'Wat ik voel ga ik doen' Robbedoes weer Franse aangelegenheid Jong zijn in Israël kortweg achtergrond Boekje over breakdance, graffiti en andere trends WOENSDAG 11 JUNI 1986 PAGINA 19 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Waldheim De Oostenrijkers hebben zich weinig aangetrokken van de in ternationale protesten tegen één van hun presidentskandida ten en de 67-jarige Kurt Wald heim afgelopen zondag met rui me meerderheid tot hun eerste burger gekozen. Over Waldheim doen al geruime tijd verhalen de ronde over een minder fraai oorlogsverleden. Zelf doet hij die verhalen af als leugens en laster, maar het is wel duidelijk geworden dat Waldheim - ooit secretaris-generaal van de Ver enigde Naties - het één en ander over zijn verleden heeft verzwe gen. In diverse landen lopen on derzoeken naar het nazi-verle den van Waldheim. De Israëli sche regering is zelfs zo boos over de verkiezing van Wald heim dat zij haar ambassadeur uit Oostenrijk heeft teruggeroe pen. In enkele stripbladen, die net zijn verschenen, worden deze maand een paar pittige zaken aan de orde gesteld. Het Strip schrift gaat in zijn jongste num mer in op de perikelen bij de Bel gische francofone uitgever Du- puis, die onlangs naar het Waalse Charleroi is verhuisd. Het strip maandblad Wordt Vervolgd (Casterman) stelt Bommels hei ligheid aan de kaak. Op 20 mei verscheen een extra op de toekomst gericht nummer (2510) van het weekblad Robbe does. Het is een wat slordig ge drukt nummer met een ongelijk matige bladspiegel. Als grap laat Terence zien hoe 'vroeger' een stripverhaal werd gemaakt, met in onbruik geraakte attributen als potlood, penseel en schrijf stift. Dat gaat 'nu' allemaal per computer, zoals blijkt uit het computer getekende verhaal Shatter van Michale Saenz en Peter B. Gilles. Proefkonijn Zonder dat ze het beseffen fungeren jaarlijks duizenden patiënten in Nederland als proefkonijn bij medische expe rimenten. Dat heeft de Consu mentenbond gezegd. Volgens die bond komen buitenlandse onderzoekers zelfs speciaal naar Nederland om experimen ten te doen die in hun eigen land zijn verboden. Vooral op kan kerpatiënten zou nogal eens het één en ander worden uitgepro beerd. Een bepaalde behande ling wordt dan gepresenteerd als een mogelijkheid om bij voorbeeld amputatie te voorko men. De patiënt geeft vervol gens z'n toestemming. Met een mengeling van verba zing, ergernis en afgrijzen zat Nederland bijna twee jaar gele den voor de buis te kijken naar het spektakel rond de onder gang van de RSV. Ruim 3 mil jard gulden overheidssteun bleek in een bodemloze put ge gooid, duizenden mensen kwa men op straat te staan, en mi nister Van Aardenne (economi sche zaken) bleek de Tweede Kamer te hebben voorgelogen over de RSV. Vuurwerk genoeg dus toen een parlementaire commissie onder voorzitter schap van CDA-kamerlid Van Dijk de ondergang van het Rijn- schelde-Verolmeconcern tot op de bodem ging uitzoeken. Een van de hoofdrolspelers was de voormalige RSV presi dent-commissaris De Vries. Hoe verder het onderzoek vorderde, hoe meer opschudding er ont stond over de oud-RSV-topman. De Vries werd uiteindelijk zelfs beschuldigd van meineed, lie gen tegenover de commissie ter wijl hij onder ede stond. Een he le zware beschuldiging, want voor meineed kun je in Neder land jaren de cel indraaien. De Vries kon zonder rekenin gen te overleggen tonnen onkos tenvergoedingen incasseren. Op een keer zou hij zelfs 648.000 gulden dubbel hebben gedecla reerd: zowel bij RSV als bij het bouwbedrijf' Bredero, waarvan hij directeur en commissaris was. Volgens De Vries was dat allemaal overdreven. Hij had dat per ongeluk gedaan en toen de fout was ontdekt, had hij dat bedrag netjes teruggestort op een rekening van Bredero. Maar dat was volgens de on derzoekscommissie niet waar. De rekening waarop de RSV- topman dat geld had terugge stort, was namelijk helemaal niet van Bredero. Hij stond wel op naam van het bouwbedrijf, maar De Vries was de enige die daarvan geld kon opnemen. Het was dus eigenlijk een privé-re- kening en De Vries had dat geld in feite helemaal niet terugge geven. De Vries had dus gelo gen, vond de commissie. En zo werd De Vries beschuldigd van meineed. Vorige week heeft de rechter toch in het voordeel van De Vries beslist. Die vindt dat de omstreden Bredero-rekening wel degelijk een zakenrekening was, en geen privé-rekening. En dus heeft De Vries die 6,5 ton in derdaad netjes teruggegeven en daar helemaal niet over gelo gen, aldus de rechter. Commis sievoorzitter Van Dijk vond dat maar een vreemde uitspraak. De officier van justitie ook, want die heeft besloten om nu naar een hogere rechter te stap pen. Het muisje De Vries krijgt zo toch nog een heel lang staar tje. SJAAK SMAKMAN Har Brok en Rob van Eyck zijn voor Stripschrift gaan praten met Jos Wauters, uitgever bij De Standaard in Antwerpen en in het stripvak begonnen bij Du- puis. Robbedoes is zijn zelfstandige positie ten opzichte van zijn Francofone tegenvoeter Spirou kwijt geraakt. Jos Wauters heeft zich destijds sterk willen maken voor een Nederlandse inbreng in Robbedoes, dat nu weer geredu ceerd is tot een uit het Frans ver taalde Spirou. Die beëindiging van de zelfstandigheid had een economische oorzaak. „De nieu we aandeelhouders die in de run ning waren om het Dupuiscon- cern te kopen, wilden graag slui tende balansen", vertelt Jos Wauters. „Robbedoes draaide toen met een verlies van pakweg drie mil joen gulden en dat is behoorlijk wat, samen met Spirou. Het lag voor de hand dat dit gemeen schappelijke verlies op beide weekbladen intern verminderd kon worden door terug te keren tot de oude formule, waarin Rob bedoes gewoon weer strips uit Spirou in Nederlandse vertaling ging brengen. Terug naar de ene ware schaapsstal dus". Nieuw talent Wauters (en hij niet alleen) was b|j Robbedoes op zoek naar nieuw talent, dat een verfrissing zou moeten betekenen. Zo trok hij Gerrit de Jager aan. Naar zijn mening dient er ook aan de toe komst te worden gedacht, want de coryfeeën worden oud, hun produktie vermindert begrijpe lijkerwijze. Als hoofdredacteur van zo'n stripblad kun je bijvoor beeld niets meer doen met een Franquin, Lambil of Berck. En wanneer Wauters naar Neder land kijkt, constateert hij dat een uitgever als Van Wulften („die voor zover ik weet door iedereen in Nederland verguisd wordt") baanbrekend werk heeft gedaan. Volgens hem zou hij eens een prijs moeten hebben. „Hij heeft de euvele moed gehad om wat minder bekende jongens bij de kraag te pakken (en hij heeft ze waarschijnlijk méér dan hen lief is bij de kraag gepakt!), maar hij durft wel. Hij heeft een goede staat van dienst voor de Holland se strip, dat is een feit". Waarbij haast onvermijdelijk de naam van de Leidenaar Eric Schreurs valt, die ook in Frank rijk populair blijkt te zijn. Er zal altijd een soort scheiding blijven tussen Nederlands en Frans, stelt Wauters vast, maar in die scheiding komt er een soort ver- modernisering. Het afstoten van het Neder landse katern van Robbedoes is volgens Robbedoes-redacteur Erwin Cavens niet alleen een geldkwestie geweest. „Men wei gerde botweg na te gaan wat het effect van zulke Nederlandse strips op de Franse markt zou zijn. Ze vonden het niet nodig om te kijken of een strip als Bie- bel op die markt succes zou kun nen hebben. En werk van Studio Arnhem of Peter de Smet, dat vonden ze ook niet nodig". „Deze situatie is sinds de over name nog geaccentueerd. De nieuwe directie denkt alleen Frans, leeft Frans, ziet alleen Frans en leest alleen Frans. En Nederlands...? Ze weten dat het bestaat, maar verder. Als ik mor gen een nummer zou uitbrengen waarin ik alle strips in het Turks heb laten letteren, zal niemand dat van de directie opmerken". „Ze zijn er bijvoorbeeld ook van overtuigd dat ze in Charleroi heel makkelijk Nederlandstalig personeel kunnen krijgen. Ter wijl Charleroi midden in Wallo nië ligt. Desnoods halen ze ze uit de kolenmijnen of zo. Charleroi is ook de stad met het allerhoog ste percentage zelfmoorden. Mis schien dat ze daarom de Neder landstalige redactie overplaatsen naar die stad. Een 'natuurlijk' verloop van het personeel...". Bommel In Wordt Vervolgd - Caster man dus - gaat Martijn Daalder in op eerder in dit blad geuite kritiek op Marten Toonder. Bom mel was in 1967 onbetwist het vlaggeschip van de Nederlandse strip en misschien wel de eerste, échte strip voor volwassenen op het Europese continent, consta teert Martijn Daalder. Bij Bom mel draait het „om twee elemen ten, twee pretenties: de prenten- tie van satire en die van litera tuur. En beide pretenties zijn slechts tot op zekere hoogte waargemaakt". Toonder had een scherp oog voor de verhoudingen in de Ne derlandse samenleving. „In Bommel wordt een onovertrof fen beeld gegeven van Neder land onder druk van de naoor logse vooruitgang". Het was naar zijn mening te merken dat Toon der in 1965 naar Ierland vertrok. Toonder was het contact met het vaderland verloren, de kwaliteit van Bommel sloop achteruit. Sprekend voorbeeld van het ver val is het Boekenweekgeschenk uit 1982 De Andere Wereld, ken merkend voor de latere Bom mels: „Adequaat getekend, bril jant geformuleerd èn een slecht verhaal". Een Bommelstrip is bovendien voorspelbaar. Volgens Martijn Daalder is wat blijft de pretentie dat Bommel li teratuur zou zijn, „een L pretentie die overigens vooral afkomstig is van Bommelfans en -weten- schappers". En Martijn Daalder concludeert: „Als beeldverhaal is Bommel niet bestand tegen de tand des fijds". Stripschrift, losse nummers f6, Wordt Vervolgd f6,95. De bladen zijn verkrijgbaar bij de stripspe ciaalzaken en diverse boekwinkels. FRANS KEIJSPER Oud-RSV-topman De Vries - zakenrekening of privérekening? (foto ANP) Breakdance en electric boogie, wie kent deze vormen van bewe gen inmiddels niet? Geen enkele video-clip schijnt zonder te kun nen. Maar in werkelijkheid is er niet zo veel van bekend. Waar komt het vandaan en wat heeft het te maken met andere trends, die soms zomaar uit het niets lij ken op te komen. Een instelling, met een naam van een hele mond vol (Lande lijk Ondersteuningsinstituut Kunstzinnige Vorming), heeft een boekje uitgegeven over breakdance, electric boogie, maar ook andere eigentijdse ver schijnselen zoals hip hop, graffi ti, rappen en disco. In dit boekje, dat 'Duizend schijnen' heet, wordt geprobeerd die verschijn selen te plaatsen in een soort sub-cultuur. Voor club- en buurt huiswerkers en danslerarén is het bovendien handig, omdat er in wordt uitgelegd hoe je bijvoor beeld een cursus breakdance kunt opzetten. Breakdance is in de beginjaren zeventig ontstaan in New York. Volgens het boekje 'Duizend schijnen' heeft onder meer ook het Brown-dansen, van de Ame rikaanse zanger/danser James Brown, er een beetje aan ten grondslag gelegen. En een 'schijn' is de term die breakdan- "Just write down Israël is beauti ful", grijnst Sharon Kletter. Ze is zestien jaar, woont in Israël en was enige tijd geleden met haar even oude landgenoot Barak Mats Kevich op bezoek in Neder land, alwaar ze onder meer Lei den en Alphen aandeden. Samen vormen zij één van de in totaal 39 duo's Israëlische jongeren die op uitnodiging van het ministerie van onderwijs van Israël overal ter wereld scholen bezoeken om daar over hun land te vertellen. "Want daarover bestaan nog veel misverstanden", aldus Sharon. Israël mag dan heel mooi zijn, zoals Sharon geschreven wenst te zien, maar zij en Barak leven tevens in een land dat geken merkt wordt door oorlog en ge weld. Vanaf de stichting van de staat in 1948, is het land constant verwikkeld geweest in oorlogen, bijna-oorlogen en conflicten aan de grens. De oorzaken hiervan zijn legio en ingewikkeld. Heel kortgezegd komt het erop neer dat de joden en de Palestijnen el kaar al vanaf de helft van de vori ge eeuw in de haren zitten over wie nu eigenlijk recht heeft op de macht in Israël. En ondanks vele gewelddadige botsingen (niet al leen in het land zelf maar ook met de omringende Arabische landen als Egypte en Syrië, die Israël als staat niet eens erken nen) en evenzovele internationa le bemiddelingspogingen, slagen de joden en de Palestijnen er maar niet in zich met eikaars aanwezigheid te verzoenen. Sharon en Barak hebben dus niet anders meegemaakt dan dat hun land in moeilijkheden ver keert. En ook de jongeren pluk ken daarvan uiteraard de wrange vruchten. B(j voorbeeld voor wat betreft de dienstplicht, die geldt tot de jongeren allang niet meer jong zijn. Niet alleen Barak maar ook Sharon moet, zodra ze acht- cers gebruiken voor hun reeksen bewegingen. Uit éen interview met Fonsy, lid van de Haagse breakdance- groep The Individuals blijkt enigzins hoe de dansers zelf te werk gaan. "Ik improviseer van uit een aantal strakke schijnen, die ik onder de.knie heb, Ik bedenk geen 'choreografie: vooraf. Dat vergeet ik toch maar. Wanneer ik dans komen de bewegingen van zelf; wat ik voel ga ik doen. Het is net een verhaal", vertelt Fonsv. Graffiti wordt in 'Duizend schijnen' tot op zekere hoogte vergeleken met breakdancen. Zoals de sterdanser de choreo grafie bepaalt, neemt de meester tekenaar de beslissingen als het om graffiti gaat. Ook graffiti moet als stroming binnen een ze kere straatcultuur worden ge zien, doceert het boekje. Interessant is om te lezen dat deze vorm van kunst (laten we de discussie over vandalisme en be kladden maar laten voor wat-ie is) de reclamewereld en druk kers driftig inspireert bij de ont wikkeling van nieuwe lettervor men: de earthquake-letter, hot- dog-letter, saloon-letter, de bub ble-letter en de gepantserde let ter. Het versieren van metro's ge beurt meestal 's nachts, zo staat te lezen. Er wordt gekeken of er voldoende verf is, of de kleuren bij elkaar passen, wie voor zak lantaarns en dergelijke moet zor gen. Zelfs een vluchtplan wordt opgezet. Wat spijtig wordt echter vastgesteld det het in Nederland toch vaker blijft bij het spuiten van (schuil)namen en het 'echte' werk hier minder vaak voor komt. Dat is in grote lijnen wat te le zen is in 'Duizend schijnen', dat al met al een boeiende, zij het wat oppervlakkige, blik op de ge schetste sub-cultuur biedt. Wie sterk is geïnteresseerd in deze verschijnselen kan het boek aan schaffen. Wie wil leren break dancen moet daarvoor niet dit boek kopen. Hooguit de buurt- werker of dansleraar die zich wil oriënteren op deze trends en er wellicht wat mee wil doen". 'Duizend schijnen!' is te bestel len door 25 gulden te storten of over te maken op postrekening Een breakdancer, gesignaleerd in de Breestraat tijdens de bra derie van enkele weken geleden. (foto Fred Rohde) RAYMOND PEIL fioezo moeilijk «et klttwi vtaa&t-ie no&... m coed bij? mie cvoot voor mijn WW Sf blootje «sarde bruiloft van tante Sashla Sharon Kletter (rechts) en Ba rak Mats Kevich uit Israël op be zoek in Nederland. 'Over ons land bestaan veel misverstan den'. (foto Holvast) tien is, in militaire dienst. Barak drie jaar, Sharon twee. "Meisjes krijgen wel een uniform, maar geen wapens", zegt ze. "Die ko- men in het leger terecht als bij voorbeeld piloot of secretares se". Bij die twee, respectievelijk drie jaar houdt het echter niet op: elke jongen moet tot hij 55 is elk jaar vier tot acht weken als reservist dienen, elk meisje moet dat tot haar 34e jaar. Omdat alle aandacht steeds is gericht op de 'nationale zaak', kent Israël een hoop problemen waarvoor geen of onvoldoende oplossingen worden aangedra gen. Zo is er een grote kloof tus sen arm en rijk, zjjn er veel te weinig voorzieningen voor de be jaarden en kent Israël in de ste den nogal wat woningnood. Het onderwijs daarentegen is cr wel goed geregeld. Het Israëlisch on- derwijssysteem lijkt op dat in Nederland, zo hebben Sharon en Barak tijdens hun bezoek ge leerd. "Kinderen gaan bij ons eerst naar de kleuter- en dan naar de lagere school, van hun zes-, de tot hun twaalfde jaar", verteit Barak. De leerplicht geldt voor kinde ren van vijf tot zestien jaar, ter wijl er voor kinderen tussen de veertien en achttien jaar die de lagere school niet met goed ge volg hebben doorlopen, speciale cursussen worden georgani seerd. Ouders hebben net als in Nederland de keus uit openbare en godsdienstige (joodse of Ara bische) scholen. In Israël hoeven ze daar echter niets voor te beta len: de staat neemt alle kosten voor zijn rekening. Het middel baar en wetenschappelijk onder wijs is niet gratis; ook in Israël wordt gewerkt met het systeem van de studiefinanciering (stu diebeurs). Wat het sociale leven van de jongeren in Israël betreft: veel jongeren zijn volgens Sharon en Barak actief in politieke jonge renbewegingen.'Zelf zijn ze dat niet; Sharon behoort wel tot een padvindersgroep. Uitgegaan wordt er niet in de mate die wij kennen. "Cafees zoals hier, ken nen we niet", geeft Barak daar voor een reden. Volgens Sharon zijn er in de steden wel veel dis cotheken, ook met het oog op de toeristen, waar Israël het voor haar economie voor een groot deel van moet hebben. Wat Israël niet kent is een grote diversiteit aan televisie- en radio-omroe pen: er is maar één officiële om roep en één televisiezender. Waarop, gelukkig, vindt Sharon, naast alle politiek ook plaats is ingeruimd voor videoclips, welk programma zich in grote belang stelling van de jeugd mag ver heugen: "Het is harstikke popu lair". SIMONE VAN DRIEL (WORDT VERVOLGD)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19