'Meer solidariteit van het gezonde deel van de natie' Vuurproef CDU in Nedersaksen Interview Staatssecretaris Van der Reijden: Achtergrond Dominees niet in politiek VRIJDAG 13 JUNI 1986 PAGINA 11 Hij heeft, als waarschijnlijk be kendste staatssecretaris van dit ka binet, het kostenbewustzijn in de ndh ambtstermijn aan de orde van de dag. Maar hij hield stand. wereld van de volksgezondheid te ruggebracht. Bij de werkers in de gezondheidszorg is hij dan ook wei nig geliefd. Conflicten met huisartsen en specialisten waren vooral de laatste maanden van zijn DEN HAAG - Staatsse cretaris Joop van der Reij- den kwam onlangs in het nieuws met een uitgelekte notitie over de kosten van de volksgezondheid. Een eigen risico van duizend gulden voor ziekenfonds patiënten bij opname in het ziekenhuis zou een van de mogelijkheden zijn om de uitgaven voor de gezondheidszorg te beper ken. door Kees Cornelissen en Henri Kruithof Een stroom van kritiek brak los en Van der Reijden haastte zich te verklaren dat het nog slechts enkele losse gedachten betrof, opgetekend op een terrasje in Rome. Toch gaat het wel om iets meer dan losse gedachten. De bewindsman is er ten diepste van overtuigd dat de gezond heidszorg volstrekt onbetaalbaar wordt als er niet blijvend wordt ingegrepen. „Ik denk niet aan een eigen ri sico van duizend gulden, maar ik denk wel aan een eigen risico naar keuze tussen nul en duizend gulden. Een ziekenfondsverze kerde moet kunnen kiezen of hij een eigen risico wil nemen". Bij de lage inkomens is dat vol- j gens hem niet of nauwelijks denkbaar, maar wel aan de top. Bij een inkomen van vijftigdui zend gulden kunnen de mensen volgens de staatssecretaris wel een eigen risico van pakweg dui zend gulden nemen; dat zie je nu ook al bij de particulier verzeker den, die een vergelijkbaar inko men hebben. „Daarom heb ik ook in die*uil- gelekte notitie gezegd: we zullen maatregelen moeten nemen om te verhinderen dat bejaarden en de uitkeringsgerechtigden dat n sico aangaan. En zeker geen dui zend gulden. Dat kan helemaal niet, dat mag niet. Deze moeten niet de mogeli krijgen om te kiezen voor een ei gen risico, want dan loop je de kans dat ze in de problemen ko- Van der Reijden suggereert de genen die een eigen risico willen nemen een lagere premie te laten betalen. „Als je een eigen risico neemt en je blijft daarbinnen, dan krijg je aan het eind van het jaar een bepaald bedrag terug". Ziekenfonds Van der Reijden wil ook het ziekenfondpakket aanpakken. „Daar praten we ai jaren over. Als dat zoden aan de dijk moet zetten, dan kun je niet volstaan met - wat sommigen willen - al leen de pil en abortus uit het pak ket te halen. Het geeft een hoop ellende met degenen die de pil willen hebben en het zet niet „De ziekenfondsen zeggen al jaren: er moet geschoond wor den. Maar ze zeggen niet precies wat er dan geschoond moet wor den. En daarom heb ik gezegd: als je dan eenderde eruit mikt, dan doe je iets heel drastisch, dat weet ik, maar dan kun je ook op brengst verwachten. We kunnen niet meer om elkaar heen blijven draaien". „Myn uitgangspunt is: mijne dames en heren goede medebur gers, wij vergrijzen. Er komen dus meer dure consumenten in de gezondheidszorg. Naarmate we erin slagen om de ouderen langer in ons midden te houden, betekent dat tegelijk een poten tiële aantasting van de zorg, want Oegstgeestenaar Joop van der Reijden is staatssecretaris van wel zijn, volksgezondheid en cultuur. „Maar", zo zegt hij zelf, „in feite heb ik kunnen functioneren alsof ik mi- het geheel wordt onbetaalbaar. Tenzij we aan de andere kant van de leeftijdskolom zeggen: daar moet het kalmer aan. Je kunt het linksom of rechtsom beredene ren, maar het zal moeten gebeu- De bewindsman wijst in dat verband ook op 'de gelukkige ontwikkeling' van de medische wetenschap: naarmate de tech niek zich verder ontwikkelt, wor den er meer dingen mogelijk, en nieuwe technieken moeten kun nen. „Welnu, dat kost meer. Naar mate we er beter in slagen, neemt de behoefte aan die nieu we technieken weer toe. Al die ontwikkelingen maken het no dig dat we aan de andere kant van het palet iets doen. Dat bete kent: of meer eigen bijdrage van de mensen vragen, of zeggen: je kunt die voorzieningen nog wel krijgen, maar dan moet je je er zelf tegen verzekeren". nister van volksgezondheid was". „Als mij gevraagd wordt om in een volgend kabinet bewindsman te worden van WVC, zal ik dat alleen willen doen omdat ik meen dat de volgende minister vooral de volks gezondheid tot zijn takenpakket kan rekenen. Zo niet, dan ga ik lie ver wat anders doen". TT Baby's „Soms worden artsen geïnter viewd voor televisie die zeggen: ik heb te weinig kribben voor te vroeg geboren baby's; ik moet dus kinderen weigeren en die laat ik dan dood gaan; maar dat kan ik niet helpen, de staatsse cretaris moet daar een oplossing voor geven. Ja, de staatssecreta ris is niet het enige en noch het eindstation: aansprakelijk zijn we allemaal". „Onvermijdelijk rijst dan de vraag of we alles kunnen blijven financieren. Ook de dingen waar we nu allemaal zo aan gewend Van der Reijden: aansprakelijk zijn we allemaal. zijn, die we zo gewoon vinden. Het antwoord daarop is: nee. Op dat punt lopen we vast. Ik voor spel enerzijds verdergaande be perkingen in het aantal medi sche verrichtingen. En ander zijds zullen we een toenemende druk krijgen op eigen bijdragen en eigen risico's. En moet je dan niet een beroep doen op de indi viduele burger?". Van der Reijden zegt zich ove rigens te realiseren dat dit slechts een verschuiving van kosten betekent en niet onmid dellijk een bezuiniging. Maar hij stelt daar tegenover dat het indi vidu meer wordt betrokken bij de medische verrichtingen en de gevolgen daarvan. Dat zal, meent hij, zeer waarschijnlijk tot lagere uitgaven en lagere kosten leiden, zodat er lucht komt voor oude ren, gehandicapten en chronisch zieken. Maar, zo voegt hij er aan toe, de mensen met de laagste in komens moeten worden ontzien. „De kwetsbare groepen: de ou deren, de gehandicapten en de chronisch zieken zullen we de noodzakelijke medische voorzie ningen - en de daarbij behorende ■maatschappelijke dienstverle ning - moeten blijven geven en aan de andere kant zullen we hen niet aan financiële risico's moe ten blootstellen". „De gezonden in de samenle ving zullen we de vraag moeten voorleggen: kunnen we niet een stapje terug? Een mogelijkheid is het overdragen van een deel van de kosten van de kwetsbare groepen naar de minder kwets bare groepen, dus meer solidari teit vragen van het gezondere deel van de natie. Zij het in ande re zin dan vroeger". Kostenbesef Op de vraag of hij het in die afgelopen drieënhalf jaar naar zijn zin heeft gehad antwoordt Van der Reijden met een vol mondig 'ja'. Hij is er zeker van te hebben bijgedragen tot een oplossing van de problemen in de gezond heidszorg. „Iedereen is meer dan ooit betrokken bij het vraagstuk van de kosten en hoe we het moeten financieren". „Het lijkt erop dat het haast over niets anders meer gaat, het accent is sterk op de ombuigin gen gekomen. Daardoor ontstaat de indruk dat er niet aan de toe komst wordt gedacht. De aan dacht van het publiek daarvoor is wat weggezakt in de geweldige nadruk op alle maatregelen die moesten worden genomen om de kostengroei tot staan te bren gen". Dat is gelukt? „Ja, de vijf mil jard is bijna gehaald, op zo'n honderd miljoen na wellicht". De bewindsman beschouwt dat als de grootste prestatie uit zijn ambtsperiode. Hij licht toe: „In de jaren zeventig verdubbelden de kosten in ruime mate. Nu zijn we zover dat in 1985 en 1986 de omvang niet stijgt respectieve lijk iets daalt, als men rekening houdt met loon- en prijsstijgin gen". Is er, afgezien van de volksge zondheid, nog meer gebeurd? Van der Reijden: „Bijvoor beeld in de maatschappelijke dienstverlening. Maar zelf denk ik nu het eerst aan het werken, denken en praten over de gehan dicapten. Dat is van minstens zo grote betekenis. Dan heb ik het niet over het inkomenspeil van die mensen, maar over een ster ke verbetering van het verzor- gingspeil. En speciaal dat van de geestelijke gehandicapten". „Wat ik ook erg belangrijk vind is het denken over hoe het verder moet gaan met de eigen verantwoordelijkheid voor je ge zondheid. Het gaat erom dat al die narigheid niet zo maar over ons komt, maar dat we er wel wat aan kunnen doen. Niet meteen naar de professionele hulpverle ning lopen. We proberen nu een breuk in dat denken - dat het niet anders kan - te bereiken". Van der Reijden beschouwt het als zijn grootste verdienste dat hij de jarenlange groei van de uitgaven voor de volksgezondheid tot staan heeft kunnen brengen. Bijna vijf miljard gulden heeft hij bezuinigd en hij er is er trots op. Aan het eind van zijn (eerste) ambtsperiode een gesprek. Ook dat heeft volgens de be windsman alles te maken met de kostenstijging. „Er zijn nog an dere, westerse landen, waar elk jaar de kosten met vijf tot tien procent stijgen. In Nederland moet dat niet meer gebeuren; de ontwikkeling naar de vraag wat we er zelf aan doen, moet op gang worden gebracht. Juist nu de kosten zijn gestabiliseerd". Eigen bijdrage Heeft Van der Reijden beslis singen genomen die hij liever niet wilde? „Ja, de invoering van de rijks daalder eigen bijdrage op medi cijnen voor ziekenfondsverze kerden. Dat had ik liever niet ge daan, het is niet zo'n fraai instru ment. Omdat de chronisch zie ken en veel bejaarden er het meest door worden getroffen. Bovendien werkt die bijdrage niet zo effectief. We hebben wel het geraamde bedrag ermee bin nen gekregen. Maar het heeft niet geleid tot afremming van de kostenstijging bij geneesmidde len. In het begin hebben artsen er aan meegewerkt dat de kosten stegen door grotere hoeveelhe den per recept voor te schrij- „En juist wat de kosten betreft moeten we zien de balans in evenwicht te houden. Nogmaals: het succes van de zorg betekent opnieuw een potentiële aantas ting van die zorg. Geestelijk ge handicapten werden vroeger thuis gehouden, in 'de voorka mer' weggestopt of in een inrich ting ondergebracht. Nu zyn ze menselijker in ons midden. Maar de problemen worden groter naarmate dit streven beter slaagt. Dan zullen we dus in an dere delen van de gezondheids zorg en voor de gezonden minder moeten doen". Van der Reijden geeft onmid dellijk toe dat dan het risico wordt geschapen dat mensen zich niet (extra) verzekeren. Daarmee is volgens de bewinds man echter de solidariteit niet verdwenen, zoals wel wordt ge zegd. Wel is er sprake van een overdracht van degenen die een eigen risico krijgen naar degenen die dat beslist niet kunnen beta len. „Netter klinkt: we geven een eigen risico, omdat er niet meer betaald kan worden", zegt hij. Van der Reijden erkent, dat de overheid hier en daar dwingend zal moeten blijven optreden om de beoogde bezuinigingen te kunnen halen. Hij constateert, dat betrokkenen er op vrijwillige basis niet in slagen overeenkom sten te bereiken die hetzelfde re sultaat hebben. „Ik zeg dat na ja ren van discussie. Er is geen par tij, zoals de verzekeraars, die echt kan afdwingen. Ruzie en op schudding zullen er dus blijven. De overheid moet blijven optre den het is niet anders". De bewindsman zegt overi gens nog niet te weten hoe er de komende jaren moet worden om gebogen. „Er zijn verschillende mogelijkheden om de specialisti sche kosten te beheersen. Alle artsen in dienstverband - dat wil vooral de PvdA. Maar ik ben er niet van overtuigd dat het dan minder kost. Je kunt het specia listenbudget zonder meer in dat van het ziekenhuis stoppen. Dan wordt de ruzie naar het zieken huis verplaatst. Ook niet aan trekkelijk." „Of je kunt in de verwijskaart de honorering van de specialist verwerken. Een combinatie van de tweede en de derde mogelijk heid kan ook. Het volgende kabi net zal dit probleem als een van de eerste op het gebied van de gezondheidszorg moeten aan pakken". BONN - De 55-jarige CDU-politi- cus Ernst Albrecht regeert de deel staat Nedersaksen al tien jaar als een verlicht despoot. Op 6 februari 1976 nam de CDU na 30 jaar SPD- heerschappij de macht over. Sinds dien heerst in de deelstaat de 'Al- brecht-politiek'. Vier jaar geleden verpletterde hij de SPD en haalde de absolute meerderheid. Niets leek een herhaling van dit succes zondag in de weg te staan. Maar 'Tsjernobil' heeft roet in het christen-democratische eten ge gooid. Ernst Albrecht, een fervent voorvechter van kernenergie, heeft de angst die ook in Nedersaksen is ontstaan zwaar onderschat. Zelfs nu is de boodschap van Albrecht nog: „Het is net als met alcohol. Ik drink mijn borreltje en vaak een glaasje wijn, hoewel mijn dokter zegt dat het beter zou zyn als ik he lemaal niets dronk. Zo moeten we ook deze zaak met de radio-activi teit zien. Wat er bij ons op de grond is gekomen, is volledig zonder ge vaar, maar nog beter was het na tuurlijk geweest als er helemaal geen radio-actieve neerslag was ge weest". Geen woord verder over Tsjernobil. De duizenden die Al brecht dit keer op keer horen zeg gen hadden eigenlijk wel iets meer verwacht van hun eerste man, vooral ook omdat Tsjernobil het centrale thema is bij alle verkie zingsmanifestaties van de Groenen en van de SPD. Albrecht verkondigt slechts dat Nedersaksen met hem 'het geluk kiest' en daarbij geeft hij zijn eigen gezin steeds als voorbeeld. Datzelf de geluk zal allen ten deel vallen, als zijn CDU aan de macht blijft. De geborgenheid als alternatief voor de rood-groene chaos. Al brecht toont zich nog steeds zelf verzekerd, hoewel daar gezien de voorspelling weinig aanleiding voor is. De naam van zijn sociaal democratische tegenstander Ger hard Schroder komt niet over zijn lippen. Schroder is geen partij voor hem, vindt Albrecht. Koning Vele CDU-partijbonzen hebben er tot voor kort ook zo over ge dacht. Toen Schroder SPD-lijst- trekker werd, zagen de christen democraten dit als een geschenk uit de hemel. De vroeger zeer linkse, vaak provocerende Schro der had toch geen enkele kans te gen 'koning' Albrecht. Maar dat ligt mede door Tsjernobil nu an ders. De 42-jarige Schroder vecht voor de winst. Naast Ernst Albrecht oogt hij jongensachtig. Schroder loopt het liefst in trui en broek, maar heeft zich aangewend ook keurig in het pak te verschijnen. En Schroder gaat Tsjernobil niet uit de weg. „De angst van conser vatieve moeders is niet anders dan die van een SPD-stemmende moe der. Ook ik ben bang geweest na de radio-actieve wolk." En verder „simpelweg de schakelaar van alle kerncentrales omdraaien is natuur lijk fout". Hij doelt daarmee op de Groene eis naar directe stillegging van alle kerncentrales. „Ik beveel de weg van de ommekeer aan. Daarmee moeten we nu direct be ginnen. Geen nieuwe kerncentra les, geen Kalkar, geen Wackers- dorf'. Schroder komt uit een arbeiders gezin. Zijn vader was los werkman, zijn moeder is nog altijd werkster. Hij werd in 1944 geboren, een paar maanden nadat zijn vader aan het front was gevallen. Schroder groei de op in een barak op een sport veld. Een hard werkende moeder en om de haverklap een deurwaar der aan de deur om beslag te leg gen op hun bezit, maar er was niets om in beslag te nemen. Na de dorpsschool had Gerhard op 14-jarige leeftijd zijn eerste baantje. Maar 's avonds volgde hij het avondgymnasium en daarna studeerde hij rechten. Als jong ad vocaat maakte hij niet alleen maat schappelijk snel carrière maar ook in de politiek steeg zijn ster. Schroder is zijn verleden nooit vergeten en dat komt hem nu in een harde verkiezingscampagne uitstekend van pas. Hij kent de problemen van de vele sociaal zwakkeren. door Hans Hoogendijk Zelfingenomen Ernst Albrecht, 55 jaar, is in alles het tegenovergestelde van Schro der. Een man van goede afkomst, filosofisch ingesteld en diep gelo vig. Ook een man die snel carrière heeft gemaakt, maar wel op een heel andere manier dan Schroder. Albrecht was een aantal jaren een hoge ambtenaar bij de EG, toen manager by een groot concern en vanaf 1976 minister-president van Nedersaksen. Tot zijn vrienden- en kennissenkring horen prinsen, gra ven en de industriële topmanagers. Met de 'gewone' man heeft Al brecht vrijwel geen contact. Tot voor enkele jaren werd hij binnen zijn CDU gezien als een toekomstig bondskanselier, maar daar spreekt nu niemand meer over. De man maakt een bezadig de, bijna zelfingenomen indruk. Zeker als hij zich byna openlijk be klaagd over de steun die hy vanuit Bonn krijgt. In grote advertenties en speciale CDU-partijkranten worden vooral de Groenen verketterd. „Zij willen door straffeloos drugsgebruik hom derdduizenden jongeren in het ver derf storten. Als de roden en dê groenen de verkiezingen winnen zullen chaoten plunderend en verr nielend door onze straten trekken. Moordenaars en seksuele misdadi- gers zullen vry komen, want de Groenen willen de ME en de ge vangenissen afschaffen" En over het gematigde abortusstandpunt van de Groenen, schrijven de CDU-partystrategen; „De Groenen willen dat alle babies in het moe derlijf tot de geboorte aan toe ge dood kunnen worden. Met deze mensen wil de SPD een coalitie vormen. Stop de roden en de groe nen. Wij laten ons land niet kapot maken". Woorden uit de CDU ad vertenties en uit het door de chris ten-democraten uitgegeven 'Duit se Maandblad'. Ook over de liberale FDP is de CDU niet al te vriendelijk. Volgens de meeste prognoses haalt deze partij de noodzakelijke vijf procent niet en komt daardoor niet in het nieuwe deelstaatsparlement. Mochten de liberalen het niet haf len, dan ziet de toekomst voor Ernst Albrecht er somber uit. Weliswaar heeft SPD-kandidaat Gerhard Schroder keer op keer verzekerd geen coalitie met de Groenen te willen, maar als het puntje bij paaltje komt zal Schro der zich waarschijnlijk wel door de Groenen aan een meerderheid la ten helpen. Zelf zegt hij daarover: „Ik ga niet met een bord in de land dag staan met de tekst: kies mij niet". Zondag bepalen de kiezers in Nedersaksen niet alleen hoe het verder gaat in hun deelstaat, maar ook wat er met de Bondsrepubliek gaat gebeuren. Komt de SPD na tien jaar weer aan de macht, dan beschikt de partij in ,de Bonds- draad, een soort Eerste Kamer, over de meerderheid van de zetels. En hoewel de Bondsraad Helmut Kohl het regeren niet onmogelijk kan maken, kan de raad hem het leven wel erg zuur maken. En dat is met de algemene verkiezingen van begin 1987 geen prettig voor uitzicht voor Helmut Kohl en zijn christen-democraten De bepaling in de kerkorde dat dienstdoende hervormde predi kanten geen staatsrechtelijke functie mogen aannemen wordt niet geschrapt. Daartoe besloot de hervormde synode gisteren in Doorn met 27 tegen 22 stemmen. De predikant A. Polhuis (Rot terdam) had drie jaar geleden de zaak aanhangig gemaakt. Hij vindt het maar niks, dat kerkelij ke voorschriften een predikant beknotten in zijn rechten als staatsburger. Een hervormd pre dikant kan bijvoorbeeld wel voorzitter van een politieke par ty zyn, maar geen lid van de ge meenteraad van Tietjerkstera- deel. De tegenstanders zijn bang dat partijpolitieke standpunten van een predikant tot grotere onenig heid en verscherping van tegen stellingen leiden. Ook zien zij pastorale problemen als zo'n functie te veel tijd van de predi kant zou vergen. Het desbetreffende voorschrift dateert van 1877. In eerste in stantie ging de synode vorig jaar wel akkoord met een wijziging van de bepaling, maar na advies van de classes (regionale kerk vergaderingen) zag ze er nu toch vanaf. - De hervormde Raad voor Kerk en Israël zal het contract met de predikant G. H. Cohen Stuart, theologisch adviseur van de Nederlandse Hervormde Kerk in Jeruzalem, niet verlen gen. Dat contract loopt in 1988 af. Tussen raad en predikant bestaat een kwestie, waarover de voor zitter van de raad, dr. K. Blei (Haarlem), de synode gisteren tij dens een besloten zitting inlicht te. Dr. Cohen Stuart, die sinds 1982 in Jeruzalem werkt, heeft tegen het besluit van de raad be roep aangetekend bij de her vormde commissie voor bezwa ren en geschillen. De synode wacht nu op die uitspraak. Co- hen Stuart kreeg gisteren van de synode geen steun. Hij toonde zich na afloop ver bitterd. De raad had, volgens hem, al een besluit genomen voordat de beoordeling zou be ginnen. Cohen Stuart (47) ver klaarde nog steeds niet te weten waarom het contract niet wordt verlengd. Van de kant van de raad is alleen meegedeeld, dat er 'diepgaande verschillen van in zicht' met hem bestaan. Heilloze weg Zuid-Afrika. Het gerefor meerde synodebestuur vraagt in een telegram minister Van den Broek van buitenlandse zaken, al zijn invloed te gebruiken om de Zuidafrikaanse regering "terug te roepen van de heilloze weg waarmee zij bloedige confronta ties uitlokt". De rooms-katholieke bis schoppen van Nederland zijn be zig met een openlijk protest te gen de aanhouding van geloofs genoten in Zuid-Afrika, onder wie be secretaris van de bis schoppenconferentie, pater Smangaliso Mkhatshwa. Kardi naal Simonis beraadt zich nog of hij persoonlijk zal interveniëren. Geen gas. Het gasbedrijf in Zwolle heeft gisteren de gastoe- voer afgesloten naar de woning van de familie Smitskamp in Ommen. Chris Smitskamp trad vorige week af als voorzitter van de Basisbeweging van kritische groepen en gemeenten in Neder land. Hij hield al een tijd f5,72 per maand van zijn gasrekening in ten gunste van het vredes- fonds van de Beweging Weige ring Defensiebelasting. De bezwaren van Smitskamp komen hierop neer, dat hij in ge weten geen enkele verantwoor- ding kan dragen voor het defen siebeleid en dat hij daaraan op geen enkele manier wenst mee te betalen, ook niet via de belas tingheffing op het gasverbruik. Gehuwde priesters. Volgens de persdienst van het rooms-ka tholieke aartsbisdom Utrecht is in de publiciteit 'op kwalijke wij ze' de indruk gewekt dat kardi naal Simonis een nieuw beleid zou voeren ten opzichte van ge- hiiwde priesters. De persdienst gaf deze verklaring uit naar aan leiding van de berichtgeving over de installatie afgelopen zon dag van de gehuwde priester H. de Jong als pastoraal medewer ker in Twello. De kardinaal heeft zich bij de ze benoeming gehouden aan de regels van de Rooms-Katholieke Kerk ten opzichte van priesters die zijn gaan huwen, zegt de ver klaring. Kardinaal Willebrands benoemde De Jong al in 1980 tot pastoraal werker in Heino. Om dat daar onvoldoende fiiHSR waren en met het oog op het ge zin De Jong (drie kinderen) ging het aartsbisdom op zoek naar een andere werkkring; het vond die in Twello. De Jong heeft het bestuur van het aartsbisdom beloofd, dat hij zich geheel aan de regels van de kerk zal Kbudeh. BoVendien zal hij het penningmeesterschap van de Vereniging voor gehuwd en ongehuwd Priesterschap neerleggen; die ijvert voor af schaffing van hel verplichte celi baat. (De Nederlandse bisschoppen besloten al, geen gehuwde pries ters meer aan te stellen in het pa rochiepastoraat. Maar de gehuw de priesters die al waren be noemd bleven in functie). Ds. Koster Katwijk aan Zee. De gere formeerde predikant P. C. Kos ter in Katwijk aan Zee gaat jubi leren; 25 jaar geleden werd hij in Roodeschool tot predikant be vestigd. Na Noord-Groningen werkte hij in Monster, IJmuiden en Aalten. Sinds augustus 1981 in Katwijk. Zondagmorgen gaat ds. Koster voor in een dankdienst in de Triumfatorkerk en dinsdag avond 17 juni om half 8 is daar een receptie. Katwijk aan den Rijn. Er ko men vier gratis concerten in de Dorpskerk te Katwijk aan den Rijn: op de dinsdagen 17 en 24 juni en 1 en 8 juli (8 uur). Koren verzorgen de eerste twee, vocale en instrumentale solisten de an dere. Dinsdag 17 juni treedt op het koor 'Vokalis' uit Leiden met als dirigent Ab van Kapel en als organist Rob van Effering (mu ziekleraar in Katwijk). Hervormde Kerk: beroepen te Medemblik (hervormd-gere formeerd 'Samen op wég') kandi daat mevrouw J. M. Baaij Hou ten, te Anloo-Annerveen kandi daat mevrouw A. J. Yntema Utrecht; aangenomen naar Bilt- hoven W. van Bruggen Wasse naar, naar Haarlem (sociaal ba sispastoraat) kandidaat J. Beu- mer Krommenie; bedankt voor Zuilichem-Nieuwaal A. Vlietstra Melissant; toegelaten tot de evangeliebediening D. M. de Jong Utrecht; beroepbaar W. L. Andel Katwijk, L. D. Horjus Ne- derhorst den Berg en mevrouw L. M. van Prooyen-Schuurman Utrecht. Gereformeerde Kerken: be roepen te Amersfoort L. Prinsen Duisburg-Ruhrort. Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Enumatil (Gr.) R. ter Beek Nijmegen. Christelijke Gereformeerde Kerken: be dankt voor Oud-Vossemeer A. van Heteren Werkendam. Gere formeerde Gemeenten: beroe pen o.a. te Boskoop kandidaat G. J. van Aalst Nieuw-Beiierland

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11