<sL Winkels blijven na zes uur nog dicht Akzo Zout stapt naar de rechter Ohra tegen hoger huisartsentarief Meningen in SER te sterk verdeeld Ook lamsvlees moet 'als tartaar' over toonbank Acties in België roepen steeds meer protest op Polen krijgt uitstel van westerse banken grandioze vaderdag aanbieding Demmenie VRIJDAG 13 JUNI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP/GPD) - Het ziet niet ernaar uit dat de winkels in de toekomst - behalve op koopavond - open zullen zijn na zes uur 's avonds. Een commissie uit de Sociaal-Economische Raad (SER) heeft geen overeenstemming kunnen bereiken over dit onderwerp en (demissionair) staatssecretaris Van Zeil is tegen een latere winkel sluiting. RIJSWIJK (ANP) - Van hobby- boer naar professionele schapen hoeder. Dat zou de titel kunnen worden van het rapport waaraan het produktschap voor vee en vlees sinds deze week werkt. Hier in komt te staan hoe de Nederland se schapensector weer uit het slop kan worden gehaald. Eén aanbeve ling staat bij voorbaat al vast: de consument moet straks naast de tartaartjes en de schnitzels ook een panklare bieflap van lamsvlees in de schappen van de supermarkt kunnen vinden. Het gaat slecht met schapenhoe der en vleeshandelaar, zo meldde het Landbouw^Economisch Insti tuut vandaag. Toen de Britten in 1981 dank zij maatregelen van de EG de gelegenheid kregen in Euro pa lamsvlees af te zetten, moesten de Nederlandse vleesexporteurs tandenknarsend aanzien hoe hun eigen handel inkromp. Voerde Ne derland in 1980 nog 15.000 ton lamsvlees uit, vorig jaar was dat nog maar 6.000 ton. De neergang van de schapevlees- export is in feite terug te voeren op de man die de dieren houdt, legt ir P.J.A. Spitters van het produkt schap uit. De Nederlandse scha penhouder is een hobbyboer, ter wijl zijn Britse collega zeer profes sioneel te werk gaat. De schapenin dustrie in het Verenigd Koninkrijk levert het hele jaar door lamsvlees, Nederland moet het hebben van de 'piek na de lammerenslacht in sep tember en oktober. Daarna houdt het op. Het succes van de Britten is ook te verklaren uit de lagere prijs waarvoor zij hun lamsvlees in de EG-landen verkopen. Die prijs kan zoveel lager zijn juist door hun pro fessionele aanpak, aldus Spitters. Dat heeft Nederland heel wat ton nen vlees gekost in het vanouds belangrijkste afzetland Frankrijk. Maar ook in België, Italië en Grie kenland hebben de handelaren ter rein prijs moeten geven. Op de binnenlandse markt wil het ook maar niet vlotten met de In een vandaag verschenen con cept-advies aan de SER, die het op 20 juni behandelt, staat dat er in de commissie vier verschillende op vattingen leven over de vraag of werkende alleenstaanden en twee verdieners de gelegenheid moeten krygen om hun dagelijkse bood schappen na zes uur te doen. Bijna twee jaar geleden vroeg Van Zeil de SER zijn mening hierover, of schoon hij zelf meer heil ziet in uit breiding van het aantal avondwin kels. Die zijn er thans alleen nog in Amsterdam, Rotterdam en Amstel- De kleine winkeliers (KNOV en NCOV) zijn het met de staatssecre taris eens. Zij willen niet nog later open blijven. Bij een latere slui tingstijd ontkomen ze daar echter niet aan vanwege de concurrentie, zo vrezen ze. De grootwinkelbe drijven daarentegen, in de SER BRUSSEL (ANP) - Uit protest te gen het "asociale beleid van de re gering" is er gisteren opnieuw in België gestaakt. Alleen het Alge meen Belgisch Vakverbond (socia listisch) had opgeroepen tot deze actie die zich, evenals vorige acties, richtte tegen het bezuinigingsbe leid van de regering. Opgeroepen was tot stakingsacties in de over- heidsector zowel als in particuliere bedry ven. Daar werd vrijwel alleen in Wallonië gevolg aan gegeven, en dan nagenoeg alleen bij de poste ryen. In Brussel hielden zo'n 1500 postbeamtes een betoging. Tegen de stakingsacties onstaat overigens steeds meer weerstand. De Luikse middenstand keurde gisteren een motie goed waarin het socialistisch vakverbond gevraagd wordt op te houden met "de streek van Luik om te vormen tpt een haard van verzet". In de maand mei hebben de Luikse midden standers hun omzet met dertig tot vijftig procent zien dalen in verge lijking met dezelfde maand van vo- "iffvi Het VBO (Verbond van Belgi sche Ondernemingen) heeft laten weten dat indien het socialistische vakverbond niet ophoudt met op te roepen tot stakingen en prikac- ties, het verbond geen gesprekken meer wil tussen vakbonden en werkgeversorganisaties. De direc tie van de toch al niet florissant draaiende staalgigant Cockerill- Sambre heeft sinds begin mei Boekhandel meer dan anderhalf miljard Belgi sche franken (ruim 83 miljoen gul den) verloren als gevolg van sta kingen en werkonderbrekingen, zo heeft de directie meegedeeld. De minister van defensie, De Donnea, en de staatssecretaris voor de posterijen, mevrouw d'Hondt, hebben gistermiddag de ruim tweehonderd dienstplichti gen ontvangen die twaalf dagen, lang, van 26 mei af, zijn ingezet om de achterstand te helpen wegwer ken in "Brussel X", het grote post- sorteercentrum in de Belgische hoofdstad. Ondanks het werk van de militairen zit men daar nog steeds tegen een achterstand van zo'n zes miljoen poststukken aan te kijken. vertegenwoordigd door VNO en NCW, willen dat de winkels open blijven tot zeven uur 's avonds. Zij vinden de avondwinkel, die duur der is dan de dagzaak en vaak ge specialiseerd is in delicatessen, on geschikt voor de gewone bood schappen. De Consumentenbond staat op hetzelfde standpunt, maar Konsu- menten Kontakt de ziet beste op lossing in de vorm van winkels die alleen 's middags en 's avonds ge opend zijn, evenals de werknemers (FNV, CNV en MHP). Eén van de niet-gebonden leden in de SER- commissie vindt dat winkeliers zelf hun openingstijden moeten bepalen op voorwaarde dat die de 52 uur per week niet overschrijden. Ahold-directeur Albert Heyn, te vens voorzitter van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf, betreurt de grote verdeeldheid in de SER. Nu moet 'de politiek' wel beslissen en dan komt er volgens hem iets uit waar niemand wat aan heeft". Heyn gelooft hij dat de roep om la tere winkelsluitingstijden (hij zelf is voor 19.00 uur) zal toenemen, ook al omdat dat aansluit bij de cultuur van de ethnische minder heden. Juist de kleinere winkeliers zullen volgens hem profyt hebben van latere sluitingstijden. Nederland loopt al weer achter bij het buitenlénd, waar dezelfde ontwikkelingen zich voordoen, zo meent Heyn. In de VS heeft Ahold al goede ervaringen met de zondag, "zelfs in religieuze gebieden waar zeventig procent van de mensen naar de kerk gaat". Automobilisten die gisteren de grensovergang Bergh passeerden, werden verrast met douane vierde gisteren zijn 400ste verjaardag. UTRECHT (ANP) - Het aandeel van vrouwen in automatiserings- banen is 6,6 procent en daarmee gelijk aan dat van 1981. terwyl het aandeel van vrouwen in alle beroepen in ons land ongeveer 35 procent is. De vrouwelijke medewerkers die zich bezig hou den met ontwikkeling, beheer en verwerking van automatiserings systemen zijn naar verhouding sterk in de zogeheten startende functies, de salariëring binnen deze functies verschilt niet van die van hun mannelijke colle ga's. Dit blijkt uit een enquete van het organisatie- en adviesbureau Berenschot, waaraan ruim 200 bedrijven en organisaties met in Vrijwel geen vrouwen in automatisering totaal 8000 werknemers in de au tomatiseringssector deelnamen. Het tekort aan automatise ringspersoneel blijft erg groot, met name voor de functies die meer ervaring eisen. De salaris sen van het automatiseringsper soneel steken dan ook gunstig af bij die van andere witte boorden. Employés en academici zien hun salaris al sinds 1983 achter uitgaan, maar de automatiseer ders laten ten opzichte van vorig jaar een gemiddelde stijging zien van twee procent. Dat percenta ge betekent niet, dat de salaris sen over de hele linie slechts wei nig toenemen. Vooral starters maken promotie door van werk gever te veranderen, terwijl de toename ook veroorzaakt wordt door interne promoties. De toe neming van het aantal vacatures van 11,6 procent vorig jaar tot 14 procent nu heeft dus niet geleid tot een hoger salarispeil over de hele linie. Sinds 1977 zijn employés en academici er al met al respectie velijk 23 en tien procent in sala ris op vooruitgegaan tegenover de automatiseerders 50 procent. Stakers blokkeren treinen HENGELO (ANP) - Akzo heeft be sloten een kort geding aan te span nen tegen de stakers bij de zoutfa briek in Hengelo, omdat die vol gens het bedrijf onrechtmatig actie voeren. Dit heeft een woordvoer der van de directie vanmorgen be- kend gemaakt. Het geding zou van- De boekhandel heeft haar positie in het eerste kwartaal van dit jaar verbeterd ten koste van de boeken clubs. De totale verkoop van boe ken is het afgelopen jaar stabiel ge bleven. Dit blijkt uit gisteren gepu bliceerde cijfers van de Stichting Speurwerk betreffende het Boek. Het marktaandeel van de boekr en kantoorboekhandel steeg van 54 procent vorig jaar tot 58 procent in de eerste drie maanden van 1986. Het marktaandeel der boeken clubs zakte van 28 naar 23 procent. Olieprijs De Amerikaanse oliehandelaren hebben, tegen de verwachtingen van het American Petroleum Insti tute, gezorgd voor een prijsstijging van één dollar per vat. De prijs van een vat West Texas Intermediate kwam daarmee op 13,50 dollar. Volgens de minister van olie van Koeweit kan de prijs van ruwe olie tegen het einde van het jaar zijn ge stegen tot tussen de zeventien en negentien dollar per vat. Vertrouwen Het vertrouwen van de consu ment in de economie is in mei toe genomen ten opzichte van april. Dat vertrouwen daalde in de eerste drie maanden van het jaar maar de stijging in april en mei maakte die daling meer dan goed. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat gisteren bekend is gemaakt Stork Stork Ketels in Hengelo heeft in 1985 een netto-winst van 12 mil joen gulden geboekt. Dat was 3.3 miljoen meer dan het jaar ervoor. De omzet ging omhoog van 195 naar 236 miljoen gulden. Stork Ke tels verwacht dit jaar een verdere stijging van de winst. Die verwach ting is gebaseerd op "kwaliteit en omvang van de orderportefeuille". Die bedroeg eind vorig jaar 530 miljoen gulden. UPI Een federale faillissementsrech- ter in de Verenigde Staten heeft gisteren toestemming gegeven voor de verkoop van het Ameri kaanse persbureau UPI aan de Me xicaanse krantenmagnaat Mario Vazquez-Rana. De goedkeuring volgt op de instemming met de transactie eerder op de dag van de schuldeisers van het persbureau. Met de verkoop van het persbu reau is in totaal 36 a veertig miljoen dollar gemoeid. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Nederland en Polen hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe aflossings regeling voor de Poolse schulden aan Nederland, zo heeft het minis terie van financiën in Den Haag gisteren laten weten. Het gaat om ongeveer 500 miljoen gulden aan rente en aflossing die Polen van 1982 tot en met 1984 had moeten betalen. De nieuwe regeling is overeen komstig de aanbevelingen die in maart dit jaar zijn gedaan bij de herstructurering van Poolse schul den van in totaal vier miljard gul den door de Club van Parijs, waar in de westerse schuldeisers van Polen zich hebben verenigd. Ook met andere westerse landen is een nieuwe regeling bereikt over beta ling van oude schulden. Het gaat in totaal om twee mil jard dollar aan schulden, die dit jaar en volgend jaar afgelost moes ten worden. Details van de schul denregeling zijn niet bekend maar naar verluidt zijn de Poolse aflos singen voor dit jaar en de beta- lingsachterstand tot eind vorig jaar omgezet in een nieuwe lening met eèn looptijd van tien jaar, waarvan de eerste vijf vrij zijn van aflossing. Zowel de Nederlandse als de Poolse afvaardiging bij het ovërleg lieten weten dat de schuldovereen komst een belangrijke stap bete kent op weg naar volledige norma lisering van de financiële en econo mische betrekkingen tussen de twee landen. De Poolse delegatie heeft uitleg gegegeveri van de eco nomische problemen en er de na druk op gelegd dat de regering in Warschau vastbesloten is door te gaan met haar programma van eco nomische hervorming en verbete ring van de produktiviteit. Van Nederlandse kant is gezegd dat economische aanpassing en verbetering van de doelmatigheid in de economie van Polen noodza kelijk zijn. Ook dient de positie van de betalingsbalans te worden ver beterd. Een Poolse delegatie heeft giste ren in Washington de toetreding tot het Internationale Monetaire Fonds (IMF) officieel bezegeld. Hiermee is Polen na een onderbre king van 36 jaar weer lid geworden. Het land behoorde in 1944 tot de mede-oprichters van het IMF maar moest het fonds onder druk van de Sowjet-Unie in 1950 verlaten. WEGWERPTELEFOON Steeds meer Amerikaanse zie kenhuizen gaan over op het ge bruik van wegwerptelefoons op ziekenzalen, omdat de toestellen vaker dan ooit worden gestolen. De wegwerptelefoons zijn van het simpele type dat voor 15 tot 20 gulden ook in Nederland ver krijgbaar is. Normale telefoons kosten in Amerika 50 tot 60 dol lar. Het idee om wegwerptele foons te gebruiken kwam van een technisch medewerker in een ziekenhuis. .O»™*""»""- HENZO Bureauset Fraai 5-delig garnituur dat een sieraad is op elk bureau. Vervaardigd van een extra luxe kwaliteit kunstleder. Kleuren: wit-zwart-l.bruin-d.bruin-bordeaux. van Fl. 13®^ voor fi. 85,- Kantoorinrichtingen Leiden Haarlemmerstraat 167 Tel. 071-141063 Leiderdorp, Rietschans 68 Tel. 071-411141 ARNHEM (GPD/ANP) - De ziek- tenkostenverzekeraars in Neder land zullen zich verzetten tegen de aangekondigde verhoging van het huisartsentarief met 3,30 gulden. Dit heeft algemeen directeur B. Huesmann van de Ohra aangekon digd bij de presentatie van het jaarverslag van de verzekerings maatschappij. Daarbij hekelde Huesman het overheidsbeleid ten opzichte van de verzekeraars. De ziektekostenverzekeraars mogen de tariefsverhoging niet doorberekenen in hun premies. Huesman noemde dit een volstrekt unieke situatie die gezonde bedrij ven in gevaar kan brengen. Boven dien is deze houding niet te rijmen met het beleid-van de overheid tot gezondmaking van het bedrijfsle ven, aldus Huesmann. Het resultaat van het ziektekos tenverzekeringsbedrijf van Ohra daalde vorig jaar van bijna 19,5 mil joen gulden tot ruim twee miljoen gulden. Dat was er mede de oor zaak van dat de totale winst van Ohra met bijna acht miljoen daalde tot ruim 13,8 miljoen gulden, on danks het feit dat de maatschappij vorig jaar opnieuw fors groeide. In de sectoren levensverzekeringen en schadeverzekeringen behaalde Ohra een negatief resultaat van res pectievelijk 4,2 en 1 miljoen gul den. De Ohra-directie wijt de ongun stige ontwikkelingen aan het ont breken van een premieverhoging voor ziektekostenverzekeringen in combinatie met soms drastische kostenstijging van de gezond heidszorg en vooral de klinische kosten. Ohra verwacht ook voor (fit jaar niet meer dan een beperkte re- sultatenverbetering. De directie van Ohra stelt dat het verzekeringsbedrijf ten onrechte nog altijd het imago heeft van eén zeer winstgevende bedrijfstak. In werkelijkheid is de rentabiliteit, met name in de schadeverzeke ringssector, de laatste jaren aan zienlijk verslechterd. Dat blijkt ook uit de resultaten van de in Velp gevestigde verzeke ringsmaatschappij Sterpolis/GOV Ziektekosten. Deze maatschappij leed vorig jaar een,verlies van ruim 4,8 ton, terwijl in 1984 nog een winst werd behaald van 3,2 mihoen gulden. Amerikanen bij Thatcher op de thee LONDEN (AP) - De Britse pre mier Thatcher heeft gisteren 30 Amerikaanse toeristen op de thee ontvangen. De Amerika nen hadden meegedaan aan een wedstrijd en een gratis vliegretour naar Europa ge- De Amerikanen vonden het bezoekje aan de Britse premier op 10 Downing Street 'fantas tisch' en waren verrast dat me vrouw Thatcher persoonlijk thee inschonk en koekjes uit deelde. In totaal wonnen 5.791 Ame rikanen een gratis vlucht naar Europa in een loterij waar zich een miljoen mensen voor. had den aangemeld. De actie was een stunt van British Airways om de in grote terreurangst le vende Amerikanen weer naar Europa te lokken. consumptie van Nederlands lams vlees. Een enkele fynproever wil nog wel eens aan het Texels lam, dat exclusieve restaurants als deli catesse aanprijzen of traditionele slagers op bestelling leveren. De zeshonderd gram lamsvlees die jaarlijks per hoofd van de bevol king wordt genuttigd staat in schril contrast tot de zes kilo die de En gelsen eten en de vier kilo die in Frankrijk wordt geconsumeerd. Toch is er volgens de grote su permarkten wel vraag naar lams vlees, als het maar snel en makke lijk kan worden bereid, panklaar uit de verpakking op fornuis of grill. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft de bedrijfstak dan ook geadviseerd om nieuwe lams- vleesprodukten te ontwikkelen. Met vakantie in mediterrane lan den weet de Nederlandse consu ment de smaak van (geroosterd) lamsvlees immers wel te waarde- Ballast Nedam schrapt vijftig banen in bagger UTRECHT (ANP) - Het internatio nale aannemingsconcern Ballast Nedam is van plan op korte ter mijn ruim vijftig van de 180 werk nemers („maandgesalarieerden") in de baggersector te ontslaan. De 135 werknemers die onder de bag- ger-cao vallen, blijven voorlopig buiten schot. Met deze personeelsreductie, het afstoten van duur en verouderd materieel en een reorganisatie vah het management, wil het concern de baggeractiviteiten weer renda bel maken, zo heeft "bestuurder J. Twigt van de Bouw- en houtbond FNV gisteren meegedeeld. Ballast Nedam wilde geen commentaar geven op de komende wijzigingen in de baggersector. Volgens Twigt, die zijn uitlatin gen baseert op overleg met de raad van bestuur van Ballast Nedam, zal volgende week al een lijst worden gepubliceerd met de namen van de personeelsleden die hun baan ver liezen. "We geven Bllast Nedam nog het voordeel van de twijfel, maar dit is wel de laatste reorgani satie die het concern zich kan per mitteren. Als het in de baggersec tor nog een keer misloopt, dan loopt het uit op liquidatie of ver koop", aldus Twigt. De reorganisatie van de bagger- •ector is onderdeel van het advies van het organisatiebureau Arthur D. Little over het toekomstige be leid van Ballast Nedam. Het nog niet gepubliceerde advies bestrijkt alle sectoren waarin het wereld wijd zesduizend werknemers tel lende concern actief is. middag om vier uur dienen voor de rechtbank in Almelo. Akzo vindt het onaanvaardbaar dat de stakers treinen tegenhou den die van en naar het fabrieks complex moeten. Gisteravond stuurde het bedrijf een brief aan J. Maatje, districtsbestuurder van de industriebond FNV, waarin duide lijk werd gemaakt dat wat Akzo be treft de maat vol was waar het om de blokkades ging. De vakbonds bestuurder werd verzocht voor 24.00 uur te reageren, anders zou een kort geding worden aange spannen. Vanochtend duurden de blokka des nog steeds voort. Doordat zich op de rails stakers bevinden is er van en naar het 'fabriekscomplex geen treinverkeer mogelyk. Op het bedrijfsterrein staan treinen met zout, die België en het electrolyse- bedryf van Akzo in Rotterdam als bestemming hebben. Gist Brocades In een tweede onderhandelings ronde hebben Gist Brocades in Delft (3.200 werknemers en vesti gingen in Meppel en Schiedam) en de vakbonden geen akkoord be reikt voor een nieuwe cao per 1 april 1986. Volgens een woordvoer der van het bedrijf ligt het breek punt voornamelijk op de arbeids tijdverkorting en de duur van de cao. De Industriebond FNV wil naar een 36-urige werkweek, Gist Brocades wil verlaging van de vut naar 60 jaar. De vakbonden zyn niet bereid de door Gist Brocades voorgestelde tweejarige cao te accepteren als daar geen arbeidsduurverkortende maatregelen tegenover staan. De FNV wil dan een éénjarig contract. NKF De directie van de Nederlandse Kabelfabrieken (NKF, dochteron derneming van Philips) in Delft heeft 130 van de 730 werknemer? ontslag aangezegd. Per 1 december raken 65 mensen hun baan kwijt en begin 1988 de 'andere helft, zo heeft directeur sociale zaken ir. G. Geluk meegedeeld. Het ontslag is het gevolg van een vorig jaar aan gekondigde reorganisatie, die is in gegeven door het teruglopen van de markt voor distributie- en hoog*- spanningskabels en een "stroom lijning" van het bedrijf. NKF Delft ging vorig jaar nog uit van 200 ontslagen, maar door na tuurlijk verloop is dat aantal ge daald tot 130. Ir. Geluk verwacht dat door actieve bemiddeling uit eindelijk 65 gedwongen ontslagen zullen vallen. De leden van de In dustriebond FNV bij NKF zulleh geen verzet plegen tegen de reorga nisatie, aldus bestuurder N.de Jong. Vliegverkeer op Athene ligt stil ATHENE (AFP/AP) - Het lucht*, vaartverkeer van Athene is giste-, ren als gevolg van een staking van - het personeel van Olympic Air-« ways volledig stilgëlegd. De sta-" king is een protest tegen het ont slag van zeven piloten en een werk- tuigkundige die woensdag weiger- i de te werken. Achtergrond van het conflict is het besluit van de rege ring dat ze piloten en werktuigkun digen zou dwingen te werken. 1 i De 400 piloten en werktuigkun-i digen van Olympic Airways willen vanaf morgen stakingsacties hou den voor meer loon en een betere rechtspositie. Olympic Airways moest gisteren al meer dan 90 bin- nen- en buitenlandse vluchten an nuleren. Vanuit Athene zouden maar één internationale en vier binnenlandse vluchten vertrek- - ken. Duizenden reizigers probeer den over te boeken op vluchten van buitenlandse maatschappijen. Beursoverzicht AMSTERDAM - Berichten van vak bondszijde dat de staking bij Akzo mil joenen gaat kosten, hebben kennelijk weinig indruk gemaakt op beleggers. Het chemieconcern noteerde vanmor gen op de Amsterdamse effectenbeurs f 1,30 hoger op f 170,70 en deed het daar mee beter dan de andere internatio nals Philips en KLM. Die daalden licht in koers. Op een kalme beursvioer Heten de aandelen evenals donderdag een ver deeld beeld zien met slechts kleine schommelingen. Zo waren de interna tionale aandelen Hoogovens, Unilever en Koninklijke Olie wat hoger. Op de obligatiemarkt bleef het rustig. De banken gaven zeer licht terrein prijs, maar de Friesch-Groningsche Hypo theekbank had rond het middaguur twee kwartjes gewonnen op f43,70. De

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9