Jongeren gebaat bij werkprojecten Brink/Molyn krimpt fors in Onbekende uitgever verrast boekenwereld 'Probleemgroep' reageert positief FNV wil gesprek over cao transportbedrijven Olie-ministers kiezen nieuwe voorzitter Opee I DONDERDAG 26 JUNI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP/GPD) - De meest 'kwetsbare' werkloze jongeren, met een lage of afgebroken opleiding of met grote persoonlijke problemen, blijken maximaal aan werk projecten deel te nemen. Dit blijkt uit het rapport 'Sociaal-cultureel beleid en werkloos heid: voorrang voor jongeren', dat in opdracht van het ministerie van wvc is uitgevoerd door de werkgroep arbeidsvraagstukken van de Rijksuniversiteit Leiden. UTRECHT (ANP) - De Vervoers- bond FNV gaat dezer dagen 103 transportbedrijven van de werkge versorganisatie NOB benaderen voor een cao 1986. Aanvankelijk waren 75 bedrijven van de NOB hiervoor geselecteerd, maar werk nemers van 28 andere middelgrote transportondernemingen hebben de bond laten weten dat ook zij een nieuwe cao willen. Een woordvoer- cialc zaken en werkgelegenheid, der van de FNV-bond heeft dit gis- Zo'n verklaring van de rijksover- teren gezegd. heid is van belang omdat de groot- Als het de Vervoersbond lukt om ste werkgeversorganisatie het cao met de 103 ondernemingen tot een akkoord niet heeft ondertekend, vergelijk te komen, is de kans De verklaring wordt doorgaans al- groot dat het cao-akkoord dat de leen gegeven als of het aantal bij de bonden vorige week met de drie cao betrokken bedrijven of het andere werkgeversorgansaties aantal werknemers in die bedrij- KNVTO, PCB en KVO bereikten, ven de meerderheid vormt in de algemeen verbindend wordt ver- bedrijfstak. klaard door het ministerie van so- Bij de ondernemingen van KNVTO, PCB en KVO en de 103 van de NOB werkt volgens de Ver voersbond zeventig procent van de werknemers in het wegtransport. De NOB vertegenwoordigt echter zeventig procent van de onderne- Directeur Verhoeff van de NOB zei gisteren dat de vervoersbonden met zijn leden-ondememingen een cao willen afsluiten zonder de ge wraakte wachturenregeling, waar op een akkoord met de NOB is stukgelopen. De Vervoersbond FNV ontkent dit met kracht. De NOB wilde geen akkoord onderte kenen omdat negentig procent van haar leden tegen zo'n regeling is. Verhoeff gelooft overigens niet dat de cao die vorige week is be reikt dit jaar nog algemeen verbin dend zal worden verklaard. Ook een woordvoerder van het ministe rie wees erop dat de behandeling van een aanvraag maanden kan du ren omdat de Stichting van de Ar beid eerst om advies moet worden gevraagd. In dat orgaan zitten de landelijke vakcentrales en werkge versorganisaties. Wat Verhoeff betreft kan in sep tember worden begonnen met de onderhandelingen over een cao voor 1987. Sinds 1984 is aan ruim 500 projec ten jaarlijks een rijkssubsidie toe gekend van 15 miljoen gulden. Hierdoor konden jaarlijks ten, waaraan zij met behoud van uitkering deelnemen, een grote leer- en werkervaring op, aldus de onderzoekers. Zij vergroten daar- 8000 jongeren worden bereikt. Het door hun kansen. Bij één project vond 58 procent van de jongeren betaald werk. Volgens een van de onderzoekers, H. I. E. Dijkhuis- baan of Potgieser, zijn de jongeren zelf heel positief over de werkprojec- weliswaar groot - 8 maanden - maar bijna verloop procent de helft van de ex-deelnemers de projecten heeft volgt een opleiding. Het betreft jongeren die vaak ten. „Een aantal hebben het idee /nauwelijks te bereiken zijn door dat ze nu wat omhanden hebben, problemen met alcohol of drugs, terwijl ze daarvoor aan het niksen agressie, criminaliteit, taal- en leer- waren". moeilijkheden. Bijna 80 procent is Drs. H. Wagenfeld, hoofd centra- langer dan een jaar werkloos (een le directie arbeidsvoorwaarden en r dan drie jaar) werkgelegenheid bij WVC, dan de helft heeft alleen lagere klaarde dat het een slechte zaak school. Alle projecten richten zich op zijn als de maatregel „Voor- combinatie van opvang, le- rang voor jongeren" eind 1986 af werken, terwijl enkele pro- loopt. Dat is voorlopig door de Ka mer besloten. Reden: geen geld meer. De gezamenlijke inspanning van bedrijven, gemeenten en rijk jecten zich sterk maken scheppen van nieuwe banen (glasophaalbedrij f, sloperij, kledin gatelier). De jongeren doen in de projec- heeft volgens het onderzoek van de universiteit van Leiden immers overduidelijk resultaten gehad. De subsidie is voor de helft van de projecten de enige financierings bron. Wethouder W.J. Koster van eco nomische zaken in Haarlem, waar een aantal projecten lopen, pleitte ook voor voortzetting van de pro jecten, maar dan als onderdeel van het lokale werkgelegenheidsbe leid. „De onzekerheid over de Fi nanciering moet volgens hem wor den weggenomen door per ge meente een fonds te stichten ana loog aan het stadsvernieuwings fonds. Dan krijgen gemeenten vol gens hem pas de ruimte voor een aanvullend werkgelegenheidsbe leid. Thans zijn alle betrokkenen nog teveel bezig met afstemmen van beleid dan het uitvoeren ervan aldus Koster. GEHANDICAPTEN - Bedrijven of overheidsdiensten die over drie jaar op 1 juli 1989 geen of onvol doende gehandicapte werknemers in dienst hebben zullen dan wor den verplicht drie tot zeven pro cent gehandicapte werknemers in dienst te nemen. Dat is de kern van de Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers, die op 1 juli van kracht wordt. Werkgevers en werknemers moeten samen maatregelen nemen om gehandicapten in het ar beidsproces op te nemen. Zij kun nen dat doen via cao-afspraken, scholing systeem bedrijfstak of een onderneming, BRIONI (Rtr./AP) - Voor het eerst sinds tfjden zijn de dertien landen van de Opec (Organisatie van Olie Exporterende Landen) het met el kaar eens. Gisteren kozen ze een nieuwe voorzitter, de Nigeriaanse minister van olie Rilwanu Luk- Verwacht werd dat de Opec-mi- nisters pas vandaag zouden toeko men aan werkelijke onderhande- acht gulden per lingen over een oplossing voor de crisis op de wereld-oliemarkt. De drastische prijsdaling die het afge lopenjaar inzette, zal het kartel dit MIDDEN BEEMSTER - Om zeven uur 's morgens beginnen de vakantiewerkers in de kop van Noord-Holland dagen al met het bollenrapen. De jongeren verdienen met dit typische vakantiewerk ongeveer zeven tot NKF-kabel komt los van Philips RIJSWIJK (ANP) - Philips zal ver moedelijk in september het belang van 100 procent in NKF-kabel met fabrieken in Delft, Waddinxveen en Delfzijl hebben teruggebracht tot een minderheidsbelang. Het ligt in de bedoeling, dat NKF met in totaal 1500 werknemers geleide lijk los komt van Philips, zoals dat ook gebeurd is met Draka-kabel. NKF-kabel moet evenals Draka- kabel het gezamenlijke eigendom worden van beleggers en perso neel. Dat is althans het uitgangspunt bij besprekingen die nu gevoerd worden tussen de NKF Groep, die de aandelen van NKF-kabel houdt en in het verleden ook die van Dra ka-kabel, en Venture Capital In vestors fVCI). VCI wil de leiding nemen van een consortium van be- leggings-instellingen en banken dat geld moet steken in een zelf standige NKF-kabel. Daarin zullen voorts deelnemen het manage ment van NKF-Kabel en mogelijk tijdelijk nog Philips. Philips maakte medio vorig jaar bekend, dat de kabel- en draadacti viteiten van de NKF-groep naar hun aard niet zo belangrijk zijn voor het concern, dat het handha ven van een belang van 100 pro cent nodig is. man, die Arturo Hernandez Gri- jaar zo'n 60 miljard dollar aan in door invoering van een santi» minister van olie van Vene- herplaatsing, in een zuela. opvolgt. In kringen van de Opec-conferentie op Brioni is ver nomen dat geen enkele vertegen woordiger aan het overleg bezwaar had tegen de nieuwe voorzitter. Grisanti voorzitter Verscheidene delegaties waren gefrustreerd over het gebrek aan vooruitgang op eerdere Opec-ver- gaderingen en minister Mana Amerikaanse bedrij ven tevreden over Nederland DEN HAAG (GPD) - De meeste Amerikaanse bedrijven met vesti gingen in Nederland zijn behoor lijk tevreden over de gang van za ken hier te lande. De voor- en nade len van een vestiging in Nederland zijn voor het overgrote deel van de Amerikaanse bedrijven reden nieuwe plannen van hun moeder bedrijven in die richting positief te adviseren. Binnen de bestaande Amerikaanse vestigingen in ons land wordt in de twee jaar vanaf 1 januari 1986 bovendien een groei van 5500 arbeidsplaatsen ver wacht, zo blijkt uit een onderzoek dat het bureau 'Buck Consultants International' uitvoerde in op dracht van onder meer het ministe rie van economische zaken. Amerikaanse bedrijven zijn de belangrijkste buitenlandse inves teerders in Nederland. Een derde van alle buitenlandse investerin gen komt van Amerikaanse con cerns, goed voor 18 miljard gulden. Het gaat om ruim 900 Amerikaanse vestigingen met 100.000 tot 120.000 arbeidsplaatsen. Ongeveer de helft van deze bedrijven houden zich in hoofdzaak bezig met verkoop, dis tributie en reparatie. Deze catego- geeft overigens ongeveer net zo- komsten schelen. Binnen de orga nisatie zijn echter de meningen ernstig verdeeld over hoe op deze daling moet worden gereageerd. De Iraanse minister Gholamreza Aghazadeh kondigde aan dat hij zes maanden opnieuw zou aandringen op drasti- de Opec geweest, sche vermindering van de produk- tie, in de hoop daarmee een onmid dellijke stijging van de prijzen te bewerkstelligen. Met steun van Li- Algerije heeft Iran opgeroe- >aeed Oteiba van de Verenigde pen tot een vermindering van de Arabische Emiraten had de olieproduktie van thans bijna 19 zitter in het openbaar een 'zwakke- miljoen vat per dag naar 14 mil ling' genoemd. De afgelopen joen. De overige 10 lidstaten maanden werden binnen de Opec wel meer stemmen gehoord, vol gens welke de Venezolaan de orga nen echter dat er teveel leden zijn, die zich een dergelijke geringe pro- duktie niet kunnen veroorloven. kwaliteiten miste om het kartel door de problemen te loodsen. leidinggevende Juist op dit punt zijn alle voorgaan de pogingen om de produktie te beteugelen, stukgelopen. Polynesiërs corpulente luchtreizigers WELLINGTON (Rtr.) - De luchtvaartmaatschappijen Air New Zealand en Polynesian Airlines moeten een aantal ze tels aan boord van vliegtuigen onbezet laten wanneer zij ge pakte en gezakte dikke Polyne siërs naar huis moeten terug brengen. "De gemiddelde pas sagier op deze vluchten is in het algemeen zwaarder dan passagiers op de meeste andere lijnen", zei de woordvoerder van Air New Zealand, Vern Mitchell. Om binnen de internationale veiligheidsvoorschriften te.blij- ven, laten beide maatschappij en 13 van de 113 zetels in Boeing-737's onbezet. Koning Taufa'ahau Tupou van Tonga in Polynesië geeft het goede voorbeeld: met zijn 136 kilo krijgt hij in lijnvliegtuigen en op internationale conferenties een speciale zetel. Eigen vermogen geheel verdwenen GROOT-AMMERS (GPD/ANP) - De verf- en drukinktproducent Brink/Molyn gaat fors inkrimpen om een herstelplan voor de onder neming haalbaar te maken. Dat is nodig omdat het eigen vermogen van Brink/Molyn, dat eind vorig jaar nog 14,4 miljoen gulden be droeg, nu als geheel verloren moet worden beschouwd. Dat bleek gis teren tijdens de aandeelhouders vergadering. Volgens drs. W. Zuidema, tijde lijk directeur, is het mogelijk het bedrijf binnen zes tot negen maan den weer gezond te maken. Daar toe zullen alle vestigingen in het buitenland, de oorzaak van de slechte gang van zaken, worden verkocht of gesloten. In totaal zul len bij het hele concern ongeveer 150 arbeidsplaatsen worden opge heven. Na deze afslanking zal Brink/Molijn nog 275 personeelsle den over hebben. Bij de verffabriek in Groot-Am- mers zullen de meeste banen ver dwijnen. Daar zullen in de indirec te sfeer (laboratoriumpersoneel en verkopers) 80 tot 100 arbeidsplaat sen sneuvelen, wat gepaard zal gaan met collectief ontslag. Vol gens de directie is dit ontslag nood zakelijk om een kans te geven aan herstelplan, op basis waarvan de banken nieuwe kredieten hebben toegezegd. Na het afspringen van de onder handelingen met Akzo over een mogelijke overneming worden thans nog besprekingen met diver se gegadigden gevoerd. Zuidema liet echter doorschemeren dat het "best mogelijk is dat Brink/Molyn na de saneringen toch zelfstandig verder gaat". "Wanneer de wat wij noemen 'Operatie achter de dijk' is voltooid zullen we zijn terugge keerd naar onze oude basis: verf', aldus Zuidema. DEN HAAG (ANP) - Banken en verzekeraars mogen zich steeds meer op eikaars werkterreinen be geven. Minister Ruding (financiën) wil met ingang van 1987 de schei ding tussen beide sectoren al laten vervagen om ze vervolgens nog verder naar elkaar te laten toe groeien. Zo worden met ingang van volgend jaar bemiddelingsacti viteiten door banken in verzekerin- worden opgeheven, gen geheel vrijgelaten en ook mo gen de banken dan levensverzeke- Banken en verzekeraars groeien naar elkaar toe te grote concentratie van'macht op Als de buitenlandse vestigingen van Brink-Molyn zijn afgestoten, zullen uiteindelijk nog twee doch ters resteren: Premier Drukinkt Chemie in 's Gravenzande en Ko ninklijke Brink-Molyn in Groot- Ammers. Daarnaast resteert een klein minderheidsbelang in de An tilliaanse verffabriek en twee klei nere bedrijven in Den Bosch en Apeldoorn. Die laatsten zullen zo mogelijk worden verkocht. Daarna worden begonnen met het aflossen van de schulden van Brink/Molyn Beheer die thans cir ca 60 miljoen gulden bedragen. Zuidema, die al eerder bedrijven heeft gesaneerd, zoals Van Kem pen en Begeer, zei dat 5 tot 6 mil joen gulden kan worden bespaard door vermindering van arbeids plaatsen. Verder wil hij de debiteu- renpost drastisch terugbrengen en meer aandacht geven aan marke ting. Hij acht het aannemelijk dat de directieraad verdwijnt en dat voor andere structuur van het ma- de Nederlandse financiële markten na6™ent zal worden gekozen. Mo te voorkomen. Banken en verzeke- Seluk kan (een deel van) het huidi- raars hadden aangedrongen op het g® directieteam aanblijven, geleidelijk loslaten van dit beleid. Zuidema vertelde dat de omzet Doordat de kapitaalmarkten ZIC.h ?P °§«iblijc met s echt steeds internationaler worden ontwikkelt en dat er voor de klan- dreigt het structuurbeleid de Ne- dan ook geen enkele reden be- derlandse banken en verzekeraars om. weg l°Pen- in een nadelige concurrentieposi- De stemming werd gisteren nog tie te brengen, aldus minister Ru- even grimmig by AMSTERDAM - In de Amsterdamse bibliotheek is gisteren de tentoon- ringen aanbieden. Ook zijn banken Het stcuctuurbeleid heeft tot doel veel werkgelegenheid als de sector stelling Bril 700 geopend, die de geschiedenis van de bril door de produktie en assemblage. De heen toont. Deze dames tonen brillen uit de jar dienstverlenende sector komt op brillen een derde plaats met 65 bedrijven en ruim 7600 arbeidsplaatsen. i verzekeraars voortaan vrij i te vergaande verstrengeling grote belangen in hypotheekban- van het bank- en verzekeringswe- ken te nemen; de limieten hiervoor zen tegen te gaan en zodoende een ding. Ook zou het structuurbeleid banken en verzekeraars benadelen ten opzichte van pensioenfondsen en beleggingsinstellingen. Volgens Ruding is de concurren tie in deze sector nog altijd groot. Kort Zakelijk p&c Gezien de gang van zaken in het lopende voorjaar verwacht de di rectie van de P C Groep (Peek Cloppenburg, Mac Maggie, Lam- pe) een duidelijke stijging van de winst in het boekjaar 1986/87. Zij heeft in de gisteren gehouden jaar vergadering de prognose in het jaarverslag in positieve zin bijge steld. Zij gaat er daarbij vanuit dat de marktontwikkeling van het ogenblik doorgaat. In het jaarver slag werd de verwachting geuit dat de resultaten verder zouden verbe teren. In het per 31 januari geëin digde boekjaar steeg de nettowinst van 7,2 miljoen tot 9,5 miljoen gul den. Kwijtschelding De meeste gemeenten zullen er toe overgaan aan mensen met een minimuminkomen, die twee achtereenvolgende jaren kwijt schelding van onroerend goed-be- lasting hebben gekregen, geen aan slag meer op te leggen. Volgens het ministerie van financiën heeft het merendeel van de Nederlandse ge meenten gebruik gemaakt van de mogelijkheid bij de Rijksbelasting dienst in Apeldoorn de gegevens op te vragen van inwoners die op grond van hun lage inkomen twee jaar of langer kwijtschelding heb ben gekregen. M P in één klap grootste van Nederland WEERT - Een jaar geleden wist het boekenvak nog maar nauwe lijks van het bestaan van de Lim burgse uitgever M P. Daar kwam vorig najaar plotseling verandering in, toen het bedrijf Unieboek kocht, de zwaar verlies lijdende dochter van het papierconcern Bührmann-Tetterode. door Nel van Bemmel De afgelopen week deed M P opnieuw een opmerkelijke aan koop: het lectuurfonds van Else vier, met een jaaromzet van onge veer 17 miljoen gulden en auteurs als Böll, Sagan, Konsalik, Deigh- ton, en Den Hartog. Daarmee werd het op slag dc grootste boekenuit gever van Nederland, met een voor dit jaar verwachte omzet van 50 miijoen gulden. Eigenaar/directeur Malherbe is een betrekkelijke nieuwkomer in de boekenbranche. Hij begon in 1968 voor zichzelf met Malherbe Partners, wat in die tijd reclame acties (soms met behulp van boe ken) voor bedrijven verzorgde. In 1974 bracht M P zijn eerste boek op de markt, een vier-kleurendruk uitgave over de WK voetbal. Daar na ging het bedrijf meer boeken maken, deels voor bedrijven (zoals jubileumboeken), deels onder ei gen beheer. Het reclamewerk werd stopgezet. Kookboeken M P legt zich toe op wat Mal herbe noemt 'populaire gebruiks boeken': kookboeken, dierenboe ken, plantenboeken, doe-het-zelf- boeken en handwerkboeken. De uitgeverij rendeerde goed, wat op merkelijk is omdat juist dit soort boeken in de afgelopen jaren bij vele duizenden is verramsjt (ver beneden de prijs verkocht). Mal herbe verklaart: „In het algemeen maken uitgevers te grote oplagen om hun calculatie van de kostprijs rond te krijgen, waarop ze met veel te grote voorraden komen te zitten. Dat kost geld. Wij doen dat niet. In al die tijd hebben we misschien één titel verramsjt". Bij de uitgever in Weert werken nu 14 mensen, maar Malherbe heeft zijn activiteiten intussen uit gebreid tot over de landsgrenzen. Hij richtte een dochter op in Parijs (René Malherbe Editeur), kocht een uitgever in Londen (Multi Me dia) en kan nu de hoge produktie- kosten van zijn rijk geillustreerde gebruiksboeken drukken, door ze in meer talen om de markt te bren gen. Verder kocht hy Kadmos in Utrecht en nam hij dus op 1 januari van dit jaar Unieboek over van Bührmann-Tetterode. Unieboek (een verzameling van Agathon, Het Wereldvenster, Van Holkema Warendorf, De Boer Maritiem en De Haan) leed tegen de 2 miljoen gulden verlies bij een omzet van 17 miljoen gulden. Toch zag Malherbe wel mogelijkheden; „De verkoop van Unieboek func tioneerde niet. Zo stonden voor dit vooijaar twee boeken over de Spaanse burgeroorlog op het pro gramma. Dat moest er dus één worden". Elsevier Malherbe reorganiseerde. Unie boek kreeg een nieuwe directeur in de persoon van Toine Akveld van Elsevier. Er werd een verkooplei- der aangetrokken en het bedrijf billen verhuisde in zijn geheel naar Hou ten. De diverse fondsen werden, onder behoud van karakter en ei gen naam, in één boekhandelsaan bieding ondergebracht en Unie boek maakte, al meteen het eerste De aankoop van het lectuur fonds van Elsevier afgelopen week heeft een andere achtergrond. Dat bedryf is, aldus Malherbe, wel goed georganiseerd maar naar de smaak van Elsevier maakt het te weinig winst. Dat komt, meent Malherbe, doordat Elsevier kampt met grote overheadkosten. De pluk Elsevier die nu in handen van M P komt omvat De Boekerij, Zuidhollandse Uitgevers Maat schappij, Manteau Amsterdam, Van Goor Kinderboeken, en mis schien Thomas Rap. Manteau Ant werpen blijft buiten de overne ming. Voor het overgenomen Else- vier-deel (evenals voorheen voor Unieboek) komt een aparte bv on der de naam De Boekerij, in Am sterdam, waar de ongeveer 20 Else- vier-werknemers komen te werken. beetje grote Duitse uitgevérs, en met na me de gigant Bertelsmann, geld in M P hebben gestoken, verwijst hij naar het land der fabelen. „In de uitgeverswereld accepteren ze niet dat we zo snel groeien", zo reageert hü op dergelijke geruchten. Wat hij voor zijn aankopen heeft moeten betalen, zegt Malherbe niet. Hij wil wel kwijt dat de ban ken het meeste geld op tafel heb ben gelegd. „Verder zit ik er privé tot mijn nek in". Speculaties dat Malherbe meent dat schaalver groting noodzaak is voor een uitge ver om voldoende macht te ont wikkelen voor een behoorlijke on derhandelingsbasis tegenover de afnemers. Die afnemers (fuserende boekenclubs, inkoopcombinaties van boekhandels) maken zich steeds groter en kunnen tegenover kleinere uitgevers hoge eisen stel len. Menige boekhandel belde de uitgever in de afgelopen dagen om te vragen wat hij van plan is. Malherbe: „Ik verzeker de boek handelaren dat we Elsevier en Unieboek als echte boekhandels fondsen voortzetten. De boekhan del is voor ons het belangrijkste af zetkanaal, dat willen wij zo hou den." Ook wil hij het karakter van de fondsen niet aantasten: „Wat is Unieboek zonder Agathon. Dan haal je het hele kwaliteitsaspect uit die uitgeverij weg". frontale e varing tussen een naar de naam Brink luisterende aandeelhouder en president-commissaris Slager. Brink suggereerde dat Akzo geen serieuze gegadigde zou zijn ge weest en dat Brink/Molyn onjuiste informatie aan Akzo zou hebben verschaft. Ook suggereerde hij dat commissarissen schuldig zouden zijn aan de .daling van de beurs koers van de aandelen en meende hij te weten dat het personeel sala ris zou moeten inleveren. Slager wees Brink erop niet goed geïnfor meerd te zijn en beet hem toe zijn ;ingen 'ronduit schandelijk' Beursoverzlcht AMSTERDAM (ANP) - Koninklijke Olie heeft vanmorgen op de Amsterda- mase effectenbeurs de gisteren ver gaarde winst vastgehouden en Pak hoed voegde opnieuw een aardig be drag aan de koers toe. Dat waren de meest in het oog springende zaken op de beursvloer, die een kalme aanblik bood. Bij de grote aandelen was de stemming verdeeld en bleven de acti viteiten veelal beperkt tot dubbeltjes- werk. Op de obligatiemarkt was het kalm. De stijging in Wall Street en de weer boven de rijksdaalder gekropen dollar leidden niet tot grote wijzigingen bij de internationale aandelen. Akzo was nagenoeg onveranderd. Hoogovens, KLM, Unilever en Philips gingen licht tot zeer licht achteruit. Alleen Konink lijke Olie, die woensdag met een winst van f 4 de grens van f 200 passeerde, voegde f 1,10 aan de koers toe en kwam op f 202,10. Pakhoed was rond het mid daguur f 1,20 beter geworden op f 53,20 na woensdag f 1,40 te zijn gestegen. De banken gaven een verdeeld beeld te zien en de verzekeraars gingen licht achteruit. Fokker won het verlies van woensdag terug met een stijging van f 1 op f 94. Nedlloyd steeg f 1 tot f 77 en Bührmann-Tetterode f 1,50 tot f 186,50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9