Tuimelen zonder builen Ideeën over school voor striptekenaars INB Onderwijzer ontwerpt cursus om te leren vallen «noodceo papte /nam M lop.mjdw (jtslwcje! ik 6a naar kt smUoeï' 11 Gtiükkic, is kt niet zo wat een Ito afc eMaaGde vont- rj, Geloliio is tolt meet hwsWerLeirtieliik pNSDAG 18 JUNI 1986 PAGINA 21 KORTWEG Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Soweto. Vandaar dat elk jaar op 16 juni 'de slachtoffers van de opstand in Soweto' worden herdacht. Dit jaar heeft de Zuidafrikaanse regering de herdenkingen verboden. Daartoe is de noodtoestand uitgeroepen, waardoor leger en politie onbeperkte volmachten hebben gekregen om in te grijpen als er iets gebeurt wat hen niet zint. De westerse landen zijn daar erg boos over maar hebben tot nu toe weer eens niet tot krachtige maatregelen, zoals een totale economische boycot, kunnen besluiten. AS El Salvador JTO Hoewel het AAT Hiddenamerikaanse landje El a c Salvador tegenwoordig niet neer zozeer in het brandpunt was- ?an de belangstelling staat pjj voedt de burgeroorlog daar mverminderd voort. De christendemocratische ïresident Duarte, die de ifgelopen jaren weinig vooruitgang heeft geboekt bij iet stichten van vrede in zijn and, heeft de gewapende Appositie voorgesteld Onderhandelingen te beginnen. Anderhalf jaar geleden werd er flr °k al eens gepraat tussen legering en guerillastrijders naar dat liep toen op niets uit. 7an het komende gesprek moet ^Ppnen ook geen al te hoge UEIyerwachtingen hebben. Sommige politieke leskundigen zeggen dat Duarte •nder druk van Amerika een ;esprek heeft voorgesteld zodat e Amerikanen hetzelfde unnen eisen van Nicaragua /aar een linkse regering strijdt egen door Amerika gesteunde echtse rebellen. DER h /akantiebaantjes Vakantiebaantjes zijn niet m ^^ik gezaaid. Vandaar dat f g/ waarschijnlijk maar een kwart U 'an de scholieren die zo'n J=.laantje zoeken werkelijk aan Ie slag zullen komen. Traditioneel kan men terecht in Ie horeca en de bollenpellerij, r via eigen initiatief valt er i andere sectoren ook wel wat e 'versieren'. Wie eenmaal Jrvaring heeft opgedaan met vakantiewerk heeft meer kans lp een vaste aanstelling. Overigens mogen volgens de Vet jongeren beneden de 15 jaar tiet werken terwijl jongeren ussen 15 en 18 jaar slechts licht Verk mogen verrichten. Ook sïjn er minimum-jeugdlonen vastgesteld, wanneer men tenminste dertien uur per week Verkt. Verdere informatie is te ezen in de folder 'Wat iedere vakantiewerker moet weten', verkrijgbaar bij het ministerie f van sociale zaken (postbus 10801,2500 EV 's-Gravenhage, ,el. 070-715911). Soweto Afgelopen maandag, 16 juni, ||vas het precies tien jaar ■geleden dat honderden ■Zuidafrikaanse scholieren door lile politie van hun land werden |9oodgeschoten of mishandeld. Ze protesteerden tegen de verplichte invoering op de ||esroosters van het Afrikaans, Ie gehate taal van de blanken. Dat protest begon destijds in de Itwarte woongemeenschap "Voordat ik in de studio begon heb ik het stripblad Fenomeen voor amateurs gehad. Het was de bedoeling die amateurs vakerva ring te laten opdoen. Het blad groeide sterk, van een stenciltje werd het offsetdruk, kleur. Het werd heel aardig. Maar toen liep ik Joop Wiggers tegen het lijf (uitgever van de successtrip Jan. Jans en de kinderen, die rond 1982 een eigen tijdschrift wilde gaan opzetten. Dat liep echter dood. Met drie tekenaars zijn we toen de studio gestart." Aldus de 22-jarige Baldi Dek ker jr. uit het Noordhollandse, landelijke Oostwoud, directeur van Studio Visioen. Hij was de man achter een bekroonde te kenfilm voor Socutera (een pro deo opdracht) en ontwierp een cursus voor het maken van te kenfilms. Voorts vervaardigt hij geregeld losse illustraties voor kranten en tijdschriften. Aan ideeën heeft deze uit een kunste naarsgeslacht stammende telg geen gebrek (vader is beeldhou wer), want zijn jongste plan is het stichten van een school voor striptekenaars, die naar zijn me ning in Hoorn zou moeten wor den gevestigd. „Het was bij het begin van Vi sioen de opzet zoveel mogelijk verscheidenheid aan talent bin nen te krijgen, van humoristi sche tekenaars tot realistische. Het werd een stormachtige ont wikkeling. Binnen een paar maanden hadden we zeven'kran- ten om voor te werken, ook tijd schriften begonnen interesse te tonen. We zijn nu doorgegroeid tot zo'n twaalf tekenaars, die alle op free lance-basis werken. Bladvulling „Ik werk nu ook voor Het Stripschrift en zo kwam ik in contact met onder anderen strip- redacteuren. Je merkt dat er weinig goede tekenaars zijn. Je hoort het van tekenaars, die zeg gen: ..Wat Eppo nu heeft is waar deloos. Het is gewoon bladvul ling, want er is niets anders". En daar moet ik ze gelijk in geven. Sommige bladen zoeken hun heil in wedstrijden, zoals Titanic. In de hoop talent binnen te krij gen. Maar het contact tussen een strip-tekenaar op zijn zolderka- Baldi Dekker jr.: "Het contact tussen een striptekenaar op zijn zolderkamertje en de redactie van een blad is heel moeilijk te leg gen". (foto GPD) mertje en de redactie van een blad is heel moeilijk te leggen. Veel tekenaars hebben drempel vrees om naar die redactie toe te stappen. En die redactie kan die tekenaar niet vinden. Ze hebben wel een neus, maar om tekenaars te ruiken, dat gaat niet. Jos Lotens geeft het duidelijk aan. Als je een duw in je rug krijgt doe je een stap naar voren Dreig je te vallen maak dan een koprol over de schouder boven het been dat voor staat. Dat is een natuurlijke beweging. Hoofd, nek, armen en rug wor den op die manier ontzien. Want bij een val komen juist deze de len van het lichaam nogal eens in het gedrang. Maar wat zien we bij de meeste jongeren die vallen? Ze spreiden de armen en zetten de borst naar voren: de zogenaamde parachu te-reflex. Die reflex, zo heeft Jos uitgedokterd, zouden de kinde ren moeten afleren. Dan kunnen er een heleboel nare blessures worden voorkomen. Jos Lotens - hij is onderwijzer op een basisschool in Woubrug- ge en in zijn vrije tijd judoleraar - bracht aanvankelijk zijn gedach te via een tuimelcursus in prak tijk. Hierin leerde Jos de kinde ren wat ze moesten doen bij het maken van een val. De ervaring die hij inmiddels heeft opge daan, heeft hij in een boekje op getekend: 'Vallen en huilen OF tuimelen zonder builen' De eerste die positief op de tui melcursus reageerde was de ju- dobond. Zij wilde die cursus in de sportscholen introduceren. "Valbreken", licht Jos toe. "is een verwaarloosd onderdeel in het judo. Maar leren tuimelen heeft ook zin voor iemand die gaat skieën. Wanneer ze het uit steken van de armen al achter wege laten ben je een eind op de goede weg". Hoewel het speelse boekje van Jos gericht is op de jeugd, kun nen ook ouderen er hun voordeel uit putten. En niet te vergeten sportclubs (hoe vaak valt een voetballertje niet?). Scholen kunnen de valtechnieken in hun gymnastiekprogramma opne men. Dat is ook de bedoeling van het boekje, zegt Jos. Een lom school in Oegstgeest is er al mee begonnen. Vanzelfsprekend le ren de kinderen van 'zijn' school ook hoe ze moeten tuimelen. De tuimelcursus voor jong en oud dus? In feite wel, hoewel zij op de jeugd is afgestemd. Jos Lo tens: "Ik heb kinderen i jaar op les gehad, die wilden le ren vallen. Eigenlijk kun je dit de hele schoolperiode door doen. Breng je het in de vorm van een spelletje, dan vinden ze dat nog leuk ook. Bij mij op school laat ik ze in de touwen zwaaien. Ze la ten die zonder meer los en ma ken vervolgens een soepele kop rol. Zonder problemen, zonder blessures". Aantrekkelijk Jos beweert met grote stellig heid dat het aanleren van tuime len helemaal niet moeilijk is. "Als je het maar aantrekkelijk maakt", voegt hij er onmiddellijk aan toe. "Dan loopt het als een trein. Kinderen die motorisch zwak zijn? Geen punt. Je bouwt dan in fasen: van gemakkelijk naar moeilijk". Zijn er met de tuimel veel on gelukken te voorkomen? Jos kinkt enthousiast. Zegt: "Vraag maar eens aan een judo ka of hij in het dagelijks leven wel eens iets aan zijn valbreken heeft gehad. Zelf', herinnert hij zich, "heb ik er mijn leven aan te danken. Als jochie stond ik ach ter op een bromfiets waar ik af viel. Omdat ik wist hoe ik moest vallen liep het goed af. Ik had al leen wat schaafwondjes. Mijn er varing is dat kinderen het tuime len leuk vinden. Ze kijken triom fantelijk om zich heen als ze het eenmaal onder de knie hebben" Van een ding is Jos overtuigd: wanneer de jongeren kunnen tui melen hoeven ze niet bang te zijn een sleutelbeen te breken of een blessure aan de rug, nek of ach terhoofd op te lopen. De tuimel cursus is er helemaal op gericht om dat te voorkomen. Op school gaat Jos nog een stapje verder. "Als ze goed kun nen vallen laat ik ze wat met z'n tweeën doen. Ik laat de een de ander in een brandweergreep ne men. Het 'slachtoffer' tuimelt vervolgens van de schouders op de grond. Dat gaat prima. Ze ma ken een goede rol en weten bo vendien nog eens hun val te bre ken. Oké, het is een beetje judo. Maakt dat wat uit? Ik geef de kinderen wat ze zelf kunnen en willen. Niks verplicht opleggen. Op die manier bereik je de beste resultaten". Gymles Het zal duidelijk zijn. Als het aan Jos ligt wordt de tuimelcur sus een vast onderdeel van de gymnastiekles. Zijn school heelt hem daarvoor de ruimte gege ven. Jos heeft de tuimel inge bouwd in het werkplan. De vol gende stap? Naar de inspectie van het onderwijs? "Die zal er ze ker van horen", zegt Jos. "Wat ik zo leuk vind is, dat de Neder landse Vereniging van Gymnas tiekleraren ook heeft gereageerd. Daarentegen heeft het Cios - een instituut waar sportleraren wor den opgeleid - niets van zich la ÉËF J ten horen. Natuurlijk vind ik het leuk dit op school te kunnen doen. Maar mijn blik is gericht op mensen die met beweging omgaan. Juist voor hen is het be langrijk. Zij moeten zeggen: daar ga ik wat mee doen". Het ene boekje - met leuke tui- melplaatjes - is nog maar net uit of Jos kijkt al weer vooruit. Komt er een tweede boekje? "Ja", zegt hij. "De uitgever ziet een vervolg wel zitten. Trou wens, ik ook. We denken aan een boekje over stoeispelen op de ba sisschool. De meeste kinderen i dat. Op geen enkele ba- i de armen achterwe- (foto Wim Dijkman! sisschool wordt, voorzover ik het kan overzien, iets aan stoeien ge daan". Jos verwacht dat dit boekje na de zomervakantie gereed zal zijn. Het zal op dezelfde manier wor den geschreven als 'Vallen en huilen OF tuimelen zonder bui len' 22,50). In een taaltje dat de kinderen meteen aanspreekt. JAN WESTERLAKEN „Er is nog geen opleiding voor, je hebt nu wel die LOI-cursus. maar dat is een hobbycursus. Ze garanderen geen vakopleiding. Mijn gedachte is: zou het haal baar zijn in Nederland een school voor striptekenaars op te zetten. Door opdrachten te ver vullen zou je geld binnen krijgen om daarmee het geheel draaien de te houden" „Het is niet de bedoeling dat er een leraar voor de klas komt staan, want doceren van stripte kenen is iets heel andei's. Wat me een aardig idee lijkt is een illu strator aan te trekken die tevens begeleider is om vakkennis op technisch gebied bij te brengen. Die bijvoorbeeld laat zien of een tekening verkleind kan worden, dat de getrokken lijnen goed overkomen, die voorts ook mate riaalbeheersing leert. Maar die man werkt binnen de studio." Hij voegt eraan toe dat Visioen inmiddels met mensen werkt die op dit terrein de afgelopen drie jaar de nodige gespecialiseerde kennis hebben opgebouwd. Die wetenschap zou dan mooi op zo'n school kunnen worden uit gedragen. „Zet vijf geroutineer de tekenaars in één ruimte, zet er vijf bij die wel talent maar nog geen ervaring hebben. En laat ze samenwerken," is de remedie van Baldi Dekker jr. „Als de één in problemen komt, kan de ande re bijspringen." Deetman Baldi Dekker jr. heeft zijn plannen overigens op 'ministe rieel niveau' besproken, zij het dat dit in Maastricht op informe le wijze gebeurde tijdens een ten toonstelling over het maken van animaties en beelden per compu ter. „Die werd door minister Deetman van onderwijs op 23 mei geopend. Als je zo'n man voor je hebt stel je er vragen over. Ik vroeg hem of hij wist dat er helemaal geen opleiding voor striptekenaars was en wat hij daar van vond. En hoe hij het zou vinden als iemand het in zijn hoofd zou halen een school voor striptekenaars op te starten. Maar Deetman staat niet bekend als iemand die warm loopt voor strips. Een tijd geleden is hem door Han Peekei gevraagd de pu- blikatie uit 1948 over het uitban nen van strips op school in te trekken. Deetman was kennelijk bang dat het een public:teits- stunt voor Peekei zou worden, dus heeft hij het niet gedaan. Maar Het Stripschap heeft het hem ook al herhaaldelijk ge vraagd: „Minister, trek nou toch eens die 'maatregel' in, want dat zou een feestelijke dag voor de strip kunnen worden". Je hebt nu al genoeg strips binnen het onderwijs, bijvoorbeeld in een cursus om Frans te leren, of an dere vakken. Strips worden dus op school al gebruikt, waarom dan nog steeds die maatregel? FRANS KEIJSPER i Steeds meer scholen in Nederland houden zich op één of andere manier bezig met anti-vandalisme brojecten. Zo werd onlangs in Lelystad een wedstrijd uitgeschreven waaraan massaal door scholieren jyerd deelgenomen. De bedoeling was om een affiche te maken ter bestrijding van het vandalisme. De 11-jarige Ronnie Dijkstra, die de eerste prijs won, houdt op de foto trots zijn affiche omhoog. (foto anp> Sommige mensen neooen een even simpel als hardnekkig oor deel over de politici in Den Haag: het zijn zakkenvullers, oplichters en baantjesjagers. Dat beeld is in het algemeen niet terecht. Maar soms gebeuren er dingen die hel begrijpelijk maken dat mensen zo denken. Veel politici die een punt zet ten achter hun werk in Den Haag, rollen haast vanzelf in een andere, goedbetaalde functie. Ze worden burgemeester, voorzitter van een of andere raad. topman bij een grote bank of commissa ris van de koningin in een pro vincie. Denk aan Geertsema (ex- minister), Wiegel (idem), Van der Louw (idem) en Van Agt (ex-pre mier). In sommige gevallen is het niet zo gek dat politici automa tisch in een andere baan worden geschoven. Tenslotte hebben ze vaak grote bestuurlijke ervaring. Bovendien weten ze de weg in Den Haag en dat kan heel handig zijn. Maar soms lijkt het erop. dat een ex-politicus koste wat het kost aan een baantje moet wor den geholpen. Dat geldt bijvoorbeeld voor Piet van Zeil (58). Hij is nu nog staatssecretaris van economi sche zaken (met als specialiteit het midden-- en kleinbedrijf), maar werd eind vorige week door het kabinet voorgedragen voor het burgemeestersambt van Heerlen (Limburg). Van Zeil komt niet uit Limburg en heeft ook geen speciale band met Heerlen. Maar toch. De PvdA, de grootste tegen stander van de partij van Van Zeil (CDA), reageerde woedend: de kiezers in Heerlen hadden bij de laatst gehouden gemeente raadsverkiezingen de meeste stemmen uitgebracht op de PvdA, dus moest er een PvdA- burgemeester komen en niet ie mand van het CDA. De Heerlen- se PvdA had bovendien persoon lijke bezwaren tegen Van Zeil: „Hij komt in Heerlen zijn pen sioen afwachten nu voor hem geen plaats meer was gereser veerd in een nieuw kabinet-Lub- bers". Ook de VVD in Heerlen was niet echt blij met Van Zeil omdat hij al 58 is, maar had geen bezwaar tegen een burgemeester van CDA-huize. Premier Lubbers, partijgenoot van Van Zeil, reageerde nogal la coniek op de kritiek. Hij zei dat Van Zeil van alle kandidaten ge woon de beste papieren had en dus als eerste in aanmerking kwam voor het Heerlense burge meestersambt. Tegelijkertijd stelde hij de PvdA gerust: deze partij zou binnenkort een burge meester mogen leveren voor het naburige Kerkrade. En daarmee zijn we terug bij het begin. Je kunt in dit geval niet echt spreken van baantjesja- gerij. Maar je kunt je wel afvra gen of het normaal is dat er zo eenvoudig functies worden uit gedeeld. Bovendien: hoeveel werknemers zouden op hun 58-ste jaar nog zo makkelijk van baan kunnen veranderen? WIM WIRTZ Piet van Zeil - in een andere, goedbetaalde functie gerold-. (foto ANP) (WORDT VERVOLGD)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21