Steeds 'Onmogelijk om elk risico uit te sluiten' Sterilisatiedienst academisch ziekenhuis: Protest tegen uitbreiden sociale dienst afgewezen ISPEELCLUBI Gokverslaving brengt man op inbrekerspad IOENSDAG 25 JUNI 1986 1 ■chooiihouden medische apparatuur onvoldoende je ziekenhuizen in ons land houden hun ziekenhuizen. In veel van de onderzochte spullen niet goed schoon. Medische appa- ziekenhuizen werd niet eens een sterilisa- raten, naalden en catheters worden vóór tiebeleid gevoerd, jergebruik onvoldoende gesteriliseerd. Of ts de sterilisatieapparatuur werkt niet goed of Ken kijkje in de sterilisatieafdeling van 81 ;r wordt ondeskundig mee omgesprongen, het Academisch Ziekenhuis Leiden. Des- au Het Rijksinstituut voor de Volksgezond- kundige H.R. van Dort - diensthoofd van heid en Milieuhygiëne kwam hier eind vo- de Centrale Sterilisatiedienst - geeft toe dat in, fid :ig jaar achter na een steekproef in veertien er nog heel wat te verbeteren valt. I, optt LEIDEN - De risico's die de pa sportiltiënt loopt? Sterilisatiedeskundige H.R. van Dort zegt er dit over: "Pas als de apparatuur niet goed wordt lkl beheerd of als er niet goed wordt r£f r gesteriliseerd, loopt de patiënt ge "vaar. Ik heb van fabrikanten wel eens spuiten gehad die met ge bruik van gammastralen steriliseerd. Toen ik ze in m'n hand nam verpulverden ze. Je zult als patiënt maar overkomen met spuit te worden behandeld. Wat r systeem je ook kiest, er blij- altijd sluipmogelijkheden. Wat wij doen is de kwaliteit grondig be waken en zelf de spullen over de afdelingen van het ziekenhuis spreiden. Zo houd je overzicht kun je voorkomen dat medische apparaten te lang blijven liggen" door Jan Westerlaken Dan blijven er nóg risico's, geeft Van Dort toe. "Het is onmogelijk elk risico te vermijden. Sterk terugdringen kan, maar alle geva- ceiy, ren uitbannen is uitgesloten. Ten zij je een systeem hanteert dat on betaalbaar wordt. In zo'n systeem kan het voorkomen datje tegen pa tiënten moet zeggen dat ze niet eer kunnen worden geholpen"^ Het steriliseren van medische in strumenten is van levensbelang. Gebeurt het niet goed, dan kan de afloop zelfs fataal zijn. De sterilisa tiedeskundige van het AZL geeft dat ook toe. Hij zegt: "Als wij fou ten maken heeft dat voor het hele terrein gevolgen. Wij kunnen ons geen fouten veroorloven. Helaas, ik heb dat net gezegd, kunnen we dat niet altijd voorkomen. Voor ons is het van groot belang dat we informatie krijgen over de kwali teit van de apparatuur. Dat is toe komst. Nu zijn we bezig het zieken- huisgebeuren op een rijtje te zet ten". Ethyleenoxyde Voor het steriliseren van medi sche instrumenten komt heel wat kijken. Het is geen kwestie van een apparaat kopen, de spullen erin en een half uur later is alles vrij van microorganismen. Van Dort: "Je steriliseert pas goed als de kans één infectie op een miljoen is. De moeilijkheid is echter dat je niet kunt aantonen of er nog wat is ach tergebleven op de gesteriliseerde apparaten. Het kan natuurlijk wel, maar dan moet je elk stuk steeds onderzoeken. En dat betekent dus dat je de verpakking moet verbre ken om de spullen onder de micro scoop te leggen. Maar dan moet ik wel weer helemaal opnieuw begin nen. Op een gegeven moment ga je ervan uit dat alle micro-organis men dood zijn. Zo werken wij ook. Stel dat een instrument na een mi- Winkeliersliever parkeerruimte "N LEIDEN - De bezwaren die winke liers uit de Breestraat hadden inge diend tegen de uitbreiding van het [Stadskantoor Welzijn (van de so ciale dienst) aan de Langebrug zijn door de gemeente ongegrond ver klaard. Niets houdt volgëns de ge meente het verlenen van de bouw vergunning tegen. De winkeliers maken bezwaar te gen het betreffende bouwplan om dat het bestemmingsplan Pieters- wijk nog niet van kracht is. Verder vinden zij dat de ruimte die be stemd is voor de nieuwbouw beter een parkeerbestemming kan krij gen. De gemeente antwoordt dat de bezwaarschriften tegen het be stemmingsplan zowel door de ge meenteraad als het provinciebe stuur van Zuid-Holland onge grond zijn verklaard. Ook de advi seur van de Raad van State is in dertijd - eind '84 - tot de conclusie gekomen dat het bezwaar tegen het opvullen van de gevelwand geen hout snijdt. Verder wijst de gemeente er op dat per 1 januari in de Pieterswijk het nieuwe parkeerstelsel is inge voerd. "Hiermee wordt onder an dere beoogd het gebruik van par keerplaatsen voor het winkelend publiek veilig te stellen. De winke liers brengen overigens geen nieu we argumenten naar voren". EX'85. De lezing van 'goeroe' Lex Smit bij Ex'85, die vorige week we gens ziekte niet kon doorgaan, is verschoven naar aanstaande don derdag. Smit spreekt over 'de fun damentele gespletenheid van de mens'. Hij doet dat 's avonds om acht uur in het gebouw van Ex'85 op het Driessenplein. ADVERTENTIE Nu met een grandioze TOMBOLA elke dag om 20.00 - f 200,- 23.00 - f 200,- 02.00 - f 300,- 27 juni om 24.00 uur de grote prijs een reis naar "LAS VEGAS Stationsweg 18 - 20 Leiden tel 071-122129 nuut steriliseren 'schoon' zou zijn. Nou, wat doen wij? Wij steriliseren dat instrument drie minuten. Plus dat je een bepaalde temperatuur moet aanhouden. Want als je dat niet doet, ga je geheid de boot in". Steriliseren is niet louter en al leen verhitten tot een bepaalde temperatuur en stoom. Er wordt ook gebruik gemaakt van ethy leenoxyde, een vloeistof die kookt bij dertien graden Celcius. Een ge vaarlijk goedje, zo blijkt in de loop van het gesprek. Waarom? Van Dort: "Ethyleenoxyde is niet alleen voor micro-organismen funest, maar ook voor de mens. Als hij dat binnenkrijgt treden er ver anderingen in de cel op. Vermoe delijk is het kankerverwekkend. Elk ziekenhuis werkt ermee. Dus ook het AZL. We kunnen er niet buiten. Heel wat instrumenten kunnen we niet hoger dan zestig graden steriliseren. Dan moet je - noodgedwongen - naar ethyleeno xyde grijpen. Met stoom kun je niets beginnen". Regionaal De sterilisatiediensten weten overigens nog niet zo lang dat ze uiterst voorzichtig met ethyleeno xyde moeten omspringen. Pas dc laatste jaren heeft men ontdekt welke gevaren er in het middel schuilen. Van Dort: "Vooral voor de klei nere ziekenhuizen geeft dat nogal eens problemen. Van die stof mag maar een bepaalde hoeveelheid vrijkomen. Plus dat men een ver gunning van het ministerie van volksgezondheid moet hebben en speciale apparatuur moet aan schaffen om met ethyleenoxyde te mogen werken. Een gevolg daar van is dat je regionaal moet sterili seren. Het AZL doet dat voor het Diaconessenhuis en ziekenhuis Rijnoord in Alphen". Steriliseren met ethyleenoxyde. Is dat écht noodzakelijk? Van Dort knikt. Als alternatief is er de gamma-sterilisatie (dit wordt, voor voor wat Nederland betreft, alleen in Ede gedaan). Daarnaast kan er worden gesteriliseerd met stoomformaldehyde. Hoe je het ook wendt of keert, ethyleenoxyde blijft nodig, benadrukt de deskun dige van het AZL. Hij zegt: "Sommige instrumen ten kunnen niet tegen gammastra len. Voor andere apparatuur geldt Sterilisatiedeskundige H.R. Ie wagentjes vervoerd. dat de temperatuur van formalde hyde te hoog is. Een voorbeeld? Neem de elektrische snoertjes die steriel moeten worden gemaakt. Ze kunnen absoluut geen hoge temperatuur verdragen. Dus blijft er geen ander middel over dan ethyleenoxyde". Toch vraagt Van Dort zich wel eens af of het wel écht nodig is om zo vaak naar dit spul te grijpen. "We leggen grenzen", legt hij uit. "Zeker als er sprake is van herste- riliseren. Twijfelen we, dan stap pen we naar de fabrikant. Komt er geen duidelijk antwoord op onze vraag, dan gaat het gebruikte in strument de prullenmand in. We kunnen de veiligheid van de pa tiënt niet in gevaar brengen. Het is wel eens gebeurd dat we appara tuur kregen waarvoor zelfs de fa brikant geen sterilisatieprogram ma had. Ja, dan sta je wel even gek te kijken. Vier keer zijn we met on deugdelijk materiaal naar de in spectie gestapt. Daar zijn we con sequent in. Zoiets kun je niet on derling regelen". Weggooien Wanneer je alle medische hulp middelen maar één keer zou ge bruiken hoefde je niet te sterilise ren. Is dat een reële mogelijkheid? Van Dort is duidelijk: "Onmoge lijk. Denk eens aan het instrumen tarium van de chirurg en het vele materiaal - siliconen, bijvoorbeeld - dat uit economische overwegingen meer dan één keer wordt gebruikt. Nee, het is beslist niet te doen om alles na één keer weg te gooien. Het AZL geeft jaarlijks ongeveer drie miljoen gulden uit aan instru menten, handschoenen, naalden, spuiten enz., die maar één keer worden gebruikt". En toch, benadrukt Van Dort, speelt geld geen rol. Althans, geld mag geen rol spelen. Wel voor het ziekenhuis, niet voor de sterilisa tiedienst. "Het beleid dat wij nu voeren komt erop neer dat we een instrument maar een keer sterilise ren. Anders gezegd: elk onderdeel wordt dus per stuk bekeken. Het begint nu ook bij de afdelingen van het ziekenhuis door te dringen dat bepaalde dingen niet voor sterilisa tie in aanmerking komen". Grote ziekenhuizen hebben meer armslag dan de kleinere. Van Dort vertelt dat zij wel eens in moeilijkheden kunnen raken. De 'schone' instrumenten worden gescheiden t van inbraak LEIDEN - Een 26-jarige bewoner van de Arendshorst is vannacht aangehouden voor een valse aan gifte van een inbraak. De man, die inmiddels een volledige bekente nis heeft afgelegd, was tot deze daad gekomen door geldgebrek. De Leidenaar meldde om een uur aan de politie dat er was inge broken in zijn woning. Er zouden een video, geluidsapparatuur, een mengpaneel, een zanginstallatie en 310 grammofoonplaten ter waarde van 15000 gulden zijn meegeno men. Toen de recherche een onder zoek instelde bleek al snel dat zijn verhaal niet helemaal klopte. Ook de inbraak, het forceren van een balkondeur, was op een knullige manier in elkaar gezet, aldus de po litiewoordvoerder vanmorgen. VOLWASSENENWERK. Het Ste delijk Volwassenen werk in het Leidse Volkshuis is wegens vakan tie van 7 juli tot en met 18 augustus gesloten. AZL-deskundige: "Wij hebben hier voor een miljoen aan appara ten staan. Apparatuur die per dag niet meer dan tien uur wordt ge bruikt. De rest van de tijd is ze bui ten werking. Ik vraag me wel eens af of het niet beter zou zijn om op elk sterilisatieterrein regionaal te gaan werken. Dan kun je je appara ten echt nuttig aanwenden. In En geland wordt al lang op deze ma nier gewerkt. Nederland kent dat niet. Elk ziekenhuis heeft z'n eigen sterilisatieafdeling. Met de nodige verschillen van kwaliteit", voegt Van Dort er onmiddellijk aan toe. "Als er investeringen moeten wor den gedaan vind ik dat je je moet afvragen of de ziekenhuizen in de regio die niet gezamenlijk moeten doen. De overheid is voor centrali seren. Wat je nog maar al te veel ziet is dat het personeel van de ope ratiekamer het instrumentarium steriliseert". Sluitstuk Zijn woorden klinken bitter. De sterilisatiedienst wordt nog te vaak als een sluitstuk gezien. "Maar ei genlijk is het een van de belang rijkste afdelingen van het zieken huis", zegt Van Dort. Vreemd is het daarom wel. Een gerichte - om schreven - opleiding is er niet. De arts en de verpleegster krijgen tij dens hun opleiding geen onder richt in sterilisatietechnieken. De vereniging van sterilisatiedeskun digen heeft zelf een cursus in el kaar gespijkerd. Hoewel die niet optimaal is, aldus Van Dort, wordt er in elk geval wel het nodige aan de opleiding gedaan. "Alleen", stelt hij, "doet de over heid helemaal niets. Zij kijkt toe. De opleiding die er nu is, is ont staan uit particulier initiatief. Die zelfde overheid schrijft wel voor wat wél en niét mag. De eisen die zij stelt worden steeds zwaarder. Terecht. Kijk ik naar de kritiek die nu naar buiten is gebracht, dan zeg ik dat de overheid zich te veel met details heeft beziggehouden. Ik weet dat heel wat ziekenhuizen be zig zijn met het opzetten van een sterilisatiebeleid. Als de inspectie bij ons binnenstapt zal ze ook din gen aantreffen die niet deugen en beter kunnen. Natuurlijk heeft ze gelijk dat ze daar wat van zegt. Maar de inspectie moet de zieken huizen wel de tijd gunnen dat steri lisatiebeleid gestalte te geven". Officier eist negen maanden cel DEN HAAG/LEIDEN - Twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk is gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een negentienjarige Leide naar voor onder meer zijn betrok kenheid bij een gewapende roof- overval op een bejaarde man in een woning aan het Levendaal. De overval had plaats op 20 maart van dit jaar en werd uitgevoerd door drie jongemannen die gewapend waren met een luchtdrukpistool, een gummiknuppel en een doek met aceton. De met bivakmutsen en helmen uitgedoste overvallers hebben het echter voortijdig op een lopen gezet omdat de oude man zich hevig verzette en het op een schreeuwen zette. De jongens zouden tot de overval zijn aangezet door een 40-jarige Leidenaar die dit echter in alle toonaarden ontkende. Hij gaf gis termorgen de rechtbank toe wel eens wat goederen van de jongens te hebben gekocht, waarvan hij op een gegeven moment de duistere herkomst vermoedde. Maar hij zou ze nooit in zijn auto hebben rond- Feest NVSH LEIDEN - De NVSH, afdeling Lei den, organiseert weer een midzö- mernachtfeest met optreden van buikdanseres Pirlanti, een barbe cue-grill, hapjes, drankjes en veel muziek. Het feest vindt plaats op zaterdag 28 juni in het trefcentrum aan Rapenburg 48. Aanvang 22.00 uur. Iedereen is welkom. DUIVENSPORT. Postduivenver eniging De Rijnklievers hield een wedvlucht uitTroyes. Uitslag: 1 B. van Mil; 2 J. v.d. Wal; 3, 6 J. Kok; 4 T. Kraan en zn.; 5 H. Sladek; 7 Kos ter/Akerboom; 8, 9 A. de Vries, 10 W. Pielanen. gereden om ze adresjes te wijzen van woningen waar wel wat viel te halen, zoals een van hen eerder had verklaard. En hij had ze zeker niet gewezen op de mogelijkheid de ou de man te overvallen en ze even min verteld dat deze 70.000 gulden aan zwart geld in huis zou hebben. De rechtbank stemde ermee in om eerst een psychiatrisch rapport van deze Leidenaar te laten opmaken en hield daarom de behandeling van zijn strafzaak aan tot 18 sep tember. Oude Rijn De negentienjarige Leidenaar was voorts nog te lastegelegd dat hij uit een kluis van een pand aan de Oude Rijn samen met een ander 17.000 had buitgemaakt en eens benzine had getankt in Oegstgeest eri zonder te betalen hard was weg gereden. De inbraak in het pand van bouwbedrijf Burgy aan de Ou de Rijn en de kraak van de kluis was trouwens gemakkelijk ge weest want de vader van dé hand langer van de verdachte werkte voor dit bedrijf. Zoonlief had van hem de sleutel van de brandkast gestolen. Pogingen om de diefstal er als een echte inbraak te laten uit zien hebben overigens de politie niet van de wijs laten brengen. De Leidse schoonmaker was tot de inbraken gekomen door zijn gokverslaving die steeds meer geld eiste. Aan de gokautomaten van vooral snackbars was hij verslin gerd. Officier van justitie mevrouw mr. Klopper verbond daarom aan haar strafeis de voorwaarde dat de reclassering hem drie jaar lang moet begeleiden. Evenmin als de rechtbank later zag zij iets in een alternatieve straf voor de jonge man. Mevrouw Klopper vond daar voor de feiten te ernstig. De rechtbank doet 8 juli uit spraak. LEIDEN Gehuwd: M.T.C. Hoedt en A. van der Schaar; H.M. van der Heide en A.S. Anemaet; G.J. de Bloois en N.C. Alle- bes; F.J.M. Zoutendijk en B.J. Bakker. H.E.J. Berckenkamp en K.B. van He- mert; F.A. Robbers en E.W.M. Annard; C.E. Flaman en S. van der Maat; J.F. Oli vier en J. van Leeuwen; W.J. Dijk en J.C.H. van der Heijden; P H. Otto en M.P. Hornes; H. de Vos en I.J. Burger hout; M. Knol en J.M. Langeveld: W.J. Moenen én D.M.D. van den Berghe. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Knuppel (1) De knuppel is nu letterlijk in het hoenderhok aan de Apollolaan gegooid. Vorig jaar schreven wij dat een echtpaar in het aan de Apollolaan gelegen Van der Wil- ligenhof last had van het hanen- gekukel in het holst van' de nacht. Of die beesten niet kon den verdwijnen? Andere bewoners van dit ver zorgingstehuis reageerden daar op met de mededeling dat de haantjes daar best mochten blij ven rondscharrelen. Dat gekraai was juist leuk. Inmiddels is het gros van de haantjes verdwenen. Op onpret tige wijze, aldus de dames C. en E. de Vries van de Apollolaan. Onder het kopje 'Dierenmoord op de Apollolaan' schreven zij ons de discussie over de dieren nog even te willen voortzetten: "Wij moeten helaas vermelden dat het onbehagen geëindigd is in een ware slachting. Op een nacht zijn de dieren waaraan de klager zich zo stoorde (hanen, kippen en konijnen) doodgesla gen. Ooggetuigen vermeldden dat om vier uur 's nachts vier mannen uit een rood busje kwa men, de dieren doodknuppel den, de lijken in zakken stopten en afvoerden. Navraag van enkele buurtbe woners maakte dat de wijkagent werd ingeschakeld en hij zei dat deze vier mannen van de plant soenendienst waren. Eerst gaf de klager de aanzet tot de ingezonden stukken, daar na heeft haar voortdurend ge dram de verantwoordelijke he ren bij de plantsoenendienst er toe doen besluiten niét te zoeken naar een goede oplossing, maar ten onrechte de opdracht te ge ven tot 'gewoon opruimen' en wel in de nènacht (het daglicht kan immers zoiets niet verdra gen). Is het zö, dat de wens van één bewoonster, om rust te hebben, het nodig maakt dat deze dieren die zoveel vreugde gaven aan zo veel andere bewoners op beest achtige wijze moesten worden uitgeroeid? Staat het één wel in proportie tot het andere? Zou men haast niet gaan denken aan de tirannie van de enkeling? Een protest laten horen tegen dierenmishandeling, heeft dat zin? Wordt dit serieus genomen? Zelfs in deze maatschappij zijn dieren nog steeds rechteloos. On dergetekenden vinden tóch dat er niet genoeg geprotesteerd kan worden tegen onnodig dieren leed. Immers, dierenkwellers, laffe moordenaars of degenen die er toe aanzetten geven blijk van een slecht karakter, gebrek aan beschaving en sociaal ge voel". De familie Hubers, ook woonachtig in de Van der Willi- genhof, en mede-ondertekenaar van de brief spreekt eveneens schande van de gebeurtenissen, die zich volgens haar op 3 juni afspeelden: "De mensen hier zeggen allemaal dat er iets moet gebeuren. Dat er Teveel haantjes waren, is juist. Maar we hadden gedacht dat ze die haantjes op één na zouden vangen en naar een kinderboerderij zouden brengen. Nu hebben ze die bees ten doodgemaakt en een aantal konijnen ook. Bovendien lopen er nog kreupele dieren rond, die wèl geslagen zijn, maar niet ge dood. Ze zijn met stokken op die beesten afgegaan". Knuppel (2) Ambtenaar Mulder van de ge meentelijke afdeling groen geeft toe dat de dieren met stokken r Kippen en een haan op een vorig jaar gemaakte foto bij de Van der Willigenhof a meeste 'wilde hanen' daar zijn inmiddels in de maag van de consument verdwenen zijn opgedreven. "Dat is tegen vier uur 's ochtends gebeurd ja. Want overdag zijn ze helemaal niet te vangen. Maar dat ze met stokken zijn doodgeslagen is niet waar. We hebben ze uit de bo men gejaagd en toen laten slach ten". Door een poelier? Mulder: "Ja door een poelier. Ik heb er zelf de beste uitgezocht en die heb ik zélf geslacht en lekker op gegeten". Volgens Mulder wor den jaarlijks tegen de vakantie- tijd tientallen kippen, hanen en konijnen over het hek in het Hooghkamerpark gezet. "Er za ten wel een stuk of veertig, vijftig hanen. Wat die mensen dan niet zien is dat die hanen proberen om de kippen te pakken te krij gen. Dat is pas zielig: al die kaal- gepikte koppen. Bovendien weet je niet wat voor ziekten er onder de andere dieren in dat park kun nen uitbreken". Mulder heeft weinig goede woorden over voor mensen die beesten over een hek zetten, om dat ze niet weten wat ze in de vakantie met de dieren aanmoe ten. "Die mensen zouden toch beter moeten weten. Je moet eens kijken in de Leidse Hout vóór de vakantie en erna. Hoe veel dieren er in die tijd niet bij komen. Allemaal vetgemest, om dat ze verkeerde voeding kregen. Laatst in het Hooghkamerpark ook weer. Zaten er een paar ko nijnen, die waren zo dik, dat ze niet eens konden lopen. Nog maals: als wij alles laten leven wat het publiek in de parken gooit, is het end zoek". Mulder weet te vertellen dat er véél meer dan één of twee klach ten over het hanengekukel zijn geweest. "Er lopen nu nog vier hanen rond en zelfs die willen ze nog weghebben, omdat sommige oudjes overspannen worden van dat gekraai. Mij zou het niet kun nen schelen, maar die mensen willen hun rust 's nachts heb ben". Knuppel (3) De wijkagent is op de hoogte van het probleem in de buurt van de Van der Willigenhof. "De bewo ners hebben de plantsoenen dienst gevraagd om wat hanen weg te halen, omdat er teveel zijn. Van het echtpaar Hubers heb ik de indruk gekregen dat het wat uit de hand is gelopen daar. Dat men met die stokken te wild is beziggeweest en dat er nog dieren kreupel rondlopen. Het schijnt dat ze eeFst een stuk of vijftien hanen hebben wegge haald en later nog eens zijn te ruggekomen. Er zijn ook kippen en konynen weggehaald. Ik ben er niet zo blij mee". Mulder van de afdeling groen ontkent dat mensen van zijn afdeling niet één maar twee keer aan het die- renvangen zijn geslagen. "Maar ik kan natuurlijk niet zien of er nog buurtbewoners later ook aan de gang zijn geweest". Volgens de officiële politiewoordvoerder moet de mogelijkheid dat de plantsoenendienst door enkele buurtbewoners is 'geholpen' niet worden uitgesloten. "Wanneer er onoirbare praktijken zijn ge beurd, zijn de bewoners vrij om de politie in te schakelen", aldus die woordvoerder. Dat is kenne lijk al gebeurd, want de wijk agent is op de hoogte. Misschien toch aanleiding voor eeh nader onderzoek?

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3