Maradona - België 2-0 Hoera, 3folo's extra! Maxi! 'Niet het verlies van Bats, maar van de hele Franse ploeg' Bryan Robson morgen onder het mes Kaarten voor finale astronomische duur Had hij bij ons gespeelddan hadden we de finale gehaald9 Fernandez moet duel om het brons missen NOS-portier weert Mulder kleu< AGFA#» DONDERDAG 26 JUNI 1986 MANCHESTER (RTR) - Bryan Robson, de aanvoerder van het En gelse elftal en Manchester United, gaat morgen in een ziekenhuis in Manchester onder het mes. De middenvelder verdraaide in het WK-duel in Monterrey tegen Ma rokko voor de vierde keer een schouder, waarna het toernooi in Mexico voor hem voorbij was. In overleg met een chirurg be sloot hij gisteren woensdag zich te laten opereren. De kans is daar door aanwezig, dat hij het begin van de Engelse voetbalcompetitie in augustus moet missen. Robson verwacht wel dat hij vier weken na de medische ingreep de training kan hervatten. MEXICO-STAD (ANP/DPA) - De bedragen die betaald moeten worden voor een kaartje voor de finale-wedstrijd bij de strijd om de wereldtitel voetbal in Mexico, bereiken astronomische hoog ten. Volgens het Mexicaanse dagblad 'Cuestion' moeten voet- bal-liefhebbers bereid zijn voor de betere plaatsen in het Azte ken-stadion in Mexico-Stad zo'n 800 gulden neer te tellen, 165.000 pesos gemeten naar de koers van Mexicaanse munteenheid dins dag. Voor de mindere goede ze tels gelden nog steeds aanzienlij ke prijzen: van 280 tot 670 gul den. Voor wie zoveel geld niet wil of kan betalen, bestaat ook nog de mogelijkheid de strijd om de der de plaats, in Puebla, te gaan be kijken. Dat kost, buiten de reis, voor de betere plaatsen 'slechts' 350 gulden. De minst goede plek ken op de tribunes gaan voor 220 GUADALAJARA (GPD) - Wat voor Michel Platini de bekroning had moeten zijn van een unieke voetballoopbaan eindigde in een nachtmerrie. Murw gebeukt door de onverzettelijkheid van de Duit sers, die Frankrijk voor de tweede achtereenvolgende keer de pas af sneden naar de finale (2-0), wierp hij zijn shirt over de hekken in de i West-Duitsland - Frankrijk. Doelman Bats laat de bal glippen en de Duitsers tribunes. Zijn laatste dat de aan- (foto afp) voerder van een prachtige genera tie voetballers als international heeft gedragen. Want met de her haling van Sevilla viel niet alleen het doek voor Frankrijk, maar ook voor de zonnekoning. Als laatste verdween hij in de tunnel naar de catacomben van het Jalisco-stadion om daaruit pas veel later weer tevoorschijn te komen. Ontnuchterd, een tweede illusie ar- gulden van de hand. De enorme bedragen worden in de handgewerkt door de enor me vraag naar kaartjes en door de politiek van de wereldvoet balbond. De FIFA heeft al in een vroeg stadium besloten dat de entree-bewijzen slechts in een pakket mogen worden verkocht. Dus een op papier goede wed strijd, Spanje - Brazilië, met een op het eerste gezicht minder in teressante, Sovjetunie - Canada. Wie kwam betalen moest daarbij ook nog eens Amerikaanse dol lars neertellen. Enig vertrouwen in de pesos, bijna ieder uur veranderend van koers, had de FIFA niet. Omdat de bond wist dat het gros van de Mexicanen geen geld zouden hebben voor kaartjes, werd er een splitsing aangebracht. De 'goedkope' entree-bewijzen ble ven in Mexico en de duurdere moesten in het buitenland aan de man worden gebracht. Dat bleek echter een flinke misrekening. De helft van kaar ten voor het buitenland kwam weer terug naar Mexico. Gevolg was een groot aantal onverkoch te kaarten. De slechte verkoop heeft ook direct invloed op de Mexicaanse begroting. De regering legde na melijk een belasting op van 15 dollar, 35 gulden, per kaartje. El ke lege tribune zal de Mexicaan se minister van Financien, toch al kampend met een gigantische schuld aan het buitenland en grote werkloosheid, dan ook be hoorlijk pijn hebben gedaan. Maar een kaartje uit de goedko pere klasse voor de eindstrijd bij voorbeeld had de gemiddelde Mexicaanse arbeider het inko men van een maand gekost. Hoe schril de tegenstellingen in Mexico bij de wereldtitelstrijd waren, wordt nog duidelijker als gekeken wordt naar de vergoe dingen van de arbiters. Voor elke dag, en de meesten verbleven ruim drie weken in Mexico, kre gen zij 100 dollar, 250 gulden. De kosten van het hotel en ontbijt kwamen daarbij ook nog voor re kening van de organisatie. mer en een trauma rijker. Als to renhoge favoriet begonnen aan een ontmoeting waarin eigenlijk niks meer fout kon gaan tegen de kwali tatief veel mindere Duitsers, gooi den Platini en de zijnen hun eigen glazen in. Of het nou de angst was voor de reputatie die de Duitse internatio nals in de loop der jaren hebben opgebouwd of een overschatting van de eigen mogelijkheden, het zal wel altijd een raadsel blijven. Een feit is echter, dat Frankrijk vanaf de eerste minuut niet zich zelf was en zijn voetbalstijl in Gua dalajara gaandeweg verloochende. De ploeg droeg daardoor in niet ge ringe mate bij tot het hopeloze be gin van deze halve finale. Pal nadat Brehme zijn visitekaartje had afge geven met een harde tackle op Stopyra begingen de Fransen de ene overtreding na de andere en het aantal was na tien minuten al opgelopen tot zeven. Blunder Dat is niks voor de Fransen en je zou het totaal uit de eerste periode (16 tegen 8) ook eerder andersom verwacht hebben. Nog pijnlijker en frusterender voor de Fransen was echter de blunder van Joël Bats. De doelman, die zaterdag te gen Brazilië nog schitterde en strafschoppen stopte van Zico en Socrates, ging in de tiende minuut razendsnel uit en zij kregen voor de rust volop de gelegenheid om de wedstrijd toen al te beslissen. Maar Magath, Allofs, Brehme en Rummenigge misten net de scherpte en de koelbloedigheid om de Franse vertwijfeling nog groter te maken. Maar ook in de persoon lijke duels waren de Duitsers drif tiger en meestal een stuk allerter dan de Fransen, die het in wils kracht en doorzettingsvermogen duidelijk moesten afleggen. Beste ploeg „Frankrijk", erkende Franz Bec- kenbauer zonder blikken of blo zen, „heeft de beste ploeg van dit toernooi". Dat lag vier jaar geleden niet anders. Maar dat is niet genoeg om de beste toernooivoetballers ter wereld van je af te schudden. Daar komt iets meer voor kijken dan louter techniek. De Fransen moesten dat tot hun schade en schande voor de tweede keer on dervinden. Niks wijzer geworden van de eerste periode liepen zij zich ook in het tweede part bijkans te pletter op de Duitse verdedi ging, die van geen wijken wist en bovendien ook nog eens de kracht bezat voor snelle counters. Met de tijd verdween echter ook het geloof in de ommekeer en een plotselinge bevlieging van Platini. Want daar lag toen nog de enige kans voor Frankrijk om alsnog als een beginneling in de fout. Op naast de viervoudige finalist te ko- de rand van het strafschopgebied had Amoros een overtreding be gaan tegen Rummenigge. Magath schoof de bal opzij naar Brehme kon zijn ogen niet geloven toen de de ploeg alsnog i men. Met zijn aanvoerder voorop gaven de Fransen zich een kwar tier voor tijd al min of meer over en Michel probeerde met twee wissels MEXICO STAD (GPD) - „Maradona, als die er toch eens niet bij zou kunnen zijn". Guy Thijs de dag voor de halve finale tegen Argentinië, hopend op een wonder dat niet kwam. Maradona voetbalde en hoe. Hij maakte een schit terende vierde en vijfde treffer op deze WK en dat was meer dan voldoende om het 'lelijke eendje' bij de laatste vier naar de troostfinale te verwijzen. De 63-jarige bondscoach van de achtste minuut had hü zijn ploeg Belgen vergeleek Maradona met op voorsprong moeten zetten na- pfafj een i50gei van Maradona met de vuisten keerde en Valdano de terugspringende bal in het doel kon lopen. Dat hij daarbij zijn hand gebruikte ontging Romulo Mendez aan de zijlijn niet. De grensrechter het kwahteitsar- uit Guatemala lette beter op dan de u Bulgaar Dotschev bij de eerste treffer tegen Engeland. Afscheidsgeschenk De beste scoringskans werd de WBfc JHH)Belgen ontnomen door de vlagge- tweede helft toen hij de bal perfect nist aan de andere zijde. Valente de voeten van George Valdano zwaaide Danny Veyt na een pass - Jan Ceulemans ten onrechte af buitenspel. In plaats van de Johan Cruijff en zei dat de Neder lander hem meer kon bekoren om dat de Ajacied het vermogen had om ook anderen in de ploeg te la ten voetballen. De vedette van Na pels kan dat inderdaad niet, dat zegt me gezelschap dat hem omringt dan over de leiderscapaciteiten treffer tegenEngeland! van 'San Diego'. Maradona moet in de ploeg van Carlos Bilardo echt alles alleen doen, hetgeen overduidelijk bewe- werd in de 36e minuut schoof op het moment dat hij zelf in een hoek was beland waaruit scoren onmogelijk was. Voor een leeg doel knalde de aanvaller van Real Madrid bal onder het lichaam van Bats door over de doellijn zeilde. „Dit verlies is niet het verlies van Bats", reageerde Henri Michel na derhand kribbig, „maar van de he le ploeg". Er zou ook niks aan de hand zijn geweest wanneer Maxi me Bossis pal daarop niet voor een leeg doel had overgeschoten of in blessuretijd alsnog de kans had be nut om een verlenging uit het vuur te slepen. Maar uitgerekend de ver dediger die vier jaar geleden in Se villa de beslissende strafschop miste, hield Frankrijk nu ander maal buiten de finale. Fouten Hoe riant die mogelijkheden ook waren, de meest essentiële fouten werden gemaakt door het duo Mi- chel-Platini. In de haast om de ge lijkmaker te forceren posteerde Platini zich na de openingstreffer onmiddellijk in de spits van de aanval. Vanaf dat moment was Rolff niet meer bij hem weg te slaan en zagen de Duitsers tot hun voldoening dat de Fransen steeds meer de weg zochten via het cen trum inplaats van de vleugels te benutten. Via dat centrum was er echter geen doorkomen aan en de Fransen beten zich voortdurend de tanden stuk op het fanatieke en ge concentreerde verweer van de ge groepeerd spelende tegenstander. Wat dat betreft had Frankrijk een voorbeeld kunnen nemen aan Brehme en Briegel, die zich op de vleugels als in een paradijs waan den. In balbezit braken de Duitsers r leven in te blazen. Een vergeefse poging, want Quereb en Vercruysse waren niet van het kaliber om de gelouterde Duitse profs het leven nog zuur te maken. Complex Tot Maxim Bossis in blessuretijd ineens alleen voor Schumacher op dook maar inplaats van de gelijk maker een complex aan de Duitse doelman overhield. Vanuit de te genaanval had Rudi Vóller, de ver vanger van Rummenigge, zijn ze nuwen beter in bedwang. Met een beheerste lob omspeelde hij Bats en noteerde hij zijn eerste treffer op deze WK. Voor de Duitsers be tekende het pas het zesde doelpunt en de derde overwinning in zes duels. Zou Denemarken, dat als enige de Duitsers versloeg, nog steeds zo blij zijn met de groeps- overwinning? „Dit resultaat", bleef Becken- bauer opmerkelijk rustig onder de toch sensationele winst, „is veel meer dan ik vooraf had verwacht. Ik blijf ook achter mijn woorden dat de kwaliteit van deze ploeg toe reikend was voor een plaats in de halve finale. Meer zat er niet in. Ik ben echter verrast door de kracht die deze ploeg hier heeft laten zien". Die kracht won het ander maal van de techniek. De voetbal wereld zal ermee moeten leren le ven. Na de Sovjet-Unie en Brazilië is Mexico '86 opnieuw beroofd van een kwaliteitsëlftal, maar op de Duitse winst valt desondanks niks af te dingen. - - Diego Maradona scoort zijn eerste treffer met de buitenkant i Portugese grensrechter kreeg de fraaie actie van de Argentijn. Over de nederlaag had hij wel z protesterende Belg de gele kaart eai 'viaaria over van scheidsrechter Antonio Mar- - Belgit was tegen Maradona quez. De 50-|arige Mexicaan kreeg Meedk™D^oeht™ nSi kansloos. „Had hij bij ons in de de halve finale als een afscheidsge- ploeg gestaan dan hadden wij de schenk. Jubilea tellen meer dan finale gehaald", meldde Thijs ook kwaliteit. Bij Argentinië-Engeland bijvoor- a afloop en daar kan hij best eens gelijkinhebben' Maradona-Belgie beeld wilde hetZmdamerikaanse ^^datnhet^rst^alsdege- 9_n 7.A Irnm» Hf» mtciacr nif»t in H» deel van de scheidsrechterscom- ^kkigste Belg verliet hij met het niet de middencirkel kwam om de tegenstander te feliciteren en het publiek te groeten. Jean-Marie Pfaff was daar het eerste, als de ge- 2-0. Zo komt de uitslag niet voetbalboeken, van de scheidsrechterscom- geen Europeaan, maar Eu- moeten. Alleen hij zorgde dat de topese invloed verhinderde het 40e wedstrijd van Argentinië bü de aanstellen van een arbiter uit Zuid- WK-eindronde een finaleplaats op- waardoor de keuze uitein- leverde. Dat is tegelijkertijd delijk viel op de 42-jarige compu terdeskundige uit Tunesië, Ali Ben Naceur. Marquez hoefde verder niet in te grijpen, de matige Belgische ploeg vv kwam pas bij de 2-0 achterstand halen. Valdano onderscheidde zich "e?r v00r het doel van Pumpido. i triest ge geven, want in het voetbal 1986 blijkt een man van uitzonderlijke klasse voldoende om de eindstrijd het wereldkampioenschap te shirtje van Maradona het veld. Het leverde hem boze blikken op van Filip Desmet op, want die sprak op het veld met Maradona af dat hij in de kleedkamer van shirtje wilde ruilen. Desmet speelde de eerste wed strijd in het Aztekenstadion, werd vervolgens ziek en kwam zes kilo lichter terug in het stadion als in valler voor Renquin. Het inbren gen van een extra aanvaller zaaide direct paniek in de Argentijnse de fensie die tegen Zuid-Korea drie weken terug niet kon imponeren en die nu nog een ongeorganiseer de indruk maakte. West-Duitsland hoeft zich geen zorgen te maken, Kaiser Franz en zijn onderdanen hebben maar één probleem op te lossen: het uitschakelen van Mara dona. de voet Zelfs Pfaff is volkomen kansloos bij de (foto AFP) Zijn assistent Berti Vogts kan hem van advies dienen, want hij schakelde in 1974 Johan Cruijff uit en liep op het slotbanquet aange schoten de Nederlandse vedette te zoeken, uitroepend: „Ik wil ook wel eens zien hoe die Cruijff er van voren uit ziet". Misschien lopen zondag Norbert Eder, Karl-Heinz Förster of misschien wel Hans-Pe ter Briegel de Argentijnse vedette te zoeken, lallend: „Hoe ziet die Maradona er eigenlijk van voren ■uit". MEXICO STAD (ANP) - De gele kaarten, die scheidsrechter Mar quez in de tweede halve finale van ADVERTENTIE nog in het begin van het toernooi, Met een overwinning tegen Irak, maar dat is (te) lang geleden. In de nederlaag tegen Mexico en drie gelijke spelen bereikten de Zuiderburen de laatste vier. De ka- rakterpelers in de ploeg wilden ook de voorlaatste partij tot een goed einde brengen, maar wat het hoofd nog wel wilde deden de be nen niet meer. Slopen In een Engelstalige krant in Me xico werd België als mogelijk fina list afgeschilderd als een groot moeder met overgewicht in de olympische schoonspringfinale of als moeder Theresa in een striptea- se-tent. Een weinig smakelijke ver gelijking die ook zou kunnen slaan op de tien Argentijnen die in de voetsporen van Maradona de fmale binnen slopen. Maar slopen mag ook in een ander opzicht gebruikt worden, meedogenloos in de de fensie als het nodig is. Tegen dë Rode Duivels waren overtredingen niet noodzakelijk. Frank Vercauteren verschrikkelijk zwak, Enzo Scifo onzichtbaar, Jan Ceulemans tegenvallend, Nico- Claesen die na Maradona's eerste goal een schitterende mogelijkheid om de gelijkmaker verspeelde en een achterhoede die maar een pro bleem kende: Maradona. Over hem werd in het Belgische kamp met respect gesproken. „Ik ben 32 jaar, hoef me niet meer te bewijzen. Moet ik dan Maradona uit de wed strijd schoppen?", zei PSV'er Eric Gerets. HILVERSUM (GPD) - Een kor zelige confrontatie tussen een portier en ex-voetballer Jan Mulder beeft tot gevolg gehad dat vannacht tijdens de televi sieuitzending van de WK-voet- balwedstrijd Argentinië-Bel- gïe geen studiogast te zien Mulder vervoegde zich vol gens afspraak bij een van de NOS-portiers, die hem vroeg zich te legitimeren. Hieraan gaf Mulder, die getooid was in een voetbalshirtje van het Belgische nationale elftal, geen gevolg. Daarop weigerde de portier hem de toegang. Mulder keerde vervolgens boos naar zijn woning in Bus- sum terug. Pogingen van de inmiddels gealarmeerde Studio Sport redactie hem te bewegen als nog naar de studio te komen, liepen op niets uit. Presenta tor Mart Smeeis legde het de kijkers kort maar krachtig uit: ,J*ortiers, c'est mourir un peu". gisteren uitreikte aan de Belg Veyt en de Argentijn Valdano, hebben geen gevolgen voor de laatste wed strijden van het toernooi. Valdano kan in de finale gewoon meedoen tegen West-Duitsland. Ook voor Veyt was het de eerste gele kaart. Dat gold niet voor de Fransman Fernandez, die voor de tweede keer werd vermaand. Daardoor zal hij de strijd tegen België om de troostprijs, de bronzen medaille, In heel Europa verkrijgbaar. De treffers, die Argentinië de eindstrijd binnen hielpen, brach ten Maradona een flink eind voor uit op de topscorerslijst van het wereldkampioenschap. Maradona bracht woensdagavond tegen Bel gië zijn toernooiproduktie op vijf en kan in de finale Gary Lineker, die leidt met zes treffers naar de kroon steken. Frankrijk - West-Duitsland 0-2 (0-1). 9. Brehme 0-1, 90. Vóller 0-2. Scheidsrechter: Agnolin (Ita). Toeschouwers: 45.000. Gele kaart: Magath (WD1) en Fernandez (Fra). Frankrijk: Bats; Ayache, Battiston, Bossis en Amoros; Fernandez, Platini, Giresse (72. Vercruijsse) en Tigana; Stopyra en Bellone Argentinië - België 2-0 (0-0). 52. Maradona 1-0, 63. Maradona 2-0. Scheidsrechter: An tonio Marquez (Mex); toeschouwers: 50.000. Gele kaarten: Veyt (Bel), Valdano (Arg). Argentinië: Pumpido; Cuciuffo, Brown, Ruggeri en Olarticoichea; Giusti, Batista, Burruchaga (Bochini) en Enrique; Marado- België: Pfaff; Gerets, Renquin (Desmet). Demol en Vervoort; Vercauteren, Ceule mans, Grun en Scifo; Veyt en Claesen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13