Wethouder krijgt tijd voor woonwagenplan rafimam Extra parkeerruimte, meer fietsldemmen en aanleg bruggetje Gedwongen verhuizingen voorkomen Omroep Rijnland mag nog niet via de ether VRIJDAG 13 JUNI 1986 LEIDEN LEIDEN - Voor de tentoonstelling 'Schatten uit Turkije', die vah 22 juni tot en met 21 september is te zien in het Rijksmuseum van Oud heden. worden zo'n 150.000 bezoe kers (1600 per dag) verwacht. Om die veelal per auto. trein en bus ar riverende stroom mensen te kun nen verwerken, neemt de gemeen te een aantal verkeersmaatregelen. Verwacht wordt dat de meeste bezoekers per auto naar Leiden ko men. Omdat in de directe omge ving van het museum aan het Ra- penburg geen parkeergelegenheid is. wordt het braakliggende terrein naast de spoorbaan Leiden- Utrecht als zodanig ingericht. Het terrein is bereikbaar vanaf de Haagweg via de inrit van Van Gend en Loos en biedt plaats aan ongeveer 300 auto's. Vanaf de parkeerplaats moeten de bezoekers te voet naar het mu seum. Aangezien er geen directe verbinding tussen het parkeerter rein en de Rijn- en Schiekade is, wordt over de sloot tussen de pan den 65 en 66 een bruggetje ge bouwd. Leerlingen MTS werken schetsen van architecten uit LEIDEN - Na ruim twee maanden rekenen, tekenen en snuffelen naar informatie was gisteren de exposi tie over het eindproject van de christelijke MTS aan het Lammen- schanspark een feit. Gemompel en gegrinnik in de zaal klonk op toen een mede-student voor het publiek vertelde met hoeveel plezier de eindexamenkandidaten aan het ontwerp hadden gewerkt. De op dracht aan de 48 leerlingen was een schetsontwerp van een architec tenbureau uit te werken tot een bouwklaar geheel. Volgens directeur A. Vogelaar is alles volledig uit de verf gekomen. "Het eindproject is van een hoog niveau, natuurlijk zijn er hier en daar wat fouten te vinden maar het blijft tenslotte een studieproject". Sinds 1977 wordt elk vierde schooljaar afgesloten met een der gelijke eindexamenopdracht. Het eerste project betrof een benzine station. "We gaan ieder jaar een stapje verder en dit keer is de pre sentatie van het geheel bijzonder professioneel opgezet. Naast ou» ders, bestuursleden en leerkrach ten zijn ook verschillende architec ten en aannemers aanwezig. Ook de bedrijven waar de leerlingen in het derde jaar stage hebben gelo pen ontbreken niet", aldus Voge laar. De eindexamenleerlingen krij gen in het begin van hun vierde jaar de opdracht om samen met een mede-scholier een ontwerp te maken en dit als project uit te werken. Hoewel o'e school niet op leidt tot architect moeten de leer lingen wel zelf een ontwerp ma ken, opdat zij er dan meer bij be trokken zijn. De plannen worden naar de Leidse welstandscommis sie gestuurd, die commentaar le vert. Het project moet in feite aan Maatregelen voor expositie: Autobusondernemingen hebben in de tentoonstelling aanleiding ge zien dagreisjes te organiseren. Die willen de mensen wel zo dicht mo gelijk bij het museum afzetten. Hiertoe wordt op de Papengracht provisorisch een bushalte aange legd, die vier bestaande parkeer plaatsen in beslag neemt. De be zoekers kunnen het museum dan via de achteruitgang betreden. In geval van verkeersopstoppingen houdt de gemeente de mogelijk heid achter de hand éénrichtings verkeer op de Papengracht in te stellen. Dertig fietsklemmen bevinden zich thans tegenover de ingang van het museum aan de waterkant van het Rapenburg. Dat zal niet toerei kend zijn, zodat dat aantal wordt uitgebreid. Die maatregel neemt vijf parkeerplaatsen in beslag; nog eens vijf plaatsen worden gereser veerd ten behoeve van invaliden. De per bus en trein gearriveerde bezoekers komen via de achteruit gang het museum binnen, alle ove rigen moeten de hoofdingang ge bruiken. Om gedrang te voorko men. wordt op de stoep van het Ra penburg in de richting van de Breestraat een geleiding geplaatst. De tentoonstelling omvat vier honderd van de belangrijkste kunstschatten die 22 Turkse mu sea rijk zijn en is in drie delen op gesplitst. Het eerste deel omvat voorwerpen uit de steen- en brons tijd, de Assyrische beschaving en van de Hittieten. Het tweede deel is gewijd aan de klassieke periode (Griekse contacten, Myceense pe riode en stukken uit het Byzantijn se rijk), het derde aan de Islamiti sche kunst (onder meer uit de cul turen van dè Seldsjoeken en het Osmaanse rijk). De téntoonstelling is te zien dinsdag tot en met zater dag van tien tot vijf uur. zondag en maandag van twaalf tot vijf. LEIDEN - Wethouder De la Mar heeft van de provincie tot 1 september de tijd gekregen om een plan te vervolmaken, waarmee kan worden voorkomen dat woonwagens uit Leiden onder dwang naar kampjes in de regio moeten worden gesleept. Gedeputeerde I. Günther heeft dit gisteren toegezegd na een gesprek met de Leidse wethouder. De provincie blijft echter op het standpunt staan dat in Leiden niet meer dan 41 standplaatsen mogen overblijven. Het Leidse college wil dat dat er 78 zijn. De la Mar wil over deze kwestie op korte termijn een gesprek met staatssecretaris Brokx van volkshuivesting. De provincie schreef de gemeen te vorige maand een brief waarin zij stelde dat Leiden moet meewer ken aan het desnoods slepen van woonwagens naar kampjes in de regio. De provincie wil namelijk voorkomen dat standplaatsen in de regio leeg blijven, doordat Leidse woonwagenbewoners niet willen verhuizen. De gemeente Leiden staat echter op het standpunt dat er geen gedwongen verhuizingen mogen plaats hebben. De la Mar denkt de problemen te kunnen oplossen met een zoge noemd roulatieplan. Dit houdt in dat woonwagenbewoners die uit Eindexamenkandidaten van de chr. MTS geven e alle voorwaarden voldoen die in de normale gang van zaken ook van toepassing zijn, zoals het rekening houden met omliggende bebou wing en zoninval. Ook is het ma ken van een begroting een belang rijk onderdeel. Hoewel het project er als één ge heel uitziet, zijn toch alle gegeven vakken vertegenwoordigd. De stu denten hebben in de 2,5 maand $ie is uitgetrokken geen roosterver- plichting, ze kunnen dus al hun aandacht aan het project geven. Op de tentoonstelling was de totale constructie van de verschillende architectenkantoren door ieder koppel op zijn eigen manier vorm gegeven. Van elk ontwerp was een maquette gemaakt. Daarbij werd door de studenten zelf en door fol ders nog eens extra informatie over het project gegeven. De opening van de expositie werd bijgewoond door wethouder Van Dongen van onderwijs en M. Wolfs, inspecteur van het Middel baar Technisch Onderwijs. Van Dongen liet een kritisch geluid ho ren over het aantal meisjes die doorgaans slecht zijn vertegen woordigd op de technische oplei dingen. Zij stelde het schoolbe stuur voor een goed actieplan te ontwikkelen, waarmee dit pro bleem structureel wordt aange pakt. Als voorbeeld noemde Van Dongen het organiseren van aparte voorlichtingsdagen voor meisjes, waar vrouwen die werkzaam zijn in techniscne beroepen, informatie geven. De wethouder haalde de Eindhovense HTS aan, die speciale voorlichtingsdagen voor meisjes en moeders houdt. Volgens Van Dongen biedt de ar beidsmarkt vrouwen genoeg kan sen, alleen moet er dan wel vol doende aanbod zijn. Op de Leidse chr. MTS studeert dit jaar één stu dente af in bouwkunde en in totaal zijn er acht vrouwelijke leerlingen op school aanwezig. Vogelaar: "Ik vind het een goede zaak als meer meisjes zich aanmelden voor deze opleiding want dan vormt zich een betere afspiegeling van de maat schappij op school. Maar op den duur wordt het vervelend om ze al tijd maar weer op de mogelijkhe den te wijzen. Als meisjes geen zin hebben om een dergelijk vak te kiezen, nou dan maar niet. Je moet er dus wel bewust mee bezig zijn, maar niet overdrijven". Verenigingen met vaandels en banieren in 3-oktobertocht LEIDEN - De 3 October-Ver- eeniging is van plan om ter ge legenheid van haar honderdja rig bestaan in de jubileumop tocht 'Leiden, een eeuwig feest' dit jaar Leidse verenigingen met hun vaandels en banieren te laten meelopen. In de eerste pptocht in 1886 was dat ook het geval. Vandaar dat de vereniging een oproep aan alle muziek- en sportver enigingen doet om, wanneer zij in het bezit zijn van originele vaandels en banieren, hieraan te willen meewerken. Het is de bedoeling om twee leden in het kostuum van hun vereniging met vaandel te laten meelopen. Heeft een vereni ging wel een vaandel, maar geen vaandeldragers, dan kan de 3 October-Vereeniging voor geüniformeerde dragers zor gen. Wie belangstelling heeft wordt verzocht dit vóór 15 juni schriftelijk te melden aan het secretariaat Optochtcommissie van de 3 October-Vereeniging, Van de Brandelerkade 14, 2313 GV Leiden. Leiden naar de regio zijn veriiuisd. de mogelijkheid wordt genoden zich op een wachtlijst te laten plaatsen. Wanneer er op het Leidse kamp een standplaats vrij komt. krijgen deze bewoners voorrang boven mensen die vroeger niet op het Leidse centrum hebben ge staan. Oegstgeest Met zijn plan komt De la Mar te gemoet aan de bezwaren van veel Leidse woonwagenbewoners. Zij zijn huiverig om uit Leiden te ver trekken, omdat ze vrezen dat ze daarna niet meer naar Leiden kun nen terugkeren. Als het 'roulatie plan' werkelijkheid wordt, hebben de Leidse woonwagenbewoners dus wèl de mogelijkheid om terug te komen. De la Mar verwacht dat, als zijn voorstel wordt aangeno men, het ^woonwagenkamp in Oegstgeest spoedig 'vol' zal zijn. Het is de bedoeling dat het roula tieplan deze zomer verder wordt ingevuld. Daarbij bekijkt De la Mar ook andere aspecten van het woonwagenbeleid in deze regio. Gedeputeerde Günther heeft giste ren beloofd dat zij het plan met 'po sitieve belangstelling' afwacht. Tot 1 september zal de provincie geen maatregelen nemen, zo zegde zij De la Mar toe. De wethouder heeft 'inmiddels zijn - nog niet uitgewerkte - ideeën besproken met vertegenwoordi gers van de Leidse woonwagenbe woners. Die hebben er positief op gereageerd. Niet verwonderlijk, want het plan is gemaakt naar aan leiding van opmerkingen van be woners. Ook het dagelijks bestuur van het woonwagenschap - waar van De la Mar voorzitter is - stond niet afwijzend tegenover het voor stel. Later deze maand buigt het al gemeen bestuur van het woonwa genschap zich over het plan en in augustus komt het ter sprake in de Leidse gemeenteraadscommissies. Aantal Over het aantal standplaatsen dat in Leiden uiteindelijk moet overblijven, zijn de gemeente en de provincie gisteren, zoals gezegd, niet nader tot elkaar gekomen. De la Mar herhaalde tijdensv het .ge sprek, de wens van het college om op het Trekvaartplein 68 vaste standplaatsen te handhaven en- tien zogenoemde 'trekkersplaat- Gedeputeerde Günther voelt hier echter niets voor. Zij wil dat er 41 plaatsen in Leiden overblijven. zoals de provincie, de gemeente Leiden en de regio-gemeenten al tien jaar geleden hebben afgespro ken. De la Mar wil de wens van het college nu bepleiten bij staatsse cretaris Brokx. Verder wil hij dat de staatssecretaris de eis intrekt dat het kamp aan het Trekvaart plein op den duur volledig wordt opgeheven. De la Mar heeft nog geen afspraak gemaakt voor een gesprek met Brokx. Maar hij hoopt dat dat op betrekkelijk korte ter mijn kan gebeuren. Als ook de staatssecretaris niet akkoord gaat met de wens van het college, dan kan Leiden het hand haven van 78 standplaatsen op het Trekvaartplein wel vergeten, zo blijkt uit de woorden van Hans van Wirdum, bestuursmedewerker van De la Mar. "Dan zijn de posities wat dat betreft vrij duidelijk", zegt hij. Botsing motor: twee gewonden LEIDEN - Bij een frontale botsing tussen een motor en een auto, gis- teravbnd rond twaalf uur op de Willem de Zwijgerlaan, zijn twee Leidenaren van 20 en 21 jaar oud ernstig gewond geraakt. De 20-jari- ge dié achterop de mofbr zat, is buiten bewustzijn en met zwaar li chamelijk letsel opgenomen in het AZL, de 21-jarige brak zijn been. De motor en de auto zijn geheel vernield. De botsing werd veroorzaakt door de 21-jarige bestuurder'van de motor. Hij wilde vanaf de Gooi meerlaan de Willem de Zwijger laan oprijden, maar had zo'n hoge snelheid dat hij de macht over het stuur verloor en op de linkerweg helft terecht kwam. Hij reed fron taal op een auto, bestuurd door een 19-jarige Leidenaar. Deze bleef on gedeerd. Inbraak in café LEIDEN - Bij een inbraak in een café aan de Haagweg zijn in de nacht van woensdag op donderdag 50 pakjes sigaretten, een kleurente levisie, een radio-cassetterecorder en driehonderd gulden ontvreemd. Voorts werden drie gokautomaten opengebroken. De dieven kwamen binnen door een bovenlicht te for- Minister houdt vast aan uitstel DEN HAAG/LEIDEN - Minister Brinkman (wvc) blijft bij zijn be sluit om onder meer Omroep Rijn land geen ether-vergunning te ge ven totdat er duidelijkheid is over het nieuwe mediabeleid. De Twee de Kamerleden Lankhorst (PPR) en Van Nieuwenhoven (PvdA) hadden de minister gevraagd Om roep Rijnland en de lokale omroe pen in Utrecht en Landsmeer toch alvast zo'n vergunning te geven. Brinkman heeft dat verzoek afge- Omroep Rijnland zendt haar ra dio-programma's op dit moment alleen via de kabel uit. De streek- Queenfans slaags LEIDEN - Twee Leidse en vijf En gelse Queenfans zijn gisteravond na afloop van het concert in de Groenoordhallen slaags geraakt. De Leidenaren kwamen bij de poli tie melding maken van het feit dat zij op de Musschebroekstraat door vijf Engelsen waren mishandeld. Onderweg naar het bureau kwa men zij twee van de vijf fans weer tegen, die op hun beurt door de Leidenaren van klappen werden voorzien. omroep komt echter king voor een vergunning om via de ether uit te zenden. Dat is te danken aan een experiment van de PTT. Die wil onderzoeken hoe kan worden voorkomen dat verschil lende lokale omroepen, die op de zelfde frequentie uitzenden, elkaar storen. Daarbij heeft de PTT haar oog laten vallen op Omroep Rijn land en de lokale omroepen in Utrecht en Landsmeer. Voordat met het experiment kan worden begonnen, moeten er ech ter eerst allerlei juridische obsta kels uit de weg worden geruimd. Het was de bedoeling dat een en ander zou worden geregeld in de Mediawet. Maar die is inmiddels ingetrokken door Brinkman. De Kamerleden Lankshorst en Van Nieuwenhoven drongen vervol gens in schriftelijke vragen aan op meer haast. Brinkman antwoordt de beide Kamerleden dat uitstel van de be handeling van de Mediawet niet hoeft te betekenen dat het experi ment niet kan doorgaan. Boven dien blijft het kabinet op het stand punt staan dat lokale en streekom- roepen de mogelijkheid moeten hebben op via de ether uit te zen den. ADVERTENTIE Rapenburg 97. Leiden. Tel. 071-122176. (Reserveren gewenst) MENU VOOR DE MAAND JUNI: Asperges et jambon en gélée Verse aspgerges met ham In gelei Consommé cerfeull Kervelboulllon Filet de sole pochée sauce orange et Fruit Frals Gepocheerde tongtllel op een bedle van vers fruit en een zachte si naasappelsaus Partalt de Cointreau et de Drambuie Een parfait van Coin treau en Orambule. Prils:/52,50 Parkeren (1) Vrouwenkerkkoorstraat - hoe veel mensen slaan er jankend en brullend op de vlucht als ze dat woord horen. Het zijn er onder tussen behoorlijk veel, als je het ons vraagt. Het is ook altijd wat met dat stukje Camp: wordt het pleintje, dat plateau dat zelfs een monument schijnt te zijn, niet gekraakt door automobilisten, dan wordt er wel op een andere manier geprotesteerd door men sen uit de straat. En altijd is het sleutelwoord: parkeren. Ook nu weer. Hoofdpersoon is wederom kof fiehuiseigenaar Labrujère. (Mochten ze ooit nooit een dra maserie over de trammelant wil len maken, dan moet het niet moeilijk zijn om een acteur te vinden die deze Dikke Deur kan spelen.) Auto's - zou Labrujère het woord nog kunnen uitspreken zonder schuim op zijn lippen te krijgen? We weten het niet; wel is bekend dat zijn bloeddruk be hoorlijk omhoog gaat als het woord stadhuis valt. Het is een mooie ochtend als we de straat inlopen. Echt terras weer. De koffiehuiseigenaar is dan ook net bezig met het bui tenzetten van de stoelen en ta fels. "Moet je nou zien", zegt hij even later, "feitelijk mag hier geen auto staan. En wat zie je? Een hele hap blik". Hij wil ons even iets laten zien aan het einde van het straatje. "Kijk, hier heb je dus de paaltjes die moeten voorkomen dat de automobilisten hun auto in de straat zetten... en wat zie je? Pre cies, dit paaltje is vakkundig de 'grond in geramd. Ze hebben vrij spel". Juist op dat moment komt er uit een naburige garage een vrachtwagen gereden. "Lukt dat draaien een beetje Ron?", wendt Labrujère zich tot de chauffeur. Nee, antwoordt Ron, het gaat niet makkelijk. "Een zooitje is het hier", vat Labrujère de situa tie kundig samen. Parkeren (2) Even later - in de zaak van La brujère - verschijnt ook Jan Boer, die een café naast het kof fiehuis heeft, ten tonele. Hij is niet te beroerd om commentaar te leveren, kort en bondig: "Sinds de gemeente zei: nu is het parkeerprobleem opgelost, be gon de ellende". La Brujère: "Inderdaad. De straat is dus open tot elf uur. Dan kunnen de winkeliers naar de Breestraat rijden. Na elf uur gaan de paaltjes omhoog. Tot zes uur". "Zo lang mogen er dus geen auto's door de Vrouwenkerk koorstraat. Maar wat gebeurt er nou? Je hebt van die goocheme jongens die hun auto' hier ge woon voor elf uur neerzetten en 'm dan laten staan tot Gratis parkeren meneer". "En dan heb ik het nog niet eens over de palen die defect zijn; die gewoon dé grond zijn in geslagen. Hoe ze dat doen? Met een voorhamer, heel simpel. Je moet namelijk weten dat de kwa liteit Van die palen niet om over naar huis te schrijven is. Die heb je zo kapot". Boer: "En de gemeente is niet meer van plan om iets aan de si tuatie te doen. Ik bedoel, hier worden geen bekeuringen meer uitgeschreven, ze verdommen het". Labrujère: "Klopt, ik heb re gelmatig contact gehad met de parkeerpolitie. Er staat hier een hele rij foutparkeerders zeg ik dan. En wat krijg ik te horen? We bekeuren niet meer". "Moet je trouwens horen wat ik vorige week meemaak...komt er hier een agent in de straat, goed, hij kijkt even om zich heen, en wat denk je dat-ie doet? Hij gaat gewoon weer weg. Niet één bekeuring schreef hij uit. Hij kwam even kijken of de brand weer er nog door kon, zei-ie. Nou, er was een ontzettend klein paadje, dus het dat er geen brand In het begin werden foutpar keerders nog wel op de bon ge slingerd, herinnert Boer zich. "Jij hebt toch ook nog wel eens een bon gehad", zegt hij tegen zijn buurman. Deze beaamt dat knikkend. Boer: "Jij kunt trouwens nog een terras voor je deur zetten. Toegegeven, door al die auto's zie je bijna het terras niet meer, maar toch... Voor mijn deur staan keten. Van de jongens die met C A bezig zijn". Die bouwketen stonden plot seling op de plek waar zijn terras is, vertelt Boer. "En dan zul je het meemaken dat ik straks ge woon precariorechten moet beta len voor m'n terras. Ja, zo werkt de bureaucratie toch?" "Alle gekheid op een stokkie, waar moet ik m'n terras nou neerzetten? Ja, je kunt het na tuurlijk weer positief opvatten en zeggen dat die bouwketen een soort windscherm zijn. Maar dan toch wel een beetje een ruw windscherm volgens mij". Parkeren (3) De parkeerpolitie laat zich in het straatje niet meer zien en als ze komen, dan bekeuren ze nie mand - dat is de klacht van beide heren. En Labrujère zal bewijzen dat hij gelijk heeft; dat is zo ge beurd, even geduld. Even later zit hij aan tafel met een telefoontoestel - zo eentje met draadloze bediening. Het nummer van de parkeerpolitie kan hij dromen, dus dat hoeft hij niet op te zoeken. Het gesprek: "Moet u luisteren meneer, ik weet het nou niet meer... jazeker er staat een hele hap auto's voor m'n deur... ko men jullie nou bekeuren?... nee?... en waarom dan niet?... o, jullie moeten eerst goede palen krijgen van de gemeente... goed materiaal, zegt u... ja, ja, ik be grijp het... jullie komen gewoon niet". Boer: "Paaltjes, paaltjes, ze moeten hier gewoon een muurtje metselen". De Beer van de parkeerpolitie Koffiebaas La brujère op de Vrouwenkerk koorstraat: "Fei telijk mag hier geen auto staan. Wat zie je? Een he le hap blik". (foto Wim Dijkman) geeft toe dat er bijna niet meer wordt gecontroleerd in de Vrou wenkerkkoorstraat. "Dat is on begonnen werk, echt waar. Om de haverklap gaan de paaltjes ka pot, daar heeft Labrujère inder daad gelijk in". "Welke bouwvakker het doet, weten we niet, maar ze gaan er aan. In elk geval hebben wij te gen de gemeente gezegd dat er betere palen moeten komen. Daar zijn ze nu mee bezig". Ondertussen kunnen jullie toch gewoon bekeuringen uit schrijven, die auto's staan daar "Dat is te simpel gezegd. Om te beginnen: schrijf je een bekeu ring uit, dan blijft die auto ge woon staan. Natuurlijk, iemand die drie keer een bekeuring heeft gehad, blijft wel weg". "Maar daar wringt nou juist de schoen: de automobilisten kun nen zo makkelijk ontsnappen. Telkens weer is de straat open omdat er een paaltje in de grond is geslagen. Daarom moeten er eerst nieuwe palen komen. Pas daarna heeft het voor ons zin om te controleren".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3