De kern van lyrische communicatie Vertekende beelden op Reinwardt-expositie 'La Vera Storia' van Luciano Berio: muziek als een spreekbuis Lakenhal eert Floris Verster Culturele bevruchting op Colored Festival DINSDAG 17 JUNI 1986 KUNST PAGINA 21 'Reproductie Werkelijkheid' LEIDEN - "Ja, we hebben de afgelopen flink gesjouwd en geverfd". Dat zegt Ellen Loo- zen één van de zeven leden tel lende projectgroep die de ten toonstelling 'Reproductie Werkelijkheid' in de Vlietpan- den organiseert. In deze ruimte van het Gemeente-Archief Lei den is van 21 juni tot en met 5 juli voor belangstellenden gra tis de expositie te bezichtigen. Studentes van de Reinwardt Academie hebben in samen werking met het Kunsthisto risch Instituut van de Leidse Rijksuniversiteit dit project opgezet. door Miriam Knopper Talrijke mensen zijn in het bezit van één of andere kopie van bij voorbeeld een schilderij van Rem brandt of Vermeer. Maar deze re productie wijkt meestal in hoge mate af van het origineel. De kleu ren verschillen en de kwaliteit van het papier kan slecht zijn. Ook het formaat - groter of kleiner - geeft een ander beeld dan het oorspron kelijk. De projectgroep wil met de expositie in de Vlietpanden de be zoekers ervan proberen bewust te maken dat reproducties een verte kend beeld van de (kunst-) werkelijkheid kunnen geven. Michèle Creemers, ook lid van de projectgroep, vertelt dat ze behoor lijk veel tijd kwijt waren met het regelen van tal van zaken. "In ja nuari zijn we begonnen met het le zen van werkstukken die mensen van het Kunsthistorisch Instituut over dit onderwerp hadden ge maakt. Daarna zijn we aan de gang gegaan met het zoeken naar spon sors en het schrijven van een con cept. Ook moest de inrichting van de tentoonstelling op papier wor den gezet". Ellen valt haar bij: "Dat was nog al problematisch omdat we er van waren uitgegaan dat de tentoon stelling in de Universiteitsbiblio theek zou komen in plaats van in de Vlietpanden. Dat ging echter niet door omdat daar de tempera tuur te hoog was en dat is slecht voor sommige schilderijen die we in bruikleen hebben. Zoals een aantal zeventiende-eeuwse pren ten en een oud schilderij van de Lakenhal. Het onwerp op papier moest dus weer worden veran derd". Het tweetal is nu bezig met het tweede jaar van de academie en krijgt voor de expositie van school een beoordeling. De projectgroep moest alles zelf regelen en dus ook een budget van tweeduizend gul den bij elkaar krijgen. Michèle: "We wilden eerst een videofilm van de Pieterskerk laten maken maar dat konden we niet financie ren vandaar dat er nu een diaserie is te zien". Van het geld moest on der meer ook de verzekering wor den bekostigd van de geleende schilderyen en beeldjes. Rietveldstoel Op de expositie ontbreekt na tuurlijk niet de kopie van de be roemde Rietveldstoel, die inmid dels al door talrijke amateurs is ge tracht na te maken. Naast de stoel zijn een aantal foto's en een ma quette van het origineel geplaatst om duidelijk de verschillen te laten zien. Verder zijn op de tentoonstel ling allerlei zaken te bezichtigen onder de noemer: massa-reproduc tie. Dat zijn de reproducties die veel mensen in huis hebben, zoals koektrommels met afbeeldingen van schilderijen, kalenders en een plastic-tas met een trendy Mon- driaan-design. Nog een voorbeeld: "We hebben ook een beeldje van Sally Schle- baum van ongeveer vijftien centi meter hoog en daar is een foto op posterformaat van gemaakt. Ie mand die nu alleen die reproductie ziet, heeft een bepaalde verwach ting van het beeldje en dat kan te genvallen als die persoon het origi neel ernaast bekijkt", aldus Michè le. De expositie wordt vrijdag ge opend door de wethouder van on derwijs, sociaal cultureel werk en emancipatie, Van Dongen. "Ik ben wel benieuwd hoe het hier dan al lemaal staat wantje gaat op een ge geven ogenblik toch aan jezelf twij felen: van zal het wel allemaal in die ruimte passen", aldus Michèle. Ellen: "Ik denk dat ik tegen die tijd wel wat spanning zal voelen". Aan Marion Timmers, werkzaam bij het Historisch Museum in Rot terdam, is de eerste Rein-Awardt toegekend. Deze prijs zal jaarlijks worden uitgereikt aan een museummedewerker, die een opleiding aan de Leidse Reinwardt-academie heeft gevolgd en daarna opvallend veel creativiteit of doorzettingsvermogen heeft getoond. Kunst en mode op het strand DEN HAAG (ANP) - Onder de naam 'De Zon Gestrand' wordt op 21 juni, de langste dag, op het strand bij Den Haag een culturele manifestatie gehouden. Van twee uur 's middags tot twaalf uur 's nachts kan iedereen gratis komen kijken en luisteren naar beeldende kunst, dans, theater, muziek en mode. Er komen meer dan twintig professionele kunstenaars aan het ietwat avant-gardistische evenement te pas. Ze hebben de plaats van het festijn als uitgangspunt voor hun culturele uitingen gekozen. De organisator van 'De Zon Gestrand* is Het Gebeuren, het Haags Cen trum voor Spreiding van Aktuele Theaterkunst. Deze organisatie werd vorig jaar in het leven geroepen om ook het modernste theater in Den Haag overlevingskansen te bieden. De strandmanifestatie is als afsluiting van het eerste theaterseizoen van Het Gebeuren bedoeld. Belangstellenden voor 'De Zon Gestrand' moeten zaterdag naar het zuiden van het havenhoofd. Dat ligt aan het einde van de Houtrustweg. (GPD) - Een opera die vol gens de maker gelijktijdig wel en geen opera is: dat is La Vera Storia van de Ita liaanse componist Luciano Berio. Op 25 juni wordt er onder leiding van de nu 60- jarige componist in het ka der van het Holland Festi val een concertuitvoering van gegeven die recht streeks op de radio wordt uitgezonden. Het belooft een van de hoogtepunten van het festival te worden, i ook zonder de theatrale scè nes - feestende menigten, een executie, een duel - die vorig jaar in Parijs en kort geleden in Florence een we zenlijk deel van het spekta kel uitmaakten. door Paul Herruer Berio heeft overigens zelf gecon- stateerd dat in het tweede deel van La Vera Storia de muzikale hande ling belangrijker is dan de sceni sche. Bovendien kun je van Berio's muziek in het algemeen stellen dat ze in hoge mate theatraal van ka rakter is; ook het eerste deel zal daarom zijn uitwerking in de con certzaal niet missen. Of daarbij het 'ware verhaal' van de opera in al zijn duidelijkheid naar voren zal komen, is de vraag. Het libretto van de vorig jaar overleden auteur Italo Calvino (Onzichtbare Steden, Als op een winternacht een reiziger), zou uit sluitsel moeten bieden. De samen werking tussen Calvino en Berio begon, wat deze opera betreft, in 1977, toen de componist aan de schrijver vroeg om teksten te ma ken voor de vier massascènes in het eerste deel: een chaotische ker mis, een executie, een revolutio naire bijeenkomst en als laatste een combinatie van dodenwake en wachten op betere tijden. Daarna schreef Calvino de scènes voor de hoofdpersonen in woorden die, zo wilde Berio het, zonder de hande ling teveel te preciseren, de essen tie van de lyrische communicatie overbrengen. In gebruikstaal overgebracht be tekent deze typering van Calvino, dat hij voor het eerste deel situaties met elementaire opera-conflicten heeft geschapen. Het gamma van gevoelens, aldus Calvin^, is dat van het lyrische theater van de ne gentiende eeuw (rechtvaardigheid en onderdrukking, edelmoedig heid en wraak, liefde en jaloezie, vrijheid en gevangenschap). Er ko men in het verhaal twee vijandige broers voor (bariton en tenor), die beiden op de sopraan (Leonora) verliefd zijn, en een moederlijke alt (Ada) die het leed van iedereen op zich neemt. Het doet allemaal be wust denken aan Verdi-opera's als II Trovatore waarvan Berio heeft geschreven: het is niet mogelijk om een rangorde te bedenken in de werking van muziek, handeling en inhoud. Het ware verhaal wordt, in zeke het hanteren van zijn materiaal al lesbehalve dogmatisch of formalis tisch is. Hij heeft altijd een heel an dere weg bewandeld dan zijn gene ratiegenoten Karlheinz Stockhau- sen en Pierre Boulez, de twee grote vertegenwoordigers van het naoor logse serialisme. Berio heeft in de jaren vijftig enkele werken in een serieel idioom gecomponeerd, maar die periode duurde maar kort. Daarna heeft hij zich van elke verplichtende systematiek losge maakt en is hij als avantgardist zijn eigen, ondogmatische weg gegaan; wat onder andere betekende dat hij, in het voetspoor van John Ca ge, zijn uitvoerders in sommige partituren beperkte mogelijkhe den tot vrijheden heeft gegeven. Niet muziek scheppen als toepas sing van een systeem, maar bij ge legenheid een systeem scheppen als mogelijkheid voor muziek is een van zijn bekendste aforismen. Zijn bezwaren tegen het vorm- denken van het serialisme, dat is afgeleid van het twaalftoonssys- teem van Schönberg en Webern, heeft hij nadrukkelijk verwoord in een Meditatie over een twaalftoon- spaard. Als een componist zich verliest in de manipulatie van een dozijn tonen dan loopt hij het gevaar om te vergeten dat deze noten eenvou digweg symbolen van de werkelijkheid zijn. Een componist die zijn noten als symbool van de werkelijkheid ziet moet, bijna van zelfsprekend, uitkomen bij het ge bruiken van heel uiteenlopend klankmateriaal en dat klopt bij Be rio volkomen. In zijn Sinfonia komen in het derde deel tal van citaten voor: het belangrijkste is het Scherzo uit de Tweede Symfonie van Mahler, maar Monteverdi, Strawinsky en Stockhausen worden ook kort ge citeerd en ingebed in het eigen idioom van de componist. Er is van de Sinfonia, met zijn combinatie van een 'academisch' orkest en de anti-academische zangstijl van de Swingle Singers, gezegd dat het een voorbeeld is van het samen gaan van het gewone en het verhe lets soortgelijks heeft Berio ook gedaan in arrangementen van Beatlesliederen, die hij bewerkt heeft in de stijl van beroemde com ponisten. Men moet in dit verband de Folk Songs niet vergeten, die hij in 1964 voor Berberian heeft ge schreven: een cyclus volksliederen in een hoogst geraffineerd harmo- nisch-instrumentaal jasje als een soort avantgardistische 'lichte' mu ziek. Ook in La Vera Storia speelt dit aspect van Berio's componeren mee. Broodprijs De oorsprong van La Vera Storia is geworteld in zijn persoonlijke geschiedenis, die altijd doorkruist is door populaire muziek, en even zeer door de behoefte om de uiter ste werking van eenzelfde muzika le feit te ontdekken. De populaire muziek heeft haar sporen achterge laten in de 'ballades' uit het eerste deel van de opera: ze dienen als iro nisch commentaar op de handeling en worden gezongen door de popu laire Italiaanse zangeres Milva (aanvankelijk heeft Berio met het idee gespeeld om voor deze rol van 'Cantastorie' Barbara Streisand te engageren). Spreekt Berio met betrekking tot de muziek van zijn opera over zaken als het terrorisme; in de al geciteerde Meditatie over een twaalftoonspaard werd de verhou ding tussen maatschappij en mu ziek ook al aan de orde gesteld. De Meditatie is uit het revolutionaire jaar 1968, toen de Vietnamese kwestie het denken beheerste. Be rio was zich toen al bewust van het feit dat muziek wel over dingen kan spreken, maar dat ze ook be paalde dingen niet kan. We weten allemaal dat muziek de broodprijs niet omlaag krijgt, niet in staat is om oorlogen te eindigen (of te be ginnen) en dat ze krottenwijken en orgerechtigheid niet kan uitroeien. Nooit tevoren hebben componis ten die zich van hun verantwoorde lijkheid bewustzijn, zo'n innerlijke dwang gevoeld om zich de zin van hun werk en de bestaansredenen daarvoor in verhouding tot de fei telijke wereld af te vragen. Zulke vragen stelt Berio zich nog steeds en in zijn muziek uit hij zich nog steeds op dezelfde manier: ze moet nog steeds worden begrepen als een vorm van emotioneel gela den taal. Een nieuwe weg is de componist met La Vera Storia niet ingeslagen: de opera, of niet-opera, moet worden beschouwd als een voorlopige samenvatting van alles wat hem bezighoudt. La Vera Storia van Luciano Be rio wordt op 25 juni uitgevoerd in de Stadsschouwburg van Amster dam door het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, Le Groupe Vocal de France en het Groot Om roepkoor. Dirigent: Luciano Be rio; solisten: Milva, Peter Hall, Valeri Popova e.a. Het concert wordt rechtstreeks uitgezonden via Radio 4. De populaire Italiaanse zangeres Milva vertolkt een hoofdrol in La Vera Storia. re zin, tweemaal verteld. In het eerste deel overheerst de toneel- bij bedenken dat ook Calvino, bij tweede deel van-de opera komen handeling. voorbeeld in 'Als op een winter nacht een reiziger' ook geen waar Qnröothilic verhaal heeft verteld. In het boek opreeKDUlb wordt een roman beschreven die Wat het 'ware verhaal' is, of het telkens opnieuw blijkt te zijn ont- in deel 1 of 2 verborgen is; dat weet leend aan een heel andere roman de componist zelf ook niet: het en uitgaande van dat principe ver werk vertelt zichzelf. Men moet er- telt Calvino per hoofdstuk een teksten uit het eerste deel geheel of gedeeltelijk terug, maar dan in heel andere volgordes en combinaties. Alleen de slotscènes van beide de len zijn qua tekst gelijkluidend. Volgens Berio is het eerste deel een opera, het tweede niet en in het nieuw 'waar verhaal' dat telkens niet het ware blijkt te zijn. In de Italiaanse krant 'La Repu- blica' heeft Berio gezegd, dat het misschien de muziek is die het wa re verhaal vertelt. De muziek im mers kan spreken over dingen die wij liever verzwijgen of niet willen weten: over onze lusten en onlus ten, over het terrorisme, de muziek spreekt erover, zelfs tegen onze wil Muziek als spreekbuis, het is misschien wel een zinvolle ken schetsing van het hele oeuvre van de componist, waarin de grens tus sen theatermuziek en concertmu ziek nauwelijks wezenlijk lijkt. In 1960 schreef Berio in de toelichting bij zijn stuk Circles (voor vrouwes- tem, harp en twee slagwerkers): men moet er naar luisteren alsof het een toneelstuk is en het bekij ken als muziek. Nu is Circles nog een compositie met enige hande ling: de zangeres moet zich tussen het instrumentarium verplaatsen en zo nu en dan zelf het slagwerk hanteren. De veel immobielere vocaliste die de Sequenza III voor stem uit voert die met een reeks Sequenza's voor solo-instrumenten tot de be kendste stukken van Berio's be hoort is bezig met iets dat volgens de componist kan worden opgevat als een theatrale studie over de ver houding tussen een soliste en haar eigen stem. Die stem lacht, praat, fluistert, stamelt en huilt; hetzelfde scala aan stemklanken hoor je ook in Visage (een tapestuk met stemge luiden en elektronische klanken) en in A-Ronne voor acht vocalis ten. Ook de koren in La Vera Storia gaan van zang naar schreeuw en van schreeuw naar gesproken woord. Een goede indruk van de manier waarop Berio vocale en sembles behandelt kan men krij gen uit de kortgeleden uitgebrach te plaatopname - onder leiding van Pierre Boulez - van zijn Sinfonia (voor orkest en de vocal-group 'Swingle II'). Van de Sequenza en Visage zijn nog steeds opnamen verkrijgbaar met de enkele jaren geleden overleden zangeres Cathy Berberian: zjj is jarenlang de voor naamste pleitbezorgster van Be rio's muziek geweest. Vrijheden Theatrale beelden zijn niet alleen voor de vocale muziek van Berio een goed houvast, ze zijn dat ook voor veel instrumentaal werk en worden soms door de titels alleen al opgeroepen: wat te denken van een blokfluitsolo die Gesti (Geba ren) heet, of orkeststukken als Be- wegung? Gaat men kijken naar de manier waarop Berio zijn muziek structureert, dan komt men al gauw tot de ontdekking dat hij in Michèle Creemers (links) en Ellen Loozen druk bezig met hel inrichten van de 'Reproductie Werkelijkheid' (foto Fred Rohde) LEIDEN - In het Leidse stedelijk museum 'De Lakenhal' wordt van 28 juni tot en met 31 augustus een expositie georganiseerd van het werk van de schilder Floris Ver- ster. Het is dit jaar 125 jaar geleden dat Verster in Leiden werd gebo ren en dat was voor de Lakenhal aanleiding om een overzichtsten toonstelling op het programma te zetten. Versters werk wordt geken merkt door een nogal afwijkend kleurgebruik vergeleken met tijd genoten als Breitner en Israels. De Leidenaar schilderde tot 1895 grote dqeken in vaak branderige kleuren. Hierop volgde een perio de van uiterst subtiele waskrytte- keningen. Vanaf begin 1900 tot zijn dood - 27 jaar later - maakte Verster vooral kleine stillevens, waarvoor hij inspiratie ontleende aan zijn on- middelijke omgeving. Zo onston den zijn heldere, haast doorzichti ge bloemstukken- en vruchtenstil levens. Het oeuvre van Verster is dankzij de verschillende onderwerpen die hij koos afwisselend en boeiend. Door de medewerking van particu liere verzamelaars, kunsthandela ren en musea kunnen 84 werken in de Lakenhal worden geèposeerd, waaronder ruim 60 schilderijen en waskrijtekeningen. Daarnaast zijn ook aquarellen, tekeningen en en kele bladen grafiek te zien. Ter gelegenheid van de expositie verschijnt een catologus met 28 pa ginagrote afbeeldingen en een in leiding van drs. Aleid Montens, die Versters ontwikkeling in een histo risch perspectief plaatst. BAZEL - Geen levend (naaktmo del zoals men bij eerste oogopslag wellicht denkt. Wat op de foto is te zien is een polyester beeld, getiteld 'Dageraad'. Het beeld heeft een plaats gevonden op de tentoonstel ling 'Art Fair' in het Zwitserse Ba zel. Het is gemaakt door de Ameri kaanse kunstenaar De Andrea, die het te koop aanbiedt voor ongeveer 200.000 gulden. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Onder de naam Colored Festival presenteert de Stichting Makandra Gruppo uit Den Haag van 19 tot en met 22 juni op het Plein in de Hofstad een uit heems cultureel festijn. Tot vorige week noemde de Stichting haar evenement Colored Holland Festi val, maar de president van de Haagse rechtbank verbood deze naam vanwege de te grote overeen komst met de naam en de activitei ten van het Holland Festival. Het Colored Festival staat daar geheel los van. Aan het programma zelf wordt niets veranderd. Aan het doel evenmin: „culturele bevruchting" tussen allochtonen en autochtonen en verbetering van het culturele le ven in Den Haag. De eerste dag wordt gevuld met kawinamuziek, kasekomuziek, acts, gedichten, een Turkse mode show, een playback/soundmix- show, mime (door de befaamde Al gerijnse mime-speler Hakim), een Chinese Leeuwedans, buikdans, jazz-funk en film. Vrijdag zijn er niet alleen veel muziek en gedichten, maar wordt er ook veel aandacht besteed aan de winti-cultus uit Suriname. Door middel van zang, dans en drums worden bovennatuurlijke krachten aangeroepen. Zaterdag en zondag weer vooral veel muziek van aller lei oorsprong, verder goochelen, modeshows, poppenkast, mime, playback/soundmix, een koto- show en dans uit verscheidene lan den.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21