Q D Het Jaarboek Film mag niet verdwijnen Innemende film over innemende jongeren 'Almost You': in spoor van Woody Allen Filmquiz in Filmhuis LVC 'Anna Bella' als voorafje VRIJDAG 13 JUNI 1986 PAGINA 17 mwWWï r.Hiissi JÏTi ■■«•■•••■■«■•KM iiiiiiiiiiii SliHlilRSflIIKX» BIOSCOPEN 'Almost You'; regie; Adam Brooks; hoofdrollen; Brooke Adams, Karen Young en Griffin Dunne; theater: Kijk- huis, Leiden. 'Almost You' is een film over rela ties, zoals Woody Allen ze al jaren lang maakt. Hoofdrolspeler Griffin Dunne heeft van Alex net zo'n on handige maar lieve underdog ge maakt als Allen zichzelf vooral in vroegere films presenteerde. Verder spelen trouwens toch leu ke, herkenbare mensen mee in 'Al most You' en er worden een paar leuke grappen in gemaakt, zonder dat de sfeer te uitbundig wordt. Een leuke film dus, op een prettige manier wars van pretenties. De 27-jarige Adam Brooks maakt zijn debuut met deze goedkoop ge maakte film en vond de bekende actrice Brooke Adams - een soort naamgenoot - bereid als commer ciële trekker te fungeren. Het toe val speelde hem bovendien Griffin Dunne in de kaart, die inmiddels dankzij een hoofdrol in de Scorse- se-film 'After Hours' evenmin on bekend is. Dunne en Adams spelen een echtpaar waarvoor de spannende momente van hét samenzijn allang verleden tijd zijn. Maar de onvrede is vooralsnog sluimerend. Het ver haal concentreert zich op Alex. Hij is bedrijfsleider in de textielzaak van zijn ooms en zijn aarzelingen voor een promotie typeren Alex. Hij is niet echt tevreden met het bestaan, maar tevens bang om ho- Brooke Adams als Erica in 'Almost You'. ger te grijpen. Zo gaat het met de meisjes ook af. Het blijft bij bijna. Almost you, zoals de titel ons al leert. Als echtgenote Erica door een auto-ongeluk is aangewezen op de hulp van een verpleegster is de ver boden vrucht binnen handbereik. De verhouding van zuster Lisa laat FILMS OP VIDEO Jarenlang heb ik het moeten aan horen; video, dat is voor de sim pele zielen, kijkvoer voor men sen zonder werk die niet beter weten te doen dan kassie-kijken. Verdedigen tegen dit soort onzin is niet mogelijk, omdat degenen die meesmuilen over alles wat vi deo is altijd behoren tot de niet- bezitters. Bovendien ondersteunde me nig videoverhuurder vier, vyf jaar geleden dit soort meningen door uitbundig te verklaren dat er vrijwel uitsluitend porno-, ka rate- en geweldfilms werden ver huurd. Onlangs hield de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS een onderzoek naar het vi- deobezit in ons land. En wat bleek: het percentage video-be zitters is hoog bij gezinnen met een hoog inkomen en relatief laag bij gezinnen met een laag in komen. Dat lag voor de hand (recorders zijn knap duur) maar er is blijkbaar een officieel on derzoek nodig om fabeltjes te kunnen tegengaan. Er wordt bovendien veel ge huurd. In 1982 huurde nog 50 procent van de videobezitters voorgespeelde banden, in fe bruari van dit jaar was dat per centage 70. De actiefilms zijn en blijven populair, 56 procent van de huurders zoekt het in dit gen re. En dat is dan meteen de reden waarom een groot deel van deze rubriek wordt besteed aan actie films. Neem bijvoorbeeld de tv-sene Miami Vice, populair bij veel kij kers. Ik begrijp niet waarom, maar het is nu eenmaal zo. Wie platvalt van Crocket en Tubbs kan dankzij Esselte CIC zo vaak hij/zij wil kijken naar de 'pilot' van de serie, de extra-lange afle vering die als visitekaartje moest dienen. Het stelt weinig voor. Mooi, echt mooi is 'Witness' van Peter Weir. Goed gemaakt, sterk gespeeld en terecht be loond met nominaties en Oscars. Harrison Ford speelt de hoofdrol en hij is heel goed. Ook van Es selte. Dezelfde distributeur komt met 'Cheech Chong's next mo vie' van het oerkomische drugs duo Cheech en Chong. Span nend, man, te gek, man. Maar als je geen stuk in je kraag hebt, man, dan vind je er geen bliksem Vorig jaar maakte Ulu Gros bard 'Falling in love', een ro mantische film met Meryl Streep en Robert de Niro, twee sterren van wie veel werd verwacht. Gek genoeg werkte het niet. In plaats van elkaar op te peppen leek het of Streep en DeNiro elkaar wil den overtroeven, in elk geval klikte er iets niet tussen de twee en hoe goed Grosbard het ver haal ook in beeld heeft gebracht je blijft merken dat er iets scheef zit.Een heel aardige, en goede, actrice is Sissy Spacek ('Carrie', 'Missing'). Een paar jaar geleden maakte ze 'Raggedy man', gere gisseerd door haar man Jack Fisk. Spaceks tegenspeler is de veelgeprezen acteur/schrijver Sam Shepard. Het verhaal dat zich afspeelt in Texas vlak na de oorlog is niet erg sterk, maar de acteurs houden de film aardig op de been. PETER DE ZWAAN Geslaagde leerlingen schooljaar 1986/ 1987. LEIDEN - Aan de technische school C. Sweris zijn de volgende leerlingen ge- Metaal: M. v.d. Berg, M. Gul, R. v. Gyls- wijk, M. Heemskerk, M. Hoogduin, D. Klinkenberg, A. Ouahoud, M. Wassing, R. Sikkel en R.v.d. Zwet Praktijkverklaring: P. de Bruin. Timmeren: R. Boot, M. Ciere, M. Kroe zen, R. Kuijvenhoven, W. van Rhijn, W. Sirach, C. de Vos. Praktijkverklaring: J. Benning. Metselen: R. Bakker. M. Blom, S. Ha maker, P. Hartevelt, R. Holswilder, R. Hoogstraten, E. Kluivers. G. van Waard. Praktijkverklaring: Alex Olijerhoek. Schilderen: J. v.d. Berg. M. Brandt, J. Geervliet, K. v. Haastrecht, M. v. Hame ren, E. Hansen, R. Kroezen, F. Mechel- se, H. Nonkes, A. Perfors, A. van Pola- nen, J. de Prie, K. Visser, P. v.d. Vlist. Praktijkverklaring: E. Duivenvoorden, W. de Mol, A. Ouahoud. derwijs) zijn de volgende leerlingen voor het eindexamen geslaagd: Motorvoertuigentechniek H. van Al phen, C. Beeloo, M. van Bendorps, R. Brussee, M. van Duyn, S. Konings, C. Kraaljenoord, E. Meijer, M. Meyvogel, H. Ravensbergen, M. v.d. Reyden, S. de Ridder, T. Roerig, A. Sari, R. Schouten, R. Zirkzee, J. Breedeveld, J. Burggraaf, P. van Dyk, M. Dijkshoorn, R. van Duy- venbode, J. Flippo, G. Lemstra, R. Noordermeer, A. v.d. Plas. J. Regeer. H. v.d. Reyden, D. Ringelberg, R. de Rooij, P. Slootweg. R. Springer. J. v.d. Werff, G. Breedeveld, C. Brekelmans, E. Brou wer, P. Galjaard. J. v.d. Marei. W. v.d. Mey, W. v.d. Oever, J. Ravensbergen, R. Swart, J. Verbaas. Bouwtechniek-timmeren P. v.d. Ak ker, M. Benning, A. van Berkel, R. Bin- (foto pr) ook te wensen over. En als Alex buiten Lisa om haar vriend leert kennen (zonder dat de één weet dat de ander.... enzovoorts), ontspint zich een rollenspel dat alle facetten van een klucht heeft. Dankzij het talent van de vier betrokken ac teurs blijft het vermakelijk. BART JUNGMANN Eén van de aardigste tradities uit de Nederlandse filmjoumalistiek zal maar alle waarschijnlijkheid verdwijnen: Het Jaarboek Film. De zesde editie rolde een week ge leden bij Uitgeverij Het Wereld venster van de persen en ligt thans voor de prijs van f29,50 in de win kels. door Pietervan Lierop Allereerst een jaaroverzicht van de belangrijkste filmfeiten uit binnen- en buitenland, aangevuld met een lijst van de in 1985 toegekende Os cars en Gouden Kalveren, plus de onderscheidingen van Berlijn, Cannes, Venetië. Dan volgen 100 pagina's met langere artikelen: over het veertigjarige bestaan van het Nederlands Filmmuseum, over producent Matthijs van Heijnin- gen, over regisseur Johan van der Keuken, over regisseur Chantal Akerman, over Woody Allen, over Rijk de Gooijer en over Nastassia Kinski. De volgende 90 pagina's bieden de credits van alle buitenlandse films die vorig jaar in Nederland werden uitgebracht, veelal gekop peld aan mini-recensies. De Neder landse films worden vervolgens uitgebreider getypeerd en geprofi leerd via reacties uit de pers. Bij elkaar een weelde aan naslagmoge lijkheden kortom. Het Jaarboek Film is in de loop der jaren is uitgegroeid tot een unieke publicatie die wordt ge steund en gevoed vanuit alle gele deren van de Nederlandse film- journalistiek. Juist die diversiteit blijkt een speciale attractie te kun nen veroorzaken via de sandwich formule. Wie in film is geïnteres seerd vanuit dezelfde invalshoek waarmee Fred van Doorn gefasci neerd naar Nastassia Kinski kijkt, krijgt in een volgend hoofdstuk au tomatisch Froukje Hoèkstra's be wondering verwoord voor de Bel gische cineaste Chantal Akerman. Juist door deze opzet is het Jaar boek Film in staat de belangstel ling voor film zowel te verdiepen als te verbreden. Het is onbegrijpelijk dat dit niet wordt ingezien door de Raad voor LEIDEN - Na de filmnacht afgelo pen zaterdag organiseert het Film huis (Breestraat 66) komende woensdag een filmquiz in het ka der van de jubileumviering van het LVC. De aanvang is 20.00 uur en er nemen vier teams aan deel: afvaar digingen van LAK-Cinema, het Kijkhuis, het Leidsch Dagblad en het Filmhuis zelf. Ook is er een pu- blieksquiz. de Kunst, die de Filmafdeling van het Ministerie van WVC heeft geadviseerd de subsidiëring voor volgend jaar te staken. Dat zou in houden dat de prijs van het boek omhoog zou moeten naar 45 gul den en dan kun je èr gelijk mee op houden. Dat zal waarschijnlijk ook gebeuren. Want bij WVC is men de gewoonte aan het ontwikkelen om adviezen blindelings op te volgen, speciaal als ze kostenbesparend zouden kunnen zijn. Toen Raad-voorzitster Pauline Terreehorst vorige week het eerste exemplaar van het Jaarboek Film 1986 aangeboden kreeg, liet zij zich dusdanig honend over deze uitga ve uit, dat je er zowel woedend als diep droevig van kón worden. Vooral ook omdat mevrouw Ter- reehorst namens de Raad meedeel de dat er voor filmpublicaties best geld beschikbaar is, dat evenwel in de toekomst gestuurd zou moeten worden in de richting van journa listen die een maand verlof moeten opnemen om de filmminnende we reld te verblijden met een hele of halve wetenschappelijke verhan deling. Dit standpunt nu, is simpelweg snobistisch verpakte kortzichtig heid. Er is niets tegen het type pu blicaties dat de Raad voor de Kunst voorstaat en wél zou willen steunen. Punt is alleen dat de wei nige voorbeelden die we er in Ne derland van hebben aan de straat stenen niet te slijten zijn gebleken. Er bestaat in Nederland geen lezer spubliek voor. Dat neemt natuurlijk niet weg dat zo'n lezerspubliek er wél zou moeten komen. Juist via de Jaar boeken Film wordt geprobeerd die door iedereen gewenste serieuzé belangstelling voor filmkunst aan te kweken. Hoe arrogant en vooral dom is het om willens en wetens de ruiten in te gooien van een broei kas, omdat je al dat wit geverfde glas maar een ordinair gezicht vindt en omdat je denkt dat het geld beter besteed zou zijn aan het planten van kokospalmen op een Nederlands bietenveldje. Het houdt weer niet over deze week. Eruit springt 'Brewster McCloud', een oudje van Robert Altman die woensdag via Neder land 2 wordt uitgezonden. Het uitgangspunt is beslist niet nieuw: iemand is bezeten van vliegen. Bud Cort speelt Brew ster McCloud, een man die ervan droomt eens in het plaatselijke sportstadion tot stijgen te kun nen komen. Hij bestudeert nauwkeurig de eigenschappen van vogels en drie vriendinnen zijn maar al te graag bereid hem te helpen. Jaloezie kan niet uit blijven. Sally Keilerman en Shel- (OP)NIEUW 'Pretty in Pink' - Lido, Leiden 'Never say never again* - laatste Bond-film met Sean Connery op nieuw in roulatie, Euro, Alphen 'The terminator' - Arnold Schwarze negger gaat tekeer als een Rambo, City, Katwijk 'De Lift' - uitstekende horror-film van Dick Maas, City, Katwyk 'Schatjes' - anarchie in de familie. City, Katwijk 'De IJssalon' - jood sluit de ogen voor Duits gevaar, City, Katwyk BLIJVERS 'Les uns et les autres' de mam moetfilm van Claude Lelouch, waarin hij een tijdperk beschrijft, Luxor, Leiden 'Delta Force' - een actiefilm uit de Golan-stal met Chick Norris in de hoofdrol, Lido. Leiden. 'Runaway Train' - spannende film over achtevolging van een trein, Li do, Leiden en Euro Alphen 'Jewel of the Nile' - vervolg op Ro mancing the stone, Lido Leiden 'Out of Africa' - Meryl Streep en Ro bert Redford hebben relatie in Afri kaans plaatjesboek, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Teachers' - Lichtvoetige film over het docentenkorps op een high school, Euro, Alphen SEXFILMS NACHTFILMS 'De hete meisjes van Graaf Bruno' Rex, Leiden. 'Gretige grietjes' - Euro, Alphen. 'Meisjes voor extra wensen' - Euro, Alphen. 'The runaway train' - Euro, Alphen. 'Never say never again' - Euro, Al phen. DEN HAAG 'Enemy mine' - Asta (463500), 16 jr. 'Pretty in pink' - Asta, al. 'The jewel of the Nile' - Asta, al. 'After hours' - Babylon (471656), al. 'Out of Africa' - Babylon, al. '3 Mannen en een wieg' - Babylon, al. The Coca - Cola kid' - Cineac (630637), 16 jr. 'Murphy's law' - Cineac, 16 jr. 'Never say never again' - Cineac, 12 'The jewel of the Nile' - Euro jr. 'Runaway train' - Metropole, 12 jr. 'El Norte' - Metropole, 16 jr. 'De laatste dollar$ op vakantie' - Odeon (462400), al. 'Venom' - Odeon, 16 jr. 'House' - Odeon, 16.jr. The Delta Force' - Odeon, 16 jr. 'Pikant kant' - Le Paris (656402), 18 jr. 'Great sexpectations' - Le Paris, 18 jr. 'Passions' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM 'Enemy mine' - Alfa (278806), 16 jr. 'Pretty in pink' - Alfa, al. 'Kiss of the spiderwoman' - Alfa, 12 jr. 'Sans toit ni loi' - Alfa, 16 jr. 'Abel' - Alhambra (233192), al. 'Fool for love' - Alhambra, al. '3 Mannen en een wieg' - Bellevue Cinerama (234876/266227), al. The jewel of the Nile' - Cinerama, al. 'Out of Africa' - Calypso (266227/ 234876), al. 'Mama is boos' Calypso, al. 'Zy die zondig leven' - Centraal (248933), 18 jr. 'A passage to India' - Cineac, (243639), al. 'The Coca-Cola Kid' Cinecenter, (236615) 16 jr. 'My beautiful Laundrette' - Cine- center, 16 jr. 'De nacht draagt jarretelles' - Cine- center, 16 jr. 'Witness' - Cinecenter, 12. jr. 'Out of Africa' - Cinema (151243), al. 'Pretty in pink' - Cinema, al. 'Murphy's law' - City (234579), 16 jr. 'House' - City, 16 jr. 'Rumble Fish' - City, 12 jr. 'De laatste dollar$ op vakantie' - Ci ty. al. 'Remo' City, 12 jr. Topgeheim (S)pionnen' - City, al. 'Never say never again' - City, 16 jr. 'Rembetiko' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'The damned', - Kriterion, 16 jr. 'Clair de femme' - Kriterion, 16 jr. 'Meisjes van Manhattan',' - Parisien (248933), 18 jr. 'The delta force' - Rembrandtplein- theater (223542), 16 jr. 'Venom' - Rembrandtpleintheater, 16 jr. 'Ludwig' - The Movies (245790), 16 jr. 'Tangos' - The Movies, 16 jr. 'Sans toit ni loi' - The Movies, 16 jr. 'Abel' - Tuschinski (262633), al. 'Runaway train' - Tuschinski, 12 jr. 'Gejaagd door de wind' - Tuschins ki. 12 jr. 'The Berlin Affair' - Tuschinski, 16 'Fool for love' - Metropole (456756), al. 'Absolute beginners' - Tuschinski, 'Abel' - Metropole, al. 'Gejaagd door de wind' - Metropole, 12 jr. 'Never say never again' - Tuschins ki, 16 jr. 'After Hours' - De Uitkijk (237460), 16 jr. FILMHUIZEN Helmut Berger als Ludwig. Luchino Visconti maakte veer tien jaar geleden 'Ludwig'. Het Kijkhuis vertoont deze film, waarin Helmut Berger, Romy Schneider en Trevor Howard de hoofdrollen vertolken, tot en met woensdagavond. Een ode aan de romantiek via de lotgevallen van de kunstminnende krankzinnige koning Ludwig de tweede van Beieren. (19.30 uur). Maandagavond is hier 'Erendi ra' van Ruy Guerra met Irene Pa pas te zien. Het is het droevige en ongelofelijke verhaal (van Garcia Marquez) over een meisje dat door haar duivelse grootmoeder tot prostitutie wordt gedwongen. (20.00 en 22.15 uur). (foto PR) Dinsdag draait 'Desperately seeking Susan' (20.00 en 22.15 uur) en woensdag 'Midnight ex press' met Brad Davis en John Hurt over de lotgevallen van een drugssmokkelaar die in Turkije tot levenslang wordt veroor deeld. (20.00 en 22.15 uur). In het Filmhuis LVC is nog tot en met donderdagavond 'Stal ker' van Andrei Tarkowski te zien. (21.15 uur). Donderdag gaat hier 'La Caza' van Carlos Saura draaien, een film over drie vijfti gers en een jongeman die op ko nijnenjacht gaan. Het uitstapje ontaardt echter in een mensen jacht en de jongeman moet de vlucht nemen. (20.00 en 21.15 uur). TELEVISIE ley Duvall doen ook mee (Neder land 1, 20.33 uur) WC Fields doet het goed dezer dagen. De VPRO wijdt een festi valletje aan de Amerikaanse ko- miek en omdat België 1 zich ook niet onbetuigd laat, is 'The bank dick' zelfs tweemaal (zaterdag en zondag) te zien. In deze film speelt hij een klaploper die een baantje als bankbewaker krijgt aangeboden en er serieus over denkt met de daar verworven kennis zichzelf te verrijken (za terdag op België 1 om 16.00 uur, zondag op Nederland 2, 22.32 uur). Duitsland 3 besteedt aandacht aan de Franse filmpionier Jean Vigo en doet dat woensdag met 'Zéro de conduite' (22.30 uur) de korte film 'Taris, roi de l'eau' (23.55 uur) en een documentaire over Jean Vigo. De Fransman die al op 29-jarige leeftijd overleed, was slechts in kleine kring be kend. Zijn minieme oeuvre geldt echter als een hoogtepunt in de Franse cinema. Ten slotte volgende week vrij dag op Duitsland 1 'Niagara'. Een spannende film met Marilyn Monroe die bij de beroemde wa tervallen zich van haar echtge noot probeert te ontdoen. Huygens, R. Jansen, M. de Jong, J. Montanje, W. Regeer, B. v.d. Staak, S. de Vries, L. van Beelen, K. v.d. Blom, M. Borst, P. Bouthoorn, P. Hoogewoonink. P. Meijer, W. Mooyman, R. Schreuder, W. Stokman, M. Wanrooij, S. van Win den, W. Bekker, E. Borst, R. Devilee, S. van Gorkum, M. Henzen, J. Hoogweg, E. Kooreman, P. Langezaal, A. Philippo, R. Poeliejoe, J. Regeer, R. de Romijn, M. Slewe, H. Boudewijn, E. Buis, M. Ede laar, R. Knijnenburg, F. Onderwater, S. Reijerse, M. Schrama, L. Zirkzee. Bouwtechniek-stukadoren J. Era- dus, R. Kijk in de Vegte, A. de Meij, L. Pluimgraaff, M. Poulina, F. de Vries, A. Ginjaar, W. Heyns, M. Janson. A. v.d. Kant, G. Poortvliet, R. Voorham. Extra-opleiding C-niveau W. Bak ker, P. van Beek, W. Blok, P. Dusoswa, R. Fasel, J. Glasbergen, P. Groenveld, P. Hallewas, E. Hogewoning, J. Jansen, F. Lelieveld, R. van Loon, M. Luijnen- burg, B. Molmans, J. Nozeman. M. Paar- dekooper, G. Ridderhof, M. van Rijn, S. Ritfeld, J. Rozier, R. Tebrugge, P. Ver schoor, M. Zandbergen. Mechanische techniek M. Beije, M. v.d. Blom, P. van Bohemen, P. Boon, J. Dreef, A. Duyndam, M. Olsthoorn, H. Ouali, A. Rijsdam, J. Schoneveld, M. Te- leng, F. Vink, R. Zwetsloot, G. v.d. Drift, H. Jansen, A. Litunov, J. van Osnabrug- ge, R. Peters, P. Pijnacker, P. Privé, L, van Teijlingen, P. Baeten, M. Bakker, B. Bracht, J. van Cassel, D. van Gent, J. dé Groot, H. v.d. Hoogen, J. Kuit, E. van Leeuwen, D. Lonis, A. Morssink, R. Oudshoorn, T. Paauw, R. Peters, V. de Reede, F. Schilthuizen. Q. Verbree, M. Zonderop. Huishoud- en nijverheidsonderwijs M. Aarts, S. Beynders, J. Hockx, C. Se- lier, M. Toorenburg, R. Zirkzee, M. An ker, F. Bakker, M. Blok. S. de Cler, T. Dubbeldam, J. van Egmond, A. Freke, J. Fuchs, A. v. Houten, E. de Jonker, S. de Klerk, A. Mooten, N. Perfors, M. San ders. P. Scheerders, S. Spiegeler, J. Steenvoorden, C. van Tol, J. de Wit, S. Boeff, H. v.d. Haak, G. Honsbeek. M. Janssen, J. Knegt, Y. Knotter, M. Lui ten, P. Oosterom, M. de la Rie, I. Riet- kerke, M. Rijsbergen, E. Schouten, M. Schreuder. D. Selier, J. Singeling, M. Steyger, D. Verschoor. Elektrotechniek M. Bardaa, B-. Ben- nink, R. v.d. Berg, R. Blom, M. Brokaar,- M. Evers, R. van Ispelen, F. Jasperse, H, v.d. Kamp, W. Liem, R. Nell, H. van Oos- terhoud, N. den Os, R. Plaryer, R. Pola- ne, M. Remmerswaal, D. Roeleven, J. van Schie, E. Selyser, A. Stikkelorum, R. van Tuijl, D. Vincourt, P. Weijer- mans, R. de Wilde, D. de Wit, J. Zonne veld, C. de Boer, C. Bol, A. v.d. Born, D. Brouwer, M. Brouwer. R. de Cuba, R. Filippo, N. Holswilder, E. Hooymans, W. Nagtegaal, E. Onderwater, A. Plu, G. Tiggelman, A. van Velsen, A. Verhoeks, S. Verschoof, J. Bakker, R. Fasseur, T. Gijzenij, R. Handgraaf, R. Harthoorn, R. Hogetoorn, H. van Kampen, P. Karre- gat. R. van Lith, J. Orth, J. Rozier, O Tunay, J. Zirkzee. Brood/banketbakken R. de Bruin. M. Hoogenboom, F. Hoogerwerf, C. van In- gen Schenau, C. Mostert, B. Raaphorst. B. Rutgers, P. Slewe, P. Stijger. H. Thierry, A. Toussaint, D. Vonk, J. Doh- terom, F. Duk, P. v.d. Giessen, M. Ver-i laan. Koken/serveren H. Bom, C. van Dijk, P. Voorham, F. Voorzaat, P. v.d. Zwart,' R. Dekker, S. Henzen. G. Kleijn, D. Kol man, R. Li, C. de Louw, J. Misset. R. van Mourik, J. v.d. Sloot, R. Steenbergen, W. Borreman, N. Fakkel. A. Fresco, S. Galjaard, K. Hartevelt. R. Hendriksen. R. van Leeuwen, C. Mentink, L. van Milt, E. van Oosten, R. Overdevest, A. Vermeer, D. Vermeulen, P. de Vries, M. Brusche, M. Droogh. R. van Ewyk, A. v.d. Geest, H. van Holland, I. Korpers- hoek. A. Lieverse, M. Pronk, P. van Sta veren, E. Verduin, J. Versteegen, J. Vos, R. Voskuil, F. Zaalberg, R. van Zonne veld. *'Prety in Pink' wordt vooraf gegaan door 'Anna Bella', een Neder landse tekenfilm die dit jaar werd bekroond met een Oscar. Het filmpje werd gemaakt de Deen Borge Ring die sinds de jaren vijftig in Nederland werkt. 'Anna Bella' vertelt het levensverhaal van twee zusters. 'Pretty in Pink'; regie: Howard Deutch; hoofdrol len: Molly Ringwald, Andrew McCarthy en Jon Cryder; theater: Lido, Leiden John Hughes heeft zich razendsnel opge werkt tot de belangrijkste maker van jonge- renfilms. In een genre waarin het met de Porky's en Hot Bubblegums kwalitatief matig is gesteld, onderscheidde Hughes zich met de spraakmakende praatfilm 'Breakfast Club' en het uitbundige 'Weird Science'. Als producent en schrijver is hij nu de belangrijkste man achter 'Pretty in Pink'. Een innemende film met opnieuw de jonge- renproblematiek als uitgangspunt. Het aar dige is dat Hughes erin slaagt - in tegenstel ling tot veel films in dit genre - de jeugd in zijn waarde te laten. Hij haalt geen flauwe grappen met hun puberdrama's uit, blaast i op tot onmogelijke proporties en houdt het sentiment op een paar mo menten na keurig binnen de perken. Dat laatste bereiken debuterend regis seur Howard Deutch en Hughes door veel humor in 'Pretty in Pink' te stoppen. En ook de grappen onderscheiden zich op een belangrijk punt van andere jongerenfilms: ze zijn leuk. Vooral als Jon Cryder in zijn rol van Duckie ten tonele verschijnt. Duckie is een druk en alert baasje dat zijn oog al jaren geleden liet vallen op hoofdper soon Andie. Zij is het meisje dat zich pretty Blaine (Andrew McCarthy) zoekt Andie (Molly Ringwald) op in de platenzaak waar ze werkt. Een ver liefdheid krijgt enigszins gestalte. (foto pr) in pink (lekker in roze) voelt. Andie vindt Duckie wel grappig, maar ziet meer in Blai ne. Alleen: Andie is arm en Blaine is rijk. En twee klassen op één kussen, dat is vol gens Andie vragen om problemen. Die problemen laten Deutch en Hughes dan ook uitgebreid de revue passeren. 'Pretty in Pink' is daarmee allesbehalve een uitzonderlijke film. Maar het is prettig te constateren dat er tussen het vele kaf ook nog koren zit. B.J.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17