'Sluit Breestraat niet voor auto's af Reeks bezwaren tegen bouw Driessenplein Samenwerking reden voor Leiden te kiezen eeFEI3DF Boerderij in Leidse Hout gerestaureerd Vlaamse minister bezoekt Leids instituut JNI 198 DONDERDAG 26 JUNI 1986 LEIDEN LEIDEN - Het buurtcomité Pan- cras-Óost, buurtbewoners, de r Stichting Leidse Binnenstad en de 'Kamer van Koophandel hebben een reeks bezwaren kenbaar ge maakt tegen de bouwplannen voor het Ir. Driessenplein. Volgens plannen van de gemeen te en de Haagse projectontwikke laar Erica Beheer zullen op het plein een parkeergarage, winkels, woningen en kantoren verrijzen. Er bestaan bezwaren tegen de ge volgde procedure, tegen de komst van een Marca-kledingfiliaal, te gen de hoogte van de parkeergara ge, tegen het ontbreken van groen en speelgelegenheid, tegen het aantal vierkante meters kantoor ruimte en tegen het uiterlijk van de nieuwbouw die niet zou passen in het beschermd stadsgezicht. Bo vendien staat volgens de bezwaar den onvoldoende vast welke ver keersmaatregelen voor de ontslui ting van de parkeergarage zullen worden getroffen en welke afspra ken met de projektontwikkelaar Buurt, Kamer van Koophandel en SLB bestrijden plan voor Marca en parkeergarage worden gemaakt over het bewo- nersparkeren. Bewonersparkeren De gemeente meent dat de ge volgde procedure voldoet aan de wettelijke eisen en wijst de bezwa ren grotendeels van de hand. Uit verkeersveiligheidsoogpunt acht men het niet gewenst de in- en uit gang voor de parkeergarage en de laad- en losruimte aan de Ir. Dries- senstraat te projecteren, zoals het buurtcomité vraagt. Er zullen maatregelen worden getroffen, voordat de parkeergarage open gaat, om overlast in de woonstra ten te voorkomen. In elk geval zal het verkeer van en naar de parkeer garage niet via de Middelstegracht en Oude Rijn worden afgewikkeld en zullen voorzieningen worden getroffen om sluipverkeer te we ren, aldus weerlegt de gemeente de aangevoerde bezwaren. In het erfpachtcontract dat de gemèente sluit mét Erica Beheer, zal worden vastgelegd dat een ge deelte van de parkeergarage (waar schijnlijk de eerste laag) voor be wonersparkeren beschikbaar wordt gehouden. Auto's van bewo ners zullen daar tegen een redelijk bedrag kunnen worden gestald. De gemeente wijst de bezwaren van de Kamer van Koophandel van de hand als zou de komst van de Marca-kledingwinkel negatieve gevolgen hebben voor bestaande textielwinkels in het stadscen trum. De kamer verwacht zeer na delige gevolgen voor de bestaande detailhandel in de textielbranche, hetgeen op termijn zou leiden tot sluiting van bedrijven in de Leidse binnenstad. De gemeente wijst op een onder zoek van het Centraal Instituut voor hét Midden- en Kleinbedrijf (CIMK), dat projectontwikkelaar Erica Beheer heeft laten uitvoeren, waarvan de conclusie is dat de Marca juist een positieve bijdrage levert aan de aantrekkingskracht van het Leidse winkelgebied. Hoogstens zal er wat minder be steed worden in de grote waren huizen. Het CIMK-onderzoek heeft bovendien uitgewezen, aldus de gemeente, dat de parkeerbe- hoefte van de Marca-vestiging niet leidt tot een toename van de par keerdruk van betekenis. Over de kantoorruimte in het plan merkt de gemeente op dat de projectontwikkelaar ervan over tuigd is dat hij gegadigden zal vin den voor deze ruimte. Er komen bovendien niet alleen kantoren maar ook een dansschool en een orthopaedische winkel en werk plaats in het complex. Volgens de gemeente brengt het feit dat er een winkel komt op de begane grond van de nieuwbouw met zich mee dat een gedeeltelijk ondergrondse parkeergarage niet meer haalbaar is. Van een onaan vaardbare aantasting van het be schermd stadsgezicht is volgens de gemeente evenwel geen sprake. Over de bebouwing van het Ir. Driessenplein is overleg geweest met de Rijksdienst voor Monu mentenzorg en de welstandscom missie. De bouwplannen zijn voor beide instanties acceptabel, aldus de gemeente. Aan het bezwaar dat geen groen en speelvoorzieningen in het plan rijn opgenomén is gedeeltelijk te gemoet gekomen. Achter de wo ningen is een openbaar pleintje ge situeerd met een zitgelegenheid, een bestaande boom, groen- en speelgelegenheid voor kinderen. Het gaat hierbij om een oppervlak van circa 400 vierkante meter. Het is de bedoeling de parkeergarage aan.de achterzijde dicht te maken. Eventuele overlast van uitlaatgas sen wordt op zo'n manier onder vangen. De bezwaarschriften tegen de bouwplannen voor het Ir. Dries senplein komen vanavond aan de orde in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer. De bedoeling van de gemeente is het plan voor de parkeergarage, winkels en kan toren en dat voor de bouw van de woningen in aansluiting op elkaar te realiseren, zodat de nieuwbouw op het Ir. Driessenplein eind 1987 of begin 1988 in zijn totaliteit ge reed komt. Ondernemers: liever eenrichtingsverkeer LEIDEN - Het koninklijke nederlandse ondernemers- verbond (KNOV) in Leiden verwerpt het plan van de gemeente om de Breestraat af te sluiten voor alle motor- verkeer behalve bussen. Om de problemen in deze straat op te lossen kan vol gens het verbond beter een richtingverkeer worden in gesteld vanuit het Noord einde. De marktenroute moet dan wor den -opgengesteld voor het 'tege moetkomende' verkeer van de Ko- revaarstraat. Dat blijkt uit de reac tie op het verkeerscirculatieplan die het KNOV gisteren namens de Leidse ondernemers aan de ge meenteraad heeft gestuurd. Als er eenrichtingverkeer wordt ingevoerd, kan de Breestraat op nieuw worden ingericht. Deze drukke straat kan dan veiliger wor den gemaakt voor voetgangers en fietsers. Bovendien kan de winkel straat aantrekkelijker' worden ge maakt, waardoor leegstand van winkels wordt verminderd, aldus het KNOV. Het verbond vindt dat onsamen hangende beslissingen moeten worden voorkomen. Het KNOV is daarom tegen een proefafsluiting van de Breestraat, zoals het college dat heeft voorgesteld in het nieuwe college-programma. De variant die het verbond voorstaat is volgens deze organisatie wél een evenwich tige oplossing. De bereikbaarheid van de binnenstad wordt verbe terd, terwijl er mogelijkheden wor den geboden om de verkeerspro blemen in de Breestraat grondig aan te pakken. Het KNOV realiseert zich wel dat door het openstellen van de mark tenroute de looproutes tussen Haarlemeerstraat en Breestraat worden gehinderd. De herinrich ting van de marktenroute moet dan ook met grote zorgvuldigheid worden uitgevoerd. De looproutes tussen Breestraat en Haarlemmer straat zouden overigens weer kun nen worden versterkt wanneer de markt wordt teruggeplaatst naar de Hooglandsekerkgra^ht en om geving. Het voordeel hiervan is ook dat de markt dichtbij de toe komstige Marca-vestiging aan het ir. Driessenplein ligt. Een markant winkel- en verkeerspunt, aldus het KNOV. Parkeergarage Het ondernemersverbond doet de gemeente nog twee andere op lossing voor de Breestraat aan de hand, voor het geval het eerste plan - dat door het volledige Leid se bedrijfsleven wordt gesteund - niet uitvoerbaar blijkt. Het ene plan behelst weer het instellen van eenrichtingverkeer in de Bree straat, maar dan vanuit de richting van de Korevaarstraat. Ook vol gens dit plan moet de marktenrou te weer worden opengesteld. Daar mag echter alleen langzaam ver keer en het openbaar vervoer uit de richting van het Noordeinde over rijden. Nadeel van dit plan is dat de druk van het autoverkeer uit de Natuurhistorische presentatie DEN HAAG/LEIDEN - Keuze voor Leiden als vestigingsplaats combineert de belangen van een Nationale Natuurhistorische Pre sentatie met die van de Leidse mu sea voor natuurlijke historie en mi neralogie en geologie, die ook on der het ministerie van WVC vallen. Tevens is er een goede samenwer king tussen deze instellingen en het gemeentebestuur en de univer siteit. Dat bleken gisteren enkele van de argumenten voor de keuze van Leiden als vestigingsplaats voor de Nationale Natuurhistorische Pre sentatie bij de beoordeling van het besluit van Brinkman door de Ka mercommissie voor welzijn en cul tuur. De commissie stemde overi gens in met dit besluit van Brink man maar enige kritiek klonk wel ADVERTENTIE MET ZO'N FEBO KANSKAART HEB JE GROTE KANS OP EEN PRIJS Febo snacks smaken nu naar nog meer. Want bij elke snack uit de Febo smul- automatiek zit een kanskaart. Verschijnen er 3 Febo efjes in de magische vlakjes, dan krijg je een Febo rundvlees kroket gratis. En bij 3 gele Febo-efjes win je een supersnel jogging pak. Dus gauw "effen" kijken; FFFebo- richting van het Noordeinde, dat de Breestraat niet meer in kan, zal toenemen. Om dat tegen te gaan, moet er aan de westelijke zijde van de stad een parkeergarage komen, aldus het Leidse KNOV. Een der gelijke garage kan het best worden neergezet tussen de Bloemfontein- straat en de Morsweg. Voorwaarde is wel dat onder de ze garage géén winkels worden in gericht. Tot dusver liet de gemeen te telkens garages bouwen met winkelruimte. Het KNOV vindt een parkeergarage met winkels niet verstandig omdat het centrum niet is gebaat met uitbreiding van het winkelbestand. En zeker geen uitbreiding in westelijke richting. Bovendien moet de garage het tekort aan parkeerplaatsen opvul len op zaterdagen en koopavon den. En dan moet zij niet volstaan met auto's van mensen die de win kel onder de garage bezoeken. Ge meente en bedrijfsleven moeten met elkaar om de tafel zitten om het geld voor deze garage bijeen te brengen. Beide zijn volgens het KNOV gebaat bij een goed draai end centrum. Leidsestraat Het verbond heeft nog een derde plan op tafel gelegd voor de Bree straat: een variant op de 'Leidse- straat-oplossing' van de gemeente. Daarbij wordt de Breestraat alleen nog opengesteld voor langzaam verkeer en openbaar vervoer. De bussen kunnen daarbij echter slechts met tussenpozen de Bree straat inrijden. Het belangrijkste nadeel van de ze oplossing is dat er dan een veel grotere verkeersdruk onstaat op de Witte Singel en de Langegracht. Wanneer de gemeente deze variant toch doorvoert, moet op de plaats van de Lucas van Leydenschool een parkeergarage worden neerge zet. Via een kleine lus moeten par keerders worden 'afgevoerd' over de Boommarkt. Wethouder Peters (vierde van rechts) bevestigt e herinnering aan de restauratie. LEIDEN - De uit de achttiende eeuw daterende boerderij in de Leidse Hout is fraai gerestaureerd en verbouwd tot drie woningen. De boerderij, aan de Groene Ma- redijk, was vroeger een jachthuis. Later zijn er stukken aangebouwd en ging het complex als boerderij dienst doen. In de afgelopen de cennia is het danig in verval ge raakt. In 1980 begon de Leidse ar chitect Boudewijn Veldman met de voorbereiding van een restaura tieplan. De herhuisvesting van de toenmalige bewoners en het geld dat nodig was voor de restauratie had evenwel nog heel wat voeten .in de aarde. Pas in 1985 werd daad werkelijk een begin gemaakt met het herstel. In de boerderij, die thans van alle hedendaagse woongemakken is voorzien, zijn drie woningen on dergebracht. In één ervan is weer i van de woningen i één van de oorspronkelijke bewo ners gehuisvést. De twee andere woningen zijn ook verhuurd, waar onder één aan een schoolbioloog. Het is de bedoeling een deel van het terrein in té richten ten behoe ve van milieu-educatieve doelein den. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening) bevestigde gistermiddag een gedenkplaat, aan de gevel van één van de woningen in de boerde rij, als herinnering aan de restaura tie. De wethouder, die aanvanke lijk zijn twijfels had over het nut van deze opknapbeurt noemde het toch de moeite waard dat de boer derij behouden en gerestaureerd is. Peters deelde mee dat ook de boerderij in de nieuwe woonwijk Stevenshofpolder niet gesloopt maar hersteld zal worden. De wet houder zei er van overtuigd te zijn dat ook met deze boerderij iets aar digs te doen is. Het complex zou dienst kunnen doen als onderko men voor een horecabedrijf óf voor een woongroep, aldus suggereerde de wethoüder. Voor de restauratie van de boer derij in de Leidse Hout heeft de ge meente een subsidie ontvangen in het kader van de zogenaamde te- rugploegregeling. Dat wil zeggen dat uitkeringsgelden zijn gebruikt om langdurig werklozen in te scha kelen bij de restauratie. Het herstel van de boerderij heeft ruim een miljoen gulden gekost. LEIDEN - De Vlaamse minister van Onderwijs en Vorming, Theo Kelchtermans, bezoekt dinsdag 1 juli het Instituut voor Nederlandse Lexicologie, dat is ge huisvest in de universiteitsgebouwen aan" de Witte Singel. Kelchtermans komt naar dit Leidse instituut omdat hij ook voorzitter is van het Comité van Ministers van de Nederlandse Taalunie. Zowel de Nederlandse als de Vlaamse overheid subsidiëren de werkzaamheden van dit instituut. Onder toezicht van een gemengd Belgisch-Neder lands bestuur wordt er gewerkt aan de voltooiing van het Woordenboek der Nederlandsche Taal. Met toe passing van eigentijdse apparatuur is het instituut on langs begonnen met het opzetten van een geautomati seerde taalbank van het Nederlands. Man bedreigd met uitbeenmes LEIDEN - De politie heeft vanmor gen in alle vroegte een 53-jarige Hagenaar aangehouden in een wo ning aan de Obrechtstraat> nadat deze zijn daar wonende zwager met een mes had bedreigd en er een vechtpartij tussen hen was ont staan. Beide mannen raakten ge wond; de Leidenaar had een wond aan zijn hand, de Hagenaar liep een wond aan het hoofd, een gebroken rechter onderarm en snij wonden aan zijn handen op. Hij is overge bracht naar het AZL. De man, die bij zijn zwager lo geerde, was rond vier uur met een uitbeenmes de slaapkamer van zijn zwager en diens vrouw binnenge drongen. Ze sliepen, maar net op het moment dat de Hagenaar op de man wilde insteken, werd deze wakker. De man wist de aanval af te weren door de Hagenaar met een fietspomp, die hij toevallig binnen handbereik had, de slaapkamer uit te slaan. Waarom de Hagenaar zijn zwager te Ujf ging, is niet duidelijk. "Vel had hij stevig gedronken. EG subsidieert Leids onderzoek LEIDEN - De vakgroep moleculai re plantkunde van de Leidse uni versiteit heeft twee biotechnologi- sche EG-projecten toegewezen ge kregen. De onderzoekprogram ma's van prof, K.R Libbenga -en prof. R.A. Schilperoort zullen wor den gefinancierd. De opzet van deze projecten is zo dat 'Leiden' samenwerkt met insti tuten in andere EG-landen. Hun aandeel in de projecten wordt eveneens door het EG-programma betaald. In totaal worden in hét kader van het Europese biotechnologiepro- gramma 25 onderzoeksprojecten bij Nederlandse universiteiten, ho gescholen en onderzoeksinstituten uitgevoerd. AUTO IN BRAND - Vermoedelijk als gevolg van kortsluiting is gis termorgen op de Europaweg een auto die even langs de kant was ge zet, in brand gevlogen. De bestuur der, een man uit Lienden, bleef on gedeerd. De brandweer heeft het vuur gedoofd. dat hij die beslissing pas heeft ge nomen hu hij demissionair is. Met de totstandkoming van de Nationale Natuurhistorische Pre sentatie zal volgens Brinkman het totaal van in Leiden gevestigde WVC-rijksmusea tot een evenwich tig geheel zijn uitgegroeid. Daarbij verwacht hij positieve gevolgen van het feit dat de universitaire bo tanische instellingen bij de Natio nale Natuurhistorische Presentatie betrokken kunnen worden. Brinkmans beleid is er boven dien op gericht om de in Leiden ge vestigde rijksmusea meer verant woordelijkheid te geven om een ei gen beleid te voeren en dit ook ge stalte te kunnen geven. „De theore tische en praktische ervaringen die het ontwikkelen en exploiteren van een eigen presentatie van na tionale allure zullen opleveren, acht ik voor een doeltreffende ver vulling van die taken essentieel", aldus Brinkman. Als laatste Argu ment noemt de bewindsman een passende bestemming voor het in vervallen staat verkerende Pest huis die hiermee voor dit zeer waardevolle monument is gevon den. Er bleken overigens nog wel en kele financiële 'losse einden' te zit ten aan de Leidse plannen voor de Nationale Natuurhistorische Pre sentatie. Zo is er nog een tekort van 1,5 tot 2,5 miljoen gulden op de 5 tot 6 miljoen gulden kostende restauratie van het Pesthuis en is ook de exploitatie van de Nationa le Natuurhistorische Presentatie nog niet geheel rond. Minister Brinkman was hierover echter minder bezorgd dan het Kamerlid Van Nieuwenhoven (PvdA). Vol gens de bewindsman zijn er nog bijdragen te verwachten van de fensie als gevolg van achterstalling onderhoud aan het Pesthuis, waar voorheen het Legermuseum was gevestigd, en dragen ook gemeente en universiteit geld bij. Een woordvoerder van de ge meente noemde desgevraagd de fi nanciële problemen rond restaura tie en exploitatie „geen punt". Lei den verwacht dat het Pesthuis van af 1991 geheel gerestaureerd als tentoonstellingsruimte voor de Na tionale Natuurhistorische Presen tatie kan dienen. Hoog en droog (1) "Ik hoop niet dat je denkt dat Ik het heb verzonnen". Brandweer commandant Mark heeft zo zijn eigen openhartige manier om te laten merken dat sommige plan nen, die de brandweer in op dracht van de gemeente moet uitvoeren, niet helemaal zijn in stemming hebben. Nu de opna men van het TROS-programma 'Hoog en droog' voor de deur staan, is er uiteindelijk een op lossing gevonden voor het ver vuilde water van de Nieuwe Rijn. De TROS en de gemeente wa ren bang dat de kandidaten die over of onder twee kabels in de meest vreemdsoortige bouwsels de Nieuwe Rijn moeten overste ken, als rotte appelen naar bene den komen zeilen. En in dat vie ze water, je weet maar nooit. Maar wethouder Kuijers (cul tuur, volksgezondheid en groen- verzieningen) heeft in zijn onein dige wijsheid samen met de GG en GD een oplossing bedacht: er komt een zogenaamd schoonwa- terscherm in de Nieuwe Rijn. Trots deelde Kuijers dat onlangs mee: "We laten grote zeilen in de Nieuwe Rijn zakken, waardoor een soort bassin ontstaat. De brandweer zal daar duizenden li ters schoon drinkwater in spui ten, zodat het vuile en het schone water worden gemengd, waar door het geheel wat minder vies zal zijn". "Enorm dat plan", al dus Mark, "maar ik vind het een beetje vreemd. Ik denk niet dat het zoveel helpt. Als je nou een deel van de Nieuwe Rijn hele maal van de rest kon afzonderen, met ook een bodemplaat. Dan kreeg je pas écht een bassin. Maar goed we voeren het wel uit hoor, wat daar op het stadhuis is uitgevogeld. We zullen die 60 kuub drinkwater wel in de Rijn spuiten". Of het nu helpt of niet, de TROS is tevreden. En daar ging het uiteindelijk om. Hoog en droog (2) TROS-regisseur Steef Hoff hield gisteren al de bouw van het de cor voor het programma nauw lettend in de gaten. Aan weerszij den van de Nieuwe Rijn werden ter hoogte van het stadhuis blauwgeschilderde plankieren opgebouwd, van waaraf de vehi kels hun dans over het koord zul len maken. "Dit is een nieuw on derdeel van 'Te land, ter zee en in de lucht'. Hoe het er precies uit zal zien, weet ik ook niet. De deelnemers hebben hun inzen dingen aan ons opgestuurd en er zitten de meest vreemdsoortige bouwsels bij. Sommigen gaan óver het koord, anderen hangen er onderaan. Het zal wel leuk worden". Namens de gemeente sloeg ambtenaar Hein van Woer den het getimmer allemaal gade. "Met dat schoonwaterscherm zal het allemaal wel goed gaan, daar heb ik wel vertrouwen in". De marktkooplieden hadden gisteren wat meer moeite met het heen- en weer-geloop van de decorbouwers: "Het was afge sproken dat hier niemand achter onze kramen heen en weer zou lopen, maar het gebeurt toch", zegt een marktkoopvrouw een beetje gepikeerd. Maar ja, de dekschuit in de Nieuwe Rijn, is het enige toevluchtsoord van waaraf bekeken kan worden of een en ander goed verloopt. Dus er zit weinig anders op. Aan de achterzijde van de Koornbeurs- Ter hoogte van het Stadhuis zijn aan weerszijden van de Nieuwe Rijn plankieren gebouwd, waarvanaf de deelnemers aan 'Hoog en droog' zullen starten. (foto Holvast) brug is al een oranje zeildoek te zien, dat in het water hangt: een deel van het 'schoonwater scherm'. De dekschuit zal over dwars in het water komen te lig gen om eventuele boten de door vaart te verhinderen. Van Woer den en Hoff, bijna gelijktijdig: "Ja, want dat zou gevaarlijk zijn. Die koorden hangen er al. Dus als je doorvaart en die draden niet ziet, word je onthoofd". Vanmiddag was de generale repetitie. Niet met de kandida ten, maar voor de camera-lieden. Ook wordt geoefend met de mu zikale gast: Gary Brooker, de voormalige zanger van Procul Harum. Hoff: "Praat niet met hem over 'A wider shade of pale' want dan vliegt hij je aan. Dat succesnummer wil hij nou einde lijk weieens vergeten". Het is de bedoeling dat de artiest op een piano in het water speelt. Voor de repetities werd de piano ech ter niet van stal gehaald, dat risi co wilde Hoff niet nemen. Het decor blijft tot morgen middag staan, want om half twee beginnen de opnamen. Is Hoff niet bang dat de plankieren wor den beschadigd of van dé nodige graffiti voorzien? Maar de regis seur straalt een onkreukbaar ver trouwen uit: "Welnee, Leiden is toch een schone en aardige stad?" Winters Bij dansschool Nieuwenhuizen wordt het komende zondag .een ijskoude, winterse boel. Alle weersvoorspellingen ten spijt. Want als afsluiting van het sei zoen organiseert de dansschool een 'winterbal'. En dat terwijl de mussen van het dak vallen. Elk jaar doen ze daar iets bij zonders. Vorig jaar was er een tropisch feest en ook dit jaar zal het wel een warme bedoening worden, ondanks het motto. Want het is de bedoeling dat de gasten in wollen truien, skipak- ken en schaatskleding komen. Om een winters landschap te creëren worden zestig zakken piepschuim aangevoerd, waar door de danszaal een fikse witte laag zal krijgen. Aan het plafond worden ijspegels gehangen die op een speciale manier worden belicht en de disco zal worden omgetoverd tot een iglo. Natuurlijk zullen de drankjes worden aangepast: geen koele long-drinks op deze warme zo meravond, maar Jagerthee, Glühwein en Beerenburger om écht lekker warm te worden. Om de temperatuur nog enigs zins dragelijk te houden, wordt er natuurijs op het dak van de school gegooid om zo de aircon ditioning een beetje op te fok ken. Door de aanvoer van lucht over dat ijs, hopen de organisato ren dat het een paar graden koe ler is dan gewoonlijk. Maar om dat het een drukte van belang zal zijn - vorig jaar moesten ze op een gegeven moment bezoekers de toegang weigeren, omdat ze vol zaten - zal het niet veel min der dan een graad of veertig wor den daar. Als het er geen vyftig zijn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3