen het orgel van de basiliek Saint Eustache te vervan gen. Nooit eerder kreeg een buiten lander van de Franse overheid op dracht een van haar prestige-orgels te bouwen. Het orgelplan dat Jan van den Heuvel indiende werd met algemene stemmen gekozen. De Fransen hadden een fraai voorbeeld: het orgel - in Franse stijl gebouwd - in de Nieuwe Kerk van Katwijk aan Zee. Hoewel dit niet wordt nagebouwd, diende het toch als model voor het orgel, dat in de Parijse kerk moet komen en dat over ongeveer drie jaar klaar moet zijn.. door Jan Westerlaken Vraag aan Jan van den Heuvel: moet het kerkorgel in Katwijk wor den gezien als het visitekaartje voor zijn bedrijf? Is dat wel te recht? Zelf blijft hij er nuchter onder. Maar toch moet hy in zijn vuistje hebben gelachen. De 'gevestigde' orgelbouw met een traditie om 'u' tegen te zeggen, werd opzij gescho ven. Niet zij, maar Jan van den Heuvel - een 'broekie' in het vak - ging met de eer strijken. In de tweede kerk van Parijs, Saint Eus tache, mag hij een orgel van for maat bouwen. Een opdracht die al leen is weggelegd voor groten. Zijn kantoortje is bescheiden. Net groot genoeg voor een bureau, een stoel en een zitje. Wat prenten van orgels - hoe kan het anders - sieren de sombere houten wand. Zo nu en dan klinken gedempte to nen op van een orgel dat beneden in de fabriek wordt gestemd. Jan van den Heuvel. Al op z'n zestiende jaar stapte hij de orgel bouw binnen. Bij een Zaandams bedrijf leerde hij de fijne kneepjes. Na drie jaar had hij het gezien: hij ging voor zichzelf beginnen. Nu, negentien jaar later, wordt de I Dordtenaar vooral in Frankrijk op handen gedragen. Van den Heuvel kreeg er zelfs een hoge onderschei ding. Hoe anders ligt het in Nederland. Aan de ene kant bewondering, aan I de andere kant haat en nijd. Het gaat Jan van den Heuvel té goed in de ogen van vooral die laatste groep. De orgelbouwer: "De mensen die het niet met mij eens zijn roe pen om het hardst, dat wat ik doe niet kan. We hoeven er geen doek jes om te winden. Het gaat slecht met de orgelbouw in Nederland. Om nog een beetje te kunnen draaien moeten de meesten op hun tenen lopen. De concurrentie is moordend. Er wordt werk voor ver beneden de prijs geleverd. Dat klopt natuurlijk van geen kant. Wat zie je tegelijk? Overal ter we reld neigt men naar de Franse or gelstijl. Nou", laat hij er nuchter op volgen, "dat had ik gauw in de ga- ten". Eerste Jan van den Heuvel liet er geen gras over groeien. Hij maakte zich Jan van den Heuvelgoed in de die Franse stijl tot in de puntjes ei gen en lijkt er nu de vruchten van te gaan plukken. Een nieuw orgel voor de Saint Eustache is zijn eer ste opdracht uit het land met een enorme orgeltraditie. De Dordtse orgelbouwer staat bovendien hoog op het lijstje van het stadsbestuur om het orgel in de Notre Dame te restaureren. In Nederland - met na me in Katwijk - liet Van den Heu vel zien wat hij in zijn vingers heeft. "Ik", zegt hij zonder bomba rie, "heb die Franse stijl als eerste in ons land geïntroduceerd. De Fransen hebben in Katwijk kun nen zien waartoe ons bedrijf in staat is. Kennelijk is ons produkt goed in de smaak gevallen". Dus via Katwijk heeft hij inter nationale bekendheid gekregen? Jan van den Heuvel knikt. Zegt: "Ja, zo kun je dat wel zeggen. Kat wijk is een doorbraak in de Franse stijl. In dat orgel zit werkelijk alles. Nergens in Nederland is ooit zo'n groot orgel gebouwd. Begrijpelijk dat je met zo'n instrument overal voor de dag wilt komen. Opge drongen? Nee, daar is geen sprake van. Met de organist van de kerk, Jaap van Rijn, is heel duidelijk overleg geweest wat we precies gingen doen". Zo'n groot orgel is nog nooit in ons land gebouwd. Is het dan niet smaak aan de grote kant voor de Katwijk- se kerk? Van den Heuvel: "Wat is te groot. Met een grote auto hoefje ook geen honderdzestig kilometer te rijden. Je kunt er verantwoord Bach op spelen, maar ook hele fijne piano muziek. Het is een orgel met karak ter en geest. Zie het maar als een schilderij: één schilder kan dat maar gemaakt hebben. Zo is het ook met dit instrument. Je kunt er alle kanten mee op. Zo zijn de Franse orgels ook gebouwd. Dat is juist het aantrekkelijke ervan. Je kunt ermee jubelen en je kunt er mee bidden". Idealisme De Dordtenaar verdoezelt niet dat er in het Katwijkse orgel erg veel idealisme zit. Niet alleen van zijn kant, maar ook van de kant van de organist. Aanvankelijk was het karwei aangenomen op 56 stemmen. Het zijn er uiteindelijk 80 geworden. Plus nog wat meer snufjes. Daarvan zegt Van den Heuvel: "Eigenlijk had het orgel in de Nieuwe Kerk tweemaal zoveel moeten kosten als waarvan nu sprake was (naar een miljoen gul den - red.). Maar wij wilden die Franse stijl waarmaken. Zoiets kun je een kerk niet laten betalen. Wat rest je dan? Zelf doen dus. Ja, we zijn er, wat de kosten betreft, ontzettend overheen gegaan. Voor die prijs kan ik nooit meer zo'n or gel bouwen. De klus in Parijs brengt wel vier keer zo veel op". Licht aarzelend geeft hij toe, dat het orgel in de Nieuwe Kerk toch wel als een visitekaartje voor zyn bedryf moet worden gezien. "Voor de hele wereld", voegt hij eraan toe. "Laten we niet vergeten, dat de Katwijkse kerk een tijdloos or gel heeft. Wij gaan daar met onze klanten heen. Ik vertel denk ik geen nieuws als ik zeg, dat er spe ciaal voor dit orgel mensen uit het buitenland komen om het te be wonderen. Toen de organist zich van de zomer stond te scheren werd er maar liefst zeven keer in die korte tijd by hem aangebeld. Mensen die even naar het orgel wil den kijken. Dat zegt toch wel wat". Met de hand op het hart vertelt Jan van den Heuvel dat hij abso luut geen bijbedoelingen had met het op deze manier opbouwen van het orgel. "Heus", zegt de Dordte naar serieus, "ik had nooit ver wacht dat hier opdrachten uit zou den voortkomen. Ik had al een be paalde reputatie. De Parijse op dracht kun je zien als een door braak in het buitenland. Waaraan ik dit allemaal heb te danken? Vraag het me niet. Ik ben eenvou dig en simpel gebleven. Ze komen gewoon op m'n werk af. Nog nooit heb ik gedacht: ik maak het wel even. Als ik die negentien jaar dat ik nu zelfstandig werk overzie, dan sta ik zelf ook wel eens een beetje vreemd te kijken". Verwaterd De Fransen - iedere kenner weet dat - hebben een geweldige traditie op het terrein van de orgelbouw. "Die Franse traditie", legt Van den Heuvel uit, "is verwaterd. Alle be roemde orgels zijn gebouwd door Aristide Cavaillé-Coll. Een gewel denaar in zyn vak. Hij bouwde wel vijfhonderd orgels. Wat zag je? De opvolgers teerden op zijn roem, maar waren bepaald niet van die grote geesten. Anders gezegd: ze konden niet in zijn schaduw staan. Ze konden de orgels wel onder houden, maar daar bleef het bij. Opdrachten om nieuwe orgels te bouwen kregen ze niet. Nu moeten die orgels worden gerestaureerd. Nou, daar zijn geen vaklui voor. De boel staat als het ware op instorten, dus zoeken de Fransen restaura teurs in het buitenland". Historie Zo eenvoudig als Jan van den Heuvel het uitlegt, ligt het natuur lijk niet. Er kwam wel het een en ander kijken vóór hij die Franse opdracht op zak had. Aan die op dracht ging een inschrijving voor af. De uitgenodigde orgelbouwers moesten een compleet plan indie nen, waarover alle Parijse organis ten een oordeel moesten vellen. Uiteindelijk bleven er drie orgel bouwers over. Later ging de ver woede strijd tussen Van den Heu vel en een Duitser. Organisten uit de Franse hoofdstad bezochten de Nieuwe Kerk in Katwyk. Zij advi seerden het Parijse stadsbestuur unaniem om Jan van den Heuvel Helemaal opnieuw beginnen was het advies van de deskundigen. En zo kwam Jan van den Heuvel in beeld. Bekroning "Soms sta ik er zelf versteld van", geeft hij toe. "Iedereen zit te springen om opdrachten. Ik heb handenvol werk. Nu ben ik weer met de Franse staat in onderhande ling om het orgel in de Notre Dame te restaureren. Wij zijn hiervoor heel duidelijk een van de gegadig den. Nee, ik juich niet. Eerst die opdracht op zak hebben, dan pra ten we verder. Een bekroning van mijn werk is het wel. Als je als bui tenlander wordt binnengehaald, ja, dan wordt je werk gewaardeerd.". Waarmee Jan van den Heuvel niet wil zeggen, dat zijn talent in Nederland zelf wordt ontkend. "We hebben in eigen land best de nodige successen geboekt", legt hij uit. En dan voorzichtig: "Maar er is hier een bepaalde groep - hoe zou ik ze noemen - orgelintellectuelen. Mensen die vasthouden aan wat er is. Ineens verschijnt er dan een nieuweling die het anders doet. Daarvan zeggen ze: 'dat kan niet en dat mag niet'. Het liefst zien ze, dat ik ermee stop. Zy zijn een elitair groepje, dat zich in eigen kunnen koestert. Maar hun gezichtsvermo gen blijft klein. Gelukkig zijn het niet de top-kerkorganisten die zich tegen mij hebben gekeerd. Zij staan achter me. Het gaat om een groep die er net onder zit". "De orgelbouwers zijn verstard. Ze blijven in dezelfde stijl hangen. Ik vrees, wanneer dit blijft, dat de hele boel op den duur naar de knoppen zal gaan. Neem de econo mie, die speelt ook een rol. Kerken die dichtgaan, nieuwe kerken wor den bijna niet gebouwd, en als ze er komen zijn ze klein van opzet, dus weinig ruimte voor een fat soenlijk orgel. Ik heb voldoende opdrachten uit eigen land, maar al les wat uit het buitenland tot niij komt is welkom". De rol van de elektronika heeft praktisch geen invloed op het werk van Jan van den Heuvel. "Echt", zegt hij, "ik merk er niks van. Wat je wel ziet is, dat kerken wel eens willen overstappen op een elektro nisch orgeltje. Weet je wat ik dan zeg? Laat dat pijporgel nog maar even staan en begeleid de diensten maar met een elektronisch appa raat. Binnen de kortste keren zeg gen de kerkgangers: gauw terug naar het oude pijporgel. En dan be sluit een kerkbestuur alsnog een orgel te laten bouwen". Wens Jan van den Heuvel een geslaagd orgelbouwer. Wat blijft er voor hem nog te wensen over? Met een glimlach om de lippen: "Een paar jaar geleden zei ik, toen het orgel in de Katwijkse kerk was voltooid: 'Ik hoop ooit nog eens een orgel in een grote kathedraal te mogen bouwen'. Wel, mijn wens is verhoord. Een nieuwe wens zal ik daarom maar pas uitspreken als dit karwei achter de rug is". ref. Kerk 9.30 en 5 ds. Huisman; Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz; Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rienks (Vinkeveen), 7 ds. Rothfusz; Chr. Geref. Kerk 10 prof. Boertien (Eef- de), 7 ds. Van Atten (Aalsmeer); Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Ma- gré (Warmond); Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kol- dewijn; Rk Kerk zat. 7, zo. 11. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 0.30 ds. Bronsgeest (Lei den), 6 ds. Smaling (Rijnsburg); Ont m.kerk 10 dr. v.d. Bank (Ede), 6.30 prof. dr. v.d. Beek; Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee; Ge ref. Kerk 9.30 kand. Padmos (A'dam), 6.30 ds. Koster; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15; De Hoeksteen (Burgerdijk- straat) 10 dovendienst, ds. Franken (Zeist). KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 kand. J. van Beien; O. Kerk 10 ds. Vroegindeweü, 6 ds. Driebergen; Ichthusk. 10 ds. Hovius, 5 ds. Wisse; Pniëlk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Vroegindeweij; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. C. van Duyn, 6 ds. Schuurman; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Kruyt; Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 hr. Brouwer; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Bom (Den Haag), 5 geen dienst; Geref. K. Vryg. 9.30 en 5.30 ds. Heida; Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Dekker, 7 ds. Vos; Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom; Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. Van den Belt; Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5; Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. Bakker (Heverlee). KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Achterberg (Leiden), 7 hr. J. Goedhart (Nieuwkoop); Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 hr. Goedhart (Nieuwkoop); i Ge- thenrode 10 ds. Visch-Tonsbeek; Elis- .ziekenhuis 9.30 ds. E. Visse, 11 hoogmis rector Vyftigschild; Bapt.gem. (wyk- geb. Zylkw.) 10 J. de Vries; Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif (Nieuwkoop); Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Van der Kooi; Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Aarents (Katwyk a.d. Rijn); Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft; Geref. Kerk 10 ds. Boswyk, 7 ds. Aalders (Woubrugge); Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 leesdienst; Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Van Dyken, 5 ds. Goossens (Doorn); Chr. De Jozefkerk aan de Herensin gel in Leiden. (foto Wim Dijkman). Geref. Kerk 10 en 7 ds. Van Dijken; Ge ref. Gem. 10 en 4 leesdienst; Evangelie gemeente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 br. Ver- mey; Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Van Waarde (Hoofddorp), 6.30 ds. Geuze (Noorden); Geref. Kerk 9.30 ds. Schoon (Mijdrecht); Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. Bouw (Schevenin- gen); Remonstr. Gem. geen dienst; Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Spaans (Katwyk), 6.30 ds. Boer (Bent huizen); Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Sar (Zoetermeer), 7 hr. G.J. de Bruin; Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kret (Sassenheim), 7 ds. Germans (Sassenheim); Geref. Kerk 9.30 drs. Boersma (Badhoevedorp), 6.30 drs. Landman (Amsterdam); Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. D. Visser; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geu ze, 7 ds. Wegerif (Nieuwkoop); Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. Schreuder, 7 ds. Hoogeraad (Zeist). NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) geen opgaaf; Hoofdstr. (Zee) 7 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) geen opgaaf; Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Ko- Het orgel in de Saint Eustache. het orgel in Saint Eustache te laten bouwen. Een orgel met een rijke historie. Pierre Dallerij plaatste in 1802 het eerste, een oud instrument - ge bouwd in 1667 - dat was gekocht; in 1844 werd het totaal omge bouwd. De leiding had Charles Barker, de uitvinder van de barker hefboom. Toen Barker na enkele maanden de mechaniek wilde bijstellen, op dat het orgel met de kerstdagen op timaal zou kunnen functioneren, gebeurde er een ramp. Boven in het orgel viel de brandende kaars uit zijn hand. Een enorme brand was het gevolg. Barker kon zich ternauwernood het leven redden. Hij rende het plein voor de kerk op en riep almaar: 'Het orgel van Saint Eustache staat in brand'. De men sen keken hem stomverbaasd aan en dachten met een gek van doen te hebben. Van het orgel bleef niets over. Na tien jaar was er een nieuw in strument waaraan in de loop der ja ren nogal moest worden gesleu teld. In 1978 was het orgel weer on bespeelbaar. Men besloot het in strument geheel te vervangen en de monumentale orgelkast te res taureren. Jean Dunant uit Lyon kreeg de opdracht. Eind 1979 zou hij het orgel opleveren. Daar kwam niets van terecht. Het stadsbestuur van Parijs liet een aantal onpartij dige orgelbouwers eind 1984 een rapport opstellen. Het resultaat was verbijsterend. Alles werd on geschikt bevonden en afgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11