h Oranjebad vreest sluiting als 'Rijnland' eis handhaaft Medische behandeling pas na uur toegestaan Spreekuur voor Noordwijkse invaliden Rijnsburg wil geld van provincie voor opknappen slechte wegen Val van dak fa*. Hoogheemraadschap wil verhoging zeereep Initiatief van belangenvereniging voor gehandicapten Bewoners dienen klacht in bij politie Leimuidense markt mag Noordwijker ernstig gewond Opgraving aan Paradijslaan is afgesloten VRIJDAG 13 JUNI 1986 PAGINA 19 RIJNSBURG - De gemeen te Rjjnsburg wil bij het pro vinciebestuur aankloppen om geld te krijgen voor het onderhoud van wegen in het bloembollendorp. Dat maakte wethouder K. Brul gisteravond bekend tijdens een vergadering van de ge meentelijke commissie openbare werken, economi sche zaken en financiën. Zelfheeft de gemeente geen geld om de toestand van de wegen in het dorp grondig te verbeteren. "We zulien ons moeten beperken tot lapmiddelen", aldus de wethou der. "De provincie zal moeten bij springen. De gemeente zelf het geld laten ophoesten is een onmo gelijke zaak". Gisteravond moest de commis sie zich buigen over een voorstel van burgemeester en wethouders om 195.000 gulden uit te trekken net natuurhistorisch museum in Leiden gebracht. Daar wordt onderzocht waar het dier voor het herstellen van een aantal (foto Holvast) wegen in het dorp. "Met dit geld WOUBRUGGE - In Woubrugge is gistermiddag een dode inktvis gevonden. Bewoners van de Vierambachts- weg zagen het dier drijven in de Woudwetering en belden de politie, die vervolgens het dode dier heeft opgevist. Volgens een woordvoerder van de politie in Leiderdorp gaat het om een zogenaamde zeekat. Het dier, veertig zal de ergste nood in Riinsburg op dat gebied kunnen worden ge lenigd, aldus B en W. Wel moet daarbij worden aange tekend dat de uit te voeren werk zaamheden aan de wegen 'slechts een beperkte levensduur hebben'. "Afhankelijk van de komende win ters, wanneer veel wegen vorst- schade oplopen, zullen in de toe komst wederom maatregelen no dig zijn". Dit oplappen zal volgens HILLEGOM - Een 25-jarige dak- bedekker uit Haarlem is vanmor gen in Hillegom gewond geraakt bij een val van het dak. De man was aan het werk op het dak van een in aanbouw zijnd bedrijf op de kruising Helineweg/Einsteinstraat in Hillegom. Door nog onbekende oorzaak viel hij door een gat in het dak en kwam hy vijf meter lager op zijn rug terecht. De Haarlemmer is met rugletsel per ambulance overgebracht naar het Elisabeth-gasthuis in Haarlem. het college elk jaar nodig zyn zo lang de wegen niet grondig worden opgeknapt. Beperkt RPF-raadslid D. Oudshoorn en CDA-fractievoorzitter G. Verheij vroegen zich onder meer af of deze manier van werken geen water naar de zee dragen is. "Het is mij ook opgevallen dat het opknappen van wegen slechts leidt tot beperk te resultaten", aldus Verheij. Hij was het echter met B en W eens dat nóg langer uitstel niet mo gelijk is. "Er moet op korte termijn iets aan de wegen worden gedaan", zo meende hij. "Verder uitstel gaat ten koste van de verkeersveilig heid". De commissie adviseerde gister avond om een inventarisatie te ma ken van de toestand van alle wegen in Rijnsburg en ging akkoord met het uittrekken van 195.000 voor het opknappen van de wegen, die er het slechtst aan toe zijn. Dit zijn onder meer het gedeelte van de Oegstgeesterweg op en rond de 'splitsing'. Ook dient de Vinkeweg op een aantal plaatsen te worden hersteld, evenals de Voorschoter- I weg, de Trappenberglaan, de Brou werstraat, Noordwijkerweg en de Kloosterschuurlaan en -weg. NOORDWIJK - Het Oranje- bad aan de Koningin Wil- helmina Boulevard in Noordwijk moet waar schijnlijk verdwijnen. Het 'bad', waar voornamelijk strandhuisjes en stoelen staan opgesteld, bevindt zich in een in het verleden afgegraven stuk zeereep. Het Hoogheemraadschap van Rijnland wil echter ook dit deel van de duinenrij op gewenste Delta-hoogte brengen. "Als het hoogheemraadschap vast houdt aan haar plannen kunnen wij wel inpakken. Het bad kan niet worden verplaatst", zegt directeur D. Kuijt. Het hoogteverschil tussen het Oranjebad en de rest van de zeereep bedraagt nu ongeveer vier meter. Het is volgens Kuijt ook niet mo gelijk de strandcabines, kleedhok jes, toiletten, douches en een kan toortje in de richting van de zee te verplaatsten. "We zouden dan elke keer bij hoog water de zaak moeten afbreken om natte voeten te voor komen. Dat is niet te doen". Kuijt heeft het hoogheemraad schap voorgesteld pal achter het Oranjebad een betonnen muur in het zand te plaatsen. Die muur zou dan tegen de Koningin Wilhelmina Boulevard komen te staan. Om het uitzicht mooi te houden, zou de muur geheel moeten worden inge graven met zand. "Wij hebben nog geen officiële reactie van Rijnland ontvangen, maar ik vrees dat het schap niet akkoord zal gaan met ons voorstel. En dat betekent dus het einde van 75 jaar Oranjebad", aldus een teleurgestelde Kuijt. Onzeker Een woordvoerder van het hoog heemraadschap bevestigde desge vraagd weinig te voelen voor een betonnen beveiliging. "In Katwijk hebben we de sluizen, maar de rest van de kust in ons gebied is geheel beveiligd door een zogenaamde zachte zeereep". Een stuk beton nen muur heeft volgens hem als nadeel dat de overgang tussen be ton en zand zeer kwetsbaar is. "Een flinke storm en het zand wordt weggeblazen", aldus de zegsman van Rijnland. Momenteel voert de exploitatie maatschappij Zeebad, waarvan Oranjebad een onderdeel is, onder handelingen met de gemeente Noordwijk over een nieuw con tract voor de komende tien jaar. Kujjt zegt dat de directie juist met plannen rondloopt om het Oranje bad eens flink op te knappen. "Of die plannen ooit kunnen worden verwezenlijkt is nu maar de vraag". Hoewel Kuijt voorstander zegt te zijn van een goede beveiliging van het achterland, is hij het niet eens met de hoge eisen die de Deltawet stelt. "De zeereep moet hoog ge noeg zijn om een superstorm, die statistisch gezien maar eens in de 30.000 jaar voorkomt, te kunnen weerstaan. Dat lijkt me wat over trokken", aldus Kuijt. Handtekeningen Inmiddels zijn de plannen van het hoogheemraadschap ook be kend geworden bij de jaarlijkse be zoekers van 'het Oranjebad. Hon derden toeristen hebben inmiddels een handtekening gezet onder de brief aan het 'bad', waarin wordt geprotesteerd tegen een mogelijke opheffing. H.J.H. van Boxtel uit Amstel veen, woordvoerder van de bad gasten, zegt: "Tientallen families komen al generaties lang in de zo mer naar het Oranjebad. Met één pennestreek wordt nu onze vaste plek weggevaagd. Dat kan toch niet zomaar". Volgens Van Boxtel zijn de vaste gasten vooral ook boos omdat zij niet tijdig op de hoogte zijn gesteld van de plannen van Rijnland. "Wij willen dat de mogelijkheid wordt geboden hiertegen een bezwaar schrift in te dienen", zo zegt hij. Van Boxtel hoopt dat de protest brief Oranjebad en extra troef in handen geeft om Rijnland te dwin gen van de plannen af te zien. LETSEL - Een 47-jarige inwoner van Hillegom is gisteren met zijn bromfiets tegen een plantebak aan gereden waarbij hij een schouder letsel opliep. Het ongeluk gebeur de op de Zanderij in Hillegom waarlangs onlangs plantebakken zijn geplaatst. De man is met een ambulance overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis in Heem stede. Hij liep ook schaafwonden op. Het Oranjebad i worden gebracht. i Noordwijk aan Zee moet misschien verdwij- De zeereep ter plaatse moet op Delta-hoogte (foto Wim Dijkman) NOORDWIJK - De belan- spreekuur in 't Trefpunt in genvereniging voor gehan- Noordwijk. Lichamelijk ge- dicapten 'Noordwijk voor handicapten die binnen- of iedereen' houdt sinds kort buitenshuis praktische pro twee keer per maand een blemen ondervinden, kun- ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee bewoners van de Wever, die zon dag bij een burenruzie met een chemische vloeistof in het gezicht zijn gespoten, zijn ontstemd over het optreden van de politie. De agenten zouden hebben geweigerd het tweetal naar het Rijncordzie- kenhuis te laten vervoeren voor een medisch onderzoek. Daarente gen werden de twee bewoners, als mede een op bezoek zijnde vrien din, gesommeerd mee te gaan naar het politiebureau voor het afleggen van een verklaring. Pas na een uur werd toestemming gegeven om in het ziekenhuis een onderzoek te ondergaan. De twee bewoners heb ben in een brief aan de commissa ris van politie met een afschrift aan de burgemeester en de gemeente raad protest aangetekend tegen de ze behandeling. Zoals maandag bericht was aan de Wever onenigheid ontstaan over geluidoverlast. Een 25-jarige be woonster, die de geluidoverlast zou hebben veroorzaakt, opende de deur van haar woning toen daar hard tegenaan werd geschopt. Om dat zij moeilijkheden met de buren vreesde, had ze zich 'bewapend' met een spuitflesje met een onbe kend soort gas. Voor haar deur trof ze de buren W. Cramer en me vrouw M.J.M. Iliohan aan, verge zeld van een vriendin. De bewoon ster voelde zich kennelijk bedreigd en spoot met het flesje in de rich ting van het drietal voor haar deur. Volgens Cramer, die mede namens 'Iliohan de brief aan de politie heeft geschreven, was het gevolg be dwelming en irritatie aan ogen en huid. Een politiewoordvoerder deelde mee, dat Cramer het flesje afhandig heeft gemaakt en daar mee de bewoonster weer in het ge zicht heeft gespoten. Aangezien niet bekend was met welk middel was gespoten, ver zocht Cramer de gewaarschuwde politieagenten hen direct naar het ziekenhuis Rijnoord te laten over brengen. Cramer: "Dit verzoek werd abrupt geweigerd en wy wer den daarentegen gesommeerd mee te gaan naar het bureau voor het afleggen van een verklaring". Cramer vervolgt: "Ik wees op de positie van mevrouw Iliohan, die asmatisch en sterk allergisch is en LEIMUIDEN - Het licht voor de 'komst van een weekmarkt in Lei- muiden is gisteravond definitief op groen gezet door de gemeenteraad. De markt zal in principe op dins dagmorgen op het Dorpsplein staan. H.J. Kok (CDA) wilde graag nog een nader onderzoek naar de haal baarheid van de markt, maar dit bleek technisch bijzonder moei lijk. Volgens burgemeester M.J.J.M. Boelen is het belangrijk ste doel het vasthouden van de koopkracht in Leimuiden. De win keliersvereniging heeft gematigd positief gereageerd op het men. hiervoor dagelijks haar medicatie heeft. Buitensporige irritatie van de luchtwegen en haar overgevoe ligheid hadden haar reeds doen braken, haar huid was ernstig ver kleurd en haar ogen waren zeer ernstig geïrriteerd. Ook deze aan vullende argumentatie bleek uw medewerkers niet op andere ge dachten te kunnen brengen". Al dus Cramer in zijn brief aan de commissaris. Bas na een uur kregen de bewo ners toestemming lopend naar Rij- noord te vertrekken. Op uitdruk kelijk protest van Cramer werden de vrouwen alsnog per dienstauto naar Rijnoord vervoerd. De dienstdoende arts heeft vol gens Cramer het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid geraad pleegd om te vernemen welke ge volgen het chemische goedje kan hebben. Na onderzoek kon het ge zelschap weer naar huis. Cramer en Iliohan vinden in hun brief, dat de politie "buiten alle proporties de nadruk hebben ge legd op het politionele aspect, waarbij de medische implicaties schromelijk zijn veronachtzaamd". Kennelijk is in Alphen het verhoor .respectievelijk het in bewaring ne men van meer belang dan het hu mane en medische aspect, zo meent Cramer. "Een directe ver wijzing naar een medicus, mede op grond van mijn uitdrukkelijk ver zoek, had hier op zijn plaats ge weest". Cramer en Iliohan dringen in hun brief bij de commissaris aan op een intern onderzoek. Afhanke lijk van de uitslag overwegen zij nadere stappen te nemen. Inspecteur L. Wiltenburg van de Alphense politie wilde niet veel Het bewuste spuitbusje 'Super Magnum' waarmee boze buren elkaar gas in het gezicht hebben gespoten. (foto Nanno Bioupot) commentaar op de zaak geven. "Sedert 1 januari kennen we een klachtenbehandelingsprocedure. Dat houdt in dat de korpschef ie mand in het korps aanwijst, die de nader onderzoek naar de toédracht doet en binnen dertig uur een ad vies moet uitbrengen aan de com missaris. Die beslist dan of de klacht gegrond is. Als de indiener van de klacht niet tevreden is met de afhandeling, kan hij in beroep gaan by de burgemeester als hoofd vap de politie. Die kan eventueel een onafhankelijke adviescommis sie inschakelen. Ik wil het onder zoek niet in de weg lopen door nu commentaar op de gebeurtenissen te geven". Volgens Wiltenburg heeft nie mand aangifte van mishandeling of andere strafbare feiten gedaan. Het voorhanden hebben en gebrui ken van het spuitflesje met gas is volgens hem strafbaar, omdat het gasflesje volgens de wet wordt ge lijkgesteld met een vuurwapen. NOORDWIJK - Een 19-jarige Noordwijker heeft gisteren een ernstig hoofdletsel opgelopen by een verkeersongeval in zijn woon- De man stak met zijn fiets de kruising Beeklaan/Herenweg in Noordwijk over, maar werd daarbij aangereden door een 24-jarige au tomobiliste uit Noordwijk. De fiet ser is per ambulance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Het kruispunt is beveiligd met verkeerslichten. De politie van Noordwijk wist vanmorgen nog niet te vertellen wie van de twee door rood licht is gereden. nen daarmee op het spreek uur terecht. De vereniging is van plan over de voor naamste knelpunten een nota te schrijven. Volgens A. Ouwehand, zelf niet ge handicapt maar wel nauw betrok ken bij de vereniging, is de belang stelling voor 'Noordwijk voor ie dereen', boven verwachting. In maart van dit jaar namen zeven Noordwijkers, onder wie zes ge handicapten. het initiatief tot de oprichting van de vereniging. Sinds de officiële oprichtingsver gadering begin mei, hebben 30 ge handicapten zich als lid aange meld. "Inmiddels hebben ook de huisartsen, de verkeerspolitie, de Vrouwenadviesraad en de Noord wijkse ondernemers verklaard zich voor onze doelstellingen te willen inzetten", zegt Ouwehand. Het doel van de vereniging is het dorp beter toegankelijk te maken voor lichamelijk gehandicapten. Ouwehand geeft een paar voor beelden: "Stoepen zonder glijden de afritten moeten verdwijnen, de openbare gebouwen moeten goed toegankelijk zyn voor rolstoelge bruikers en er moeten meer par keerplaatsen voor invaliden wor den gereserveerd". Er zijn volgens de initiatiefnemer nog tientallen onnodige obstakels in het dorp. Nota Binnen de vereniging is inmid dels een werkgroep 'Obstakels' ge vormd. Deze werkgroep maakt een inventarisatie van en schrijft een nota over de belangrijkste knel punten. "Die nota leggen we dan op het bordje van burgemeester en wethouders met het vriendelijke, maar wel zeer dringende verzoek iets aan de problemen te doen", zegt Ouwehand. Het spreekuur behelst echter méér. Gehandicapten die thuis problemen ondervinden, kunnen ook in 't Trefpunt terecht. Ouwe hand denkt hierby niet alleen aan rolstoelgebruikers. Ook mensen die op een andere manier gehandi capt zyn, zoals blinden of astma patiënten, kampen vaak met moei lijkheden. "We kunnen proberen ze te helpen met bijvoorbeeld het verkrijgen van een betere woning of een invalidenlift", legt Ouwe hand uit. Hy zegt er wel nadrukke lijk bij dat het spreekuur niet be doeld is voor de 'innerlijke mens'. Voor die vorm van hulpverlening zijn er inmiddels voldoende instan ties". De vereniging heeft nog meer ac tiviteiten op stapel staan. Op korte termijn zullen burgemeester en wethouders van Noordwijk wor den uitgenodigd voor een gesprek. "We moeten eens goed praten over de mogelijkheden om het dorp be ter toegankelijk te maken. Boven dien moet er bij het maken van bouwplannen en nieuwe wegen van begin af aan beter aan invali den worden gedacht". Actie In de zomer wil de vereniging een gele-kaartenactie houden. Ie dereen die zijn auto op een par keerplaats voor invaliden neerzet krijgt een gele brief waarin wordt gevraagd in het vervolg de par keerplaats vrij te houden. Het spreekuur wordt elke twee de en vierde donderdag van de maand van 11.00 tot 12.00 uur ge houden in 't Trefpunt in Noord wijk. ALPHEN AAN DEN RIJN - De opgraving aan de Paradijslaan in Alphen is voorbij. Gisteren waren de medewerkers van dr. J.K. Haal- ebos van de Katholieke Universi teit uit Nijmegen voor het laatst aan het neuzen achter het pand Couvée. "We zitten te ver van het castel: lum vandaan", is de conclusie van de 34-jarige leider van het onder zoek naar Romeinse overblijfselen. Er zijn drie middeleeuwse sloten blootgelegd, alsmede een afval hoop van een kralenfabriekje uit die tijd. Uit de eerste eeuwen zijn vier munten naar boven gekomen, een bewerkte jachtbeker en een hand spiegel van brons en zilver. De on derzoekers konden geen bebou wing uit de Romeinse tijd vinden. "We zitten nu buiten de toenmalige bebouwde kom. Graag komen we nog eens naar Alphen terug, maar dan in de buurt van de Sint Joris- straat", vertelt archeoloog Haale- bos, die daar de restanten ver moedt van het castellum, de vroe gere Romeinse vesting in Alphen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19