'Publiek moet eigen schilderij maken' Pina Bausch legt vinger op zere plekken van de tijd Nederlands-Franse co-produktie over Vermeer en Spinoza 'Tekstbeeld' op stations Gouden Griffel voor Joke van Leeuwen en Willem Wilmink DINSDAG 10 JUNI 1986 KUNST PAGINA 21 DEN HAAG (GPD)- Deze zomer maken treinreizigers kennis met een ongebruikelijke vorm van kunstpresentatie: het 'Tekst beeld'. Op vijfhonderd stations in Nederland hangt vanaf 1 juli een affiche met een gedicht dat is gecombineerd met de afbeelding van een kunstwerk. 'Tekstbeeld' is volgens de be denker ervan, de Stichting Plint, gericht op een breed publiek en moet nieuwsgierigheid, herken ning en waardering opwekken bij degene die het affiche ziet. De Rijksdienst voor Beeldende Kunst ondersteunt het project fi nancieel „omdat het een unieke vorm is om beeldende kunst aan een groot publiek te presente ren". De gedichten op de affiches zijn o.a. afkomstig van Remco Campert, Rutger Kopland en Ja cob Israël de Haan. De beelden de kunst is werk van Erik And- riesse, Bert Boogaard, Eli Con tent en Vincent Rijnbende. AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam zal voor een bedrag van 900.000 gulden het schilderij Large Flowers va de Amerikaanse pop-art kunstenaar Andy Warhol aankopen. Het werk is bestemd voor het Stedelijk Museum. Burgemeester en wethouders hebben hiertoe besloten en zullen de gemeenteraad om toestemming vragen voor aankoop van het schilderij. De Vereniging Rembrandt in Amsterdam heeft de gemeente 200.000 gulden als bijdrage in de aankoop ge schonken. Tanztheater Wuppertal met 'Auf dem Gebirge hat man ein Geschrei gehdrt'. Regie en choreografie: Pina Bausch; toneelbeeld: Peter Pabst; kostuums: Marion Cito. Gezien op 8 juni in de Stadsschouwburg, Am sterdam. Aldaar ook op 11 en 12 juni. AMSTERDAM - Als maar weinig anderen weet Pina Bausch haar vinger te leggen op de zere plek ken van de tijd. In haar theater maakt ze dat niet expliciet, maar wel voelbaar. Het zit in de grote lijnen: dreigend onheil, dwinge landij van de ene mens jegens de ander, een behoefte te lijden en om de angsten te relativeren. Het schuilt ook in kleine karakterise ringen zoals die, zwemmer die door het elastiek over zijn neus een bizar, angstaanjagend profiel heeft gekregen. De gelijkenis met de Olympische kampioen Mark Spitz is frappant. 'Auf dem Gebirge hat man ein Geschrei gehort' dateert van 1984. Ze heeft inmiddels in Wup pertal alweer een nieuw stuk in gestudeerd. Volgens Bausch maakt dat niet uit; haar stukken verliezen niet snel hun actuali teit. Die actualiteit is soms angst aanjagend. Ik zal niet de enige in de zaal zijn geweest die, bij de scène waarin het lijkt alsof een meisje met een mes wordt be werkt, moest denken aan het Ne derlandse meisje wie onlangs in werkelijkheid iets dergelijks werd aangedaan. De sféer is vanaf het begin zwanger van onheil. De dansers rennen rond over het verlengde podium en drukken zich angstig tegen de wanden. Het met aarde bedekte podium lijkt een exerci tieterrein, of erger nog: een exe- cutieveld. Dan komt de zwem mer op, een centrale figuur in het stuk. Hij haalt ballonnen uit zijn zwembroek en blaast ze op tot ze knallen. Een volstrekt ongrijpba re psychopaat tegen wie nie mand zich durft te verweren, die brandende lucifers naar de vrou wen schiet. Geen van hen durft zich te verzetten. Ondanks de. aarde op de vloer, speelt juist ook water een belangrijke rol.. Veel bewegingen zijn ontleend aan zwemmen of duiken. Er wordt geroeid en gejonast. Er zijn momenten van indivi duele gekte, maar met name als er grote groepen dansers op het podium zijn, slaat de massahys terie toe. Die uit zich het meest duidelijk in dwingelandij. Een man en een vrouw worden hard handig gedwongen elkaar te zoe nen, het been van een ander wordt gebruikt om schoppen uit te delen. Het zijn ruwe, afstoten de taferelen. AMSTERDAM (GPD) - "Het is half environment, half openba re les, half documentaire en dan streelt het ook nog oog en oor. De voorstelling is erop uit het publiek te betrekken bij de gedachtenwereld van Spinoza, zodat ze na afloop meteen de Ethica gaan kopen". Aan het woord is Leonard Frank, artis tiek leider van toneelgroep Baal en als co-regisseur betrok ken bij Spinoza et Vermeer, een Franse theaterproduktie die in het Holland Festival door Nederlandse acteurs zal worden gespeeld. door Marian Buys Het blijkt niet eenvoudig uit te leg gen hoe de voorstelling eruit zal zien. Geen spannende plot, geen karakters, maar wel een totaal beeld van de Zeventiende Eeuw, toen tijd evenmin belangrijk was. De makers willen vooral nieuws gierigheid wekken naar de denk wereld van Spinoza, een van de grootste filosofen die ooit heeft ge leefd en die in Nederland amper bekend is. Het idee ontstond ruim een jaar geleden. Arthur Sonnen, een van de organisatoren van het Holland Festival, opperde de mogelijkheid de succesvolle Parijse produktie hierheen te halen met een Neder landse bezetting. Oorspronkelijk was de Franse produktie bedoeld voor een internationale cast, waar in ook Gerard Thoolen zou mee spelen. Maar uiteindelijk was (je enige niet-Franse acteur een Portu gees. Frank: "Ik ben altijd in voor leu ke plannen en toevallig ging ik snel naar Parijs. Ik had de Franse voor stelling op video gezien en had in middels de tekst. In Frankrijk maakte ik kennis met de regisseur en zijn dramaturg en dat was alle maal heel plezierig. Vanaf dat mo ment zijn we eraan gaan werken om die co-produktie tot stand te brengen. Het Holland Festival zou de publiciteit en de financiën voor zijn rekening nemen en Baal zou zorgen voor de acteurs, de produk tie en het theater". "Tot ineens bleek dat het Franse team ons theater. Frascati niet zag zitten. Men vond de architectuur te 19de-eeuws voor een 17de-eeuws stuk. Het was niet neutraal genoeg. Hun weigering was zo doorslagge vend, dat Baal zich terugtrok. Na rijp beraad nam het Holland Festi val tenslotte de produktie op zich en nu wordt er in Bellevue ge speeld. Weliswaar geen theater uit de Gouden Eeuw, maar wel neutra ler dan Frascati. Men vroeg mij als adviseur en co-regisseur en ik heb ja gezegd. Ik vond het een interes sant projekt en kon bovendien heel goed overweg met de regisseur, Jean Jourdheuil. Een erudiete man, een Spinozakenner met een goed gevoel voor ironie en distan tie. Hij is geen theaterdier die de ene mooie voorstelling na de ande re produceert. Veel meer een intel lectueel die het theater als middel ziet om gedachten uit te dragen. AMSTERDAM (ANP) - Willem Wilmink en Joke van Leeuwen zijn dit jaar de winnaars van de Gou den Griffel, de onderscheiding voor de best geschreven kinder- of jeugdboeken. Willem Wimink kreeg de bekroning voor zijn boek 'Waar het hart vol van is. Willem Wilminks schriftelijke cursus dich ten' en Joke van Leeuwen voor haar boek 'Deesje', dat tevens met een Zilveren Penseel, voor de best geïllustreerde kinder- of jeugdboe ken, werd onderscheiden. De Gouden Penseel is toegekend aan Max Velthuijs voor zijn illu straties in het boek 'Klein man netje vindt het geluk'. Dit is gister middag meegedeeld door de Stich ting Collectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek (CPNB), die de prijzen toekent op voordracht van een onafhankelijke jury. Met een Gouden Griffel of Penseel kan alleen oorspronkelijk Nederlands werk worden bekroond, voor Zil veren Griffels en Penselen komen ook vertaalde boeken king. De Gouden Griffels en Penselen worden uitgereikt tijdens de feestelijke opening van de Kinder boekenweek 1986, op 8 oktober in het Circustheater in Schevenin- gen. De Kinderboekenweek, van 8 tot en met 18 oktober, heeft als the ma 'Boeven'. Zilveren Griffels zijn toegekend aan acht boekentitels: 'Klop, klop wie is daar?' van Tan Koide, 'Stormboy' van Colin Thiele, 'Tom mie Station' van Mensje van Keu len, 'Doldwazen en Druiloren' van Ulf Stark, 'Tirannen' van Aidan Chambers, 'Het eiland in de Vogel straat' van Uri Orlev, 'Verhalen voor een Afrikaanse koning' van Humphrey Harman en 'Italië' van Hans Peter Thiele en Marcus Wuermli. Behalve Joke van Leeuwen ont ving ook Joep Bertrams een Zilve ren Penseel. Hij kreeg deze voor zijn illustraties in het boek 'Sala manders vangen'. Theaterdirecteur Gobert overleden WENEN (DPA) - In Wenen blijkt vorige week vrijdag de in Duits land geboren toneel- en filmacteur en theaterdirecteur Boy Gobert op 60-jarige leeftijd te zijn overleden. Zaterdag zou hij 61 geworden zijn en hij zou dit jaar de leiding op zich genomen hebben van het Theater in der Josefstadt in Wenen. Vroe ger was hij jarenlang intendant in zijn geboortestad Hamburg en in West-Berlijn. Op het toneel speelde Gobert snobs en dandy's even gemakke lijk als Richard III en Wallenstein. De Belgische componist en mu sicoloog Arthur Hoeree, die sinds 1919 woonachtig was in Parijs en groot vriend en medewerker was van Arthur Honegger, is begin juni op 88-jarige leeftijd in de Franse hoofdstad overleden. Hoeree schreef in samenwerking met Honegger filmmuziek en mu ziek voor toneel en luisterspel. Voorts laat hij verhandelingen over Albert Roussel, Arthur Ho negger en Igor Strawinsky na en in vakbladen verschenen nog steeds actuele commentaren en kritieken. Dat trekt mij wel aan, ik vind het heel prettig met zo iemand te ma ken te hebben. In Frankrijk is hij bepaald geen onbekende. Hij regis seert ook veel in het buitenland en doet vooral dingen die een beetje bezijden het gangbare repertoire liggen. Een interessante man". Kameel De voorstelling probeert geen historisch juist beeld van Spinoza te scheppen, maar veel meer een 'Spinozistisch theaterstuk' te creë ren. Dat betekent een stuk dat is opgezet volgens de denkwijze van Spinoza. Jourdheuil: "Men zou het stuk als titel mee kunnen geven: 'het bedenken van Spinoza' of 'het uitvinden van Spinoza'. Dat kan niet door het ten tonele voeren van anecdotes of voorvallen". Spinoza -et Vermeer is veel meer een 'actie stuk', een levend schouwspel. De schrijver is in Frankrijk ook als schilder bekend. Op het toneel schetst hij met beelden. Het pu bliek moet uiteindelijk zijn eigen schilderij maken". Frank: "Alles is echt wat er op toneel gebeurt. Er wordt echt ge schilderd, echt gekookt en echt viool gespeeld. Vermeer en Spino za hebben elkaar in werkelijkheid nooit ontmoet en dat gebeurt ook hier niet. De schilder, gespeeld door de jurist-schilder Lucas van Eeghen, is voortdurend bezig en werkt mee om een beeld van de tijd te geven. Er is ook een vrouw in het spel, Tamar, gespeeld door Olga Aldekinders. Zij is een profes sionele violiste; dat laat zij ook ho ren in de voorstelling. Haar perso nage is afgeleid van de historische feiten. Spinoza (Rudolf Lucieer) was min of meer verliefd op de dochter van een bevriend zaken man, maar zij trouwde met een leeftijdgenoot. Dan komt er nog een hospita in voor. gespeeld door Kitty Courbois, die ook haar eigen bezigheden heeft. Zij kookt, zit kant te klossen en bestiert het huis waar Spinoza en Vermeer wonen. Tenslotte staat er ook nog een ka meel op het toneel. Waarom? Waar schijnlijk is dat een associatie van de schrijver die vooral dieren schil dert. En Spinoza was een Portuge se jood. Het jodendom heeft altijd veel te maken met de woestijn". Naast de theatrale schildering is de tekst echter even belangrijk. "De toeschouwer kan zich wel on derdompelen in de tijdloze sfeer, maar hij moet zijn hersens op scherp houden, er wordt een grote denkactiviteit gevraagd. Er wor den gesprekken gevoerd over schilderkunst en politieke en filo sofische onderwerpen. De uitspra ken van Spinoza komen steeds voort uit gebeurtenissen en ont wikkelingen, zij staan niet op zich zelf. Hij is als het ware zijn filosofie op het toneel aan het bedenken. De dialoog is dikwijls heel gewoon, maar zodra het gesprek in Spino za's buurt komt, wordt het gesprek weer spinozistisch. Hij was zo on gelofelijk modern. Als je zijn ideee'n over vrijheid hoort, klinkt dat puur materialistisch en dialec- EINDEXAMENWERK - Van 13 tot 19 juni wordt in de Koninklijke academie van Beeldende Kunsten aan de Prinsessegracht in Den Haag de jaarlijkse expositie van eindexamenwerken gehouden. Op de afdeling Architectonische Vormgeving zijn onder meer werken van de Leidenaren Mare Tilli, Johan Pfaff en Lucienne Droogh te zien. Openingstijden: 9.00-17.00 en 19.00-21.30 uur, za 12.00-17.00 uur. OVERLEDEN - De Oostenrijkse schrijver en dichter Herbert Eisen- reich is vrijdag op 61-jarige leeftijd overleden. Eisenreich was één van van de bekendste conservatieve schrij vers van Oostenrijk. Tot zijn be kendste werken behoren de dicht bundel 'Verlorene Funde', de ro man 'Auch in ihrer Sünde' en de verhalenbundels 'Die abgelegte Zeit' en 'Die blaue Distel der Ro mantik'. Voor zijn werk is Eisenreich on derscheiden met onder meer de Oostenrijkse Staatsprijs voor lite ratuur en de 'Prix Italia'. Leonard Frank, regisseur van het Nederlandse aandeel in 'Vermeer et Spinoza', tussen twee Vermeers. (foto GPD» tisch. Hij zegt dat vrijheid het ver mogen is tot handelen volgens de wetten van zijn eigen aard en niet het verlangen te overheersen. Vrij heid is geen passieve toestand, hoewel men vaak geneigd is te denken: als je vrij bent, hoef je niets meer te doen. Spinoza zegt juist dat vrijheid handelen is". Ketters "Uit dat begrip vrijheid leidt de filosoof zijn revolutionaire ideeën af. In die tijd had je de republiek, maar door de moord op de gebroe ders De Witt werd de monarchie in ere hersteld. Hij was een fervent re publikein en zag bovendien kans de katholieken, de calvinisten en de joodse kerk tegen zich op te zet ten. Daar ben ik wel jaloers op". Historisch is het interessant dat Spinoza zijn werk postuum heeft laten uitgeven. Hij was te bang voor de gevolgen. Frank: "Zijn werk was verboden in Nederland, nota bene de vrijzinnige republiek! Hij keerde zich met allure tegen re ligie en bijgeloof, ongelofelijk vind ik dat in de 17de eeuw. De man had een totaal andere interpretatie van het godsbesef. Hij zei dat God in alles is en ook in onszelf. Dat is na tuurlijk zo ketters. Het rare is dat die ideeën hier toen geen vervolg hebben gekregen, terwijl het boek na zijn dood door heel de wereld een zegetocht heeft gemaakt die nog steeds voortduurt. Hoe komt het dat het hier pas in de 19de eeuw herontdekt is? In Nederland verscheen de Ethica pas in 1924. terwijl dit jaar zijn volledige werk in vertaling uitkomt. In het buiten land is dat veel en veel eerder ge beurd. Er is hier nog altijd iets met Spinoza". Tijdens zijn léven werd Spinoza wel degelijk gewaardeerd, vooral internationaal. Hij kreeg in Duits land een professoraat aangeboden en men heeft ook geprobeerd hem naar Frankrijk te halen om hem daar verder te laten werken. Hier waren de atheisten zijn medestan ders. vogelvrijen. Hij leefde zelf heel teruggetrokken in Rijnsburg de omgeving van Den Haag, waar hij zich vestigde toen het hem in Amsterdam te gevaarlijk werd. Hij verdiende zijn brood met lenzen slijpen. Dat doet hij ook in de voor stelling. En ook daarin was hij een ontdekker. Het was echt een genie. Ik hoop dat de voorstelling mee werkt aan een grotere kennis van zijn ideeën". 'Vermeer et Spinoza' door het théatre Sapajou en toneelgroep Baal is te zien op 10 t/m 14 en 17 t/m 21 juni in Bellevue in Amster dam. Aanvang 20.30 uur. Dansgroepen vragen om 20 miljoen AMSTERDAM - Er is twintig mil joen gulden nodig om de langbe- staande achterstand van de sector dans ten opzichte van de andere podiumkunsten in ons land in te halen. Dat geld is ook nodig om de gevolgen van drie nieuwe grote theaters in ons land (Muziekthea ter Amsterdam, Spuitheater Den Haag en Stadsschouwburg Rotter dam) op te kunnen vangen. De ne gen grootste dansgezelschappen zeggen dit in een brief aan informa teur De Koning, vooruitlopend op het advies van de landelijke werk groep dansbestel. De negen gezel schappen, verenigd in de Direktie Overleg Dansgezelschappen (DOD), willen dat het inhalen van de achterstand wordt zeker gesteld bij de kabinetsformatie. De twintig miljoen gulden zullen ook nodig zijn om Het Nationale Ballet en het Nederlands Dans theater aanvaardbaar te kunnen la ten functioneren in hun nieuwe be huizing. Daarnaast zal het gedeel telijk overnemen van de sprei- dingstaak door andere gezelschap pen financiële gevolgen hebben. Ook zijn er middelen nodig om de kleinere, vernieuwende gezel schappen in staat te stellen een so ciaal aanvaardbaar personeelsbe leid te voeren en de noodzakelijke ruimte te geven om te experimen teren. Verder dient het budget ver hoogd te worden van de ongeveer 30 kleine dansgroepen die de laat ste vijf tot tien jaar een belangrijke rol hebben gespeeld bij de artistie ke vernieuwing binnen de dans- sector. In DOD zijn verenigd Dansgroep Krisztina de Chatel, Dansproduk- tie, Folkloristisch Danstheater, Het Nationale Ballet, Intro-Dans, Ne derlands Dans Theater, Penta Theater, Scapino Ballet en Werk centrum Dans. Het Nederlands Dans Theater heeft daarnaast in een eigen tele gram aan informateur De Koning gevraagd om 5,8 miljoen voor de verhuizing van het gezelschap naar het nieuwe theater aan het Spui. Het NDT acht zich ernstig bena deeld ten opzichte van het Natio nale Ballet van wie het budget voor de verhuizing naar het nieuwe Mu ziektheater in Amsterdam wel aan zienlijk is verhoogd. Fooistheater Het optreden van Daniel Rovai en The Barneys in het Leids Vrije- tijds Centrum begint vanavond niet om half elf zoals eerder abu sievelijk werd vermeld maar om negen uur. Jan Minarik als de zwemmer in 'Auf dem Gebirge hat man ein Geschrei gehort' van Tanztheater Wuppertal. «foto uiii Wciss» Hoe hard het er op het podium soms aan toe kan gaan, Bausch geeft je niet de kans te vergeten dat het theater is. Het meisje dat zo'n misbaar maakt omdat ze schijnbaar met een mes wordt bewerkt, kreunt nog even hard als haar belager al lang weer is vertrokken. En op het moment dat een vrouw aan de rand van het podium in snikken lijkt te gaan uuuarsten, komt een mede speler nonchalant melden dat het pauze is. In veel elementen van de voor stelling is de op improvisatie ge baseerde werkwijze van de groep nog duidelijk zichtbaar. Er wor den vaak kinderspelletjes ge speeld, maar dan in een gemene versie voor volwassenen. Soms lijkt het of spreekwoorden wor den uitgebeeld, andere momen ten doen denken aan groepsthe rapie. De rollen zijn volledig toe gesneden op de individuele ta lenten van de acteurs. Jammer dat Meryl Tankard en Josephine Ann Endicott de groep hebben verlaten; zij waren vier jaar gele den twee van de meest opvallen de speelsters. Maar Bausch heeft nieuwe persoonlijkheden om zich heen verzameld, die hun af wezigheid doen vergeten en net als zij de kunst verstaan onver wacht uit te barsten in prachtige flarden danskunst. Dennebomen Vreemd genoeg was er on danks de beklemmende sfeer dit keer toch vaker reden tot lachen dan anders bij Bausch het geval is. Ze hanteert vaak een wrange humor. Niet alleen de zwemmer heeft groteske trekken, vaak zijn er hele taferelen die volstrekt ab surd zijn. Zo worden in. he deel na de pauze op zeker moment tientallen dennen op het podium gegooid. Nog geen vijf minuten later worden ze weer weggehaald en is er niet meer mee gebeurd dan een soort kiekeboe van twee danseressen. Het meest ver vreemdende moment is wel als onverwacht een twintigtal oude re heren en dames met instru menten opkomt. Ze vormen het Noordhollands Ouderen Orkest, een gezelschap van grijze muzi kanten dat onverstoorbaar door speelt terwijl voor hun ogen een vrouw eerst ontzettende jeuk krijgt en daarna in een golfbewe ging door de lucht wordt geslin gerd. 'Auf dem Gebirge hat man ein Geschrei gehort' is andermaal een zeer indringend theaterstuk van Bausch. De totaalindruk is overdonderend, maar de schoon heid ervan schuilt in kleine mo menten. Ik was het meest getrof fen door de scène met de twee mannen, die elkaar op een ter loopse manier vinden en later toch weer ieder huns weegs gaan. De uitbeelding maakte het tot een treffende parabel van ver houdingen tussen mensen. Der gelijke rake beelden zijn er in zo'n overvloed, dat er voor ieder een wel een voltreffer bij moet zijn, al zal die per persoon ver schillen. ARIEJAN KORTEWEG

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21