Jarryd begraven op 'graveyard' 5 0 T Doping houdt tennisgemoederen bezig Laatste hobbels voor nieuw kabinet zijn vrijwel genomen Woubruggenaar blijft zwijgen over motor Zweed uitgeschakeld in tweede ronde Mesker pikt graantje mee Krans neemt revanche op Tönjann Budd geweerd Mitterrand en Chirac houden oog op elkaar DONDERDAG 26 JUNI 1986 SPORT PAGINA 15 LONDEN (GPD) - De doping- of drugscontroles, waarmee Wim bledon zijn 100ste verjaardag viert, blijven de gemoederen in de tenniswereld bezighouden. Kennelijk opgeschrikt door de reacties - de Londense Times be steedde er zelfs ruimte op de voorpagina aan - en vooral de speculaties omtrent de (on)zin van deze voor het eerst uitge voerde tests op verboden midde len, belegden de belangrijkste tennisopperhoofden gisteren in aller ijl een persconferentie, om alsnog wat meer duidelijkheid te verschaffen. Feit blijft echter dat alles achter gesloten deuren wordt behandeld. „Want we willen een betrapte speler niet straffen en vernede ren, maar in vertrouwen helpen om van zijn probleem af te ko- i men", verklaarde Mike Davies, voorzitter van de MIPTC (de proftennisraad) en directeur van de spelersvakbond ATP, Voor alsnog is er volgens Davies niet eens sprake van een probleem. De controles op heroine, cocaine en amfetamines zijn slechts inge steld om tennis bij voorbaat te zuiveren van de slechte naam, die vooral het basketbal, honk bal en American football wat dat betreft en met name in de Ver enigde Staten hebben. „Tennis is voor 99 en mis schien wel 100 procent drugvrij", beweert Davies. Wordt er toch ie mand positief bevonden en wei gert hij - vrouwen vallen vreemd genoeg helemaal buiten de steekproeven - zich onder dok tersbehandeling te stellen, dan volgt er een schorsing; na drie keer 'gepakt' te zijn voor het le ven. „Maar rehabilitatie, op een strikt vertrouwelijke basis, staat voorop", benadrukte Davies nog „We willen geen heksenjacht ontketenen. En is er wél sprake van een wijdvertakt probleem, dan komt dat vanzelf aan de op pervlakte. Veel spelers zullen dan vaak en snel uit de roulatie zijn door hun ontwenningskuur of straf'. Tot en met gisteren hadden 130 mensen een formu lier met vier vragen ingevuld en een urinemonster afgegeven. Daartoe behoren niet alleen spe lers - alle 175 mannelijke Wim- bledon-deelnemers komen aan dé beurt - maar ook scheidsrech ters (30) en officials, zowel van de MIPTC, ATP als de organiseren de All England Club. Hun met plas gevulde flesjes worden vervolgens verzegeld en naar een laboratorium in Ameri ka gestuurd. Overigens, eventue le foute stoffen blijven slechts drie tot zeven dagen herkenbaar, hetgeen de geloofwaardigheid van de tests uiteraard allerminst ten goede komt. Dr. Joseph Pursch krijgt daarna de resulta ten onder ogen en neemt, indien nodig, persoonlijk contact op met een speler om een ontwen ningskuur te bespreken. Deze Pursch kent het klappen van de zweep. De 56-jarige Ame rikaan behandelt ook piloten die alcoholist zijn. „In 1970 was er op een totaal van 38.000 vliegeniers zogenaamd geen enkele met een drankprobleem. Ze wisten dat het iets illegaals was en dat ze hun baan zouden kwijfraken als het aan het daglicht kwam. Nu heb ik vierhonderd alcoholisten onder behandeling, die allemaal weer in de cock-pit zitten. Je moet het bespreekbaar maken. Wanneer je onmiddellijk met le venslange schorsingen gaat drei gen, komt er geen enkel geval boven. Daarom vind ik de aanpak binnen het tennis ook goed". Scotland Yard heeft de do ping- of drugscontrole op Wim bledon overigens scherp veroor deeld. Het feit dat de namen van spelers, die eventueel betrapt worden op het gebruik van he roine, cocaine of amfetamines, geheim worden gehouden en in principe ongestraft mogen blij ven doortennissen, is de drugs- bestrijdingsdienst van de Britse politie-organisatie danig in het verkeerde keelgat geschoten. LONDEN (GPD) Tennissen op gras, het blijft een kunst die voor weinigen is weggelegd. Niet alleen omdat de mannetjesputters steeds nadrukkelijker de dienst uitmaken met hun serve- en volleygeweld, maar vooral ook door de aanslag op de fysieke gesteldheid die het betere beukwerk tot gevolg heeft. De noodzakelijk geworden con stante krachtsexplosies op de groe ne zoden beginnen kennelijk hun tol te eisen. En zeker op Wimble don, dat dit jaar veel overeenkomst vertoont met een revalidatie-oord, wordt zoiets meedogenloos afge straft. Nergens is tennisroem zo ver gankelijk als aan de Londense Church Road. Het duidelijkste be wijs daarvoor vormt ongetwijfeld het feit dat van de vier spelers, die vorig jaar de halve finales bereik ten, alleen Boris Becker nog in de strijd is. Anders Jarryd volgde gis teren het slechte voorbeelcT van Kevin Curren en Jimmy Connors door zich in de tweede ronde te la ten uitschakelen ten gunste van de onbetekenende Zuidafrikaan Ed die Edwards. LONDEN (GPD) Marcella Mes ker heeft dit tennisseizoen weinig reden tot klagen. De allesbehalve rijkelijk met succes beloonde Haagse middenmoter, al zes jaar lang Nederlands beste speelster, pikt ten minste weer regelmatig haar overwinningen mee. Gisteren versloeg ze in haar eerste partij op Wimbledon de in Argentinië gebo ren Peruaanse Laura Gildemeister: 6-3, 6-1. Met die overtuigende zege - Mes ker scoorde vanaf 3-3 zeven games op rij - trok de secretaris van de vrouwenvakbond een positieve lijn door. De 26-jarige Mesker mocht begin dit jaar eindelijk haar eerste toernooizege bijschrijven - ze won een met 50.000 dollar gedo teerd evenement in Oklahoma - en haalde vervolgens de derde ronde op Roland Garros. Hoewel de 24-jarige Zweed 'daar mee de schijn op zich laadde dat zijn in 1985 geleverde prestatie een uitschieter is geweest - hij overleef de verder nooit de eerste ronde - mocht Jarryd wel wat excuses aan voeren. Zo was de organisatie hem bepaald niet terwille geweest bij het vaststellen van het wedstrijd programma. Jarryd stond dinsdag avond vijf lange sets op de baan te gen Bill Scanion en moest gister ochtend meteen weer als eerste baan 2 op, bijgenaamd 'the gra veyard', de plaats waar kampioe nen vaak werden en worden begra- Bovendien kampt de tempera mentvolle Scandinaviër met een knieblessure, die hem bijna deed besluiten Wimbledon te mijden. De als achtste geplaatste Jarryd is zeker niet de enige die gezond heidsproblemen heeft. Het blijft wat dat betreft opvallend te zien hoe veel spelers uit voorzorg of om erger te voorkomen allerlei lede maten in bandages hebben ver pakt. De angst om blessures op te lopen dan wel het leed wat te ver zachten is dus zichtbaar aanwezig. En niet ten onrechte. Vraag maar aan Piet van Eijsden, de organisa tor van het Hilversumse Melkhuis- je-toernooi, die vorig jaar op het laatste moment talloze afmeldin gen ontving van op gras gekwetst geraakte spelers. De belangrijkste klachten: ontwrichte schouders, onwillige polsen en dikke enkels. Want de snelle sprieten zijn nu een maal niet geduldig; bijna elke klap moet een dollar waard zijn. Dat vergt risico's en vreet uiter aard kracht. Ook de pure grasspe cialisten ontkomen daar niet aan. Het is geen toeval dat behalve Jar ryd ook kanonnen als Becker, Ed- berg, Connors en Kriek met onwil lige ledematen naar Wimbledon af reisden, ten gevolge van hun voor bereidende toernooiwerk. Laatst genoemde speler kon gisteren eveneens de stille hoop op een machtsgreep laten varen, want hij verloor na één gewonnen set als nog van de Amerikaan John Sadri. Sinds 1978 werd Kriek nog nooit zo snel uitgeschakeld tijdens The Championships. En dat terwijl de ex-Zuidafri kaan, die het toch van de snelle ba nen moet hebben, zich op het trage gravel van Roland Garros nog tot de sterkste vier mocht rekenen. De helden in Parijs vallen op Wimble don trouwens toch ongenadig van hun voetstuk. Tsjesnokov, San chez, Gomez, Vilas en Jaite waren min of meer de smaakmakers tij dens de open Franse kampioen schappen, maar slaan op gras stuk voor stuk een zielig figuur. De coach van het Amerikaanse Daviscup- team Tom Gorman heeft het aanbod van John McEnroe om volgende maand in en tegen Mexico de dubbelpartij te spelen af gewezen. Gorman wil het sterke en stress bestendige koppel Robert Seguso-Ken Flach in tact laten, temeer daar hij nogal bevreesd is voor de moeilijke Mexicaanse omstandigheden waaronder eerder West- mee (Aus) - Paul Chamberlin (Vst) 6-3,6-4,7- 6 Tweede ronde: Eddie Edwards (ZaO - An ders Jarryd (Zwe) 3-6,6-4.7-6,6-2. John Sa- dri (Vst) - Johan Kriek (Vst) 2-6.6-3.7-6.6-3. Ivan Lendl (Tsj) - Marcel Freeman (Vst) 6- 3,6-2,6-2. Joakim Nyström (Zwe) - Wojtek Fibak (Pol) 4-6,6-0,6-1,6-2. Jakob Hlasek (Zwi) - Claudio Mezzadri (Ita) 3-6,6-4,7-6,6- l.Eric Jelen (Wdl) - Marty Davis (Vst) 6-2,6- 3,6-4. Tim Mayotte (Vst) - Jonathan Canter (Vst) 7-5.6-4,7-6. Tomas Smid (Tsj) - Jan Gunnarsson (Zwe) 6-7,6-4,6-3,6-4. Ken Flach (Vst) - Martin Jaite (Arg) 6-4,6-3,6-3. Robert Seguso (Vst) - Brian Teacher (Vst) 6-2,3-6.6-3.6-4. David Pate (Vst) - Mike Bauer (Vst) 6-3,6-1,7-5. Slobodan Zivojino- vic (Joe) - Martin Wostenholme (Can) 7-5,6- 2.6-4. Vrouwen enkelspel, eerste ronde: Nathalie Herreman (Fra) - Kathy Rinaldi (Vst) 7-6,6- 4. Manuela Malejeva (Bul) - Kate Gompert (VSt) 6-2 1-0, Gompert trekt zich terug. Christiane Jolissant (Zwi) 6-2,1-6,6-4 Kelesi (Can) - Anne Smith (Vst) 406,6-3,6-3. Katerina Maleeva (Bul) - Mercedes Paz (Arg) 6-3,6-2. Jo Durie (Gbr) - Regina Marsi- r (Ned) - Laura Gildemeister (Per) 6- burg) 2.43.2 1.21.6, 2. Attica, 3. Zoraya S. TOTO: winnend f. 2.50, plaats f. 2.30, f. L40, koppel f. 2.00, trio f. 20.00 TWEEDE KOERS. 2600 m: 1. Zita W (R.Pools) 3.31.7 1.21.4. 2.Zegneur. 3. Yno van de Lente. TOTO: winnend f. 10.40, plaats f. 2.30, f. 5.10, f. 2.70, koppel f. 36.00, DERDE KOERS, 2000 m: 1. Ymanza Komo (A.de Wrede) 2.38.5 1.29.3, 2. Winner Prin ces, 3. Ycrack Bestevaer. TOTO: winnend f. 3.40, plaats f. 1.00, f. 1.00, f. 1.10, koppel f. 7.50, ti 3 f. 37.60 VIERDE KOERS, 2000 m: 1. Zevira Oost- land (C.Huigen) 2.41.7 1.20.9, 2. Zeus van Echten, 3. Zamba Buitenzorg. Niet gestart: Zudella Beroona, Zenobia S. TOTO: win nend f. 6.00, plaats f. 1.60, f. 1.20, f. 4.00, koppel f. 5.50, trio f. 90.90 VIJFDE KOERS, 1609 m: 1. Yke Baker (T.Kooyman Jr.) 2.05.4 1.17.9, 2. Yco Bonni, 3. Zarmunda. Niet gestart: Winn Together. TOTO: win nend f. 3.60, plaats f. 1.10, f. 1.30, f. 1.30, koppel f. 9.00, trio f. 51.30 ZESDE KOERS. 1800 m: 1. Boxberger Apollo (T.Cain) 1.55.5, 2. Silver Look, 3. Espressivo. Niet gestart: Another Moon, Little Armier. TO TO: winnend f. 1.60, plaats f. 1.00, f. 1.60, koppel f. 4.40, trio f. 8.00 ZEVENDE KOERS. 2000 m: 1. Zingaro Last (P.Sikking) 2.39.4 1.19.7, 2. Zeus Bui tenzorg, 3. Zanzibar Oldeson. TOTO: win nend f. 2.30, plaats f. 1.20, f. 1.20, f. 1.20, koppel f. 3.00, trio f. 10.60 ACHTSTE KOERS, 2000 m: 1. Unique of Grace (J.Offenberg) 2.40.0 1.20.0, 2. Yo yo, 3. Udeo. TOTO: winnend f. 2 00, plaats f. ber (P.Zeegers) 2.02.6 1.16.2,2. Varna Pluto, 3. Wyjan Prinses. TOTO: winnend f. 13.90, plaats f. 9.10, f. 2.40, koppel f. 45.00, trio f. cess (G.van Eyke'lenborg) 2.38.4 1.19.2, 2. Wilma Notice, 3. Wilco Staaweide. TOTO: Omzet totalisator: f. 222.584,00. Schuiten wijst Derde nederlaag 10 renners aan VALENCIA (ANP) - Het Neder lands basketbalteam heeft gisteren het vierlandentoernooi in Valencia zonder overwinning afgesloten. Op de slotdag werd verloren van de All Stars, een team van in Spanje spelende Amerikanen. Na 42-50 bij de rust werd de tweede helft voor de nationale ploeg een catastrofe: 76-104. Duitsland bezweek. Positieve uitzondering vormt slechts Mikael Pernfors, de verras sende Parijse finalist, die gisteren zijn afgebroken duel met Mike De- Palmer winnend afsloot. De opge ruimde Zweed tennist voor het eerst op de groene plaggen, maar gaat absoluut niet gebukt onder faalangst. Pernfors, dertiende ge plaatst, beschouwt Wimbledon juist als een ontspannende onder breking na alle commotie die zijn krachttoer in de Franse hoofdstad tot gevolg had. „Wat dat betreft is mijn leven wel veranderd. In Parijs kon ik geen tien seconden over straat lopen of ik werd aan mijn arm getrokken door mensen die om handtekenin gen vroegen of me gewoon even wilden bekijken. Terwijl ik toch gewone kleren en een zonnebril droeg. Toen ik daarna naar Zwe den ging was het al niet veel an ders. Ik moest mijn telefoon of van de hoorn leggen of iemand vragen om alle gesprekken aan te nemen. Want ik kan mensen nu eenmaal moeilijk afschepen", aldus de nummer zestien van de wereld. Pernfors mocht dan zelf niet met een kluitje in het riet worden ge stuurd, Wimbledon is inmiddels al zeven geplaatste spelers kwijt. Op vallend genoeg stonden vijf van De Zweed Jarryd werd gisteren uitgeschakeld op Wimbledon. (foto AP) hen in de bovenste helft van het een voorkeursbehandeling heeft schema, zodat Ivan Lendl alleen gegeven, kan de Oosteuropeaan al maar nadrukkelijker tot favoriet leen Tim Mayotte en Joakim Ny- kan worden gebombardeerd. Van stroem nog treffen op weg naar de degenen, die het plaatsingscomité finale. LEIDEN - Tijdens de districts kampioenschappen tennis op de banen van Unicum nam Martijn Krans gisteren revan che op Hans Tönjann. Tönjann, die tijdens het TEAN-toemooi nog in twee sets wist te winnen, redde het dit keer niet tegen Krans. Na vier match-points in de tweede set weggewerkt te hebben, pakte de fel spelende Krans uiteindelijk de winst met 4-6; 7-6; 7-5. Ook Stephan Faas, Freek van der Capellen en Kees Heemskerk bereikten de vol gende ronde ten koste van res- pectievelijk René van der Wilk, Thomas Koemans en Joost van Leeuwen. Bij de vrouwen zorgde Made- lein Damen voor een verrassing door in de hoogste categorie de als tweede geplaatste Tine Lan- geveld te kloppen in drie sets. In deze afdeling hebben Jac- gueline van Wijk en Margot van verloop zich inmiddels ge plaatst voor de halve finale door overwinningen op Carla Quak en Wil den Hollander. In de B2-categorie moest Made- lein Damen de meerdere erken nen in Carole Geerlings, die met 7-6; 6-3 zegevierde.Ook Wil den Hollander, Irma van See- ters en Madeion Verdegaal wis ten hun wedstrijden te winnen. Jan Baan maakte het de pa pieren nummer 1 in het manne- nenkelspel Cl heel moeilijk. Post, die reeds twee C-toer- nooien op zijn naam schreef wist uiteindelijk toch winst binnen te halen: 7-6; 3-6; 7-5. Hans van Bijsterveldt was te sterk voor Loek Verhees: 7-5; 6- 0. Dat Marcel van Paridon een' lastige tegenstander is, onder vond M. Glastra. Na een zeer spannende partij, bereikte Gla stra de volgende ronde met de cijfers: 7-5; 6-7; 6-3. Met partner Jan-Pieter Hop, die met zijn co me-back bezig is, won Van Pa ridon wel zijn dubbelpartij van de gebroeders Kip met 7-5; 6-3. In het vrouwenenkel Cl had Fleur Meyer weinig moeite met de geplaatste Margot van der Haak. Met Carole Geerlings won Meyer ook de dubbelpartij van het duo Van der Voort/Leu- nissen met 6-2; 6-2. Het koppel Honsbeek/ Van Hensbergen had aan twee sets voldoende te gen het duo Chaudron/Kip: 6-4; 6-2. Van der Bent en Hensber gen waren te sterk voor Het tweetal Bosch/Van Run: 6-4; 6- Het programma voor vandaag ziet er als volgt uit: 18.00 u: HEB: Freek van der Capellen - r Splunter/Damen. DB: Verwoert/Krar Haak/ Van Meel. 21.00 u: HDB: Damen/Vink -Van Pari don/Meel. DDB: Fehling/De Groot - Paauw/Weyermans. ILONKA VAN RIET. PUTTE (ANP) - Roy Schuiten heeft gisteren zijn ploeg voor de Ronde van Frankrijk afgerond. Hij heeft de tien renners aangewezen, die volgende week vrijdag in Bou- logne-Billancourt van start gaan. De Spanjaard Pedro Delgado is de kopman. De debuterende ploeglei der selecteerde verder de Belgi sche sprinter Wim Arras, de Zwit ser Stefan Mutter en zeven Neder landers: Steven Rooks, Gerard Veldscholten, Gerrie Knetemann, Peter Stevenhaagen, Jan van Wijk, Jan Siemons en Henk Boeve. Eer ste reserve is Peter Hoondert. Frans Maassen uit Haelen wordt in het volgende wielerseizoen be roepsrenner in de ploeg van Jan Raas. De bronzen-medaillewinnaar in het Nederlands kampioenschap voor amateurs tekende woensdag het contract. Maassen finishte vori ge week ook als tweede in de open Ronde van Zweden achter de Fransman Gilbert Duclos-Lassalle. OSLO (SID) - Zola Budd, de uit Zuid-Afrika stammende en sedert 1984 voor Groot-Brittannië starten de wereldkampioene veldloop, zal zaterdag 5 juli niet kunnen deelne men aan de wedstrijden voor het Grand Prix-circuit in Oslo. Een woordvoerder van deze organisatie maakte gisteren in de Noorse hoofdstad bekend, dat de 20-jarige wereldrecordhoudster op de 5.000 meter niet zal worden uitgenodigd. De organisatoren zijn bevreesd dat de komst van Zola Budd aanlei ding zou worden voor politieke de monstrate FRAUDE (ANP) - Een 43-jarige di recteur van een uitzendbureau in Diemen heeft volgens de politie zijn bedrijf voor ongeveer 2 mil joen gulden opgelicht. Hij liet be dragen op een door hemzelf opge richte BV overboeken en liet ook geld overmaken naar buitenlandse rekeningen. De man werd ander halve week geleden gearresteerd. Hij weigert tot nu toe een verkla ring af te leggen, aldus de politie. uiterlijk dit weekeinde door te hak ken. Waar de onderhandelaars ver- (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - Vandaag zul len waarschijnlijk de laatste hob bels worden genomen voor de tot standkoming van het tweede kabi- net-Lubbers. Informateur De Ko ning en de onderhandelaars De Vries (CDA) en Nijpels (WD) leg- - 4 gen vandaag de laatste hand aan de P.en zf}{>dat voorziet in drie televi DEN HAAG (GPD) - Extra radio activiteit als gevolg van de ramp in Tsjernobil is in ons land haast niet meer te meten. In lucht en neerslag is geen straling meer aantoonbaar, oppervlaktewater straalt nog vier tot vijf keer zoveel als normaal, maar dan gaat het om zeer lage waarden. Ook in levensmiddelen wordt niets gemeten dat de aan vaardbare grenswaarden te boven gaat. Er gelden nu nog uitsluitend beperkende maatregelen voor schildklieren van runderen en schapen. Volgens de betrokken ministe ries die gisteren de jongste metin gen van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygië ne in Bilthoven aan de Tweede Ka mer rapporteerden, zal het reste rende stralingsniveau nog maar Radioactiviteit vrijwel niet meer te meten langzaam afnemen en de komende jaren vrij constant blijven. Het ni veau van het kortlevende jodium is sinds begin mei sterk afgenomen, maar ook dat van het langlevende cesium. De besmetting met het eveneens langlevende strontium bleek lager te zijn dan gevreesd en het zeer giftige plutonium was he lemaal niet te meten. Met een regen van spinazieblaad- jes hebben enkele actievoerders gisteren de discussie in provinciale staten van Gelderland over het al dan niet sluiten van de kerncentra le in Dodewaard afgesloten. De conclusie na de discussie was dat de centrale, wat een meerderheid van Provinciale Staten betreft, open mag blijven. Totdat bewezen is dat de energie-opwekking in Do dewaard gevaarlijk is. De discussie in de staten werd gehouden op aandrang van de frac ties van PSP, CPN en PPR. Zij wil den ermee bereiken dat een onder zoek wordt gehouden naar de ge varen van Dodewaard en dat in ie der geval tijdens dat onderzoek de centrale buiten bedrijf wordt ge steld. Tot de uitkomst van een onder zoek naar de gevaren van kern energie, zoals aangekondigd door de regering, zal Dodewaard dus normaal blijven functioneren. televisie-bestel. Uitgangspunt bij PARIJS - President Mitterrand t.. het bijna bereikte akkoord op dit eerste minister Chirac zullen el- punt is het voorstel van de zogeheten immateriële punten: thanasie, onderwijs, media en de wet gelijke behandeling. Naar verwachting zal vooral het laatste punt de meeste problemen opleveren. Nijpels en De Vries ko men maar moeilijk tot elkaar wat betreft de benoemingsvrijheid van christelijke scholen. Nijpels vindt dat ook deze scholen niet mogen discrimineren bij de aanstelling van leerkrachten. De Vries vindt dat ook, maar meent aan de andere kant dat de grondwettelijke vrij heid van onderwijs scholen de mo gelijkheid moet blijven geven bij voorbeeld een homofiele leer kracht af te wijzen. kaar tijdens de EG-topconferentie in Den Haag nauwlettend in de ga- sienetten, waarvan er een zal wor- ten houden. Ze zullen er angstval- den verzorgd door de publieksom- -• - roepen' AVRO, TROS en Veronica. lig voor waken dat de een niet meer van de 'rechten' voor zich op eist, waarvan de ander vindt dat ze zich moeten kunnen hem grondwettelijk en bestuurlijk Dit net ontwikkelen in commerciële rich- toekomen, ting, zonder dat dat in het regeer- Daarbij komt dat de Franse akkoord wordt vastgelegd.Nijpels grondwet helemaal niet zo duide- zei gisteren na afloop van het be- ujk is als het er om gaat vast te stel- raad dat hij het concept-regeerak- ien of de president werkelijke over koord dat begin volgende week op 'prive-terrein' van gezag be sten van de onderhandelingen De Koning zal i vandaag zelf een tekst op tafel leg- Planbureau bij de onderhande gen, waarover de de onderhande- laars op bezoek om de financiële laars het dan eens moeten worden, puntjes op de 'i' te zetten. In de ko- Als dat vandaag nog niet lukt, mende kabinetsperiode zal onge- wordt er morgenochtend verder gepraat, maar i kans om het Koning is vast tafel zal worden gelegd, in zijn frac- ichikt.in'ieder'geval vindtd'e cön- tie zal verdedigen. „Het bevat veel servatieve premier Chirac dat de voor ons herkenbare punten". Hij 'regering dient te regeren', terwijl zei er redelijk in te zijn geslaagd de <je socialistische president er van liberale uitgangspunten tot uit- uit gaat dat het zijn taak is er voor drykkingte brengenin de uitkom- te waken dat in Frankrijk alles pre- c«es zoals het moet. Deze 'klucht voor twee heren' werd voor de eerste maal op de topconferentie van de rijke indus trielanden in Tokio opgevoerd, waar 'delegatieleider' Mitterrand voor de voeten werd gelopen door premier Chirac, die er voor zorgde dat niemand hem de kaas van het brood at. Ook de Nederlandse or ganisatoren van de EG-top in Den Haag, die vandaag begint, hebben Morgen komen nog één keer de verwachting rekenmeesters van het Centraal 18,5 miljard gulden worden dan de laatste bezuinigd. De werkloosheid zal tot te worden. De ongeveer een half miljoen in 1990 plan de knopen moeten dalen. heel wat te stellen gehad met hun Franse gasten, al zijn de Franse kranten er achter gekomen dat de Haagse ambtenaren er rustig van uit gaan dat 'de Fransen hun eigen problemen maar zelf moeten op lossen'. door Rudolph Bakker Nog eind vorige week steeg de temperatuur in de ambtswoningen van de president en de eerste mi nister, het 'Elysee' en het 'Matig- non', weer eens tot koorstige hoog ten. De diplomatieke raadgever van premier Chirac had de onvoor zichtigheid begaan op een persbij eenkomst te zeggen dat 'kwesties betreffende de Europese Gemeen schap in de eerste plaats en voor alles tot de verantwoordeijkheid van de regering behoren'. Nauwelijks was deze boute be wering tot het Elysee doorgedron gen, of daar verscheen de woord voerster van Mitterrand voor de Franse journalisten om te komen vertellen dat 'dergelijke onderwer pen in de eerste plaats de president van de Republiek aangaan'. Vier en twintig uur later werd het 'incident' na enig intern gehar rewar 'gesloten' verklaard. Wat niet weg neemt dat 'Elysee' en 'Ma- tignon' elkaar met arendsblik blij ven volgen. En dat de woordvoer ster van de president, de charman te madame Gendreau-Massaloux, in Den Haag ook de woordvoerster van de Franse delegatie-leider zal zijn. Terwijl de delegatieleider Francois Mitterrand heet. De moeiljkheden zijn onstaan omdat er sinds de verkiezingen van maart aan het hoofd van de Franse staat een president en een eerste minister staan, waarvan de een de geestelijke leider van de (so cialistische) oppositie is, terwijl de ander de parlementaire (conserva tieve) meerderheid in het parle ment aanvoert. DEN HAAG (GPD) - De Woubrug- se motorhandelaar J. Keessen wil niet prijsgeven hoe hij aan een ra cemotor is gekomen van de legen darische motorcoureur Mike Hail- wood. Ook wil hij niet zeggen waar de onderdelen hiervan zich mo menteel bevinden. De motorhan delaar vindt dat de weduwe van de meervoudig wereldkampioen eerst maar eens moet vertellen waarom ze nooit op zijn brieven heeft ge reageerd, waarin hij verzocht om twee andere racemotoren van Hail- wood te mogen kopen. Keessen had daarover contact gehad met haar echtgenoot, maar zijn wedu we had hierop nooit willen ingaan. Dat bleek gisteren tijdens de be handeling van het kort geding dat de weduwe van Hailwood tegen Keessen had aangespannen om de motor, een 250 cc Honda zes cilin- der, weer in haar bézit' te krijgen. Volgens Pauline Hailwood behoort de machine, een van een type waarvan de fabriek er maar drie heeft gemaakt, tot de nalatenschap van de in 1981 omgekomen cou reur en is die buiten de wil van de erven in bezit van Keessen geko men. Zij wil dat de motor terug komt om in een Brits museum te worden geplaatst. Bovendien zegt zij een emotionele band met de ma chine te hebben. Raadsman mr. J. van der Steen hoven eiste daarom namens haar dat Keessen zou verklaren hoe hij ooit aan de machine is gekomen en waar de onderdelen zijn. Volgens Keessen zijn die over de hele we reld verspreid. De raadsman van de weduwe van Hailwood is van mening dat de motor door de fa briek aan Mike Hailwood is ge schonken en dus tot zijn nalaten schap behoort. Keessens raadsman, mr. H.L. Duijm, verklaarde dat zijn cliënt de machine niet onrechtmatig in zijn bezit had gekregen. „Keessen heeft niets gedaan wat het daglicht niet kan velen", aldus mr. Duftm. Mocht vice-president mr. M.R. Portheine van de Haagse recht bank de eis toewijzen dan wenst Duijm dat zijn cliënt meer tijd dan enkele dagen wordt gegund om de gevraagde informatie boven tafel te krijgen. De restauratie van een dergelijke motorfiets vergt een grootscheepse administratie om dat de opdrachten voor de met de hand na te maken onderdelen over de gehele wereld worden uitbe steed. Man dood achter stuur aangetroffen UTRECHT (ANP) - Een 64-jarige man uit Houten is gisteren aan het begin van de avond dood achter het stuur van zijn auto aangetrof fen. De man, die waarschijnlijk een hartaanval heeft gehad, is in de buurt van de oprit van de A12 bij de Europalaan van de weg geraakt. Toen een voorbijganger de politie waarschuwde dat een auto met knipperende lichten in de berm stond en de bestuurder over het stuur hing, was het ongeluk ver moedelijk al een uur eerder ge beurd. Een woordvoerder van de Utrechtse politie noemde het vreemd dat niemand eerder alarm heeft geslagen, omdat het ongeluk midden in het spitsuur gebeurd moet zijn. Honderden mensen moeten de auto volgens hem in de berm hebben zien staan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15