Steeds Raadslid: casino's harder aanpakken Bij scholingscursus opgezet voor (ex-)verpleegkundigen In september aanvang opleiding biotechnologie PvdA'er signaleert sterke toename Ondanks inschrijving schoolverlaters blijft werkloosheid zakken Expositie over bodemschatten DINSDAG 17 JUNI 1986 LEIDEN LEIDEN/DELFT - In september begint de tweede fase beroepsop leiding biotechnologie. Deze oplei ding wordt gezamenlijk verzorgd door de Leidse Universiteit en de TH Delft. De studie leidt op voor banen in de fermentatie-industrie (gist e.d.), de farmaceutische industrie, voe- dings- en genotmiddelenindustrie, voor bedrijven op het gebied van milieutechnologie en zaad- en plantenveredeling en voor onder- zoeks- en ontwikkelingsinstituten van de (semi-) overheid. De opleiding duurt maximaal twee jaar. Het programma is opge bouwd uit afzonderlijke delen en wordt, afhankelijk van de inhoud van de vooropleiding van de cur sisten, individueel samengesteld. Het programma is mede gebaseerd op de uitkomsten van een recent marktonderzoek onder mogelijke werkgevers. De opleiding zal vanaf het begin al een zogenaamd 'vierstromenge- bied' zijn. Dat betekent dat cursis ten een duidelijk accent hebben in de bioprocestechnologie, de pro- cesmicrobiologie, de procesbio- chemie of de procesmoleculaire biologie. De opbouw van het programma is in drieën gedeeld. In het begin heeft een verdere verbreding en verdieping van kennis in een van de vier specialisaties plaats. Ver volgens wordt kennis en inzicht op het gebied van de andere specialisaties. Dit is nood zakelijk vooreen goede onderlinge samenwerking binnen een bedrijf. Ten slotte volgt een onderzoeks- stage waarin ervaring wordt opge daan met een geïntegreerde aanpak van biotechnologische pro blemen. Opvallende ingrediënten in het programma vormen de 'Advanced Courses'. Aan deze twee weken du rende Engelstalige cursussen wordt medewerking verleend door (internationale) topmensen uit het betreffende vakgebied. De opleiding brgint twee maal per jaar: op 1 september en op 1 februari. Zij staat open voor perso nen die met goed gevolg een eerste fase universitaire studie hebben af- 'gerond, bijvoorbeeld op het gebied van de scheikundige technologie, de microbiologie, de biochemie of de moleculaire biologie. De opleiding is mogelijk ge maakt door subsidies van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen en van het Europees So ciaal Fonds. Die laatste subsidie is aangevraagd door de gemeente Leiden, die met het oog op de op bouw van het Science Park in Lei den zeer actieve belangstelling voor de opleiding heeft. Initiatief neemster van de bedrijfsgerichte opleiding biotechnologie is de stuurgroep Biotechnologie Delft- Leiden, die verantwoordelijk is voor de kwalitatieve en kwantita tieve groei van het biotechnologi sche onderzoek in Delft en Leiden. LEIDEN - Verpleegkundigen die een aantal jaren de verpleging uit zijn, hebben in die tijd een achter stand in kennis en ervaring opgelo pen. Nu een enorm tekort aan gedi plomeerde verpleegkundigen dreigt te ontstaan, stellen zieken huizen pogingen in het werk om aan mensen te komen. Een gat in de markt, moet uit zendbureau ASB-Medical hebben gedacht en sinds kort bestaat de mogelijkheid voor een bijscho lingscursus. In Leiden gebeurt dat in samenwerking met de Stichting Centrale School Nieuweroord, waarin de opleidingen voor A-ver pleegkundigen voor ziekenhuizen in Leiden en Alphen zijn gebun deld. "De voorwaarde was dat ASB de financiële kant en de werving van kandidaten voor de bijscho lingscursus zou verzorgen", aldus directeur N. Verwer van Nieuwe roord. Op de voorlichtingsavond kwamen honderd belangstellen- LEIDEN - Het PvdA-raadslid Beijen wil dat het college de casino's in Leiden harder gaat aanpakken. In schriftelijke vragen aan het college stelt Beijen dat het aantal casino's (waar Golden Ten e.d wordt gespeeld) de laatste tijd sterk toeneemt. Hij wil daarom van het college weten of landelij ke en plaatselijke regelingen op het gebied van de openba re orde mogelijkheden bieden om maatregelen te nemen tegen deze speelhuizen. strijd aanbinden met (foto Wim Dijkman) Wanneer dat niet het geval is, wil Beijen dat het college de algemene plaatselijke verordening (apv) aan past. Op deze manier zouden als nog maatregelen kunnen worden genomen tegen de casino's. In een blad van de vereniging van Neder- LEIDEN - De werkloosheid in Lei den en on\geving blijft dalen, on danks een groeiend aantal nieuw ingeschreven werkzoekenden. Dit blijkt ,uit de werkloosheids cijfers over de maand mei van de arbeidsbureaus in Leiden en Lisse. Het aantal nieuw ingeschreven werkzoekenden groeit met name door de eerste lichting schoolverla ters. Het totaal aantal nieuwe in schrijvingen kwam daardoor op 1518. Opmerkelijk is dat het aantal vrouwen dat werk zoekt vrijwel ge lijk is aan het aantal mannen. In het rayon Lisse is het aantal nieuw ingeschreven vrouwen zelfs al twee maanden lang hoger dan het aantal mannen. Ofschoon het aantal nieuwe regi straties in de maand mei bleef stij gen, was het aantal uitschrijving hoger. Dit toont aan, volgens de ar beidsbureaus van Leiden en Lisse, dat de arbeidsmarkt zeer sterk in beweging is. "Een onmiskenbare indicatie voor een groeiende eco nomie". De inschrijving van schoolverla ters, die in mei op gang is geko men, laat zien dat in vergelijking met de cijfers van vorig jaar het aantal werkloze schoolverlaters blijft dalen. In mei was weliswaar nog sprake van een toename van werkloze schoolverlaters, maar dat is volgens de arbeidsbureaus een normaal verschijnsel. Pas vanaf augustus zal uit de cijfers duidelijk blijken of en in welke mate de schoolverlaters werk vinden. Hoewel op jaarbasis sprake is van een dalende werkloosheid, blijkt uit een vergelijking met de cijfers van de maand april dat dè werkloosheid onder vrouwen in beide rayons steeg. Ook hier spe len de schoolverlaters een belang rijke rol. Een nadere beschouwing van de werkloosheid naar beroep van in schrijving bij mannen laat zien dat sinds vorig jaar het aanbod van metaalbewerkers met ruim 27% is gedaald. In de bouwsectoren is de daling 23%. Desondanks blijft de werkloosheid in de bouw- en de metaalsector zorgwekkend hoog. In de handel- - en de verkeersbe- roepen (chauffeurs e.d.) en de ver zorging/verpleging is de werkloos heidsontwikkeling relatief gunstig. Aanzienlijk slechter is het verloop van de werkloosheid in de admini stratieve beroepen. Er is enerzijds veel vraag naar arbeidskrachten die hun 'vakopleiding hebben vol tooid en/of zich hebben gespeciali seerd en anderzijds een groot over aanbod van lager-geschoolden en niet-gespecialiseerde werkzoeken den. Voor een aantal werklozen in deze beroepsgroep lijkt her- of bij scholing onvermijdelijk. Het klassieke probleem van de eenzijdig op handels-, kantoor-, on derwijs- en verzorgingsberoepen gerichte beroepskeuze van vrou wen blijft onverkort voortduren. Vooral als gevolg daarvan is er wel iswaar een daling van de werkloos heid, maar deze is relatief slechts klein. Ook van de komende lich ting vrouwelijke schoolverlaters wordt verwacht dat zij zich voorna melijk in de eerder genoemde be roepsgroepen zal laten registreren, zodat van een flinke daling van de werkloosheid onder vrouwen voor alsnog geen sprake zal zijn. In mei werden niet minder dan 525 nieuwe vacatures geregistreerd bij de arbeidsbureaus in Leiden en Lisse. Deze zijn voor een belang rijk deel afkomstig uit de land bouwsector en betreffen vooral sei zoenwerk. Daarnaast ontstond ook in de bouwnijverheid en de instal latiebedrijven nieuwe vraag naar arbeidskrachten. Ook in de han delssector. en de horeca werden veel vacatures geregistreerd, waar van zonder twijfel een deel sei zoengebonden werk. Uit de indus trie bleef de vraag beperkt. landse gemeenten worden sugges ties gedaan voor dergelijke maatre gelen. Beijen merkt ook op dat de vesti ging van casino's in de binnenstad ook op planologische bezwaren kan stuiten. Het karakter van het kernwinkelgebied en andere delen van de stad kunnen er door wor den aangetast. Hij verzoekt burge meester en wethouders om een lijstje te geven met alle casino's in Leiden. Daarbij zou het college dan onder meer moeten aangeven of de vestiging ervan in overeen stemming is met het bestemmings plan. Benieuwd is Beijen ook of voor eventuele verbouwingen in deze speelhuizen een bouwvergunning is afgegeven. Als dat niet het geval is, wil hij weten of het college van plan is actie te ondernemen. Het PvdA-raadslid stelt verder dat veel casino-exploitanten de neiging hebben hun pand te blinderen of de ruiten ondoorzichtig te maken Dat kan volgens hem afbreuk doen aan het uiterlijk van de stad. Ook dat zou mogelijkheden bieden om, met behulp van de verordening op het stadsschoon, de strijd aan te binden met de casino's. Cassieteriet tinhoudend materiaal), mineralogie te zien zijn. LEIDEN - Van vuursteen tot uranium, dat zoii de titel kunnen zijn van de tentoonstelling die van 20 juni tot en met 7 september in het Leidse Rijksmuseum van geologie en mineralogie te zien is. Onder het motto 'Bodemschatten als grondstoffen' is in het museum aan de Hooglandse Kerkgracht een overzicht te zien van de belangrijkste materialen uit de aarde, die de mens gebruikt als grondstof. Bodemschatten zijn onderverdeeld in bouwstoffen, ertsen en brandstoffen. Volgens het museum maakt de mens vooral in grote hoeveelheden gebruik van bouwstoffen, zoals natuursteen, zand en grind. Een bodemschat is niet altijd direct geschikt voor gebruik als grondstof. Voordat een aluminiumpan in de keu ken terecht komt, is al een lange weg van veranderin gen achter de rug. De expositie geeft een beeld Hoe bauxiet verwerkt wordt tot aluminium. Bovendien wordt een bodemschat vaak vermengd. In de prehistorie ontdekten mensen al dat koper, na samenvoeging met tin, in de vorm van brons beter bruikbaar is. Ook ijzer moet de nodige bewerkingen ondergaan voordat het staal is geworden. Op de tentoonstelling is verder te zien hoe een ont gonnen gesteente of mineraal het proces doorloopt van ruwe grondstof via halffabrikaat tot eindprodukt. Werd vroeger de ontginning van bodemschatten nog wel eens als slavenwerk beschouwd. Dank zij de tech niek zijn echter minder arbeidskracht vergende me thoden ontwikkeld. Daarvan getuigen foto's die in het museum zijn te bezichtigen van de moderne manieren om bodemschatten të winnen. Het Uebersee Museum in Bremen heeft de tentoon stelling uitgeleend aan het Leidse museum, dat haar op zijn beurt met materialen uit eigen verzameling heeft aangevuld. Bovendien heeft een aantal Neder landse bedrijven zijn steentje bijgedragen. Een video programma vult het geheel aan. En kinderen kunnen aan een speurtocht meedoen met een stukje erts als prijs. Het museum is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. En zondag van 14.00 tot 17.00 uur. den. Van hen is een aantal afgeval len, en met één groep is ongeveer een maand geleden de opleiding begonnen. De bijscholingscursus duurt zes tot zeven weken en vergt van de cursisten enkele uren per avond. De theorielessen worden bij Nieuweroord gegeven, de prak tijk doen de cursisten in het Acade misch Ziekenhuis op. Verwer: "We hebben al ervaring met een soortgelijk project, het zo genaamde herintredingsproject. Dat wordt via ziekenhuizen en het arbeidsbureau geregeld. De men sen die daarvoor in aanmerking komen zijn verzekerd van een vas te plaats voor twintig uur per week. In dit project is het een kwestie van vraag en aanbod. Ie mand die de herscholingscursus heeft doorlopen is niet zeker van een baan. Maar voor velen is dat juist een voordeel: hebben ze zin en tijd om te werken, dan kan dat". Verwer is verheugd over het feit dat de cursisten zo gemotiveerd zijn. "Toen het uitzendbureau met zijn plannen bij ons kwam, heb ik in principe ja gezegd. Maar alvo rens toe te stemmen heb ik in Am sterdam en Groningen, waar ook dergelijke cursussen worden ge houden, om de ervaringen ge vraagd. Die waren goed". Groot verloop "We zitten met een enorm ver loop van verpleegkundigen. Daar bij komt nog de arbeidsduurver korting en bovendien is de finan ciële positie van leerlingen niet zo aantrekkelijk. Verder zitten we nu met het gevolg van de geboortebe perking: het potentieel in de ge zondheidszorg loopt terug. De be hoefte aan verpleegkundigen wordt steeds groter". Vandaar deze oplossing. De fi nanciële kant van de zaak is zoda nig geregeld, dat het uitzendbu reau de helft van het cursusgeld (ongeveer zeshonderd gulden) voor zijn rekening neemt. De ande re helft wordt voorgefinancierd en via een regeling door de uitzend- verpleegkundige terugbetaald. Tot nu toe zijn de resultaten hoopgevend. Verwer sluit dan ook niet uit dat na de vakantie een tweede bijscholingscursus zal be ginnen. In heel Nederland worden 'naar verwachting op deze manier dit jaar zeshonderd bijgeschoolde ver pleegkundigen afgeleverd. Niet ge noeg om in de behoefte te voor zien. Maar via advertenties zal men proberen interesse bij 'oudgedien den' te kweken. VERHITTE' BRUG - Als gevolg van het warme weer zette het me taal van de brug aan de Haagse Schouwweg gisteren dusdanig uit, dat deze niet meer omhoog kon. De brandweer heeft de brug rond half zeven met water afgekoeld tot deze weer de normale afmetingen had. april mei april mei 1986 1986 1986 1986 Alkemade 139 130 76 84 Katwijk 565 510 202 189 Leiden 4143 4066 2057 2061 Leiderdorp 325 308 162 176 Oegstgeest 211 217 135 145 Rijnsburg 92 89 52 46 Valkenburg 22 21 12 9 Voorschoten 283 276 180 182 Warmond 74 65 34 36 Zoeterwoude 76 81 47 50 Overige Rayon Leiden 5930 5763 2957 2978 Hillegom 269 288 211 265 Lisse 227 252 200 247 Noordwijk 353 353 198 217 Noordwijkerhout 171 173 127 144 Sassenheim 147 148 121 142 Voorhout 73 78 46 53 Overige 2 2 Rayon Lisse 1240 1292 905 1070 Totaal Gewest 7170 7055 3862 4048 Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Uitwisseling (3) Eind vorige week vertrok een aantal Leidse organisaties naar het Westduitse Krefeld, de zus terstad van Leiden. Ook de Leid se Werkgroep Homoseksualiteit wilde mee. Maar dat kon niet. Gemeente-ambtenaar Hein van Woerden, een van de organi satoren van de uitwisseling, leg de duidelijk uit waarom niet: in Krefeld is de homobeweging, Le Schwan genaamd, niet officieel erkend door het gemeentebe stuur. Sterker nog: homobeweging en autoriteiten leven op gespan nen voet. En men wilde zich niet in gevaarlijk vaarwater begeven door officieel de LWH mee te ne men. De Leidse afgevaardigden wilden evenmin door een officië le uitspraak laten weten hoe zij denken over de kwestie. Natuurlijk, zouden de verte genwoordigers van de gemeente dat gevaarlijke onderwerp wel even aanstippen. Informeel. Of zoals Van Woerden zei: "We gaan het wel op een andere manier proberen. In het programma is ook een gesprek opgenomen met raadsleden uit Krefeld. Als het punt minderheden aan de orde komt zullen wij beginnen over de LWH en Le Schwan. We gaan het onderwerp dus niet onder het tapijt vegen, als je dat soms mocht denken". Nee, niet onder het tapijt- ...maar je ziet wel een ander tafe reel voor je: hoe een aantal raads leden onder de tafel kruipt om een 'gevaarlijk' onderwerp te be spreken. Hoe dan ook, het hele verhaal van Van Woerden riekte naar angsthazerij. Er moest kennelijk worden voorkomen dat de auto riteiten in Krefeld het gevoel kre gen dat ze tegen de schenen wer den geschopt. Uitwisseling (4) Vlak voordat iedereen afreisde naar Krefeld ontving de LWH nog een officieel schrijven van de gemeente Leiden. Had men zich eerst - bij monde van Hein van Woerden - op het standpunt gesteld dat de LWH niet meekon omdat het geen zin heeft om een tere uitwisseling kapot te maken, in de brief wordt een zeer for meel standpunt ingenomen. Een paar citaten. "De uitnodigingen voor een bezoek aan de stad Krefeld zyn niet van ons college uitgegaan. Met de gemeente Krefeld is wel een datum afgesproken waarop sport- en culturele organisaties uit Leiden een bezoek aan Kre feld zouden gaan brengen. De ge meente Krefeld bemiddelt slechts tussen de aanvragers om uitwisselingscontact. Vervol gens nodigt een organisatie te Krefeld haar zusterorganisatie in Leiden uit en stelt voor het be treffende weekend een program ma op. De gemeente Krefeld no digt de op deze wijze uitgenodig de Leidse organisaties uit voor een ontvangst door het gemeen tebestuur". "Het is ons bekend dat de uit nodiging die u van Le Schwan hebt ontvangen niet via het stad huis Krefeld is gelopen. Uw zus terorganisatie heeft kennelijk nog niet die erkenning bij het Krefeldse gemeentebestuur wel ke uw organisatie in Leiden thans wel mag ondervinden. Daarom heeft u vanuit Krefeld ook geen uitnodiging ontvangen om bij de ontvangst van het ge meentebestuur aanwezig te zijn". Het is een beetje de taal van ie mand die door rood is gereden, maar met klem blijft volhouden dat het nog net oranje was. En stel nou eens dat die uitnodiging wel via het stadhuis van Krefeld was gelopen? Je hoeft geen zie ner te zijn om te weten dat de LWH ook dan niet was uitgeno digd. Wat hadden de Leidse uit wisselaars dan gedaan? Niet gaan, uit protest? Van Woerden: "Nee, dan wa ren we wel gegaan. Want ons standpunt blijft dat die uitwisse ling gestalte moet, krijgen. En dan zul je je af en toe noodge- wongen voorzichtig moeten op stellen". Humor? Jazeker, vorige week vierde een uit België af komstige studente haar verjaardag en wat dach ten haar vrienden? We geven haar een parkeer- bord op de Apothekersdijk. Naar verluidt heeft haar familie er die dag handig gebruik van kun nen maken. Dat bord blijft z'n waarde natuurlijk altijd houden. Reken maar dat de parkeerpolitie gelooft dat het een officieel bord is, tenzij het een uit België afkomstige controleur is. (foto Holvast) Uitwisseling (5) De LWH is kwaad. Jasper Bud ding, die het afgelopen weekein de samen met een aantal andere LWH'ers op eigen houtje een be zoek bracht aan Krefeld, zegt dat vooral de teneur van het gemeen telijke schrijven hem niet bevalt. "Zo van: wij zijn niet de schuldi gen, maar de gemeente Krefeld. En dan is er nog iets: zij hebben ons een tijdlang in de waan gela ten dat de gemeente Leiden de uitwisseling organiseerde en dan komen ze nu opeens op de prop pen met met de Stichting Inter nationale Uitwisselingen. Alsof ze willen zeggen: wij zijn buiten staanders". Van Woerden: "Die stichting organiseert natuurlijk feitelijk de .uitwisseling ook. Vroeger werd dat inderdaad door de gemeente gedaan". Kan wel zijn, maar de gemeen telijke invloed is toch nog steeds groot. Voorzitter van de stichting is burgemeester Goekoop, u niet onbekend, en secretaris is Van Woerden, u ook niet onbekend. "Ja, de invloed van de gemeen te is nog groot", geeft Van Woer den vervolgens toe. Maar hij blijft erbij datje niet kunt stellen dat de gemeente alles organi seert. Op het feest dat de groep Le Schwan had georganiseerd voor de LWH heeft niemand van de gemeente zich laten zien, vertelt Budding, "terwijl toch overal in de stad plakkaten hingen waarop dat feest stond aangekondigd". Waarna hij vertelt dat het een aardig feest was, hoewel er een ruit werd ingegooid. De alterna tieve uitwisseling was trouwens in haar geheel geslaagd, besluit Budding. "We hebben nuttige af spraken gemaakt". Ook de officiële uitwisseling was een succes, aldus Van Woer den. Op de vraag of er nog is ge sproken over de homo-uitwisse ling - wat aangekondigd was - weet hij zo één, twee, drie het antwoord niet. "De raadsleden zouden dat voor hun rekening nemen tijdens een onderhoud met raadsleden uit Krefeld. Het was de bedoeling dat het onder werp ter sprake zou komen tij dens het agendapunt minderhe den. Ik neem aan dat ze er wel eventjes bij hebben stilgestaan". Twee CDA-raadsleden hebben gesproken met vertegenwoordi gers van de CDU,i aldus Van Woerden. Eén van die CDA- raadsleden is Biegstraaten. Heeft hij het met zijn Duitse collega's gehad over het hete hangijzer? "Zeer summier", antwoordt hij. "We hebben er maar een paar woorden aan gewijd". U had toch opdracht gekregen om erover te praten? "Van wie dan? Van de gemeen te? Nee hoor. We hebben het er even met Van Woerden over ge had. En zoals ik al zei: tijdens dat gesprek is het onderwerp nauwe lijks aangeroerd". Heeft dat mi ni-gesprekje dan wellicht nog iets concreets opgeleverd? Als Biegstraaten zich het goed herin nert dan hebben de raadsleden afgesproken dat er in november over het onderwerp zal worden gesproken. Alle mooie woorden ten spijt is er dus niets gebeurd, feitelijk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3