Meerderheid Katwijkse raad stemt in met bouw van hotel Surfclub op jacht naar nieuwe leden Discussie over naaktstrand in Katwijk maand uitgesteld Hut: 'De rage is over' SGP, RPF en CDA willen eerst meer informatie VRIJDAG 27 JUNI 1986 PAGINA 21 SGP en RPF vrezen parkeeroverlast Zegerplas-Voorzitter Grad Hut: 'We gaan het met een nieuwelingen-klasse proberen. Dat levert meer strijd op en is leuker voor beginners'. (Foto win Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN - 'De rage is over'. Grad Hut constateert het niet met voldoe ning, maar het is nu eenmaal een feit dat de tijd dat iedereen zonnodig een surfplankkie moest hebben, voorbij is. Er is een verzadigingspunt bereikt en de voorzitter van de windsurfvereniging Zegerplas kan dat maar al te goed merken. "Het wordt moeilijker om mensen aan wedstrijden te laten deelnemen", is zijn ervaring. WSV Zegerplas is een club van 250 leden met een fraaie residentie aan de zandwinplas in Alphen. Tegen woordig moet de bemanning van deze vereniging alle zeilen bijzet- ten om de vereniging op sterkte te JeUgdplan krijgen en te houden. Niet dat het ledental nu zo sterk schommelt, het is eerder de wedstrijddeelname die een afnemende belangstelling kent. ten is hetzelfde als bij het surfen tijdens de Sportontmoeting. Die mensen hebben veel plezier, zijn op hetzelfde niveau bezig". Breekpunt Hut (52) gaat op onderzoek uit. "Het grootste breekpunt is het ver dwijnen van een surfzaak uit de Hoofststraat. Zoiets is altijd een trefpunt, waar men elkaar opjut. Die is er niet meer en dat geeft een terugslag. Dat merk je niet alleen bij ons. Overal waar zo'n zaak ver dwijnt, krijgt de locale surfclub met een terugslag te maken". door Wim van Wanrooy "We zien", zo vervolgt Hut, "wei nig nieuwe gezichten meer. De ra ge van het surfen is voorbij. Het stabiliseert zich, terwijl er beter dan voorheen gesurfd wordt. Het is nu een sport geworden. Daarom is het jammer dat er nog een rem ming is om aan wedstrijden deel te Nieuwelingen Zegerplas zit niet bij de planken neer. Men heeft plannen ontwik keld om de ledenaanwas te bevor deren. "We willen een nieuwelin genklasse gaan invoeren", draagt Hut al een mogelijke oplossing aan. Hij noemt dat een unieke in greep. "Degenen die nu in de re creatieklasse surfen, doen dat al goed. In feite zo goed, dat er voor een nieuwkomer geen lol aan is. Die komt meteen al een half uur later binnen. Dat is niet leuk". Hut: "In andere sporten kun je als je begint gelijk op je eigen ni veau aan de gang. Bij surfen is dat tot nu toe dus niet mogelijk. Door het instellen van die nieuwelin genklasse hopen we dat probleem te ondervangen. De laatste twee wedstrijden van dit seizoen zijn daar speciaal voor gereserveerd. Daaraan kunnen ook niet-leden deelnemen. We leggen een eenvou dige baan neer. Dan krijg je strijd en dat is leuk". Het plan om al voor de vakantie met een dergelijke wedstrijd te ko men, is door tijdgebrek niet uitge voerd. "Er is een speciale commis sie voor opgezet en die wil dat nu in september doen. Je zou inder daad zeggen dat het momenteel voor beginners prima surfweer is. maar een klein beetje wind moet er ^natuurlijk wel staan. September is een gunstige tijd, met rustig en «warm water. Kijk, waar we met die nieuwelingenklasse naar toe moe- Naast het welingenklasse wil Zegerplas ook met een gericht jeugdplan komen. "We willen jeugdleden van tien, twaalf jaar gaan opvangen en bege leiden. Vroeger hebben we nooit les willen geven om de surfscholen van toen geen concurrentie aan te doen. Maar de ervaren scholen zijn uitgedroogd. Daarom pakken we het nu op. Op woensdagmiddag en -avond en zaterdagmiddag geven we les. Daar zijn we al een week of zes mee aan de gang. Ze zijn laai end enthousiast, maar de vraag is hoeveel er zullen blijven hangen". Rare golfslag Een minpuntje voor de toekomst is wat Hut betreft het verder uitdie pen van de Zegerplas. "Wat moet gebeuren, moet gebeuren. Maar voor de surfers is dat bepaald geen prettig vooruitzicht. Nu is het al zo dat als de wind uit het oosten waait, je een hele rare golfslag krijgt. Aan de kant van de sportvel den is het dan lage wal. De wind jaagt het water van dertig meter diepte over korte afstand tot een meter. Daardoor krijg je een heel rumoerig patroon op het water. Het is net over er een hele hoop bo ten langs je varen. Dat is bepaald niet prettig surfen, voor nieuwelin gen is het zelfs heel moeilijk. Als de wind uit het westen waait en de plas is verder uitgediept, krijg je aan de andere kant ook dat effect. De plas verliest daardoor zijn aan trekkingskracht op de surfer, klinkt het ongerust". Naast het bevorderen van het so ciaal contact blijft het wedstrijdge- beuren binnen Zegerplas primair staan. "Met wedstrijdsurfen leer je pas goed surfen. Dan moet je alles kunnen uitvoeren, terwijl je je meet met anderen", ondersteunt Hut het belang van wedstrijden. De Alphense club organiseert voor haar leden zeven keer per jaar een clubwedstrijd. Daarnaast is er de mogelijkheid om in regionaal of landelijk competitieverband uit te komen. Hut: "Er zijn in ons land acht re gio's. Wij zitten in regio 5. Dat bete kent een gebied dat omsloten wordt door Loosdrecht en Helle- voetssluis. De beste surfers van de regio kunnen aan de landelijke klasse deelnemen". Zo'n twaalf tot veertien surfers van Zegerplas ko men uit in de regioklasse. Van hen is Gerard de Smits dit jaar de bes te. Hij nam eerder al deel aan de landelijke klasse, maar heeft het nu weer óp zijn heupen. Getuige zijn eerste plaats. Marco Frederiks komt dit seizoen wel landelijk'in actie, doch heeft daarbij zijn han den vol. verder wijst op een jaarlijks uitwis selingsprogramma met een Duitse vereniging. Op organisatorisch gebied heeft Zegerplas inmiddels naam ge maakt. "Ja, buiten Alphen zijn we ook bij organisaties betrokken. Zo doen we elk jaar mee aan de Ronde van Haarlemmermeer. Vorig sei zoen hebben we een internationale wedstrijd in de 370-klasse in Sche- veningen georganiseerd. En in sep tember verzorgen wij de wedstrijd leiding van het wereldkampioen schap 370 in Noordwijk aan Zee", zegt Hut niet zonder enige trots. De NOPO, Nederlandse open plankzeilorganisatie, waarbij twee duizend surfers zijn aangesloten, kwam vorig jaar met een enquete. waar onder meer uitrolde dat Ze gerplas de vereniging was met de beste wedstrijdorganisatie. Dat complimentje namen Hut c.s. graag in ontvangst. "Kaderproble men doen zich bij ons dan ook nog niet voor. We hebben 60 tot 70 ac tieve leden, die er altijd zijn. Die in de winter ook voor activiteiten zorgdragen". Zegerplas gaat ook het Fun-ge- beuren op zee stimuleren. "Die groep valt nog een beetje tussen de wal en het schip. Op het meer bij ons heb je toch zeker windkracht vijf nodig om dat soort wedstrijden te kunnen houden. Er is nu een groepje dat zich er mee bezig houdt. Die bepalen 's morgens via een informatiesysteem of ze die dag naar de kust gaan of niet". Voorrang Tenslotte komt Hut nog met een stokpaardje. "Het veiligheidsas pect op de plas vraagt steeds onze aandacht. Twee weken terug had den we bij mooi weer weer een wedstrijd. Dan wordt er erg op de voorrangsregels gelet. Net als bij het varen. Van al die surfers op het meer is er vrijwel niemand die eni ge nota heeft van die voorrangsre gels. Er gebeuren gelukkig niet zo veel ongelukken, maar toch wordt er regelmatig schade gevaren. Wij stoppen er heel veel energie in om onze leden de regels te leren. Een vuistregel voor niet-leden wil ik graag geven. Bakboord heeft altijd voorrang op stuurboord. Dus zeil over bakboord (links) heeft voor rang op zeil over stuurboord (rechts). Dat is heel belangrijk, want je komt elkaar steeds tegen". KATWIJK - Met de bouw van het Strandhotel aan de Katwijkse Boulevard nabij 't Waaigat kan een begin worden gemaakt. Een meer derheid van de Katwijkse gemeenteraad stemde giste ren althans in met het voor stel van burgemeester en wethouders om de benodig de grond te verkopen aan de bouwer. Daarmee is een bedrag gemoeid van 1.175.000 gulden. Alleen de fracties van de RPF en SGP verzetten zich gisteravond te gen het voorstel van het college. De twee partijen zijn van mening dat de grond waarop nu een hotel zal verschijnen beter voor woning bouw kan worden benut. "We kun nen beter huizen voor de eigen be volking bouwen. Er is al zo weinig grond beschikbaar in Katwijk", be toogde L.K. van Rijn (RPF). Het raadslid meende voorts dat de Boulevard een veel te massaal karakter krijgt door de bouw van hotel. Bovendien is hij bevreesd voor érnstige parkeeroverlast. Ook M. van Rooijen (SGP) is bang dat er parkeerproblemen zullen ont staan bij het nieuwe hotel. "Het bouwplan vormt ook een inbreuk op de architectuur van de Boule vard", onderschreef hij de kritiek van Van Rijn. J.G. van Paridon (WD) wist gis teravond wel een oplossing voor de parkeerproblematiek. "Bij een beetje luxe hotel zet het personeel de auto even weg op een daarvoor geschikte plaats". Wethouder J. Bergman had daar wel oren naar. "Het is een oplossing", zo hield hij de raad voor. Volgens de wethou der is er overigens voldoende par keergelegenheid in het gebied Ha- venstraat/Loggerstraat. Garanties Het hotel, een initiatief van A.C. Beijer van Beijer Bouw Consulting uit Amersfoort, zal een capaciteit hebben van bijna 200 bedden en bestaat behalve uit een aantal ka mers uit 26 zogeheten suites die voor de verkoop zijn bedoeld. Het complex zal worden beheerd door de Exploitatiemaatschappij M. van Rooijen (SGP): "Nieuw hotel levert parkeerproblemen op" (foto Wim Dijkman) Strandhotel Katwijk bv en bestaan uit twee blokken: een aan zijde van de boulevard en een aan de zijde van de Emmastraat. De gemeente Katwijk heeft de voorwaarde ge steld dat de suites die zullen wor den verkocht niet permanent door dezelfde personen zullen mogen worden bewoond om daarmee het karakter van het hotel niet te on derbouwen. De bejaarden die erin trekken, en waarvoor een uitzon dering op die voorwaarde wordt gemaakt, moeten in Katwijk als woningzoekenden staan inge schreven. Over de bouw van het hotel is ja renlang gediscussieerd. Toen het plan eenmaal op tafel lag kwamen er protesten van omwonenden. Het ontwerp werd daarop bijgesteld, zodat het niet langer in strijd was met het bestemmingsplan. Onder meer werd de bouwhoogte nage noeg gelijk gesteld aan die van de woningen aan de Emmastraat. Tussen de twee 'afdelingen' van het hotel zal één loopbrug komen. Dat vond T. van der Plas (CDA) gisteravond wel wat magertjes. Het CDA had steeds de voorwaarde ge steld dat er in Katwijk een hotel moest komen met een 'hóge classi ficatie'. Van der Plas vroeg zich gisteren af of het Strandhotel nog wel aan de kwalificatie voldeed nu de plannen de afgelopen maanden steeds weer werden bijgeschaafd. Ook werd wethouder Bergman de vraag gesteld of hij garanties kon geven voor de toekomst. "Wat gebeurt er als na een jaar blijkt dat er voor het hotel onvoldoende be langstelling bestaat en welke be- voegheden hebben B en W als men zich dan niet meer aan 'de afspra ken houdt", wilde Van Rooijen we- Toekomst Wethouder Bergman verzekerde de raad dat er een financieel goed doortimmerd plan was gemaakt. "Garanties kan ik natuurlijk niet geven", zei hij. Maar Bergman gaat er intussen wel van uit dat het ho tel een goede toekomst wacht. Hij twijfelt ook niet aan de bezettings graad en verzekerde T. van der Plas dat met de architect spoedig zal worden bekeken wat de moge lijkheden binnen de wet zijn om' meer loopbruggen aan te leggen. "De architect voelt daar in elk ge val wel voor", aldus Bergman. Het voorstel om een hotel te bou wen werd uiteindelijk met vijftien stemmen voor en zeven tegen aan genomen. Bergman, die jarenlang de bouw van het hotel heeft verde digd: "Ik ben blij dat er nu een eind is gekomen aan de martel gang van kromme Nelis", hij zichzelf bedoelde. Wethouder J. Bergman: "Eind aan martelgang van kromme Ne lis" (foto Wim Dijkman) Spaarbrieven teruggevonden LISSE - De spaarbrieven die op onverklaarbare wijze zouden zijn verdwenen uit een kluis in de Nutsspaarbank in Lisse, zijn boven water. De eigenaar, die van de ver missing aangifte had gedaan bij de politie in Lisse, heeft ze in zijn wo ning teruggevonden. Eergisteren maakten wij melding van de ver missing. Volgens bankdirecteur Brouwer heeft de eigenaar de spaarbrieven na een dag intensief zoeken terug gevonden. Twee jaar geleden had de man de spaarbrieven gekocht, ze opgeborgen achter het echtelijk bed en vervolgens vergeten. Hij verkeerde slechts in de veronder stelling dat hij ze in zyn bankkluis had gestopt. Tractor-bestuurders bekeurd NOORDWIJKERHOUT - De poli tie van Noordwijkerhout heeft de afgelopen weken 12 processen-ver baal uitgereikt aan bestuurders van tractoren die technische gebre ken vertoonden. Van een aantal voertuigen waren de richtingaan gevers niet in orde en bij andere tractoren deugden de remmen niet. Zeventien bestuurders kre gen een waarschuwing. De controles worden de komen de maanden voortgezet, aldus een woordvoerder van de politie in Noordwijkerhout. KATWIJK - De aanleg van een naaktstrand in Katwijk laat nog even op zich wach ten. Op aandringen van de fracties van het CDA, de RFP en de SGP is de dis cussie in de gemeenteraad daarover gisteren opge schort. De drie partijen wil len eerst meer informatie inwinnen over de conse quenties van het in werking treden van het artikel in het Wetboek van Strafrecht waarin naakt recreëren niet langer als een zedendelict wordt beschouwd. Burgemeester en wethouders van Katwijk hadden een voorstel op ta fel gelegd om een naakstrand aan te wijzen, omdat dan naar hun me ning beter kan worden opgetreden tegen het geheel ontkleed zonnen elders op het Katwijkse strand. Het uitblijven van een dergelijk besluit betekent namelijk dat de rechter zal bepalen of het naakt recreëren op een 'passende plaats' gebeurde, wanneer hem om een oordeel wordt gevraagd. B en W in hun voorstel: "Alles moet in het werk worden gesteld om te voorkomen dat men overal op het Katwijkse strand, in de duinen, het Panbos en zelfs op de recreatiestroken langs het kanaal straffeloos ongekleed kan recreëren". Teleurgesteld Burgemeester C.A. Bos toonde kei reeds in mei van dit jaar van kracht was. Voor het college was dat aanleiding om kort voor de ver gadering daar aan de hand van een schrijven aan de raadsleden mel ding van te maken. Regelgeving Raadslid H. Telkamp (PvdA) toonde zich bepaald niet gelukkig met de hele gang van zaken. Hij vond dat de aanleg van een naakt strand gisteravond wel ter discus sie moest worden gesteld. "Er valt nu een gat in de regelgeving", zo concludeerde hij. Om voor de tus senliggende periode toch een op lossing te bieden, stelde Telkamp voor akkoord te gaan met het voor stel van het college om nabij de grens met Wassenaar een strook van 50 meter voor nudisten aan te wijzen. In juli zou dat besluit dan eventueel kunnen worden terugge draaid, als de raad daar tegen die tijd behoefte aan zou hebben. De algemene plaatselijke verordening (apv) zou dan eenvoudigweg weer worden herzien. C. Oskamp (SGP) en J.H. ten Hove (RPF) voelden daar niets voor. Bovendien wilden deze twee raadsleden ook de dis cussie niet aangaan omdat ze toch al ongelukkig waren met alle pu bliciteit. Even dreigde die discussie toch los te branden omdat burgemees ter Bos tenminste de overige on derdelen van de apv wilde behan delen. Telkamp kondigde daarop aan in dat geval toch de mening van zijn partij oveF naaktrecreatie naar voren te zullen brengen, om dat er nu eenmaal een aantal pun ten in de apv zijn opgenomen die de naaktrecreatie betreffen. Hoe wel enkele fracties het gevoel had den dat een en ander best kon wor den losgekoppeld, werden de be raadslagingen over de overige on derdelen van de apv eveneens op geschort. Opnieuw ook omdat met name de SGP en de RPF niets voelden voor nog meer publiciteit rond het naaktstrand. Vrouw gewond bij aanrijding Tijd en geld "Erg aantrekkelijk is dat lande lijke gebeuren voor de meeste jon gens niet. Het kost veel geld en reistijd en daarom kan het best zijn dat een goede regiosurfer dat niet ziet zitten", constateert Hut, die DE ZILK - Een 21-jarige vrouw uit Haarlem is gisteravond gewond ge raakt bij een ongeval in De Zilk. De vrouw zat in een personenauto die op de kruising Joppeweg/Zilker- duinweg in aanrijding kwam met een andere auto, die werd bestuurd door een 52-jarige inwoner van Haarlem. Volgens de politie verleende de Haarlemmer op de kruising geen voorrang aan de auto waarin de vrouw zat en die werd bestuurd door een 44-jarige man die even eens uit Haarlem afkomstig is. Na de aanrijding bleek dat de man geen geldig rijbewijs had en onder invloed van sterke drank de auto bestuurde. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. De vrouw is overgebracht naar het ziekenhuis Mariastichting in Haarlem. Zij klaagde over duizelin gen. H. Telkamp (PvdA): "Gat in re gelgeving" (Archieffoto) zich gisteravond dan ook teleurge steld over het voorstel van de drie christelijke partijen - die samen een meerderheid vormen in de raad - om de behandeling van dit onderwerp Uit te stellen. Omdat Bos toch snel duidelijkheid wil scheppen in het beleid zoals dat in Katwijk ten aanzien van naaktre creatie zal worden gevoerd, kon digde hij aan op zeer korte termijn een vergadering van de commissie algemeen bestuurlijke zaken te zullen uitschrijven. De burgemeester voegde daar aan toe dat hij naar alle waarschijn lijkheid het voorstel reeds in juli opnieuw aan de gemeenteraad zal voorleggen. Op aanraden van CDA'er A. Berkheij zal de officier van justitie de vergadering van de commissie algemeen bestuurlijke zaken mogelijk bijwonen. Burge meester Bos zegde althans toe de officier daartoe uit te nodigen. Aanvankelijk was het college overigens in de overtuiging dat het bewuste wetsartikel (430a) pas eind juli in werking zou treden. Een woordvoerder van het minis ter van justitie bevestigde onlangs tegenover deze krant dat het arti- Koek en Sie demonstreren in Langeraar LANGERAAR - De tennisclub Langeraar, die dit seizoen het tienjarig bestaan viert, houdt komende zondag 'open huis' voor iedereen die wel eens een paar echte toptennissers aan het werk wil zien. De jubileren de vereniging haalt op die dag namelijk de bekende Neder landse spelers Ton Sie en Mar tin Koek naar Langeraar voor het spelen van enkele demon- stratiewedstrij den Beide spelers behoren tot de top vijf van ons land. Martin Koek (32) draait al twaalf jaar mee in de bo venste regionen van het vaderland se tenniswereldje. Hij speelt mo menteel competitie in de hoofd klasse voor de LTC Leeuwenbergh in Den Haag. In 1983 werd Koek Nederlands indoorkampioen. Ton Sie (30) komt uit in de eredivisie voor de vereniging Jaagpad in Am sterdam. Op zyn zestiende was hij al jeugdkampioen van Nederland. In de jaren '83-'85 werd hij drie keer achtereen tweede tijdens de nationale tenniskampioenschap pen. In '84 maakte Sie deel uit van het nationale Davis Cup-team. Hij heeft vroeger ook een aantal jaren in Amerika gespeeld en trainde daar zelfs enige stijd met Martina Navratilova, momenteel de beste tennisspeelster ter wereld. Koek en Sie vormen samen ook een ge- vreesd dubbel. Zij behaalden in '83 het nationale dubbelkampioen- schap indoor en zij hebben geza menlijk al zo'n 25 A-toernooien ge speeld. Kortom, twee absolute toppers komen zondag hun kunnen de monstreren in Langeraar. Zij zul len enkele dubbels spelen met le den van de TC Langeraar en bo vendien tegen elkaar in het strijd perk treden. Dat belooft voor de toeschouwers een party met de no dige hoogstandjes te worden. De demonstraties beginnen om 13.00 uur en zullen tot 17.00 uur duren. Belangestellenden zijn van harte welkom op het gezellige park van de TC Langeraar aan het Achtmor- genpad. De toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21