Onbegonnen Werk Overblijven op school als een affectief ontwikkelingsaspect Problemen fusie tot Quintet worden aan leden voorgelegd Imkers zijn gewone mensen, daar kwam ik later achter Vrouw uit huis getakeld actief in vrije tijd PAGINA 4 VRIJDAG 13 JUNI 1986 Leidse kroniek door John Kroon I Klachten Kamer van Koophandel, Stich ting Leidse Binnenstad, KNOV, diverse winkeliersverenigingen, noem ze maar op. Op hun beurt mogen ze allemaal graag eens flink klagen over het beleid van het Leidse gemeentebestuur. Meestal is er iets mis met de par keervoorzieningen of met de doorstroming van het verkeer. In elk geval komt hei er in rappor ten, bezwaarschriften en andere wapens die er bij een papieren oorlog van pas komen op neer dat het ondernemersklimaat in Leiden grondig is verpest. Niet het minst, is de suggestie, door de PvdA die al twaalf lange jaren het dagelijks bestuur van de ge meente domineert. De uitdruk king dat het voor de ondernemers in het Leidse centrum 'vijf voor twaalf is, wordt daarbij ge woonlijk niet geschuwd. Op het gevaar af dat waar deze nood kreet al jaren wordt gebezigd, licht de indruk ontstaat dat de klok stilstaat. Bij het CDA vonden de klach ten gewoonlijk een gewillig oor. Geen wonder, een oppositiepartij neemt nu eenmaal de modder op de vlag die bestuurders zo graag voor zichzelf zien wapperen, met goedkeuring waar. Naarmate de oppositiebanken harder gaan zitten, zal de neiging om de mod derspatten uit te smeren groter worden Het moet dan ook met een vol verwachting kloppend hart zijn geweest, waarmee namens het CDA fractiemedewerker Bart Jan van Miltenburg begon aan een onderzoek naar klachten die ondernemers over het vorige en huidige college hebben. Het raadslid Dick van Duijn had zich voor de taak gesteld de na men van de bedrijven te verza melen, waarvan verwacht mocht worden dat ze met gepaste zuur heid over de daden van het colle ge van B en W zouden oordelen. Zoiets kun je aan Van Duijn overlaten. Al jaren praat hij over het economisch beleid van deze stad op een toon die anderen slechts zouden aan -v. bij het naderen van het ein. >r tijden. Hij gedraagt zich als de roepen de in de woestijn, die zich helaas af en toe in een paar zandkorrels verslikt. Men herinnert zich nog het aantal schriftelijke vragen dat hij stelde toen de raadscommissie voor economische aangelegenhe den de jaarlijkse gemeentebegro ting behandelde: 64. Wethouder Fase schijnt daar nog wel eens le lijk van te dromen. Welnu, als liefhebber van grote getallen kwam Van Duijn dit maal met een lijst van vijftig Leidse bedrijven naar zijn mede werker. Daar moesten heel wat klachten van te scoren zijn. "Dat bleek achteraf mee te val len", schreef deze krant afgelo pen maandag. Bedoeld werd, ui teraard: "Dat viel bitter tegen". Slechts zeven (7) ondernemers hadden iets te klagen. "Via, via kwam Van Miltenburg echter nog acht andere klagers op het spoor", vervolgde het bericht. Via, via. Onontkoombaar is de indruk dat Van Miltenburg vol elan aan een enquête is begon nen. die in een smeekbede is geëindigd. "Heeft V dan echt niets te klagen of weet soms ie mand anders?", moet de CDA- medewerker wanhopig hebben uitgeroepen. Is het nu moedig of naïef van het CDA om de resultaten van het onderzoek toch naar buiten te brengen? Een vraag die gemak kelijk te beantwoorden lijkt. Maar bedacht moet worden dat de klacht die dan nog het meest voorkwam, de "moeilijke bereik baarheid van het college" betrof Met enige fantasie kan de con clusie worden getrokken dat er dus toch iets mis is met het ver keersbeleid. Manifest Aan de Hooglandsekerkgracht is de linkse boekhandel Manifest gevestigd. Met de verkoop gaat het de laatste jaren niet best. Dat is een landelijk verschijnsel; denk maar aan de Amsterdamse zaak van Van Gennep, die niet meer bestaat. Maar blijkens een artikel in het linkse blad 'De Krant' blijkt er in het geval van Manifest ook nog een typisch Leidse oorzaak aan te wijzen. "Sinds de groentemarkt op de Hooglandsekerkgracht is ver dwenen, is de omzet sterk achter uit gegaan", schrijft het blad. Voor alle zekerheid wordt er aan toegevoegd: "Ook mensen waar van wij weten dat ze Manifest een warm hart toedragen, beken nen dat ze niet meer zo veel ko men snuffelen; Manifest ligt te achteraf'. Gevestigd aan een fraaie route tussen Breestraat en Haarlem merstraat en dan toch "achteraf' gelegen, omdat er in de buurt geen voordelig kroppie sla meer is te krijgen. De boeken daarom maar bij het kapitalistische con cern V en D gekocht. Linkse §pli- dariteit geofferd aan de nood zaak op zaterdagmiddag op zo doelmatig mogelijke wijze bloem kool en spruitjes in te slaan. Als De Internationale al nog gezongen mag worden, dan is het strijdlied in elk geval opnieuw aan een andere tekst toe. Worden die verworpenen dan nooit wak ker? LL-geklaag Er zijn vrouwqen die hun halve leven klagelijk roepen: "Ik ben getrouwd met deze man, omdat ik nou eenmaal zo lang al met hem liep, maar eigenlijk....". In de politiek lijkt Links Lei den die rol op zich te gaan ne- Het nieuwe college van burge meester en wethouder in Leiden (PvdA, WD, Links Leiden) zit al lang en breed op het pluche en nog steeds hoor je Links Leiden blaten dat ze dit echt niet hadden gewild. Er wordt over gesproken of de club door een soort pech in het dagelijks bestuur van de stad is beland. Geïnterviewd door het univer siteitsblad Mare zegt de wethou der van Links Leiden, Hans de la Mar, voor de zoveelste keer dat hij zit te zitten met deze college- samenstelling. Maar ja, "van de 86 punten die we indienden, wer den er tachtig gerealiseerd. Voor de vraag of je wel in een college met de WD wil zitten, was het toen te laat. Als je zo lang met mensen in de slag bent en je krijgt op alle punten je zin, dan kun je moeilijk plotseling afha ken en zeggen: maar we doen het lekker toch niet. Er was geen weg terug". Voor een beetje politicus - en De la Mar is meer dan dat - is er natuurlijk altijd een weg terug als je dat wilt. Het ligt natuurlijk anders. Links Leiden is gewoon in zee ge gaan met de VVD, met déze VVD. Dat is eenvoudig een besluit ge weest - en daarover moet nu ver der niet worden gezanikt. Het zou droefjes stemmen (en van huichelarij getuigen) als De la Mar vier jaar lang blijft roepen dat hij verkering heeft met het verkeerde meisje. Hij is niet de enige in zijn club die moeite heeft met het feit dat een besluit een besluit is. In deju- ni-editie van 'De Krant', orgaan van Links Leiden, legt Ha.ns van Wirdum de achterban zeven gro te bladzijden lang uit hoe het al lemaal heeft kunnen gebeuren. De kop geeft aardig de teneur weer: "TEGEN beter weten IN". Hij schrijft over de collegevor ming op een manier die de in-' druk wekt dat Links Leiden per ongeluk in de verkeerde bus is ge stapt en zo het college is binnen gereden: "Links Leiden lijkt eer der in het college te zijn beland door eigen inschattingsfouten". Bestuurder worden door een soort bedrijfsongeval - het is iets voor de Grand Prix van de Mal ligheid. Van Wirdum behoorde "tot de genen die tegen .deelname van Links Leiden aan dit college zijn". Maar hij heeft zich intus sen wèl laten benoemen tot be leidsmedewerker van wethouder De la Mar. Beleidsmedewerker diLS van een college dat hij niet wil. Het is me toch wat. Jongens die tegen zijn, maar als puntje bij paaltje komt geen nee kunnen zeggen - wie had dat nou ge- dacht van die stoere vechtersty pes van Links Leiden? Kamer-met-terras Hoe bevalt het De la Mar tot dusver als wethouder? Heel goed, zo vertelt hij in 'Mare'. Daar wa ren we al bang voor. Hij zegt dat hij het "elke dag leuker vindt". Leuk - dat woord hóórt een be stuurder, die de verworpenen der aarde aanvoert, niet te gebrui ken. Het is geen spelletje bingo. "Alleen over mijn kamer hier op het stadhuis ben ik niet hele maal tevreden. Ik schijn binnen kort iets anders te krijgen. Ik zou het liefst een kamer met terras hebben, dat lijkt me ideaal. Tes- selaar heeft een kamer met ter ras, maar die maakt er nooit ge bruik van", aldus de nieuwe wet houder. En wij maar denken dat hij in die burcht van de bureaucratie alleen maar een stoel, een tafel en een kast nodig had. En verder op zijn hoogst een plastic bordje om tussen de middag de door moe der-de-vrouw zelf gebakken plak ken roggebrood te nuttigen. Kamer-met-terras. Zo te horen dringt de gedachtenwereld van de VVD al aardig tot De la Mar door, al zal iemand als Kuijers het wel uit zijn hart laten het zó in het openbaar te zeggen. Je zult het zien: over een jaar is Klein Links, net als de PvdA, de beste maatjes met de VVD. Som mige lieden schijnen nu eenmaal pap te lusten van eh, hoe noemde Van Wirdum dat ook weer? Juist: "inschattingsfouten". bijdragen: Ruud Paauw Overblijven Op vijf basisscholen van het openbaar onderwijs in Leiden willen B en W volgend jaar expe rimenteren met continu-lesroos- ters. Een deftig woord waarvoor men vroeger de term 'overblijven op school' hanteerde. Er wordt 45.000 gulden voor uitgetrokken. Omdat in een gezin vaak beide ouders werken, zat deze onwïkke- ling er in. Het is voor de meeste ouders een kruis om hun kinde ren tussen de middag op te van gen. Het is veruit het gemakke lijks om de school dat te laten doen. Een voordeel voor de ge meente is dat de school eerder uit kan, wat een behoorlijke kosten besparing kan opleveren (licht en verwarming). Als men het daarbij laat, dus van de nood een deugd proberen te maken, valt er niet veel tegenin te brengen, alleen dat de oppas- rol van leerkrachten nog even wordt benadrukt. Maar ja, het gaat om onder wijs en dan zal en moet er ook iets moois in de pedagogische sfeer aan worden toegevoegd. In de nota voeren B en W het argu ment aan dat "in toenemende mate de scholen het samenzijn van kinderen ook in andere si tuaties dan de eigenlijke lessen van belang vinden". Als dat al zo is dan komen ze daar wel Iddt achter. Wat vinden kinderen er zelf In de wijk Pan- cras«West (rond de Hooglandse kerk) geldt het nieuwe parkeer- regime. Daar waar het mag, moet er voor par keren betaald worden; daar waar het verbo den is, wordt het door middel van paaltjes onmoge lijk gemaakt. Het wijkcomité klaagt er steen en been over; de meeste onderne mers ook. Maar de eigenaar van een café aan de Nieuwstraat, be seffend hoe goed zijn zaak per fiets bereikbaar is, maakte van de nood een deugd. Hem schoot de modieuze term 'multifunctio neel' in gedach ten en hij instal leerde een pro- duktief, twee-ar- mig 'Leidenaar- tje' op de bar (foto Fred Rohde) van? Dat vind je natuurlijk niet in die nota. Wie even graaft in de spelon ken van zijn jeugd weet dat tus sen de middag niet naar huis kunnen nooit leuk was. Maar goed, wat moest dat moest. Nu blijkt men te hebben uitgevonden datje boterham samen met ande re kinderen eten "van belang" wordt gevonden. Wat is dat "be lang" dan wel? De nota rept over "sociale redzaamheid" en "emo- tioneél-affectieve ontwikkelings aspecten". Van die dingen, hè. Volwassenen zitten nooit om een praatje verlegen, dat blijkt maar Wat verder opvalt is de regel zucht van de gemeente: het toe zicht tijdens het eten moet wor den uitgeoefend door de leer kracht, zo vinden B en W en niet - door vrijwilligers en die leer krachten moeten ook een oogje in het zeil houden tijdens het spelen in de resterende pauzetijd. Niets mag kennelijk worden overgela ten aan inzichten en opvattingen van de school. De leerkracht dient de gehele dag over het kind te waken. Een beetje nattigheid voelt men wel, want de nota zegt dat geen "onterecht en te zwaar beroep op leerkrachten" mag worden ge daan. "Leerkrachten behouden in principe een half uur middag pauze". De woorden "in princi pe" vallen bijna altijd als er een regeling komt, waarbij ze vaak niet van toepassing zullen zijn. Steeds straffer wordt het snoer van de regelaars. Het eind is nog niet in zicht. Besprekingen woningbouwverenigingen vastgelopen LEIDEN - De woningbouwvereni gingen Ons Doel, Ons Belang, De Tuinstadwijk, De Goede Woning en PCW gaan aan hun leden vragen hoe het verder moet met de voor genomen fusie tussen de vijf clubs tot de nieuwe vereniging Quintet. Dit hebben zij gisteravond beslo ten in de groep die de fusie voorbe reidt, de fusiecommissie. De ge sprekken tussen de besturen van de vijf zijn volkomen vastgelopen. "De discussie is in een herhaling van zetten terecht gekomen. In houdelijk zit er weinig schot in. De besturen zien geen kans om tot eensluidende standpunten te ko men", laat A. Abbinga van de Na tionale Woningraad, het secreta riaat van de fusiecommissie, we ten. Volgens Abbinga zullen de verenigingsbesturen aan hun le den melden dat de besprekingen l dat i geen gat LEIDEN - De brandweer heeft gistermiddag rond half twee een bewoon ster van de Morskade per brancard uit haar huis getakeld naaatzij was gevallen. De breuk die zij daarbij opliep was van dien aard dat het niet verstandig werd geacht de vrouw langs de trap te vervoeren De kans bestond dat de breuk ernstiger zou worden als zij in vrijwel verticale houding naar beneden'zou worden gebracht (foto Holvast) vastzitten meer in ziet. Hoewel niemand van de bij de fusie betrokkenen dit wil bevesti gen, ligt het voor de hand dat de besturen aan hun leden zullen vra gen of, en hoe, de voorbereiding van de fusie moet worden voortge zet. Hoewel alle deelnemende be sturen nog steeds van mening zijn dat de fusie een goede zaak zou zijn, is niet uit te sluiten dat er le denvergaderingen zullen zijn, die besluiten dat hun vereniging uit de fusiebesprekingen moeten stap pen. Over inhoudelijke meningsver schillen tussen de vijf besturen worden nog altijd geen mededelin gen gedaan. Wel hebben de bestu ren inmiddels beloofd volgende week opening van zaken te geven. De onderhandelingen hebben zich tot dusver vrijwel altijd achter ge sloten deuren afgespeeld. Mocht de fusie toch tot stand ko men, dan is er geen zinnig woord te zeggen over de vraag wanneer dat zal zijn. In eerste instantie werd ge streefd tot een samengaan per 1 ja nuari 1986. Later werd de streefda tum drie maanden verschoven. Het ziet er nu naar uit dat, omdat de besturen van alle verenigingen hun ledenvergaderingen zullen raadplegen, de fusie zich niet eer der dan in 1987 kan voltrekken. Braderie op Lage Rijndijk LEIDEN - Winkeliersvereniging Lage Rijndijk organiseert zaterdag haar jaarlijkse braderie. Het jeugd orkest van K&G zorgt om tien uur voor de opening. Van elf tot twee treedt vervolgens de Big Band Hans Dubbelaar op, met in de pau zes demonstraties van verdedi- gingssporten. Van twee tot vijf to nen zes Leidse majorettengroepen en de gymnastiekvereniging Jahn hun kunnen. Elders op de Lage Rijndijk treedt intussen de vand de Rijnsons op. De braderie bevat zeventig kra men en de nodige attracties. Er is een rad van avontuur, een informa tiewagen van de Nederlandse Spoorwegen staat er, evenals een verzameling oude tractoren en mo toren. Ook diverse Leidse vereni gingen zijn met kraampjes present. Voor de kinderen zijn er mini-cars, een draaimolen, een sprinkussen en towutje trekken. In diverse stands worden demonstraties han denarbeid gegeven. Ook is er een stand met spullen laars. Wethouder opent bijententoonstelling Youth for Christ Youth for Christ Leiden ver toont zaterdag tijdens de koffie baravond de film 'Brother Ene my'. Agressieve jongeren raken in de film betrokken bij een poppenshow met een bijbelse achtergrond. De film wordt ge draaid in de Petrakerk aan de Curacaostraal 3. Aanvang acht uur. Bejaarde in huis beroofd LEIDEN - Een 76-jarige bewoner van het Maria Gijzenplein is woensdagmiddag in zijn woning van 2000 gulden ontdaan. De man kreeg bezoek van vijf vrouwen, die zeiden een praatje te willen maken en wat water drinken. De bewoner liet ze binnen, waarna enkele vrou wen volgens de politic een speur tocht door het huis maakten terwijl de overigen de man aan de praat hielden. Na hub vertrek miste hij het geldbedrag. LEIDEN - Onder het toeziend oog van.de beschermheilige van de im kerij, St. Ambrosius, opende wet houder Peters (milieu) gisteren in de Oranjerie van de Leidse Hortus, een expositie over bijen en bijen, teelt. De Imkersvereniging Leiden viert onder meer met deze tentoon stelling haar vijfenzeventigjarig bestaan. Toen de vereniging in 1911 werd opgericht waren er maar twintig a vijfentwinig 'belangstellenden en daarvan was nog een deel beroeps- imker. Maar in 1986 mag de vereni ging zich verheugen in een leden tal van honderdtachtig, van wie ze ker honderdvijftig zélf bijen hou den. Doel van de vereniging was 'eendrachtige samenwerking' en door gezamenlijk spullen in te ko pen hoopte men materiaal en kost ten te kunnen besparen. Nu is de vereniging, die het ge bied Bollen, Duin- en Rijnstreek beslaat, een zeer actieve club van amateur-imkers. Het gehele jaar worden bijeenkomsten en excur sies gehouden, bevoegde leraren ^geven cursussen bijenteelt en be ginnende imkers krijgen deskun dige begeleiding. Jaarlijks organi seert de imkersvereniging de mi- lieu-bijenmarkt aan de Sterren wachtlaan, die veel bezoekers uit het hele land trekt. Morgen wordt de tiende markt gehouden en de bezoekers kunnen dan tévens in de Oranjerie de tentoonstelling bijwo nen, waarop veel wetenswaardigs over het bijenvolk in beeld is ge bracht. Niet alleen prachtige kleu renfoto's, maar ook attributen en korven uit binnen- en buitenland. Niet iedereen zal weten dat door de bestuivingsactiviteiten van de ho ningbij jaarlijks veertig tot vijftig miljoen gulden wordt toegevoegd aan de produktiewaarde van de fruitteelt in Nederland. De ten toonstelling maakt duidelijk hoe dat in zijn werk gaat. Dat de belangstelling voor de im kerij ook van gemeentezijde aan wezig is, blijkt door de gemeente lijke subsidie voor de bijenmarkt, waarvan wethouder Peters giste ren niet zonder trots gewag maak te. "Vroeger werd wel gedacht dat bijenhouders vreemdsoortige mensen waren. Die indruk werd gevoed door een verhaal van Roald Dahl dat ik las over een imker die allerlei proeven nam. Daarbij be perkte hij zich niet alleen tot de bij en, maar ook tot vrouw en kinde ren. Op het laatst ging de man zelf steeds meer op een bij lijken. Later kwam ik erachter dat imkers gewo ne mensen zijn. Ze komen ook in mijn kennissenkring voor". De tentoonstelling over bijen en bijenteelt is geopend tot en met 7 september, dagelijks van tien tot vijf uur. De ingang is in.de Hortus Botanicus, Rapenburg 73, Leiden. Te veel herrie op schoolfeest LEIDEN - De politie heeft gister avond een einde gemaakt aan een feest in de Visser 't Hooft scholen gemeenschap aan de Kagerstra'at na ongeveer dertig klachten uit de buurt 'over geluidoverlast. ..Het feest ging gepaard met het afste ken van vuurwerk. De school had hiervoor wel toestemming gekre gen, maar alleen voor wat betreft siervuurwerk. Er ging echter ook het een en ander aan knalvuur- werk de lucht in. Auto bezorgt fietser schrik LEIDEN - Een 31-jarige fietser uit Leiden is gistermiddag rond kwart over drie in de Marktsteeg gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. Hij liep een hoofdwond op. die ter plekke is behandeld. De aanrijding ontstond omdat de fiet ser, naar eigen zeggen in gedach ten verzonken, heftig schrok van een auto die voor hem langs de Lammermarkt op wilde rijden maar stopte om de fietser voorrang te verlenen. De man remde zo hard, dat hij over het stuur van zijn fiets vloog en op de straat beland de. MUZIKAAL STARTSEIN ACTIE ANJERFONDS LEIDEN - Acht muziek- en vier majorettekorpsen, waaronder 'Pauline' (zie foto) zetten gisteravond op het Stadhuisplein de lotenverkoopactie van het Anjerfonds luister bij. Van de verkoopopbrengst worden verschillende Leidse verenigingen gesubsidieerd. Het Anjer fonds hoopt de komende weken 17.000 loten te slijten. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4