HIJ VOERT AKTIE VOOR DE JONGERE JONGEREN ItóiSiSifSiiÉli 'Viespeukerij' rondom ABP Bestuurders van ICTO stappen op Weer schorsing van Haagse gynaecoloog CDA en V VD moeten hun wensenlijsten bijstellen Hl i=ftsir53s r. M^rn&éL'nnT-a iiL-^Lfgfe^ Dolman laakt grote rol ambtenaren informatie Directeur van Alphens bedrijf nog spoorloos Getuige Meijer beschuldigt Van Zon en Masson Kritiek op voorzitter DINSDAG 10 JUNI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 ADVERTENTIE Luister goed, want HIJ vertelt het maar één keer. Alle jongere jongeren met de maten 116 t/m146 die zich lekker voelen in het merk YOU, en alle jongeren met de maten 152 t/m 188 die zich uitstekend vermaken in het merk YOURS, krijgen van HIJ een enorme zomerkorting! «mé En om te laten zien dat het HIJ 1 menes is met dezejongerenaktie, YOUI?8 even wat prijzen: 1 Polo's v.a. 8.- Shirts v.a. 10.- Jeans v.a. 10.- Sweaters v.a. 14.- Shorts v.a. 10.- Jacks v.a. 20.- Vraag niet hoe HI J het kan maken, profiteer ervan: zo lang het kan. Twee jongens gewond bij onbedoelde schietpartij TILBURG (ANP) - Twee jon gens van 7 en 14 jaar uit Tilburg zijn gewond geraakt toen een buurman onderzocht of het pi stool dat het tweetal op een ter rein van de Nederlandse Spoor wegen hadden gevonden, wel echt was. De jongens namen het vuurwapen mee naar huis. De buurman onderzocht pi stool in het bijzijn van de jon gens zo onhandig dat het af ging. Bij de jongste ging de ko gel door een oorlel, om vervol gens bij de ander door de arm te gaan. Na behandeling in het ziekenhuis konden de kinderen overigens weer naar huis. Met het pistool, zo heeft on derzoek uitgewezen, zijn zater dagnacht in Tilburg 6 kogels af gevuurd in een café en in een woning. Daarbij werd niemand geraakt. In deze zaak werden 3 mensen gearresteerd, maar het pistool bleek onvindbaar. Tot dat de onfortuinlijke buurman naar'de politie kwam om het ongeluk te melden. Met name voorstellen op het ge- tuur en de bosbouw en houtpro- bied van volkshuisvesting, ver- duktie. Op geen van deze punten is keer, milieu-en politiebeleid lopen al overeenstemming bereikt. De volgens de woordvoerder van De Vries zei te verwachten dat van- Koning fors in de papieren. De avond wat meer duidelijkheid Vries bevestigde dat de claims van komt over de vraag welke onder zijn partij 'geen kleinigheid' zijn. werpen als geregeld kunnen wor- Eerder al hebben de demissionaire den beschouwd, ministers in hun politieke testa- menten, wensen ter waarde van 10 Terwijl De Vries en Nijpels met miljard, bij De Koning op tafel ge- hun fracties praten, werkt De Ko- legd. ning vandaag aan een nieuw voor stel over de hoofdlijnen van het fi- Gisteravond kwam demissionair nanrieel-economisch beleid Vori- premier Lubbers bü De Koning op fe we,ek konden de onderhande- bezoek. Onderwerp van gesprek laars daarover geen overeenstem- was de vraag wie de invulling van nung bereiken. De nieuwe notitie de extra tegenvaller in de aardgas- wordt volgens De Koning s woord- baten (2 miljard) voor zijn rekening voerder verfijnder "Maar het neemt: de informateur of het huid® ™ordt ^ker geen slikken of stik- ge demissionaire kabinet. Dat is ken - aldus de woordvoerder. Het van belang voor de opstelling voor ™eu«;e voorstel komt morgen aan de begroting van 1987. de orde Ook de bezuinigingen op De onderhandelaars namen gis- de volksgezondheid in de komen- teren een waslijst van 'knelpunten' de kabinetsperiode komen dan aan door, zoals het midden- en kleinbe- de orde aan de hand van rapporten drijf, energie, deregulering, vergrij- van de fractiespecialisten van CDA zing, milieu, politie, welzijn en cul- en WD. DEN HAAG (GPD) - Tweede-Ka- CEC-rapport, dat is opgesteld door mervoorzitter Dolman vindt dat de belangrijkste financieel-econo- ambtenaren een te grote rol spelen mische ambtenaren van verschil- ïn de huidige kabinetsformatie, lende departementen, heeft over- Daardoor lijkt het dat politici zich genomen bij zijn informatiepo- laten dicteren via nota's van amb- ging. Dolman vindt dat politici het tenaren in plaats van andersom. nooit zover moeten laten komen. In een interview met het dagblad in het verleden heeft Dolman al va- Trouw van vanochtend richt Dol- ker kritiek geuit op de steeds gro- man zijn kritiek vooral op de rol tere rol die ambtenaren in de poli die het rapport van de Centrale tiek spelen. Economische Commissie (CEC) heeft gespeeld. Dat rapport werd afgelopen vrijdag aan informateur TE WATER (ANP) - Een busje met De Koning aangeboden. Volgens 9 kinderen in de leeftijd van 6 tot 9 de kamervoorzitter discussiëren de jaar is gisteren op een kruising in ambtenaren met elkaar over het Epe water geraakt. Het busje kreeg noodzakelijke beleid. Normaal is geen voorrang op de kruising van volgens hem dat ministers het be- een personenauto. De bus beland- leid uitstippelen en dat de ambte- de op zijn zij in het water. Na het naren de cijfers leveren. „Nu zie je intrappen van een ruit konden zo- het omgekeerde gebeuren", aldus wel de kinderen als de chauffeur Dolman. en een begeleidster aan wal ko- Indirect heeft Dolman ook kri- men. Alle kinderen op een na zijn tiek op informateur De Koning die ter observatie in het ziekenhuis op- belanriike onderdelen van het genomen. DEN HAAG (GPD) - Het Haagse gemeentebestuur heeft gisteren een 54-jarige gynaecoloog van het gemeenteziekenhuis Leyenburg voor de derde keer geschorst. De arts was juist weer aan het werk ge gaan nadat hij een kort geding te gen een eerdere schorsing had ge wonnen. Aanleiding voor deze stap is een onderzoek dat liet afgelopen weekeinde werd gedaan. De gynaecoloog kwam eerst in opspraak door zijn medewerking aan het aborteren van een mogelijk levensvatbare baby, daarna door het gebruik van zijn eigen sperma bij kunstmatige inseminaties. Tot twee keer toe kreeg hij van de amb tenarenrechter echter gedaan dat hij weer aan de slag mocht. Burgemeester en wethouders van Den Haag verwijten de arts nu 'ernstige medische fouten en nala tigheden'. Toen ide rechter vorige week vrijdag de gyneacoloog toe stemming gaf om weer aan het werk te gaan, vroeg wethouder Martini de geneeskundige inspec tie voor de volksgezondheid de zaak door een derde te laten onder zoeken. Een hoogleraar in de gynaecolo gie (wiens naam niet werd ge noemd) heeft de afgelopen dagen een aantal documenten bestudeerd en daaruit de conclusie getrokken 'dat het niet in het belang is van de patiëntenzorg de arts nog langer te laten werken'. Het Haagse college baseert zich nu op de rechterlijke uitspraak van vrijdag. De rechter zei toen dat B en W de gynaecoloog opnieuw kunnen schorsen 'indien en zodra daartoe in redelijkheid aanleiding bestaat'. Advoncate Sa- lomons van de medicus heeft laten weten opnieuw naar de ambtena renrechter te stappen. Zij kan zich nauwelijks voorstellen dat er nieu we fouten zijn gevonden. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN/MIJ DRECHT - Bij de Mijdrechtse po litie zijn dertig tips binnengeko men over de nog steeds vermiste 51-jarige directeur W. Beijderwel len van het Alphense bedrijf Bies- terfeld Co. De tips kwamen na dat er na beide tv-journaal politie berichten over de verdwenen di recteur waren uitgezonden. De in Mijdrecht wonende Beij- derwellen is vorige week dinsdag spoorloos verdwenen nadat hij voor een afspraak naar Schiphol zou zijn gegaan. Hoewel nog niet alle tips zijn nagetrokken, zit de gouden tip er zeer waarschijnlijk niet bij, aldus de woordvoerder van de rijkspolitie in het district Utrecht, J.H.P. van Haeften. De rijkspolitie tast nog volledig in het duister omtrent de verdwij ning van Beijderwellen. Voor zover de rijkspolitie heeft kunnen vaststellen, heeft de Alphense di recteur geen grote bedragen van zijn bankrekening opgenomen. Ook verder hebben zich de afgelo pen dagen geen nieuwe aankno pingspunten in het onderzoek voorgedaan. Wanneer er sprake is van chantage, afpersing of ontvoe ring zouden de daders, volgens Van Haeften, al van zich hebben la ten horen. Beijderwellen is getrouwd en heeft twee zoons. De Mijdrechtse familie verkeert momenteel in gro te onzekerheid. "We kunnen alleen maar afwachten", zegt de jongste zoon Peter. Mevrouw Beijderwel len is overspannen. Haar zoons be mannen permanent de telefoon voor eventuele meldingen en in de hoop hun vader aan de lijn te kra gen. Directeur Beijderwellen is voor het laatst gezien toen hij dinsdag avond om kwart voor tien van huis vertrok om een onbekend geble ven zakenrelatie van Schiphol op te halen. De man haalde wel vaker zakenrelaties van het vliegveld op. Toen hij vertrok was hij bepaald niet gespannen en was gekleed op een zakenbespreking. Ook van de auto van Beijderwel len, een zilvergrijze Ford Scorpio met het kenteken NS-41-YK, ont breekt sindsdien elk spoor. De ver miste staat bekend als een nuchter, humoristisch, punctueel en hard werkend type. Zijn signalement is als volgt: lengte 1,86 meter, fors postuur en kalend. Wie informatie heeft over de vermiste directeur kan bellen met de Mijdrechtse rijkspolitie: tel. 02979-83447. Beijderwellen is reeds 25 jaar di recteur van de Nederlandse en Bel gische vestigingen van het Duitse afvalverwerkingsconcern Biester- feld Co. Het Alphense bedrijf heeft ruim zestig werknemers. De directeur wordt door zijn perso neel zeer gewaardeerd, aldus de rijkspolitie. Vorige week vrijdag zou de Alphense vestiging het 25- jarig jubileum vieren, maar de feestelijkheden zijn door de plotse linge verdwijning van de directeur voor onbepaalde tijd uitgesteld. MAASTRICHT (ANP) - De 51-jarige W. Meijer, directeur van diverse vennootschappen uit Aalsmeer, had al snel in de gaten dat er bij het ABP 'viespeukerij' aan de gang was. Hij ver klaarde dit gisteren tegenover de Maastrichtse rechtbank in het proces tegen ir. J. van Zon (67), een van de twee hoofdverdachten in de ABP-affaire. Volgens Meijer had hij Lambrechtsen, direc teur van Lakeholding, die nauw betrokken was bij de verkoop van drie winkelcentra aan de Westland Utrecht Hypotheekbank en uit eindelijk aan het ABP, aangeraden voorzichtig te zijn met Van Zon, maar ook met de geschor ste directeur beleggingen van het ABP, mr. dr. E. Masson, de andere hoofdverdachte. Lam brechtsen had Meijer gevraagd wat hij eigen lijk aan moest met een verzoek van Masson en Van Zon om aanbiedingsbrieven op naam van Van Zon te verwijderen en andere brieven van een andere datum te voorzien. „Ik heb hem bezworen dit niet te doen. Daar krijg je narig heid van. Helaas is het toch gebeurd". Ook raadde Meijer Lambrechtsen aan met een mysterieuze brief naar een notaris te stap pen en die daar in bewaring te geven. Deze brief, die afkomstig was van de beheerder van maatschappij Yenwood op het Britse kanaalei land Jersey, was gedateerd op 19 mei 1983, maar pas verzonden in augustus van dat jaar vanuit Sittard en in opdracht getekend door Van Zon. De inhoud van de brief was, aldus Meijer, helemaal merkwaardig. Ineens eiste een niet genoemde Zwitserse maatschappij schadevergoeding voor het feit dat zij de win kelcentra, onder meer in Oegstgeest, niet had kunnen kopen. „Toen rook ik viespeukerij, die snel boven tafel moest komen, maar Lambrechtsen kon Van Zon niet in de steek laten". Lambrechtsen zou aan een kennis van Meijer ook hebben ge zegd zoveel over Van Zon en Masson te weten dat dit tweetal daarvoor jaren achter de tralies zou kunnen verdwiinen. Meijer zei zelf ervaren te hebben dat Masson en Van Zon zich ergens uit moesten redden. „Het was duidelijk dat Masson deelde in de provisiegelden die de door hem zo nadrukke lijk tussengeschoven Van Zon zou innen". Volgens Meijer was Van Zon voor het ABP de binnenbrenger die permanent de klink van de achterdeur van het ABP in zijn hand had. Rechtbankpresident mr. J. Wortmann moest de breeksprakige getuige enkele malen ver zoeken ialleen feiten te vermelden en niet zelf conclusies te trekken. Na een conflict over de tennishallenkwestie Poot tussen Masson en Meijer zei Meijer veel binnenpret te hebben gehad over het feit dat hij toch weer werd be trokken bij de verkoop van de winkelcentra. „Masson moet dit geweten hebben. Hij was dus gewaarschuwd". Aan het begin van de vierde dag van de straf zaak tegen Van Zon las de rechtbankpresident een brief voor die de vroegere hoofddirecteur van het ABP, Van der Dussen, aan de toenma lige minister van binnenlandse zaken had ver stuurd. Daarin wees Van der Dussen de be schuldigingen van Meijer over een vordering in de tennishallenkwestie af. „Die raken kant noch wal", aldus Van der Dussen. Meijer gaf een omstandig antwoord op vra gen van de officier van justitie, mr. J. Laumen, die wilde weten wat Meijer zeer onlangs had besproken met de Belgische belegger Per- daen. Deze heeft een rol gespeeld in de tennis hallenaffaire-Poot. „Ik wilde nadere informa tie van hem hebben over de relatie Masson en Van Zon", zei Meijer. Perdaen gaf toe op verzoek van Van Zon re keningen te hebben gemaakt om die van Poot te kunnen innen. Perdaen had een goede zake lijke relatie met Van Zon en zei niet te kunnen begrijpen hoe de Nederlandse Justitie die fac turen als vals kon aanmerken. Het geld was voor Perdaen bestemd die nog een vordering op Van Zon had in verband met transacties in het Midden-Oosten. Perdaen zou wel aan Meijer hebben gezegd dat hij de facturen niet had gemaakt als hij had geweten dat ook Masson bij de zaak was be trokken. Overigens, aldus Perdaen, waren Masson en Van Zon maar 'kleine mannekes uit de categorie van 1,5 procent en waren er veel grotere in het spel, mensen van 10 procent'. Uit gesprekken met Lambrechtsen zei Meijer te hebben afgeleid dat Masson in de winsten die Van Zon maakte moest delen. „Toen ik Lambrechtsen daar nadrukkelijk naar vroeg kreeg ik te horen: waarom zou Masson mij an ders uitbundig bedanken voor het overmaken van de commissiegelden aan Van Zon en mij prijzen om de geweldige samenwerking met Van Zon". Lambrechtsen zou vandaag op de vijfde pro cesdag opnieuw worden gehoord. De getuige Van der Laag, die vakantie viert op een schip in de Middellandse Zee, is inmiddels opge spoord, zo deelde de officier van justitie aan de rechtbank mee. Hij kan morgenmiddag aan wezig zijn. (Zie 0ok pagina 15) DEN HAAG (GPD) - Vier van de negen bestuursleden van het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (IC TO) zijn uit onvrede met het beleid van voorzitter mr. J. L. Janssen van Raay afgetreden. Zij hebben kritiek op diens nauwe banden met het Oud-Strijders Legioen (OSL) en zijn 'onevenwichtig' grote aandacht voor ruimtewapens (het SDI-programma van de Amerikaanse president Rea gan). De vier bestuursleden zijn afgetre den tijdens de verenigingsraad van het ICTO op 24 mei. Gisteren maakten zij dit in een verklaring bekend. Zij verwijten voorzitter Janssen van Raay dat het ICTO-be- stuur onder zijn leiding te weinig aandacht heeft besteed aan de ker ken. Verder zeggen zij dat de goede verstandhouding met het Her vormd Beraad Vredesvraagstuk ken en de Stichting Vredespolitiek is aangetast en dat er onvoldoende aandacht wordt besteed aan de pe riodieken van het ICTO, waaron der de ICTO-vredeskrant 1986. Het ICTO werd in 1980 opgericht als tegenhanger van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV). Het In terkerkelijk Comité gaat uit van een tweezijdige ontwapening in Oost en in West en ziet een sterke NAVO als de beste garantie voor duurzame vrede in West-Europa. In maart zijn de conflicten bin nen het bestuur aan het licht geko men en werd er een commissie van goede diensten ingesteld, die de spanningen moest onderzoeken. Na gesprekken met alle bestuurs leden en enkele oud-bestuursleden bood de commissie op 24 mei de verenigingsraad haar rapport aan. Deze heeft nog geen conclusies uit het rapport kunnen trekken, om dat de vergadering na het opstap pen van de vier leden werd ge schorst. Volgens de voorzitter van de commissie van goede diensten, dr. A. van Doorn, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amster dam, zijn de moeilijkheden vooral veroorzaakt door de snelle groei van het ICTO en wrijvingen tussen bestuursleden. De verenigingsraad buigt zich op 21 juni opnieuw over de proble men in het bestuur. Dan moeten er ook opvolgers voor de afgetreden bestuursleden worden gekozen. Verklaring In een verklaring heeft het dage lijks bestuur van het ICTO gister avond laten weten dat het tot nu toe gevoerde beleid onveranderd wordt voortgezet, 'tenzij de vereni gingsraad op 21 juni daarin een wijziging aanbrengt'. De democra tische structuur van het ICTO en de vitaliteit van de afdelingen waarborgen een goede voortgang van de activiteiten van onze vre desbeweging, aldus de verklaring, die is ondertekend door Janssen van Raay en vice-voorzitter N. J. de Jong. Volgens de verklaring werd voorzitter Janssen van Raay op de verenigingsraad van 24 mei met grotere meerderheid herkozen. Een van de opgestapte bestuurs leden is vice-voorzitter mevrouw Boerma uit Winschoten. Zij is er bang voor dat het ICTO zich zal ontwikkelen in de richting van een stichting „waar alleen de voorzitter het voor het zeggen heeft. Van on ze democratisch georganiseerde vereniging blijft er dan niets over". Behalve zijn vaste bezoekers De Vries en Nijpels, ontving informateur De Koning gisteren ook de burgemeester van de vier grote steden. Over een zonnig Binnenhof kwamen (vlnr) Peper (Rotterdam), Vos (Utrecht), Van Thijn (Amsterdam) en Havermans (Den Haag) gistermorgen aangelopen. Ook zij legden bij De Koning een forse claim op tafel: 100 miljoen voor 1600 extra politiemensen. (foto gpd> DEN HAAG (GPD/ANP) - Infor mateur De Koning wil dat CDA en WD prioriteiten gaan stellen in hun wensenlijsten voor het beleid van het nieuwe kabinet. Vandaag praten De Vries (CDA) en Nijpels (WD) met hun fracties en fracties pecialisten over hun verlanglijsten. Er moet dan flink wat worden ge schrapt, want De Koning heeft la ten weten dat het onmogelijk is om alle wensen, de samen in de miljar den guldens lopen, te vervullen. Vanavond praten De Vries, Nijpels en De Koning verder over de bijge stelde lijsten. (ONDER)BEZET AMSTERDAM (ANP) - Studenten en stafleden hebben gisteren een deel van de letterenfaculteit van de Universiteit van Amsterdam bezet uit protest tegen het personeelsbeleid van het faculteitsbestuur. Volgens de ongeveer 50 bezetters is door dat beleid het onderwijs in het gedrang gekomen. De actievoerders eisten onder meer de aanstelling van meer docenten en personeelsleden, zoals het spandoek op de foto duidelijk aan geeft. Sinds 1980 is het aantal studenten meer dan verdubbeld, terwijl de aanwas van docenten en personeel in verhouding te gering zou zijn. Na een gepsrek met het faculteitsbestuur hebben de actievoerders gisteravond hun bezetting opgeheven. (foto anefoi

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5