Deze badplaats is nog lang niet vol Ophogen fundamenten kost enkele tonnen' Beach Hotel derde nieuwe hotel in Noordwij k Dever-stichting vraagt subsidie UIT HET I KMTP-inspecteurs weer keurend op pad Strandtreintje moet Scheveningen met Katwijk verbinden DONDERDAG 26 JUNI 1986 PAGINA 17 NOORDWIJK - De verkoop van de suites en studio's van het nog te bouwen Beach Hotel Noordwijk aan de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk aan Zee verloopt gesmeerd. Sinds Pinksteren zijn tien suites in principe verkocht en worden serieuze onderhandelin gen gevoerd met een buitenlandse belegger over de verkoop van 40 studio's. L.A.E. van Delft van de Valen tine Holding die de verkoop en promotie van het hotel verzorgt, verwacht binnen drie maanden het grootste deel van de 40 suites en 40 studio's te hebben verkocht. Beach Hotel Noordwijk wordt op een wat afwijkende manier gefinancierd. De kamers worden verkocht aan particuliere beleg gers terwijl de bouw van het ho- reca-deel en de congreszalen door een exploitatiemaatschap pij wordt betaald. Zodra meer dan de helft van de 80 kamers is verkocht, wordt begonnen met de bouw van het Beach Hotel. Van Delft verwacht dat het hotel nog vóór het volgend badseizoen zijn deuren zal openen. De totale bouwkosten worden geschat op 11 miljoen gulden. Het hotel zal aan 25 tot 30 mensen werk bie den. door Monica Wesseling Het hotel is een initiatief van het ingenieursbureau voor Ar chitectuur en Stedebouw Van Nierop en Van den Hoeven uit Rotterdam. Dit bureau ontwik kelde ook het Carlton Beach ho tel in Schevingen dat in oktober 1985 werd geopend. Volgens Van Delft is het niet verwonderlijk dat het inge nieursbureau opnieuw een hotel het levenslicht laat zien: "Carl ton Beach in Scheveningen is een doorslaand succes. Het blijkt dat de groep mensen die samen gewerkt hebben bij de ontwikke ling en bouw van dat hotel, pri ma zaken kan doen. Het is dan ook vrij logisch om deze samen werking in een nieuw project voort te zetten". Het ingenieursbureau vormt samen met Beyer Bouw Consul ting uit Amersfoort, ingenieurs bureau Grabowsky en Poort uit Scheveningen en Internationale Gewapendbeton Bouw uit Dor drecht, de BGN Partners, de ont wikkelaar van het hotel. Eigenaren De prijzen van de suites en stu dio's variëren van 85.000 tot 124.500 gulden. Volgens Van Delft is dit beslist niet duur: "De eigenaren mogen jaarlijks vier weken gratis in hun kamers wo nen. Bovendien delen ze mee in de winst van de verhuur van de studio's en suites. We verwach- :v 1 L. A. E. van Delft en F. D. Tiekstra: "De verkoop van suites maanden kunnen we met de bouw beginnen". ten een rendement van tenmin ste zeven procent te kunnen bie den, maar dat percentage kan veel hoger worden". Overigens kunnen de eigena ren ook meer dan vier weken per jaar in 'hun' hotel wonen. Ze krij gen in die extra weken echter geen winstuitkering. De belang stelling voor de kamers is groot. Sinds de pinksterdagen staat er aan de Boulevard een gebouwtje waar geïnteresseerden informa tie kunnen krijgen. "Buitenlanders maar ook Noordwijkers zijn ontzettend en thousiast. Tien mensen hebben een heel serieuze optie genomen. Voor de meesten van hen is het wachten alleen nog op het offi ciële koopcontract", vertelt Van Delft. Volgens de PR-man is het ide aal om het eigendom van een ho tel over velen te verdelen: "De ei genaren verenigen zich en het bestuur van de vereniging onder houdt nauwe contacten met de hoteldirectie. Dat betekent dat er tientallen mensen zijn die con structief meedenken over het rei len en zeilen van het hotel. De kans op een fout in de exploitatie wordt daardoor erg klein". De Valentine Holding, een maatschappij waarin naast het PR-bureau van Van Delft en Partners, ook de vastgoedadvi seurs Kooman en Partners zit, zal waarschijnlijk het horeca- deel en de congreszalen gaan ex ploiteren. Koffieshop Het is de bedoeling een hotel te bouwen dat bestaat uit vijf bouwlagen. Op de begane grond worden twee restaurants, een bar en koffieshop en congreszalen ondergebracht. Van Delft "We mikken op vier sterren. Een van de twee restaurants zal daarom exclusief zijn. Het ander wordt een zogeheten quick-restaurant waar een veredelde hamburger met patat kan worden besteld". Vóór het hotel is een overdekt terras. Het glazen dak hiervan kan op zomerse dagen worden, weggeschoven. Het gebouw wordt niet onderkelderd. Achter het gebouw komt een parkeer plaats voor dertig auto's. Wel licht dat in de toekomst het aan tal parkeerplaatsen nog wordt uitgebreid door de bouw van een parkeergarage. Een zwembad of sauna is niet te vinden in het bouwplan van het hotel. Volgens Van Delft is een zwembad moeilijk rendabel te maken: "De kosten van aanleg en onderhoud zijn gigantisch hoog terwijl er slechts weinig ho telgasten van gebruik maken. Bovendien komt er in het nieu we Oranje-hotel een zwempara dijs. Als onze gasten willen zwemmen, kunnen ze daar te recht". De kamers zijn volgens Van Delft, modern en licht ingericht. De eigenaren kopen de studio's en suites inclusief meubilair. El ke kamer heeft een ligbad, mini bar, kleurentelevisie en inpandig balkon. Het gebouw krijgt een trapeze- vorm. De onderste verdieping staat dus iets verder naar voren dan de bovenste. Als 'grapje van de architect' worden aan de bui tenzijde vier verticale glazen ko kers aangebracht. De kokers, die doen denken aan doorgesneden glazen buizen, dienen als wind scherm voor sommige balkons en geven het gebouw een speels karakter. Behoefte Voor Van Delft staat als een paal boven water dat Noordwijk behoefte heeft aan nieuwe ho tels. "Het is erg simpel. Naarma te een badplaats méér hotelac commodatie kan bieden, komen er meer toeristen. Deze bad plaats zit nog lang niet vol. Bo vendien vertoonde de bebou wing aan de Boulevard op deze plaats een gat en dat moet na tuurlijk worden opgevuld", al dus Van Delft. Volgens hem richt het hotel zich op de binnenlandse en bui tenlandse toeristen. "We hebben al contacten gelegd met verschil lende buitenlandse touropera tors. Nu er weer een hotel bij komt kunnen we Noordwijk weer bij de reisbureau's aanmel den. LISSE - Met het ophogen een slotgracht met brug. en- van de stichting Vrienden van de inmiddels blootge- kele honderdduizenden van Dever een plan heeft legde fundamenten rond gulden gemoeid. Tot die ontworpen om de histori- het slot Dever in Lisse zijn, zeer ruwe schatting komt sche vondsten blijvend compleet met de aanleg van de architect die in opdracht zichtbaar te maken. HOOFDDORP - De keurmeesters van de Hoofddorpse afdeling van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) richten deze weken hun kriti sche blik op alle tuinen in Hoofddorp. Speurend naar oi.kruid, mos in het gras of fout-gesnoeide heesters trekken ze door de wijken. Na een tweede keuring in augustus wordt ten slotte een tuin als de mooiste van Hoofddorp aangewezen. De stichting heeft voor dit werk nauwelijks geld in kas en daarom bij de gemeente Lisse en Monu mentenzorg een verzoek ingediend voor een financiële bijdrage. "De fundamenten zoals die in Lisse zijn blootgelegd zijn uniek. Nergens tref je iets dergelijks aan in Neder land", verdedigt de secretaris-pen ningmeester van de stichting, de Sassenheimer B.B.H. Bergman, het besluit om bij de overheid aan te kloppen voor hoge subsidiegel den. Hij zegt eigenlijk geen exacte re aanduiding van de kosten te kunnen geven. "Maar ergens tus sen de twee en zeven ton zit het wel", aldus Bergman. De domtoren, ook wel dopjon ge noemd, stamt uit 1380. Rond 1550 werd een woonhuis tegen de toren gebouwd, in 1634 verscheen op diezelfde plek een nieuw huis. Daarvan zijn nu de fundamenten aangetroffen, evenals van een brug uit de achttiende eeuw. Ook de houten fundamenten van een veel ouder type loopbrug werden enige tijd geleden gevonden. Het geld voor dergelijke projecten ligt momenteel niet voor het op scheppen. Bergman beseft dat. "Zeker de gemeenten hebben niet veel geld meer beschikbaar. Maar wij kunnen enig geduld opbren gen. Door er een stevig stuk plastic overheen te leggen kunnen wij twee tot drie winters overbruggen. En het hoeft daarna natuurlijk niet allemaal tegelijk te gebeuren". Het wordt volgens Bergman pas 'griezelig' als blijkt dat het geld er J.E. Kaslander, lid van de propa- ganda-commissie van de KMTP legt uit wat het doel is van de tuinkeuringen: "Door alle tuinen in het dorp te bekijken betrek ken we de burgerij meer bij het groen. De keuring is een stimu lans om de tuin goed te onder houden". Overigens worden niet alleen in Hoofddorp tuinen ge keurd. De meeste plaatselijke af delingen van de KMTP hebben een tuinkeuringscommissie. In de 18 wijken van Hoofddorp gaan 36 keurmeesters, mannen en vrouwen, op pad. Kaslander: "Het is niet mogelijk de persoon lijke voorkeur van de keurmees ters helemaal uit te schakelen. Daarom krijgt een keurmeester elk jaar een andere wijk. Ieder een maakt op die manier kans om te winnen". Alleen de tuinen die vanaf de openbare weg goed te zien zijn, komen voor keuring in aanmer king. Staat er rondom de hof een haag die hoger is dan een meter, dan laten de keurmeesters deze tuin links liggen. Alle andere tui nen worden wèl bekeken. De keurmeesters letten op drie pun ten: de algemene indruk, het on derhoud en de bloeirijkheid. Voor de beoordeling van de al gemene indruk van de tuin zijn volgens Kaslander moeilijk re gels te geven: "Het gaat er om of een tuin prettig en uitnodigend overkomt. Een verwaarloosde tuin is natuurlijk uit den boze". Tuineigenaren die het onkruid maar laten groeien komen niet in aanmerking voor een prijs. Bij de beoordeling van het onderhoud worden, naast het ontbreken van onkruid, ook punten toegekend aan een mooi grasveld zonder ka le plekken of mossen. Ook een goed gesnoeide heester scoort hoog in de ogen van de keur meesters. Met bloeirijkheid ligt het vol gens Kaslander weer wat moeilij ker. "We kijken naar kleurscha keringen en de combinatie van planten. Hoewel daarbij ook de persoonlijke voorkeur een rol speelt, zijn hiervoor best regels op te stellen. Een leek kan zien of een tuin goed is opgebouwd". In de laatste twee weken van juni worden alle tuinen bekeken. De beste krijgen in augustus nog een keer bezoek van de keur meesters. In elke wijk wordt een eerste prijs uitgeloofd en alle 18 eerste-prijswinnaars strijden om de uiteindelijke titel 'mooiste tuin van Hoofddorp'. Aan de titel is een beker verbonden. De Hoofddorpse afdeling van de KMTP keurt al 16 jaar tuinen. Desondanks is Kaslander niet van mening dat de tuinen van het dorp nu allemaal picobello in orde zijn: "Je houdt altijd men sen die de zaak laten verwilderen en niet naar hun tuin omkijken". Volgens het commissie-lid worden er nog steeds fouten ge maakt bij het onderhoud van de tuin. "Mensen gooien kunstmest op het gras als dat nog nat is. Daardoor verbranden de gras sprieten. Je kunt veel beter wachten tot het gras door en door droog is. Na het strooien moetje natuurlijk wel flink spui ten". Ook het weghalen van uit gebloeide bloemen van zomer- planten wordt naar zijn idee niet voldoende gedaan: "Een uitge bloeide bloem trekt voedsel uit de plant. Dat gaat ten koste van de knoppen". De keuring mag zich in een grote belangstelling verheugen. Kaslander vertelt dat het nooit een probleem is om voldoende keurmeesters bij elkaar te halen: "Het is natuurljk heel leuk om in een wijk alle tuinen te bekijken. Je doet allerlei ideeën op voor je eigen tuin". De keurmeesters worden niet zomaar het veld in- J.E. Kaslander: "Door de tuinkeuringen worden de burgers meer bij het groen in ons dorp betrokken". (foto Wim Dijkman) gestuurd. Voordat ze hun kriti sche blikken over de stukjes par ticulier groen mogen laten gaan, worden ze terdege voorgelicht over de spelregels. De KMTP in Hoofddorp heeft nog meer activiteiten op stapel staan. De amateur-tuindersclub wil de bedrijven in het dorp ook bij de tuinkeuringen gaan be trekken. Bovendien worden er sinds enige tijd voorlichtings avonden gehouden over de aan leg en onderhoud van groen. "Op die avonden blijkt dat veel inwo ners van Hoofddorp hun tuin een warm hart toedragen", besluit Kaslander. Oogsten De komende weken vraagt de tüih veel aandacht. Het onkruid groeit tegen de klippen op en er zal daarom geregeld moeten wor den geschoffeld en gewied. Bij mooi droog weer kunt u het om- geschoffelde onkruid gerust la ten liggen. Tussen worteltjes en andere dicht op elkaar staande groenten, kan niet worden ge schoffeld. Onkruiden tussen de wortels kunnen met de- hand voorzichtig eruit worden getrok ken. Doe dit bij voorkeur 's mor gens als de grond door de dauw nog een beetje zacht is. Naast de onkruidbestrijding is het ook zaak de dierlijke bela gers van uw aanplant in de gaten te houden. Ook als u niet met chemische middelen wilt spui ten is het opeten van de oogst door allerlei insecten, vogels en konijnen best te voorkomen. De zomer is bij uitstek de tijd om te oogsten. Van veel gewas sen wordt de oogst niet in een. keer binnengehaald. Het voor deel van dit zogenaamde 'door oogsten' is dat alle vruchten de kans krijgen rijp te worden. Zo- merpeen moet bij voorkeur 's avonds worden binnengehaald. Giet de achterblijvende wortels aan het water zodat deze niet in hun groei worden gestoord. Eind juni kunnen de eerste nieuwe aardappelen worden geoogst. De vruchten zijn dan nog erg klein. De aardappelen zijn echt rijp op het moment dat de aardappelplanten in bloei staan. Laat de vruchten na het rooien een dagje op het land lig-1 gen om te drogen. Rijpe peulvruchten moeten meteen worden geoogst. Snijbo nen die te lang blijven hangen, worden draderig en te vlezig. Omdat de bloei en dus de oogst van peulvruchten zich over een lange tijd uitstrekt, is dit waar schijnlijk geen probleem. Voor er tomaten kunnen wor den geoogst moet er nog het no dige werk worden verzet. Toma tenplanten die buiten staan kun nen niet meer dan vijf bloemtros sen met succes ontwikkelen tot tomaten. Haal daarom na de vijf de bloemtros de kop uit de plant óf verwijder vanaf dat moment elke nieuwe bloemtros. Zodra de vruchten groot genoeg zijn kun nen de onderste bladeren van de plant worden verwijderd. Het zonlicht kan de vruchten dan be ter bereiken wat de afrij ping van de vruchten ten goede komt. Bo vendien verbruiken oude blade ren veel energie. Een plastic zak over de tomatenplant versnelt de afrijping maar pas wel op voor te veel vocht onder het plastic. Is het kwakkelweer, haal de toma ten er dan maar af. Binnen op de vensterbank zullen knalgroene tomaten binnen enkele weken roodkleuren. Kleinfruit daarentegen rijpt absoluut niet na als het eenmaal is geoogst. Vandaar dat alleen rij pe aalbessen, bramen, frambo zen en andere kleinfruitsoorten mogen worden geoogst. Het fruit is niet erg lang houdbaar. Mocht de oogst onverwacht groot zijn dan is het raadzaam een deel in te vriezen of tot jam te verwer ken. Door het invriezen worden de vruchten zacht. Maar bij het gebruik ervan in taarten, vla of yogurt hoeft dat geen probleem te zijn. Vrijwel alle kruiden kunnen yers of gedroogd worden ge bruikt. Zeker als u met vakantie gaat, is het raadzaam een deel van de kruiden voor die tijd te oogsten en te drogen. Onder meer dille, laurier en rozemarijn kunnen ook worden gebruikt bij het in het zuur leggen van de oogst uit de tuin. De komende weken zal de ru briek 'Uit het groene hart' niet verschijnen. In september komt de rubriek weer terug. Geniet de komende weken van uw tuin. Er blijft het nodige te doen, zeker nu de oogsttijd aanbreekt. Om dat het uiteindelijk toch om de oogst begonnen is zullen de werkzaamheden die hiermee zijn verbonden, u waarschijnlijk niet zwaar vallen. MONICA WESSELING definitief niet komt. "Dan kun je alles weer dichtgooien en is al werk eigenlijk voor niets geweest. De fundamenten worden dan nooit meer opnieuw blootgelegd", ver onderstelt de Sassenheimer. Nadat de grond rond Dever in 1983 werd aangekocht door de ge meente Lisse zijn amateur-archeo logen aan de slag gegaan met het zoeken naar sporen uit het verle den. Behalve de fundamenten wer den ook tal van andere vondsten aangetroffen, zoals scherven, kin derspeelgoed en de overblijfselen van bruggen. De amateur-acheolo- gen hielden zich dan ook niet al leen bezig met het uittekenen van een plattegrond van de vroegere si tuatie, ook werden alle vondsten gerangschikt en gerubriceerd. Nageslacht In Nederland zijn al eerder aan getroffen fundamenten opgehoogd en vervolgens voor het nageslacht 'geconserveerd'. De burcht in Eg- mond is daarvan een voorbeeld. Bergman: "Hier in Lisse zou het ook moeten gebeuren. Je ziet op veel plaatsen domtoren uit de mid deleeeuwen, maar die zijn stuk voor stuk ingebouwd in kastelen. In Lisse staat de toren geheel los. Dat is juist het bijzondere ervan". Hij vervolgt: "Door de funderingen blijvend bloot te leggen, de gracht aan te leggen en ook een vroegere brug in ere te herstellen, voor zover dat mogelijk is uiteraard, kun je de leek een duidelijk beeld geven van hoe de mensen hier vroeger heb ben geleefd". SCHEVENINGEN/KATWIJK - Over het strand tussen Scheveningen en Katwijk gaat na het zomerseizoen een treintje rijden. In de weekeinden onderhoudt het treintje een lijnverbinding tussen de twee badplaatsen, op werk dagen rijdt de trein op afspraak. De strandtrein is een ini tiatief van de Haagse hotelier J. de Bruine. Het is de bedoeling dat de trein de afstand tussen de twee plaatsen in een uur aflegt. Tijdens de reis zul len wetenswaardigheden over het gebied worden vertelt. De exploi tatie is in handen van de Stichting Strandtrein waarin onder anderen De Bruine zitting heeft. Met de aanschaf van de wagens is een be drag van 500.000 gulden gemoeid. Volgens De Bruine is de trein be doeld als slecht-weer-attractie: "Het is in Nederland vaker geen dan wel strandweer. Het is belang rijk voldoende activiteiten op po ten te zetten voor de toeristen. De trein past daarin prima". De tocht van Scheveningen naar Katwijk en terug wordt niet gemaakt op zo merse dagen. De Bruine: "Dat is veel te gevaarlijk en bovendien vinden de bezoekers van het naakt strand het vast niet prettig om te worden bekeken". Omdat uit een marktonderzoek is gebleken dat ook minder-vali- den met de trein zullen willen mee rijden wordt een van de twee wa gons voor hen geschikt worden ge maakt. De adjunct-directeur van de Scheveningse VW en de directeur van de VW in Katwijk zijn en thousiast over het plan. "Een nieu we slecht-weer-attractie is altijd welkom. We hebben in Schevenin gen de toeristen al heel wat te bie den, maar een uitbreiding van de' mogelijkheden kan nooit kwaacj", aldus de Scheveningse adjunct-di recteur A.P. Nieudorp. K. Verplancke, directeur van de VW in Katwijk, denkt er al net zo over: "Meer mogelijkheden voor de toeristen is natuurlijk altijd pri ma". De directeur is er niet bang voor dat met de komst van de trein Katwijkse toeristen naar Scheve ningen gaan en daar blijven: "Kat wijk heeft een heel eigen karakter. Onze toeristen kiezen daarvoor. De trein rijdt heen en weer dus de toe risten komen echt wel weer terug". Bewoners en politie achter varken aan ALPHEN AAN DEN RIJN - Een loslopend varken heeft de afgelopen nacht de Prins Hen drikstraat in Alphen op zijn kop gezet. Ter hoogte van de supermarkt Hoogvliet hebben omwonenden en politieagen ten een ware klopjacht gehou den om het dier te vangen. Het politiekorps zette vijf man in en ook de buurt was goed verte genwoordigd. Het varken kon pas worden gevangen nadat een van de agenten het dier met een verdo vingsgeweer had weten te ra ken. Het varken, waarvan de ei genaar zich nog niet heeft ge meld, is voorlopig weer op vrije poten gesteld in de kinderboer derij in het Bospark. Alphense politie pakt zeven man ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gisteren zeven aanhoudingen verricht. Het cellencomplex op het politiebureau is inmid dels overvol. Een 17- en 20-jarige Alphenaar, alsmede een 25-jarige inwoner van Ha- zerswoude zijn gisteren in verzekering gesteld naar aanleiding van inbra ken in de Timotheusschool, de clubgebouwen van atletiekvereniging AAV'36, de voetbalverenigingen Alphia, en Koudekerk en de bedrijven Bos Beton en drukkerij Castellum. Bovendien is een gestolen partij kof fie geheeld van een eveneens aangehouden 29-jarige Alphenaar. Voorts zijn twee Alphenaren, onder wie een 15-jarige, aangehouden in verband met een diefstal van een bromfiets uit een kelderbox van de Diamantflat in Alphen. Bovendien is gisteravond laat nog een 31-jarige Alphenaar aangehouden wegens een diefstal van 180 pakken koffie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17