Sanering op komst bij Ballast Nedam sriifALi Toenaderingspoging FNV en Akzo Landbouw heeft volop toekomst Noorse premier naar Caracas Topman wijkt voor 'troubleshooter" EG slaat terug als VS invoerrechten verhogen 659- Tel.01720-31102 Mexico benut ivk om banken te bespelen Toch cao voor 70.000 vrachtwagenchauffeurs DINSDAG 17 JUNI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTELVEEN (ANP) - De 57-jarige ir. R. Arnoldy is gisteren teruggetreden als voor zitter van de raad van bestuur van de Ballast Nedam Groep. De 63-jarige A.Glimmer- veen, voormalig Shell-topman, is tijdelijk benoemd als zijn opvolger. LUXEMBURG (ANP) - De Euro- pese Gemeenschap heeft gisteren een wapen in handen gekregen om terug te slaan als de Verenigde Sta ten de invoerrechten op een aantal Europese produkten verhogen. Het dreigement van Washington om de invoerrechten op ham, kaas soorten, groenten, olijven, witte wijnen, brandy, likeuren en gin per 1 juli te verhogen, zal door Europa worden beantwoord met gelijk soortige maatregelen ten aanzien van Amerikaanse mais, gluten, rijst en tarwe. De vergeldingsmaatregelen zijn mogelijk geworden door een be sluit van de ministers van buiten landse zaken. Zij spraken gisteren hun "grote bezorgdheid" uit over een handelsconflict dat volgens hen een "ernstige bedreiging vormt voor de commerciële be trekkingen" tussen de twee groot ste handelspartners ter wereld. De Amerikanen zijn kwaad over het feit dat Spanje, na zijn toetre ding tot de EG op 1 januari van dit jaar, zijn douanerechten voor mais en sorghum (kafferkoren) vervan gen heeft door de EG-heffingen. Volgens de VS kunnen Ameri kaanse boeren door de beperkin gen een verlies lijden van honder den miljoenen dollars. Volgens de EG gaat het echter om een normale procedure, zo heeft de gemeenschap altijd volge houden. Maar de EG heeft ook er kend dat de VS daarvan schade kunnen lijden en sinds enige tijd zijn in Genève besprekingen daar over gaande met de Amerikanen. Als dit gesprek tot niets leidt, zal Washington waarschijrïlijk de al aangekondigde rechtenverhoging toepassen. Willy de Clercq, de landbouw commissaris van de EG, zei in Lu xemburg dat hij bereid bleef om met de VS te onderhandelen. Hij zei dat het gisteren genomen be sluit een "tweesporen-benadering" was, omdat de EG wil blijven on derhandelen maar tegelijk laat blij ken bereid te zijn om terug te vech ten. Sir Geoffrey Howe, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, wil er bij de VS op aandringen om het ultimatum van 1 juli te verschui ven om tijd te winnen voor onder handelingen. "Als dat uitstel niet mogelijk blijkt, zal de EG een ferm standpunt innemen en duidelijk maken dat de bereidheid om te on derhandelen gepaard zal gaan met een bereidheid om gelijkwaardige tegenmaatregelen te nemen", zei Howe. Glimmerveen werd in 1983 voorzit ter van de raad van bestuur van Van Berkel Patent, toen deze weegschaalfabrikant met grote verhezen werkte. Onder zijn lei ding is bij Van Berkel een sanering doorgevoerd. Hij zal de dagelijkse leiding bij Ballast op zich nemen „in afwach ting van een beslissing over de toe komstige bestuursvorm van de on- ADVERTENTIE derneming", aldus een bekendma king van het aannemingsconcern. Vrijdag werd afbekend dat Arnol dy op korte termijn aan de kant zou worden gezet, nadat het orga nisatiebureau Arthur D. Little in een rapportage kritiek heeft geuit op de raad van bestuur. Ballast Nedam kampt met grote 'problemen op de bouw- en bagger- markt. Donderdag werd bekend dat deze week vijftig werknemers in de baggersector ontslag krijgen aangezegd. Eind deze week wordt het eindrapport van het organisa tiebureau verwacht, dat meer in zicht moet verschaffen in de pro blemen waarin Ballast Nedam ver keert. De vakbonden moeten voorals nog een slag naar slaan naar de op handen zijnde reorganisatie. De problemen worden overigens niet alleen geweten aan de wereldwijde malaise in de baggerwereld, waar sprake is van forse overcapapiteit. Ook zou Ballast-Nedam te zwaar leunen op enkele mammoetprojec ten in het Midden-Oosten. De be drijfsleiding zou te weinig hebben gedaan aan het verbeteren van de concurrentiekracht. Bestuurder Stek van de Bouw bond CNV verwacht dat delen van Ballast Nedam verzelfstandigd zul len worden. Hij vreest dat er vooral banen zullen verdwijnen op het hoofdkantoor in Amstelveen. Het hoofdkantoo (foto Aerophoto Schiphol) Kort Zakelijk Rolinco De beleggingsmaatschappij Rolinco, onderdeel van de Robeco- groep, heeft het afgelopen kwar taal het vermogen fors zien toene men van f4.322 miljoen tot f5.205 miljoen. De beurskoers lie|> op van f72,40 tot f86,70. De belangen in de Verenigde Staten werden ver der uitgebreid en ook het aandeel van Japan nam", zij het iets minder, toe in de beleggingsportefeuille. In ons land werd winst genomen. Ook werden aandelen gekocht in Zwe den en Frankrijk. Het aandeel van de VS is gekomen op 32 procent, dat van Japan op 25,3 procent en dat van ons land op 9,4 procent. Benzineprijzen Benzine wordt morgen twee cent goedkoper. Diesel, huisbrandolie en petroleum gaan met één cent per liter omlaag. Benzine is met drie prijsverlagingen in tien dagen in totaal zeven cent per liter goed koper geworden. De meest voorko mende prijzen aan de zelftank- pomp worden voor superbenzine 146 cent, voor normale benzine 142 cent en voor diesel 75,80 cent per liter. Petroleum en huisbrandolie komen respectievelijk op 59,0 cent en 51,7 cent per liter voor leverin gen van 1500 liter of meer. Content Content Beheer (waartoe ook Uitzendbureau Content behoort) wordt binnenkort geïntroduceerd op de parallelmarkt van de Am sterdamse effectenbeurs. Van 18 tot en met 26 juni staat de inschrij ving open op 827.799 aandelen. Content komt morgen met een emissieprospectus. Bij de Content- organisatie zijn op dit moment 230 vaste medewerkers in dienst. Het uitzendbureau bemiddelt op jaar basis in de tijdelijke werkgelegen heid van meer dan 25.000 mensen. Rabo Singapore De Rabobank heeft in Singapore de hoofdzetel van drie nieuwe kan toren in het Verre Oosten geopend. De vestiging in Singapore zal zich vooral richten op bankdiensten in Singapore, Hong Kong en de Volksrepubliek China, de Asean- landen Indonesië, Maleisië, Thai land, de Philippijnen en Brunei alsmede Australië en Nieuw Zee land. De afgelopen vijf jaar is de Nederlandse agrarische export naar deze landen met 137 procent gestegen, terwijl onze agrarische import uit deze landen met 38 pro cent groeide. UTRECHT (ANP) - De Industrie bond FNV heeft de directie van Akzo uitgenodigd de cao-onder handelingen te heropenen. De eis dat Akzo uiterlijk volgend jaar de 36-urige werkweek moet invoeren hoeft daarbij niet aan de orde te ko men. Een experiment met verder arbeidsduurverkorting is voldoen de, zo heeft de bond Akzo-direc- teur Berghuis laten weten. De Industriebond wil dat Akzo in de vestigingen waar nu gestaakt wordt de 36-urige week op proef invoert. Bij een volgende cao zou den Akzo en de bonden, op basis van de dan opgedane ervaring, af spraken kunnen maken voor een meer definitieve oplossing. In een reactie op de brief van de Indus triebond FNV liet Akzo weten dat het bedrijf de vakbonden heeft uit genodigd om het overleg op woensdag 18 juni om elf uur 's och tends te hervatten, mits er niet lan ger wordt gestaakt. Bij de stakende bedrijfsonderde len in Emmen, Hengelo en Delfzijl werken in totaal zo'n 6000 mensen. Akzo heeft in Nederland in totaal 23.000 mensen in dienst. "Het ligt voor de hand dat een experiment met verdere werktijdverkorting zich beperkt tot die vestigingen, waar de mensen nu door stakingen knokken voor die 36-uur-eis", al dus onderhandelaar J. Schermer van de Industriebond FNV giste- Volgens Schermer wil de Indus triebond FNV het cao-conflict met de Akzo-directie zo snel mogelijk tot een goed einde brengen. 'De stakingen duren nu vijf dagen, zon der dat de partijen dichter bij el kaar zijn gekomen. Het leek ons daarom goed dit voorstel nu bij Akzo te deponeren", aldus Scher mer. Bij de onderhandelingen over de Philips-CAO was de afspraak eerst in een aantal vestigingen met de 36-urige werkweek te experi menteren, voldoende voor de In dustriebond het onderhandelings resultaat aan zijn leden voor te leg gen. Dezen zijn, na aanvankelijke protesten, met de tussenoplossing akkkoord gegaan. Misverstanden Akzo heeft de Industriebond FNV in een telex meegedeeld dat het onderhandelingsresultaat dat nu bij het chemieconcern op tafel ligt blijkbaar aanleiding heeft ge- RIJSWJK (GPD) - De Vervoersbonden FNV en CNV zijn het gisteravond geven tot "misverstanden" op het punt van de volcontinudienst en arbeidstijdverkorting. Akzo is be reid om die misverstanden uit de weg te ruimen. Op het punt van ar beidstijdverkorting is het bedrijf bereid om meer concrete afspra ken met de vakbonden te maken, aldus de woordvoerder van Akzo. Hij wilde overigens niet concreet ingaan op de vraag of dat betekent dat er met Akzo te praten valt over experimenten met de 36-urige werkweek, zoals de Industriebond FNV verlangt. "Daar zal woensdag verder over moeten worden ge praat en op dat overleg willen wij verder in dit stadium niet vooruit lopen. Wij vinden wel dat er vol doende aanknopingspunten zijn om er met de bonden uit te ko men", aldus de vakbondswoord voerder. MEXICO STAD - Mexico is bank roet. Al zorgt Koning Voetbal voor tijdelijke verdoving, de dagelijkse realiteit wordt er niet minder hard door. Sinds het voetbalspektakel is begonnen zijn brood, melk, eieren, groenten en het transport in de provincie duurder geworden. Bo vendien zal het openbaar vervoer per 1 juli fors duurder worden. De Mexicaanse regering heeft van de voetbalroes gebruik ge maakt om opnieuw in de slag te gaan met zijn internationale geld schieters. Zonder dat het Mexi caanse volk er al te veel aandacht voor had, werd gedreigd met het stoppen van de betalingen van ren te en aflossing van de buitenlandse schuld van 100 miljard dollar. En om aan te tonen hoe absurd de ei sen zijn om een daadwerkelijk vrije wisselmarkt in te stellen lie ten de Mexicaanse autoriteiten de peso een weekje los. Onder normale omstandigheden waren tienduizenden Mexicanen de straat opgetrokken om de rege ring van president Miguel de la Ma drid een laatste zet in de rug te kunnen geven op weg naar een be talingsstop, maar nu bleven zelfs de meest progressieve vakbonds kaders voor de televisie zitten te turen, bevangen door het wel en wee van het voetbalspel. Wat wilde de Mexicaanse rege ring? Met de internationale ban kierswereld wordt al een paar maanden moeizaam onderhandeld over nieuwe leningen die Mexico aan de ene kant in staat moeten stellen om de eigen economie op de been te houden en aan de ande re kant de buitenlandse schuld te kunnen blijven af te betalen. De interne bezuiningingseisen die door de bankiers en het Inter nationale Monetaire Fonds werden gesteld gingen de Mexicaanse on derhandelaars echter te ver. Dat was waarschijnlijk de reden waar om men de voetbaleuforie aan greep om aan te tonen dat een daadwerkelijke vrije wisselkoers gelijk zou staan met zelfmoord. En om de bankiers onder druk te zet ten besloot men tegelijkertijd om met een betalingsstop te dreigen. Noodplan Vanuit Washington kwam on middellijk Paul Volcker, de presi dent van de Federale Reserve Bank van de Verenigde Staten, naar Mexico Stad gevlogen met de nodige beloftes in zijn zak. De han dige manoeuvres van de Mexicaan se regering hebben de internatio nale bankierswereld wakker ge schud. Wat de Mexicanen duidelijk hebben willen maken is dat ze wel willen blijven betalen, maar dat ze tegelijkertijd ook geholpen willen worden. Op het ogenblik wordt er weer druk onderhandeld over wat Mexico tegenover een al bijna klaarstaand noodpakket van tus sen de 6 a 8 miljard dollar moet gaan stellen. Volgens sommige geruchten zal er een Mexicaanse versie komen - van het Argentijnse Austral-Plan en het Plan-Tropical in Brazilië. Maar in de praktijk zal het onge twijfeld betekenen dat het Mexi caanse volk, dat de afgelopen vier jaar al de helft van zijn koopkracht heeft verloren, de broekriem nog een stuk strakker zal moeten aan trekken. De kater na de voetbal- er beslist niet om liegen. Paul Volcker: beloften (foto ap> Rijswijk met drie van de vier werkgeversorganisaties in het beroeps Brundtland bespreekt Samenwerking met OpeC ri- 7n nnn A OA goederenvervoer eens geworden over een nieuwe cao voor de 70.000 vrachtwagenchauffeurs. Alleen de handtekening van de grootse werkge versorganisatie, NOB-wegtransport, ontbreekt onder het principe-ak koord. Het is daardoor niet zeker of de cao voor de hele bedrijfstak zal gaan gelden. Reden voor de NOB-wegtransport om bij de onderhandelingen weg te -,AT,A~AO/AT>v blijven, was het feit dat deze organisatie geen „mandaat' meer had om de CARACAS^(AP) - De Noorse pre- bonden verder tegemoet te komen op het punt van de regeling van pauze- Gro Harlem Brundtland zal tijden. Op de achtergrond speelde bij een deel van de NOB-achterban morgen een bezoek brengen aan de mee dat ook de Raad van Toezicht op de naleving van de cao in het Venezolaanse hoofdstad Caracas, beroepsgoederenvervoer niet z<ou kunnen functioneren zolang er geen Daarbij zal zij met de Venezolaanse nieuwe cao is. Een deel van de ondernemers ergert zich aan de invloed president Jaime Lusmschi en de die de bonden via deze Raad van Toezicht hebben op de bedrijfstak. Venezolaanse minister voor ener- De protestantse werkgevers (PCB), de katholieke KVO en de KNVTO giezaken besprekingen voeren hebben nu wel voor een jaar een akkoord met de bonden bereikt. Tot 1 ov.®r 9e mogelijkheden om de olie- december zal er geexperimenteerd worden met een regeling voor de pau- P"JS in rustiger vaarwater te bren- zetijden. Een onafhankelijk onderzoeksbureau zal nagaan of de gemaakte afspraken ook echt werken. Naast extra aandacht voor de bestrijding Het het eerst dat de jeugdwerkloosheid omvat het principe-akkoord ondermeer een loons- Noorse regeringsleider een bezoek verhoging van twee procent, en éen verhoging van vakantie- en zaterdag- toeslagen. De verschillende partijen hopen dat de NOB het accoord alsnog onder tekent. Doet de NOB dat niet, dan bestaat de kans dat de regering de brengt aan Venezuela. Noorwegen is één van de belangrijkste oliepro ducenten die geen lid zijn van de Organisatie van Olie-exporterende niet verbindend voor de hele bedrijfstak verklaart. De NOB heeft zich Landen (Opec). De vorige Noorse werken bij de beheersing van de olieprijzen. Het nieuwe kabinet van premier Brundtland heeft ech ter wel interesse in meer samen werking. Noorwegen heeft onlangs de olieproduktie opgevoerd en zo een deel van het marktaandeel van de Opec overgenomen, maar ondanks deze uitbreiding van de produktie heeft ook de Noorse economie te maken met ernstige problemen tengevolge van de instorting van de oliemarkt. De olie-produktie is goed voor 37 procent van de Noor se export-inkomsten; voor Vene zuela bedraagt dit cijfer 90 procent. Noorwegen zal dit jaar wellicht 5,8 miljard dollar aan olie-inkomsten moeten derven, Venezuela 5 mil jard dollar. Braks over boer in 2000: Akzo ziet af van overname Brink/Molyn GROOT-AMMERS (ANP) - Akzo zal het in moeilijkheden verkerende verf- en drukinkt concern Brink/Molyn niet over nemen. Op 5 juni werd bekend dat Akzo belangstelling had maar na nader onderzoek is Ak zo tot de conclusie gekomen dat onvoldoende gronden aan wezig zijn om een bod uit te brengen op Brink/Molyn dan wel op onderdelen daarvan. Dit heeft de raad van commissaris sen van Brink/Molyn vandaag bekendgemaakt. Inmiddels zijn de besprekin gen met de banken over een versnelde uitvoering van het herstelplan in een dusdanig gevorderd stadium dat deze naar verwachting in de loop van deze week zullen worden afgerond. De olieproduktie van de landen van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) is overi gens hard op weg naar de negen tien miljoen vaten (van 159 liter) per dag, de grootste hoeveelheid van de afgelopen tweeëneenhalf jaar, zo schrijft het vakblad voor de olie-industrie Petroleum Intelli gence Weekly (PIW). De produktie is een stuk groter dan het maxi mum van 16,3 miljoen vaten per dag dat de dertien OPEC-landen twee maanden geleden voor het derde kwartaal met elkaar hebben afgesproken. Koeweit kan meer olie produce ren en verkopen doordat het in sommige gevallen niet meer dan acht dollar per vat vraagt, aldus PIW. Libië wil op het ogenblik zo veel mogelijk olie produceren om dat de Amerikaanse oliemaat schappijen die in het land actief zijn hun werk op 30 juni moeten stopzetten. De Libische oliepro duktie zou 1,3 miljoen vaten per dag bedragen. ROERMOND (GPD/ANP) - De Nederlandse landbouw heeft volop toekomst en zal na 2000 net zo con- currend zijn als thans het geval is. In toenemende mate zal de land en tuinbouw worden geconcen treerd op vestigingsplaatsen van zeer hoge kwaliteit: gebieden waar ook de verwerking, afzet en dienst verlening optimaal kunnen funk- tioneren. Het agrarische produk- tieproces zal meer dan nu plaats vinden, op wetenschappelijke ba- Deze toekomstverwachtingen werden vanmiddag uitgesproken door minister Braks (landbouw) in Roermond ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van het middel baar agrarisch onderwijs in Lim burg. Braks gelooft dat er in de ko mende jaren steeds meer geprodu ceerd zal worden op een steeds kleiner wordend grondoppervlak. Hij denkt dat de tijd niet ver meer is dat een koe 10.000 liter melk per jaar kan produceren op hetzelfde aantal vierkante meters grasland. Verandering en verbetering van de produktie zal worden begeleid door de biotechnologie, genetische manipulatie en computergestuur de installaties. Op deze terreinen is de laatste jaren al veel onderzoek verricht. Dat biedt voor de nabije toekomst grote mogelijkheden voor land- en tuinbouw. Levert verhoging van de produk tie weinig problemen op, het afzet ten daarvan wel. Braks voorziet een grote concurrentie tussen lan den en regio's. In onze westerse wereld zal volgens hem de vraag naar voedingsmiddelen niet veel, meer stijgen. Dan krijgt men oor log om de afzet. Braks verwees daarbij naar de rivaliteit op de Duitse markt tussen de Nederland se en Franse kaasexporteurs. Een ander knelpunt is volgens Braks een hogere produktie op minder grond. Dit noodzaakt tot snelle vruchtwisselingen - het overgaan op andere teelten. De mi nister verwacht daarvan goede re sultaten. Hij denkt daarbij aan de teelt van veevoeders en eiwitrijke gewassen als erwten en veldbonen. Maar ook acht hij het aantrekkelijk in sommige streken over te gaan tot bebossing van vrijkomende landbouwgronden. Bij een stijgende produktie. on- Verbetering van de produktie steeds danks de remmen die daarop wor den gelegd, zal de werkgelegen heid in de landbouw dalen, zij het minder dan in de afgelopen 10 a 15 jaar. Het gezinsbedrijf zal zich goed kunnen handhaven. AMSTERDAM - De prijzen op de Am sterdamse effectenbeurs zijn vanoch tend in veel gevallen licht aangetrok ken, waarmee de stijgende tendens van de laatste dagen aardig kon wor-, den vastgehouden. Het koersenniveau, uitgedrukt in de algemene index van het ANP/CBS, begint dan ook, zonder cord. Bij de internationals bleef Konink lijke Olie de hele ochtend redelijk lig gen met een winst van iets meer dan een gulden en Unilever deed het goed met een verbetering van circa vijf gul den. Philips bleef rond het vorige slot hangen maar Hoogovens was fractio- neel lager. KLM trok een ietsje aan. Wessanen heeft de afgelopen dagen for se winsten binnengehaald al liep de vooruitgang gisteren tegen het slot van de handel terug. Vanochtend was de stemming echter weer vriendelijk en er bleef dan ook een winst van zo'n 3,50 voor dit fonds op het koersenbord staan. De overige voeding: het een stuk rustiger a

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9