'Iemand die weer zuipt laten we vallen Nieuwe stripalbums uit Vlaanderen Kortweg IachtergrondI Ketelpak er uit De harde aanpak van de Anonieme Alcoholisten WOENSDAG 25 JUNI 1986 PAGINA 19 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Criminaliteit Over bestrijding van vandalisme en de zogenaamde kleine criminaliteit <fietsendiefstal, winkeldiefstal en dergelijke) zijn de afgelopen jaren al heel wat woorden vuilgemaakt. De één denkt dat meer politie en hardere straffen het aangewezen middel zijn, de ander zoekt het in electronische beveiliging en meer sociale controle. Met dat laatste wordt bedoeld dat mensen zich meer moeten bekommeren om wat er in hun naaste omgeving gebeurt en zonodig moeten samenwerken met wijkteams van de politie. Op dat laatste spoor zit ook de commissie-Roethof die één dezer dagen tientallen adviezen heeft verstrekt aan de minister van justitie. Tot die adviezen behoren onder meer het aanstellen van meer conducteurs op trein en tram, het weer bij scholen laten wonen van conciërges, het op school houden van leerlingen tijdens vrije uren, het nemen van proeven met verplicht afkicken van drugs en het duurder maken van alcoholische dranken. Gonzalez De Spaanse premier Gonzalez kan voorlopig weer vier jaar doorregeren. Hij behield het afgelopen weekeinde de absolute meerderheid tijdens verkiezingen voor het Spaanse parlement. Wel liep die meerderheid terug wat door politieke deskundigen wordt toegeschreven aan teleurstellingen bij groepen kiezers over de gematigde koers die de socialistische regering-Gonzalez de afgelopen jaren heeft gevaren. Zo maakte Gonzalez zich in tegenstelling tot eerdere beloften sterk voor lidmaatschap van de NAVO en voerde hij bezuinigingen door die het werkloosheidspercentage in Spanje hebben opgevoerd tot het hoogste binnen de Europese Gemeenschap. Daar stond tegenover dat de democratie in Spanje vast werd verankerd. Oud-premier Suarez maakte een aardige come back en werd met zijn centrum-democratische partij qua grootte de derde van het land. Abortus Ongeveer een jaar geleden is in het Leidse Academisch Ziekenhuis een drievoudige -abortus verricht bij een vrouw die een vijfling leek te gaan krijgen. Oe vrouw had een hormonale vruchtbaarheidsbehandeling ondergaan. Het echtpaar dat al één kind had, zag erg op tegen de vijfling terwijl de artsen de kans op een vroegtijdige (dodelijke) geboorte van de vijf zeer groot achtten. Daarom werd besloten tot de voor Nederland vrij unieke abortus die onlangs werd vermeld in het gezaghebbende Britse medische vakblad The Lancet. Inmiddels heeft de betreffende vrouw het leven geschonken aan een gezonde tweeling. Het Tweede Kamerlid voor de RPF, Leerling, heeft via een aantal vragen aan de minister van justitie geïnformeerd of er aanleiding is om tot rechtsvervolging over te gaan. Jeugdherberg De jeugdherberg is de jeugdherberg niet meer. Werden in het verleden bepaalde regels ten aanzien van leeftijd, corvee, gescheiden slapen van de seksen en het voor een bepaalde tijd 's avonds binnen zijn volkomen normaal gevonden, het gaat er nu geheel anders aan toe. En terecht, want de tijden veranderen nu eenmaal en de jeugdherbergen moeten met hun tijd meegaan willen zij blijven bestaan. Leeftijdsgrenzen zijn er daarom niet meer, het corvee in de keuken is afgeschaft, gemengd slapen wordt toegestaan en het volksdansen heeft plaatsgemaakt voor de disco. Door die maatregelen hopen de jeugdherbergen weer meer toeristen te trekken want het is een aantal jaren heel slecht gegaan met de bezoekersstroom. De laatste jaren zit de groei er echter weer PAGINA VOOR JONGEREN Al tientallen jaren behandelt de blanke regering van Zuid-Afrika de ongeveer 20 miljoen zwarte Zuidafrikanen als een minder waardig soort mensen. Die 'apartheid' is zelfs in wetten vast gelegd. Maar het verzet tegep dat mensonwaardige systeem wordt steeds feller. De afgelopen maan den hebben leger en politie dui zenden zwarten gedood en ge vangen gezet. Een complete bur geroorlog lijkt niet ver meer weg. Bijna twee weken geleden riep president Botha de noodtoe stand uit, wat betekent dat leger en politie ongestraft zo'n beetje alles kunnen doen wat ze willen. Niet alleen in Zuid-Afrika zelf, ook in de rest van de wereld is de afschuw over de apartheid ge groeid. De vraag is wat die ande re landen, en dan vooral de Euro pese Gemeenschap en de Ver enigde Staten, kunnen doen. Moet je het Zuidafrikaanse be wind boycotten, of moet je blij ven proberen via overleg de apartheid af te schaffen? Tegenstanders van een boycot zeggen dat juist de arme zwarten het slachtoffer worden. De rijke blanken zorgen wel dat ze niets tekort komen, denken ze. De zwarte leiders zeggen echter dat 'hun' mensen wel een boycot wil len. Het vooruitzicht dat er een einde aan de apartheid komt, weegt wel op tegen een tijdelijke verslechtering van hun leefom standigheden. Trouwens, zeggen ze, die kunnen nauwelijks slech ter worden. De Amerikaanse president Reagan wil niets van eeh boycot weten. Hij wil via overleg met de Zuidafrikaanse regering ('con structieve betrokkenheid') de apartheid bestrijden. Ook al heeft dat de afgelopen jaren niets opgeleverd. In de Europese Ge meenschap is het van het zelfde laken een pak. Vorige week praatten de twaalf lidstaten on der leiding van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) over Zuid-Afrika. Van den Broek had verwacht dat de EG het wel eens zou worden over strafmaatrege len,. maar dat gebeurde niet. Vooral Engeland en West-Duits- land zijn fel tegen een boycot. Hun bedrijfsleven heeft voor miljarden gulden geïnvesteerd in Zuid-Afrika, net als het Ameri kaanse bedrijfsleven. Met zo'n boycot zouden ze zich econo misch dus behoorlijk in de vin gers kunnen snijden. Morgen en overmorgen komen de Europese regeringsleiders in Den Haag by elkaar voor hun halfjaarlijkse conferentie. Zuid- Afrika staat dan opnieuw hoog op de agenda. Maar het blijft de vraag of premier Lubbers wel kans ziet met zijn collega's tot af spraken te komen. Veel tijd is er niet meer. De toe stand in Zuid-Afrika wordt met de dag ernstiger. Een bloedbad waarbij honderdduizenden men sen de dood zullen vinden, lijkt nog maar een kwestie van tijd. Als de westerse landen dat wil len voorkomen, moeten ze snel zijn. Maar snelheid is bepaald niet het handelsmerk van de EG. SJAAK SMAKMAN President Botha -noodtoestand- (WORDT VERVOLGD) „Kwatongen beweren dat de ene helft van Vlaanderen stripteke naar wil worden en de andere helft scenarist. In Nederland is het vermoedelijk niet anders. Gelukkig zijn er tussen al die ge roepenen weinig uitverkore- Aldus Mark van Oppen, die tot voor kort de 'Nederlandse afde ling' beheerde bij het door Lom bard uitgegeven weekblad Kuif je en nu als uitgever bij de Vlaamse uitgeverij Den Gulden Engel het fonds der stripkunsten onder zijn wieken heeft. Er staan elf nieuwe albums op stapel. Een opvallend initiatief, want zo verschrikkelijk goed gaat het niet in de strips in het algemeen en de uitgeverij in het bijzonder. De naam Den Gulden Engel slaat op het gelijknamige historische pand in de Scheldestad, die in de 16e eeuw zijn Gouden Eeuw be leefde. In dit huis aan de Hof straat waar de uitgeverij is geves; tigd, woonde onder anderen Adam van Noort, leermeester van Vlaanderens grote schilders Rubens en Jordaens, en illustra tor bij de beroemde drukker Plantijn. Temperaturen Voor wat betreft de strips zorgt Mark van Oppen voor de broed- temperaturen. En hij weet waar over hy het straks hebben zal, een man die zelf ook strips te kent en daarover tamelijk be scheiden is. Zo koestert Lom bard al geruime tijd plannen om een stripmaandblad op de markt te brengen, of dit doorgaat is on zeker. Maar voor dat blad teken de Mark van Oppen al een scien cefictionverhaal van 58 pagi na's: Solitair. In oktober komt Den Gulden Engel in één klap met elf albums uit, die we hier even op een rijtje zetten. In de eerste plaats wordt be gonnen met doorlopende series. Daar komen ze: 1. Gele Geschiedenis van Yann Conrad, ongecensureerd en in tegraal verhaal dat eerder in Robbedoes verscheen; 2. Dula- man, de tovenaar door Leo Fabri en Brendan MacLeod. Een ver haal dat zich afspeelt in het 'ruwe Schotse landschap en waar hek sen, tovenaars en draken de we reld bevolken; 3. St. Germain des Morts door het duo Bodart en Streng. Genomineerd op het stripcongres van Angoule'me wordt ons in de reeks Richard Dombret een verhaal voorge schoteld van klassieke detective en psycologisch drama; 4. De ra re machine, door Mark Waster- lain in de splinternieuwe serie van Yo Bert; 5. Annie Peter, deel 1. De zwarte jekkers door Jean-Pol; 6. Sloeber, de serie over deze amateur-detective van Jeff Broeckx, die start met De schilderijendiefstal; 7. Van de zelfde auteur Broeckx Dag Heidi met Het zwarte paard; 8. Rona door de Bretonse schrijver Malo Louarn. Rona is reporter bij de krant Le Pave', die per dag 100 processen krijgt aange smeerd. Afgerond We nummeren verder, maar komen nu bij de afgeronde ver halen: 9. De Wonderwinkel. Getekent door Got. Het gaat over het jon getje Jonas dat gebiologeerd is door een steeds gesloten winkel; 10. Bang! Dwaze en lugubere verhalen over Jan Modaal in de 'terreuijaren '80' en opgetekend door Yurg en Ikke; Uitgave 11 ten slotte is de boreling van de Gulden Reeks, die gewijd zal worden aan stripauteurs. De eerste gaat over de eerder in deze striprubriek gesignaleer de Claude Auclair met zijn Drachtige bij Casterman versche- Uitgever Frans Smits - opvallend initiatief- (foto gi nen verhalen Sirpon van de rivier der verscheen in A Suivre/Wordt en Bran Ruz. In dit album het Vervolgd. verhaal Tuan Mac Cairill. dat eer- FRANS KEIJSPER Jongeren Bij de AA voor Leiden en om-i streken melden zich vrijwel geen jongeren. "Ze zoeken ook niet zo gauw hulp. Zeker niet als dat met zich meebrengt dat je hele maal niet meer kan drinken. Jon geren zien het niet zitten om zon der drank te leven. Ze moeten echt met de rug tegen de muur staan". Toch vrezen de AA'ers dat de problemen wel degelijk bestaan en overduidelijk aan de dag zullen komen. Mensen be ginnen steeds jonger met drin ken. Een jongere heeft minder weerstand. Dat wordt over een aantal jaren een gigantisch pro bleem. Te meer daar de ervaring leert dat slechts twee procent van de probleemdrinkers leert te leven zonder drank. Volgens de AA-le- den geldt dat zowel voor de men- sen die zich bij deze groep mel den, als voor de drankzuchtigen die bij het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) hulp zoeken. Sterker nog, de AA hebben niet zo'n hoge pet op van de CAD's. Dat softe gedoe helpt niet. Het enige wat ze mensen le ren, is met drank proberen te le ven. De mensen willen wel van hun problemen af, maar niet van de drank. Drank is zo'n levensbe hoefte. Als de ergste problemen uit de wereld zijn, dan lijkt de drank ook niet meer zo'n pro bleem. Men is te tolerant. Het is i een vorm van problemen afko pen. Wie in contact wil komen met de AA Leiden en omgeving kan bellen met telefoonnummer 071- 221325. RAYMOND PEIL KITS gaat op vakantie. Deze aflevering is voorlopig de laatste. In september hopen we met frisse zin en ideëen terug te keren met de KITS-pagina waarop (vooral) jongeren van pakweg 12 tot 18 jaar hopenlijk iets van hun gading zullen vinden. Mocht je zelf voorstellen of gedachten hebben over rubrieken of artikelen dan kun je dat uiteraard altijd kwijt bij de KITS-redactie. Tot september. De 22-jarige Michel Evers uit Amsterdam (op de foto tweede van rechts) is onlangs tot win naar uitgeroepen van de wed strijd 'Ontwerp 'n Werkpak'. De wedstrijd, uitgeschreven op ini tiatief van werkgevers- en werk nemersorganisaties in dp metaal- en electrotechnische bedrijven, werd gehouden omdat in de praktijk bleek dat het traditione le ketelpak de jongeren nauwe lijks meer aanspreekt. Men is tot de conclusie gekomen dat er op de arbeidsvloer meer inspiratie uitgaat van werkkleding die op vrijetiidskleding lijkt. Het ontwerp van Michel Evers, dat door een model rechts op de foto wordt gedragen, zal binnen kort daadwerkelijk in de prak tijk opduiken omdat een kleding- firma al heeft aangekondigd het nieuwe werkpak te zullen gaan vervaardigen. Voor de Amster dammer leverde de overwinning een geldprijs van 5000 gulden op plus een vliegreis in het najaar naar een toonaangevende mode- beurs. Op de foto wordt Michel Evers aan de linkerzijde geflankeerd door modeontwerper Frans Mole naar (voorzitter van de jury) en presentatrice Sandra Reemer die de prijzen uitreikte), (foto pr) Mensen beginnen steeds jonger met drinken van alcoholhouden de dranken. Een buurthuis zon der bier kan zichzelf wel opdoe ken. Als jongere moetje om erbij te horen toch een paar biertjes achterover kunnen slaan. Boven dien durf je wat meer en krijg je een beetje een rozig gevoel. Vooral als je problemen hebt is dat wel makkelijk. Op den duur is alleen steeds meer drank nodig om dat pretti ge gevoel te krijgen. Stiekem raakt je lichaam steeds meer ge wend aan en afhankelijk van al cohol. Het is geen wet van Me den en Perzen en het kan vijftien jaar duren, maar meer dan 900.000 Nederlanders zijn langs deze weg terecht gekomen op het punt, waarop drank het be langrijkste in hun leven is. Zij zijn alcoholist. "Alcohol, je komt er nooit meer vanaf", is de ervaring van twee leden van de Anonieme Al coholisten (AA), van de groep Leiden en omstreken. De weer slag van een gesprek met hen is in dit artikel te lezen. De AA is een groep (ex-)alcoholisten, die iedereen die moeilijkheden on dervindt door het gebruik van al- cohol en van de drank afwil, wil bijstaan door het uitwisselen van ervaringen. De enige manier voor een alco holist om van zijn verslaving af te komen, is helemaal niet meer drinken. De meeste alcoholisten willen wel van hun problemen af, maar niet van de drank. Maar het gevolg zijn van (overmatig) drankgebruik zelf verantwoorde lijk bent. Smoes Schijnbaar kan het met veel drank nog een hele tijd goed gaan. Er is altijd wel een smoes te verzinnen om naar de fles te grijpen. Is er wat te vieren, dan nemen we een biertje. Gaat het slecht, dan spoelen We ons ver driet weg met een borrel. Op een stralende zomerdag lest een koud biertje de dorst. Bij kraken de vorst verwarmt een borrel de inwendige mens. Maar op een gegeven moment kan het zo ver gaan dat voortdu rend wordt gezocht naar een re den om er één te nemen. Dat je altijd druk bezig bent om drank in huis te halen. Dat vrienden of kennissen allerlei zielige smoe zen te horen krijgen en dan nog vaak zo stom zijn om die te slik ken ook. Dan laat je steken val len. Je wordt helemaal verknipt. Je weet het wel, maar ondanks alles ga je door. Praten helpt niet. Dan denk je 'sodemieter op, dan kan ik er ten minste nog één nemen'. Als je drinkt interesseert het je hele maal niet, het kan je niet schelen wat er gebeurt. Als je maar kan drinken. Ook al heb je het niet naar je zin, je blijft volhouden dat je het toch lekker hebt. Ook als alles uit de hand loopt. je moet zélf je problemen oplos sen en zélf stoppen met drinken. De Anonieme Alcoholisten (AA) hanteren een harde aanpak. "Gaat iemand weer zuipen, dan laten we hem vallen". De AA redeneren datje het ge heel aan jezelf hebt te wijten, dat je te veel drinkt. Dat het je eigen schuld is,als je problemen op dié manier probeert te verdoezelen. En datje voor de problemen die CXdweték. - WERKPAK

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19