Leiderdorp heeft er 'monument van de toekomst' bij Een op de tien leerkrachten kan leerling goed beoordelen Nazi-pornofilms wellicht door justitie aangepakt Marktgerichte hbo'ers vinden makkelijk werk MEUBELPLEIN VANUIT DE LUCHT Minister Brinkman opent Meubelplein VRIJDAG 27 JUNI 1986 PAGINA 19 ARNHEM (ANP) - Slechts één op de tien leerkrachten in het basison derwijs beschikt over de kennis en vaardigheid om het kennen en kunnen van leerlingen goed te beoordelen. De meeste leerkrach ten zijn riiet in staat om de resulta ten van hun leerlingen te evalueren en de verkregen gegevens in hun onderwijs te gebruiken. Bijna een kwart van de leerkrachten neemt zelden kennis van het oefenwerk van de kinderen of informeert leer lingen alleen over het aantal goed of fout gemaakte opgaven. Dat concludeert medewerker Nieuwe vorm dijkverzwaring voorkomt sloop van woningen in de bestaande dijk en het bou wen van een betonnen keermuur tussen de dijk en de aan de water kant gelegen woning, tot het opvij zelen van de woningen en het aan brengen van een geheeel nieuwe dijk achter de huizen om. De kos ten van deze nieuwe manier van het op Deltahoogte brengen van de dijken zijn niet hoger dan de be staande methode. Volgens dr. F. Muller yan de Zuidhollandse milieubeweging zullen de kosten bij de nieuwe aanpak zelfs lager uitvallen. „Dat komt ómdat de grond niet hoeft te worden onteigend en de mer uitgekocht", zo is zijn simpele klaring. SLIEDRECHT (GPD) - Door een nieuwe manier van dijkverzwaren langs de Merwede in de Alblasser- waard hoeven enkele tientallen woningen niet te worden gesloopt. Op aandrang van milieu-organisa ties in Zuid-Holland heeftlRijkswa- terstaat ingestemd met een proef om op twee dijkvakken ten oosten en westen van Sliedrecht de dijk anders te verhogen dan tot nu toe. Er zullen in totaal zes manieren worden uitgeprobeerd om de dijk zodanig te versterken dat de 70 wo ningen die er staan, behouden blij- Die nieuwe aanpak varieert van het aanbrengen van een damwand Frans Janssen van het Centraal In stituut voor Toetsontwikkeling (CITO) in Arnhem in zijn proef schrift over de evaluatiepraktijk in de basisschool, waarop hij gisteren promoveerde aan de rijksuniversi teit in Groningen. Volgens Janssen brengt het feit dat veel leerkrach ten niet in staat zijn om goed te evalueren het gevaar met zich mee, dat de doelstellingen die de basis school zich stelt niet gerealiseerd kunnen worden. De kwaliteit van de beoordeling in het basisonderwijs laat volgens Janssen veel te wensen over. Hij pleit er daarom voor dat pedagogi sche academie voor het basison derwijs (PABO) meër aandacht be steden aan de vaardigheid van leer- kradhten om het werk van hun .leerlingen te beoordelen. Verder dient er naar zijn mening hard ge werkt te worden aan na- en bij scholing van leerkrachten. Op de basisscholen moeten vol gens Janssen speciale teams wor den gevormd, die zorgen voor een gezamenlijk beoordelingsbeleid, waarmee de vorderingen van de leerlingen kunnen worden bijge houden. SPRUNDEL (GPD) - De rijkspoli tie in Sprundel onderzoekt in op dracht van de hoofdofficier van justitie in Breda of distributeurs van pornofilms die zich in 'nazi kampen' afspelen, vervolgd kun nen worden wegens discriminatie of anti-semitisme. De minister van justitie heeft dit onderzoek bevo len naar aanleiding van kamervra gen en een klacht van de Anne Frankstichting. De groep Rucphen van de rijks politie is - sinds december 1985 - bij het onderzoek betrokken, om dat een postorderbedrijf in Sprun del een band aan de politie kon le veren. Dat bedrijf brengt de films overigens al jaren niet meer op de markt. Dé rechten en distributie zijn in handen van bedrijven in Til burg, Utrecht en Hilversum. De Stichting Correlatie, die zich onder meer bezighoudt met hulp aan slachtoffers van nazi-misdrij ven, heeft op verzoek van de politie de banden inhoudelijk beoordeeld. „Discriminerend, een misleidend beeld van wat zich in de kampen afspeelde, gewelddadig, sadistisch en seksistisch ten opzichte van vrouwen", is het oordeel van de Stichting. Volgens de makers van de film geeft „de film op schokkende wijze een beeld van de vernederende manier waarop jonge vrouwen ge durende de Tweede Wereldoorlog in vrouwenkampen door SS-offi- cieren werden mishandeld". De Anne Frankstichting, van het bestaan van films met titels als 'SS- vrouwenkamp 1' en 'Gestapo's last orgy' op de hoogte gesteld door drie leerlingen van de joodse Scho lengemeenschap Maimonides in Amsterdam, noemt de inhoud van de banden schokkend en kwets end voor nabestaanden van oor logsslachtoffers die in de Duitse kampen zijn gemarteld en ver moord. Directeur P. Robbesom van het distributiekantoor VPR in Tilburg, zegt zich de negatieve reacties wel te kunnen voorstellen: „Eigen fa milieleden hebben in kampen ge zeten". De film 'SS-vrouwenkamp 1' zit niet meer in de portefeuille van het bedrijf, maar Robbesom bena drukt dat hij bereid zou zijn die er op verzoek van de Anne Frank stichting alsnog uit te halen. Hij zegt dat de band op de markt is ge- komenin een tijd dat er niet gelet werd op kwaliteit. Volgens een Westbrabantse vi deohandelaar komen de banden uit Genk in België. „Het klinkt cru, maar die opnamen zijn gemaakt op een aardappelveld in die omge ving. Ze hebben daar wat blote vrouwen neergezet die met ket chup zijn besmeerd. De film is zo vreselijk slecht van inhoud en kwaliteit. Gemaakt volgens Belgi sche normen, die te veel geweld en bloot verbieden. Een tamelijk on smakelijke vertoning". "De banden zijn al zeven jaar op de markt en niemand stoorde zich eraan. Tot de politiek zich ermee ging bemoeien. En nu komt de vraag weer aan de orde of er een keuring moet komen voor video banden. Al zal niemand daar meer •wakker van liggen. In Italië wor den in dat genre duizenden banden per jaar gemaakt. Als je deze ban den wilt verbieden, moet ook de film 'Ilsa de SS-wolvin', die al jaren in de bioscopen draait, uit roulatie worden genomen. Maar van mij hoeven die banden niet, het is alle maal rotzooi". DEN HAAG (ANP) - Met een hbo-diploma in de marktgerichte sector blijkt het meestal ge makkelijk een baan te vinden. In drie jaar tijd daalde het percentage werkzoekenden onder hbo-schoolverlaters van meer dan 20 procent tot bijna 6 procent dit jaar. De vraag naar afge studeerden zal na 1990 eerder toe- dan afne men. Om aan de vraag te kunnen voldoen moeten de opleidingsinstituten meer vrouwe lijke studenten werven. Dit zyn enkele conclusies uit het onderzoek dat in opdracht van de Nederlandse Inge nieursvereniging Niria is uitgevoerd onder af gestudeerden van hts, heao, hoger agrarisch, nautisch en laboratoriumonderwijs. De resul taten van het onderzoek zijn gisteren in Den Haag door Niria-voorzitter L.G. De Steur aan geboden aan voorzitter Quené van de Sociaal Economische Raad (SER). Vergeleken met 1984 is het aantal werkzoe kenden onder net afgestudeerde hts'ers gehal veerd. Voor het heao en de hogere agrarische scholen liep het aantal werkzoekenden terug met 23 respectievelijk 21 procent. Alleen inge nieurs bouwkunde en civiele techniek vinden moeilijk een baan. Niria wil dan ook dat het kabinet de investeringen in de bouw opvoert en denkt daarbij aan rioolrenovatie, wegenon- derhoud en aanpassing van openbare gebou wen aan de huidige eisen. Onsnappingsartiest Joe Alcatraz wordt de lucht in gehesen. Minister Brinkman (midden, met zonnebril) kijkt gespannen toe. (foto wim Dijkman) Meubelplein en de cijfers. De meubelconcentratie verwacht wekelijks zes- tot zevendui zend kooplustigen naar Leiderdorp te lokken. Tot nu toe vloeide van alle bestedingen aan meubelen en aanverwante artikelen 46 procent af uit dit verzorgingsgebied Rijnland. Men hoopt die zelfde 46 procent nu hier te houden en verwacht een totale jaar omzet van zo'n 60 miljoen. Hiervan komt 20 miljoen uit deze regio. De resterende 40 miljoen uit de rest van Nederland. Het Meubelplein gaat werkgelegenheid bieden aan ongeveer zestig mensen. Met de bouw en inrichting van het 22.000 vier kante meter grote Meubelplein is 40 miljoen gulden gemoeid. Men hoopt via een 'stevige advertentiecampagne' de concentra tie tot een landelijk begrip te maken. Maar ook verwacht men het plein er in te 'hameren' onder de 40.000 automobilisten, die dagelijks op de naastgelegen rijksweg A4 rijden. LEIDERDORP - Demissio nair minister E. Brinkman heeft gistermiddag het 22.000 vierkante meter gro te Meubelplein aan de Per sant Snoepweg in Leider dorp officieel geopend. Hij deed dat samen met de Bel gische ontsnappingsartiest Joe Alcatraz. Voor Brink man was het 'makkelijke' deel van de opening wegge legd: hij hield het bij een toespraak. Alcatraz daaren tegen ging, in boeien en ket tingen geslagen, onderste boven hangend aan een hoogwerker de lucht in. Waarna hij zich tientallen meters boven de grond moest zien te be vrijden om vanuit die zo duidelijk zichtbare positie de vlag van het Meubelplein te ontvouwen. Het geen tot opluchting van de honder den toeschouwers wonderwel luk te. Even daarvoor had bouwer M. du Prie duidelijk gemaakt waarom juist een bewindsman van cultuur, volksgezondheid en welzijn was gevraagd de opening van de unie ke meubelconcentratie voor zijn rekening te nemen: "Als Leids in gezetene heeft hij tijdens de bouw al interesse getoond. Bovendien is dit complex, deze bouwstijl, uniek voor Europa. Dit kan met recht het monument van de toekomst wor den genoemd". De minister gaf even later nog een verklaring voor zyn komst. Volksgezondheid is wel degelijk een onderdeel van zijn takenpak ket en juist op dat gebied is rond om het Meubelplein heel wat gaan de. Naaste buren zijn immers het Elisabeth-ziekenhuis en de stich ting Philadelphia oftewel 'Nieuw Buitenzorg', een instelling voor ge handicapten. En die laatste instel ling kreeg via de minister namens de negen Meubelplein-deelnemers een cheque van 10.000 gulden over handigd. "Echt niet om commer ciële redenen, maar omdat Nieuw Buitenzorg als naaste buur tijdens de bouw wel erg veel overlast heeft ondervonden", aldus de initiatief nemer van het meubelcomplex, W. Stoutenbeek. Overigens wordt het geld besteed aan een vakantie voor de bewoners. Voorbeeld Brinkman wilde niet nalaten het door Du Prie aangehaalde begrip 'monument' nog even te belichten. "Het kan twee betekenissen heb ben. Ik ben het met u eens als u bedoelt dat hier iets monumen taals is neergezet. Maar vaak komt er bij een echt monument iets zor gelijks kijken. Omdat het teveel achterstallig onderhoud heeft bij voorbeeld. Laten we hopen dat u niet op die manier met het ministe rie van wvc wordt geconfron teerd". Minister Brinkman tijdens zijn toespraak op het binnenplein van de meubelconcentratie:Leiderdorps c De burgemeester van Leider dorp mag zich wel heel gelukkig prijzen met de komst van het Meu belplein, zo stelde Brinkman ver der in zijn openingstoespraak. Te meer daar het Leiderdorpse com plex, waarin negen meubelzaken zijn opgenomen, als voorbeeld zal dienen voor soortgelijke initiatie ven in Eindhoven, Zwolle en Brus sel. De minister verwees nog even naar de komst van zijn 'collega': demissionair staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting, naai Leiderdorp. Brokx zou later die middag de nieuwbouw van bouw bedrijf Noorlander openen. "Het is een goede gedachte om een deel van het kabinet naar Leiderdorp te nodigen. Zo kan het regeren in elk geval doorgaan" aldus Brinkman, verwyzend naar de Europese top die gisteren het dagelijks leven rond het Binnenhof danig in de war schopte. Bouwer Du Prie memoreerde de komst van Brokx op een mindei positieve manier. Hij greep de gele- nplex zal als voorbeeld dienen'. (foto Wim Dijkman) genheid aan door hem aan te roe pen om toch maar meer woning bouw in deze regio toe te staan. "Want de mensen kunnen hier wel meubels kopen, maar helaas geen woningen". Een recente luchtfoto van het gisteren geopende Meubelplein Leiderdorp. De negen deelnemers hebben hun ingangen aan de binnenkant, dat een groot plein is. Op dat plein zullen zich in de toekomst allerlei evenementen afspelen. Links, de twee witte vlekken, is parkeerruimte. Er kunnen 285 auto's staan. Eventueel kan men uitbreiden naar 350 parkeerplaatsen. Links boven op de foto de naaste buur van het Meubelplein, 'Nieuw Buitenzorg'. Rechts de Persant Snoepweg. (fotopr) Procedures Zoals bekend is de komst van het Meubelplein naar Leiderdorp twee jaar lang vooraf gegaan dooi ellenlange procedures. De initia tiefnemers gingen in de slag met gemeente, Gedeputeerde Staten, de planologische dienst, het KNOV, het CIMK en uiteindelijk met de Raad van State in Den Haag toe. Uiteindelijk kreeg men in no vember '84 groen licht. Plotseling. "Waardoor we een te overhaaste start hebben moeten maken", al dus Du Prie, die als bouwer verder werd geplaagd door twee Elfste dentochten-winters. Reden waar om het plein een paar maanden la ter is opgeleverd dan de bedoeling Maar zelfs nu, op het moment dat het 40 miljoen gulden kostende complex er anderhalf jaar na het slaan van de eerste paal staat, moet ie definitieve uitspjaak uit 'Den Haag' nog komen. Stel dat de beslissing negatief luidt - in principe zou de bouwer 'zijn aktiviteiten in omgekeerde -ichting moeten doen plaatsvin den", zo schetste Leiderdorps bur gemeester Bruggeman. Hij haastte dch vervolgens echter eventuele ongerustheid weg te nemen. "Ik zertrouw erop dat dat niet het ge- zal zal zijn", aldus Bruggeman. Wie er recentelijk ook protesteer den: de meubelhandelaren uit de 'weidse binnenstad. Volgens hen vas destijds aan de bouwvergun- ïing de voorwaarde verbonden dat ïr geen woningtextiel in het Meu- oelplein wordt verkocht. Zaken als ampen, gordijnen en tapijten zijn ?r echter wel degelijk verkrijgbaar. /olgens Stoutenbeek kan dat. "We olijven binnen de normen van het bestemmingsplan. Dat geeft aan lat 15 procent van wat wordt ver- cocht woningtextiel mag zijn. Hier s het nog geen tien procent".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19