Aanklager: vrouw was kwade genius Woonverbod voor aanrander meisje Huidarts moet patiënte 200.000 gulden betalen Knokploeg-affaire Oegstgeester topambtenaar REAGEERBUISTWEELING ÏT Rottenberg uit onvrede uit PvdA-bestuur PROTEST PSYCHIATRIE Verkoop auto aanleiding schietpartij? Verkeerde behandeling kankergezwel Wij cultiveren ouderwets vakmanschap. En doen aan moderne vormgeving. VRIJDAG 13 JUNI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM (GPD) - Officier van justitie mr. W. van Nierop heeft gisteren de vrouw van de Oegstgeester topambtenaar van Sociale Zaken, zijn broer en een kennis van de vrouw beschuldigd van openlijke geweldpleging bij een poging tot ontruiming van een pand in de Amsterdamse Jan Steenstraat. Hij eiste tegen de vrouw, Dinie V., en haar kennis Tarique B. een geldboete van 2000 gulden en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Broer Arthur hoorde een boete van 750 gulden tegen zich eisen. De officier van justitie noemde Di nie V. de kwade genius achter het optreden van de knokploeg. Hij stelde dat zij invloed heeft uitgeoe fend op haar man. Op haar initia tief werd de knokploeg samenge steld, zij was betrokken bij de tac tiekbespreking, ging mee naar het pand en wachtte buiten toen de an deren het vuile werk opknapten. „Dat is medeplegen van het mis drijf, in elk geval uitlokking", al dus Van Nierop. Tijdens de behandeling van de zaak bleek dat broer Arthur, een 25-jarige student scheikunde, de zaak aan het rollen had bracht. Hij had gehoord dat het pand van zijn broer die middag was gekraakt. Hij belde zijn schoonzuster Dinie in Oegstgeest, die het beheer voert over het onroerend goed van zijn broer, die niet aanwezig was. Dinie bepaalde dat de krakers, zes jonge vrouwen, nog die zelfde dag het pand uitmoesten. Ze had van een makelaar gehoord dat er geen sprake is van huisvredebreuk als krakers binnen 24 uur het pand weer worden uitgezet. Juridische stappen kostten te veel tijd. Ze koos voor de weg van de intimida tie. Krachtpatsers Arthur benaderde een Amster damse sportschoolhouder, die een zestal krachtpatsers bereid vond om voor 100 gulden de man het karwei op te knappen. Dinie belde met de Hagenaar Tarique B., admi nistratief medewerker van de Raad van State, die met drie man kwam aanzetten, onder wie Ton H., de voormalige lijfwacht van neofas cist Joop Glimmerveen. H. werd onlangs voor zijn deelname aan de knokploeg door de politierechter vrijgesproken. Ze kwamen bijeen in een Am sterdams café, waar werd afgespro ken geen geweld tegen mensen te gebruiken. Toen eigenaar Laurens V. na lang wachten ook was gearri veerd, drong de Haagse ploeg aan de voorzijde het pand binnen en de Amsterdamse bodybuilders onder leiding van Arthur aan de achter kant. Eenmaal binnen moet het niet zachtzinnig zijn toegegaan. De kra kers beweren te zijn beetgepakt, soms zelfs ontuchtig beknepen en te zijn bedreigd met allerlei soor ten wapentuig, variërend van stuk ken hout tot en met een mes en een pistool. Veel meer gebeurde er niet. want de politie was snel ter plekke. Vanwege het immateriële leéd dat de vrouwen zeggen te heb ben geleden, eisten zij gisteren als beledigde partij een schadevergoe ding van 1500 gulden voor ieder van hen. Officier Van Nierop zei dat ei genrichting op deze wijze niet kan worden getolereerd, omdat het de rechtsorde aantast. Dinie V. had volgens hem aangifte moeten doen bij de politie en hij achtte het waar schijnlijk dat Justitie dan opdracht had gegeven om het gekraakte pand te ontruimen, omdat de kra kers zich schuldig hadden ge maakt aan huisvredebreuk. Raad van State Hij achtte bewezen dat de drie verdachten openlijk geweld had den gepleegd tegen personen. De rol van Tarique B. tijdens de inval van de knokploeg, was niet groot, zei de officier. Niettemin wilde Van Nierop hem net zo zwaar straf fen als Dinie V., omdat hij mis bruik had gemaakt van zijn ambte lijke functie bij de Raad van State. Het stuitte de officier tegen de borst dat Tarique B. met zijn pasje van de Raad van State had lopen zwaaien, tegen politiemensen 'met een superieure houding' had ge zegd dat hij de hoogste in rang was in het pand en dat ze hem vanwege zijn status niets konden maken. "Mijnheer heeft zijn ambtelijke functie en zijn deelname aan de knokploeg verward. Hij had beter moeten weten, omdat hij zich bij de Raad van State dagelijks met ontruimingen bezighoudt", zei Van Nierop. De officier vond dat het aandeel van broer Arthur niet zo groot was geweest als dat van zijn schoonzus en eiste daarom een lagere geldboete tegen hem. Van Nierop vond het niet nodig om de zes krakers een schadever goeding toe te kennen. De uitspraak is in augustus. AMSTERDAM (ANP) - De PvdA'er Felix Rottenberg stapt op als lid van het partijbestuur van de sociaal-democraten. Reden voor zijn bedanken noemt hij de hou ding van de partijtop, inclusief het partijbestuur, tegenover de voor de PvdA teleurstellende kamerver kiezingen van 21 mei. Rottenberg (29) zegt dit in een brief in het par tijblad Voorwaarts dat deze week verschijnt. Hij vindt dat het afgelopen moet zijn met het 'taboe op veran dering' en dat het bestuur bereid zal moeten zijn om 'risico's te ne men door een beleid uit te stippe len dat eventueel breekt met de koers uit de jaren 70/80'. Het scheidende partijbestuurslid keert zich tegen partijgenoten die de mislukte verkiezingsstrategie (PvdA grootste partij en geen meerderheid voor CDA/WD) al leen wijten aan het gebrek aan aan trekkingskracht naar de zwevende kiezers uit het midden. Hij meent dat niet zozeer de onvoorwaardelij ke afwijzing van plaatsing van kruisraketten een belangrijke rol heeft gespeeld aan de nederlaag (ondanks de vijf zetels winst), maar eerder de 'demonisering' van dat standpunt die het daarmee 'onher kenbaar maakte voor mensen bui ten de eigen parochie. VERDUISTERING (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Groningen heeft de rijksrecherche opdracht gegeven een onderzoek in te stel len naar vermeende verduistering van bekeuringsgelden bij de ge meentepolitie Vlagtwedde. Een hoofdgent uit Ter Apel werd ruim een maand geleden daarvan ver dacht en op non-actief gesteld. WjÊ&Êföjf jit*?. DEN HAAG (ANP) - Zeker vierduizend werkers uit psychiatrische ziekenhuizen hebben gistermiddag in het Haagse Congresgebouw geprotesteerd tegen verdere bezuinigingen in de psychiatrieonder het motto 'Gek gekort Dol-gedraaid'. De psychiatrische zieken huizen draaiden gisteren een zogenaamde zondagsdienst opdat zoveel mogelijk verpleegkundigen de manifestatie in Den Haag konden bezoeken. "Vijfentwintigduizend psychiatrische patiënten mogen niet lan ger de dupe worden van voortgaand afbraakbeleid. Voor verdere aantasting van kwaliteit leggen wij de verantwoordelijkheid bij de politiek. Onze grens is bereikt", luidde de met applaus aangeno men slotverklaring. In de geestelijke gezondheidszorg hebben de bomen nooit tot in de hemel gegroeid, zo betoogde psychiater-directeur E.J.M. Crabben- dam uit Castricum voor een overvolle zaal. "We kenden alleen jon ge aanplant, die nu te vroeg werd gesnoeid. We zijn het zat te worden gemangeld tussen kritiek op ons werk en kortingen die het ons onmogelijk maken ons werk goed te doen", aldus Crabbendam. „Dat is de dubbele houdgreep waar mensen gek van worden". Het eerste kabinet Lubbers heeft al 4,45 procent gesnoeid op de budgetten van de psychiatrische ziekenhuizen, zo verklaarde voor zitter D. Essink van de sectie psychiatrie van de Nationale Zieken huisraad (NZR). Ook op de salarissen is zoveel bezuinigd dat het moeilijk wordt mensen voor de psychiatrie te werven. "Dat is mo gelijk nog bedreigender voor de geestelijke gezondheidszorg dan de bezuinigingen", zei Essink. Een bezoeker ging op de manifestatie fel in discussie met het VVD-kamerlid Terpstra (rechts). (foto anp» AMSTERDAM (ANP) - De trotse ouders Jolanda Vegter en Ed de Vries toonden gisteren in het Aca demisch Medisch Centrum te Am sterdam hun reageerbuistweeling. De tweeling verblijft nog voorna melijk in couveuses, omdat ze drie maanden te vroeg zijn geboren. Ricky (links) woog bij de geboorte op 5 mei 960 gram en is nu 1350 gram. Zijn broer Barry respectie velijk 1030 en 1220 gram. Zij zijn de zestiende reageerbuistweeling in Nederland en de eerste die werd. geboren in het AMC. (foto anpi Gerechtelijke primeur Utrecht: geen Zuidafrikaanse strijdliederen op Dom-carillon UTRECHT (ANP) - De ge meente Utrecht geeft geen toe stemming voor het spelen van enkele Zuidafrikaanse vrij heidsliederen op het carillon van de Dom. De werkgroep Zuidelijk Afrika van de Oecu menische Studenten Gemeente in Utrecht had hierom ge vraagd naar aanleiding van de herdenking van de opstand in Soweto (1976) a.s. maandag. De werkgroep heeft dit gister avond meegedeeld. De werkgroep had gevraagd het volkslied van zwart Zuid- Afrika, enkele vrijheidsliede ren en psalmen te mogen laten spelen. Een ambtenaar van de ge meente deelde de werkgroep na overleg met burgemeester Vos mee dat het carillon van de Utrechtse Dom 'uitsluitend be doeld is om klanken van plaat selijk en nationaal belang voort te brengen'. Autozwendelaars op Curacao gevat AMSTERDAM (ANP) - Op Cura- cao is een Amsterdams echtpaar aangehouden dat ervan wordt ver dacht vorig jaar voor bijna twee miljoen gulden auto's te hebben verduisterd in Amsterdam. Een derde verdachte, een Amsterdam se autohandelaar, wist op het laat ste nippertje te ontsnappen, aldus de politie. Het echtpaar - 31 en 30 jaar - be gon twee jaar geleden een autover huurbedrijf in de Ferdinand Bol straat. Zjj leenden 1,2 miljoen gul den van de bank en kochten daar mee 45 auto's. Toen de zaken vorig jaar verslechterden verkocht de vrouw de auto's en de inventaris van het bedrijf, waarvoor de aflos sing aan de bank nog niet was be- AMSTERDAM (ANP) - De presi dent van de rechtbank in Amster dam, mr. B. Asscher, heeft gisteren in kort geding - waarschijnlijk voor het eerst in ons land - een woonver bod uitgevaardigd. Dat verbod treft een Amsterdammer, die een maand de tijd krijgt te verhuizen. Het woonverbod geldt voor twee jaar. In die tijd mag de man zich ook niet in de omgeving vertonen. De uitspraak houdt verband met een aanranding vorig jaar decem ber. De man wordt verdacht van ontucht met de tienjarige dochter van een voormalige vriendin, die drie huizen verder in dezelfde straat woont. Asscher vond het 'een zwaar of fer' voor de man om te moeten ver huizen, maar daartegenover staat volgens de rechter dat hij zich schuldig heeft gemaakt 'aan een zeer ernstige inbreuk op de licha melijke en geestelijke integriteit' van het meisje. Asscher liet de be langen van het dochtertje zwaarder wegen dan die van de man, die vroeger als huisvriend geregeld in het gezin van het meisje kwam. Mr. Asscher overwoog in zijn vonnis onder meer dat de man de situatie bij hem in de straat zelf ook onhoudbaar vindt en dat hem per 1 december van dit jaar de huur is opgezegd. De man werd vanwege de aanranding opgepakt, maar na een gedeeltelijke bekente nis weer vrijgelaten. De voorwaar den voor die vrijlating kwamen er HUIZEN (ANP) - De verkoop van een Mercedes-personenwagen ir vermoedelijk de aanleiding ge weest voor de schietpartij woens dagochtend in Huizen. Dat heeft de politie in Huizen meegedeeld. Uit het verhoor van onder ande ren de weduwe van de woensdag in de kofferbak van de Mercedes gevonden man uit Rijssen, de 48- jarige autohandelaar P. Droog, is gebleken dat de bewuste Mercedes (500 SEL) in een krant te koop was aangeboden voor 75.000 gulden (nieuwprijs ongeveer 200.000 gul den). Daar waren nogal wat reac ties op gekomen. Een van de men sen die reageerden, zou de 26-jari- ge gevangenbewaarder uit Almere zijn geweest, die woensdag door een Huizer agent werd doodge schoten. Zekerheid is er nog niet, want de weduwe heeft de bewaar der nog niet kunnen zien. Huiszoekingen in Rassen en Al mere leverden niets op. Ook waren er geen aanwijzingen te vinden in het privékastje van de gevangen bewaarder op zijn werk, de Bijl mergevangenis. Het vuurwapen waaruit de zoge noemde dumdumkogels op de Huizer agent waren afgevuurd, is voor onderzoek naar het gerechte lijk laboratorium in Rijswijk ge bracht. Daaruit moet blijken of Droog door hetzelfde wapen om het leven is gebracht Ook het aan tal kogels dat is afgevuurd is nog niet bekend gemaakt. Bij het on derzoek in Huizen wordt, aldus de politie, in geringe mate rekening gehouden met een derde man, die in het spel zou zijn naar aanleiding al op neer, dat hij elk contact met van getuigenverklaringen, waarin het meisje zou vermijden. De man afwijkende signalementen werden trok echter wel weer in zijn oude gegeven, woning. Daartegen had de moeder van het meisje bezwaar. Zij en haar advo cate mr. G. van Driem toonden zich dan ook opgelucht na het ho ren van de uitspraak. Cocaïnelijnen opgerold NIJMEGEN (GPD) - Recher cheurs van de gemeente- en rijks politie Nijmegen hebben met de aanhouding van veertien verdach ten, onder meer uit Beuningen, Nijmegen en Arnhem, twee cocaï nelijnen opgerold. Volgens het re chercheteam is de laatste twee jaar alles bij elkaar minstens 62 kilo co caïne, met een straatwaarde van ruim 12.5 miljoen gulden, verhan deld. De eerste lijn was opgezet door een echtpaar uit Beuningen (een 37-jarige man en een 30-jarige vrouw) en drie Nijmegenaren (27, 33 en 36 jaar) die in Amsterdam Straatverbod Van Driem eerder deze week: "Een kort geding is voor veel slachtoffers van aanranders, ver krachters en ex-relaties vaak nog de enige weg die openstaat om rust te krijgen. In een strafproces kan ook een dergelijk verbod worden opgelegd, maar dan alleen als bij zondere voorwaarde bij een voor waardelijke straf. Het voordeel van «en civiele procedure is dat de vrouw (meestal zijn vrouwen het slachtoffer) kan eisen wat zij wil". -TT - "Die eisen worden hoe langer verbleven. Het vijftal had zich hoe breder en steeds meer toege- n-1" wezen. Eerst was het alleen een straatverbod, daarna kwamen parkverboden, herhuisvestings- verboden en zelfs het verbod in een bepaalde gemeente te komen", aldus de Van Driem. Zij was een van de eerste raadslieden^die met succes om een straatverbod voor een verkrachter vroegen en kre gen. Veel vrouwen met problemen rond hun ex-man of slachtoffers van seksueel geweld weten sinds dien de weg naar de kort-geding- rechter te vinden. enigd in een soort 'firma' die zich toelegde op de import van cocaïne uit Bolivia. Al sinds een paar jaar bleek de groep, via koeriers, cocaï ne uit Bolivia in te voeren. Het transport liep via Schiphol en de luchthaven van Brussel. De cocaïne werd geleverd door een 34-jarige in Bolivia wonende Arnhemmer. Om zijn uitlevering kan niet worden gevraagd, omdat er geen uitleveringsverdrag met Bolivia bestaat. De andere 'cocaï- ne-groep' bleek geregeld in te ko pen via Amsterdam en door te ver kopen in Nijmegen en Heerlen. HAARLEM (GPD) - De president van de Haarlemse rechtbank mr. H. F. van den Haak heeft een Haar lemse huidarts in kort geding ver oordeeld tot het betalen taald. Ze vertrokken samen met 200.000 gulden schadevergoeding hun vriend de autohandelaar met de noorderzon naar Curacao. De autohandelaar had een schuld van ongeveer acht ton bij een autobe drijf. Uit onderzoek is gebleken dat de meeste door het echtpaar verkoch te auto's verkocht zijn aan particu lieren en garages die te goeder smartegeld in verband met het verkeerd behandelen van een kan kergezwel. De arts was gedagvaard door zijn patiënte mevrouw Th. van de Wakker uit Haarlem. Vol gens de raadsman van de Haarlem se, mr. J. C. Speen uit Bergen op Zoom, is in Nederland nooit eerder zo'n groot voorschot op een scha- zijn plaats is. De rechtbankpresi dent zegt in zijn vonnis dat het aan nemelijk is dat de vrouw de zoge noemde bodemprocedure die nu gaande is, zal winnen. In die proce dure heeft mevrouw Van de Wak ker een schadevergoeding geëist van bijna 550.000 gulden. Volgens de rechter heeft de Haarlemse een spoedeisend belang bij een voorlo pige schadevergoeding van 200.000 gulden, omdat zij een deel van dat geld wil gebruiken om een speciale Het oordeel van de rechter is on der meer gebaseerd op uitspraken van het Medisch Tuchtcollege en het Centraal Medisch Tuchtcolle ge. Bij dat laatste orgaan kunnen artsen in beroep gaan als ze het met het oordeel van het Medisch Tuchtcollege niet eens zijn. Beide colleges kwamen tot de conclusie dat de huidarts verkeerd heeft ge handeld door mevrouw Van de Wakker jarenlang niet op de hoog te te stellen van de aard van haar trouw waren. Van de opbrengst devergoeding toegewezen, van de auto's kocht het echtpaar Mr. Van den Haak bepaalde gis- onder meer een hoeveelheid drank teren dat een voorlopige schade- ter waarde van ruim een ton. vergoeding van 200.000 gulden op behandeling te ondergaan in Pa- ziekte. Bovendien valt hem nala- rijs. Die behandeling zou 50.000 tigheïd te verwijten omdat hij de gulden kosten. De vrouw had al vrouw niet van de ware aard van eerder 25.000 gulden van de arts haar kwaai op de hoogte bracht, ontvangen, maar daarmee nam zij Hiervoor is de arts berispt. geen genoegen. Een goede sigaar is puur natuur. In dat geval bestaan binnengoed, dekblad en omblad voor honderd procent uit tabak. Zo hoort het. En niet anders. Maar die ouderwetse strengheid hoeft de ontwikkeling van een moderne sigaar natuurlijk niet in de weg te staan. Integendeel. Kijk maar naar onze nieuwe Chicos. Lang en slank in precies de juiste verhouding. Met een karaktervol omblad, dat uit dagend te voorschijn steekt. Met een geurig, vol aroma. Gecomponeerd als goede muziek. Rijp, royaal en rond. Met speelse, zachte en zinnelijke ondertonen. Een unieke compositie van ouderwets vakmanschap en moderne vormgeving. Verkrijgbaar als pittig milde Chicos Java en als aromatisch lichte Chicos Brazil. Chicos, de gepaste trots van La Paz. Hij beroept zich er op dat de vrouw een fobie had voor kanker en dat wanneer zij zou zijn inge licht over de aard van haar ziekte, zij wellicht zelfmoordneigingen zou hebben gekregen. Volgens haar raadsman - en woo.rdvoerder 7 mr. Sneep vertoont zijn cliënte juist een ongeëvenaarde vechtlust. Zalf In 1968 constateerde de arts een kankergezwel aan de neus van de vrouw. Hij zou de behandeling ver volgens volledig verkeerd hebben aangepakt. Eerst kreeg het slacht offer een zalf, die meer kwaad dan goed deed. Vervolgens paste de arts bestraling en diverse chemi sche therapieën toe, die eveneens een averechtse uitwerking hadden. Het gevolg was dat mevrouw Van de Wakker later in het Antonie van Leeuwenhoekziekenhuis te Am sterdam zeventien maal moest worden geopereerd en geregeld moest worden bestraald. De advocaat van de Haarlemse vrouw, mr. J. C. Sneep, beschouwt de uitspraak van mr. Van den Haak als een overwinning voor de indivi duele patiënt. Hij hoopt dat verze keringsmaatschappijen voortaan sneller tot schadevergoeding zul len overgaan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5