m CDA houdt 'boot af bij (euthanasie Fysiotherapeut wil geen verschoppeling blijven IVERBUSTEREND Politie scherpt controle op vakantieverkeer aan Doodsoorzaak King Kong ligt moeilijk Nederlanders bedwingen koudste berg ter wereld BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF VI i DINSDAG 17 JUNI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Advies Raad van State afgewacht )EN HAAG (GPD) - Het CDA voelt weinig voor een in- oudelijke regeling van de euthanasiekwestie zolang de idviezen van de Raad van State over de 'proeve' van het :abinet en het initiatief-voorstel van D66 nog niet bekend ijn. APELDOORN (GPD) - De re creant wordt de komende maan den op weg naar zijn vakantieadres extra scherp in de gaten gehouden. De politie houdt dit jaar een lande lijke actie waarbij speciaal op tech nische gebreken aan caravans en (boot)trailers wordt gelet. In plaats van waarschuwingen deelt de poli tie direct bekeuringen uit, aldus gisteren de verkeersgroep van de rijkspolitie in Apeldoorn. De ontróle richt zich op alle vor men van recreatieverkeer: cara vans, boottrailers, surfplanken op auto's, achter fietsen en (hetgeen verboden is) bromfietsen. En ook op de belading van caravans, au to's en andere voertuigen. Niet in alle gevallen worden be keuringen uitgedeeld. Dat ligt aan de ernst en aard van de overtre ding. Maar een surfkar achter een bromfiets zal in alle gevallen een proces-verbaal opleveren. Ook een overbeladen caravan of imperiaal en een slechte technische staat van caravans is te allen tijde goed voor een bon. De bestuurders krijgen witte plastic tasjes vol folders over hoe het (wel) moet. Bij de actie zijn on geveer 800 leden van verkeersgroe- pen, de 'witpetten', betrokken. "Controle van het recreatieverkeer is hard nodig", aldus politiewoord voerder Van Elteren, "Al jaren worden caravans op technische staat door de politie gekeurd tij dens de vrijwillige caravankeu ring. De resultaten van die keurin gen baren zorgen: 40 tot 60 procent van de gekeurde caravans vertoont ernstige technische gebreken. Vaak zijn ze ook te zwaar beladen en zijn de papieren niet in orde". De controle gaat ruim 4 weken duren, maar de verkeersgroepen kunnen naar eigen inzicht die ter mijn uitbreiden. Surfers blijken hun plank op alle mogelijke manieren mee te zeulen. Volgens de politie voldoen lang niet alle lastdragers op het autodak aan de eisen. Ook de bevestiging van surfplank (vaak eer. status symbool), mast en giek laat vaak te wensen over. De politie: "Omdat zich juist ook onder de jongeren veel plankzeilers bevinden, wordt de plank niet uitsluiten op het au todak, maar ook achter de fiets of bromfiets vervoerd. De bromfiets is als trekker voor een karretje wet telijk verboden. De fiets met surf kar en plank mag alleen, als aan be paalde normen wordt voldaan". Ongeveer hetzelfde geldt voor de in opgang zijnde bagagekar achter de fiets. In de loop van dit jaar staan voor de rijkspolitie nog twee acties op stapel: een verlichtings-en een al coholcontrole. Of de alcoholcon trole doorgaat hangt af van het budget. ,jkm,Het is nog steeds niet duidelijk de Jwanneer de raad zijn adviezen ge il brr66^ heeft. Het is dan ook niet uit- karjgesloten dat er in afwachting daar- ad jvan slechts wordt besloten tot af- spraken over de procedure in deze kwestie, die CDA en WD tot op Jhet bot verdeelt, dl CDA-specialist Borgman, die on derhandelaar De Vries gisteren Ivergezelde tijdens het gesprek bij -21 'informateur De Koning, beklem- i toonde gisteren nogmaals dat het verkiezingsprogramma van zijn Zon matst militairen VORDEN/NUNSPEET (GPD) - Vijfhonderd militairen die met hun rupsvoertuigen zou den meedoen aan de oefening 'Ratelslang' in de buurt van Vorden, Ruurlo en het gebied rond Winterswijk, zijn gisteren thuis gebleven. Geen hete, stof fige en dorstige Achterhoekse weggetjes dus voor Jan Sol daat, want de oefening, die tot het eind van deze week zou du ren, werd afgefloten. Oorzaak: de bijna tropische hitte, die het kwik tot bij de dertig graden deed stijgen. Wie hieruit afleidt dat de ma ten een gestel van chocola heb ben en het tijdperk van 'Hol landse jongens, jongens* van stavast' definitief voorbij is, heeft het mis. Een woordvoer der van de Huzaren van Boreel in Nunspeet, een van de onder delen die aan 'Ratelslang' zou den deelnemen, zei gisteren dat men zich moet houden aan de richtlijnen van Defensie. Die schrijven voor dat er bij tempe raturen van 25 graden ep hoger niet mag worden geoefend met zwaar materieel, omdat dit ten koste zou gaan van het asfalt op de wegen. partij, dat een wettelijke regeling afwijst, bij de onderhandelingen voorop staat. Hij zei dat de 'proeve' van het ka binet, een werkstuk van premier en CDA-lijsttrekker Lubbers, zijn fractie te ver gaat. Volgens de 'proeve' is euthanasie onder zeer strikte voorwaarden wel toelaat baar. Borgman voegde daar echter direct aan toe,'dat het land wel ge regeerd moet worden'. Daarmee liet hij de weg voor een compromis duidelijk open. Moeilijk Gisteren werd voor het eerst se rieus over dit onderwerp onder handeld. Daarbij werd opnieuw vastgesteld, dat de zaak moeilijk ligt. Volgens de woordvoerder van informateur De Koning is een pro cedurele oplossing ook voor hem acceptabel. „Hij is op zoek naar een formule die voor beide partijen aanvaardbaar is. Of die régeling nu inhoudelijk of procedureel is, is een zaak van de tweede orde". Beide partijen hadden eerder verklaard uit te zijn op een inhou delijke oplossing. WD-onderhan- delaar Nijpels onthield zich giste ren van commentaar. Vandaag wordt opnieuw over dit 'moeilijk ste probleem' in de formatie ge sproken. Deze week staan vooral de im materiële kwesties - behalve eutha nasie, de wet gelijke behandeling, onderwijs en media - op de agenda. De woordvoerder van de informa teur repte in dit verband van een •belangrijke week'. Inmiddels is het duidelijk gewor den dat de financieel-economische onderwerpen op een oor na zijn ge vild. Knopen worden echter pas doorgehakt wanneer ook de imma teriële onderwerpen panklaar zijn. Informateur De Koning streeft er naar het hele pakket rond te heb ben alvorens hij ermee naar buiten treedt. n eer aan door de tweede verjaardag i paar maanden terug van een gehoorzaam- ROTTERDAM - Het Rotterdamse Blijdorp deed gisteren zijn olifantje Bernhardine uitbundig te vieren. Het dier is net e.r__. heidstraining in West-Duitsland en werd gisteren in het zonnetje gezet door leerlingen van de basisschool De Ark uit Spijkenisse. Die zongen het dier het hele scala bekende verjaardagsliedjes toe, maar Bernhardine had daar weinig oor voor. Zij had meer oog voor de enorme verjaardagstaart van rijst, bananen, sinaasappels en worte len, die 6 leerlingen van de Rotterdamse bakkerijsciwol voor haar hadden gemaakt. Overigens kreeg ook het 'zangkoor' na afloop taart. (foto anp) GRONINGEN (GPD) - De hart transplantaties in Nederland zijn tot nu toe zeer succesvol. Het te kort aan donorharten leidt echter tot vo9r de patiënt bijzonder belas tende wachttijden (tot 40 dagen) en kan bij de verwachte toeneming van het aantal kandidaten voor transplantatie 'een belangrijke be perking worden'. Aldus de Rotter- dams-Leidse harttransplantatie- ploeg in een overzicht in het Ne derlands Tijdschrift voor Genees kunde. Van juni 1984 tot eind 1985 zijn in het Rotterdamse Academisch Zie kenhuis in samenwerking met het Leidse academisch ziekenhuis acht en in het Utrechtse Acade misch Ziekenhuis (in samenwer king met het Academisch Zieken huis Groningen) twee harttrans- Succes met hart transplantaties maar belangrijk donortekort plantaties uitgevoerd. Alle patiën ten zijn in goede conditie. Vier van hen hebben hun werkzaamheden gedeeltelijk hervat. Op grond van buitenlandse ervaringen mocht worden verwacht, dat een tot twee patiënten in de eerste maanden na de transplantatie zouden overlij den. Er zijn 79 patiënten voor trans plantatie aangemeld. Drie van hen overleden kort na de aanmelding, zes tijdens het vooronderzoek. Twee patiënten overleden terwijl voor hen een donorhart werd ge zocht; twee staan er nog op de wachtlijst. Bij de beoordeling wer den 51 patiënten afgewezen, bij vijf wordt het vooronderzoek nog voortgezet. Voornaamste reden voor afwij zing van patiënten was dat zij (20) nog niet in het eindstadium van een hartziekte verkeerden. Bij eveneens 20 patiënten was de leef tijd de belangrijkste reden: twee waren jonger dan 18 jaar, achttien ouder dan 50 jaar. Voorlopig wordt nog de leeftijdgrens van 50 jaar aangehouden, omdat de ervaring in het buitenland leert dat de kans op complicaties boven die leeftijd sterk toeneemt. ROTTERDAM (GPD) - De kans dat de doodsoorzaak van dubbel spion Christiaan Lindemans (King Kong) ooit nog kan worden vastge steld is uiterst klein. Dat zei patha- loog-anatoom dr. M. Voortman gis teren op een persconferentie in Rotterdam. Onder leiding van Voortman, die directeur is van het gerechtelijk laboratorium, is van morgen om vijf uur op de Rotter damse begraafplaats Crooswijk be gonnen met de opgraving van King Kong. Daartoe is de begraafplaats van daag de hele dag hermetisch afge sloten. Ook de pers wordt geweerd. Over het graf is een tent van 10 bij 16 meter aangebracht. De hele ope ratie wordt door de Rotterdamse politie op video vastgelegd. Volgens burgemeester Peper van Rotterdam wordt het onder zoek verricht „als ware het een ge rechtelijk onderzoek, met alle garanties voor de verslaglegging vandien". Voortman zei gisteren dat ver moedelijk vandaag al was te zien of Lindemans al dan niet in het graf ligt. Hij wees er daarbij op dat re cherche-onderzoek van de Rotter damse gemeentepolitie belangrijk materiaal boven water heeft ge bracht over een motorongeluk dat Lindemans in mei 1934 is overko men. Daarbij liepen linkerboven been en -enkel ernstige beschadi gingen op. Voortman: „Als we een gaaf en goed enkelgewricht vin den, zou dat betekenen dat het Lin demans niet is". Als Lindemans in het graf wordt aangetroffen zullen de stoffelijke resten op de gerechtelijke labora toria verder worden onderzocht op de aanwezigheid van onder meer luminal en arsenicum. De aanwe zigheid van beide stoffen is bij een sectie in 1946 al vastgesteld. Vol gens toxicoloog drs. R. van de Ark is echter na 40 jaar niet meer met zekerheid te zeggen of iemand is overleden aan een overdosis lumi nal. Datzelfde geldt overigens ook voor arsenicum. De opgraving heeft plaats op ver zoek van de Haarlemse B. Thöne- Siemens, die tijdens de Tweede Wereldoorlog deel uitmaakte van een verzetsgroep en zijdelings King Kong heeft gekend. Zij wil weten of Lindemans in het graf ligt. Volgens sommigen is hij na de oorlog ontsnapt. Bij de opening van het graf waren vanmorgen de broer van King Kong, Henk Linde mans, en zijn twee Franse dochters aanwezig. Wegens overval met dode 14 jaar geëist DEN BOSCH (ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren 14 jaar gevangenisstraf geëist tegen een 23-jarige man uit St. Willebrord. De man wordt verdacht van een over val op een supermarkt in Hilvaren- beek waarbij de beheerder werd doodgeschoten. De rechtbank in Breda veroordeelde hem daarvoor vorig jaar oktober tot twaalf jaar. De man die de dodelijke schoten zou hebben gelost, een 29-jarige in woner van Bladel, hoorde gisteren tien jaar plus terbeschikkingstel ling van de regering tegen zich ei sen, eenzelfde straf als de recht bank in Breda oplegde. Tegen de derde verdachte, een 24-jarige man uit Made, die het misdrijf zou heb ben uitgelokt - hij zou ook de wa pens hebben geleverd - werd zeven jaar cel geëist. Dat is eveneens overeenkopmstig het rechtbank- De politie kreeg de drie vorig jaar april te pakken, ruim een half jaar na de gebeurtenis in Hilvaren- beek. Om de bewijsvoering rond te krijgen werden getuigen onder hypnose gehoord. De drie worden ook verdacht van overvallen in Ma de, Oudenbosch, Roosendaal en Breda. De uitspraak is op maandag 30 juni. BEILEN (ANP) - Een eenmotorig sportvliegtuigje is gistermiddag bij een noodlanding in een aardappelveld in Tiendeveen (gemeente Beilen) te rechtgekomen (zie foto). Het vliegtuigje, een FH-20, sloeg na de mislukte landingspoging over de kop en de piloot, een leerlingvlieger van Marti nair afkomstig uit Haaksbergen, liep een shock op. Hij maakte zijn eerste solovlucht. Dat heeft de rijkspolitie gistermiddag bekendgemaakt. Het vliegtuigje was in Lelystad opgestegen met als bestemming Hoogeveen. Omdat de piloot onderweg onwel werd, probeerde hij met een noodlan ding zijn toestel aan de grond te brengen, aldus de rijkspolitie. Een eenmotorig Duits sportvliegtuigje maakte gisterochtend een nood landing op het Nederlandse wad ter hoogte van Uithuizen. Een helikopter van het Duitse waddeneiland Borkum pikte de twee inzittenden van het vliegtuig op en bracht deze Duitsers - ongedeerd - naar dit eiland.(tou> anp» DEN HAAG - Met een laag inko men, slechte vooruitzichten en vaak ook nog een schuldenlast is de fysiotherapeut de verschop peling van de gezondheidszorg. Morgen gaan de 13.000 fysiothe rapeuten in staking om de aan dacht te krijgen waarom ze al ja ren vergeefs vragen. door Kees Cornelisse De moderne fysiotherapeut is de opvolg(st)er van de leraar heil gymnastiek uit vroeger, tijden. De verschillen zijn echter groot, want de fysiotherapeut van nu heeft een opleiding van vier jaar achter de rug en een hoeveelheid leerstof doorlopen die er niet om liegt. De afgelopen jaren is hun positie sterk verslechterd. Het begon in 1980 met een be perking van de behandeling van ziekenfondspatiënten. Een the rapeut mocht nog maar maxi maal 12 consulten per behande ling geven en moest in sommige gevallen bovendien een eigen bijdrage vragen. Ook hoefden de ziekenfondsen niet langer met ie der nieuwgevestigde fysiothera peut een overeenkomst aan te gaan, een stevige rem op de ves tiging van nieuw therapeuten. Ook hakketakken therapeuten en fondsen al jaren over de tarie ven. De bedrijfsvereniging gezond heidszorg doet ook nog een duit in het zakje. Die vindt dat de 8 tot 9000 fysiotherapeuten die een groepspraktijk hebben, in loon- dienst zijn en niet tot de vrije be roepsgroepen horen. De bedrijfs vereniging heeft over de jaren 1984 en 1985 daarom een claim van 40 mihoen gulden bij deze therapeuten op tafel gelegd, 20.000 gulden per therapeut. Budget Ook therapeuten in dienst van ziekenhuizen hebben proble men. De ziekenhuizen proberen het verblijf van patiënten zo kort mogelijk te houden. Fysio- theraptie wil daarbij nogal eens helpen. Dat betekent meer werk voor deze therapeuten, maar er komen er niet meer van. De ar beidstijdverkorting levert niet meer banen op, omdat de zieken huizen toch al niet weten hoe ze de eindjes aan elkaar moeten knopen. Ten slotte is er de verlaging van de particuliere tarieven. Die maatregel was de bekende drup pel die de emmer deed overlo pen. "Te veel instanties hebben ons te veel maatregelen opge legd", zo verzucht men bij het Nederlands genootschap voor fy siotherapie. Bij dat alles speelt nog de on vrede over het norm-inkomen voor fysiotherapeuten, dat op 47.000 gulden bruto is gesteld. Dat is te laag, vinden ze, in verge lijking met bijvoorbeeld leraren havo-vwo (zelfde soort oplei ding), die op zo'n 60.000 gulden komen. Ook op dit front is er een voort gaande discussie met de over heid. Het genootschap heeft er de handen vol aan. Vervelend feit is namelijk dat de fysiothera peuten na de verlaging van de particuliere tarieven dat normin komen niet meer kunnen halen. Alleen door meer particuliere patiënten te behandelen is het norminkomen nog haalbaar, zo is de verwachting. Motiverend is het allemaal niet voor die 13.000 dames en heren. Nog minder voor de ruim 2000 ingeschreven werklozen, een aantal dat elk jaar weer enkele honderden stijgt. Het NGF schat verder dat er nog duizend fysiotherapeuten niet zijn ingeschreven, die zoeken zelf. Duitsland Juist van die groep gaan er nogal wat naar West-Duitsland, dat zit te gillen om dergelijke deskundigen. En dat alles, ter wijl de vraag naar fysiotherapie in ons land de afgelopen 5 jaar is verdubbeld. Voeg daar nog eens de toenemende vergrijzing aan toe. Juist ouderen, doen* vaker een beroep op fysiotherapie om mobiel en onafhankelijk te blij- Om al die redenen voeren de fysiotherapeuten morgen actie. Alleen in de ziekenhuizen wordt gewoon gewerkt. Voor informa tie heeft het NGF een speciaal gratis telefoonnummer inge steld: 06-224554. ADVERTENTIE r c Nu in de Biienkorf: ee speciaal aanbod bikini's uni, strepen, noppen t fantasiedessins, materiaal lycra, maten 36-44, voor de verbijs- DEN HAAG (ANP) - Vier Neder landse bergbeklimmers hebben als eerste Nederlandse expeditie de koudste berg ter wereld, de Mount McKinley in Alaska, bedwongen. Een van de vier, Wim van Hars kamp uit Berkel en Rodenrijs, heeft dat gisteravond vanuit Alas ka meegedeeld. Van Harskamp, de Amsterdam mer Evert Wesker, en Ronald Naar en Ton Biesemaat uit Den Haag hebben er negen dagen over ge daan om de top van de berg te be reiken. In vier dagen waren ze weer beneden. De beklimming is zonder ongelukken verlopen. De vier vertrokken 3 juni naar Alaska voor de beklimming van de 6.194 meter hoge Mount McKinley, waar de temperatuur 30 tot 40 gra den onder nul ligt. Een eerdere po ging van Nederlandse alpinisten om de hoogste berg van het Noord- amerikaanse continent in juli 1984 te beklimmen, mislukte. Drie maanden van voorbereiding gingen vooraf aan de beklimming. De vier trainden dagelijks om hun lichamelijke conditie op te Deel fysiotherapie blijft aan het werk UTRECHT (ANP) - De fysiothera- peuten in ziekenhuizen zijn mor gen op de landelijke actiedag ge woon op hun post. Wèl steunen zij met affiches en demonstratieve vergaderingen de staking van hun zelfstandige collega's. Zelf kunnen de fysiotherapeuten in dienstver band niet staken omdat zij het dan aan de stok krijgen met de zieken huisdirecties. De praktijken van de vrijgevestigde fysiotherapeuten zijn dicht maar wel bereikbaar voor noodgevallen. Ook de 130 fysiotherapeuten in dienst van gezondheidscentra kun nen niet staken. Veel van hen heb ben echter toestemming gekregen een demonstratieve bijeenkomst in Amersfoort bij te wonen. Ook bij deze centra blijft echter iemand be schikbaar voor dringende geval len.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5