- Lange tijd onzekerheid over iiatii n r li i storiscl e presentatie Imsterdam teleurgesteld over keuze voor Leiden Zware tocht voor Soweto-lopers Leidse Balletschool: veel show en weinig klassiek actief in vrije lijd Zonnige braderie Lage Rijndijk MI 1986 fctAANDAG 16 JUNI 1986 LEIDEN LEIDEN - De beslissing J minister Brinkman over de 18 tol toewijzing van Nationaal Na- ^^^uurhistonsche Presentatie ge" D?h«ing JjNNP) aan Leiden was tot het fan de pSanlaan ——4 laatste moment met oneker- tegen weer als eer y heid omgeven. Vrijdagavond 5 nog werd door ingewijden nog Samenhang getwijfeld aan de vraag of Lei een betere herkenbaarheid. Ook de allure van de stad telde sterk mee. Leiden heeft daarentegen een com pletere collectie te bieden, kan de gebouw vesti- het Pesthuys werd daaren- nadeel gezien musea voor Natuurlijke Historie en voor Geologie en Mineralogie zullen samen met het Rijksherba rium en de Hortus Botanicus mate riaal leveren voor de Presentatie. Vooral beide musea beschikken over een enorme collectie, waarvan echter een belangrijk deel slecht is opgeslagen en niet voor publiek toegankelijk. De Natuurhistorische Presenta- DnHprynplr .ai „a unaerzoeK den inderdaad aan het langste tie zal bestaan uit permanente t eind zou trekken. Dit omdat toonstellingen en wisseltentoon- jarige Amsterdam een sterke lobby stellingen. "De exposities kunnen onaa® 'n §an6 had gezel, overigens in het zogenaamde carré van het tot de' onmiddellijk gevolgd door een Pesthuys worden ingericht, de g eentel tegen-lobby van Leiden. \e vierkante binnenplaats. D; ■PHHiDaar kunnen ook onderkomens worden Ook de eerder gedane uitspraken restaurant edUCaÜeve I van de adviescommissie over de - Iensl' restaurant ente- vestigingsplaats waren niet duide- 19 tot Uik- uit bet eerste advies van de - ning- buiten-ministeriële - commissie ,p jn historische musea bleek een voor- lertig! keur voor Amsterdam. Later liet steenten. als dezelfde adviescommissie weten te senteerd in hun onderlinge hebben berekend dat financieel ge- hang. De bezoeker kan zelf kiezen lweg zien de plannen van beide steden hoe hij van de collectie wil kennis 1 elkaar niet veel ontlopen. Voor het nemen. Door te kijken, door te rui- unisterie wegen de financiële ken; met behulp videobanden, dia- Het materiaal betreft de natuur en haar geschiedenis, een combi natie van planten, dieren en ge- 'eel mogelijk gepre- presentaties of door zich te verdie- Amsterdam pen in aanwezige literatuur en an- kanttekeningen vrij van Sterke punten waren een betere ondersteuning dere schriftelijke informatie in door de gemeentelijke milieu-edu- Behalve als 'voorlichter' voor het sie. I catieve dienst, de beschikbaarheid publiek krijgt de presentatie ook selij- j van de collecties van Artis en 1 ia et Amsterdamse Hortus Botanicus Voorts moet de Presentatie dienst gaan doen als centrum van onderzoek. De universiteit wil voor de wetenschappelijke ondersteu ning vier formatieplaatsen leveren. Deze zijn bedoeld om de weten schappelijke inbreng op botanisch gebied via het Rijksherbarium mo gelijk te maken, alsmede voor we tenschappelijk advisering via de subfaculteit biologie van de uni versiteit en voor de verzorging van de botanische collectie in en om het Pesthuys. De bijdrage van de gemeente Leiden aan de totstandkoming van de Natuurhistorische Presentatie bestaat uit de bschikbaarstelling van het Pesthuys. waarvan het cas co is gerestaureerd, tegen een (symbolische) huurprijs van een gulden per jaar. De gemeente heeft samen met de andere betrokken instanties alles in het werk gesteld om de NNP naar Leiden te halen. Zo werd in november vorig jaar in het Pesthuys een voorproefje ge geven hoe de Presentatie eruit kan zien. Onder anderen minister Brinkman liet toen zijn gezicht zien. Afgezien daarvan bezochten dat weekeinde een kleine tweedui zend bezoekers deze succesvolle voorvertoning. Teleurgesteld De gemeente Amsterdam heeft teleurgesteld gereageerd op de be slissing van de minister. Behale de NNP ziet de hoofdstad ook het fo to-archief aan zijn neus voorbij gaan. Dit wordt in Rotterdam ge vestigd. evenals het Architectuur museum. Het besluit de NNP in Leiden onder te brengen doet vol gens B en W van Amsterdam geen recht aan het voorstel- van Amster dam om als basis voor dit nieuwe museum de Hortus Botanicus in de hoofdstad te nemen. Het feit dat Brinkman de beslis sing als demissionair minister heeft genomen, wordt door het Amsterdamse gemeentebestuur gelaakt. Het college vindt dat een demissionaire minister volgens de gangbare gebruiken niet eenzijdig zulke ingrijpende beslissingen kan nemen. "De minister heeft niet zorgvuldig gehandeld en zich een eenzijdig beslissingsrecht toegeëi gend". aldus B en W. Hond bijt konijn dood: burenruzie LEIDEN - De politie heeft gisteren moeten bemiddelen tussen een be woner van de Fakkelgras en een bewoner van de.Patellabank nadat de hond van de ene zich tegoed had gedaan aan het konijn van de andere. De eigenaar van de hond weigerde de kosten te betalen voor het doodgebeten konijn en het door de hond vernielde hok. De ruzie liep vervolgens zo hoog op dat de mensen over en weer be dreigingen begonnen te uiten. De politie heeft beide bewoners mee genomen naar 'neutraal terrein' (het politiebureau). Daar is de zaak alsnog in der minne geschikt. Man zonder rijbewijs maakt brokken NIEUW-VENNEP - Een 17-jarige inwoner van Leiden is zaterdag ge wond geraakt bij een ongeval op de kruising Venneperweg/Wetering- weg in Nieuw-Vennep. De Leidenaar zat in een auto die werd bestuurd door een 22-jarige plaatsgenoot. De bestuurder van de auto lette volgens.de politie van de Haarlemmermeer niet op en kwam daardoor met zijn auto in de berm terecht. Hij verloor de macht over hel stuur waarna de auto over de kop sloeg. De bestuurder bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. De passagier werd met een ge- kwetse arm per ambulance overge bracht naar het Elisabeth-zieken- huis in Leiderdorp. LEIDEN - Voor de tiende keer is zaterdag rond de Sterrenwacht een milieu-bijenmarkt gehouden, georganiseerd door de Imkersvereniging Leiden en omgeving. Bijenvolken werden er verkocht alsmede attributen voor de bijenteelt en getoond werd hoe met bijen om te gaan. Bij een van de korven konden bezoekers via een spiegel aan de onderkant zien hoe de- bijen aan de honingraten werken (zie foto). Voorts waren er demonstra ties korfvlechten, boerenschilderen, kaarsentrekken, handdoekbinden, wolspinnen en, kaasmaken en konden de bezoekers van bijen-afbeeldin gen voorziene artikelen ruilen zoals als postzegels, etiketten, ansichtkaar ten en boeken. Wie de markt heeft gemist maar toch meer over bijen en -teelt te weten wil komen, kan terecht in de Oranjerie in de Hortus Bota nicus, alwaar tot en met 7 september een tentoonstelling over dit onder werp is ingericht. 'foto Fred Rohde) Burgemeester herbenoemd LEIDEN - Burgemeester Goekoop is opnieuw benoemd voor een ambtstermijn van zes jaar. De com missaris van de Koningin in Zuid- Holland. Patijn. heeft dit hekend gemaakt. De herbenoeming is ove rigens weinig verrassend. Vooral ook omdat de gemeenteraad enige tijd geleden Patijn unaniem het ad vies gaf Goekoop aan te stellen voor een nieuwe ambtstermijn. Of de burgemeester nu ook in derdaad weer zes jaar in Leiden blijft, is nog maar de vraag. Tijdens de installatie van het nieuwe colle ge liet Goekoop weten ontevreden te zijn met zijn portefeuilles. Hij vindt die aan,de magere kant, maai de college-partijen wilden hem geen extra bevoegdheden geven. Wethouder De la Mar lost het startschot voor een loop die de deelnemers LEIDEN - Onder Zuidafrikaanse weersomstandigheden is gisteren in Leiden de Soweto-opstand van tien jaar geleden herdacht". Op het Stadhuisplein werd al snel duide lijk dat het twaalftal hardlopers, dat de Soweto-herdenking zou in leiden door van Leiden naar Den Haag te lopen, een zware tocht voor de boeg had. Na eerst enkele toespraken van onder anderen Wilde stier op Roomburgerweg LEIDEN - De politie moest er za terdag aan te pas komen om een wilde stier tot bedaren te brengen. Het dier draafde rond op het erf van een boer aan de Roomburger weg. Deze was bang dat de stier voorbijgangers zou aanvallen. De boer had eerst met zes ande ren geprobeerd het dier te pakken te krijgen. Toen dat niet lukte, werd de politie er bijgehaald. Een politieman wist met een raak schot uit een verdovingsgeweer het dier zodanig te versuffen dat deze weer naar de wei kon worden gebracht. Vernielingen aan bus en in politiebureau LEIDEN - Drie jongens uit Leider dorp zijn gisteravond aangehou den in Leiden nadat ze vernielin gen hadden aangericht in een NZH-bus. De jongens. 17 en 18 jaar oud. hadden enkele lichtbakken en het kapje van het 'stoplicht' ge sloopt. Aanvankelijk had de politie ook een 18-jarige Leidenaar aange houden. Maar die bleek niets te maken te hebben met de vernielin gen. De ouders, die naar het bureau waren geroepen, vertelden de poli tie dat ze zich niet konden inden ken dat hun jongens tot dergelijke daden in staat waren. Het zouden, aldus de ouders, 'model-zoons' zijn. Inmiddels bleek één van de jongens wel het stucwerk te heb ben vernield in de wachtkamer waarin hij was opgesloten. Volgqps dc ouders was dit het gevolg van de engtevrees waaraan de jongen zou lijden. De drie jongens moeten de scha de aan de bus vergoeden. Ook de kosten voor het stucwerk worden ih rekening gebracht. Vreugde op de gezichten van het gemengde team tienjarigen de eerste plaats haalde. LEIDEN - Een soepel lopend toer nooi met 65 deelnemende handbal teams van basisscholen speelde zich zaterdag af op het terrein ach ter de Vijf MeihaL Een grote höe- ■t veelheid ouders, soms nog fanatie- i ker dan hun deelnemende kroost. bezocht het sportgebeuren, dat zonder ongelukken verliep. Het toernooi werd georganiseerd door I de gemeentelijke schoolsportcom- I missie. Elke wedstrijd duurde twaalf mi nuten, waarin af en toen verbazing wekkend hoge scores werden be- Hoge scores bij schoolhandbal reikt. Zo wonnen de meisjes (elf jaar en ouder) van De Zonnewijzer met 9-3 van hun leeftijdgenoten van Het Galjoen. Een vermelding verdient ook het jongensteam van dezelfde leeftijd van de Lucas van Leydenschool. Ondanks een voor afgaande rit van drie uur. vanaf hun zomerkamp, werden zij eerste in hun klasse. Uitslagen: gemengde teams 8-9 jaar 1. Mariënburg 2. De Noorder kring; gemengd 9-10 jaar 1. Eerste Leidse Schoolvereniging team 2. Pacellischool 3. Lorentzschool; meisjes 10-11 1. Mariënburg 2. Leerhoeve; jongens 10-11 1. Eerste Leidse Schoolvereniging 2. De Morskring; meisjes 11 jaar en ou der 1. De Zonnewijzer 2. Eerste Leidse Schoolvereniging; jongens 11 jaar en ouder 1. Lucas van Ley denschool 2. De Noorderkring 3. Pacellischóol. i wal. Gezien op 15 LEIDEN - Leerlingenuitvoeringen vormen het visitekaartje van een balletschool. De kwaliJLeit van de lessen is er niet helemaal uit af te leiden je weet per slot niet hoe lang en hoe intensief de leerlingen al bezig zijn. Wel geven uitvoeringen een indruk van waar de zwaartepunten van een school liggen en van de verdeling van de leerlingen naar leeftijd. Sinds Carol Schrijnemaekers twee jaar geleden de leiding van de Leidse Balletschool overnam, is de school zich kennelijk vooral gaan richten op de meer showy en gymnastische vormen van dans: jazzdans, tapdans en daarvan afgeleide oefeningen als ritmi sche gymnastiek en aerobic. Het spreekt dan min of' meer vanzelf dat de leerlingenuitvoering - de eerste van de school onder haar leiding - een musical-achtig karakter droeg. De dertig korte num mers stonden alle in het teken van een reis per cruiseschip naar New York en van helleven en de sfeer in die stad. Op vooral disco pop- en jazzmuziek passeerden alle facetten van de school de re vue. De hottest girls in town deden aerobic, de kleintjes waren verkleed als scheepsratten, er werd knap getapdanst en ook de ballroom-dans was vertegenwoordigd. Hoogtepunten waren het fenomenale breakdansen van Robin. Dennis. Moenir, Henk, Ed. Appie en Havid en de moderne dans 'Love beat', die origineel was in muziekkeuze en aankleding. Klassieke techniek komt er bij de Leidse Balletschool een beetje bekaaid af. De toch al zeer verzorgde aankleding werd naar het slot toe glamoureus, met veel glitter en playback-zang. Dat kan misschien worden gezien als een voorproefje op de dansgroep die Schrijne maekers volgend seizoen naast haar school wil beginnen. Dan wordt ook de tweede studio geopend en hel vakkenpakket uitge breid met Flamenco, folklore en mogelijk zangles. Om in de stijl van de titel van de uitvoering te eindigen: de Leidse Balletschool heeft vele jaren zwaar weer gehad, maar lijkt nu onder de nieuwe leiding in rustiger vaarwater verzeild. ARIEJAN. KORTEWEG wethouder Hans de la Mar en Afri kaanse zang te hebben aangehoord begon, de groep rond half één 's middags in de brandende zon aan de 20 kilometer die de Sleutelstad van de Residentie scheidt. Zonder de in Amerika verblij vende ex-atleet Jos Hermens, die deze sportieve actievorm extra luister had moeten bijzetten, maar mét een heuse bezembus achter zich snelden de lopers door Leiden heen. De meesten van hen gingen gehuld in een speciaal Soweto- shirt en droegen een anti-Shellpet tegen de stekende zon. Onder poli tiebegeleiding werd over de rijks weg koers gezet naar het Malieveld in Dert Haag, waar de lopers uit Leiden en omstreken in gezel schap van spontaan meehollende geestverwanten tegen half drie zouden arriveren. Onderweg gebeurde er van alles. Allereerst was aanpassing aan de tropische omstandigheden vereist. Het was weliswaar toegestaan om een gedeelte van het traject in de, bezembuS*af te leggen, maar geen van de lopers voelde daarvoor. Wel werd het vanuil de bus aangereikte water en fruit met graagte aange- Prestatieloop Clubhuis Matilo organiseert woensdagavond een prestatie loop. De afstanden bedragen 2, 5l/2 en 11 Vz kilometer. De start is om zeven uur. Inschrijven kan van kwart over zes af bij het clubhuis aan de Zaanstraat. Schaatstraining IJssport Vereni ging Leiden is begonnen met een droog/conditietraining voor het komend schaatssei zoen. Onder leiding van eeyi door de KNSB geschoolde schaatstrainer wordt er iedere dinsdagavond tussen half acht en half negen op het Swift-ter- rein getraind. Dit terrein ligt in het recreatiepark 'De Bult' aan de Roomburgerweg, nabij het Rijn-Schiekanaal. Voor inlich tingen: Letty RuHaak, tel S95035. Ruim over de helft van de af te leggen afstand werd vervol gens bij een door de actievoerders verfoeide Shell-pomp een protest bevoorrading gehouden, die de. twaalf lopers wel heel goed uit kwam. Daarna kon iedereen op ei gen kracht yerder draven naar het Malieveld, waar een veel massaler onthaal plaats had dan menigeen had verwacht. Ongemerkt ging deze Soweto- loop allerminst voorbij. Niet alleen de politie-escorte en de bezembus, maar ook de meefietsende sympa thisanten, de door de lopers mee gevoerde ANC-vlag en een groot aantal auto's vormden één lang lint. De kilometervreters namen namelijk zoveel wegdek in beslag, dat vanaf Voorschoten tot Leid- schendam geen auto er in slaagde hen te passeren. Ten slotte liet deze sportieve demonstratie ook toeval lige passanten niet onverschillig. Zij werden namelijk bedolven on der informatie-materiaal dat door enige schijnbaar onvermoeibare protestlopers en passant werd uit gedeeld. Pas in Den Haag maakten zij pas op de plaats. (Zie verder pagina 5) Leidse fysio therapeuten doen mee aan actiedag LEIDEN - Vrijwel alle Leidse fy siotherapeuten zullen komende woensdag meedoen aan de lande lijke actiedag uit protest tegen de tariefsverlaging die afgelopen woensdag is ingegaan. De patiën ten zullen er nauwelijks iets van merken, omdat de afspraken op dinsdag of donderdag zijn gezet. Patiënten voor wie dagelijkse be handeling noodzakelijk is, zullen - ook woensdag gewoon fysiothera pie kunnen krijgen. Zaterdag had de 1800 leden tel lende Nederlandse Vereniging van Vrijgevestigde Fysiotherapeuten besloten aan de actie mee te doen. Het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg denkt door de tarie ven voor massage en oefentherapie en de toeslag voor behandeling aan huis te verlagen, jaarlijks, tussen de twintig en dertig miljoen gulden te kunnen sparen. 'Max Tailleur' haalt kleding op LEIDEN - Deze week. van 16 tot en met 20 juni. zal de Max Tailleur Stichting in Leiden weer een kledinginzamelingsactie houden. De beken de gele zakken zijn al deze week verspreid. Op de zakken staat vermeld op welke dag de inzameling in de betreffende wijk zal worden gehouden. De kleding en andere opgehaalde textielwaren worden door de stich ting verkocht. De afnemers sorteren op hun beurt de kleding op draag baar en niet meer draagbaar. De opbrengst wordt door de stichting gé bruikt om kuurreizen voor minder draagkrachtige Fheuma-patiënten te organiseren. Sinds Max Tailleur zestien jaar geleden met deze inzame lingsacties begon, hebben enige duizenden patiënten een kuurreis kun nen meemaken. Ook dit jaar kunnen weer zes groepen van elk zeventig patiënten een, kuurreis naar Badgastein in Oostenrijk maken. LEIDEN - De tijd van braderieën is volop aan de gang. Dat was zaterdag le merken op de Lage Rijndijk, waar de winkeliersvereniging haar jaar lijkse manifestatie hield. Zo'n zeventig kramen trokken in het zonnetje de nodige belangstelling. Gezien de weersomstandigheden was het geen won der dat in de stand met zonnebrillen goede zaken werden gedaan (zie fotol Muziek, sportdemonstraties. attracties voor kinderen en een verza meling oude tractoren completeerden deze braderie. «fotoKrcd Kol.dn

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3