Weer veldslag in Crossroads Succesvol bankier opvolger Sinowatz Explosie in Belgisch lab voor nucleair onderzoek Vernietigend rapport NASA Duizenden zwarten slaags FS straffen Noorwegen vanwege walvisvangst DINSDAG 10 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 KAAPSTAD - Bij nieuwe onlusten tussen zogenaamde 'witdoeke' en 'comrades' in en rond de krottenwijk Crossroads nabij Kaapstad zijn gisteren ten minste 14 personen om het leven gekomen. Bij de gevechten zouden ruim 11.000 mensen betrokken zijn geweest. Evenals een maand geleden zijn er honderden krotten afgebrand. Na de gevechten van vorige maand waren reeds 30.000 inwoners van Crossroads dakloos geworden. door Ruud de Wit De problemen in Crossroads bra ken een maand geleden uit toen zwarte 'witdoeke' - een benaming die zij te danken hebben aan hun witte hoofd- en armbanden - aan vallen uitvoerden op jonge zwarte radicalen, de zogenaamde 'comra des'. Tijdens de gewelddadighe den, welke twee weken aanhielden en waarbij de politie en het leger zich afzijdig hielden, werden zeker 44 personen gedood. Inzet van het geweld tussen de 'witdoeke' en de 'comrades' is de macht over Crossroads. De 'wit doeke', die zich gesteund voelen door de Zuidafrikaanse regering, verzetten zich tegen de links radi cale 'comrades', vooral ook omdat deze weigeren te verhuizen naar Khayelitsha, een in opdracht van de regering gebouwde nieuwe woonwijk, die evenwel veel verder van Kaapstad ligt dan het ver trouwde Crossroads. De reden waarom de Zuidafri kaanse politie en het leger niet in grijpen, ligt voor de hand. Door de massale brandstichting in de krot ten van de 'radicalen' worden de 'comrades' wel gedwongen naar Khayelitsha te vertrekken en door de 'Witdoeke' te steunen wordt be reikt wat jarenlange vruchteloze onderhandelingen niet" konden realiseren. Bij het geweld dat gisteren op nieuw uitbrak, kwamen circa 3500 zwaarbewaoende 'witdoeke' te staan tegenover 8000 'comrades'. En hoewel de politie zegt van alles te hebben gedaan om te verhinde ren, dat de 'witdoeke' zouden op treden tegen de 'comrades', slaag den de eersten er toch in om het laatste bolwerk van de 'comrades', het kamp KTC, in vlammen te doen opgaan. In de strijd die hier op uitbrak en waarbij de 'witdoe ke' hun aanhang van" overal samen brachten, werd aan beide kanten van allerlei wapens gebruik ge maakt, waaronder messen, speren, benzinebommen, knotsen alsmede pistolen en mitrailleurs. Hulpverleners, die naar de direc te omgeving van Crossroads waren toegestroomd na de onlusten van vorige maand, moesten vluchten voor het nieuwe geweld. „De ko gels vliegen alle kanten op", zei een van hen, een sociaal werker van de Universiteit van Kaapstad. Het 'Zolani'-vluchtelingenkamp was het eerste doelwit van de 'wit doeke'. De plaatselijke opvanghal alsmede twee Rode Kruis-tenten gingen in vlammen op. Na het ge weld van de vroege ochtend werd een grote politie- en legermacht rond Crossroads samengetrokken. Twee helikopters vlogen aan houdend over de brandende krot ten. Verslaggevers en hulpverle ners werd daarna iedere toegang tot de wijk ontzegd. Volgens geestelijken en verslaggevers heb ben de 'veiligheidsstroepen' niets gedaan om het geweld van de 'wit doeke' te voorkomen. Hendrickse De aanhoudende onlusten in Crossroads en elders in het land vielen samen met een speciale ses sie van de Nationale Veiligheids raad, het belangrijkste overlegli- chaam dat de Zuidafrikaanse grondwet kent. Hierin hebben be- MOL (GPD/DPA/AP) - In het nu cleaire onderzoekscentrum in het Belgische Mol, op 25 kilometer ten zuiden van Eindhoven, heeft zich gisteren een ontploffing voorge daan in een ventilatie-systeem. Er is volgens de directie geen radio activiteit vrijgekomen en niemand heeft gevaar gelopen. De explosie gebeurde in een la boratorium waar geprobeerd wordt het radio-actieve tritium, een isotoop van waterstof, te ont trekken aan water. Dat tritium is daarbij in lage concentraties aan wezig. Het mankement ontstond in het ventilatie-systeem van de appa ratuur die daarbij wordt gebruikt. In dat. systeem komen echter geen radio-actieve stoffen voor, zo is medegedeeld. In Mol staan enke le kleine nucleaire reactoren voor wetenschappelijke doeleinden. De afgelopen weken hebben zich in twee kerncentrales in Doel bij Ant werpen lekkages voorgedaan, waarbij wel radio-actief water vrij kwam. De bevolking van de Westduitse Bondsrepubliek moet in de ko mende vijftig jaar rekenen op een extra stralingsdosis van tussen de 150 en 200 millirem als gevolg van het kernongeluk in Tsjernobil. Dit Veel leukemie in omgeving kerncentrale LONDEN (DPA/AP) - In de na bije omgeving van de kerncen trale van Dounreay in het noor den van Schotland komt tien maal zo vaak leukemie voor als in de rest van het land. Tussen 1979 en 1983 werden onder jonge mensen tot 25 jaar die op een afstand van maxi maal 12 kilometer van de cen trale wonen, vijf gevallen van leukemie gevonden, terwijl dat statistisch minder dan een hal ve keer zou mogen zijn voorge komen. 'Zonder twijfel komt er rond Dounreay een groot aantal ge vallen van leukemie voor, het geen toeval zou kunnen zijn, maar dat is statistisch gezien zeer onwaarschijnlijk,' zei dr. Mike Heasnan, de directeur ge zondheidszorg in het gebied. De kans dat het cijfer zich toe vallig voor zou doen is 1 op 10.000. De centrale in Dounreay is een prototype van een snelle kweekreactor en opwerkings fabriek. blijkt uit een gisteren door het mi nisterie van wetenschappen in Bonn gepubliceerde voorlopige schatting van de gevolgen van het ongeluk voor de Bondsrepubliek. In hetzelfde tijdvak bedragen de doses natuurlijke straling tussen de 7.500 en 20.000 millirem. Het ministerie heeft het over doorsneecijfers en wijst op de re gionale verschillen waar het de ex tra straling betreft. Volgens het kernonderzoekscentrum in Karls ruhe en het genootschap voor stra- lings- en milieuonderzoek bewe gen de cijfers zich rondom 10 milli rem in de minst belaste en 500 in de meest belaste gebieden. Wat de eventuele uitwerking van de stralingsbelasting bij het ont staan van kanker aangaat, ver klaarde het ministerie van weten schappen dat in de Bondsrepu bliek jaarlijks ongeveer 150.000 mensen aan kanker overlijden. Dit is ongeveer 20 procent der sterfge vallen. Een eenmalige belasting van korte duur met 1.000 millirem betekent verhoudingsgewijs een verhoging van dit gemiddelde bin nen 30 jaar van 20 tot 20,3 procent. De gevolgen van relatief geringe re stralingsdoses over een langere periode zijn daarentegen nauwe lijks onderzocht. Hamm Uit de door helium gekoelde reactor in Hamm-Uentrop komt volgens de Groenen nog steeds ra dio-activiteit vrij. De partij heeft gisteren in Düsseldorf een onaf hankelijk meetrapport openbaar gemaakt, waaruit blijkt dat de ra dio-activiteit in de bodem gestegen Levenslang voor 17 mafia-leden PALMI (AP/AFP/DPA) - Na een tien maanden durend proces heeft een rechtbank in het Italiaanse Palmi gisteren zeventien leden van de Mafia tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De overige van de 110 aangeklaagden kregen straffen van maximaal 61 jaar of werden vrijgesproken. De zeventien leden van de Mafia opereerden in de Zuiditaliaanse provincies Reggio Calabria, Catan- zaro en Cosenza. Zij werden be schuldigd van 27 moorden, vijf ontvoeringen, zestien pogingen tot moord, afpersing en andere misda den. PURE MALT iWHISKY lil I 12 years old A MALMO (AP) - De Verenigde Sta ten hebben afgelopen maandag op de jaarlijkse vergadering van de In ternationale Commissie voor de Walvisvaart (IWC) strafmaatrege len aangekondigd tegen Noorwe gen. Het land houdt zich volgens de Amerikanen niet aan het door de IWC ingesteld moratorium op de walvisvangst. De conferentie in Molmö werd bijgewoond door 41 landen en door waarnemers van de meeste milieu-organisaties, waar onder Greenpeace en het Wereld- natuurfonds. Amerikaanse bronnen bij het congres hebben verklaard dat mi nister van handel Malcolm Baldri- ge in Washington een voorstel voor sancies bij president Reagan heeft ingediend. Reagan heeft drie maanden de tijd om het congres in te lichten over mogelijke stappen tegen Noorwegen. De Amerikaanse maatregel zou kunnen betekenen de Noorse sche pen hun visrechten in alle Ameri kaanse wateren zouden kwijtra ken. Indien de maatregel tegen Noorwegen van kracht wordt loopt ook de export van vis, voorname lijk zalm, sardines en garnalen ter waarde van 350 miljoen dollar ge- Noorwegen heeft al gezegd de walvisvangst niet helemaal stop te zullen zetten en dreigde met het IWC te breken als de maatregel van kracht wordt. De teruglopende walvisvangst in Noorwegen be droeg dit seizoen de helft van vorig jaar. Desalniettemin, verklaarden milieu-deskundigen, zaten bij de laatste vangst zeker 400 bedreigde dwergvinvissen meer. Eerder werden dergelijke stap pen tegen de Sowjet-Unie geno men en Japan loopt nu eveneens het risico door strafmaatregelen getroffen te worden. Japan jaagt in halve de voorzitter, president P. W. Botha ook een aantal ministers zit ting, te weten die van buitenlandse zaken, defensie, justitie, wet en or de en binnenlandse zaken, alsme de de hoofden van de verschillen de veiligheidsdiensten en de op perbevelhebbers van leger en poli tie. De Nationale Veiligheidsraad kwam bijeen, nadat vorige week pogingen van de minister van wet en orde, Louis le Grange, om een aantal wijzigingen in de bestaande veiligheidswetten door het drieka- merparlement te drukken, waren mislukt. Opvallend was, dat de minister zonder portefeuille, de leider van de Arbeiderspartij, de belangrijk ste fractie in het kleurlingenparle- ment, Allan Hendrickse, ook bij de vergadering van de Nationale Vei ligheidsraad was uitgenodigd. Vo rige week spraken zowel het kleur lingen- als Aziatische parlement zich uit tegen de wetswijzigingen van Le Grange. Algemeen wordt aangenomen dat Le Grange zijn nieuwe wets voorstellen nog deze week door het driekamerparlement aangenomen wil zien, vooruitlopend op de her denking yan de Soweto-opstand, die tien jaar geleden op 16 juni uit brak. De wetswijzigingen voorzien in een bevoegdheid voor de minister van wet en orde om 'onlustgebie- den' aan te wijzen, waarin leger en politie nog grotere bevoegdheden krijgen dan ze nu al hebben. In Kaapstad wordt aangenomen, dat de Nationale Veiligheidsraad heeft besloten om de algehele noodtoestand uit te roepen of mo gelijk de staat van beleg, als het kleurlingen- en Aziatische parle ment blijven dwarsliggen bij de voorgestelde wetswijzigingen. Hoge rookpluimen boven de krottenwijk Crossroads. Gematigde elkaar op de vuist. Opnieuw werden honderden gezinnen dakloos. i radicale zwarten gingen massaal met WASHINGTON - In 250 bedrukte pagina's over het vergaan van het ruimteveer Challenger heeft de presidentiële onderzoekscommis sie de blaam voor de ramp en het verlies van zeven mensenlevens gelegd bij NASA, het Amerikaanse ruimtevaartbureau. Het oordeel van de commissie is vernietigend: NASA wist van tekortkomingen in het ontwerp van de stuwraketten en heeft met de shuttle jarenlang een soort Russisch roulette ge speeld. door Henk Kolb De metingen werden in de eerste week van juni, dus na de sluiting van de centrale eind mei, in het ge bied waar de wind van de reactor af waait, verricht. De waarde van de gemeten straling is driemaal zo hoog als na de sluiting. In een beëdigde verklaring stelt de Dortmundse radioloog Dietrich Grünemeyer dat de door hem ge meten waarden een duidelijke ver hoging rond het gebied van de kernreactor inhouden. Zijn me tingsrapport bevestigt de stelling van milieuwetenschappers dat 70 procent van de gemeten radio-acti viteit in Hamm-Uentrop van de reactor afkomstig is en niet het ge volg is van de ramp met de kern centrale in Tsjernobil. e, onder voorzitter schap van voormalig minister van Justitie en Buitenlandse Zaken William Rogers, zegt dat de cata strofe te vermijden was geweest. Het ruimtevaartbureau, dat de re putatie genoot elke taak aan te kunnen, heeft zichzelf onder druk gezet met een overladen lance ringsprogramma. Het rapport zegt niet hoe en op welk moment de astronauten zijn gestorven, van wie op de zeebo dem bij Florida stoffelijke resten werden teruggevonden. De herzie ne shuttle moet volgens de com missie een ontsnappingsmechanis me hebben. Het ruimteveer kan pas weer vliegen met nieuwe stuwraketten, een verbeterd landingsgestel en betere bestuurbaarheid. Twee on afhankelijke commissies die los staan van NASA moeten toezicht houden op de veiligheid van het shuttle-programma (waarin de astronauten meer te zeggen moe ten krijgen) en bij het ruimtevaart bureau in het algemeen. Ook als president Reagan bin nenkort besluit een nieuwe shuttle ter vervanging van de Challenger te bouwen, zal het lanceringspro gramma worden beperkt. Vele ruimtetaken kunnen met onbe mande raketten worden uitge voerd en de commissie beveelt dat1» aan. NASA heeft teveel gezet op de ene kaart van de shuttle, zegt zij. Dit heeft ertoe geleid dat de VS nu voor de lancering van sommige satellieten hebben aangeklopt bij China - het Westen heeft na een reeks van tragisch verlopen lance ringen vrijwel zijn hele ruimtepro gramma moeten stilleggen. Zelfs al waren de verwijten en conclusies van de commissie in grote lijnen al bekend, de harde waarheden in het rapport hebben toch nog velen met stomheid gesla gen. Senatoren vonden het moei lijk te geloven dat NASA jarenlang eenvoudig aan waarschuwingen voorbij was gegaan, om het pro gramma niet te vertragen. Zowel president Reagan, als de nieuwe NASA-directeur James Fletcher, als senatoren onder wie John Glenn (als astronaut eerste Amerikaan in een baan om de aar de) beloofden dat het ruimtevaart- programma zal doorgaan. Fletcher noemde de blaam van de commis sie 'in vele opzichten bepaald niet onverdiend'. haar kustwateren op de dwergvin vis en is de grootste exporteur van walvisvlees ter wereld. Het land heeft inmiddels beloofd een ver bod op de commerciële walvis vangst te zullen respecteren. Wel zal de walvisvaart doorgaan voor de voedingsindustrie en 'weten schappelijk onderzoek', aldus de Japanse delegatie. De Sowjet-Unie heeft aangekon digd om 'technische redenen' in het seizoen 1987-88 met de walvis vaart te zullen stoppen omdat de vloot hard aan reorganisatie toe zou zijn. Een meerderheid van de com-; missieleden stemde in 1982 voor een tijdelijk verbod op de commer ciële walvisvangst, dat van 1986 tot 1990 van kracht zou zijn. De uit spraken van de commissie zijn echter niet bindend. Westduitse gedetineerden gijzelen vrouw HANNOVER (AP) - Twee West duitse gedetineerden die gister avond uit een gevangenis in Han nover waren ontsnapt, zijn enkele uren later weer door de politie gearresteerd. De gevangen vlucht ten in een ter beschikking gestelde auto en met een 31-jarige maat schappelijk werkster als gijzelaar. De gevangenen werden gepakt in het dorp Rethem ongeveer 50 km ten noordwesten van de gevange nis. De twee gevangenen en een politieman raakten licht gewond. Nadat de gedetineerden hun gij zelaar bij Rethem hadden vrijgela ten ramde een achterna gereden politiewagen de auto. De politie opende daarop het vuur, waarbij een van de gevangenen een schot wond in de maag opliep en de an der in het been. Een politieman raakte gewond toen hij bij de bot-, sing uit de wagen viel. De twee mannen hadden in de loop van de ochtend een maat schappelijk werkster gegijzeld en dreigden drie provisorische bom men te laten ontploffen als ze geen vrijgeleide kregen. De gedetineer den ontvingen ook één miljoen mark aan losgeld vqor de maat schappelijk werkster, die zü be- ifden te laten gaan als ze zeker loofd' wisten dat ze niet door de politie werden gevolgd. Oorspronkelijk werd door het tweetal een bedrag van twee miljoen mark geëist. De ontsnapte gedetineerden wa ren een 33-jarige man, die een lan ge gevangenisstraf uitzat wegens doodslag, en een man van 42 jaar die sinds begin mei in voorarrest zat op beschuldiging van ernstige mishandeling. BUJAK - Een onderdirecteur van een administratieve en financiële afdeling van het Poolse ministerie van buitenlandse zaken zou in voorlopige hechtenis zyn genomen sinds de arrestatie van Zbignieuw Bujak, de ondergrondse leider van Solidariteit, Bujak werd eind mei opgepakt in een woning in War schau die op naam staat van de dochter van de functionaris. Vol-, gens zegslieden studeert zij echteri." in de Verenigde Staten. Strijd in Beiroet BEIROET (AP) - De strijd tussen sji'ieten en Palestijnen rond de vluchtelingenkampen bij Beiroet is gisteren de vierde week inge gaan, terwijl Iran en Syrië verdere pogingen ondernamen om de bloe dige gevechten te beëindigen. Zondag en gisteren zijn acht mensen omgekomen en 38 ande ren gewond geraakt in de strijd om de kampen Sabra, Sjatilla en Bouij el-Barajneh, aldus de politie. Voor zover bekend zijn de afgelopen drie weken meerdan honderd men sen gesneuveld en bijna 500 men sen gewond geraakt. 15 juni vaderdag J. HOWARD'S Uelcavè wijn en gedistilleerd Tel. (015)569324' WENEN (AP) - Precies driejaar en 46 dagen nadat hij de roemruchte Bruno Kreisky opvolgde als socia listisch bondskanselier van Oos tenrijk, heeft Fred Sinowatz giste ren zijn ontslag aangeboden. Zijn regeerperiode werd gekenmerkt door affaires en schandalen. De 57-jarige Sinowatz, afkomstig uit een arbeidersgezin, stortte zich na een ambtelijke carriere in 1971 in Wenen in de landspolitiek. Hij werd minister van onderwijs en werd gekozen in het parlement. In twaalf jaar tijd slaagde hij erin het Oostenrijkse onderwijsstelsel in grijpend te moderniseren. In 1981 werd hij vice-kanselier onder Kreisky en in mei van dat zelfde jaar werd hij tevens gekozen tot plaatsvervangend voorzitter van de Oostenrijkse socialistische partij SPÖ. Nadat de SPÖ in 1983 zijn absolute meerderheid in het parlement verloor en Kreisky af trad, werd Sinowatz de nieuwe kanselier. Hij kwam aan het hoofd te staan van een coalitie met de Vrijheidspartij FPÖ. De volgende drie jaar stuiterde de regering Sinowatz van het ene schandaal naar het andere, zonder dat de kanselier er overigens ooit direct bij betrokken was. Niet in de laatste plaats door het wijnschan daal van vorig jaar, verwierf Oos tenrijk zich bij de buurlanden zelfs een reputatie als schandalenrepu- bliek. De kranten meldden de ene cri sis na de andere en menig minister moest in verband met onverkwik kelijke zaken aftreden, zoals minis ter van woningbouw Karl Sekani- na. In de strijd tegen de kerncen trale aan de Donau bij Hainburg kwam het voor het eerst in jaren in Oostenrijk zelfs tot massale de monstraties. De laatste affaire was die van de genationaliseerde in dustrie waar miljoenenverliezen werden geboekt als gevolg van speculaties door de bedrijfsleiders. Sinowatz heeft in de driejaar die hij aan de macht was nauwelijks kans gehad zich te profileren. De indruk die Kreisky had gemaakt was te groot en als de teruggetre den kanselier zijn mening gaf, ver dween die van de zittende kanse lier van de voorpagina's. Dat de verkiezing van Waldheim Sinowatz de politieke kop heeft ge kost komt voor een niet onaanzien lijk deel op zijn eigen konto. Het was Sinowatz die de presidentsver kiezingen in de partijpolitieke sfeer trok nadat de socialistische De afgetreden tussenpausSinowatz (links) en zijn opvolger Franz kandidaat in de eerste ronde had verloren. In de wandelgangen in Wenen werd druk gespeculeerd over de vraag of Sinowatz mogelijk nooit de bedoeling heeft gehad om lang kanselier te blijven, maar dat hij zich drie jaar geleden als 'tussen paus' beschikbaar heeft gesteld om de moeilijke periode na Kreisky voor de partij op te vangen. Insi ders vroegen zich af of Sinowatz zich wellicht alleen tot kanselier had laten benoemen om het leven voor zijn opvolger makkelijker te maken. Onbesmet Met de nieuwe Oostenrijkse kan selier Franz Vranitzky verandert er in de regeringsgebouwen in Wenen meer dan het portret van de rege ringsleiders. Niet belast door 'de erfenis van Kreisky' en onbesmet door de affaires van de afgelopen jaren, zal Vranitzky een nieuwe stijl van regeren in kunnen voeren. De afgelopen jaren heeft hij zich als topman bij een bank en als so cialistisch minister van financiën al een reputatie verworven als een no-nonsense 'macher'. Na een opleiding bedrijfsecono mie stortte de nu 49-jarige Vranitz ky zich in 1961 in het geldwezen. Binnen een jaar kreeg hij een baan bij de nationale bank. In december 1970 werd hij als adviseur aange trokken door de toenmalige minis ter van financiën Hannes And- rosch. In 1976 werd Vranitzky plaats vervanger van de directeur-gene- raai van de Creditanstalt, de groot- 3 ste bank van het land. In 1981 stap- - te hij over naar de in moeilijkhe den verkerende Landerbank, waarvan hij als hoogste man de sa nering leidde. Zijn prestaties daar bij leidden ertoe dat hij in 1984 door het economisch tijdschrift Trend werd gekozen tot man van het jaar. Met zijn benoeming tot bonds kanselier heeft de Oostenrijkse so- 1 cialistische partij direct aangege ven dat economie, belasting en an dere financiële perikelen de inzet zullen worden van de volgend jaar te houden parlementsverkiezin gen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7