Bernhard 75 en nog volop actief Justitie België zoekt nog altijd naar terroristen Beyers Naudé prijst hervormingsinitiatieven Botha CCC en Bende van Nijvel Achtergrond VRIJDAG 27 JUNI 1986 PAGINA 11 Prins Bernhard wordt zondag 75 jaar. Het zal op gepaste wijze wor den gevierd. Drieduizend (oud-)mili- tairen en verzetsstrijders brengen de jarige morgen hulde in de tuin van paleis Soestdijk. Afgelopen dinsdag kreeg de prins al een 'Panda Natuurbus', die drie jaar lang zal worden ingezet bij het natuuronder wijs op basisscholen. De bus is on derdeel van een nationaal cadeau: een speciaal fonds binnen het We reld Natuur Fonds Nederland (WNF) voor langlopende natuureducatie- projecten. UTRECHT- Tegen ouder worden kun je niets doen. Je wordt 75, maar het pas seren van zo'n datum ver andert niets. Prins Bern hard zegt vrij laconiek te zijn over ouder worden. Het blijkt in de praktijk mee te vallen en al is hij niet meer ze vitaal als op zijn 35ste, de prins voelt zich nog fit en doet zijn best om dat te blijven. door Riari van Kuppenveld Een koninklijke 75ste veijaardag gaat over het algemeen niet zon der enig gedruis voorbij. Toch leek het daar in dit geval aanvan kelijk wel op. Geen lawine van boeken over de jarige. De Rijks voorlichtingsdienst liet weten dat de media interviews met de prins wel konden vergeten. Van een met veel tamtam aangekon digde inzamelingsactie voor een national cadeau was ook geen sprake. Maar uiteindelijk krijgt prins Bernhard toch een feestje. Mor gen komen zijn vrienden uit het verzet en het leger langs om hem te feliciteren. Tussen de cadeau's staat een nationaal pandabusje. Jaap van Meekren praat morgen avond op de televisie met het feestvarken en er verschenen toch twee boeken. Een draagt de originele titel 'Bernhard 75 jaar' en bestaat uit plaatjes en luch thartige praatjes. Het ander be vat de weerslag van een aantal gesprekken die de journalist Fred Lammers vorig jaar had met prins Bernhard en heet dan ook 'In gesprek met prins Bern hard'. Daarin praat de prins on der meer over het ouder worden. „Ouder worden, so what. Dat ik 75 word, zegt me niets". Voor een terugblik vindt Bernhard het kennelijk nog veel te vroeg. In zijn gesprekken met Lammers gaat hij dan ook nauwelijks op zijn verleden in. De geschiedenis zal wel over hem oordelen, zo stelt de prins. „Ik hoop naar zakelijke waarde te worden beoordeeld. Bewijzen wat je waard bent, kun je nooit en daaraan heb ik ook geen be hoefte. Wat ik doe, doe ik niet om een wit voetje bij het publiek te halen. Ik doe dingen omdat ik wil werken en omdat ik het ge voel heb dat ze nodig zijn. Het kan me niet zoveel schelen wat ze over me zullen zeggen als ik dood ben. Tenminste niet voor mezelf, wél voor mijn kinderen. Ik zou het dus toch erg jammer vinden als het totale oordeel over mij achteraf negatief zou zijn". Populariteit De scherpe kantjes zijn er tien jaar na de Lockheed-affaire wel af. In december 1985 bleek de prins bij 65 procent van de Ne derlanders 'veel' of 'tamelijk veel' vertrouwen te genieten. Waar die populariteit vandaan komt, is niet altijd even makke lijk te verklaren. Zijn in2et tij dens de oorlog speelt daarbij zonder meer een belangrijke rol. Een affaire zoals de King Kong- zaak (de dubbelspion Christiaan Lindemans die aan het eind van de oorlog in het hoofdkwartier van prins Bernhard in- en uit liep) werpt in de ogen van het pu bliek vrijwel geen enkele smet op het prinselijke blazoen. Bern hard blijft voor heel veel mensen 'het symbool van het verzet', zo als een commentator hem ooit noemde. Ook het ontspannen optreden van de prins in het openbaar draagt aan zijn populariteit bij. Hij was het die er voor zorgde dat zijn gezin in de publiciteit kwam en dat de 'eerste familie van Ne derland' zich aan het volk pre senteerde. De orders die de Ne derlandse industrie binnensleep te, bezorgden hem veel krediet. Totdat 1976, het jaar van Lock heed, aanbrak. De prins viel hard van zijn voetstuk, maar uiteinde lijk blijkt zijn imago niet onher stelbaar beschadigd. En dat, ondanks het vernieti gende oordeel dat het toenmali ge kabinet over prins Bernhard in augustus 1976 uitsprak. Dat de prins ooit geld heeft ontvangen voor zijn bemiddeling bij de aan koop door de Nederlandse rege ring van Lockheed P-3 Orion ma rinevliegtuigen, werd nooit be wezen. De prins ontkende, maar de regering moest constateren dat 'Zijne Koninklijke Hoogheid, in de overtuiging dat zijn positie onaantastbaar en zijn oordeel niet te beïnvloeden is, zich aan- vakelijk veel te lichtvaardig heeft begeven in transacties die de indruk moesten wekken dat hij gevoelig was voor gunsten. Vervolgens heeft de prins zich toegankelijk getoond voor onoir- bare verlangens en aanbiedin gen. Ten slotte heeft hij zich la ten leiden tot het nemen van ini tiatieven die volstrekt onaan vaardbaar waren en die hemzelf en het Nederlandse aanschaf- fingsbeleid bij Lockheed in een bedenkelijk daglicht moesten stellen'. Na het verschenen van het rap port van de commissie-Donner over de Lockheed-affaire bleek dat achtereenvolgende kabinet ten behoorlijk wat boter op hun hoofd hadden doordat zy de Prins Bernhard: de geschiedenis zal wel oordelen. prins geregeld 'boodschappen lijstjes' meegaven. Het kan niet helemaal worden uitgesloten dat Bernhard de naïve veronderstel ling heeft gehad dat omkoperij, die met name in Zuid-Amerika eerder regel dan uitzondering was, hoorde bij het 'zaken-doen'. Want één ding heeft prins Bern hard in al die 75 jaar niet gekre gen: mensenkennis. Zelf zegt hij: „In mensenkennis ben ik altijd erg slecht geweest. Een slechte eigenschap van me is dat ik te goedgelovig ben. Ik vlieg er daar om telkens weer in en soms op manier". Agenda's Hoe de geschiedenis over Bernhard zal oordelen, is iets wat de geschiedenis zónder de prins zal moeten doen. Een dagboek houdt hij niet bij, wel heeft hij al zijn agenda's sinds 1944 be waard. „Daarin kun je veel terug vinden, al zijn dat meestal korte zakelijke notities, zoals: om elf uur gesprek met meneer Jan sen". Over de Lockheed-affaire praten doet de prins ook niet. Tij dens de gesprekken met Lam mers wil hij er duidelijk niets over kwijt. De enige passage die aan de gebeurtenissen in augus tus 1976 wordt gewijd, luidt: „Een gebeurtenis die grote in vloed heeft gehad op het leven van prins Bernhard, is de Lock- heed-affaire in 1976". dat heel abrupt - grote verande ringen in zijn leven heeft veroor zaakt. Als de prins bijna tien jaar later op die zaak terugziet, be treurt hij het dat mensen die hem niet goed kennen 'mogelijker wijs door het Lockheed-rapport een onjuist beeld van hem heb ben gekregen'. Dat de prins niet over de Lock- heed-affaire wil praten, is mis schien wel begrijpelijk, maar het mogelijkerwijs 'onjuiste' beeld blijft dan wel bestaan. Krijgen we dus over de Lockheed-affaire geen volledige klaarheid, hetzelf de geldt eigenlijk voor Bern- hards hele leven. Want wat blijkt anno 1986? Vrijwel alles wat in het verleden over de prins ver schenen is, bevat onjuistheden. Het in 1962 verschenen werk 'prins Bernhard, een openhartige biografie (1962) geschreven door de Amerikaanse journalist Alden Hatch, spant daarbij de kroon. Bernhard tegen Lammers: „Er is in het verleden al heel wat over mij geschreven. Veel ervan kunt u maar beter niet lezen, omdat het vol staat met onjuistheden. Neem mijn biografie van Hatch. Wat u beslist niet moet doen, is zijn boek gebruiken bij wat u gaat schrijven. Er staan zoveel fouten in. Dat is echter mijn ei gen schuld, omdat ik destijds te lui ben geweest het manuscript te lezen. Dat heb ik aan mijn toenmalige secretaris overgela ten. Die vond het allemaal allang best". Ezelsoor In 1976 besloot de prins zijn ei gen biografie eens te gaan lezen. Het was het jaar van Lockheed en in alle levensbeschrijvingen van de prins-gemaal die toen ver schenen, werd driftig gebruik ge maakt van Alden Hatch. Bern hard: "Toen werd ik benieuwd wat er in stond. Bij alles wat niet klopte, heb ik een ezelsoor ge maakt. Na het lezen van de laat ste bladzijde was het boek een en al ezelsoor". Na 1976 verlegde de prins het merendeel van zijn activiteiten naar het natuurbehoud. Zijn functie als president van het We reld Natuur Fonds legde hij wel iswaar neer, maar hij werd presi dent van de afdeling Nederland en kreeg de titel Founder Presi dent. Prins Bernhard nam in 1960 het initiatief tot het oprich ten van het Wereldnatuurfonds na een reis door Afrika, waar hij werd geconfronteerd met uitster vende diersoorten. "Ik begreep dat daar iets tegen moest worden gedaan, omdat er anders een tijd zou komen dat er helemaal niets meer over zou zijn". Het Fonds concentreert zich dit jaar onder meer op het be houd van de tropische regen wouden en de neushoorn. De Tien jaar na de kater van Lock heed is het stiller geworden rond prins Bernhard. De 75-jarige is ech ter nauwelijks rustiger aan gaan doen. Met name voor het Wereldna tuurfonds reist hij heel wat af. prins reist voor het WNF de hele wereld af; van Antarctica naar Afrika, en van zuid-Amerika naar Azië. Behalve het bijwonen van vergaderingen en het contro leren van projecten van het WNF bestaat de functie van prins Bernhard ook uit 'werven'. Vor stelijke personen stralen nu een maal een zekere glamour uit. Persoonlijkheid De directeur van WNF-Neder- land, H. Halbertsma, zei twee jaar geleden: "Prins Bernhard is onnoemelijk belangrijk voor ons. Hij heeft overal toegang, deels dank zij zijn positie, deels dank zij zijn persoonlijkheid. Altijd weet hij op het juiste moment de juiste dingen te zeggen: hij be reidt zich goed voor op de onder handelingen en inspectiereizen. Wanneer het WNF hem verzoekt om in gesprekken met bepaalde autoriteiten bepaalde onderwer pen aan te snijden, suggesties te doen of om voor ons brieven te schrijven, toont hij zich daartoe steeds bereid. De prins is immers nuchter genoeg om te beseffen dat hij dingen gedaan kan krij gen, die voor ons moeilijk haal baar zijn". Zelf ziet prins Bernhard zijn huidige werk in het verlengde van wat hy vóór 1976 deed. Met instemming van de verschillen de kabinetten reisde hij heel wat landen af om voor het bedrijfsle ven iets te 'regelen'. Bernard: "Bij die goodwill-reizen is het mijn taak geweest de Nederland se export te bevorderen: de sa menwerking tussen kleine en grote industrieën van de grond te helpen". "Maar in grote lijnen kwam hetgeen ik in dit verband heb ge daan op hetzelfde neer als wat ik nu weer doe voor het Wereld Na tuur Fonds. Het is contacten leg gen, mensen tot elkaar zien te brengen, begrip kweken voor standpunten. Er zit naar mijn mening heel duidelijk een lijn in alles wat ik doe. Dat is dingen sti muleren waarvan ik het idee heb dat ze nuttig zijn. Bij mijn ere promotie aan de TH in Delft in 1951 ben ik getypeerd als een ka talysator. Daarmee kan ik het in grote lynen nu wel eens zijn. Ka talysator zijn, zo ben ik mijn taak steeds meer gaan zien". Gezag De inzet voor de Nederlandse industrie combineert de prins nu met zijn reizen voor het WNF. Want vrijwel onverlet geldt wat de commissie-Donner in 1976 constateerde: "Op de meest uit eenlopende plaatsen gaan deu ren voor hem open en vormt hij voor velen een interessante bron van informatie. Zulk een positie is mogelijk, omdat de Prins der Nederlanden geen bevoegdhe den, maar slechts invloed uitoe fent, weinig macht, maar wel ge zag bezit". 'Macht' heeft prins Bernhard (die zich sinds het aftreden van koningin Juliana niet meer be dient van zijn titel 'Prins der Ne derlanden', maar door het leven gaat als 'Prins Bernhard der Ne derlanden') niet meer. Gezag wel, zo ervaren het Wereld Na- tuurfonds en de Nederlandse be drijven. Voor de drieduizend mensen die morgen de tuin van Soestdijk bevolken, blijft prins Bernhard 'hun' opperbevelheb ber van de binnenlandse strijd krachten en 'hun' inspecteur-ge neraal. "In gesprek met prins Bern hard", door Fred Lammers. Uit geverij Hollandia. 37,50. BRUSSEL - Vorig jaar werd Bel gië geteisterd door een golf van ter reur. De Strijdende Communisti sche Cellen (CCC) pleegden 29 bomaanslagen, die twee doden, en kele gewonden en vooral veel ma teriële schade vergden. De Bende van Nijvel richtte in drie super markten zinloze bloedbaden aan, die 16 mensen het leven kostten. In de zeven maanden na de laat ste uitbarsting van geweld, zijn di verse mensen aangehouden en in gesloten, maar enige zekerheid dat zowel de CCC als de Bende van Nijvel zijn opgerold bestaat er nog altijd niet. Dat sinds december geen terreurovervallen van de Ben de meer hebben plaatsgevonden, en dat de CCC sinds oktober geen bomaanslagen meer heeft ge pleegd, is een te magere bewijsvoe ring. Beide onderzoeken - die overi gens gescheiden van elkaar wor den uitgevoerd - zijn de laatste we ken weer enigszins in de publieke aandacht gekomen. Zo hielden vier mensen die ervan worden ver dacht de kern te zijn van de CCC, een hongerstaking in de gevange nis van Sint-Gillis, uit protest te gen de volstrekte afzondering waarin zij daar worden vastgehou den. Pierre Carette, de vermeende lei der, Didier Chevolet, Bertrand Sas- soye en Pascale Vandegeerde ga ven hun hongerstaking op, nadat de gevangenisdirectie het strenge regime iets had verzacht. Maar veeleer zal ook een rol hebben ge speeld dat zij op de rand van de dood zweefden. Erkenning als po litieke gevangene hebben zij zo echter niet kunnen afdwingen. De CCC voerde in 1984 en 1985 een waar terreurbewind in België. In acht maanden tijd werden - hoofdzakelijk in Brussel, maar ook in Charleroi en Gent - 29 bomaan slagen gepleegd. Doelen waren grote Amerikaanse bedrijven die voor de NAVO werken, kantoren van politieke partijen, banken, het gebouw van de Belgische werkge versorganisatie en een gebouw van het Amerikaanse leger. De meest spectaculaire aanslag was die in december 1984, toen op zes plaat sen tegelijk in heel België de NA- VO-oliepijpleiding werd opgebla- Doden Bij deze aanslagen - volgens de CCC-pamfletten gericht tegen het Amerikaanse militarisme en de ka pitalistische instellingen die dat steunen - kwamen twee mensen om het leven en raakte er een ge wond. De dodelijke slachtoffers waren twee brandweermannen, die op 1 mei vorig jaar een brand in een auto stonden te blussen toen deze explodeerde. De auto bleek een bomauto, maar de brandweerlieden hadden de rondgestrooide pamfletten met waarschuwingen niet tijdig gezien. De CCC maakte er immers een ge woonte van om tevoren op te bel len en voor de aanslagen te waar schuwen. Daardoor werden meer slachtofers vermeden. In de nazomer van 1985 trad de CCC meer naar buiten. Bij enkele aanslagen op banken lieten de da ders zich zien. Bovendien kwam het tot een vuurgevecht tussen een man die later als Pierre Carette werd geïdentificeerd en politie mensen, toen de eerste werd be trapt bij een aanslag op een groot bankgebouw in Brussel. Hij kon echter ontkomen. Een nachtwaker werd toen gewond. De Belgische justitie heeft vooral begin vorig jaar veel kritiek te ver duren gehad, omdat de aanslagen maar doorgingen en geen enkele aanhouding kon worden verricht. De arrestatie van het viertal kwam meer dan een jaar nadat de eerste bomaanslagen waren gepleegd. In die tijd hebben meer dan 200 poli- door Hans de Bruijn tiemensen zich bijna dagelijks op de CCC gestort. Echte bewijzen tegen het viertal zouden er nog steeds niet zyn. Be halve de vondst van materiaal dat het vermoeden van hun CCC-lid- maatschap sterkt, is men nog niet gekomen. De tenlastelegging van bendevorming en poging tot moord is nog steeds niet onomsto telijk bewezen, reden waarom het nog niet tot een proces is gekomen. Extreem-rechts In de herfst van 1985 kwam daar het probleem by dat de politie zich ook moest gaan bezighouden met de jacht op de zogenaamde Bende van Nijvel, de bende die bij drie bloedige overvallen op supermark ten in Overijse, Eigenbrakel en Aalst in oktober en december vorig jaar maar liefst 16 klanten - waar onder diverse kinderen - in koelen bloede vermoordde. In Aalst werden drie mensen uit een gezin afgeslacht. De buit was telkens gering. In totaal wordt die bende verantwoordelijk gesteld voor byna dertig moorden by over vallen sinds 1982. Het onderzoek naar die bende lykt net zo moeilijk te verlopen als dat naar de CCC. Er zijn door de justitie enkele mensen aangehouden, maar het bewijs dat zij tot de bende behoren is nog steeds niet geleverd. In de gevangenis van Dender- monde zitten al sinds medio maart de ex-politieman Michel Cocu (35) en een ex-rijkswachter, Dani Bou- houche, vast. Cocu bekende al twee jaar geleden betrokken te zijn geweest bij overvallen van de ben de van Nijvel, maar trok die beken tenis later weer in en moest wor den vrijgelaten. Zijn nieuwe arrestatie, begin dit jaar, was het gevolg van een nieuw onderzoek naar de kogels die wer den gevonden na een van de eerste moordovervallen van de bende in 1983. Die kogels bleken afkomstig uit een wapen dat aan Cocu toebe hoorde. Meer bewijsmateriaal is er, echter niet tegen hem. De onderzoekers concentreren zich volgens de laatste berichterf onder meer op Jean Bultot, voor malig adjunct-directeur van de ge vangenis van Sint-Gillis bij Brus sel, en een bekende in extreem rechtse kringen. Daarmee het ver moeden bevestigend dat de Bende van Nijvel banden met uiterst rechts heeft. Volgens de vele - onbevestigde - geruchten zou Bultot bij de bloedi ge overvallen van de Bende be trokken zijn geweest. Hij werd half november, kort na de laatste over val, die op de Delhaize-supermarkt in Aalst op 9 november (acht do den), gearresteerd wegens verbo den wapenbezit, maar een maand later weer op vrije voeten gesteld. Tot verbazing van de deelnemers aan de jaarvergadering van de Zuidafrikaanse Baad van Ker ken heeft secretaris-generaal ds. C.F. Beyers Naudé lovende woorden gesproken over de her vormingsinitiatieven van presi dent Botha. „Vanuit het ge zichtspunt der blanken heeft Bo tha opmerkelijke moed getoond door voorstellen te doen die tot fundamentele veranderingen zouden kunnen leiden. Aan de ene kant kon Botha bittere oppo sitie van de blanken verwachten en aan de andere kant het wan trouwen van de zwarten. Deze hervormingen moeten niet al leen als schijn worden be schouwd," aldus Beyers Naudé. „Wij moeten erkennen dat Bo tha zijn bereidheid tot hervor mingen heeft getoond, hoewel sommige pas door zware druk werden afgedwongen. Het tragi sche is echter dat de meerder heid van de bevolking (vooral de zwarten) ze als te beperkt en te laat beschouwt, terwijl ze voor de meeste blanken te radikaal zijn." Beyers Naudé vroeg begrip voor het standpunt van blanke Zuidafrikanen die werkelijk den ken dat een communistische machtsovername voor de deur staat, dat alle vrijheidsstrijders communisten zijn en dat zwarten niet in staat zullen zijn het land te besturen. In zijn toespraak sloeg Beyers Naudé de passage over waarin de namen worden vermeld van de vele medewerkers van de Zuid afrikaanse Raad van Kerken die sinds de afkondiging van de noodtoestand zijn opgepakt. De jaarvergadering van de Raad te Johannesburg wordt bijge woond door een medewerker van de Nederlandse ambassade. Boesak verwacht „helemaal niets" van nieuwe EG-missie. De zwarte Zuidafrikaanse anti- apartheidsstrijder ds. Allan Boe sak verwacht „helemaal niets" de Europese Gemeenschap naar Zuid-Afrika, die de komende EG-voorzitter sir Geoffrey Howe wil. „Dat levert alleen tijdwinst op voor de Zuidafrikaanse rege ring, terwijl intussen onze men sen dag aan dag gedood worden. Na het zeer gedegen rapport van de speciale missie van het Geme nebest weten we alles wat we moeten weten en wat we moeten doen." Dit zei Boesak, vice-voorzitter van het Verenigd Democratisch Front (UDF) en voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC), gisteren op Schiphol. Boesak zou de Europese Gemeenschap zeer sterk willen aanraden het plan van het Gemenebest als uit gangspunt te nemen. Dat voor ziet in directe onderhandelingen tussen de Zuidafrikaanse rege ring en het verboden ANC. Daar toe moet Pretoria het ANC legali seren en de leiders ervan, inclu sief Nelson Mandela, vrijlaten, terwijl het ANC zou moeten be loven van het gebruik van ge weld af te zien. Alleen als de EG-missie de vrij lating van Mandela en de ophef fing van de noodtoestand eist maatregelen waarmee het ver trouwen van de zwarte Zuidafri kaanse bevolking gewonnen kan worden - zou zo'n missie vol gens Boesak zin hebben. •Faber gepasseerd. De cam- pagneraad van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft giste ren in Utrecht met grote meer derheid besloten dat de secreta ris, op dit moment Mient-Jan Fa ber, geen lid wordt van het dage lijks bestuur. Hij blijft „eerste ambtenaar" die met de overige medewerkers van het secreta riaat het beleid voorbereidt en met de uitvoering van het door de bestuursorganen bepaalde be leid is belast. •Bisschoppen: totaalweige- ren kan niet ongestraft. Wan neer de Nederlandse staat totaal- weigeren zou toestaan, zou er on rechtvaardig worden gehandeld 'ten aanzien van hen die wel be reid zijn hun dienstplicht (mili tair of vervangend) te vervullen. Wel beseft de bisschoppenconfe rentie dat de vraag gesteld moet worden, of de strafmaat die ten aanzien van totaalweigeraars wordt gehanteerd, in verhouding staat tot straffen die in andere ge vallen worden opgelegd. Dat schrijft namens de Neder landse bisschoppen de secreta ris-generaal van de RK Bis schoppenconferentie, dr. H. van Munster, aan het studentenpas toraat van de TH Twente in En schede. De Enschedese studen tenpastores hebben in februari de aandacht van de Nederlandse kerken gevraagd voor de totaal- weigeraar Wim Koolhoven, belij dend lid van de gereformeerde kerk van Heemse, die sinds 30 ja nuari gevangen zit. Koolhoven is door de krijgsraad in Arnhem tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Vorige week werd in hoger beroep twaalf maanden gevangenisstraf tegen hem geëist. De uitspraak in hoger be roep is op 2 juli. De Enschedese studentenpastores vroegen de kerken hun houding tegenover totaalweigeren duidelijk te ma ken. Van Munster maakt duidelijk dat de bisschoppen een beroep op de wet gewetensbezwaren mi litaire dienst zien als een legitie me ethische positie, „gelijkwaar dig aan de positie van een dienst plichtige die eveneens op grond van een zorgvuldige gewetensbe slissing besluit wel militaire dienst te vervullen". De bis schoppen menen dat totaalwei geren een weloverwogen vorm van burgerlijke ongehoorzaam heid kan zijn. Zij vinden echter dat een staat het recht heeft zich militair te verdedigen en aan vaarden daarom „(voorlopig) als noodzakelijk dat Nederland een krijgsmacht heeft en een dienst plicht kent". •Kee bijzonder hoogleraar. Met ingang van september dit jaar zal er aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam reforma torische wijsbegeerte worden ge doceerd. Dr. B. Kee is de eerste die deze leerstoel van de Stich ting voor Reformatorische Wijs begeerte gaat bezetten. Dr. Kee, die in 1942 in Zaan dam werd geboren, heeft econo mische wetenschappen en wijs begeerte gestudeerd aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Hij is sinds 1968 m dienst .van de Vrye Universiteit, eerst als we tenschappelijk medewerker, la ter als wetenschappelijk hoofd medewerker ten behoeve van de wijsbegeerte der economische wetenschappen. Hervormde kerk. Aangeno men naar Berkel en Rodenrijs: J. T. W. Quak te Vianen. Bedankt voor Waddinxveen: A. W. van der Plas te Bergambacht; voor Anlo-Annerveen (toezegging): mevr. A. J. Yntema, kandidaat te Utrecht. Gereformeerde kerken. Beroe pen te Ezinge: H. de Haan: kan didaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen; te Silvolde-Gen- dringen: G. den Hartogh, kandi daat te Kampen die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: H. de Haan, Nieuwestreek 39 in Ezinge en G. den Hartog, Woordman- straat 182 te Kampen. Gereformeerde kerken vrijge maakt. Beroepen te Zevenber gen: A. H. van der Velden, kandi daat te Kampen. Bedankt voor Marienberg: C. J. de Ruyter te Rotterdam-Centrum; voor Arn hem: J. Kruidhof te Drachten- Noord. Nederlands gereformeerde kerken. Aangenomen naar Heer- de: Ij. Baron, kandidaat te Apel doorn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11