Naaktstrand op grens W assenaar—Katwijk Nieuw recreatieschap voor Warmond 'loffelijk streven' Waterskiërs - en kans ongelukken ook op Vlietland Tableau te zwaar voor slopers Leidseweg 33 Bende maakt voor ruim ton buit in Leidse regio Parachutisten in touw voor braderie PAGINA 2 regio leiden WOENSDAG 18 JUNI 1986 Agenda WOENSDAG Leiden Schouwburg - Noordwijkse Ballet school o.l.v. Nancy Geerdes, 19.30 uur. LVC - Breestraat 66, filmquiz, 22 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat, prestatie loop. 19 uur. Zoeterwoude Watertje - braderie, tot 22 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, algemene le denvergadering Omroep Rijnland. DONDERDAG Leiden Zijlwijkschool - Merenwijk, jeugdcircus Bongo, 16.15 uur. Centrum Ex-85 - Middelstegracht 40, le zing Alexander M. Smit met als onder werp 'de fundamentele gespletenheid van de mens', 20 uur. Voorschoten Dierenpark bij station Papelaan - scha- penscheerdersfeest, 14-16 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, koppelkla- veijastoernooi buurtvereniging De Bui tengewonen, 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - bijeenkomst over struc tuurplan Kempenaerstraat, 20 uur. Dodelijk ongeluk op Hoge Rijndijk HAZERSWOUDE - De 40-jarige J. Gast-van der Poll uit Austerlitz is gisteravond in het Leidse Diaco- nesseziekenhuis aan de gevolgen van een ongeluk op de Hoge Rijn dijk overleden. Het ongeluk had plaats ter hoog te van het koffiehuis De Rijn streek, op de grens van Hazers- woude en Zoeterwoude. De auto waarin de vrouw zat, werd be stuurd door haar echtgenoot. Rond half acht werd de auto bij het kof fiehuis in de flank geraakt door een wagen die werd bestuurd door een 21-jarige Alphense. De wagen van het echtpaar uit Austerlitz stond achteraan in een korte file die was ontstaan omdat een vrachtwagen het parkeerter rein bij het koffiehuis wilde oprij den. Vanuit Leiden kwam een au to, bestuurd door een 49-jarige Koudekerken Hij zag de file te laat en raakte de auto van het echtpaar die op de verkeerde weghelft be landde. De Alphense, die juist kwam aanrijden, kon de auto niet meer ontwijken. De man bleef on gedeerd, maar de vrouw werd met hoofdletsel overgebracht naar het Leidse Diaconesseziekenhuis. Daar overleed zij enkele uren na aankomst. Personalia Molenaars De gemeente Wassenaar heeft twee nieuwe molenaars: C.D. Eis- ma en P.J. van der Veek. Zij volg den 1 juni J.H. van der Veek op, die naar Amersfoort is verhuisd. De nieuwe molenaars zijn in het bezit van het getuigschrift 'vrijwillig molenaar' van de Vereniging tot behoud van molens in Nederland. De Wassenaarder Eisma heeft nog nimmer een eigen molen be heerd, collega Van der Veek kent molen 'De Windlust' aan het Mo lenplein van binnen en buiten. Sa men met zijn achterneef werkte hij van 1980 tot 1983 als vrijwillig mo lenaar in de gemeentelijke koren molen, die de laatste jaren op klei ne schaal in bedrijf is. Wanneer de wieken draaien is hij voor publiek geopend. WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft de identiteit van de man, die afgelopen vrijdag vrijwel levenloos op de Buurtweg werd ge vonden, na vier dagen speuren kunnen vaststellen. Hij blijkt een 51-jarige, alleenwo nende Hagenaar te zijn. Omdat hij geen papieren bij zich had, kon zijn identiteit niet worden vastgesteld. Een broer van de man meldde zich gisteren uiteindelijk bij de Haagse politie met de vraag of bekend was wat er met hem aan de hand was, omdat hij hem het hele weekeinde niet had gezien. Waarna de link snel kon worden gelegd richting Wassenaar. Oegstgeest kwam 92-jarige Leidse automobilist gistermiddag tot stil- Maarten 't Hart pleit vergeefs voor film Warmond WARMOND - Zelfs Warmon- der Maarten 't Hart kan zijn ge meentebestuur er niet toe be wegen de beginnende cineast Bas van Leeuwen te subsidië ren. Van Leeuwen, een oud- Warmonder, wil een film ma ken, 'Opdracht in Warmond' getiteld, die zich voor een heel groot deel in het dorp aan de Leede afspeelt. Omdat hij meent dat van zijn rolprent een promotionele waarde voor War mond kan uitgaan, klopte hij aan voor subsidie. De gemeen te is echter onvermurwbaar. Van Leeuwen is bij de gemeen te op het verkeerde adres voor subsidie, heet het, en ook de promotionele waarde van de film wordt - na bestudering van het scenario - ernstig in twijfel getrokken. Van Leeuwen nu heeft het scenario aan de literator Maar ten 't Hart gezonden met het verzoek er een oordeel over uit te spreken, 't Hart is wel dege lijk te spreken over het scena rio maar heeft tevens te kennen gegeven zich niet te willen mengen in de discussie over wel of niet subsidiëren. Voor Van Leeuwen is daar mee de zaak nog altijd niet af gedaan. Hij heeft B en W ver zocht een kwaliteitsoordeel uit te spreken over het scenario. B en W hebben zich eerder over de synopsis (een heel beknopte samenvatting van het scenario) al zeer negatief uitgelaten. Het college, zo meldt wethouder Van Schagen, is voornemens de negatieve opmerking, "het scenario gelezen hebbende" weer in te trekken. Waarmee Van Leeuwen toch nog op één punt tevreden is gesteld. OEGSTGEEST - Een 92-jarige au tomobilist uit Leiden heeft gister middag heel wat tumult en ravage veroorzaakt in Oegstgeest. Hij schepte er onder andere twee voet gangers, een auto, bloembak en een wegafzetting voordat de hoog bejaarde Leidenaar uiteindelijk tot stilstand. De reeks begon met een aanrij ding op de kruising Terweeweg Kempenaerstraat, rond twee uur. Of de Leidenaar een black-out kreeg of bevangen werd door de hitte staat nog niet vast, maar de man pakte daar een verkeerszuil en schepte vervolgens twee voet gangers. Automobilist (92) richt ravage aan Hetgeen hem niet tot stoppen dwong. In zijn vaart schepte hij een auto en een bloembak. Waarna hij zonder te stoppen de drukke Geversstraat op reed. De wegafzet- tingen die daar momenteel staan werden 'getorpedeerd'. Uiteinde lijk kwam de man tot stilstand bij een paaltje met de mededeling 'ra darcontrole'. De Leidenaar en zijn echtgenote, die naast hem zat, moesten direct naar het Diaconessehuis worden afgevoerd. Hij liep een wervelfrac tuur op, zijn vrouw een knie- en en kelfractuur, alsmede een diepe vleeswond. De twee geschepte voetgangers, inwoners van Noordwijk, moesten met diverse verwondingen even eens naar het ziekenhuis worden gebracht. Waarna de Oegstgeester politie aan de slag ging om de rava ge op te i WARMOND - "Een loffelijk stre ven", "Fijn dat er nu dan toch iets van de grond komt" en "De grote lijn staat me wel aan". Zie hier-een bloemlezing uit de reacties van leden^van de War- mondse raadscommissie bestuur lijke aangelegenheden die gister avond vergaderde overeen rapport van de overleggroep van de plas- sengemeenten Aalsmeer, Alkema de, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Warmond en Woubrugge. Die over leggroep, bestaande uit vertegen woordigers van die zes gemeenten, bouwt momenteel aan een nieuw plassen-/recreatieschap - een naam of een voorstel daartoe ligt nog niet op tafel - teneinde het hiaat dat is ontstaan na het in 1984 uit elkaar geklapte recreatieschap Noord- Zuidhollands plassengebied, op te vullen. Het plassenschap stelt zich ten doel de gemeenschappelijke belangen op het gebied van de openluchtrecreatie, de landschaps bouw en de natuurbescherming te behartigen. Er wordt heel voorzichtig onder handeld, zo werd gisteravond dui delijk. CDA-wethouder van Scha gen, die zowel de burgemeester (vakantievierend) als haar eigenlij ke vervanger wethouder Dalhui- sen (PW, ziek) verving, gaf dat rui terlijk toe. De angst zit er na het fiasco van 1984 nog flink in. Fouten van toen mogen nu niet weer wor den gemaakt. Zo hebben de ge meenten allerlei bepalingen afge sproken die moeten voorkomen dat de grotere gemeenten van het schap kunnen dicteren op het grondgebied van de kleinere plas- sengemeenten en hebben de be trokkenen zich voorgenomen er geen praatclub maar een "doe- club" van te maken. Het burgerlid Fennema (CDA) had nog de grootste moeite met die voorzichtigheid waarmee de ge meenten te werk gaan. "Het echte idee van 'lekker samenwerken' wordt op deze manier buiten de deur gehouden". Ook de afspraken over het beheer van een eenmaal gerealiseerd recreatieproject, sur- faanlegplaatsen bijvoorbeeld, be vielen het kritische burgerlid niet. Die afspraken komen volgens hem op het volgende neer: "Als het niets kost, wil ik het, kost het wel wat dan moet het maar op het grondgebied van de ander. Dat vind ik een wel heel enge formule ring". Daar waar Fennema bezorgd was over een te geringe daadkracht, toonden de andere commissiele den juist hun tevredenheid over die voorzichtige aanpak. CDA-frac- tieleider Bonnet bij voorbeeld zei: "Na het debacle van vorige keer is enige schroom op zyn plaats". VVD-voorvrouw Saris: "Het is heel wijs om voorzichtig te zijn. Je kunt nu eenmaal niet verwachten dat al le gemeenten zeggen: ha, fijn, we gaan er flink tegenaan". Waarna een discussie op gang kwam over de vraag in hoever War mond moet gaan in het inleveren van zijn autonomie. Ook daarover bestaat bezorgdheid want wat moet er nu gebeuren als in het schap wordt aangedrongen op een grootschalige aanpak terwijl War mond kleinschaligheid in zijn re creatie-vaandel draagt? Wethouder Van Schagen suste de gemoederen met het zinnetje: "U hoeft niet te vrezen dat er iets gebeurt maar eer der voor het geval dat er niets ge beurt". Ook in de andere aan het schap deelnemende gemeenten is al vol op gediscussieerd. In Alkemade zijn B en W al akkoord gegaan met het rapport van de overleggroep evenals in Leimuiden, al is in die gemeente wel een maximum vast gesteld wat betreft de bijdrage per inwoner. In Woubrugge, zo lijkt het, is men nog het minst enthou siast. 'leidsch dagblad' GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van ^08.00- 18.00 uur. j VOORSCHOTEN - Slopers zijn aan het werk gegaan in het Rode Kruisgebouw aan de Voorschoten- se Leidseweg 33; Met een boor heb ben zij geprobeerd heel voorzichtig het tableau met het opschrift R-K. Par. Jongensschool los te maken. Maar er kwamen wat scheurtjes en het geval bleek te zwaar. Ze stort ten zich daarop op de vloeren in het bouwvallige gebouw, waarvan de voorste vier lokalen tachtig jaar oud zijn, en wachten nu tot er later deze week een grote kraan komt. Na het voorzichtig verwijderen van tableau en torentjes, die mis schien verwerkt gaan worden in een appartementencomplex op de zelfde plek of door de Stichting Katholiek Onderwijs worden op geëist, zet de kraan de beuk erin. Voor de bouwvakvakantie, begin juli, moet op de plek van het oude Rode Kruisgebouw een bouwweg lopen, te gebruiken voor de ver bouw van het nabijgelegen ge meentehuis. De Parkzaal gaat waarschijnlijk volgende week te gen de vlakte. Na de bouwvak komt daar het nieuwe hoofdge bouw van het gemeentehuis. (foto Wim Dijkman) Voorstel doet veel stof opwaaien REGIO - Ook recreatiepias Vliet land bij Voorschoten wordt door waterskiërs gebruikt, ondanks het verbod om op het meer harder dan 12 kilometer te varen. Een ernstig ongeluk zoals op het Valkenburgse meer, afgelopen weekeinde, is hier dus niet uitgesloten. De provincia le toezichthouder moet drie meren bewaken (bij Voorschoten, Val kenburg en Noordwijkerhout) en heeft zelf geen boot. Wanneer iemand zondigt, moet hij de Leidschendamse politie inscha kelen. Zij heeft de beschikking over een speedboat en vaart op drukke dagen en in de weekeinden urenlang onafgebroken rond op het meer. Daarnaast houdt ze steekproeven op minder mooie da gen in het zomerseizoen. "Wij zijn niet alleen mooi weervaarders". al dus een woordvoerder. Regelmatig deelt de politie bekeu ringen uit, of er veel ongelukken gebeuren weet hij niet. Extra pro vinciaal toezicht zou echter nooit weg zijn, vindt hij. "Hoe meer toe zicht, des te minder overtredingen en kansen op ongelukken", merkt hij op. Zelf zou de politie, zeker met de nieuwe overwerkregelin- gen, weinig tijd hebben om vaker aanwezig te zijn. De provinciale toezichthouder, op zijn beurt, zou "moeten roeien met de riemen die hij heeft". Is het op het meer verboden harder dan 12 kilometer te varen, op de rechte verbinding tussen de Voor- schotense Bakkersloot en de Zoe- lerwoudse Meerburgcrwatering kunnen ontheffinghouders 16 kilo meter per uur toeren. Met iets meer volume kan een skiër uit het water worden getrokken. KATWIJK/WASSENAAR - Katwijk krijgt tegen de grens met Wassenaar een naaktstrand. De lengte van deze strook zal 50 meter be dragen. Burgemeester en wethouders van de kust plaats zullen de gemeente raad volgende week don derdag vragen met dit voor stel akkoord te gaan. Onlangs werd de gemeente Kat wijk tijdens een gesprek met de of ficier van justitie geconfronteerd met een nieuw artikel in het Wet boek van Strafrecht (430a) dat naaktrecreatie alleen strafbaar stelt wanneer dit gebeurt buiten en door de gemeente daartoe aange wezen gebied. Het nieuwe wetsar tikel, dat vorig jaar door de Tweede Kamer werd goedgekeurd, wordt met ingang van 26 juli van kracht. Wanneer badplaatsen geen strandgedeelte voor naaktrecreatie aanwijzen zal de rechter er bij de beoordeling van eventuele klach ten over bloot zonnen vanuit gaan dat op het gehele strand naaktre creatie is toegestaan, zo kreeg de burgemeester C.A. Bos van Kat wijk onlangs te horen van de offi- cier van justitie. Volgens de woord voerster van de gemeente Katwijk zal met Wassenaar nog nader over leg worden gevoerd over het plan KATWIJK/VALKENBURG - Een bende van acht personenen, onder wie twee vrouwen, hebben in april en mei voor ruim 200.000 gulden buitgemaakt bij inbraken en bij een bankoverval op de Rabo-bank begin mei in Valkenburg. Dat blijkt uit een onderzoek van de Katwijkse politie dat gisteren is af gerond. "Op wat zilverwerk na is al het geld dat de bende heeft buitge maakt op", aldus een woordvoer der van de politie. "Het geld werd vooral gebruikt om schulden mee af te lossen". Vijf van de acht ver dachten zitten volgens de politie nog vast. hadden het met name begrepen op bedrijven in Valkenburg, Wasse naar, Alkemade, Sassenheim, Lis- se en Leiden. Een inbraak bij een bakkerij in Noordwijk mislukte". De wapens die de bende in bezit had en waarmee tijdens de overval op de bank in Valkenburg werd ge dreigd, waren volgens de politie af komstig uit België, waar het kopen van wapens geen problemen ople vert. De politie kwam de bende op het spoor aan de hand van getui genverklaringen en sporen die na de overval op de bank in Valken burg werden gevonden. van het college. "Met goede buren moet je dat natuurlijk doen". Protest Het staat nu al vast dat het voor stel van B en W volgende week tij dens de raadsvergadering veel stof zal doen opwaaien. J.H. ten Hove (RPF) kondigt desgevraagd aan dat 'het laatste woord over het naaktstrand nog niet is gezegd'. Hij zegt te zullen onderzoeken of er mogelijkheden zijn bezwaar te ma ken tegen de aanleg van een stuk strand voor nudisten. Bovendien wil Ten Hove de uitspraken van de officier van justitie nader toetsen. "In heb al contacten gelegd met andere gemeente. Daar heeft men ook niet zo'n haast met de nieuwe richtlijnen". Overigens is Ten Hove er be paald niet gelukkig mee dat de uit spraken van de officier van justitie vorige week al tijdens een openba re commissievergadering kenbaar zijn gemaakt. "Dat had tijdens een besloten commissie moeten gebeu ren. Je ziet dat het naakt en top less-zonnen nu al veel grotere vor men aanneemt dan het afgelopen jaar. Dat is volgens mij duidelijk het gevolg van alle publiciteit". Volgens een woordvoerder van de gemeente Wassenaar zal er waarschijnlijk niet 'ongustig of on vriendelijk' worden gereageerd op het plan van de gemeente Katwijk. Hij maakte wel het voorbehoud dat het college van burgemeester en wethouders zich daarover nog na der zal moeten uitspreken. Wasse naar beschikt momenteel zelf over een naaktstrand aan de zuidkant van de gemeente tegen de grens met Scheveningen. Van de acht verdachten komen er zeven uit Katwijk en één uit Rijnsburg. In leeftijd variëren de bendeleden van 21 tot 45 jaar. In totaal pleegde de bende 21 inbra ken en één overval, aldus de woordvoerder van de politie. "Ze Een van de parachutisten die gisteravond, ter gelegenheid van de opening van de Zoeterwoudse braderie, op het Loetheveldje landde. ,foto Holvast) ZOETERWOUDE - De opening van de vijfde Zoeterwoudse bra derie is gisteravond precies vol gens opzet verlopen. Het vlieg tuigje bevond zich hoog boven het Loetheveldjede parachutisten kwamen exact tussen de toege stroomde menigte op het gras te recht. Tussen die menigte burgemees ter Houdijk, wachtend op de uit de lucht meegebrachte vlag waarmee de braderie officieel kon worden geopend. Met de bur gemeester voorop maakte ieder een vervolgens keurig de gang naar de straat waar het Oudhol lands gebeuren werd gehouden: het karakteristieke Watertje. En kregen de vijftig stands in het kronkelige straatje van meet af aan een enorme klandizie te ver werken. Klandizie waarop tal van Zoe terwoudse verenigingen hadden gerekend. Van voetbal tot scou ting en de carnavalsvereniging: 'iedereen' stond er. Voor de gezel ligheid of voor de goodwill. Carnavalsvereniging 'De Hangkonten' bijvoorbeeld. Haar gokspelletje, waarbij een cavia in één van de vijftien gaten moest kruipen, was erg in trek. Maar velen waagden ook een wedstrijdje op een hometrainer van de Leidse wielervereniging Swift. Verder kon men grabbe len, midgetgolven of ringwerpen. Of gewoon 'snuffelen'. Zo kon het gebeuren dat som migen wel een uur nodig hadden om van de ene naar de andere kant van het Watertje te komen. Echte opstoppingen deden zich traditiegetrouw alleen voor bij de biertent. Daar vonden vele Zoeterwoudenaren elkaar, na met 'het hele dorp' te hebben bij gepraat, terug. Identiteit dode man vastgesteld

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2