Meer klachten over occasions Damrak in zomerstemming 'Stimulans' van paters Capucijnen blijkt succesvol Bovag: kwaliteit gebruikte auto's moet omhoog Lage premies breken autoverzekeraars op Howson wil fabriek in Soest toch openhouden Staking bij Enka Emmen beëindigd Demmenie /^l Weer 10.000 arbeidsplaatsen weg in Franse staalindustrie ZATERDAG 21 JUNI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 RIJSWIJK (ANP) - De Bovag vindt dat de kwaliteit van de door de leden te koop aange boden gebruikte auto's omhoog moet. Het aantal klachten van mensen die een occasion hebben gekocht, neemt namelijk gestaag toe. ASSEN (GPD) - Veel autoverzeke raars hebben zich met te lage pre mies geweldig in de nesten ge werkt. Ze noteren samen een ver lies van rond 500 miljoen gulden en zullen de klandizie de komende ja ren trakteren op een rij van pre mieverhogingen. Dit is de stellige overtuiging van ir. K. C. Kolhoop, directeur van Verzekeringen DLG te Assen, de onderlinge die in de autosector nog wel winst boekt; zij het marginaal. De ellende begon vijf jaar gele den toen veel verzekeraars met hun premies begonnen te romme len om hun markt te behouden en tegengas te geven aan de toene mende greep van onderlingen als het DLG. Die kennen geen provi sie en werken twee- tot driemaal goedkoper dan de grote assura deurs. Volgens Kolhoop wordt in de moordende concurrrentieslag op grote schaal geknoeid met pre mies en oneerlijke middelen. De Nederlandse Vereniging van Autoverzekeraars heeft gisteren in een besloten vergadering de pro blemen in kaart gebracht, en ge concludeerd dat hoe dan ook een premie-oorlog moet worden voor komen. Waar het geritsel met pre miekortingen tot nu toe werd afge daan met 'fluistertarieven', werd gisteren openlijk gesproken over geknoei. Ir. Kolhoop wil wel eens volledi ge opening van zaken over de bij alle verzekeraars ingestelde ac countantscontrole. Hij spreekt van een desastreuze toestand, en voor spelt "een heleboel slachtoffers" als de autoverzekeraars hun ver stand niet gebruiken. Min of meer stilzwijgend hebben diverse verze keraars lokkertjes als kilometer- en beroepsgroepkortingen al afge schaft of gesneden. Kolhoop voor ziet soortgelijke problemen in de sector ziektekostenverzekering. "Ook daar heerst een groot span ningsveld." Premieverhogingen van tien procent of meer acht hij zeer reëel. Haaks op de noodzaak tot ander besef in de autosector staat de au topolis waarmee de Rabo-Bank in september komt. Het is een Rabo- sticker op een verzekering van In terpolis, echter met een lagere pre mie. Dat dit is uit te leggen als toch een duwtje in de richting van de gevreesde premie-oorlog, gelooft Kolhoop niet. "Daarvoor is het be sef dat het zo niet langer kan te na drukkelijk aanwezig". Maar de spanning kan er zijns inziens wèl groter door worden. En dat kan de autoverzekeringswereld nou net niet hebben. Dat staat in het gisteren versche nen jaarverslag van deze bond van garages, waarbij ook de rijwiel- en bromfietsbranche, autorijscholen en aanverwante bedrijven zijn aan gesloten. Volgens de Bovag is vorig jaar opnieuw gebleken dat de manier waarop tweedehands-autohandela ren klachten behandelden, niet al tijd tot de gewenste oplossing heeft geleid. In 1985 hebben bijna vijfhonderd kopers van een ge bruikte auto met Bovag-garantie- bewijs schriftelijk klachten inge diend over de kwaliteit van hun au to. Dat waren er zes procent meer dan in 1984. Van de behandelde klachten moest de Bovag bijna de helft gegrond verklaren. Veel omvangrijker nog was het aantal klachten over uitgevoerde reparaties, onderhoudsbeurten en keuringen. Naast 10.000 telefoni sche klachten ontving de Bovag ruim achthonderd schriftelijke verzoeken tot bemiddeling tussen automobilist en garage. Dat is ruim 50 procent meer dan in 1984. Een derde van de behandelde klachten bleek gegrond te zijn. De Bovag verklaart deze enorme stijging uit de promotie van de drie-maanden-reparatiegarantie. Ook heeft de televisiereclame (Beun de Haas) veel reacties van automobilisten uitgelokt. Verder is de consument in het algemeen kri tischer geworden en heeft ook een publikatie van de Consumenten bond over grote prijsverschillen voor onderhoudsbeurten bij dea lers van hetzelfde merk bijgedra gen tot de toeneming van het aan tal klachten, aldus de Bovag. Tot slot heeft ook de invoering van de verplichte autokeuring de nodige invloed gehad op de klachten- stroom. De populariteit van het Bovag- garantiebewijs voor occasions is in 1985 ook gestegen. De groei van 85.000 naar 100.000 afgegeven garantiebewijzen houdt enerzijds verband met de gestegen verkoop van gebruikte auto's en anderzijds met de ledenaanwas bij de Bovag. Anderhalf jaar geleden had de bond 7.000 garages in het bestand, op 1 januari 1986 7.150. In tegenstelling tot de autobran che gaat het in de bedrijfstak rij wielen, bromfietsen en motoren nog steeds slecht. De vijfjaar gele den ingezette daling van de ver koop van nieuwe fietsen vlakt wel iswaar af, maar is nog niet tot staan gebracht. Uit een grafiek in het jaarverslag van de Bovag blijkt dat het aantal nieuw verkochte fietsen vorig jaar met net geen 900.000, on geveer 100.000 lager lag dan in 1984. In het topjaar 1981 werden 1.250.000 nieuwe rijwielen ver kocht. De Bovag geeft er blijk van het niet leuk te vinden dat er wel steeds meer tweedehands fietsen van eigenaar wisselen. In het ver slagjaar waren dat er ruim 600.000, ofwel veertig procent van de totale handel. SOEST (ANP) - De directie van de offsetplatenfabriek Howson Algra- phy Europe BV ziet af van haar plannen om de offsetplatenfabriek in Soest (138 werknemers) te slui ten. De directie wilde oorspronke lijk de produktie in Soest overhe velen naar het moederbedrijf in Engeland en alleen de verkoopaf deling in Soest handhaven. Die plannen stuitten echter op Kort Zakelijk Autogas Autogas wordt met ingang van maandag anderhalve cent per liter goedkoper. Dit is gisteren in Rot terdam bekend gemaakt. De ad viesprijs per liter aan de zelftank- pomp komt daarmee uit op 43,4 cent. De prijsverlaging volgt daar mee de prijsnoteringen op de inter nationale markt. De prijs voor au togas is dit jaar alleen maar ge daald, van 72,4 cent op 1 januari tot 43,4 cent, een daling met ruim 42,3 procent. Winkelsluiting De Sociaal-Economische Raad is gisteren zwaar verdeeld gebleven over de mogelijkheid de verplichte openings- en sluitingstijden van winkels te veranderen. Gisteren bleken er binnen de raad hierover vier verschillende opvattingen te bestaan. Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) wil niet de mogelijkheid scheppen de winkels langer open te laten, maar heeft ge kozen voor een uitbreiding van de mogelijkheid van avondwinkels. Order De Amerikaanse vliegtuigmaat schappij Boeing Co. heeft gisteren een order voor 81 toestellen van het type 737 ontvangen ter waarde 2,3 miljard dollar. De order komt van de in Shannon zetelende GPA Group Ltd., een internationaal vliegtuigverhuurbedrijf. Deze or der staat geheel los van de mogelij ke bestelling bij Fokker door GPA. Staking De Franse omroepbonden heb ben gisteren een staking van een dag gehouden en gedreigd met het boycotten van de halve finales van de wereldvoetbalbeker volgende week, uit protest tegen de plannen van het kabinet om 's lands eerste televisiekanaal, TF1, in particulie re handen te geven. De staking, de tweede in een maand, werd georga niseerd door de bonden CGT en CFDT omdat het kabinet hen niet over de verkoop van TF1 heeft ge raadpleegd. Verlof De Britse staatsluchtvaartmaat schappij British Airways (BA) heeft haar personeel gevraagd drie maanden onbetaald verlof te ne men, zo is gisteren in Londen be kendgemaakt. BA wil hiermee de kosten drukken nu het toerisme uit de Verenigde Staten sterk is af genomen als gevolg van de angst onder de Amerikanen voor terro ristische aanslagen in Europa. fel verzet van de vakbonden en de ondernemingsraad volgens wie er geen enkele reden was om de pro duktie naar Engeland te verkassen. De ondernemingsraad adviseerde onlangs nog om van de plannen af te zien. Die waren volgens de on dernemingsraad gebaseerd op ver ouderde gegevens. Omzet en winst van de Howson Algraphy groep zijn vorig jaar met meer dan 13 procent gestegen ter wijl de grondstoffenprijzen zijn ge daald, aldus de OR. De raad ver weet de directie wanbeleid. Ze zou geen oog hebben gehad voor de po sitie van het bedrijf en de werkne mers in Soest maar slechts de ei gen persoonlijke belangen op het oog hebben gehad, aldus de or. De Industriebonden FNV en CNV, die evenals de or de directie wanbeleid aanwreven, waren in middels een enquéteprocedure te gen Howson begonnen om het be leid aan de kaak te stellen. Be stuurder H. Wijninga zei gisteren dolgelukkig te zijn dat de sluiting nu van de baan is. De enquêtepro cedure zal nu waarschijnlijk niet worden doorgezet. Nu de sluiting niet doorgaat, zal de produktie bij Howson worden uitgebreid. Directeur H.L Bilek durfde gisteren nog niet te zeggen of dit ook extra arbeidsplaatsen zal opleveren. Dat de sluitingsplannen kunnen worden weggegooid is vol gens Bilek te danken aan het feit dat de produktiviteit in Soest sterk is gestegen door verdergaande au tomatisering. Andere belangrijke factor is dat de vraag naar offset platen in de grafische industrie de laatste tijd weer fors is aangetrok ken. EMMEN (ANP) - Met een overgro te meerderheid van stemmen heb ben de werknemers van de Akzo- vestiging in Emmen gistermiddag besloten de staking te beëindigen. De staking heeft tien dagen ge duurd. Met ingang van vanochtend ging de vijfploegendienst weer aan de slag en de andere ploegendien sten beginnen maandagmorgen weer. In de sporthal Angelslo in Em men hadden zich circa 700 van de 1.500 stakende werknemers verza meld. Districtsbestuurder Frans Westenbrink riep hen op de sta king te beëindigen. In totaal zijn er volgens Westen- brink de afgelopen dagen - op ad vies van de bond - ongeveer 600 van de 4.200 werknemers bij Enka aan het werk gebleven weest om gevoelige afdelingen binnen het bedrijf te sparen. Westenbrink zei dat het nu de beurt aan de Akzo- directie is om haar gezicht te laten ADVERTENTIE EEN KOMPLEET COMPUTERSYSTEEM MET EEN KAPACITEIT VAN 20 MILJOEN TEKENS VOOR NOG GEEN 10 MILLE!!! JLeiderdorp: Reaal 2 tel. 071-414056 - Rietschans 68 tel. 071-411141 DEZE GRANDIOZE AANBIEDING BESTAAT UIT... ZENITH Z-148 Desk-top model 20 MB Winchester én 360 Kb diskette station GRAFISCH 200 x 600 pixels amber of groen JP-80 B Matrix 100 tekens per sekonde pakket "Grote Beer" Mini* FI. 12000^ voor Fl. O OUj" excl. BTW Computers De Amsterdamse effectenbeurs geraakte deze week onder in vloed van de naderende zomer vakantie. De handel nam af en de stemming werd kleurloos, nu het jaarverslagenseizoen is afge werkt en de halfjaarcijfers nog even op zich laten wachten. Ook van de nogal zwalkende New Yorkse effectenbeurs gingen geen impulsen uit. door C. Wagenaar Het Damrak ging de nieuwe week zeer vast in. Pas nadien be gon een duidelijke afbrokkeling, al kon na vier dagen handel een zekere winst worden behouden. Voor de vijf internationals was er zelfs nog een styging van 4,5 punt en voor het algemeen beursgemiddelde van 2,5 punt. De lokale industrie boekte afge lopen maandag een nieuwe his torisch hoogteniveau. De obligatiemarkt reageerde positief op een nieuwe staatsle ning. Uit het ongewijzigde rente percentage van 6,25 procent blijkt dat er in de rente niet veel is veranderd. Niet ten goede mis schien, maar toch ook niet ten kwade, ondanks de onlangs weer ingevoerde opslagrente van een vol procent. De laatste lening van dit type bracht anderhalf miljard gulden op tegen 99 pro cent. Het feit dat de obligatie- markt deze week met een vol procent kon stygen zou op een redelijk succes kunnen wijzen. Wall Street zette de nieuwe week aarzelend in. Woensdag kwam het koerspeil 20 punten beneden het slot van vorige week vrijdag te liggen, maar te gen het einde van de dag werd dat verlies tot 5 punten ver kleind. Donderdag viel Wall Street weer 13 punten onder in vloed van slecht economisch nieuws. Zo heeft het ministerie van handel een schatting van de economische groèi in het eerste kwartaal moeten terugbrengen van 3,7 tot 2,9 procènt. der bleek dat in april en mei niet alleen de werkloosheid opliep, maar ook dat de industriële produktie en de bezettingsgraad van de fabrie ken terugliep. Tegenover de zeurende econo mische situatie in Amerika blijft de economie zich in West-Euro pa nog altijd opvallend goed ont wikkelen. Nederland, maar nu ook West-Duitsland houdt offi cieel vol dat het veel beter gaat dan de grote economische insti tuten ons willen doen geloven. Engeland beleeft zelfs de groot ste economische opleving sinds vele jaren. Alle druk op de olie- industrie ten spijt. Dit alles is een flinke steun voor de aandelenmarkten. Die van Frankfurt ondervond deze week nog een extra impuls door de verkiezingsoverwinning van de zittende coalitie. Maar ook in ons land overheerst het optimis me. Bank- en effectenkantoren publiceren zeer gedurfde winst- prognoses voor de rest van dit jaar. Menig winstcijfer wordt daarbij flink verhoogd en brengt vele beurskoersen op een reëlere basis. Voor de internationals be stond, mede door de hogere dol lar, een goede belangstelling. Aandelen Koninklijke Olie kwa men nagenoeg weer op het hoog ste niveau uit de geschiedenis van bijna 200 gulden. Unilever naderde de 500 gulden en ook Hoogovens liep verder op. Op de lokale markt viel de kooplust op voor aandelen Proost en Brandt, die meer dan 10 procent aan hun beurswaarde konden toevoegen. f l 1 w E E K Voor Borsumy, Landré-Glin- derman en de van de parallel- markt naar de officiële beurs ge brachte Kempen en Co was een koersstijging van 5 procent weg gelegd. Daarentegen moest de onfortuinlijke Brink/Molyn nog eens een kwart van de beurs waarde van de vorige week af staan. Wolters-Samsom verloor 5 procent, maar Fokker kon flink oplopen op de onderhandelingen voor enkele mammoetorders. De Europese Optiebeurs was ook in vakantiestemming, want de omzet kwam op het lage ni veau van 113.000 contracten uit, tegen nog 149.000 in de vooraf gaande werkperiode. PARIJS (Rtr) - De Franse regering heeft het voornemen om 10.000 ar beidsplaatsen in de staalindustrie te laten verdwijnen in het kader van een nieuw plan om de verlieslijdende staalsector te saneren, zo heeft een woordvoerder van de communistische vakbond CGT gisteren bekendge maakt. Hij zei dat de regering donderdag een geheim rapport heeft aange boden gekregen waarin de aanbeveling wordt gedaan om de staalindus trie verder af te slanken. De afgelopen tijd verdwenen er al 15.000 arbeids plaatsen. SCHIPHOL - In alle stilte heeft de directie van de luchthaven Schiphol het bekendste ontmoetingspunt in Nederland, de Appel, verplaats van de vertrekhal naar een stil plekje een etage hoger op de omloop. Vertrekken de passagiers kunnen natuurlijk nog altijd een afspraak maken bij de Appel, maar het zoeken naar het kunst werk kost nu wel even tijd... (foto ANP) Vandaag is er weer overleg tus sen Akzo en de vakbonden. Een woordvoerder van Akzo zei dat het feit dat de stakers nu ook in Em men weer aan de slag gaan alleen maar positief op het overleg kan uitpakken. Akzo heeft altijd ge zegd dat praten en staken niet sa men kunnen gaan en nu is aan die voorwaarde voldaan, aldus de Ak- zo-woordvoerder. De stakers bij Akzo in Hengelo en Delfzijl gingen al eerder deze week weer aan de slag. Overigens is het nog niet duidelijk of vakbon den en Akzo er vandaag uit zullen komen. De in 1980 door de paters Capu cijnen opgerichte stichting Sti mulans doet haar naam eer aan. Tot nu toe neemt Stimulans al voor zo'n 12 miljoen gulden deel in ruim dertig bedrijven met in totaal 1.400 werknemers. De ko mendejaren wil de "stichting tot stimulering van de werkgelegen heid en en de democratisering in het bedrijfsleven" met zo'n twin tig miljoen gulden in nog eens dertig bedrijven gaan deelne men. "Stimulans heeft by de finan ciering van de eersté dertig be drijven een beslissende rol ge speeld. Zonder onze deelname zouden de bedrijven heel moei lijk van de grond zijn gekomen. Je kunt daarom zeggen dat be houd en uitbreiding van de werkgelegenheid van 1.400 men sen mede aan Stimulans te dan ken is", aldus drs.C.van Lotrin gen, directeur van de in Den Bosch gevestigde stichting. Stimulans krijgt haar geld van 25 orden en congregaties, een particuliere stichting van protes tantse oorsprong en enkele parti culieren. De stichting wordt van wege de religieuze oorsprong nog wel als een liefdadigheidsin stelling beschouwd, maar de stichting paart een ideële grond slag aan een zakelijke aanpak. "Stimulans kent heel nadrukke lijk de bewogenheid met het lot van mensen die in de samenle ving in de hoek zitten waar de meeste klappen vallen, maar we nemen alleen deel in onderne mingen die in de kern financieel gezond zijn. Voordat we met een bedrijf in zee gaan, wordt het fi- nancieel-economisch vooruit- zich grondig bestudeerd. Daar naast spelen de kwalitatieve kan ten een belangrijke rol: hoe zal de werkgelegenheid zich ontwik kelen en hoe gaat het bedrijf met het sociaal beleid om", aldus Van Lotringen. Gered Hoe de theorie van Stimulans in de praktijk uitwerkt, is te zien bij het kunststofspuitgietbedrijf Plast Molding BV in Emmen. Di recteur C.Mijnsbergen kwam vjjf jaar geleden in contact met de toen nog zeer prille stichting en heeft daarvan nooit spijt gehad. "Het gaat te ver om te zeggen dat ik het zonder Stimulans niet ge red zou hebben, maar de start was wel een stuk moeilijker ge weest". In 1980 voor zichzelf be gonnen, heeft Mijnsbergen nu 25 mensen in dienst en een jaarlijk se omzetgroei van 30 tot 40 pro cent. "De banken staan bij wijze van spreken te dringen om geld in het bedrijf te steken". Het gaat Plast Molding zo voor de wind dat Mijnsbergen dit jaar begint met het terugkopen van de aandelen van Stimulans. Als regel behoudt Stimulans zijn aandelen in een bedrijf tien jaar, waarna de werknemers het eer ste recht van koop krijgen. Zo ook bij Plast Molding, maar de veelal jonge werknemers voelen er niet zo veel voor aandelen van hun bedrijf te kopen. "Dat idee leeft niet zo bij mijn mensen. Ze kopen liever een eigen huis. Daarom neem ik zelf de aandelen over", aldus Mijnsbergen. De directeur zegt geen moeite te hebben met het door Stimu lans bedongen sociale beleid. "Ik heb regelmatig contact met de sociale beleidsmedewerker van Stimulans. Onze medezeggen schapscommissie - voor een on dernemingsraad is het bedriif te klein - werkt verdomd positief. De tijd datje het als ondernemer alleen wist, is voorbij. Het stimu leert je mensen ook als je open kaart speelt over de bedrijfsre sultaten. Zo heb ik nu al kunnen zeggen.dat de mensen in 1987 een leuke winstuitkering krij gen". Ook de "maatschappelijke ver- antwoordeüjkheid" waarop Sti mulans de bedrijven aanspreekt, is bij Plast Molding in de prak tijk toegepast. Regelmatig wordt de geluidsbelasting gemeten en de mogelijk schadelijke stoffen die vrijkomen bij de produktie van kunststof onderdelen voor huishoudelijke en medische ap paratuur. Het personeel krijgt bovendien volop gelegenheid om op kosten van het bedrijf al lerlei cursussen te volgen, "maar die moeten dan wel met ons werk te maken hebben". Risico Plast Molding geldt als een van de paradepaardjes van Stimu lans. Vijf van de bedryven waar in Stimulans de afgelopen jaren geld had gestoken, hebben het niet gehaald. "Op een totaal van dertig is dat niet veel. Je steekt tenslotte als kapitaalverschaffer je nek uit, dus dat risico hebben we ingecalculeerd", aldus Stimu lans-directeur Van Lotringen. De stichting steekt gemiddeld 195.000 gulden in een bedrijf in de vorm van een minderheids- deelneming in het aandelenver- mogen en een achtergestelde le ning. By het inwilligen van verzoe ken om deelneming spelen le vensvatbaarheid en sociale ge zindheid van het (nieuw op te richten) bedrijf een belangrijke rol. In de afgelopen jaren heeft de stichting zo'n zeventig verzoe ken afgewezen van bedryven die volgens Stimulans te weinig per spectief hadden. „Het is echter ook weer niet zo dat we ons af sluiten van de gevoelige sectoren van het bedrijfsleven. Zo nemen we in de textielindustrie deel in de AaBee-wolfabriek in Tilburg en de tapijt- en kunststoffabriek Van Besouw in Goirle, maar ook deze bedrijven zijn gezond en le vensvatbaar", aldus Van Lotrin gen. Behalve kunststofverwerking en textiel heeft Stimulans belan gen in een breed scala van bedrij ven: zy houden zich bezig met uiteenlopende zaken als machi nes, snacks, meubels, kleurstof fen, ziekenhuiswinkels en -bed den, drukwerk, poetsmiddelen, foto-apparatuur en houtbewer king. Van Lotringen zegt "erg ge nuanceerd" te denken over be drijven die zich qua produktie niet verdragen met de doelstel lingen van de stichting. "Een be drijf dat by voorbeeld grote scha de aan het milieu toebrengt en er niets aan wil doen, daar zouden we toch grote moeite mee heb ben. Het heeft voor Stimulans geen zin een bedrijf te financie ren dat niks van zijn maatschap pelijke verantwoordelijkheid maakt. Als het zou gaan om de produktie van oorlogstuig, dan zeg ik: laten we dat maar niet doen, dat is te discutabel. Dat zou ook gelden voor een bedrijf dat tegen alle afspraken in ex porteert naar Zuid-Afrika. Dit zijn gelukkig geen praktische voorbeelden en ik hoop dat we er ook niet mee te maken krijgen". (ANP)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9