'Dat het Lammenschansplein is omgeschoffeld, blijft zonde' Start fietsvierdaagse Brigadiertje schrikt van spelletje Noordwijker Ing. A. Bounian na 36 jaar weg bij Waterstaat actief in vrije tijd Wandelende scholieren op pad gegaan PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 10 JUNI 1980 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik ben gehecht geraakt aan de Rijn. Er is een hoop opgeknapt. Daar heb ik erg veel voldoening van". Na 36 jaar overheidsdienst, waar van de laatste twaalf als 'baas van de Oude Rijn', is ing. A. Bouman (61) ver trokken bij Provinciale Wa terstaat. door Raymond Peil Begonnen bij de wegendienst. was de Alphenaar de laatste periode verantwoordelijk voor het wel en wee van de rivier, van Woerden tot Katwijk, in zijn functie als 'hoofd vaarwegen, district Rijn'. Met een receptie heeft hij vorige week offi cieel afscheid genomen van zijn dienst, waarna er tijd was om terug te blikken op een lange carrière in wegen en water van deze streek. Erin gerold, dat is waarschijnlijk de term die het meest van toepas sing is op de entrée van Bouman bij Waterstaat. "Ik heb, na mijn diensttijd op de bonnefooi een briefje gestuurd kijkt hij terug op de jaren na zijn HTS-opleiding. Dat lukte, toen kwam je zo nog aan werk. Op 1 maart 1950 trad Bou man in overheidsdienst. "Ik kwam terecht bij de wegen- dienst, bij het districtje Woubrug- ge. We reconstrueerden wegen en dergelijke hier in de omgeving. Mijn eerste werk was de aanleg van het fietspad langs de Wijde Aa. Dat deden we met werklozen. Ik had er bakkers, slagers en schoenmakers bij lopen". De nieuwe brug over de Hei manswetering was eveneens een project dat onder Boumans hoede tot stand kwam. "De 'omlegging Woubrugge' heette dat. Een colle ga van mij maakte de bruggen, ik de aansluitende wegen". Ruim twaalf jaar. becijfert Bouman. heeft hij bij wegenbouw gewerkt. De Herenweg tussen Alphen en Leimuiden en het kruispunt bij dit dorp kwamen destijds tot stand. In 1963 werd het district Woubrugge opgeheven en belandde Bouman bij het district Rijnstreek-Zuid. De aanleg van het Lammen schansplein was daarvan het eerste wapenfeit. "Dat is nu weer omge schoffeld. Zonde". Het grootste werk was de voorbereiding van de Leidse Baan, de nooit voltooide weg ter verbinding van Leiden met Den Haag. "We waren er heel ver mee. Het viaduct bij de Paapse Laan en de tunnel Ter Horst heb ben we gemaakt", schetst de Al phenaar. met toch iets van treurnis in zijn stem. "Alles is toen de grond in geboord door de motie van Borgman, die toen Statenlid was". En nu Gedeputeerde is. Plaatsvervangend districtshoofd werd Bouman in Rijnstreek-Zuid, in een tijd dat er geld te over was voor de aanleg van wegen, waarin de auto nog echt de heilige koe was en de benzine betaalbaar. De weg tussen Voorschoten en Leidschen- dam, de tunnel onder de Churchill- laan en de reconstructie-Bleiswijk getuigen hier nog van. Flexibel De laatste van een serie reorgani saties, waarbij de districten Rijn streek-Zuid en Bollenstreek tot Zuid-Holland-West werden verhe ven, betekende Boumans afscheid van de wegendienst van Water staat. "Men vond mij flexibel ge noeg om een andere richting op te gaan. Vaarwegen. Dat zag ik hele maal niet zitten. Ik was gespeciali seerd in wegenbouw, had daarvoor mijn diploma's gehaald". De natte kant en de droge kant van de civiel-technische dienst van Provinciale Waterstaat, dat zijn twee verschillende werelden. En een warm hart ging - en gaat nog steeds - meer uit naar de wegen: als Bouman naar buiten kijkt en het neerplenzende hemelwater in ogenschouw neemt, laat-ie zich ontvallen dat 'we achter komen met asfalteren'. "Ik werd hoofd vaarwegen van het district De Rijn. Daar wist ik geen flikker van en ik stond er he lemaal alleen voor. Je hebt niet al leen het beheer over de vaarwegen maar ook dingen als landschaps verordeningen. waterschapszaken, ontgrondingsverordeningen, mi lieu enzovoorts aan je hoofd. En ik ben meer een doener dan een pra ter", laat Bouman opnieuw iets van ontstemming blijken. Toch groeide ook de liefde voor het natte werk. "Met de recon structie van de jaagpaden tot fiets paden hebben we veel eer inge legd". verhaalt de vut ter, die als vice-voorzitter van de Alphense fietsvierdaagse Laura toch wel een nuttige combinatie van functies in zich verenigde. Er was werk genoeg op en langs de Rijn, van Woerden tot Katwijk. "Toen ik er net was, was het een vreselijk ouwerwetse boel. Ik heb toen een keer bij Woerden gezien dat Amerikaanse toeristen foto's maakten van Waterslaatsperso- neel, dat vletten met touwen voort trok". Meer en beter materiaal, in het laatste geval ook gemotoriseer de vletten, was dus het eenvoudig gevonden ei van Columbus. Spandoeken "Er was een hoop aan de Rijn te doen", beklemtoont Bouman nog eens. overigens weinig compli menteus voor zijn voorgangerts In gedachten vaart hij een gedeelte van de Oude Rijn af. "Tussen Woerden en Bodegraven is een stil stuk. Daar is niet veel scheepvaart. De sluizen horen bij het grootwa terschap. De Crolesbrug, daar zijn ook weinig moelijkheden". Dan wijst Bouman erop dat ook langs dit stuk Rijn onder zijn ver antwoordelijkheid een fraaie fiets route is aangelegd. "Daar was een hoop tegenstand tegen. Grote spandoeken bij de opening. De mensen die langs die jaagpaden woonden wilden helemaal geen fietsers over de grond die zij zo n beetje als hun tuin beschouwden. Daar hadden we veel ellende van. Gelukkig is dat later bijgedraaid We varen - denkbeeldig - verder stroomafwaarts, van Bodegraven naar Zwammerdam. "Nooit pro blemen", zegt Bouman na even peinzen. Zwammerdam-Alphen? "Daar had ik graag dat laatste stuk je fietspad aangelegd, langs de Kortsteekterweg. Maar we zijn ge dwarsboomd. De hele buurt is op geruid door een jurist, die daar woont. Maar dat komt best goed". De afgezwaaide ingenieur is er hei lig van overtuigd dat het Fietspad 34, tussen Alphen en Woerden, wordt voltooid, zij het dan niet on der zijn hoede. Alphen is een verhaal apart. "De Alphense Brug heeft altijd in de schijnwerpers gestaan, is altijd een zorgenkindje geweest". Over de vaarwegomlegging van de Oude Rijn. al twintig jaar onderwerp van discussie, laat Bouman zich liever niet uit. Duidelijk is wel. hoewel de Ing. N. Bonmangefotografeerd bij een deel van zijn werkterrein van de laatste twaalf jaar, de Oude Rijn bij Alphen: "Vroeger werd gezegd dat de Rijn voor beroepsvaart is. Da's onzin". (foto win Dijkman) Alphenaar het niet met zo veel woorden zegt. dat hij zelf niet blij zou zijn met zware beroepsvaart door het recreatiegebied Zeger- plas. Plus het feit dat het gevaar op explosies, van brandstofschepen in Alphens bebouwde kom. naar Boumans idee behoorlijk wordt opgeblazen. Zwaaikom Van de fietsverkeer naar de scheepvaart - we laten het fraaie tietspad Alphen-Koudekerk-Lei- derdorp even voor wat het is - is in het dagelijks werk van het dis trictshoofd Oude Rijn een kleine stap. Het belang van de zwaaikom. die vlak bij Alphen is aangelegd voor schepen tot een lengte van 85 meter, moet volgens Bouman niet worden onderschat. "Die is in scheepvaartkringen zeer op prijs gesteld. In het begin dacht men 'waarvoor ligt die kom er'. Het ding heeft een miljoen gul den gekost. Maar schippers waren er erg blij mee. Je kon daar niet eens achteruit varen. Terwijl de Oude Rijn een hele drukke vaar weg is". Meer ten behoeve van het ver voer over land, is er tijdens Bou mans 'regime' ook het een en ander aan bruggen gebeurd: "De Leider- dorpse Brug is in mijn tijd hele maal vernieuwd, de Spanjaards- brug". schetst hij. "Nu de Zijlbrug in de Willem de Zwijgerlaan nog. Die kunnen we niet meer bijhou den. Je blijft de bouten van het houten dek aandraaien. En dat is een pokkenwerk. Die houten brug dekken moeten allemaal worden vervangen". Een zorgenkind, betoogt Bou man verder, voor Waterstaat is het beheer van het recreatie-eiland Ke- verland. bij De Kaag. "Dat is te hoog aangelegd en verzakt. Als je bovendien ziet wat onze kanton- niers er aan vuil van recreanten weghalen, hele vletten vol". Hij legt uiteraard ook een verband met de explosieve groei die de recrea tievaart het laatste decennium heeft doorgemaakt. "De provincie steekt een hoop geld in de recreatievaart, bijvoor beeld door ruime openingstijden van de bruggen. Toen ik pas bij vaarwegen kwam, was de Alphen se Brug op zondag vier uur be mand. Dat werd steeds meer. Later gingen we ook andere bruggen op zondag bedienen", herinnert Bou man zich. "Vroeger werd gezegd 'de Rijn is voor beroepsvaart'. Da's onzin. Je moet gewoon met je tijd mee. De recreatievaart kun je niet verwaarlozen. Dat hoort bij de maatschappij". Dergelijke zorgen heeft Bouman nu achter zich gelaten. "Ik ga op een prachtig tijdstip met vut", zegt hij, doelend op de komende, rigou reuze reorganisatie bij de provin cie. De verschillende, ambtelijke diensten van de provincie worden namelijk anders ingedeeld. Institu ten als de griffie, de planologische dienst en Waterstaat verdwijnen en worden bij directies onderge bracht. Daar had Bouman op zijn 61ste geen zin meer in. Wat hem echter het meest steekt is het feit dat 'zijn' waterstaatsdistrict wordt opge splitst. "Ik had een mooie dienst opgebouwd. Die wordt nu door midden gesneden. De mensen heb ben daar vreselijk de pest in". Aan de andere kant zet hij het ook van zich af. "Daaraan heb ik nu geen zorgen. Ik ben 61, het is mooi ge weest". LEIDEN - UTaai nets weer verwent de deelnemers van de avondfietsvierdaagse, die de Leidse Toerfiets Ver eniging Swift organiseert. Ongeveer 465 deelnemers draaiden gisteravond na het startschot van sportwet- Vanavond voert Swift de kilometervreters die 30 ki lometer in de benen hebben door Sassenheim en Lis- e, morgen naar de Braassemermeer, donderdag langs 6oiróer TesseUwr"de iredSen rond t^dens de eerste f rit. Deze voerde hen langs Wassenaar en Katwijk. J. Hoogeboom van Swift windt het deelnemersaan- tal wat tegenvallen. Vorig jaar waren er in totaal 640, becijfert hij, maar misschien komen er vanavond nog wat meer bij. De fietsvierdaagse wordt namelijk uitge smeerd over vijf avonden, zodat belangstellenden er vanavond alsnog aan kunnen beginnen. Bovendien biedt dit andere deelnemers de gelegenheid om een avondie over te slaan of uit te rusten. De deelnemende gezinnen met kinderen, die meestal 15 kilometer afleggen, toeren vanavond rond in Oegst- geest, morgen in Zoeterwoude, donderdag in Hoog- made en vrijdag ook in Hoogmade, zij het via een ge heel andere route. Mensen die nog willen deelnemen aan de avond- fietsvierdaagse kunnen vanavond van start gaan bij het zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat, tussen 18.30 en 19.30 uur. (foto Holvast) Lezers Schrijven Amnesty Afgelopen donderdagavond ben ik naar een schrijfavond van Amnes ty International geweest. De op komst op deze avond was uiterst treurig: welgeteld vijf mensen!!!! Beste Leidenaars, heeft u dan he lemaal geen idee wat er op dit mo ment gebeurt in veel andere lan den? Mensen worden op dit mo ment van de straat gehaald, gemar teld en vermoord. Hier kunnen wij iets aan doen. Het is niet veel wat we kunnen doen, maar eens in de maand kun nen we wel een stuk of vier brieven schrijven. Dat kost wel een uur van je tijd, maar als wij het niet doen, wie doet het dan?? Zelf heb ik het gelukkig nooit meegemaakt dat iemand van wie ik houd zomaar van straat wordt gehaald. Maar de ouderen onder u kunnen zich toch wel de oorlog herinneren, waarin dit toen aan de orde van de dag was. Leidenaars, het gebeurt nog steeds iedere dag, zelf ieder uur. Nee, niet hier in Ne derland, niet naast de deur, maar waarom niet schrijven voor je me demens in een ver vreemd land??? Er komen nog meer schrijfavon- den voor gewetensgevangenen. Denkt u er eens over na en kom ook dinsdag 22 juni om acht uur naar de Vredeskerk in Zuid-West. Letty van Egmond Langegracht 108 Leiden Duivensport Uitslagen wedvluchten uit Chantilly. De Blauwkras: 1, 2, 10 C. v.d. Nieuwendijk; 3 comb. De Mooy; 4, 8 R. Verhoogt; 5 H. Koome; 6 B. Diersman7 R. v.d. Geer; 9 comb. V.d. Blom. De Vriendenclub: 1 W. Vijl- brief; 2 G. Stipdonk; 3 F. Com- pier4 C. Gijsman; 5 A. Siera; 61. Doornik; 7 N. Vogelenzang; 8, 10 W. Siera jr.; 9 gebr. V.d. Voorn. De Reisduif: 1, 3 F. Penseel; 2 W. v.d. Hoogt; 4. 5, 6N.de Groot en zn7, 8,9,10 W. Hartevelt. De Rijnklievers: 1 W. Pielanen; 2 B. van Mil; 3 comb. Koster/ Akerboom; 4 A. Honders; 5, 8 J. Zevenhoven; 6A.de Vries; 7,9,10 J. Kok. LPC: 1,2, 10 P. de Haas; 3 W. Onstenk; 4 P. Schlagwein; 5,9 C. van der Horst; 6 J. Staffeleu; 7, 8 F. Gijsman. De Snelvlieger: 1,9 A. v.d. Dop en zn.; 2 F. Jansen; 3 H. v.d. Wal; 4 B. Vlekke; 5 comb. Blom/Schlag- wein; 6 H. Montanje; 7 M. van Klaveren; 8 L. v.d. Tuin; 10 J. Groenendijk. Wedvlucht uit Chartres: 1,2,3,9,10 J. Groenen dijk; 4,5 B. Vlekke; 6 comb. Blom/ Schlagwein; 7 M. van Klaveren; 8 A. v.d. Dop en zn. PV Leiderdorp: 1 H. van Laar; 2 T. Gijsman; 3 Comb. Reyka; 4 P Sloos; 5 Comb. B-G; 6 F. van Heusden7 J. van Alphen; 8 J. van Laar en Zn.; 9 D. van Seggel- len; 10 E. Broug. Het Oosten: 1 T. van As Zn; 2 P. Juffermans; 3 R. v.d. Nieuwen dijk; 4, 7, 9 G. Hendrikse; 5, 6 Comb. Pracht Buysman; 8 P. van Duyl; 10 J. Hartevelt. Filmochtend De film 'Neem het als een man, mevrouw' staat woensdag op het programma, op de filmochtend voor vrouwen in het Leidse Volkshuis. De film gaat over een vijftigjarige huisvrouw die droomt hoe alles anders had kun nen zijn; vrouwen en mannen ne men eikaars rol over. De vrouw schrikt wakker en besluit iets aan haar positie te veranderen. De film duurt van tien uur tot kwart voor twaalf in het Volks huis aan de Apothekersdijk 33a, waar ook kinderopvang is gere geld. Filosoof Centrum Ex-'85 vertoont don derdagavond een videofilm van de onlangs overleden Indiase fi losoof en auteur Jiddu Krishna- murti. De video doet verslag van de eerste van een serie lezingen van Krishnamurti in 1985 te Saanen in Zwitserland. 'Teder mens kan in zichzelf zoeken naar wat onvergankelijk is, omdat de waarheid een land zonder wegen is, niet te bereiken met behulp van welke religie of secte dan ook", is een uitspraak van Krish- namutri, die meer dan vijftig boeken op zijn naam heeft. De bijeenkomst begint om acht uur, het adres van Centrum Ex-'85 is Middelstegracht 40. LEIDEN - Hij zag er nu niet di rect uit als iemand die moedwil lig verkeersbrigadiertjes van de sokken zou rijden, de verdachte uit Noordwijk. Sterker nog, hij draagt hen een zeer warm hart toe, zoals gisteren bleek uit zijn verklaring tegenover de kanton rechter, alwaar hij verscheen om dat hij ervan werd verdacht in de Noordwijkse Zeestraat een stop verbod van een elfjarig briga- diertje te hebben genegeerd. "Ik doe als spelletje altijd mijn kop lampen even aan en uit, als ik de voetgangersoversteekplaats na der. En dan zwaaien we even naar elkaar". Nee, met zijn hou ding tegenover die jeugdver- keersbrigade zat het wel snor. Hoe kwam het dan dat het jon getje tegenover de politie had verklaard dat die man hem en zijn fier omhooggeheven stop- bord zomaar voorbij was gere den, zodat hij zich als een haas uit de voeten moest maken om niet te worden overreden? Dit verhaal werd bovendien beves tigd door een omwonende, die een en ander had zien gebeuren. Die vond dat de man in de fout was en had het kenteken van de auto doorgegeven aan de politie. Tja, dat wist de Noordwijker ook niet. Hij vertelde de rechter dat hij de bewuste ochtend, zoals hij al drie jaar doet, heel lang zaam vanaf de Molenstraat het zebrapad was genaderd en een halve meter ervoor was gestopt. "Het brigadiertje was al van het zebrapad af, hij stond op de stoep, nogal geschrokken. Maar de reden van dat schrikken ken ik niet. Misschien was hij niet he lemaal op de weg geconcen treerd en schrok hij ervan dat hij opeens mijn auto voor zich zag". De officier hechtte meer waar de aan de versie van het gebeur de van het jongetje en de omwo nende. Honderddertig gulden boete eiste hij. De verdachte ver zuchtte dat hij toch drie jaar, al knipperend en zwaaiend, met goed gevolg het zebrapad nader de. "Dat is uw eigen manier, maar niet de goede", vond de rechter. "Sommige brigadiertjes kennen u. Die weten: die meneer seint nog even met zijn koplicht- jes, hebben we weer plezier ge had en nu aan de kant. Maar an deren kennen u niet en dan schrikken ze van zo'n auto die in eens dichtbij is". Toch vond hij de Noordwijker maar een beetje schuldig. Aller eerst lag het zebrapad wel erg dicht bij de kruising, vond hij. Reden waarom hy de man advi seerde voortaan rustig op de hoek te wachten tot de briga diers van het zebrapad af waren, in plaats van dat moment op slechts een halve meter afstand van het pad af te wachten. Hoef den ze ook niet meer van hem te schrikkerf. En ten tweede: de man was te goeder trouw. Het is niet zo dat als hij er met zijn auto aan komt, de brigadiers van het zebrapad af moeten rennen om hun leven zeker te stellen. "In dat geval had ik u een fikse boete gegeven". Vijftig gulden legde de rechter de brigadevriend op. Stop! Of de verdachte was tijdelijk ziende blind en horend doof ge weest, óf het autoarsenaal van de Noordwijkse politie moest hoog nodig in de revisie. De rechter liet in het midden wat het meest aannemelijk was. Maar vreemd bleef hij het vinden dat agenten er vorig jaar december in de Van Panhuysstraat in Noordwijk maar niet in slaagden de aan dacht van de jonge automobilist te trekken. Ze hadden zich uitge put in het geven van signalen: het op het dak gemonteerde neon-stopbord in werking ge steld, lichtseinen gegeven, de si rene aangezet. Het had allemaal niet mogen baten. De verdachte was gewoon doorgegaan met wat hij aan het doen was: veel te hard rijden. De rechter vroeg zich af wat hem had bezield om onder het oog van een politieauto, want die had de jongen naar zijn eigen zeggen wel zien staan. Formule I-snelheden te hanteren. De ver dachte leunde gemoedelijk over het heKje heen terwijl hij het ant woord gaf. "Ach, ik had moeilijk heden met mijn vriendin gehad. Nu ging ik met een stel vrienden naar Amsterdam. Jongens onder mekaar, u weet hoe ze zijn". Of de rechter dat wist, werd niet duidelijk. Wel dat de auto zo ontzettend hard reed dat de Noordwijkse politie, die de ach tervolging had ingezet, op de rijksweg richting Amsterdam had moeten afhaken. Waarna achtereenvolgens de politie in Haarlemmermeer en Amsterdam werden ingeschakeld. De laatste slaagde erin de auto in de hoofd stad staande te houden. Ook hier blijft onduidelijk of de jongen en zijn medepassagiers het hoor- en zichtvermogen hadden verloren en weer teruggekregen of dat er het nodige mankeerde aan de au to van de Noordwijkse politie. Feit is dat het stopteken van een Amsterdamse politiewagen zo waar effect sorteerde: de jongen stopte. Weinig fraai vonden de rechter en de officier het verkeersgedrag van de verdachte. En was dit al niet de -tigste keer dat hij voor te hard rijden was gepakt en had hij niet een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar? De rechter hield een bloemlezing over de jaren '84 en '85: vijfen tachtig kilometer te hard, tachtig kilometer te hard, zeventig te hard. door Simone van Driel "Ik heb hier een hoop van ge leerd", had de jongen na zijn aan houding in Amsterdam tegen over de politie verklaard/ De rechter wilde weten wat dan pre cies. "Dat het me een hoop geld kost. Dat vind ik heel erg. En na tuurlijk die proeftijd". Waarna de jongen, thans werk loos, op meelijwekkende toon vertelde dat hy grote kans heeft op een nieuwe baan, als hij zijn rijbewijs mag houden. Want dat justitie daar nu echt aan wilde trekken, dat voelde hy op zijn klompen aan. De officier toonde geen medeleven: "Meneer staat ontzettend zielig te doen. Als hij zijn rijbewijs nodig heeft, dan had hij daar vooraf aan moeten denken, niet achteraf'. Honderd- dertig gulden eiste hy voor het negeren van het stopteken van de Noordwijkse politie, 150 gul den en vier maanden onvoor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor het te hard rijden. Dat van dat stopteken bleef vaag voor de rechter. Vrijspraak gaf hij daarvoor derhalve. Heel gevaarlijk vond hij wat de jongen had gedaan, maar hij toonde zich gevoeldig voor diens verklaring dat "het nooit meer gebeurt" en diens bewering dat hij die baan alleen mét rijbewijs krijgt. Vijf honderd gulden boete en toch maar weer een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid gaf hij daarom voor de snel heidsovertreding. De jongen bleek van het slag 'Nooit tevreden'. "Kan er niet wat af?" De rechter, vriendelijk als al tijd: "Hier wordt niet gepingeld". De officier: die lustte hem LEIDEN - Ongetwijfeld onder het zingen van 'Een potje met vet' zijn gisteravond precies 411 leerlingen van drie scholen uit de Mors op pad gegaan voor de eerste etappe van de avondwandelvierdaagse. De scholieren konden kiezen uit afstanden van 5 en 10 kilometer en hadden het weer zonder meer mee. De Pacellischool, De Schakel en Morskring doen mee aan deze wan delvierdaagse. Voor vanavond staat een tocht naar de Stevenshof op het programma. Donderdag wordt er voor het laatst gelopen, onder begeleiding van een muziek korps. nauwkeurig bekeken voor de start van de avondwandelvierdaagse, (foto Holvast) De routbeschrijving wordt eerst nog ev bij het vertrekpunt clubhuis Morschwijk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4