Botha rekent op negatieve reactie van het buitenland Thatcher onder grote druk vanwege Zirid-Afrikabeleid Huiszoeking bij Wallraff Witte Huis verduidelijkt: Salt-2 bestaat niet meer Honderden arrestaties onder noodtoestand WARNECKE MODË 'n Persoonlijke Zaak Onenigheid in EG over vermindering rookgassen VRIJDAG 13 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Pieter Botha: noodmaatregelen noodzakelijk (foto anp) nationale gemeenschap", aldus de bisschop. Tutu zei ook, dat hij ondanks het uitroepen van de noodtoestand zal doorgaan met het houden van een herdenkingsdienst op 16 juni a.s., wanneer de Soweto-opstand tien jaar geleden wordt herdacht: „Ik moet de kwestie natuurlijk nog met mijn mensen opnemen, maar ik denk dat we gewoon zullen doorgaan. Ik heb al vaker gezegd, dat ik niet van plan ben - en zeker niet op dit moment - om aan we reldlijke autoriteiten toestemming te vragen wanneer, waar en hoe ik tot god zal bidden". Eerder op de ochtend arresteer de de politie ruim honderd vrou wen en kinderen uit het zwaar ge troffen Crossroads, toen zij voor het parlementsgebouw protesteer den. De vrouwen en kinderen gin gen op de grond zitten maar wer den met harde hand verwijderd. Toen de politie de blanke deken King van de Anglicaanse kerk trachtte te arresteren, wierpen de vrouwen zich op de agent, die har de klappen kreeg. Iedereen werd vervolgens in arrestantenwagens afgevoerd. Ook een ITN-televisie- team werd gearresteerd en een ta pe die zij hadden volgeschoten van het incident, werd geconfisceerd. Dit alles gebeurde voordat de noodtoestand publiekelijk bekend was geworden. KAAPSTAD - Honderden vooraanstaande geestelijke leiders, vakbondsbestuurders en anti-apartheidsstrijders zijn gisteren in Zuid-Afrika gearresteerd, nadat de regering om middernacht de noodtoestand had afgekondigd. Een stoet van politiewagens en pantservoertuigen sluit het eucomenisch centrum in Durban af. De Zuidafri- kaanse politie deed in het hele land invallen in kantoren van kerkelijke instellingen. (foto api LONDEN - De Britse premier Thatcher, die zich tot dusver steeds nadrukkelijk tegen econo mische sancties tegen Zuid-Afrika heeft uitgesproken, is onder zware druk komen te staan om toch tot maatregelen over te gaan door een gisteren gepubliceerd rapport van een Gemenebest-commissie. door Henk Dam De commissie, bestaande uit ze ven vooraanstaande staatslieden uit Gemenebest-landen, werd in de herfst van het vorige jaar opgericht om na te gaan of en hoe een eind zou kunnen worden gemaakt aan de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek. De groep is tot de conclusie ge komen dat de Zuidafrikaanse rege ring in dit stadium niets voelt voor onderhandelingen ter beëindiging van de grote problemen in het land. Economische maatregelen, aldus het rapport, zyn nu nog de enige weg die voor ons open staan. Zonder die sancties specifiek te noemen, zegt het rapport in niet mis te verstane bewoordingen: „Als dergelijke maatregelen niet worden genomen, zouden er in Zuid-Afrika wel eens miljoenen mensen kunnen omkomen tijdens een bloedbad zoals dat sinds de Tweede Wereldoorlog niet meer is voorgekomen". Die conclusie zet de Britse pre mier onder zware druk. De Geme nebest-commissie werd destijds ingesteld bij wijze van compromis tussen die landen die direct ingrij pende economische maatregelen tegen Zuid-Afrika eisten, en Groot- Brittannië, dat daar niet voor voelt. Twee overwegingen spelen daar bij voor de regering-Thatcher een rol. In de eerste plaats is een aan zienlijk deel van haar eigen Con servatieve Partij tegen dergelijke sancties. Meer dan 70 conservatie ve leden van het Lagerhuis hebben de afgelopen dagen al een motie getekend die zich tegen elke sanc tie uitspreekt. Engeland heeft bovendien grote handelsbelangen in Zuid-Afrika. Britse bedrijven en overheden hebben investeringen ter waarde van 40 miljard gulden in Zuid-Afri ka lopen, en de jaarlijkse export naar het land is 4 miljard gulden waard. Meer dan 150.000 banen zouden in Engeland verloren gaan bij vergaande sancties. Premier Thatcher wilde gisteren in het Lagerhuis, op vragen van le den van de oppositie, dan ook niet beloven dat de Britse regering de voornaamste aanbeveling van het Gemenebest-rapport zal opvolgen en dus tot sancties zal overgaan. Volgende week zal in het Lager huis over Zuid-Afrika worden ge debatteerd. Het is echter niet erg waarschijnlijk dat minister Howe (buitenlandse zaken) dan al wél met een concrete reactie op het rapport van de Groep van Zeven zal komen. Die reactie zal er zeker moeten zijn als de Gemenebest-landen in augustus in Londen vergaderen. Dan zal duidelijk moeten worden in hoeverre Engeland alsnog be reid is tot economische sancties over te gaan. Politieke waarnemers in Londen wijzen er in dit verband op, dat veel zal afhangen van de houding van de Verenigde Staten. Als presi dent Reagan sancties zou afkondi gen, kunnen Engeland en enige an dere aarzelende Europese landen niet langer achterblijven, aldus de- De zogenaamde 'veiligheidstroe pen' krijgen door de algehele noodtoestand uitgebreide be voegdheden. Tot de 'veiligheids troepen' worden gerekend: de 'ge wone' politie, de transport-politie, de gevangenisbewaking en het le ger. Al deze personen kunnen zon der kennisgeving of machtiging een plaats betreden 'en maatrege len nemen die zij nodig achten om de openbare orde te handhaven'. door Ruud de Wit In grote lijnen bevat de noodtoe standsregeling, zoals die gisteren in de staatscourant werd gepubli ceerd, dezelfde maatregelen als welke in juli vorig jaar werden af gekondigd, alleen gelden ze nu voor het hele land. De persbreidel is nu verder aangescherpt. De noodtoestand omvat een groot aantal maatregelen die speci fiek tegen de pers zijn gericht. Het is verboden om nog langer televi siebeelden, foto's of tekeningen te maken van iedere vorm van 'onlus ten', of daarvan radiotapes op te nemen. Dit geldt ook voor vergade ringen, boycotacties, stakingen of openbare geweldpleging. Iedereen die zich hieraan schul dig maakt voor gebruik in Zuid- Afrika zelf of daarbuiten, zal kun nen worden veroordeeld. De maxi mumstraffen die op een overtre ding staan, zijn 10.000 rand boete of 10 jaar gevangenisstraf. Verder kan iedereen die volgens de noodtoestand gearresteerd wordt, zonder meer voor twee we ken worden vastgehouden. De mi nister van wet en orde kan, zonder dat hij aan iemand verantwoording verschuldigd is, de periode van hechtenis voor onbeperkte duur verlengen. Inmiddels zijn er honderden per sonen overal in het land opgepakt, maar het is onduidelijk of hun na men gepubliceerd mogen worden. Tot de arrestanten behoren, naar wordt vernomen, in ieder geval vooraanstaande geestelijken als de secretaris-generaal van de Katho lieke Bisschoppenconferentie, va der Makhatswa en dominee Frank Chicane, de mogelijke opvolger van dr. Beyers Naude als secreta ris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. In een toespraak tot het drieka- merparlement, welke 'live' werd uitgezonden, zei president P. W Botha, dat hij tot de noodmaatre gel had besloten, nadat zijn veilig heidsadviseurs hem hadden over tuigd, 'dat de veiligheid van de re publiek op het spel staat': „Omdat ik van mening ben, dat de bestaan de wetten van het land niet in vol doende mate garanties bieden om de staatsveiligheid te garanderen en de openbare orde te handhaven, heb ik besloten de algehele noodtoestand uit te roepen, die ook zal gelden voor de 'zelfregeren- de staten' (de zogenaamde thuis landen)". Botha wijdde in zijn rede breed uit over de consequenties van het uitroepen van de noodtoestand: „Wij kunnen rekenen op een direc te negatieve reactie door het bui tenland, wat gevolgen zal hebben voor onze financiële positie". Bo tha noemde met name die van de nationale munteenheid, de rand, die de afgelopen week tot een ab soluut dieptepunt is gedaald en mogelijke verdere economische sancties tegen Zuid-Afrika. Volgens de president is echter de staatsveiligheid belangrijker dan toegeven aan buitenlandse druk. Hij beschuldigde opnieuw het ANC, het UDF en vooral de Zuid afrikaanse Communistische Partij ervan uit te zijn op het creëren van een gewelddadig revolutionair kli maat: „Ik wil iedereen in de rest van de wereld verzekeren, dat wy niet zullen toelaten dat in Zuid- Afrika in eenzelfde situatie zal te rechtkomen als wat is gebeurd in Vietnam, Angola, Nicaragua, Cam bodja, Afghanistan en Iran. Wij zul len niet toestaan dat onze erfenis van meer dan driehonderd jaar on nodig op het altaar van chaos en vernietiging wordt opgeofferd". Crossroads Door de noodtoestand is het voor vele critici van de apartheid nu on mogelijk geworden te reageren. Maar in Kaapstad riep bisschop Desmond Tutu toch op tot een on middellijke ingreep door de rest van de wereld. De toekomstige aartsbisschop van de Anglicaanse kerk was er eerder op de dag in ge slaagd om een gesprek tot stand te brengen tussen de leiders van de strijdende partijen in de krotten wijk Crossroads. Tutu bracht voor een tweede keer een bezoek aan Crossroads waar hij met zo'n 50 plaatselijke leiders sprak. Op een persconfe rentie na afloop zei hij, dat er een wapenstilstand was overeengeko men totdat verdere besprekingen zouden hebben plaatsgevonden. Verdere mededelingen wilde hij niet doen vanwege het delicate ka rakter van de problematiek. Tutu reageerde als volgt op het uitroepen van de noodtoestand: „Volgens mij hebben wij de afgelo pen jaren steeds een noodtoestand gehad. Ik bedoel, de politie van Zuid-Afrika heeft al zulke verre gaande bevoegdheden, dat ik ver baasd ben dat ze er nog meer wil len". Volgens Tutu toont het uit roepen van de noodtoestand aan, dat de regering al heel lang geen controle meer heeft op de gebeur tenissen in het land. Hij weigerde met zoveel woor den opnieuw op te roepen tot eco nomische sancties: „Ik vraag me wel af, waar de rest van de wereld nog langer op wacht. Is men van plan net zolang te wachten, totdat de situatie in Zuid-Afrika echt op een tragedie uitloopt? De enige manier om een armagedon te voor komen is een ingreep van de inter- Buitenland kort Afghanistan Het Europees Parlement heeft gisteren de twaalf EG-landen opge roepen de verschillende Afghaanse verzetsgroepen te erkennen als 'zijnde in staat om het Afghaanse volk te vertegenwoordigen'. In een resolutie riep het Europar lement de EG tevens op de huma nitaire hulp aan de rebellen op te voeren en Russische soldaten die zijn gedeserteerd uit eenheden in Afghanistan en zich in het Westen wensen te vestigen 'te redden en een toevluchtsoord te bieden'. De resolutie werd aangenomen met 218-33 en 19 onthoudingen. Het regime in Kaboel veroordeelde de resolutie onmiddellijk als in menging in de binnenlandse aan gelegenheden van Afghanistan. Zweedse premier Premier Ingvar Carlsson van Zweden heeft de reis die hij later deze maand zou maken naar Peru om veiligheidsredenen afgezegd. Het besluit is genomen omdat de moord op zijn voorganger Olof Pal- me nog niet is opgehelderd. Carls son, die Palme opvolgde nadat de ze op 28 februari op straat was doodgeschoten, zou in de Peruaan se hoofdstad Lima het driedaagse congres van de Socialistische In ternationale bijwonen. Walvisvangst De Internationale Walvisvaart Commissie heeft na een langdurige impasse een compromis bereikt over de afgifte van vergunningen ten behoeve van de walvisvangst voor wetenschappelijke doelein den. De afgevaardigden van de 40 lan den die in de commissie zijn verte genwoordigd, namen een resolutie aan met de aanbeveling dat rege ringen worden beperkt in het afge ven van dergelijke vergunningen. Daarnaast worden zij verplicht toe zicht uit te oefenen op het weten schappelijke karakter van de vang sten. Panama De commandant van de Paname se strijdkrachten, generaal Manuel Antonio Noriega, is betrokken bij drughandel, wapensmokkel, spio nage en het witwassen van geld. Dat hebben de New York Times en NBC-televisie gemeld. Generaal Noriega wordt alge meen gezien als de machtigste man van Panama, een land dat van groot belang is binnen het Ameri kaanse veiligheidsbeleid. De Ti mes meldde dat de Amerikaanse autoriteiten de illegale activiteiten van Noriega door de vingers zien. zolang hij bereid is het Amerikaan se leger en de CIA alle vrijheid te geven om in het land te opereren. GRONAU (AP) - De Westduitse minister van wetenschap Heinz Riesenhuber heeft gisteren in Gronau de eerste Duitse installatie voor de verrijking van uranium officieel in gebruik gesteld. Tien maanden geleden werd al met de produktie van verrijkt uranium begonnen. Demissionair minister VanAardenne woonde de opening bij. Het bedrijf in Gronau wordt geexploiteerd door het Nederlands-Duits-Britse consortium Urenco, dat al instal laties heeft in Almelo en Capenhurst (Groot-Brittannie). De officiële opening van de installatie in Gronau (Rheinland-Westfalen) ging gepaard met demonstraties van tegenstanders van kernenergie. De politie greep in door demonstranten met een chemisch middel in het gezicht te spuiten. (foto anp» ADVERTENTIE EXCLUSIEVE MODE EXTRA LAAG GEPRIJSD BIJ WARNECKE MODE Een groot deel van onze schitterende mode-collectie kreeg 'n ander prijskaartje, voor onze bekende merkkleding betaalt u nu dus verrassend weinig geld. Signaleer het persoonlijk. Maar haast u wek Want uw mode-speciaalzaak heeft van elk model slechts een paar stuks Kleiweg 12. Gouda. Tel. 01820 - 11123 Breestraat 151-153. Leiden. Tel 071-124586 BONN - De Westduitse recherche heeft gisteren een inval gedaan bij de schrijver Günter Wallraff. Docu menten en met een verborgen ca mera gemaakte films werden in be slag genomen. De politie van Keu len deed dit op verzoek van de jus titie in de deelstaat Beieren. door Hans Hoogendijk Daar had de door Wallraff ont maskerde koppelbaas Vogel een klacht ingediend. In andere West duitse deelstaten had de in Ober-- hausen wonende Vogel geen been aan de grond gekregen met zijn klachten. De schrijver van de bestseller en gelijknamige film 'Ik, Ali' was bui tengewoon verontwaardigd. Hij heeft op zijn beurt een aanklacht ingediend. „Dit is volslagen onbe grijpelijk. Ze hebben nóg een keer een kopie in beslag genomen die ik hen al vrijwillig had gegeven. De film draait in de bioscoop, dus ie dereen kan zien wat ik heb ge filmd. Ik zie hier een of ander voor wendsel in, of misschien hoopten ze wel op een toevalstreffer". Nadat de schrijver had gehoord dat er ook invallen waren gedaan bij de producer en de regisseur van de film 'Ik, Ali', stelde hij dat de politie-invallen lang tevoren waren voorbereid. „Het voorwendsel was geluidsbanden en films in beslag te nemen. Maar die zyn niet geheim. Alles wat ik heb gedaan kan ieder een in de bioscoop zien". "De aanleiding voor deze inval len was een klacht van de man die in het boek Adelaar wordt ge noemd, een van de kleinere men senhandelaars in het hele uitbui- tingsgebeuren. Maar deze man (Vogel - red.) doet niets zonder dat hij van anderen opdracht heeft ge kregen. Dus moet er meer achter zitten". De producent van de film, Peter Kleinert, was in een gesprek met de Westduitse televisie duidelijker. Hij zei hij onder meer: „Als de poli tie hier het originele materiaal zou hebben gevonden, dan hadden de bij het proces betrokkenen dit be wijsmateriaal mogen bekijken. Dat had betekend dat Vogel, zijn advo caten of de groten die achter hem staan, waaronder misschien wel de staalgigant Thyssen, de orginelen zouden kunnen bekijken. Daarna hadden zij geweten of Wallraff nog meer belastend materiaal had, of dat het gepubliceerde alles was. En dat zou van doorslaggevende bete kenis kunnen zijn bij de aanstaan de processen rond Vogel en Thys sen". De in het Roergebied zetelende multinational Thyssen is een van de bedrijven die door Wallraff is ontmaskerd als profiteur van door koppelbazen ingehuurde buiten landse en Westduitse werknemers. Via de koppelbaas Vogel heeft Wallraff aan den lijve ondervonden hoe sociaal onbeschermde werkne mers worden uitgebuit. Later klom hij op tot privé-chauffeur van Vo gel. WASHINGTON (AFP/AP) - Het Witte Huis heeft gisteren gezegd dat het Salt-2-verdrag 'niet meer bestaat', hoewel president Reagan woensdag nog zei dat de VS zullen blijven streven naar een wapenbe- heersingsakkoord met de Sowjet- Unie. Reagan werd woensdagavond op zijn persconferentie gevraagd wat Salt moet vervangen en waarom de beslissing om zich er niet meer aan te houden nu werd genomen. 'Dat is nu niet gebeurd,' antwoordde de president. 'Ik heb gezegd dat we nog een paar maanden hebben waarin we gaan proberen ze te be trekken bij de dingen waar ze zelf over hebben gepraat en dat is een definitief wapenbeheersingspro- gramma.' Toen Larry Speakes, Reagans persoonlijke woordvoerder, werd gevraagd wat de president daar mee bedoelde, zei hij dat er niets was veranderd sinds de regering op 27 mei zei dat de VS zich niet langer gebonden achten aan Salt-2, in verband met vermeende Russi sche schendingen van het verdrag. 'Het Salt-verdrag bestaat niet meer,' zei Speakes. 'Als wij in de toekomst stappen ondernemen op het gebied van wapenbeheersing, zal dat om andere redenen zijn dan het Salt-akkoord.' Het Salt-2 verdrag werd in 1979 getekend door de toenmalige Rus sische partijleider Brezjnev en de Amerikaanse president Carter. Het verdrag werd door de, Amerikaan se senaat nooit getekend, maar bei de partijen hielden zich er wel aan. De commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met 29 tegen 11 stemmen een reso lutie aangenomen waarin presi dent Ronald Reagan gevraagd wordt het Salt-akkoord te blijven naleven. Onder de voorstemmers waren vier van de 17 Republikeinen die telt. De resolutie heeft een niet-bindend karakter. Het Europees Parlement heeft gisteren de Verenigde Staten ver oordeeld wegens het opzeggen van Salt-2. Het Parlement nam met overwel digende meerderheid een resolutie aan die 'de gevaren verbonden aan het Amerikaanse besluit om Salt-2 te verbreken sterk veroordeelt' en waarschuwde voor verdere escala tie van de wapenwedloop. De reso lutie werd met 219 tegen 22 stem men aangenomen. LUXEMBURG (ANP) - Minister Winsemius van milieubeheer is er als voorzitter van de milieuraad van de Europese Gemeenschap donderdag in Luxemburg niet in geslaagd zijn collega's op een lijn te krijgen over een regeling ter vermindering van de luchtverontreiniging door grote stookinstallaties. Na een urenlang debat heeft hij zijn pogingen een compromis te berei ken moeten opgeven. Het onderwerp, dat al drie jaar lang een punt van discussie is onder de milieu-ministers van de Gemeenschap, is verscho ven naar de volgende vergadering in november aanstaande. Oorspronkelijk lag er een voorstel van de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, ter tafel om de uitstoot van zwa veldioxide door energiecentrales, raffinaderijen en andere grote vuur haarden in 1995 met 45 procent en in het jaar 2005 met 60 procent te verminderen. Wegens de te hoge kosten van rookgasreiniging weigerde Groot-Brit- tannië met het door de overige EG-lidstaten gesteunde voorstel akkoord te gaan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7