l'SchuMenminister ^Mexico ontslagen Franse wervencombinatie failliet Uitgavevrouw nu weer gestaakt Akkoord met IMF nu onzeker I - Cao-overleg bij Akzo ^definitief van de baan Blikfabriek krimpt fors in na winstval Nu ook massa-ontslag in haven van Curacao Staat leent tegen 6,25 WOENSDAG 18 JUNI 1986 iK >M Mi EXICO STAD (GPD) - De Mexicaanse minister van economische zaken, Jesus Silva erzog, is onverwacht ontslagen. Hij wordt vervangen door Gustavo Petriccioli, die e afgelopen maanden aan het hoofd stond van een van de belangrijkste banken van de lexicaanse regering. Nog deze week had Silva Herzog de helft aan zijn betalingsverplich- Washington moeten 1 om zijn handtekening te zetten J J der een nieuw akkoord met het In- zog aan het economische roer van Mexico heeft gestaan heeft het land meer dan 40 miljard dolla -j ternationale Monetaire Fonds, moeizame onderhandelingen de gigantische buitenlandse zijn schuldeisers betaald, is de ge- 0Ï schuld van 100 miljard dollar. Op middelde koopkracht met het laatste moment zou premier dan de helft gedaald verzet tegen de voorwaarden die het IMF in samenspel met Silva stegen Herzog had opgesteld. "ig| t 0is de werk- Miguel de la Madrid zich hebben loosheid sterk toegenomen. Maar toch is de buitenlandse schuld ge- van 82 miljard dollar naar 100 miljard en is de schatkist op het ogenblik zo goed als leeg. Silva Herzog werd begin 1982 door de toenmalige president Jose Lopez Portillo op economische za- ken benoemd. Toen een paar maanden later de eerste betalings huis sturen van Silva crisis uitbrak voerde hij de onder- betekent hoogstwaar- handelingen met het Internationa le Monetaire Fonds en de bankiers- de crisis van 1982 was er in Mexico weer sprake van een lichte econo mische opleving. Maar toen begin dit jaar plotseling de internationale olieprijzen in elkaar zakten, raakte ook meteen het hele financierings programma van Silva Herzog in de war. Mexico verdiende per maand plotseling bijna 1 miljard dollar minder dan waarop men had gere kend. loor 'jRob Sprenkels ederl Het r jdwel Herzog 10 P'j schijnlijk dat er geen nieuw ak of W koord met het Internationale Mo- wereld. Hij drong er bij de ban- i*. netaire Fonds zal komen en dat ook al de door hem geregelde le- ningen zullen uitblijven. Een voor- lopige betalingsstop is in dat geval kiers op aan om de betalingsver plichtingen over een langere ter mijn uit te spreiden zodat de schul- w denlast minder zwaar op de Mexi- l'onvermijdelijk. Volgens sommige caanse economie zou drukken. In geruchten zal Mexico zijn schuld eisers nog deze week meedelen dat er voorlopig nog maar 25 procent :N van de importopbrengsten voor de jde. 1 afbetaling van de buitenlandse schuld zal worden gebruikt. De af- gelopen jaren gaf Mexico meer dan ruil voor min of meer gunstige voorwaarden beloofde Silva Her zog een drastische reorganisatie binnen de Mexicaanse economie. Begin 1985 leek het erop dat de medicijnen van Silva Herzog had den gewerkt. Voor het eerst sinds 0171 UTRECHT (ANP) - De voor van- negeerd. Wij hebben een poging daag aangekondigde hervatting gedaan het overleg vlot te trekken, van het cao-overleg tussen de di- de staking in Hengelo is inmiddels rectie van Akzo en de bonden is beëindigd, maar Akzo blijft voet niet doorgegaan omdat de Akzo-di- bij stuk houden. Dat vind ik zeer rectie bleef vasthouden aan de betreurenswaardig", aldus Scher- I voorwaarde dat de stakingen bij mer. Akzo in Delfzijl en Emmen moes- De bond gaat zich nu intern hera ten worden beëindigd voordat er den. Een woordvoerder van de In- weer gepraat kon worden. dustriebond FNV verklaarde giste- Vanochtend kondigde bestuur- ren dat een verharding van het sta- j der J. Schermer van de Industrie- kingsconflict onvermijdelijk lijkt. bond FNV aan dat de stakingen Akzo wil graag van de stakingen af wel doorgaan. De stakers in Em- maar door haar starre opstelling men en Delfzijl, bij elkaar circa bereikt de directie het tegendeel, 1.800 man, willen eerst een behoor- aldus de woordvoerder, lijk cao-resultaat op tafel hebben De stakers bij Akzo Zout Chemie voor ze de stakingen beëindigen en in Hengelo zijn vanochtend wel de Industriebond billijkt dat stand- weer aan het werk gegaan, hoewel I 1 punt. ze "zwaar teleurgesteld" zijn over I Schermer toonde zich zeer ver- de houding van de directie. Het be- mmd ontwaardigd over het feit dat Akzo sluit een einde aan de staking te "onze uitgestoken hand heeft ge- maken was volgens districtsbe- stuurder J. Maatje onderdeel van m JHMHHHMMMMMMHMMMM "een strategie". "We hadden erop gerekend dat het stoppen van de actie in Hengelo voldoende reden voor Akzo zou zijn het gesprek over de cao te hervatten". Hij ty peerde de stemming in het Henge lose actiecentrum vanochtend als "beroerd". "We voelen ons knap belazerd", aldus Maatje. Kort Zakelijk Handelstekort Het tekort op de Amerikaanse handelsbalans bedroeg over de eerste drie maanden van dit jaar 133,67 miljard dollar. Daarmee is weer nagenoeg hetzelfde niveau bereikt als tijdens het eerste kwar taal vorig jaar. Dat heeft het minis terie van handel gisteren in Was hington bekend gemaakt. Het hoogste tekort per kwartaal werd gemeten in de periode oktober-de- LUXEMBURG (ANP) - De Euro- cember 1985 toen het tekort 33,70 pese Commissie kan actief gaan niljard dollar bedroeg. In totaal meewerken aan de besprekingen EG: Landbouw op agenda bij GATT—ronde die moeten leiden tot de start een nieuwe ronde van wereldhan delsbesprekingen in het kader van de GATT (Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel). De ministers van buitenlandse za ken van de EG zijn het gisteren in Luxemburg eens geworden over FNV wil meer invloed vooraf op technologie UTRECHT (ANP) - De vakcen trale FNV wil de komende ja ren de invoering van nieuwe technologieën in de onderne mingen vooraf beïnvloeden en aan veranderingen mede vorm geven. Aan „achteraf de nega tieve consequenties regelen" heeft de vakcentrale geen be hoefte, zo blijkt uit het FN V-ac tieprogramma „Arbeid en tech nologie". Behalve een actievere opstel ling van de vakbeweging vindt de FNV het ook noodzakelijk dat overheid en werkgevers zich meer met de invoering van nieuwe technologieën gaan be moeien. Zo moeten de uitgaven voor onderzoek en ontwikke ling op zeker 2,5 procent van het bruto nationaal produkt worden gebracht en moet de beroepsbevolking door scho ling vooruit lopen op de tech nologische veranderingen „en niet passief, afwachtend en op een afstand de veranderingen in het werk volgen". Volgens het actieprogramma behoeven de technologische ontwikkelingen geen bedrei ging voor de werkgelegenheid te zijn. Integendeel: „een goed gebruik en een verantwoorde versnelling van de technologi sche ontwikkeling verschaft fi nanciële ruimte om werkgele genheid te scheppen, het werk beter te verdelen en om sociale zekerheid en inkomensverbete ring te betalen". Het is in dit verband van groot belang dat het bedrijfsle ven geheel nieuwe produkten en diensten begint, zo meent de FNV. Het vernieuwen van pro- duktietechnieken (procesinno vatie) mag wat de vakcentrale betreft wat minder aandacht krijgen. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Door een reorganisatie bij het produktie- bedrijf Thomassen en Drijver-Ver- blifa zal het personeelsbestand van de vestiging in Deventer niet al leen met ongeveer 300 mensen worden ingekrompen. Daarnaast moeten in de loop van dit jaar nog eens honderd banen bij het bedrijf verdwijnen door natuurlijke af vloeiing. De directie van het con cern heeft dat gisteren bekendge maakt tijdens de aandeelhouders vergadering. De afslanking is volgens de di rectie van TDV (5300 werknemers) noodzakelijk vanwege een halve ring van de winst. Die zal dit jaar als gevolg van de lage dollarkoers en de sterk gedaalde olieprijs onge veer uitkomen op 20 miljoen gul den. Vorig jaar boekte TDV nog niljoen, ook al een winst 7 procent minder dan het jaar sterirt door een toenemende con- worden buiten de Benelux afgezet, vooral naar ontwikkelingslanden. Als gevolg van het inzakken van de dollarkoers en de duikvlucht van de olieprijs zyn veel van deze lan den door de verslechterde beta lingsbalans niet langer in staat de TDV-produkten te importeren. Als gevolg daarvan is de produktie bij Thomassen en Dryver-Verblifa sinds de tweede helft van 1985 sterk teruggebracht. Nu, bijna halverwege 1986, is het beeld voor de korte termijn nog al tijd somber, aldus de TD-topman. "Er is onverminderd sprake van een stagnerende afzet. Het blijft voor onze afnemers erg moeilijk om de financiering van exportcon tracten rond te krijgen. Dat heeft tot gevolg dat afnemers orders bij ons uitstellen", aldus mr. Van de Koppel. Dat effect wordt nog ver- daarvoor. De afslanking treft vooral de ves tiging in Deventer (1000 werkne mers), waar verpakkingen worden gemaakt voor zuivel en groente. In deze sector is een grote exportstag natie is opgetreden. De problemen waar TDV mee kampt, komen overeen met de malaise in blikin- dustrie in landen als Canada en De nemarken, die hetzelfde afzetpa- currentie en prjjsdruk. Ondanks de conjuncturele terug gang sprak Van de Koppel gisteren wel zijn vertrouwen uit in de toe komst. Met de reorganisatie en de investeringen in nieuwe produk ten in met name de kunststoffen- sector, zoals het Arnican-project met Enka, verwacht TDV op lange re termijn klaar te zijn om ook i troon kennen als de Benelux. "We de toekomst "sterk en slagvaardig" Op de twee hoogste etages na is het Wereldhandelscentrum in Rotterdam 'glasdicht'. De nieuwe blikvanger in het centrum van de havenstad telt 23 verdiepingen en zal per 1 februari volgend jaar officieel worden geopend. (foto GPD) zitten in feite in hetzelfde schuitje als de olie- en offshore-industrie^', ontwikkeling aldus president-directeur mi van de Koppel in Amsterdam. Zestig tot zeventig procent van te opereren. Het project behelst de vormvaste ver pakkingen voor onder meer con serven en dranken, vervaardigd uit polyester kunststof. Met verwacht de verpakkingsmaterialen, die aan over enkele jaren met de commer- Nederlandse en Belgische afne- ciële produktie te kunnen begin- mers door TDV worden geleverd, nen. Regering schrapt in steunverlening scheepsbouw PARIJS (DPA/Rtr) - Eén van de maatregel maakt deel uit van een twee grootste scheepsbouwonder- algemeen bezuinigingsprogramma nemingen van Frankrijk, Chantier dat voorziet in beperking van de du Nord et de la Méditerranée overheidssteun aan met verlies (NORMED), zal faillissement vragen na de beslissing regejing de met verlies draaiende draaiende ondernemingen. PU Jarenlang heeft de Franse rege- de subsidies ring de noodlijdende scheeps- bouwindustrie financieel onder- derneming te verminderen. Dit steund. De scheepsbouw deelt i heeft het bedrijf bekend gemaakt, de wereldrecessie binnen deze be- Volgens de bronnen zou NOR- drijfstak en ondervindt een MED, die drie scheepswerven be- groeiende concurrentie van Japan heert en ongeveer 7.000 werkne- en andere landen in het Verre Oos- mers in dienst heeft, binnen enkele ten. Zo werd sinds 1983 voor een weken door haar geld heen zijn en totaal van 12,5 miljard frank (4,4 niet meer in staat zijn betalingen te miljard dulden) overheidssubsi- doen aan werknemers en toeleve- dies aan de Franse scheepswerven ringsbedrijven. De raad van be- verleend. stuur van de onderneming zal vol- Overheidsfunctionarissen zeg gende week dinsdag een ontmoe- gen dat er teveel scheepswerven in ting hebben met het Comité d'En- Frankrijk zijn om aan de huidige treprise, een commissie die buiten vraag op de markt te voldoen en de vakbonden de belangen van de dat in heel Europa binnen deze be- werknemers behartigt, als eerste drijfstak gesnoeid wordt. NOR- MED's drie scheepswerven (in Duinkerken in het noorden en in La Seyne en La Ciotat in het Mid- ring wilden zeggen met welk be- dellandse-Zeegebied) zouden vol- fase van de faillissementsprocedu- Noch NORMED noch de rege- drag de subsidies zijn verminderd. Bepaalde bronnen binnen het be drijf melden echter dat de regering de bijzondere steunsubsidies NORMED, die een aanvulling a geringsmaatregel. Alsthom ont- scholingsvakantie" van vijf maan- vangt slechts overheidssubsidies den met behoud van 65 procent op basis van afzonderlijke orders van het laatstverdiende brutoloon, en heeft een gezonde order-porte- Aan het eind van die vijf maanden feuille, aldus een woordvoerder worden ze door Renault ontslagen, van het bedrijf. Ein(j vorjg jaar waren er blj Re. d or, q 111+ nault 84.700 mensen aan het werk. neiiduiL Eind mei waren het er 82 583 en Het Franse staatsautoconcern eind dit jaar moeten het er 75.900 Renault wil dit jaar 6600 arbeids- zijn. Volgens de directie van Re- plaatsen kwijt. Drieduizend banen nault moet er vooral personeel ver- kunnen worden geschrapt door dwijnen in de vestiging in Billan- werknemers vervroegd met pen- court en bij het hoofdkantoor van sioen te sturen en buitenlandse Renault. De ondernemingsraad werknemers naar hun eigen land van het concern heeft de medede- terug te laten gaan, aldus de direc- lingen van de directie gekwalifi- tie. Voor de overige 3600 werkne- ceerd als „een uitdaging voor een mers overweegt Renault een „om- krachtmeting". gens functionarissen open kunnen blijven onder een ander bestuur. Frankrijk's twee andere belang rijke scheepswerven, in Nantes en Saint Nazaire, worden bestuurd i op de normale subsidierege- door het Franse industriële conglo- ling op basis van afzonderlijke or ders, heeft stopgezet. De regerings- 1 1985 e I miljard dollar. C&A Ohrbach-winkelketen in de Ver enigde Staten, dat in bezit is var I C&A, zal binnenkort gesloten wor den, zo heeft een woordvoerder duidelijke richtlijnen van het concern meegedeeld. De missie. twaalf winkels van de Ohrbach-ke- Minister Van den Broek, de ten, die gespecialiseerd zijn in da- raadsvoorzitter, stelde met tevre- j meskleding, zijn 24 jaar geleden denheid vast dat nu alle delegaties door C&A gekocht. De Ohrbach- ermee akkoord zijn gegaan dat in winkels zullen in 1986 volgens een nieuwe handelsronde ook I schatting ruim honderd miljoen landbouw en dienstenverlening dollar omzetten. aan bod zullen komen. Hij onder streepte hat belang daarvan, "want Fina de overschotproduktie is een bui tengewoon ernstig probleem dat Fina Nederland heeft vorig jaar alleen maar erger wordt", aanmerkelijk gunstiger gedraaid dan in 1984. De winst bedroeg 2,1 miljoen gulden tegenover een ver lies van 66,8 miljopen gulden in 1984, zo blijkt uit het jaarverslag. Naast aanmerkelijk lagere afboe kingen van eerder geactiveerde ex- ploratiekosten wegens negatieve resultaten van de opsporingsactivi teiten is het gunstiger resultaat me de te danken aan positieve bijdra gen van zowel de oliedistributie- als de coatingactiviteiten. HAARLEM (GPD) - Het VNU-concern, 's Dollar lands grootste tijdschriftenuitgever, heeft gis teren besloten het damesweekblad Vrouw Nu De dollar is gisteren in Amster- half juli op te heffen. Het blad, vier maanden dam weer boven de 2,50 gulden ge- geleden ijlings op de markt gebracht om de komen nadat de Amerikaanse kort daarop verschijnende concurrent Vrouw munt de dag ervoor met ruim twee in Beeld van het Telegraafconcern de voet cent was gedaald tot 2,47 gulden, dwars te zetten, blijkt niet levensvatbaar te Op de wisselmarkt in Amsterdam zijn. De oplaag liep vanaf het begin geleidelijk werd een officiële middenkoers terug en bedraagt nu volgens de uitgeverij I van 2,50 gulden vastgesteld, ruim Spaamestad in Haarlem nog rond 120.000 ex- j twee cent meer dan de koers van emplaren. Spaamestad zal het personeel van 2,47 van maandag. Bij de opening het blad andere functies aanbieden. I van de handel in New York steeg Vrouw Nu haalt in totaal 20 nummers. De I de dollar verder in koers tot bij de inmiddels verdwenen concurrent leefde half 12,52 gulden. De banken berekenen zo lang en werd al na 10 nummers opgedoekt, vandaag bij inkoop van dollars 2,45 Telegraafdochter De Lage Landen had gemikt I gulden en bij verkoop 2.57 gulden, op een oplage van 200.000 stuks na tien weken. Geen mechanisch geperste pakken of rollen, maar gewone hooibergjes. In het Brabantse Dongen i hoe het hooi met de hand wordt opgetast op driepoots ruitertjes. VNU heeft monopolie terug; blad kan verdwijnen maar het goedkope damesblad kwam nog niet verder dan de helft. VNU stak niet onder stoelen of banken met het nog goedkopere Vrouw Nu slechts het ei gen, bijna volledige monopolie op de dames bladenmarkt te willen beschermen. Toen de aanval was afgeslagen, liet het concern even wel weten toch nog even te willen bezien of met Vrouw Nu een nieuw marktsegment kon worden veroverd. Zou het blad een oplage tus sen 200.000 en 300.000 halen, dan mocht het blijven. Volgens Peter Middeldorp, directeur van Spaamestad en tevens directeur van de VNU- tijdschriftengroep, heeft zijn produkt maxi maal 260.000 oplaag gehaald, maar zag het er de laatste tijd somber uit. Daarom is besloten het einde niet langer uit te stellen. Libelle voor mannen Al eerder besloot Middeldorp dat er geen sprake kan zijn van het lanceren van een Li- belle voor mannen, zoals eerder was aange kondigd. De directeur? voormalig hoofdredac teur van dit damesblad, gelooft daar niet in en wil het weekblad slechts een beperkt aantal op mannen gerichte pagina's toestaan. Concur rent Margriet, ook al een VNU-blad overigens, maar verschijnend bij de in Amsterdam geves tigde Geillustreerde Pers, heeft nog wel het plan om in het najaar twee keer een Margriet- Man uit te geven. Er worden althans adverteer ders geworven voor een 'compleet tijdschrift', met mode, cosmetica, lichaamsverzorging en shopping, 'maar dan helemaal op de man ge richt'. WILLEMSTAD (GPD) - De direc tie van de Curacaose Dok Maat schappij (CDM) heeft aangekon digd dat er op zeer korte termijn ongeveer 413 mensen hun ontslag zullen krijgen. Daarmee wordt het personeelsbestand vrijwel gehal veerd. Deze maatregel is nodig om dat de scheepswerf momenteel 4 mifjoen gulden verlies lijdt per maand. Door de forse daling van de in komsten uit de financiële off-shore sector, de zogenaamde Antillen- route, is het eiland Curacao niet langer bereid om subsidie te geven aan het noodlijdende bedrijf. De afgelopen jaren zijn de grote verlie zen van de Dok Maatschappij steeds gedekt met subsidies tot een bedrag van 130 miljoen gulden, waarbij ook Nederlandse ontwik kelingshulp werd gebruikt. Het be stuurscollege heeft dit jaar voor het laatst een subsidie toegezegd van 45 miljoen, maar daarvan moet ook de afvloeiingsregeling voor de 413 werknemers betaald worden. De Curacaose gezaghebber (bur gemeester) Ronald Casseres is zeer bezorgd over de situatie. Casseres: „We willen er alles aan doen om te voorkomen dat het bedrijf hele maal over de kop gaat". De CDM is niet alleen belangrijk als deviezen- producent voor de economie, maar ook voor de werkgelegenheid. Als het bedrijf eenmaal failliet zou gaan is het later vrijwel onmogelijk om nog op de markt van de scheepsreparatie terug te komen. De vakbond van de Dok Maat schappij CADMU heeft al aange kondigd dat zij 'niet zomaar' ak koord gaat met het massalè ont slag. Voorzitter van de vakcentrale SSK, E. Kova, vindt dat de finan ciële situatie van de Dok Maat schappij nu wel gesaneerd wordt, maar de sociale problemen voor de Curacaose overheid worden gigan tisch. Kova: „Dit betekent een so ciale ontploffing. Boven de werk loosheid van 30 procent komt nu GIROMAAT - Op het hoofdpost kantoor in Tilburg is gisteren de eerste giromaat (gelduitgifte-auto maat) van de Postbank in gebruik gesteld. Ruim 130.000 houders van een giromaatpas kunnen voortaan in het gebied Eindhoven-Tilburg dag en nacht - zeven dagen per week - contant geld opnemen bij vijftien giromaten in dat gebied. Met de giromaatpas en bijbehoren de geheime pin-code kan via een giromaat vijfhonderd gulden per dag ineens of in kleinere bedragen worden opgenomen. het ontslag van zo'n 1000 mensen bij de Dok Maatschappij en de An tilliaanse Luchtvaart Maatschappij Uit sociale overwegingen heeft de directie van de Dok Maatschap pij aan de vakbond voorgesteld om een poule-systeem voor ontslagen werknemers op te zetten. Indien er dan weer voldoende werk is kun nen plusminus 200 arbeiders tegen uurloon voor betaalde opdrachten voor de CDM werken. Directeur van de CDM, Mario Evertsz, deed een beroep op de werknemers „om het hoofd koel te houden en ratio neel te blijven, aangezien een to taal faillissement nog ernstiger ge volgen heeft voor allemaal". DEN HAAG (ANP) - Op 24 juni staat de inschrijving volgens het tendersysteem open op een 6,25 procent staatslening, zo heeft het ministerie van financiën vandaag meegedeeld. De de lening krijgt een looptijd van tien jaar. Aflos sing geschiedt op 1 augustus 1996. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. De vorige 6,25 procent staatsle ning 1986 per 1992/96 werd uitgege ven tegen 99 procent en bracht 1,5 miljard gulden op. In totaal heb ben staatsleningen dit jaar tot dus verre de schatkist 12,45 miljard op geleverd voor dekking van het fi nancieringstekort. Beursoverzicht sing op de Amsterdamse effectenbeurs. De lening werd al enige dagen ver wacht en ook het rentepercentage van 6,25 wekte geen verbazing. Enigszins verrassend was wel dat het een zogehe ten bullet-lening is geworden, die na de looptijd van tien jaar in één keer wordt afgelost. De obligatiemarkt rea geerde vrijwel niet op de lening. Op de aandelenmarkt was zeer weinig te be leven. Tegen de achtergrond van een iets lager Wall Street en een fractio- neel hogere dollar bleven de koersen rond het slot van de vorige dag han gen. Hoogovens echter moest een achteruitgang van f 1,50 slikken op f 114,80. Unilever moest na de winsten van de afgelopen dagen f2 terug naar f 481. Koninklijke Olie was aan het eind van de ochtend op f 196,60 niet van haar plaats gekomen. In de financiële sector was er een verlies van een rijksdaalder tot f204,50 voor NMB. De veel besproken Fokker lag twee kwartjes hoger op f 93,50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9